Van allerlei ui! de Meü schelifke samenleving! Tweede Kamer. Gemengd Nieuws. ningr Amaro, Sahib, een slaaf en geramren vflande, lijken koningszoon, beeft Darmajanti, de - koningin lief. Waneer hij op een nacht zijn geliefde bezoekt schenkt zij hen» den Pharaosieen tot afscheid. Doch de spionnen der koninga verraden de ongelukkige koningin. Sahib wordt evenals de koningin in de ge vangenis geworpen. De koningin zal bij zonsopgang levend verbrand worden. Door middel van boven- menschelijke krachtinspanning, gelukt het dien slaaf uit den kerker te vluchten en de koningin van den brandstapel te bevrijden. Hij. vlucht met zijn geliefde, doqh zij sterft kort daarop tengevolge der hevige emo- tieè Julsrud en Janna hebben een onaangenaam ge voel alsof de bankier deze vertelling speciaal voor hen met nadruk meedeelde. Nadat de bankier in te genwoordigheid zijner gasten het kleinood zorgvul dig in de brandkast opgeborgen heeft, en zich daarna met zijn vrienden onderhoudt, komt hij plotseling tot de ontdekking, dat hij de sleutel van de brandkast kwijtgeraakt ia Alle gasten onderwerpen zich vrij willig aan een onderzoek aam den lijve. Het laatst komt Julsrud aan de beurt. Op 'hem wordt de ver miste sleutel gevonden. Gyttorp had den sleutel zon der dat Julsrud het merkte in diens zak gestopt om hem des te gemakkelijker van diefstal te beschuldi gen. Want inderdaad bij opening van de safe blijkt het kleinood ontvreemd te zijn. Men beschuldigt juls rud den diefstal gepleegdi te hebben en deze keert in opgewonden toestand huiswaarts waar een hevige tropenkoortsaanval hem op het ziekbed 'werpt. Vorst Miljukin is intusschen van de reis bij Gyttop teruggekeerd en verlangt thans zijn rechtmatig eigen dom: den Pbaraosteon. Hij hecht geen geloof aan JW bakerpraatje van diefstal, en daar het dank zij Jan- na's tusschenkomst, niet gelukt is Julsrud van den diefstal te beschuldigen, 'ziet Je bankier nog slechts: één uitweg, namelijk vrijwillig uit dit leven te scheiden. Na nieuwe sensationeels lotgevallen eerst krijgt de vorst namelijk den valschen Phanao in handen wordt eindelijk allea tot een goed en gelukkig einde gebracht. Niets staat thans Julsrud*! en Janna'g geluk meer in den weg. TOONKUNST. Onze afdeeling van Toonkunst bood Vrijdagavond haar leden een concert .aan. En het was een zeer af wisselend programma dat werd gegeven. Zang, piano, viool in verschillenden vorm, een programma van wel 10 nummers. Kwantiteit te over, maar of de kwa liteit daarmee in overeenstemming was, geloöYen ,wij niet, Wij hebben het concert tot de pauze bijgewoond en waren nu juist niet verrukt over wat wij te hoo- ren hebben gekregen. Toen wij' binnen kwamen, hoor den wij een trio „afdraaien", wat ons al niet in de gewenschte stemming bracht. Het was vrij primitief. Toen volgden een paar pianosoli, waarvan vooral de nummers van Chopin ons het meest bekoorden. Dat was knap werk en mej. Van Erpecum kreeg een' welverdiend en hartelijk applaus. - De aria uit de Figaro, van mevr. .Djemilah Reich- Sanders, was verre van mooi en ook de solo voor viool van den heer.Adolf Brunt was lang niet braaf. Gelukkig dat ons Schaiger tweetal, de heer Joh. Rot gans en mej. ,M. de Veer, ons in een andere sfeer brachten. De heer Rotgans zong zeer verdienstelijk de Aria uit Die Schöpfung van Haydn en mej. De Veer begeleidde zeer muzikaal. 