Fa.H.S.CLOECK gegarandeerd kleermakerswerk. een vast Werkman, een vast Werkman, een vast Werkman, Schrijfwerk gevraagd. een vast Werkman, Kleedermakers Laat, hoek Boterstraat, ALKMAAR. Groolsfe en meest moderne maga zijn voor Heerea- en Kinderkleeding gemaakt en op maat. „BEI WITTE BUIS", De WAARDE van een kleedingstuk wordt niet alleen bepaald door den PRIJS, maar voornamelijk door Stelt U hooge eischen aan Uw kleeding, koopt dan bij 'ons. Wij knoeien NIET met voering en fournituren en leveren U rv. yast Werkman, met Zoon, een Arbeiderswoning, ANNO 1805 den dag daarna niet kunnen werken, terwijl het stuk slaan van flesschen met champagne en bier met een hamer, gevaarlijker is dan het omgaan met. grana ten. Hij heeft daarom vergunning gevraagd voor den aankoop van een machinale flesschenbreker, die het werk uiet alleen minder gevaarlijk maakt, doch ook i bespoedigt. OVERSTROOMINGEN IN DE KRIM. Ook het Zuiden van Rusland en speciaal de Krim heeft van overstroomingen te lijden. Vooral te Jatla is de toestand kritiek; het verkeer tusschen Sebastopol en Jatla is gestremd, doordat de wegen geheel onder water staan. DE KOUDE IN DUITSCHLAND. In Noord-Duitschland heerscbt felle koude. Te Ber lijn bedroeg de temperatuur hedenmorgen 10 graden Fabrenheit. DE DIAMANTROOF TE NEW YORK. De waarde van de te New York geroofde diamant waarvan wij reeds melding maakten, bedroeg niet honderd millioen dollar, doch honderdduizend dollar. HET BANDIETENSTUK IN MEXICO. Reuter meldt uit Mexico (stad), dat daar de volmaakt uitgeplunderde overlevenden zijn aange komen van don troinoverval' tusschen Guadalajara ea do hoofdstad, Hun relaas van het gebeurde luidde vreosolijk. Meer dan vijftig Aloxic^ansche reizigers zijn op de wreedaardigste manier afge maakt. De vloeren van de spoorwegwagens waren met bloed bedekt Deo vervallen monschon smeekten om genade, doch werden pok zonder dat zij zich tegen de berooving verzetten, doodgestoken. Het vreeselijkst waren degenen er aan tor.?, di nog levend opgesloten waren in de wagons, toen die in 'brand .werden gestoken. Het gekerm di©r ong©- lukkigen, .was niet om aan te liooren. Terwijl het vuur de wagon» verteerde, bestogen de 6andieten de locomotief on leden in razende vaart naar het station yan Yureguaro. In dat plaatsje werd ge plunderd waa,rna do schurken hun vlucht naar het. gebergte voortzetten en ontkwamen. Een conduc teur van den trein vond na den hoe Ion nacht te hebben doorgel. .open een plekaan de telegraaf lijn, vanwa-nr hij kon seinen. Hij vroeg pm hulp en pporjdig waren treinen mot soldaten ©n voorra am op weg naar de plek van deze beestachtige gruweldaad. - Een later berjeht meldt, dat de bende is uiteen gejaagd. De minister van oorlog heeft daarover een communiqué uitgegeven van don volgenden inhoud: ,Regeeringstrcepen hebben de bandieten omsin- Ïild die Zondag aon trein hebben aangev'all©n. In et feveoht werden verscheiden roovors gedood; acht hunner werden in hechtenis genomen en bp staanden voet terechtgesteld. De gehyole. door de boev,<n, meegevoerde buit werd teruggevonden. De boevebbende is uiteengejaagd.7' STORM IN DE VER. STATEN. Uit New York wordt gemeld, dat er op da Oost kust van de Vereenigde Staten een hevige storm heeft gewoed, waarbij 8 personen in den staat New- York en 10 in New England zijn omgekomen. In de straten van New York hadden vele ongevallen plaats tengevolge van een sneeuwstorm, die met voist ge paard ging. zoodat het plaveisel zeer glad was. In den staat Maine liep de haven van Barnard-Harbour eerst geheel leeg. Daarna volgde een geweldige vloed golf. die vele kleine schepen stuksloeg. Twee pa trouille-vaartuigen kwamen met elkaar in botsing. Een van deze schepen ging verloren, doch de opva- ronden werden gered. EEN AUTO DOOR EEN TREIN AANGEREDEN. Uit Londen, 12 Jan. Een express heeft op een overweg ter hoogte van Killingworth een auto aange reden, waardoor twee personen in den auto werden gedood on twee ernstig gewond. DUITSCHE SCHEPEN IN HET IJS. Ten einde de 25 in hoofdzaak