De Wereld der Vrouw i 1 Eve-0 Lachen, In 1755 heette het: „Een yder wordt bekend gemaakt, dat Johannea de Moher, ivoorsnijder, heeft een uitnemende kunst en, wetenschap om ivoore Tanden in den mond te maken op een nieuwe inventie, fraaij fatsoen, dat men daarmede kan eten en beter spreken en de an dere tanden zal behouden; woont op de Agtergragt over de Ossenmarkt, daar sijn naam boven de deur staat, tot Amsterdam." In de steden waren althans nog menschen, die rree of min berekend voor hun taak volgens den toenmaligen maa'staf, als dokter, chirurgijn of tancL arts de zieke menschen van dienst waren. Op het platteland was hier evenwel geen sprake van. Buiten de steden, Jn de dorpen en gehuchten, hadden de meer gegoeden een huisapotheek, waarmede ziji zdch zelf trachtten te genezen bij* ziekte. Maar de groe tend eels arme bevolking op het land bleef van el'ke medische hulp verstoken. Daar vierde de kwakzal verij in den zuiversten vorm hoogtij. Een typeerend staaltje van operatief Ingrijpen wil len we tot slot geven. In de zeventiende eeuw woonde te Amsterdam oen beroemd .chirurgijn: Hendrik van Roonhuijse. Hij was zeer bekwaam in het snijden van de hazelip en het herstellen van beschadigde neuzen. De neu zen moesten het in dien tijd nogal eens ontgelden bij de kroegjool, Een zekere Gijsbert Schoonhoven had bij een kroeg gevecht een beschadigd enneus opgeloopen. Een chi rurgijn had een stukje versch kippenvleesch in de wond gelegd en vastgenaaid. Aanvankelijk leek het wel. of de neus prachtig genas. Maar dit was maar schiin, het kippenvleesch verschrompelde en de neus werd steeds mee.r ontoonbaar. De chirurgijn raakte uit de gratie en Schoonhoven toog naar Leeuwarden waar de vrouw van den beul als zeer beroemd be kend stond. Maar ook haar gelukte het niet den neus weer toonbaar te maken. Ten slotte ging hij naar Roonhuijse te Amsterdam. Die nam hem on derhanden, niet al te zacht, zoodat. hij onder de ope ratie in zwijm viel en met azijn en water weer bij gebracht moest worden. Maar de aan elkaar ge naaide stukken van den neus heelden en Schoon hoven kreeg weer een toonbaren neus. M. EEN VERZINKENDE STAD. Notwich in het Engelsche graafschap Cheshire ligt in het middelpunt van het Ehgelsche zoutge- bied. Het daar gewonnen zout, ongeveer 1.5 millioen ton per jaar, wordt in hoofdzaak uitgevoerd1 naar Amerika. Het wordt in schuiten naar Liverpool ge bracht om daar verder verscheept te worden. Door het onttrekken Van het zout aan den bodem zakt deze voortdurend en met den bodem ook de stad met haar gebouwen en straten. Het ergste zijn de verzakkingen in het middelste gedeelte der stad, waardoor dit veel* van hoog water te lijden heeft, temeer daar het water van de Dane door een ge zonken brug nog wordt opgestuwd. Men heeft hier om het voornemen opgevat dit stadsgedeelte 1.80 M. omhoog te brengen, hetgeen vroeger ook reeds eens heeft plaats gehad. De daarbijl op te lossen moeilijk heden vormen geen bezwaren voor de bouwonder nemers uit die streek. Veel huizen zijn ook zoo gebouwd dat ze gemakkelijk omhoog gebracht kunnen worden. Onlangs is trouwens een verorde ning uitgevaardigd waarin is voorgeschreven dat alle te bouwen huizen moeten uitgevoerd worden als houten of ijzeren vakwerk. Het opdraaien ge schiedt in het algemeen door onder de huizen wa terdrukvijzels te zetten, waarmede het werk wel langzaam gaat, dagelijks slechts ongeveer 4 tot c.M., doch de arbeidere zijn er zoo in geoefend, dat het werk zonder ongelijke zettingen wordt uitge voerd. Ten onzent kent men langis de rivierdijken trouwens ook