1 Daarna een trio Cantate no. 5, van Bach, waaraan elke wijding ontbrak. Toen was het pauze en zijn wijl naar huis gegaan. MARKTOVTTRZICHT. De aanvoer vain vette koeien wae Donderdag' JI. boven verwachting; de beste kwaliteit wilden ze nogal koopen. De prijzen liepen van» 5063Va ets. per pond. De handel1 in gelde- en kalfkpeieix twaa niet wild, iets aan den stuggen kant- De vaarzen werden graag verkocht, hier was nogal vraag naar. De stieren liepen van 4547V> ets. per pond, doch de handel was ètug.. De gTaskalveren konden ze ook hebben, deze Werden vlug verkocht. Met de nuchteren kalveren was het al heel stug. Het was met de vette schapen en overhoudejs voor den dood eveneens heel slecht. Londen kan niets hebben, f 46 werd er genoteerd voor dü vette schapenoverhouders tot f 36, dat ia heel wat min der bij een markt of 3 terug. Bokken en geiten vlug. De handel in biggen én schrammen was vlug en duurder inprijs.Er waren dezen keer Wel ©en beetje te veel vette varkens aangevoerd, zoodat ae han del zeer trekkend was, maar er is toch nog 47 ets. per pond .besteed. Zouters valn 4546 ets. en Lon- jdonsche varkens van 4648 ets; 'het zaj'n hooge prijzen vergeleken J>ij vorige weken. Op de krppenmarkt allee Mi 't oude. De boter was werkelijk goedkooper en een saaie handel. HET MUZIEKTUIN-CONTLICT. In opdracht van den Raad hebben B. en W. dezer gemeente Vrijdagmiddag geoanfer<wrd mei een viertal heeren uit de Muziektuincommissie, om te komen tot de oplossing Van het reclamebord-conflict. Ook deze poging van den Raad om vrede te bren gen heeft niet mogen baten. Naar men ons meedeelde, leidde de voorzitter van B. en W. de besprekingen in met de opmerking ddt B. en W. op hun standpunt bleven ataan, de Muziek- tuircommissie zou da' ook wel doen, dus was de con ferentie eigenlijk overbodig en hadden B. en W. deze conferentie alleen gehouden omdat de Raad! het wilde. Men zal wel begrijpen dat na zulk een buitenge woon tactvol begin het eindresultaat niet anders dan nihil kon zije. Wij zijn nu weer benieuwd! naar het volgende be drijf van dit drama. Aan Schagen's bloei en vooruit gang wordt op ons raadhuis op deze wijze hard ge werkt POLITIE. Gevonden: eert portemonnaie, een vulpotlood, een handschoen. Verloren: een tnantelbont Inlichtingen ter gemeente-secretarie. GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Cornelia Boots, oud 78 /aren, weduwe van C. Hazenbrood. Ondanks de regeeringscrisis. kwam de Tweede Ka mer gister bijeen. Er waren zaken die afgedaan moesten. Eerst was het een wijfciging van de Lager onder wijswet. Dit wetsontwerp strekt er toe, om den over gangsterm ijm, genoemd in deze wet, met een jaar te verlengen, ten einde voor die scholen, waar het on derwijs in het Fransch in een lager leerjaar dan het zevende wordt gegeven, de gelegenheid daartoe te bestendigen. Het wetsontwerp werd met 58 tegen 32 stemmed aangenomen. Een nieuwe overeenkomst met de Kon. Paketvaart- mij. werd aangegeaan, terwijl een verhoogde subsidie van f27.500 aan de Vroedvrouwenschool te Heerlen eveneens werd aangenomen, nadat een motie van me vrouw De Vriès^—Bruin was verworpen, waarin de re geering verzocht werd te overwegen, of de oprichting van een rijkskweekschool voor vroedvrouwen in het Zuiden des lands aanbeveling verdient, terwijl tevens verzocht wordt, van die overwegingen aan de Kamer mededeeling te doen vóór de begrooting van 1927. Verder heeft de Tweede Kamer zich bezig gehou den met den Zomertijd. Er waren twee voorstellen, n.I. van de heeren Van der Waerden en Braat. een paar compromis-voorstellen, nadat de Eerste Kamer de afschaffing van den zomertijd had verworpen. De heer Braat zocht het compromis in verkorting van den termijn van den zomertijd en de heer «Van der Waerden zocht de oplossing in vermindering van' j het tijdsverschil. De heer Braat stelt n.1. voor om den zomertijd in te ■voeren tusschen 31 Mei en 1 September, terwijl de i heeren Van