Steunverleening Watersnood. ROOKWORST Gebr. KWELDAM SCHAGEN. DE 0VERSTROOMING. Plaatselijk Nieuws. Predikbeurten Uit en Voor de Pers. Gemengd Nieuws. grondig had geinspecteend. Wj had petn*peot|0xd den Waterlandschen-, den Zuidpolder on don Zee- vangszeedijk en daarbij geen gevaarlijke plekken ge vonden. Wel was op enkele plaatsen het bazalt weg gespoeld, doch dat gaf nog geen reden tot verontrus ting. Daarachter was nog de gemetselde glooiing on de betonnen plaat, welke geheel onaangeroerd waren. De kruin van den dijk is door de verhooging iofs smaller geworden, doch dat bleek geen gevaar te heb ben opgeleverd. Dat de dijk doorsijpelde is niets on gewoons. Dat doet elke dijk, wanneer het water bo ven A. P. komt en op plaatsen in den dijk waar het niet dikwijls komt. Na zijn grondig ingestelde in spectie meende spreker, dat er geen reden tot ver ontrusting behoefde te bestaan, SUCCES VAN DE POLIT1E-RADIO. Bij A. K. nabij Sloten in de Haarlemmermeer is een rijwiel n beslag genomen, omdat het volgens het oor deel van de politie, veel te goedkoop gekocht was. Vermoed werd, dat de fiets van diefstal afkomstig was. Er werd naar het Omroepstation te Hilversum een telegram gezonden met het verzoek, het bericht omtrent dezen vermoëdel ijken rijwieldiefstal per radio rond te zenden. Het gevolg hiervan was, dat een burger te Sassonheim het bericht opnam. Hij had juist vernomen, dat aldaar een rijwiel vaa een geestelijke was ontvreemd. Uit een nader ingesteld onderzoek bleek, dat het inderdaad hot nijwiel van dan geestelijke was. WEERINGEN. Spoedig gedaan,. In verband met bot over dan nieuwen afsluitdijk WïeringenVan Ewijoksiuis rijden met paard en kar en auto's, ondanks dit verboden, was, heeft inen den dijk van afsluit- boom en voorzien, opdat geen .herhaling van derge lijke gevallen zal voorkomen. Alleen voor wande laars en fietsers is de overgang toegestaan. DIRKSHORN. Het bestuur van de Barüie Harenkanrpef heeft besloten» de niet meer betrouwbare hooge brug bij Tuitjenjhorn te vervangen door een vnpbrug. Dat zal koren op deu molen zijn voor de ver- eenjging tot behoud van Oud-HolEand's sehoon. DIRKSHORN. Van welk groot boEaag een goede bemaling voor het polderland is, bleek ons Maandag jl., toe tl we in de Sohagerwaard en niet op het hoogste gedeelte, reeds zagen ploegen En dat na acx/n buitengewoon natte periode. ZUEDSCHARWOUDE, We vernemen, dat de La: «al blijven bestaan en dat de zullen worden gegevendoor een der oua-h van wijlen den heer Olie, den overleden huwww dier school'. LANGENDIJK. Op den Twuijverwsg heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een luxe auto van den groentehan delaar Wagenaar en een vrachtauto uft Haarlem. Deze was vrij zwaar beschadigd, terwijl een spat- scherm van de luxe auto danig gehavend was. Waar hier vaak breedere rijtuigen elkander pasaeeren, is er onketwijeld van een of andore zijde niet voldoen de uitgekeken. LANGENDIJK. Gistermiddag was de politie in actie oan overtre ding tegen de Rijwielpfaatjeswet te oonstateeren,, We vernamen, dat de buit groot was, waaruit mag worden opgemaakt, dat velen niet met deze wet zijn ingenomen of dat de bedoeilde belasting moei lijk is op te brengen. ZUXDSCHAHWOUDII Een winkelier die de WinkeMuitirtgsverordening overtrad, kreeg proces-verbaal'. Wanneer zullen we m foncoa gemeente eens verlost worden van deze ofriscnn pathïeke, nergens toe dienende ©n verbitte ring kweekende