GÉr. ROTGANS Rechtskundige VragenrubriEk. 50 CENT Gerst- en Haverstroo, Oosrenknechtgevraagd Kapitaal beschikbaar ng, ZAAK Ingezonden Stukken. Molenstraat C13, Schapen. Polder en Gemeenteleeningen. Lingerie- en Costuumnaa'ien. w;Ui den Keizer van de groote beteekania van het ^gstuk te overtuigen. En nu blijkt dat. slechts ruim in maand later de betrokken Ministers geheel van leening waren veranderd; dat ook 7.ij» het nut en do eekenis van de Noord'JKoreaansche concessie gc>- jlden, en,' ronder alsnog tot aankoop te adviseerón, 3, wel daartegenover een. geheel ander gtawipunt «men. De stand- van zaken in het Uiterste Oosten dusdanig acuut geoordeeld, dat te Port Arthur „orderingen zouden) plaats hebber van den buiten- iwonen Ministerraad; dot een onder-koningschap jor geheel het Uiterst-Oosten zou worden ingesteld ■ceinde de betreffende aangelegenheden te centrali- iren, en dat een afzonderlijk comité voor de zaken m het Uiterst-Oosten, onder voorzitterschap-nog wel den Keizer, te Petersburg permanent aandacht „„aan zou wij den. Men zal toegeven, dat, ongeacht 17van de beide innerlijke strijdende partijen hier .lijk had, het een allerzonderHngsten indruk maakt, it in een. aangelegenheid van buitenlandsche poli- lv>k ,die voor Rusland van zoo allesbeheerschende be- ieke'nis was, -in een dusdanig korte tijdsruimte he ruiten vallen to vermelden, die als parallel tcgen- J'ver elkander staan. Dat de Japanners, vermoedelijk» ed ter zake ingelicht, in hun banden hebben go lven om dit buitenkansje, kan niet verwonderen. Hoe nu de hesluiten van 7 Mei werdén uitgevoerd? et bijzonder Comité te Petersburgrkwam tot aan het Itbreken van den oorlog in den aanvang van 1904 iet één keer samen. Het onder-koningschap, waar- iode Alexieff werd belast, werd ingesteld, maar niet in nadat de toenmalige "Minister van Oorlog Koe- ipatkin gelegen beid' had gevonden om, althans het irstel te doen, de macht van den onder-koning jmerkeiijk te beperken en da Russische gebieds delen in het Uiterst-Oosten te verkavelen! De ver-; ering te Port Arthur bad inderdaad plaats; Koe-| ipatkin bracht, na zijn terugkomst te St. Peters- jrg. aan den Kgïzer verslag van een en ander uit, in oordeelde den toestand' in het hijzonder v^.n Port.; ',rthor uiterst gunstig. Port Arthur, volgens zijn «eggen zoowel tor zee als 1 land gewaarborg in zijn veiligheid, voorzien van in sterk garnizoen en gesteund door een krachtige Jloot, vertegenwoordigde een absoluut onaantastbare lacht,. Zoodanige hoeveelheden provisie waren er sa- jengebracht, dat de Russische troepen van buiten af illcn tijd zouden hebben''om eerst den vijand/ in [ant9joerije te verslaan en dan, Port Arthur to ko- >n ontzetten. Moesten wij eeni of twee jaar geleden aldus Koeropatkin in die dagen, tegenover zijn op- lersten superieur, den Keizer ongerust zijn ten op- ichte van Port-Arthur, thans is dat- in het geheel iet meer noodig. De ironie van het noodlot heeft ge- /ild dat nauwelijks zes maanden later diezelfde g-e- leraal Koeropatkin, opperbevelhebber van de Russi- :he legers op het oorlogsveld geworden, aan den leizer dei mededeeling'moest doen, dat hij er met •oo'e moeite in was geslaagd om midd'en door de Jandolijke-Jiniön heen. Port-Arthur den laatsten, zoo loodzakelijken trein mot provisie te doen/ toekomen, loe zeker Koeropatkin ook overigens in. zijn oordeel ras, blijkt wel hieruit, dat hij, in de reeds vermelde [buitengewone zitting