der Waerden en. voorstellen am den tijd met veertig minuten te vervroegen, waarbij de voor- steller_de grenzen in de beslaande wijze voor don zomertijd aangegeven (18 Mlaart—9 October) ongewij zigd wenscht te laten, waardoor dan de mogelijkheid van aansluiting bijl Engeland, Frankrijk en België beter gewaarborgd wordt. Inmiddels is gisteren een amendement ingekomen van de heeren Van Rappard, Dreeselhuys, Van Gijn, Boon en mej. Westerman ora de vervroeging van den tijd met veertig minuten te doen vallen tusschen den Zondag, volgende op den laatston Zaterdag in April en den Zondag, volgende op den laatsten Za terdag in September. Voorts hebben de heeren J. J. C. van Dijk, Bijleveld, Beumer, Zij'lstra, Fleskens, Van Sasse van IJselt, Van de Bilt, Keretene Ament en Joekes een amendement ingediend op het wetsvoorstel van den heer Braat, welk amendement strekt, zooals gezegd, om den zomertijd in plaats van tusschen 31 Mei en 1 Septem ber in te voeren tusschen 10 Mei en 9 October. EP over deze beide voorstellenhebben de heeren genoegelijk gepraat met- nul als eindresultaat. Wij kregen eerst verwerping van het amendement- Van Rappard op het voorst el-Van dier Waerden, met 41 tegen 33 stemmien. Het wetsvoorstel zelf kelderde eveneens met 50 tegen 27 stemmen. Toen kwam het wetsvoorstel-Braat eni toen eerst het amendement op art. 1 om den zomertijd inplaats van tusschen 31 Mei en 1 Sept te stellen tusschen 10 Mei en 9 Oct. Dit amendement werd aangenomen met '46 tegen 30 stemmen. De heer Braat, uit zijn humeur, vraagt schorsing der beraadslagingen, wat groofe vroolijkheidi verwekt. De heer Dresselhuijs brengt nu een motie: „De Kamer, van oordeel, d&t het gewenscht is, den zomertijd mie", te doen aanvangen vóór 10 Mei, ver zoekt de regeering bij de uitvoering van de wet tot regeling van den wettelijken tijd met deze beperking Tekening te houden." Mien oordeelt dat, nu schorsing der beraadslagingen is gevraagd, deze motie niet meer aan de orde is. Eerst moet gestemd worden of de beraadslagingen zul len worden geschorst. Dit voorstel wordt aangenomen mei. 47 tegen 29 stemmen. De motie-Dresselhuijs zal nu worden gedrukt en rondgedeeld. „Een verloren middag!" zegt de heer Duijs en hij had gelijk. VERONGELUKT. De Duitsch-Amerikaansche Roehle, die van Maine uit een wereldreis in' een kano wilde maken ia. op weg van Boston naar New York verdronken, toen zijn boot plotseling door een zware storm omsloeg. TWEE VLIEGERS VERBRAND. Op het vliegveld van Candillargues bij Montpellier zijn gisteren twee vliegers, op het oogenblik, dat zij zouden opstijgen, om het «leven gekomen. De schroef brak nl. plotseling en het benzinereservoir geraakte in brand. De beide mannen konden zich niet losma ken en toen er hulp opdaagde waren beiden verbrand CHOLERA. De Duitsche vrachtboot Trifels, die verleden week uit Hamburg te Madras was aangekomen, is in qua rantaine gesteld, ten gevolge van het plotseling uit breken van cholera aan boord. Van negen aangetas ten zijn er twee bezweken. De overigen zijn naar het ziekenhuis gebracht. DE GRAANOOGST IN DUITSCHLAND. Naar graaf Kanitz, de minister van landbouw gis ter in den Rijksdag meedeelde, heeft Duitschland het vorig jaar twee millioen ton broodgraan moeten Invoeren. Dit jaar zal zulks niet noodig zijn, aange zien de «oogst 2y% millioen ton meer heeft opgeleverd dan verle-den jaar. INTERNATIONALE METRIEKE STELSEL, Naar de Izwestia meldt, zal met 1 Januari 1927 in de geheele Russische sowjet-unie het algemeen-gebrui kelijke internationale metrieke stelsel officieel wor den ingevoerd. Momenteel houdt- een commissie, on der voorzitterschap van het lid