gemeentelijke verordening? ONGELUK. Nabij de steenfabriek de Duik onder Velp i§ gister- namiddag de 21-jarige Klaas Vellekoop uit Rotterdam, dekknecht op de motorboot Ulft, in den IJssel over boord geslagen en verdronken. De boot had een dék- lést. waarbij weinig ruimte overbleef om langs het boord te loopen. Vellekoop, die een bezem moest ha len, ging van het achterschip naar het voorschip, doch in plaats van over de deklading te gaan, liep hij langs het boord, waarbij hij schijnt te zijn uitgegle den. Hij zwom nog bijna een K.M., doch door den sterken stroom en den hoogen waterstand kon hij geen oever hereiken. De kapitein van de motorboot liet onmiddellijk na het ongeval achteruit stoomen. maar men kon d endrenkeling niet tijdig bereiken. KNOOKED-OUT. Een vreedzaam wandelaai passeerde Maandagavond met zijn vrouw aan den arm de Brinklaan te Bus- sum. Hij raakte in een opstootje verward en had het cngeluk tegen d enelleboog van een vechtersbaas op te loopen. Diens woede keerde zich tot den wande laar, dien hij met een geweldigen vuistslag neervel de. De getroffene moest per brancard naar do Ma lei lastichting worden overgebracht, waar dB. Weiter hem in behandeling nam. De woesteling werd gear resteerd. Het ergerlijk optreden van een Dominee. Burgemeester Van Spengler van Zuidscharwoude dient Ds. De Jong, Gereformeerd predikant te Broek op Langendijk, op de volgende wijae vaa antwpoid: WeüE'erwaarde Heer, De inhoud van Uw ingezonden „verwed en „pro test" dwingt mij daarop terug te komen. Beschouwingen over burgerlijke beleefdheid en stand kunnen gevoegelijk achterwege blijven, als Zijn de niet ter zake dienende. Om dezelfde reden zal ik mij evenmin laten verleiden in een woordenstrijd te treden omtrent de al dan niet WOORDELIJKE wedergeving van het door U gesprokene. Indien U be doeling, beteekenis en verband der geïncrimineerde woorden aandachtiger bekeken en beter had willen begrijpen, had Uw protest daartegen achterwege kun nen blijven en daarmede het geheele ingebonden be richt. Neen, Eerwaarde Heer, de beteekenis Uwer woor den was voor niemand der aanwezigen andera uit te leggen dan dat daaruit sprak een genoegzame zelfver heerlijking naast een diep medelijden met de verdor venheid der inwoners in de zusterge meenten „over de brug". (Ook thans zult gij mij wellicht weder trachten te beschuldigen dat ik U onware woorden in den mond leg, doch daarop zal ik ook niet ingaan.) Gij steil heel simpel voor en tracht aannemelijk te maken alsof gij in Uwe rede niets anders geconsta teerd zoudt hebben dan een algemeen erkend feit, n.1. het Christelijk karakter Uwer woonplaats. Wie zou irich nu aan het memoreeren dezer waarheid eene waarheid als een koe 1 ergeren? Eerwaarde Heer, gij zijt onjuist, want aan vorenstaande meende U te moeten vastknoopen en tegenover stellen de te ▼eroordeelen toestanden in de gemeenten „over de brug". Welke toestanden dat zijn, waaruit de verdor venheid en onchristelijkheid dier menschen moet blijken, verduidelijkt U thans in Uw proleet van JL Zaterdag. In mijn vorig schrijven constateerde ik als hoofd zaak twee feiten, welke naar ik meen te mogen ver onderstellen, tot U doorgedrongen zijn. Ten eerste werd door mij vermeld dat velen noodeloos waren ge- ergerd door Uwe onware, krenkende woorden, waar over enkelen mij hun leedwezen vertolkten, ver volgens dat een en ander uitgesproken werd en aan gehoord moest worden op