Duitsche schepen, die al sedert eenige dagen in de Finsche golf in het ijs vastgevroren zitten, uit hun netelige positie te be v-rijden. heeft de Du-itsche regeering het oorlogsschip Hessen naar Reval gezonden. Deze maatregel is noo- dig geworden, omdat de regeering van Estland ge weigerd heeft, een sterke ijsbreker, die in de haven van Reval ligt, ter beschikking te stellen. De Russische regeering daarentegen heeft onmid dellijk zes ijsbrekers naar de Finsche golf gezonden, doch deze bleken te zwak om een vaargeul over een afstand van ruim 150 kilometer door het dikke ijs te banen. Met vliegmachines worden de bemanningen der vastgevroren schepen van voedsel voorzien. DE DOLLAHGAVE IN ITALIë. De inschrijvingen voor de dollargave van het ïta- ïiaansche volk, waartoe de rede van Mussolihi in de Kamer den 18den November don stoot had gegeven en die 1 December gesloten zijn. hebben een zuiver bedrag .opgebracht van 97.072.815,30 lire ROOVERS IN BEN KLOOSTER. Gisternach' drongen roovers binnen in een non nenklooster bij Bergamo. De nonnen werden uit hun slaap gewekt, konden echter geen hulp ontbieden, daar het klooster tamelijk ver van de buitenwereld is afgesloten en niet eens over een telefoon be schikt. Tevergeefs riepen de nonnen om hulp. Om 4i uur 's ochtends slaagden zij er eindelijk in eenige' boeren te waarschuwen. Dezen trokken gewapend met, hooivorken on gaffels naar het klooster, maar de roovers waren intussohen weder verdwenen. Zij hadden tal van kostbare rolequien, o.a. de met juwee. len versierde mantels van een madonnabeeld en voorts 25 kippen uit don kloostertuin medegenomen. D EVALSCHE BANKBILJETTEN, Men meldt uit Londen: De Engelsche bladen blijven lange beschouwingen wijden aan de zaak van de valsche bankbiljetter.. De correspondent van de Times te Boedapest schrijft, dat. de huidige sociale toestand in Hongarije de zaak wel eenigormato verklaren kan. Voor den oorlog leefde men gemakkelijk in Hongarije, thans is het, leven er moeilijk. Menschen, die nooit van werken gedroomd to&dden, zijn thans verplicht de handen uit do mouwi te «teken. Beroepon, waarvoor zij vroeger minachting koesterden, staan thans niet voor hen open, daar zij de noodige bekwaamheid missen. De vreemde be, zetting, het bolsjewieksc'no schrikbewind on de mo narchistische woelingen, die elkander snel gevolgd zijn, hebben den toestand nog moeilijker gemaakt. Et heerscbt een gebrek aan nationale tucht en een overmatige opwinding van vaderlandsliefde. Als iemand handelt ten bate des lands. kan hij geen misdaad begaan, is een betreurenswaardige. doch vaak voorkomende opvatting. DE FINANCIEELE REGELING MET DE GEWE ZEN VORSTENHUIZEN IN DUITSCHLAND. In de juridisch© commissie uifc den Rijksdag* ls o.a. de schadeloosstelling aan het Meoklcn burgsche vorstenhuis ter sprake gekomen. De afgevaardigde Rosenfe'ld (soc.-dem.) stelde de vofgondo vragen: Is het waar dat de bedde maïtressen van den over leden groot-hertog vorderingen op den staat Meck 1'enburg hebben ingediend Is het waar dat de eene raaïtresse een gewoon Duitsch meisje is, die een Spaanschen titel van de negerrepubhek .Liberia hooft gekregen? T» het wap* dat de andere mai- tresse èon. bedrag van 5 millioen goudmark verlangt voor de teruggave van corapromifcfceerende brieven van wijTen den groothertog dio nog in haar bezit zouden .zijn? Ligt hot niet op den weg der regee ring om deze onbeschaamde en onverholen pogingen tof. cluui.tage af 'te wijzen? De Duitsch-nationalo afgevaardigde E vertin g .bc fcoogde met nadruk dat deze maitrosson-gt^o'hhjdonis vooral 'mTfuitedi-nationalo kringen sterk afgekeurd werd en dat rij den vertegenwoordigers van. alle partijen tegen de borst 3fcuifc. De vertegenwoordiger van Meckfonburg, Hnstedt. zei de dat de vorderingen der beide dames, als zoo- danig niet bij"de Meckléffiburgsoho regeering war©n ingediend, maar hij' moest erkennen, dat de Mooklonburgsche vorstelijke familie nieuwe fbian mooie eisohen, hadden gesteld,, die waarschijnlijk wei m verband met doze