der academie van we tenschappen Konewalof zich bezig met de voorberei ding van dezen maatregel waaraan nog heel wat moeilijkheden verbonden schijnen/ te zijn SPOORWEGTARIEVEN IN DUITSCHLAND. De hooge raad der spoorwegen heeft besloten aan den minister van openbare werken voor te stellen met ingang van 1 Januari de tarieven voor reizigers- vervoer eerste, tweede en derde klas te verhoog.en met 40, 30 en 20 pet. HET HUIS VAN LENIN. Naar de Izwestia meldt, wordt het huis te Oelja- nofsk. waarin Lenin gewoond heeft en dat in een zeer bouwvalligen toestand verkeerde, thans gerestau reerd. Daarbij wordt zooveel mogelijk van brandvrij materiaal gebruik gemaakt. Een specialè commissie is benoemd, om zorg te dragen voor het onderhoud van het huis. REVOLUTIONNAIRE SCHAAKSPELEN. In sowj et. jRus land heeft men, zooals bekend, een hekel aan al wat „monarchistisch" is of «lijkt Daartoe behoort ook het schaakspel met zijn „ko ning", „koningin'*, „raadsheeren" enz. Derhalve heeft men er thans, volgens de Roel, revolutionnaire schaakspelen in den handel gebracht, waarin de ko ning is vervangen door een arbeider, de koningin door een boerenvrouw en de pionnen door „pioniers" (leden der communistische kinderbeweging). WODKA-DRONKENSCHAP IN RUSLAND. Teneinde de dronkenschap in de steden die na de weder-in voering van de wodka in sowj et-Rusland buitengewoon sterk is toegenomen tegen te gaan, wordt, volgens de Krasnaja Sazeta, de distributie der door «den Staat geproduceerde wodka zóó geregeld, dat slechts 15 pet. van de totale productie ter be schikking dor steden komt, terwijl de overige 85 pet. uitsluitend ten plattelands in heti klein wordt ver kocht. 1 ERNSTIG SPOORWEGONGELUK. Uit Bilbao, 9 Dec. Tengevolge van een botsing van een locaaltirein met een locomotief derailleerden een groot aantal wagens en werden vele reizigers ge kwetst. Daarna liep een sneltrein uit Madrid op den locaaltrein,( waardoor de machinist werd gedood en vele reizigers der beide treinen werden gewond, waar van velen zwaar. EEN SCHIPBREUK OP DE Z. lAPR. KUST. Men vreest, dat 49 opvarenden van. het stoomschip Competitor uit Cardif, dat in zinkenden toestand aan de Zuid-Oostkust van Zuid-Afrika moest worden verlaten, als verloren moeten worden beschouwd. VLIEGONGELUK. Nabij het vliegveld Staaken bij Berlijn is een 24-jarig leerling-vlieger bij' een poging tot landing in de telegraafdraden gevlogen en met zijn toestel naar beneden gestort. De ongelukkige ia spoedig na het ongeval overleden. KORTE ROKKEN EN LANGE BROEKEN. Een medewerker van 1'Oeuvre heeft aan een des kundige in de modewereld gevraagd of de korte rok in de damesmode van het volgend jaar bestendigd zal worden en daarop een bevestigend antwoord ge kregen. Daarentegen zullen de broeken langer wor den en onder den rok uit te zien komen. We gaan zoo langzamerhand, schijnt het, naar de crinoline en de pijpbroek terug. ENORME KOUDE IN SIBERI8. Te Kragoejewatz (Centraal-Siberië) is een koude geregistreerd van 43 gr. C. heneden nul. LUCHTSCHIP EN VLIEGTUIG. De nieuwe Engelsche luchtschepen, die een inhoud krijgen van 5.000.000 kub. Eng. voet gas, zullen hun proeftocht maken naar Indië, daar zij ook voor den dienst op Indië bestemd zijn. Op die proeftocht zul len zij' tevens de proeven met het loslaten en weer opnemen van vliegtuigen, die onlangs met de R 33 zoo goed geslaagd zijn, voortzetten. De bedoeling is, dat de luchtschepen boven de vliegvelden, die zij passeeren en die draadloos melden, dat zij passa- giere voor het luetbschip hebben, hun vliegtuig los zullen laten, dat dan de passagiers van het vliegveld ral afhalen en aan boord brengen. De