een allen heilige plaats* waar onverdraagzaamheid niet te pas komt. In stede vrijmoedig te ontkennen dat gij bepaalde uitdrukkingen gebezigd zoudt hebben, ware het waar diger, althans BEEÖLWKER geweest dat U op de ge constateerde feiten aanleiding tot mijn schrijven waart ingegaan. Thans tracht U de aandacht van Uw optreden op de begraafplaats af te leiden, doch dit laat zich niet wegdoezelen! Het doet mij1 hoogst zonderling en komisch aan dat GIJ meent U gekrenkt te mogen en te moeten voe len en als onschuldig slachtoffer poseert. Ik had gehoopt en verwacht dat als gij „over de brug" zoudt komen, gij ootmoedig en met leedwezen zoudt constateeren dat velen noodeloos door U zijn gegriefd en gekrenkt. Dit ware Christelijker geweest! BELASTING BETALEN OP DE POSTKANTOREN. Naar het orgaan van den Centralen Bond van Post-, Telegrafie- en Telefonie-personeel verneemt, is voor- loopig afgezien van het voornemen om de betaling van belasting op de postkantoren te doen geschieden. KOLENDAMPVERGIFTIGING, Te Oosterhout, gemeente Valburg, werd gistermou- gen de veldwachter gewaarschuwd, dat in een nood woning der gemeente veel rook gezien werd, zoodat gedacht werd aan een ongeluk. De velwachter vond in de houten noodwoning alles potdicht en vol ko lendamp. Een achterlijke vrouw zat bij de kachel wezenloos voor zich uit to staren, een man lag ach terover op den grond en drie kinderen vond hij in het slaapvertrek roerloos liggen. De te hulp geroepen ge neesheer kon slechts den dood constateeren van den man, Jacobus Willemse, 30 jaar oud, van een meisje van zeven jaar, een meisje van vier jaar en een jongen van tw.-.e jaar. Het parket vond geen reden tot ingrijpen. De slachtoffers van dit drama zullen te Herveld ter aarde worden besteld. Aan ae vrouw gaat bet ongeluk geheel voorbij. Zij is idioot. hot smakelijkst bij ONS. f 0.90 per pond. doling ot& zich heen zou laten gaaH, al ineen «13 wn voor ons ook, dat „het uiterste*' mét een dargo- lijke denigreerenae behandeling zou zijn bereikt. Maar zelfs in dat geval laat het prestige onzer eigen partij, nadat deze oplossing in hare pers, en naar het schijnt ook door do demissionaire Ü^tho- lïeko ministers, unaniem is afgewezen, niet toe haar te aanvaarden. De houding onze Kamerfractie zou, als ae dit deed, het reeas geschokte prestige onzer partij, ten zwaarste treffen. Men zou zich in den lande terecht afvragen, wat onze Kamerfractie er toe kon bewe gen, een crisis uit te lokken, eenstemmig zich te verzetten tegen een opheffing van het gezantschap ten Vaticane, om dan toch weer te berusten in .een laf eomediespel. dat toa slotte practisch toch neerkomt op opheffing' van het gezantschap. De fractie zou daarmede bovendien van een serviliteit ïegenh papenhaters blijk geven, waarvoor ge9n en kele aannemelijke reden bestaat en die onder de katholieke kiezers in den lande, groote ontstemming en verwarring zou wekken. Het motief dat alleen daarmede de coalitie kon worden gered kou voor goed aantoonon, dat coalitie inderdaad doel van oolze Katholieke politiek is geworden. Onze fractie zou, zóódoenao, de voetveeg worden harer onverzettelijke bondgenootcn. Daarom mag rij in zulk een oplossing zeker 'nooit berusten en wij hopen en vertrouwen, dat er onder haar man- anen uit een stuk zullen worden gevonden, die hier een onverzettelijk non possuinus zullen uitspreken. DE CRISIS VOORSHANDS NOG NIET OPGELOST. Uit 'a-Graven hage, 12 