verzakkingen, de buizen staan met den voorgevel in den regel op den teen van den dijk terwijl de achtergevel en het grootste gedeelte van de zijgevels op de kleilaag staan. De teen van den dijk geeft niets me<\ _..e„,*el blijft dus staan en de achtergevel verzakt, soms tientallen centi meters. Door er ijzeren binten onder te schuiven en er potvijzels onder te plaatsen, 'draait men de zaak weer omhoog, waarna de openingen dichtgestroomd worden. Volgens een bericht in „Builder" worden te Nortwich de huizen opgedraaid zonder dat ze ont ruimd worden, het leven gaat gedurende het werk zijn gewonen gang en dit wordt zoo handig uitge voerd dat het breken van ruiten en bet klemmen van deuren, gevolgen van ongelijkmatig opdraaien, voorkomen wordt. Wanneer de hefboogte der vijzels niet voldoende is worden de huizen gesteld op klossen, de vijzels worden weggenomen en op de nieuwe hoogte weer aangezet. Dikwijls laat men de begane grondsverdieping staan, omdat deze ongeschikt is voor het opdraaien en gebruikt dan de verdieping als nieuwe begane grondsvloer. De oude ,beganegrondsverdieping kan dan als kelder dienst doen, meestal wordt deze ech ter volgegooid, daar de aandrang van het water te sterk is voor het gebruik. Vaak wordt ook de ver. dieping van den. onderhouw geheven en daaronder een nieuwe voet gebouwd. Het komt soms voor dat men in een winkel de trap moet opgaan, daar het huis opgedraaid ia en men voorzorgsmaatregelen met het oog op de toe komst heeft genomen. In .het naburige huis moet men in den^vdnkel de trap af omdat dit huis nog wacht op verheffing. Wanneer dan ook de strhat wordt opgehoogd moeten in het eene huis eenige treden worden weggenomen, terwijl in het andere de trap met eenige treden moet worden verlengd. Gas- en waterleidingen breken natuurlijk ook bij het verzakken van den bodem en moeten van tijd tot tijd vernieuwd worden. Het oplhoogen der stra-/ ten geschiedt meestal met sintels, waarop men na dat de aanvulling zich gezet heeft een nieuw straatdek aanbrengt. De, beweging van den bodem gaat natuurlijk niet altijd in verticale richting. De indruk, dien de straten bieden met hun op ver schillende hoogte naast "elkaar staandehuizen, wqrdt nog eigenaardiger doordat veel huizen scheef staan. Evenals in mijndistricten de mijndirecties verantwoordelijk zijn voor schade aan huizen ont staan door zettingen als gevolg van den mijnbouw, is in Nortwich de zoutonderneming verantwoordelijk voor de schade door verzakking van den bodem. Deze kosten schijnt men er echter nog wel uit te baleni EEN NIEUW BESCHERMINGSMIDDEL TEGEN BRAND Na proefnemingen over een tijdperk van 3 jaar hebben onlangs de Berlijnsche brandweer en de Ber- lijnsche bouwpolitie een hieuw middel „Duffag" als worden bestreken en voorzoover zij aan dan invloed beschermde hout treft, vergast het hout tengevoln van het weer zijn blootgesteld drie maal. Bij het van de hitte achter de verflaag. De houtgassen kutu maken van houten wanden moeten de deelen ter nen daarbij alleen direct door de vlammen ontwij. vermijding van ongedekte naden, die tengevolge van ken, daar de verflaag de aan alle zijden bestrekei krimpen kunnen ontstaan, vooraf worden bestreken, voorwerpen bijna luchtdicht afsluit. Daarbij' om een de ontvlambaarheid en daarmede uitbreiding Naden moeten bovendien met dik aangemaakte Duf- wikkelen zich loodrecht o.p den wand kleine vlam, van brand belemmerend bestrijkingsmdddel, c.q. im-| fag-verf worden volgézet. Het bestrijken moet om de metjes van ongeveer vingerlengte, die echter na h« pregneermiddel toegelaten. j drie jaren worden herhaald. Het bestrijkingsmidi- uitgaan van het vuur binnen enkele seconden ver. Volgens hetgeen -de autoriteiten, die met het oh-1 del kan in alle kleuren worden toegepast en is be- dwijnen daar de gasontwikkeling ophoudt. De dooj^ derzoek belast waren, in hun rapport mededeelen ba- stand tegen den1 invloed' van het weer. de vlammen omspoelde oppervlakte van het voor.