deskundigen zijn thans bezig met verbeteringen aan te brengen in het meerioestel aan het luchschip, waaraan he* vliegtuig bevestigd wordt. DRIE MENSCHEN VERDRONKEN* Een Wolffbericht uit Breslau meldt, det de' 26- jarige vrouw van een musicus te Bauerwitz in een vlaag van waanzin met haar driejarig dochtertje en zesjarig zoontje in de Zinke, een zijriviertje van den Oder, wierp. Op het hulpgeroep van den jongen kwamen men- schen ter hulp. Het meisje werd dood opgehaald; (moeder en zoon stierven in het ziekenhuis. NOODLOTTIGE MLJNGASCNTPLOFFING. Uit Birmingham (Alabama), 10 December. Er heeft een gasontploffing plaats gehad in een mijn van de Alabama Fuel and Iron Company, niet ver van Birmingham. Men gelooft, dat 75 arbeiders van j de buitenwereld zijn afgesloten, i Men vreest, dat er l>ij de gasontploffing in de ko lenmijnen tusschen de 30 en «40 mijnwerkers zijn om gekomen. Vele anderen hebben ernstige brandwonden opgeloopen. NOODLOTTIGE AANVARING. Ter hoogte van Flamborough is gisteren het s.s. .JLandport" uit Newcastle gezonken na een aanva ring met een Noorsch schip. «Daarbij zijn tien men- schenlevens verloren gegaan. ITALIAAN SC HGRIEKSCHE BOTSINGEN IN DEN DODEKANESOS. Uit Athene wordt bericht, «dat er ernstige botsin gen zijn voorgekomen op verscheidene eilanden van den Dodekanesiscben archipel tusschen Grieksche nar tionalisten en Italiaansche gendarmerie, welke laat ste de jongste wet kwam ten uitvoer leggen volgens i welke de Dodedkanesiërs het Italiaansche staatsbur- .gerschap moeten aanvaarden. I Op twee eilanden van den archipel, Karpathos en I Kaivgmos heeft de Italiaansche gouverndur-generaal een zeer vijandige ontvangst gehad. De Italiaansche carabinieri schoten op de betoogers, waarbij men- schen gekwetst werden. Hierdoor ontstond groote op winding en de Dodekanesiërs protesteerden tegen de Italiaansche politiek en zullen £eze daad van ge weld voor den Volkenbond brengen. VRIJHANDEL OF PROTECTIE IN ENGELAND. I Het heeft er allen schijn van, alsof de oude strijd in Engeland om vrijhandel of protectie langzamerhand weer in een scherp stadium ko«mt. De liberalen en arbeiders, ofschoon machteloos tengevolge van hun minderheid in het parlement, blijven tegen de lang zame, «doch voortdurende uitbreiding van het stel sel van beschermende rechten, Waarin de conserva tieve regeering zich heeft begeven, bij elke gelegen- heid krachtig protest aanteekenen. Thans blijkt dat de regeering het ook den vrijhandelaars onder de 1 conservatieven te bont maakt. Woensdag n.1. heeft lord Hugh Cecil in het Lagerhuis een opmerkelijke redevoering gehouden tegen de „Safeguarding of In dustries Bill" (inzake de rechten op messen, scharen, enz., handschoenen en gloeikousjes), waarin hij de regeering zeer scherp .te lijf ging. Hij verdacht de re geering, zoo zei de hij, van gedachtenverwarring. Zij- was-, volgens hem. bezig, stap voor stap, den handel to benadeelen en de Conservatieve partij te ruineeren. Zij diende doses protectie toe gelijk een man aan den drank geraakte, slechts in exceptioneele gevallen, totdat de „exceptie" regel werd. Geen mensch wist wat eigenlijk ..unfaire concurrentie" was, evenmin als „abnormale invoer", waarop de regeering zich ter verdediging van haar maatregelen beriej» Hij verweet Sir Cunliffe-Lister, den president van de Board of Trade, dat zijn argumenten blijk gaven van gebrek aan kennic van economische beginselen en waar schuwde de regeering, goed op te passen dat zij. de Conservatieve Partij niet voor den derden keer ver woestte. Protectie, zoo zeide hij op scherpen toon, hadi aan de Conservatieve Partij steeds onheil ge bracht De