Jan. Vanmiddag heeft op- eieuw, zooals aangekondigd, de R.K. Tweede Kamer fractie in verband met de Kabinetscrisis een bijeen komst gehouden. De vergadering die gepresideerd werd door Mgr. Dr. Nolens, ving te 2 uur aan, en duurde tot kwart over vijven. Afwezig waren slechts drie leden, n.1. de heeren Fleskens, Rutten en Loerakker. Uitvoerig werd over den toestand van gedachten gewisseld, doch het resultaat van de besprekingen is niet van dien aard te achten, dat onder de gegeven omstandigheden spoedig een oplossing van de crisis te wachten is. Het standpunt van de R.K. fractie als resultaat van de gehouden beraadslagingen zal schrif telijk worden gepreciseerd. Ter vergadering werden van verschillende zijden klachten geuB over dc geheimzinnigheid nopens den gang van zake 1 in verband met de kabinetsformatie. Daarom werd besloten binnenkort een communiqué van deze fractie-vergadering te publiceeren. Tel. DE STEMPLICHT EN EENIGE KIEZERS(ESSEN) VAN UDDEL. Men meldt uit Apeldoorn: Naar aanleiding van de door den heer Kersten tot den Minister van Justitie gerichte vragen, kunnen wij omtrent de eerste vraag: „Kan Uw Exc. mededee- len of het bericht waarheid bèvat, dat uit Apeldoorn per vrachtauto vrouwen, wonende te Uddel. door Rijks- en gemeentepolitie uit hare woningen zijn ge haald, omdat zij niet voldoen aan opgelegden stem plicht, dien zij in strijd achten met de roeping, der vrouwen in Gods Woord gewezen?" het volgende berichten. Door den kantonrechter te Apeldoorn zijn verschillende mannen en vrouwen die 1 Juli 1925 zich niet hadden gekweten van hunnen stemplicht en ver der geen gehoor gaven aan de oproeping van den burgemeester om zich over dit verzuim te recht vaardigen. veroordeeld tot betaling eener geldboete van 1 tot Z gqlden, bij niet betaling te vereffenen door 1 of 2 dagen gevangenisstrat Tot deze veroor deelden behoorden ook eenige mannen en vrouwon uit Uddel. Voor zoover de boete niet ter griffie van het kan- tongerecht was betaald, ontvingen de betrokkenen, nadat het vonnis uitvoerbaar was verklaard, een aanschrijving dit bedrag vóór of op den bepaalden datum ten kantore der Registratie te voldoen. Enkele mannen en vrouwen uit Uddel trotseerden de gevol gen van het niet betalen, waarna do Rijkspolitie op dracht kreeg tot overbrenging naar het Huis van Be- j waring te Zutphen tot het ondergaan der bepaalde ge-1 vamgenisstraf. Nogmaals werden allen gewaarschuwd, alsnog de geringe boete te betalen, om verdere onaan genaamheden te voorkomen. Toem hieraan geen ge- i volg werd gegeven, moest de Rijkspolitie ingrijpen. Do politie-auto der gemeente Apeldoorn werd be schikbaar gesteld, waarbij een der politieagenten chauffeerde. Allen werden nu genoodzaakt^n te stap pen en werden daarna vervoerd naar het kantoor der Registratie te Apeldoorn, waar nog gelegenheid werd gegeven tot betaling. Dit moet als eene goedgunstig heid van de Rijkspolitie worden aangemerkt. Op één na gaVen ze nu hunne halsstarrigheid op en betaal den. De eene onwillige, zekere B., werd doorgebracht naar Zutphen, waar hij eerst op het Parket van den Ambtenaar van het O. M., toen hem duidelijk werd gemaakt, dat beslaglegging op zijne goederen zou vol gen, ea toe is oVergegaan, de boete te betalen. VERBRAND. Het tweejarig dochtertje vani den arbeider de Ruytor, dat zich. te Ooevorden met kokende .koffie infwendig verbrandde, is in Kot ziekenhuis aldaar overleden1. DOOD ELI JK ONGEVAL, Bij RuLschebrug (Gr.) kreeg de 25-jarige zoon) van 'den beurtschipper B. uit Ter Boer bij het lossen van spoorrails een staaf ijzer op zijn pok, tan gevolge waarvan hij bewusteloos sloeg. Naar het diaconessenhuis te Groningen overgebracht, is hij daar aan de gevolgen overleden. Het R.