van den Ministerraad van 26 [Maart, de overwinning op .Ja.pan zeker oordeelde, maar den oorlog, daarvoor te voeren, ook zoodanig [kostbaar. dat men elke uitdagende houding diende 'to vermijden. De oorlog zou een 700 of 800 - millioen iroebel kosten en de verliezen zouden» een. 35.000 man doodep en gewonden zijn op een leger van [S.OOO.OCO man. Kan het verwonderen, dat Rusland-, op dergelijke [wijze „geleid" ten onder ging? HfonetvteMscfe Nicuvra, DE KABINETSCRISIS. Inlichtingen, die Het Volk gekregen heeft, 'zouden ^rop duiden, dat do onderhandelingen tusschen de Jchdstelijk-historischon en de katholieken nog op het jdcode punt staan. Een van katholieke zijde voorge melde oplossing van hei, geschil in zake het gezant schap bij den Paus zou namelijk van Christel ij k-his- torische zijde afgewezenzijn, en een/ Christel ijk-his torisch denkbeeld zou o,p verzet bij de katholieken stuiten. De fractie van anti-revolutionnaire Kamerleden heeft, gisteravond in verband met den kabinetscrisis vergaderd in het gebouw der Tweede Kamer, Gistermiddag, vóór den aanvang van de vergadering der Tweede Kamer, is de roomsch-katholieke Kamer fractie in het Kamergebouw bijeengekomen. Dr. De Visser heeft gisteren, nadat hij 's morgens opnieuw door de Koningin ontvangen was, weer ver schillende besprekingen gehouden Vrijdagavond half zes heeft dr. J. Th. de Visser zich andermaal naar de Koningin vooreen conferentie begeven. In veihand met verschillende geruchten omtrent het verloop van de kabinetscrisis meenen wij te we ten. aldus het H&bld., dat de onderhandelingen, die dr. De Visser voert, in verhand met zijfn opdracht om' een parlementair kabinet te vormen, gisteravond al thans nog niet beëindigd waren. Dit. kan ook hieruit blijken, dat,'ha zijn onderhoud met de Koningin, ten half zes ure, dr. De Visser eenige uren later in den avond nogmaals in conferen tie met H.M. geweest is. Ook de Tel. -meent te weten dat een herstel' der rechtsche samenwerking nog niet is geopend/. De po gingen. van Dr. d. Visser daartoe zijn totdusverre v-ruch teloos geweest. Wel moeten er wederkeerig concessies zijn gedaan, maar r.iet voldoende blijkbaar om het ge schilpunt op te lossen. Tot dusver heeft de heer De Visser nog niet voor de opdracht tot kabinetsformatie bedankt. KR. MARCHANT EN DE CRISIS. Mr. H. P. Marchant heeft gisterenavond voor de vrijz,-dem. kiesvereeniging te 's-Gravenhage gespro ken over de politieke crisis. Op een vraag aan den heer Marchant, wat de vrij zinnig-democraten zullen doen als straks wellicht een Katholiek met de formatie zal worden belast, zeide de heer Marchant, dat hij op die vraag alleen per soonlijk voor zich kan antwoorden. De omstandighe den zouden aannemelijk kunnen maken, dat men tijn opdracht vooraf had doen mislukken, ten einde later zelf de leiding te kunnen nemen. -Hij gevoelde er niet voor, zich daarvoor beschikbaar, te stellen. In dé tweede plaats kwam het hem niet wensche- lijk voor. nu een anti-katholieke beweging niet is te ontkennen, ook in het belang van de katholieken zelf, aan 'n katholiek de leiding te geVen. Eindelijk merkte mr. Marchant op, dat ook zonder de vrijzinnig-demo craten, de katholieken met de sociaal-democraten de meerderheid zouden hebben. )Zij: hebben dus de vrij zinnig-democraten niet noodig. Daarom zou er veel voor te zeggen zijn, dat deze op het groene bankje bleven zitten, om, met welwillende steunverleoning aan het kabinet, to con.troleeren of hun beginselen1 te toepassing worden gebracht. HERVATTING SCHEEPVAART. De veerdienst Urk—Enkhuizen is gisteren met de Geu.sau hervat. Het beurtschip West-Fries is van bakhuizen vertrokken. De zee is in alle richtingen van En kh ui zen, vrij van ijs. ERNSTIG ONGELUK IN DE PETROLEUMHAVEN TB AMSTERDAM. Gistonnamiddag is in het Gemeentelijk Petroleum Depot te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd.«Rij oen bouw van een nieuwe tank zijn drie arbeiders van den steiger gestort-. De Geneeskundige Dienst, dié onmiddellijk ge waarschuwd werd, heeft de gewonden ter plaatse voorloopig behandeld. Daarna zijn ze in zoer erasti- •gen toestandl p&c ambulanceboot naar het Binnen gasthuis vervoerd. De slachtoffers zijn de 55-jarige arl oider N. Schilporoort. uit Rotterdam; de 28-jarige W. vermeer uit Utrecht; d-o 33-jarige P. Combo, eveneens uit Utrecht. De beide laaisteni rijm» gehuwd; de eerste is ongehuwd. De drie arbeiders wanen werkzaam bij' don aan bouw van een nieuwe tank voor dë maatschappij F r au co -Egyp tic rune in de Petroleumhaven. Zij zijn uit hot dak van de 16 Ml hooge tank naar beneden ge vallen en hebben zeer ernstige inwendige kneuzingen bekomen. Do oorzaak van hét- ongeval is niet bekend:. ENKaIUIZENSTAVOREN. De veerdienst Enkhuizen—Stavoren wordt Maan dag hervat. VRIJ VAN IJS» Uit Volendam, 11 D'ec. De zee was hier vrij van ijs, zoodat de visschersvloot weer is uitgevaren. Ook de haven van Edam is weer vrij van ijs. AUTO'S TE WATER, Uit Bussum, 11 Dec, Hedenavond reed, door de buitengewone gladheid van den weg, tusschen Hak- kelaarsbrug en Naarden. op den Rijksstraatweg, de auto van de familie "Teixeira de Mattos uit. Vogelen- sang, door slippen in de Muidervaart. De chauffeur en de drie inzittende dames werden, met groot,e moeite gered'. Terwijl men nog met de redding bezig, was, kwam van de tegenovergestelde richting eon auto aangere den, slipte eveneens en reed in do sloot, welke aan den anderen kant van den weg gelegen is. De 15-jarige jongen T., die zijn fiets op de grasbaan had gelegd om bij de redding te helpen, trof even eens een cxngeluk. De juist passeerende Gooische St-oomtram reed n.m. zijn fiets in gruzelementen. Tel. - WEERINGEN. Aan bet Oostelijke gedeelte van ons schiereiland is do zee woer vrij van .ijs pn konden de vissoburs •weer ter vangst uitvarén- Donderdagmiddag was de vangst zeer goed en waren aan ae ax'slag aangevoerd 120 balen wulken welke verkocht werden tegen f 14 per baai. De postboot trachtte gistermorgen te varen, doch een stuk zeowarrts zijnde, geraakte zij in 't ijs vast en moest inaar de haven terugkeeren- De .poststukken werden .toen uitgeladen on. gin gen opnieuw over den afsluitdijk. - WINKEL. Zaterdag 26 December zal in' Winkel in de zaal van den heer De Bruin optreden Wognum's Zangkoor, onder, directie vru -den heer D. Saai Wz. Dit koor zingt den laatsten tijd in verschillende plaatsen met gro^t succes, o.a. 