massa des volks was. zoo herinnerde hij. tegen protectie; terwijl de algemeene structuur des lands berekend was op het vrijhandelsstelsel. De con servatieven waren slechts aan het bewind gekomen met behulp van de liberalen en moesten zich er voor hoeden, deze liberalen niet weg té jagen, omdat dan het eenige resultaat zou zijn, dat het socialisme de overhand kreeg. Volgens den parlementairen redacteur van de „West- minster Gazette" wekte Lord Hugh Cecils rede op de regeeringsbonken verbijstering. DE ONTMOETING MET EEN ORANG PENDEK? Uit Benkoelen, 11 December. Vier inlanders ont- I moetten tusschen «Moeara Aman en Tambang Sawah in het; Benkoelensche een wezen, dat waarschijnlijk een orang pendek is geweest. Eene poging, om het wezen te vangen, leidde tot een vechtpartij. De orang pendek ontkwam, teng3- volge van zijn groote kracht, aan zijn vier tegenstan ders. i Een der inlanders werd zwaar gebeten. Een dokter constateerde, dat de beet noch van een mensch, noch i van een bekend dier afkomstig zijn kan. 1 Het wezen moet ongeveer driekwart meter hoog zijn. EEN SPOORWEGONGELUK IN INDIë. Uit Madras, 11 Dec. Bij een ongeluk met een passagierstrein op de lijn MajavaramAvanthangi, in het Zuiden van Indië, werden verscheidene personen gedood en zeventien gewond. De locomotief en vijf wagens stortten omver. AARDBEVING OP JAMAICA, Uit Kingston (Jamaica), 11 Dec. Een hevige aardschok, die vier seconden duurde, is waargeno men. Y©le kleine gebouwd zijn ingestort. Een paniek maakte zich van de bevolking meester. DE VERKOOP VAN HET DIAMAN TENFONDS IN RUSLAND. Zooals bekend is, werd kort geleden het beroemde diamanten-fonds van de regeering aan de vertegen- dje het fonds dank zij deze tentoonstelling heeft ver te bewijzen, dat de kostbaarheden nog vrijwel intact zijn. Nu wil de sovjet-regeering van de vermaardheid die het fonds ank zij deze tentoonstelling heeft ver kregen, gebruik maken om de kostbaarheden voor goede prijzen te verkoopen. De% „Krasnaja Gazeta" deelt mede, dat te Moekou een bekende Amsterdam- sche juwelier, de heer Van Dam, is aangekomen, die verklaarde alle kostbaarheden van den gewezen tsaar te willen koopen. DE MIJNGASONTPLOFFING. Uit Birmingham (Alabama). 11 Dec. Tengevolge van de mijngasontploffing, die gisteren «plaats had, werden 61 mijnwerkers gedood en vijf ernstig gewond. Vijftien mijnwerkers ontsnapten. DRIE SCHIPBREUKEN. Uit Londen, 11 Dec. Drie schipbreuken van En gelsche schepen, een op de Zuid-Afrikaansche kust, een aan de kust van Labrador en een op de Oost kust van Engeland, hebben den dood van 65 zeelieden ten gevolge ggehad. Uit Emden wordt gemeld dat de haringlogger van de Mij „Grosser Kurfuerst" tijdens den orkaan welke eenige weken geleden gewoed heeft, met man en muis vergaan is. Er waren 14 koppen aan boord. BANKROOF. Uit Gusten, 11 Deo. Hedenavond drongen drie gemaskerde roqvers het .bankgebouw van ae Hal- esohe Bankverein lalhier binnen en roofden 2000 M. SCHEEPSRAMP. Uit Vigo, 11 Deo. Bij* Bouzas is een treiler crp een Hip geloopen. De ketel ontplofte. Het vaartuig ie met 16 opvarenden gezonken- ZIJ TROUWDE EEN BEDELAAR. Te Los Engelös heeft mevr. Sheldon echtscheiding aangevraagd van haar man, met wien zij sedert enkele j'ardn gehuwd .was en van wion zij* "dacht, dat hij oen eervolle positie bekleedde. Geldelijke zorgen ktodee het echtpaar niet en de vrouw kom,, krij'gen, wat zij* verlangde. Nu gebeurde het onlangs, dat zij' "in eon straat tè Los Angelos een hond ontmoette, die haar veei ftytmpafchie en vriendelijkheid betuigde. Daar het beest veel op den hond van haar man geleek, stol de au' oerk svader onderzoek ia en.wand wjüfrn J echtgenoot, die met> wou 'Armoeiig, v»:i voorzien gezicht en i.