-K. Huisvestingscomité in samenwerking met het Algemeen Watersnood Comité, verzokt ons mede te deolen dat degenen, die kleedingstukken, le, vensmiddelen, 0. <1 wenschen te gev«D, ten bate der slachtoffers van den watersnood, daarvan aangifte gelieven te doen bij een der onderstaande personen: Jac. Zomerdijk, Hoogzijde El 21; Mevr. C. Ranke-Overtoom, Hoogzijde; Mej. E. Dorbeck, Hoogzijde; W. Dekker, Hoep. Deze commissie is er in geslaagd de goederen kos teloos te verzenden. Reeds zijn verschillende goede- rèn ingekomen en daar de eerste verzending Maan dag a.s. zal geschieden, wordt spoedige aangifte in gewacht» water tot een hopelooze kleimassa zijn overgegaan, - Voegt, mon hierbij de kosten, die g'maant warden om het water weren, (dag on nacht is mon bezig geweest) de schade aau ovens, loodsen en machines het verlies aan materiaal als droogplankjes, riet, matten, enz., verder het stopliggen der fabrieken, het opruimingswerk, dan krijgt men wei een denkbeeld omtrent de enorme schade voor onze industrie. VLIEGTOCHTEN OVER HET OVERSTROOMDE GEBIED. Men meldt aan het Haagsche Aneta-kantoor: Sinds de ramp van den watersnood ons land teis tert, heeft de K.L.M. bijna dagelijks een vliegtuig over het overstroomde gebied uitgestuurd ten dien ste van de Nederlandsche en de buitenlandsche pers, ten .dienst van particulieren en voor het maken van luchtopnamen en rolprenten. Geen bezoek aan de ge troffen streken doet zoodanig den omvang van de ramp beseffen, als het vliegen over de eindelooze wa tervlakten. De K.LJM. 'heeft niet aan alle aanvragen kunnen voldoen, daar op haar vliegvelden vaak meer reizi gers zich aanboden dan zij vervoeren kon. HULDE EN DANK AAN ONZEN WATERSTAAT. Uit Brussel, 12 Jan. In zijn heden in de Belgische Kamer gehouden rede over de door de regeering in verband met den watersnood genomen maatregelen, heeft de Belgische minister van Binnenlandsche Za ken. Rolin Jacquemins hulde gebracht aaa den Ne- derlandschen Waterstaat, die energiek de noodige maatregelen heeft genomen om snelle loozing door het kaneal van Terneuzen mogelijk te n.aken. Hierdoor is gelukkig voorkomen, dat Gent. onderliep. „Ik wil al dus de minister, hier openlijk den Nederlandschen Waterstaat dank zeggen en ik doe dit te liever, nu Nederland zelfl dezer dagen zoo wreed door hei. wa ter Is geteisterd'". Op deze woorden volgde een luid applaus. DONDERDAG, U JAN. NED. HERV. GEMEENTE W: Wleringerwaard, nam. 7 uur, Ds. Groeneveld. HET GEZANTSCHAP BIJ DEN PAUS. „De Morgen.7' (r. k. Sint MioliaëD schrijft: Het bericht alk zou de oplossing der ministeri- oclo cnaie gezocht on gevonden njü in het weg nemen van onzen gezant bij "het Vatioaan en het accrediteeren van de gezant te Bern bij^ tl Vatieaan lijkt op het eerste gericht onaannemelijk, althans voorzoover het de Katholieke Staatspartij aan» gaat. Deze oplossing is, toen ze voor eenige weken werd opgeworpen, door de Katholieke pers, vrijwel eenstemmig verworpen als onlogisch en onvereenig- baar met het prestige zoowel van Z. H. den Paus als van onze Katholieke Staatspartij. Onlogisch zou de oplossing inderdaad rijft, om dat het