'in Helder. Ook op den laatsten congresdag te Alkmaar heeft Wognumhs Koor gezongen en daar een uitstekende beoordeeling gehad van de jury, waarin zitting hadden de heeren 'Roeske en Sluis uit Amsterdam. y - WIERINGEN. In 't hotel' vair den heer D. Lont te Hippoiytus» hoef hield jl. Woensdagavond de heer Swiertstra, Ri.jksveeteeltoonsuletot te Utrecht, voor leden Sn met-leden onzer afd. der Hall. Mij. van Land! "bouw een lering over „De verbetering der Rund- voefokkerij. Trots het sléchte weer waren er ip.og 45 belangstellenden opgekomen Na opening door den voorzitter, Burgejméestelr KoLff, begon spieker zijn lezing, waarvan wij in 't kort moodeelen, dat overerven van één eigeruSohap en. overerven van verschillende eigenéc-ha-ppen, b.v. lichaamsbouw, molk en vetproductie» voorna-me fac toren zijin. Men zoekt sysltifmatdscih naar .de besta koe, hetwelk niet op goed geluk af geboord. Om dit .te doen, moet men. geduld hebben; ef gaan jaren "overheen, eer da.t xnen coimludecreii ika.n, of de edgonschappen van de ouders op de nsa- komelingen zijn ovorgeg-aau; Precies weten, wo de leer van de erfelijkheid iniet. Aan do hand vap een Stier, afkomstig van een mooie moeder, met jeon hoog vetgehalte, maakte^ spreker dit duidelijk. Van een koe. gedekt door dien stier, mot een vet gehalte van. 381, heeft men kans dat de goede teigonadhafp overgaat op de inakoanelingcn- Wij moe- /fcen .echter op de stamboom teruggaan; liet kan (rijn, dat de voorouders taiet zuiver waren voor de goede eigenscha. »pdn. - Verder speelt ook do voeding hierin een belangv rijke rol. Met een goed'samengesteld rantsoen kan unen de productie opvoeren. Do bodem waarop het bodrijf wordt uitgeoefend, behecsoht voor eeto groot doel de totale opbrengst van het vcé- Spreker gaf ook nog .enkele voorbeelden op va.-n ^prijsberekeningen,- vati rantsoenen voor mestvee. VHierna- gilng spreker met hot oog op den tijd over tot het laten zienvan de Iantaarnjplaatjes, /welke allen zeer duidelijk warén. Deze plaatjes lichtte spreker toe en hij Wees daarbij op de goede ,en -slechte uitwendigeomstandigheden- Spr. wou I niet over een ideaal dier uitwijden, maar de aan wezigen moesten dit goed in zich opnemen en hierna zooveel mogelijk streven om zelf in het bedrijf een j goed melk-vleeschtype te fokken. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd I tiog door enkelen gebruik gemaakt en deze wer- den door Spreker duidelijk beantwoord. "Met dank aan den heer Swierstra voor rijn mooie 1 en leerzame lezing, Sloot voorzitter dé yergadoriug. 1 BRAND BIJ DE NEDERLANDSCHE SCHEEPS BOUWMAATSCHAPPIJ. (Zie 2e blad.) Omstreeks half twaalf 's nachts werd besloten het blusschingswerk vooijloopig te staken, om te bereiken, dat het schip zoo spoedig mogelijk geheel zou door zakken ;en over de geheele lengte met de kiel op den grond, zou komen te ruston. Hiermee ging ook het nog staande gedeelte van- de helling met 'het stei- gerwerk in de vlammen op. Omstreeks 1 uur zakte het schip met donderend geweld door, maar bleef in rechtstandige positie. Het vuur woedde hier en daar nog in groote hevigheid door. Het staat vast, dat het schip ter plaatse gesloopt zal moeten wor den. De totale schade aan helling en schip zal het 'bedrag van een millioen verre overschrijden. Bij het aanbreken van den dag was de brandweer erin1 geslaagd, het vuur in zooverre te bedwingen, dat dit alleen nog onder den bodem van het schip woedde, maar daar dan ook nog met -groote hevig heid. Ontzaggelijke massa's zware eikenhouten bal ken) brandden er nog fel' en daarvan' stegen rondom het vannacht van een hoogte van 7 M, in den vuur poel neergestorte scheepsgevaarte zware rookwol ken op. Als men weet dat de scheepsromp: 4 millioen K.G. weegt, kan men zich zoo ongeveer een denkbeeld vormen van den dreunenden slag waarmee zij omlaag gekomen is toen de laatste stutten haar begaven en als hooge 'brandstapels ineenzakten. Dit is dan