üom hei den der voorbijgangers trachtte op te trokken. Naar uiadcr wordt gemeld, werd de cufc aorf met den -man niet zoo vriendelij'k e.iA «jrm£iöfcl als met den hond. SNEEUW IN DE BEIERSCHE ALPEN, Uit Munchen wordt gemeld dat op de Alpen, na 3 dagen dooi, een flink pak versche snee is gevallen. De temperatuur daalt weer langzadj HOE IN 1904 DE OORLOG TUSSCHEN RUK EN JAPAN UITBRAK. De opening der Russische archieven heeft ons nauwkeurig ingelicht over alles wat, althaas Russischen kant, aan den grooten oorlog voorafgj en over Rusland's rol in de combinaties, die oorlog hebben doen ontstaan. Maar wel eigei is het, dat wij tot dusver weinig vernomen hi over de verhouding van Rusland tot Japan; over, oorzaken, die tot den oorlog van 1904 hebben gi cn over de reden, die als het ware tevoren koi vaststellen, dat Rusland in dezen oorlog de mij zou moeten zijn. Daarover is nu ook in di tijd, dat eigenlijk alles publiek geheim wordt •- Ij opgegaan. Er is gepubliceerd, een rapport van Staatssecretaris Besobrasow, die Nicolaas II van I nabij! persoonlijk «diende, en die in de Oost-Aziatli vraagstukken rechtstreeks gedurende een lange van jaren was betrokken. Daardoor wordt de i stelling van zaken, die hij geeft, natuurlijk van of meer subjectieven aard, doch anderzijds licht I haar voldoende met documenten toe om het hoofi deelte zijner beschouwingen te kunnen aanvaai Ook om de vrij afdoende nederlaag te verklaren, I Rusland in dezen oorlog leed, en tegelijk daarin voorspel te zien van de tragedie, die zich reeds latere jaren zou. voltrekken. I Rusland stelde zich in 1895 resoluut tegenover overwinnend Japan in zijn begeerte om Port Artl te bezetten. Dank zij de gevormde combinatie t Engeland en Duitschland, wist het dit te verhinder en kwam het zelf in het bezit van Port Arthur, lijk, dat Engeland en Duitschland zich andere s punten kozen aan de Golf van Petschili. Rusli bouwde, in aansluiting op den 'Siberischen spoor den spoorweg dwars door Mantsjoerije; deze was nr dig geworden, nadat de aanvankelijke gedachte Wladiwostok tot eindpunt te kiezen, was verlal Maar tegelijk dat Mantsjoerije op deze wijze gerussificeerd, werd met Japan het bekende acct van 1899 gesloten, waarbij beide landen overeenki m«en om geen instructeurs of raadslieden, van welkt aard ook, in« Korea aan te 'stellen of te handhav; en waarbijl Rusland de verplichting aanvaardde de normale industrieels- en han«delsbetrekkin| tusschen Japan en Korea niet te onderbreken. Dit coord had ten gevolge, dat de Russische invloed Korea, tot dusverre een der steunpunten» van de sische politiek, verdween. De Russische ad vis werden allen uit Korea teruggeroepen en niets toen beletten* dat aan personen van Japansche n naliteit vertrouwensposten in Korea werden opg< gen. Tegelijk nu, dat Korea werd verlaten en aan pan in de armen geworpen, ging de almachtige nister Witte ertoe over om in Mantsjoerije gewelt Russische ondernemingeni te vestigen. Het geld den Russischen Staat werd er in honderden r oenen roebels belegd in allerlei industrieele- en ct mercieele ondernemingen; spoorwegen werden bouwd. en op slechts korten afstand van Port A: werd tot de stichting van de nieuwe haven van overgegaan. En dit alles, terwij], tengevolge van .loslaten van Korea, Mantsjoerije niet voldoende schermd was. tenzij dat Rusland, hetgeen als pi tisch onmogelijk werd aangemerkt, er een leger i honderdduizenden onderhield, .gereed om weersl te bieden aan eiken inval, die van die «ijlde mi i worden gedaan. Ini die omstandigheden was het, dat een zeki heer Briners, handelsman