^ staat het middel uit verven, waaraan een bindmid-l Volgens de mededeelingen van de brandweer- werp wordt eerst zwart, verkoolt en gloeit ten slottij del. bestaande uit chemisch bewerkt waterglas, is autoriteit is op grond van de proefnemingen, die on- ook in de kern. Zij wordt echter niet grooter wam toegevoegd. Voor de toepassing worden volgende langs op het Bulowplein hebben plaats gevonden het aan de grenzen wan dat oppervlak doet het bestrij. aanwijzingen gegeven: volgende vastgesteld. Houtconstructie» moeten aan alle zijden twee maal Op de plaats waar het vuur het door bestrijking PARIJSCHE MODE. Het kleine manteltje op onze teekening werd ver vaardigd van grijze kasha met een gestreepte stof b.v. zwart en grijs als garneering. Deze kleuren herhalen zich iin het kleine bolle hoedje. Een knip-patroon kan men bestellen onder num mer 301a, voor kinderen van zes tot acht jaar. Kos ten 65 cents. De andere mantel werd vervaardigd van een ve- lour-stof in een lichte kleur bruin. De garneering is hier aangebracht door gebruik te maken van zeer smalle strookjes kortharig bont. Een knippatroon is voor dezen mantel1 verkrijgbaar in de leeftijden van elf tot veertien jaar. Kosten 75 cents; nummer 302a. MOEDERS EN HAAR KINDEREN. HETT AVONDETEN VÜR KÜNDEIREN. Een moeder zegt: „Kinderen kunnen dikwijls niet genoeg eten bij warme maaltijden, hetgeen nog lang niet zeggen wil dat zij -in een of ander opzicht ziekelijk of ongezond zijn. En zijn zelfs kinderen die in het geheel geen warm eten kunnen verdragen en het hoofdzakelijk ip brood' en melk houden. Later, als zij volwassen zijn erj verstandiger, leer en zij1 in den regel wel wat goed en lekker is. Het is echter van sommige moe ders onverstandig de kinderen bij het eten te dwin gen. Beter handele 'men door het „toetje" niet op te brengen, maar des avonds voor'het naar bed gaam aan de kleintjes te geven. Als de beurs het lijden kan, moet men slecht etende kinderen ook van tijd tijd tot op compóte onthalen, hetgeen ten gevolge heeft, dat zij' vroeg of laat meer eetlust gaan voelen. Forceeren kan men echter niets, daar d'e oorzaak meestal bij1 de moeders zelf ligt, die zich te kieskeurig hebben gevoedi. Nuttige Wenken. HET VEGEN VXN KARPETTEN. Al» men een karpet geveegd heeft op de gewone wijze en de kleur i® later niet zooals deze wezen moet, b.v. wat vaal, waardoor men natuurlijk over het verrichte werk niet voldaan is, dan is het aan te ding op twee liter. Een theelepeltje met borax in het warme water waarmede men het' haar wascht, zal den schedel spoediger schoon maken en den glans van het haar zelve zeer bevorderen. Borax is ook beter dan dubbel koolzure soda dn de groenten. Men gebruikt voor dit doel de zelfde hoeveelheid, maar het resultaat is veel beter. Een weinig borax in honing geeft een heilzaam middel tegen pijn in den mond' of op den tong. E'en dessertlepel vol in warm water opgelost geeft een heerlijk voetbad, dat men vooral gebruiken moet als men niet tegen lang staan kan en daar last van ondervindt, b.v. op den wasch- dag. Een half theelepeltje borax in de stijfsel voor komt het kleven van do strijkijzers, terwijl een kwart theelepeltje bij het water voor de