gezantschap ten Vaticane steeds verdedigd is op dezen grond: dat het Vatioaan eengewich tig diplomatiek centrum is, waar. op grond van het landsbelang, oen luisterpost diende gevestigd (fce worden. Nu kan een te Bern resideerende ge- zant, zeer zeker niet tegelijkertijd den luisterpost te Home bezetten. Men zou dan afgezien van alle prestige-kwesties, evengoed géén gezant ten! Vatioane kunnen benoemen! Hetzelfde geldt natuurlijk voor Wëenen en Rome. Maar behalve onlogisch ware een dergelijke op- lossing ook in strijd met het prestige van don H. Stoel en de Katholieke Staatspartij. 1 Het is intusschen mogelijk, dat het Vatioaan, steeds conciliant tot het uiterste, zulk een behaQr Van alle kanten komen berichten van val van het water en verbetering van den algemeenen toestand. Te Deventer, te Zutphen komt men langzamer hand tot normale toestanden. Te Zutfen is thans de IJselsrtand ongeveer een meter lager dan de hoogste stand der vorige week. Daar heeft het water straten en wegen vernield maar in vergelijking met andere streken is men er goed afgekomen. De nieuwe wijken hebben het meest ge leden, doordat ze op opgehoogd terrein zijn gebouwd. Ook uit Maas en Waal wordt daling vaa het water gemeld. Te Venlo is men ook druk bezig om de eporon van den watersnood te laten verdwijnen. Wat het inwendige der overstroomde woningen be treft gaat dit zoo gemakkelijk niet. Maanden en maanden zullen daar voor noodig zijn, althans indien er iets te herstellen is. Met de gevels aan de buiten zijde gaat dat minder moeilijk. Het vuil en slib is zonder veel moeite van de steenen te verwijderen. De straten zijn door „Openbare Werken" gereinigd en zien er proper uit. De ontelbare verzakkingen in de voetpaden worden met spoed hersteld. Het heeft, er allen schijn van dat de rioleering en het gasbuizennet er betrekkelijk goed zijn afgekomen en daar ook de verlichting met electriciteit en gas weer functioneert, ia het leven dragelijk geworden. Maar dat is slechts de achtbare buitenkant. Van de werkelijke ellende, die geleden is. en wordt, ziet de buitenstaander niet veel. Alleen de talrijke brandspuiten en pompen die bezig zijn de kelders leeg te pompen, kunnen een vermoeden wekken van al de schade die zoowel onder als boven den grond ontstaan is. Hét water blijft steeds snel vallen. Bij Reewijk on Zwammerdam ligt het poldertje Vettenbroek, dat, zoo ihet heette, nu overstroomd, voorgoed verloren is. Vettenbroek is een betrekkelijk kleine polder. De oppervlakte bedraagt 190 HA en er staan 21 wo ningen, Hij maalt uit op den grooteren polder Reevu wijk, die weer zijn water loost in Rijnlandbóezem De polder Reeuwijk kon door den hoogen stand van den Rijn in de laatste dagen van het vorige jaar zijn water niet loozen. De waterstand werd hier dus abnormaal hoog en de ringdijk van Vettenbroek kreeg een zwaren druk te verduren, met de bekende gevolgen. Al ia de hooge stand der rivieren al zoo niet de rechtstreeksche oorzaak van de doorbraak, eenig verband houdt zij er mee. Ongelukkigerwijs heeft echter wel het vallen van het water der rivie-j ren niet den minsten invloed op den stand van het water in den polder. Zal het wa er worden verwij-1 derd, dan moet het worden weggemalen, hetwelk eerst kan geschieden als de dijkbreuk geheeld is. Döj dijk zal bovendien versterkt en da bemalingscapaci-j teit van den polder vergroot moaten worden. Dat| kost geld. Met elkaar wel een f 00.000, een