in Wladiwostok. ter ma i bracht een belangrijke bosch-concessie in. het Noorc van Korea, die hij. in 1896 gedurende twintig jaren j de Koreaansche Regeering had gekregen. Deze c< cessie strekte zich langs de rivieren Tuman en Yalc uit en omvatte geheel noordelijk Korea van de Ja] sche tot de Gele Zee. Daarbij! kwam nog, dat het delijk gedeelte van deze concessie een bergachtig tl rein omsloot, dat uit strategisch oogpunt, belani was. De eigenaar van deze concessie had het om wegen, telegraaf lijben aan te leggen, gebouw op te richten* ja zelfs een vloot te onderhouden! wonder, dat met het oog op het economisch en ti kertijd strategisch belang van deze concessie brasow er op aandrong, dat Rusland een greep in« schatkist zou doen. Hij' had daarbij strijd te voet tegen drie ministeries: die van Financiën, van Oorl en van Buitenlandsche Zaken, onder beheer natui lijk van verschillende Ministers. Van staatsaanki kon dan ook voorloopig niets komen, maar het p ticulier kabinet van Nicolaas II ging tot dien aanki over. Het eigenaardige is wel, dat zoo geheel verscl lende stroomingen in de Russische «politiek, die kander op leven en dood bestreden, eenzelfde hadden. Door middel van dusgenaamde ad mini tleve politiek trachtte men te .verkrijgen, dat de Ri sische belangen in het uiterst Oosten op de beste wijl zouden zijn gewaarborgd. Wilden nu echter de 1 doelde ministeries Mantsjoerije scheiden van« de Kol aansche quaestie, «daartegenover stelde Besobrasoi dat een dergelijke scheiding onmogelijk was, g< de verhoudingen in Oost-A«iö, die hij. ter P't-j meer dan eens had opgenomen. De positie van BuH land in 1900 was in het uiterst Oosten uitermate gc- stig; Engeland, dat tot de voornaamste concurren* behoorde, was door den Zuid-Afrikaanschen goj# te zeer gebonden om eenigen stap van beteeki- ernstig te kunnen tegengaan. Toen daarentegeifr 1902 de Engelsche diplomatie erin slaagde om hetli pansch-Engelsch-verdrag tot stand te brengen, wifr van zij! intusschen het voordeel wat eenzijdig nw haar kant bekeek, was de toestand voor Rusland aan merkelijk moeilijker geworden, en moest met de veiliging van Mantsjoerije op andere wijze wordtö rekening gehouden. De door Besobrasow openbaar gemaakte stukke stellen ons in staat om kennis te nemen van tweetal buitengewone zittingen van den Mlinistenwd te Petersburg, achtereenvolgens op 26 Maart ec °P 7 Mei 1903, die beide gewijd waren aan het vraag' stuk van het uiterste Oosten. Indie van 26 Maart 1903 kwamen achtereenvolgen' de drie genoemde Ministers met kracht van argunie» ten op tegen den aankoop van de reeds vermeldt Noord-Koreaansche concessie; de bezwaren, die daartegen gevoelde, waren voornamelijk daarin golfr gen, dat men dezen aamkoop als een agressieve dia» beschouwde, en dat het niet in Rusland's belang wal om de vreedzame politiek, die het vraagstuk van hei uiterst Oosten beheerschte, te verbreken. Of das'?* gen al werd aangevoerd, dat niet Rusla,nd de besiij- ging had over het behoud van die vreedzame politw* werd niet in acht genomen. Toch was het besluit val dezen Ministerraad eerste reden tot verwondert'J - niet ongunstig voor den aankoop van die cpne» sie, welker rechtskracht door het Ministerie van tenlandsche Zaken zou worden onderzocht en vaaj voor men zou trachten ook builenlendsch kapitaal winnen., teneinde elk denkbeeld van Russische agr# sie te vermijden. Op 7 Mei kwam men opnieunw men, zulks .tengevolge van een onderhoud, dat brasow persoonlijk met Nicolaas TI had gehad, waarin hij, aan de hand van door hem vervafl gegevens, ter plaatse bijeengebracht, erin was r

Schager Courant | 1925 | | pagina 2