toch, achteraf bezien, .wel een zeer erdtiek oogenblik ge weest. Men mag er nauwelijks aan denken wat er gebeurd zou zijn als het geweldige gevaarte gekan teld was, alles rondom in zijn val meesleepende en verpletterende. Ook de geweldige kranen, die. staan rondom de plaats, waar zich eens de helling bevond, zouden zijn afgeknapt. Dn van vluchten ware voor <xp tallooze spuitgasten, die den vuurhaard met hun stralen zoo dicht mogelijk genaderd waren, geen sprake geweest. Ieder die wel eens op een groote scheepswerf geweest is, kent den chaos van platen, ij'zeren balken en allerlei ander materiaal, die er altijd den grond 'bedekt, zoodat imen er ook in ge wone omstandigheden niet dan met de grootste om zichtigheid zich kan bewegen. Hoe onmogelijk het thans geweest zou zijn zich uit do voeten to maken, nu de geheele hooge houten stelling rondom de hel ling neergestort was en als de bajei-t. lag neerge- smakt over dien gewonen chaos, laat zich denken. Hel aantal menschenlovens dat ermeo gemoeid ware ge weest, zou niet gering geweest zijn. Van dit alles kon men zich oij het aanbreken van den dag beter rekenschap geven, maar ooktoon hot vuur op zijn hevigst woedde waren do directeuren der Scheepsbouw Mij., de heeren Goedkoop, zich van dit einsflg dreigend gevaar bewust, cn daarom heeft op hun raad de brandweercommandant tegen midder nacht het blusschingswerk doen staken. Van den vuurgloed'die toen oplaaide, zoodra er van beteuge ling geen spake meer was, kan tmen zich, nauwe lijks een voorstelling maken. Gelijk wij reed» meldden kwam het schip tegen 1 uur omlaag. Wat als mogelijk gevreesd werd Is niet gebeurd. Het is in volk omen .rechtstandige houding blijven staan. Voor leeken op het gebied van den scheepsbouw is het bijna onbegrijpelijk dat het als geheel verloren moet worden beschouwd, omdat, zij1 er uitwendig niets bijzonders aan zien. En inderdaad zijn de voorsteven cn do achtersteven nog vrijwel in tact. Maar de scheepsbouwers weten beter; weten dat deze geweldige kolos, waarin zulk een ontzaglijke waarde aan maajidenlangen arbeid en aan kostbaar materiaal zat, nu niet meer waard is, dan het oud ij'zer. waarin de sloopers het zullen gaan ontleden zoodra do vuurhaard onder de romp gedoofd za-I zijn, wat intusschen nog heel wat moeilijkheden zal me debrengen. BIJNA GESTIKT. Te Zevenbergen zijn, naar de Stand.** meldt, in een perceel aan d'e Kuiperstraat door gasvergiftiging een man, De Grauw genaamd, zijn zieke vrouw en nog een inwonende vrouw, bijna gestikt Toen een familielid den man om 6 uur wilde kom men wekken cn er. niet werd opengedaan, verschafte bij zich toegang door een raam. Doch al spoedig be merkte hij gaslucht en bij' verder onderzoek bleek, dat de drie menscben die zich in het huis bevonden, bewusteloos waren. Spoedig werd medische hulp in geroepen. Na veel moeite is men er in geslaagd, dien man en een der vrouwen bij te brengen. De toestand van de huisvrouw is echter nog zorgwekkend. 'Men meent, als oorzaak te moeten aannemen," dat de hoofdleiding stukgevroren was, terwijl de inval lende dooi deze lek deed worden. PARKAANLEG TE KOOG AAN DE ZAAN. I Gisteravond is door den Raad der gemeente Koog aan de Zaan een besloten spoedvergadering gehouden, waarin de voorzitter mededeeling deed van een bij hem ingekomen aanbod van iemand, die vooralsnog [onbekend wenscht te blijven, houdende het ter bo- schikking der gemeente steil/en van een terrein groot ongeveer 1 3/4 ba., bestemd voor parkaanleg. 