bedrag! dat zij die in den polder wonen of er grond hebben, niet kunnen opbrengen. De polderlasten waren er reeds hoog. I Rijnland, de provincie Zuid-Holland en het rijk zouden dit bedrag moeten verschaffen in den vorm van een renteloos voorschot. Toe '.eggingen daartoe heeft het polderbestuur nog niet officieel verkregen, maar beide eerstgenoemde lichamen hebben wol hun medewerking toegezegd om tot een dergelijke regeling te komen. Het is dus te hopen, dat deze polder niet zal ver loren gaan, GEB AKKEN STEEN. De Federatie van Fabrikantenverenigingen in de Baksteenindustrie te Nijmegen, verzoekt opname: van het volgendo: Vele personen, die met do fabricage van gebakken steen weinig of niet op de hoogte zijn, verkeeren in den waan, dat met verloren steen wordt bedoeld, de steen zooals deze voor huizenbouw en anderszins wordt gebezigd. Voor dezo oningewijden deelen wij mede, dat zuJks op een groote vergissing berust; de steen welke door den watersnood is verloren gegaan, zijn feitelijk vormelingen, waaraan ongeveer alle kosten der fa bricage zijn besteed, doch die wachten op het eind proces „het bakken". t Zooals wel bekend mag worden geheeten, ifl de Baksteenindustrie een seizoenbedrijf. Gedurende dezen tijd, April/October) worden zoo veel vormelingen gemaakt als noodig. voor het sto ken van den oven gedurende zomer en winter. Het zijn de vormelingen, die den oven tot Mei in werking moeten houden, welke nu door het hooge PENSIOEN VERZEKERING VOOR REDACTEURS. De „Reiohsarbeitagemelnflchaffc'' dor Duifcohe ©pre deelt mede: Op 9 Januari is na langdurige onderhandelingen fcusschen de uitgevers en redacteurs der Duitsohe eprs een. overeenkomst tot stand gekomen, die, naar verwacht wordt, van groote beteekenis voor het openbare leven van Duitschland zal rijn. De uitgevers en de redacteurs leggen er nadruk op, dat deze overeenkomst in volkomen vrij over leg tot stand gekomen is. Ook een dienstregeling is in het aoooord opgenomen. De overeenkomst treedt den 25st©n Januari a.s. in' -werking. HET HOOGE WATER IN BELGIë. Men seinde uit Brussel aan de N. R. Ct.: 'Hoewel de meeste rivieren weer op het gewone peil zijn, staan er in de Vlaamsche landstreek nog altijd uitgestrekte landerijen blank, die door de strenge vorst van de laatste nachte op vele plaatsen, in brooze ijsvelden zijn herschapen. Ook in het Walen land staan nog ettelijke gemeenten gedeeltelijk onder \vater. Dit is het geval in de Maasvallei te Tilleur, Sclessin en Wandre. Seraing is nu weer geheel droog. In de omstreken van Luik kan in sommige koolput- ten wegens het overtollige water nog niet worden ge werkt. De electriciteitsfabriek te Luik zal eerst over eenge dagen werken. De bevolking behelpt zich voor* loopig mot petroleum. Aan giften heeft de Belgische Roode Kruisvereenl-» gintr. die de steunactie centraliseert, reeds ongeveer zeven millioen ontvangen. Het Brusselsche dagblad Le Soir alleon heeft tot heden ruim een millioen frank opgebracht. As eerste gifH. is reeds meer dan zes honderdduizend frank uitgedeeld. Do regeering hee.'t besloten dat zij aan de geteisterden bij voorkeur hulp in natura zal verstrekken. DE BEGRAFENIS VAN DE KONINGIN-MOEDER VAN ITALIë. Volgens een oude gewoonte hebben leden van cte koninklijke familie zelf het lijk van koningin Marga- retha afgelegd en gekist. De hertogin van Aosta, bij gestaan door den hertog van Genua en andere prin sen, heeft het lijk neergelegd