planten wonderen doet. I VOOR DE HUISHOUDING. Ailis koper en ander metaal van sier-voorwerpen vuil geworden is, werpt men wat tafelzout op een plaat, waar men het vermengd met citroensap. Daar na kan men de metalen poetsen, waarbij het sterke vocht de vuilste vlekken spoedig verwijderen zal. Als men bij' het strijken een of ander voorwerp schroeit, kan men dit nat maken met peroxide, waarna men het goed in de buitenlucht te drogen hangt Als een japon door citroensap gevlekt is, zal de gewone huisboudammonia, op de vlek gebracht, spoedig de oude kleur weer te voorschijn brengen. Vuile vlekken op donkere wollen stoffen, of de kragen1 van heerenjassen kunnen worden verwijderd en schoongemaakt door het gebruik van boraxwater. Men moet de behandelde stoffen dan later doorha len of afspoelen met koud, schoon water, waarna zij in de buitenlucht te drogen kunnen gorden gehan gen. Vlekken welke men oploopt door het in aanraking komen met machines, kunnen bet beste en het ge makkelijkste verwijderd -worden door het afwasschen met gewoon koud water met ammonia en zeep. .Voor de kleur behoeft men nimmer bang te zijn, Bloed'-vlekken, licht of donker, geronnen óf niet, kunnen altijd worden weggemaakt door het onder dompelen in zeer sterk ammonia water. Aan kookboeken bestaat geen gebrek en el/ken dag kingsmiddel zijn werk. Ook voor het impregnt van stoffen, is de Duffag-verf geschikt Deze worden hierdoor echter stijf en hard en kunnen niet worden samengevouwen of opgerold. De toepassing kan dm alleen geschieden bijl gespannen stoffen en weefsels als bijvoorbeeld theaterdecoraties Bestrijking met het beschermingsmiddel maakt dus' hout niet onbrandbaar. Door oppervlaktebehandeling! wordt echter een vertraging in de verbranding veri kregen. Impregneeren zal men bij bestaande gbouwen ut'. den aard der zaak niet kunnen toepassen; mes1 blijft daarbij aangewezen op bestrijking. Impregneeren omvat in den regel drie bewerkln. gen, nl. de verdrijving van de houtsappen, het In. brengen van het drenkingsmiddel tot op zeker! diepte en ten slotte het drogen na afgesloten dm king. Bij de drenkingsmethode wordt hout eerst m» stoom behandeld, dan worden in een luchtledig ruimte sappen en lucht uit het hout verwijderd- de vijlstof onder druk ingeperst, waarna het droge: plaats heeft. HAARD EN KACHEL. De ouderwetsche haard1 (eenige centimeters boven den grond van baksteenen gemetseld, waarop zid een vierkante, met ijzer afgeschoten ruimte be vond') had veel gelijkenis met het altaar der oude huisgoden. De eerste was het huiselijk, het altaar het godsdienstig heiligdom onzer Germaansche voorvaderen en zij, zoowel als de Romeinen, stre den voor haardsteden en altaren. De eerbied voor beide heiligdommen leefde eeuwenlang, zij 't onder andere namen, onder het volkt voort. De haardstede was, nog tot in 't begin, der vorige eeuw, in letterlijken zin het brandpunt der huise lijke gezelligheid. Bij de koude, lange winteravon den, terwijl er buiten een Egyptische duisternis heerschte, zal de geheele familie met vrienden kennissen om den brandenden haard geschaard, zin gende, vertellende, of spelletjes doende, appelen, kastanjes of aardappelen in de heete asch braden* de en poffende, de gezichten bestraald door het licht) der haardvlammen en den glans van het genoegen en het lachen. De schoorsteen in de voorwaardelijke woning was zoo ruim, dat er de voorraad voor een gejoel jaar aan hammen, worst en vleesch in kon, die schoorsteen begon zoo hoog dat een volwassen man er onder kon staan. De stroom van lucht, wel ken de ruime schoorsteen