1 Er i9 uitzicht, dat het daarop staando huis met een klein gedeelte van het terrein voor f .10.000 kon wor- den verkocht, waardoor dit bedrag voor aanleg van- het park zou beschikbaar komen. De totale aanlegkosten worden gerekend op f 35.000. Van andere zijde was toezegging gedaan tot een; bedrag van f 15.000. zoodat, hetzij voor de gemeente, hetzij voor particulier initiatief nog te dekken valt f 10.000. Hiermede wordt het lang gevoelde gebrek aan na- j tuurschoon in deze gemeente op royale wijze opgehe ven. De raad besloot dankbaar de schenking te aan vaarden en -voorts, in aanmerking nemend het groote belang voor de ontwikkeling der gemeente in de toe komst. de kosten voor onderhoud voor hare rekening te nemen. TRAGISCH ONGEVAL. Uit 's Gravenhage, 11 Dec.' Gisteravond gebeurde alhier een zeer tragisch ongeval ten huize van de fa milie H. van H. Het 15-jarig dochtertje had zich naar de badkamer begoven. Toen zij geruimen tijd weg bleef, maakten de ouders zich ongerust en gingen naar haar toe. Zij vonden haar dood' in het bad liggen De oorzaak van dit ongeval moet worden toege schreven aan het feit, dat de gasslang uit zijn geyser is geschoten, zoodat het gas vrij ontsnappen kon. He denmorgen stelde d'e politie een onderzoek ten plaatse in. Zij vond geen motief om aan misdrijf te denken. Tel, VERSTORING EENER BEGRAFENISPLECHTIG HEID. In het te Oosterbeek verschijnend' weekblad „De Kcerier" wordt melding gemaakt van een ingezonden stuk, dat wegens anonimiteit v. d. schrijver niet kon worden opgenomen, doch waaraan de redactie het bericht ontleent, dat tijdens een begrafenisplechtig heid te Heveadorp de oudere jeugd de lijkdragers met. sneeuwballen gooide en een 20-jarige jongen op een mondharmonica speelde. De ..N Ara. Ct." teekent hierbij aan: „Over deze ontstellend schandelijke gebeurtenis zelts bij heidenen wordt nog een doode geëerd heb ben wij nadere inlichtingen ingewonnen en het be richt werd ons van andere zijde bevestigd. „Toegestemd moet worden, dat een hooggehoede of ateekdragende lijkbezorger wel eens een caricatuur kan zijn en een dankbaar object voor een grap va-n kwajongens, doch hier gold het. een begrafenisstoet, die voor een sterfhuis in het kleine dorp „Heveadorp" zich opstelde en waar iedereen wist. dat het) een jon ge. betreurde doode betrof, die zou begraven worden. „Het is te hopen, dat'dë politie dit schandelijke voor val zal onderzoeken en dat wanneer werkelijk mocht blijken dat er sprake is van een verregaande oneer, biédigheid dezen 20-jarigen lummel en zijn consorten een gevoelige straf zal worden toegediende" HOORN, 10 December. Aangevoerd: II stapels Méi'iie Fabriekskaas i 55, 2 stapels kléine Boarédkaas f 54.50, 1 stapel "Boeren Oomro. Kans f 52, alles gemerkt. Aangevoerd 14 stapels, Wogeinde 13376 Kg. Handel goed. BROEK OP LANGENDIJK, 11 December. Wortelen f 4.40, roode kool. Ie soort f 5 —6.40, 2e soort f 1.404.80, gele kool, lo soort f "4—5.80, 2e soort f 1.203-80, Doensche witte kool t 1.40 fcot 5.40, uien f 6.90, alles per 100 Kg. Aanvoer: 600 Kg. wortelen, 53000 Kg. roode kool, 31200 Kg. witte kool, 56000 Kg. gele kool, 470 Kg. uien. ALKMAAR., 11 December. Spruiten f 5—30, koolrapen f 1.702.40, per 100 Kg. Boerenkool' f 1.204.30, per 100 stuks. Preo. 1 f 5—11.80, per 100 boö. Roode kool f 1.10—6.20, gele kool f 1.50—4.70, per 100 Kg. Wortelen f "9.20 tot 13.90 per 100 bos. Uien f 4.807.90 per 100 Kg. Bloemend, kool f 2.605.90, groene kootl f 1.20— 4.40, andij'vie f 0.803.70, per 100 stuks. Witlof, le soort f "38—43. 