op een haar, die met een wit laken bedekt was, waarna de prinsen het uit de sterfkamer gedragen hebben naar de lager gele gen kniel, gevolgd door de verdere loden van de ko ninklijke familie, de hovelingen en de nonnen, die bij het lijk gewaakt hadden. In de kapel is het lijk neergelegd in de kist, die met wit satijn, bekleed was. De hertogin van Aosta legde de doode een kanten kussen onder het hoofd en drukte eerbiedig een kus op het witte haar van de overledene, daarna vouwde zij de handen over een klein crucifix, dat behoort had aan hertog Ferdinand, koningin Margaretha's broeder Nadat de andere familieleden afscheid van de doode genomen hadden, drukte de hertog van. Genua een laatste kus op het voorhoofd van zijn zuster, waarna de kist gesloten werd. Het deksel is voorzien van een kruis en een zilveren plaat met den naam en de geboorte- en sterfdata van Ue koningin. Onder de vele kransen in het salonrijtuig, dat als rouwkapel ingericht was, viel de krana van den koning op, gemaakt van anjelieren, die van den kwee- ker den naam van de koningin-moeder hadden ge kregen. Deze bloem, de anjelier Margaretha. heeft een tint, die men azijnkleurig noemt, en die tot hemels blauw uitloopt. Mussolini zond een boog anjelieren Mussolini, een donkere bloem, waarvan de kleur doet denken aan de zwarte zij van de fasciste-hemden. De kransen van den koning en den premier lagen naast elkaar op de kist. De bisschop van Vontimiglia gaf voor het vertrek uit Bordighera de absolutie. Meer dan 25.000 toe schouwers hadden zich daar langs den weg naar 'het station geschaard. Ook aan de stations op de lijn naar Rome was de belangstelling zeer groot. Te Pisa gaf kardinaal Maffi de absolutie. Te Rome was vrijwel de geheele bevolking uitge- loopen. In dichte rijen stond zij geschaard langs den weg van het station naar het Panthéon, de straat lantaarns waren met rouwfloers behangen, dat ook neerhing van de balkons der hu-izen. Overal' woei de vlag halfstok. Maandagochtend om 9 uur kwam de rouwtrein te Rome aan. Mussolini bevond zich op *t station, waar de kist op een affuit werd geplaatst, en bedekt met do vlag. 'Een geweldige mililaire en burgerlijke stoet ging de kis' vooraf, die getrokken werd door zes paarden en begeleid door de voor* ziiters van Kamer en Senaat en andere hoogwaardig iheidsbekleeders. Daarachter schreden de koning en de prinsen, gevolgd door do hofdignifarissen, het corps diplomatique en verschillende hoogwaardig heids bekleeders, o.w. men Giolitti, Sforza, Bonomi en Grlando opmerkte De stoet werd bij het Panthéon opgewacht door de koningin, de prinsessen van de bloede, de vrouv- wen der gezanten en verdere dames. Het Panthéon is een streng gebouw, waaraan de bloemen glans en bekoring geven; koningin Margaretha heeft veel van bloemen gehouden. De kist werd op oen voorlooptg gedenkteeken geplaatst, waarna de plechtige lijk-' dienst aanving, onder het gelui van dc zware klok van het Eapitool, dat door alle kerklokken begeleid word. DB VERNIETIGING VAN STERKEN DRANK, De vernietiging Van den sterken drank, dien de drankverbodsambtenaren achterhalen, is lang zoon eenvoudig, of onschadelijk werk niet, als men wei zou denken. Kapitein Kirby, te Brooklyn, die het toezicht houdt op den geconfiskeerden sterkon drank, hoen nJ. verklaard, dat zijn mannoties, die de flesschen moeten stukgooien, daarvan stijve armen krijgen en

Schager Courant | 1926 | | pagina 2