voortdurend naar buiten dreef, vorderde een aanhoudenden stroom van bul ten ter aanvulling, zoodat de buiten- of de gang-jjj deur voortdurend open of tenminste "op een kiet moest staan. Tóen'nu in het begin der. voorgaande eeuw de' kachel van Duitschen kant kwam opdringen, ver hief zich een algemeen gevoel van verachting datgene, dat men stinkpotten" ep „moffendoozen" geliefde te noemen. Men waarschuwde vooral te gen de ontzenuwing en de vertroeteling, die daarvan het gevolg ?ouden ^ijn, zoodat men ten laatste zelfs het minste zuchtje niet meer zou kunnen verdragen en zich ten slotte alleen in de tefnperatuur der zie kenkamer wèl zou gevoelen. Weldra bleek het ech ter, dat bij groote nadeel en vooral hygiënische ook voordeelen vooral financieele aan het gebruik van kachels waren verbonden, zoodat de heftige tegenstand, vooral in de steden, spoedig luwdp. De laatste vertegenwoordiger van den stervenden volkshaat was Bilderdijk. In Brunswijk, waarheen hij om staatkundige redenen de wijk had moeten nemen, had hij kennis gemaakt met de 'kachels; daar, in een bedompt, muf vertrek, zonder zicht baar vuur, hetwelk hij, vergeleek met de gezellige haardvlammen van het hem ten spijt van alles zoo dierbare Holland, schreef hij zijn gedicht „De Duitsche Kachels", niet minder dan 184 strophen lang, waarin hij1 de fiolen van zijn gloeienden haat over dit product van den nieuwen tijd uitgoot. „Vervloek t_ die hand, o ja, die 't eerst de kachels zettel iVervloekt de kop, die ze 't eerst bedacht 'Hij' was 't, die lucht, en bloed en adem besmette, En 't lichaam voedsel roofde, 'en veer- en voedingskracht". Had onze vaderlandsche bard den modernen haard gezien, wellicht had hij er zich mede kunnen verzoenen: hier wordt tenminste, niet als ,bij „de vloekbare ijzerkisten en kacheldoozen", „Góds wel daad in een hof begraven". Het zichtbare fantastisdh flikkerend vlammenspel wekt ten minste de illu sie, dat dit rechtstreeks op on® inwerkt en „'Het gansche zenuwstel met zachte prikkeling stijft, de geesten aanvuurt, opzet, drijft" bevelen den veger eens in1 warm zout water onder te dompelen en daarna opnieuw het karpet te vegen, komen er nog nieuwe bij. De meeste hebben echter Hierdoor zal men de Sleur van het kleed aanmerke- het gebrek zeer eentonig te zijn. Daarom doet men lijk ophalen, terwijl het geheel natuurlijk zeer ver- frischi wordt BORAX IN HUIS. Ge«en huishouden mag zonder fijne borax zijn; het is steeds en bijna overal voor te gebruiken. Water kan men er mede verzachten door er ongeveer twee theelepels borax aan toe te voegen in een verhouw goed' alel recepten uit kranten en tijdschriften op te plakken in een schrift met een abc er in. Op die wijze maakt men zelf een kookboek, waar heel wat meer verscheidenheid van gerechten in voorkomt. Men moet het braden van kuikens probeeren op oliestellen te doen. Het resultaat zal dan meestal be ter zijn, dan wanneer men van een fornuis of kachel gebruik gemaakt heeft, Zv ee.i Vi ïg DUIDELIJKE UITLEGGING. Een neger-prediker had in zijn preek het woord „phenomeen" gebruikt. Na het uitgaan van de kerk vroeg een lid van zijn gemeente hem, wat de betee- kenis van „phenomeen" was. De prediker hield hem aan het lijntje tot den volgenden Zondag en gaf toen de vernuftige uitlegging: „Als je een koe ziet, .is dat geen „phenomeen". Als je een distel ziet, is dat ook geen „phenomeen". F.n als je een vogel ziet die zingt, is dat evenmin oen „phenomeen" Maar als je een koe op een distel ziet zitten en ringen ais een vogel, dan is het „phenomeen."

Schager Courant | 1925 | | pagina 16