2e soort f 24—32. per 100 Kg. WARMEN HUIZEN, 11 December. Roode kool!, Ie soort f 2.20—6.10, 2e goort f *2.20 3.80, uitschot f 1.202.70, gele kool, le soort f 4-30 tot 4.90, 2e soort-f 3.60, uitsohot f 1.101.20, D. /witte kool, le soort f 2.103.90, uitschot f 11.50. uien f 6.90, -driel. f 5.90. Aanvoer 48600 Kg. roode kool, 6000 Kg. gele kool, 20600 Kg- Deensche witte kool, 900 Kg. uien- NO ORDERMARKTBOND Noor, dsoh arwoude 11 Deo. Uien f 5.906.20, drie!, f 6.40, ineP f 8.20. peen f 4.404.60, roode kool f 26.30. door schot x 24.60, gele kool f 2.605, doorschot fl.70 tot 3.60, Deensche witte kool f 2.504.40, doorschot f '2.10—2.70, per 100 Kg. Aanvoer: 1750 Kg. uién, 2400 Kg. peen, 89200 Kg. roode kool, 58200 Kg. geile kool, 56400 Kg. Doensche witte kool'. ALKMAAR, 11 December. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aange voerd 89 stapels, wegende 104.000 Kg. Fa-brieks kleine met m, f '55, id. z. merk f 53, tabrieklscomnrissie met m. f 56, Boeren kléine met merk f 56, id. zonder merk f 52, Boerenoomif missie met merk f 57, Handel goed. ALKMAAR-, 11 December. Op de heden gehouden graanmarkt waren .aajiA gevoerd 646 hectoliters 240 H.L. tarwe f 14.5016, 146 H.L. gerst zwanenhals f 14.50, chev. f 12.25 13, 106 ILL haver f 11.50—13, 51 H.L. boonen: bruine bocteen f 2023, citroen boonen f 36, dui ven boonen f 15.75, witte boonenf f 20—23, 3 H.L. feel mosterdzaad f 50, 100 H.L. erwten: groene leine f 16.5017.50, groote f *43—45, grauwe f i44 tot f 48 per 100 kilo. Wiji willen voortaan onze lezers in de gelegenheid stellen, gelijk meer bladen doen, vragen op rechts kundig gebied in ons blad te plaatsen, vbor de be antwoording waarvan wij Mr. M. V. Polak, advocaat te Helder, bereid hebben gevonden zijn medewerking te verleenen. Brieven met vragen dienen aan de Re dactie gericht te worden met vermelding van „Rechts kundige Vragenrubriek" (en bijsluiting van 10 ets. in postzegels) en worden zonder naam of voorletters van den vrager beantwoord, zoodat deze onbekend blijft. WARMENHUIZEN, 10 December. Roode kool1, le soort f 2.106.40, 2e soort f 2.50 4.30, uitschot f '13, gele kool', le soort f 3.30 5.30, uitschot f 1:10—1.20, Deensche witte kool, le soort f 24.70, uitschot f 1.201.40. - Aanvoer: 43000 Kg. roode kool, 7100 Kg. gele kool, 18400 Kg. Deensche witte kool. EIERVEILING SCHAGEN, 10 Dèoember. Aangevoerd: 3411 kipeieréni f 10.8013.80, gemidd. F rijs t 12.40, 26 eenaeierén f 9, kleine kipeieren 811.10. DE POLDER WAARD EN GROET. Wijl namen kennis van -dien inhoud van het inge zonden schrijven in Uw blad vam 8 dezer van dén hoer C. Wijdenes Spaans, Dijkgraaf van het Hoog heemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, waar in onze stelling dat o.i. de -voilé verantwoordelijkheid1 voor hei fimctionneeren van da dijkwacht gedurende den storm op 25 November op den hoofdleider kwam te rusten, onjuist wordt genoemd. Voor de basis van deze bewering van genoemden beer moeten we twee mogelijkheden veronderstellen. Of de heer Wijdenes Spaans tracht tort et tra vers de bij den laatstten stprm meer dan gebrekkig gebleken verordening tot. regeling van de dijkwacht en den waarschuwingsdienst te dekken of kan de on deugdelijkheid daarvan nog maar steeds niet inzien. (In de vergadering van het polderbestuur van 'Waard ep Groet op 3 Dec. noemt men deze verordening een „prul"). En als tweede mogelijkheid bestaat nog, dat de heer Wijd'enes Spaans geen of althans verre van vol ledige kennis draagt van de feiten die bier in den polder op 25 November hebben plaats gehad. Maar laten we nu eens voor een oogenblik die zonderlinge bewering van den heer Wijdenes Spaans aannemen, zoodat dus op 25 November niet op den hoofdleider maar op den technischen ambtenaar de verantwoordelijkheid rustte, dan komen we dadelijk tot de logische gevolgtrekking diat. tegelijk met het vertrekken (lees wegloopen) van dien technischen leider ook het toezicht ophield en de verantwoorde lijke leiding niet meer aanwezig was. Het betoog van den heer Wijdenes Spaans is dus uiteraard' onaan nemelijk. Of ziet de heer Wijdenes .Spaans in het aan zijn lot overlaten van den zeedijk, eene uiting van zorg voor de belangen van ons polderbewoners? Het schrijven van den heer Wijdenes Spaans heeft nu helaas de vrees bij de bewoners eerder vergroot, omdat- daaruit is gebleken, dat het Hoogheemraad schap den toestand nóg niet. meester is. Het is nood zakelijk en daarom zeer te wenschien dat het 'College onder wiens toezicht het Hoogheemraadschap is ge steld, in casu Gedeputeerde IStsten. zijne bemoeiingen ook tot in deze zaak zal uitstrekken. A. BAR'.ENDRiEGT. J. A. POORTERMANS. P. SCHAAP. Winkel, 10 Decemoer 1925. Anna Paulowna. Dëc. 1925. Mijnheer die Red.. :nag ik een klein plaatsje in uw blad. waarvoor mijn dank. Het betreft de treurige ver lichting van de -Vta Ewijcksluis. Het gebeurt nogal eens, zoo ook de liatste dagen dezer week met don kere maan dus. B-A is zoo- donker, en daarbij' ge vaarlijk vanwege ie verlegging van den weg. Je moet hier speciaal goed bekend zijn. anders verdwaal je in don roetd'oukeren modderpoel. Terwijl aan Kleine Sluis alles in een zee van licht baadt. Waarvoor dat verschil? Etr wordit hier toch zeker ook voor de straat verlichting een portie betaald! Of zijn de menschen hier te arm? Arme tobbers moeten 'savonds ook wel eens de straat op. Of moeten de menschen hier alleen bezuinigen om de plaats waar Burgemeester. Secre taris enz. wonen, te doen genieten van het licht? Treurige samenleving. Het spreekwoord is hier juist: hoe korter -biji 't vuur, hoe beter; licht zou ik zeggen. C. SIMTT. Kost bij ons een ilesch Loiodinsche levertraan. Daar is wel duurdere maar geen betere levertraan. tegen hoogstens 5 rente, bij L. F. Th. KOELMAN, Assuradeur, Alkmaar, Spoorstraat 68. Tel.871. Donderdags bij L. ZWAAG. Schagen. TE KOOP AANGEBODEN: een best beklante In Groenten, Fruit, Vlsch en fijne Vleeschwaren Groote venterswijk, en mooie Winkel op besten stand. Te bevragen Éij E. ROMAR te Winkel. TE KOOF: bij C. KOOMEN Tz. te Winkel. QNDERGETEEKENDE beveelt zich hierbij beleefd aan voor I Adres: M. WIT, Nieuwesluis, j Wieringerwaard. De echte Lofodinsche Levertraan, 60 cenl per halve Flcsch, bij Centraal Drogist i/Het Groene Kruis", Hooozijde E 27, Schagen. Verder bij onze wederverkoopers H, Dijkshoorn, Wieringen G. Bak ker, Oudkarspel; D.STooves, Win kel'J. Wit, Anna Paulowna; L v. d. Oord. 't Zand C. Wester Heer Hugowaard; J. Ammers Westwoud; L. ICos, Schagen; D Klos, Markt, Schagen. Eischt onzen naani op de flesch Centraal Drogist HetGroene Kruis Hoogzijde E 27/ Schagen. oih met 2 Febr. in dienst te treden. Goed melken vereischte. W. KROON, Kamperduin, Schoorl

Schager Courant | 1925 | | pagina 3