vorderingen zouden staan. "Na de groote tegemoetkomendheid dio de Mécklen- burgsche regoenng reeds ten aanzien van de eerste ingestelde eischen bad betoond, .wilde hij wel. zeggen dat rijn rogeeriTig door de®e nieuwe vor- dorirtgeh zeer pijnlijk getroffen was. Op eon vraag van den communist Nenbauer, gat minister Huatcdt .eveneens toe, dat de vorstelijke familie den eisch gesteld heelt dat het volle be- drag harer schadeloosstelling bij de Rank van En geland moet gedeponeerd woerden. SOLDATENGRAVEN- Naar dè correspondent der N.R.Crt. te Brussel meldt, zal de dienst der militaire begraafplaatsen, die nog steeds te Brugge is gevestigd, binnen enkele maanden, grootendeels worden opgeheven. De over blijvende bureaux zullen naar het departement van landsverdediging worden overgebracht. Thans is de ze dienst nagenoeg klaar met de identificeering van al de in de voormalige Belgische frontzone gevonden stoffelijke overblijfselen van gesneuvelde militairen. Op de soldatengraven moeten nu nog 20.000 bronzen platen met den naam, de geboorteplaats en het regi mentsnummer van den gesneuvelde worden aange bracht. Door het departement van lands verdediging wordt een promie van 10 frank uitgeloofd aan al wie een tot dusver onbekend gebleven soldata::graf kun aan wijzen. Men heeft dezen maatregel moeten treffen omdat het vaak ia voorgekomen, dat landbouwers, dio in de Yzerstreek mcnschelijke o vertil ij faelen ont dekten, nalieten aan de plaatselijke autoriteiten me. dedeeling te doen van deze ontdekking.. VAN OUDEN STAM. De Londensche bladen wijden veol aandacht aan een door een ontdekkingsreiziger. Mitchell 'Hedges ge naamd, uit Honduras meegenomen twaalfjarig meis je van den Indiaanschen stam dor Maya's, die duizenden jaren oud is. maar waar Dog slechts heel weinig leden van overgebleven zijn. Hot kind, dat Emilia Vasquez heet, ia van een uitgesprokon Mon- goolsch type. De meeste bladen geven ook haaf portret weer en hebben zich door dien ontdekkings reiziger nog een aantal bijzonderheden laten vertel len van den bijna uitgestorven stam. DE OVERSTROOMINGEN. De Belgische ministerraad heeft gisteren besloten een reeks werken te doen uitvoeren om in de toe komst rampen als nu hebben plaats gehad, te voor komen. Deze werken zullen uitgaven meebrengen, waar voor gedurende zes jaren 30 a 40 millioen frank op de begrooting gebracht zullen worden. SOKRABAJA IN DEN REGEN. Wij lezen in het Soer. Hbl. van 8 December: Terwijl de westmoesson zich elders met verontrus tende verschijnselen aankondigde bleef 't te Soera- baja droog en zeer warm. De temporaturen, waarvan wij melding maakten, hebben een denkbeeld gegeven hoe warm het was. Daarvan was ieder ook zonder die opgave over tuigd, daar hij het aan den lijve ondervond. Schroeiende hitte overdag en eon broeiende atmos feer 's nachts, ten bewijze waarvan eventueel aen doornat hoofdkussen kon dienen voor dongene, dio ongevoelig voor de warmte, den slaap der rechtvaar digen rustig sliep. Do droogte begon angstwekkend lang te duren en oen groot* groep huiseigenaren heeft dat tot zijn schade ondervonden. In totaal zijn thans te Sberabaja 160 huizen zoo ge scheurd, dat de dienst &van bouw» en woningtoe zicht de eigenaren moest waarschuwen en opdragen de noodige reparaties te doen uitvoeren. Vijf of ?es huizen zijn in het geheel niet meerde redden en moeten worden afgebroken. De scheuren ontstaan gewoonlijk in huizen, welker fundamenten op zand zijn gebouwd. De meeste grondsch'euren. welke door de droogte zijn veroor zaakt, gaan ongeveer anderhalve meter diep (hoewel b.v. te Koepang wel plaatsen zijn aan te wijzen waar ze tot meer dan drie meter doorloopen) en bet zand, dat in de meeste gevallen onder de 80 c.M, in gegra ven fundeeringen is gestort, loopt in deze scheuren weg. Hierdoor zakken de fundeeringen, welke verzak king weer het scheuren der muren tengevolge heeft. Wanneer de regens invallen, is natuurlijk het scheuren van den grond onder de fundeeringen afge_ loepen, doch de scheuren, in de muren der huizen blijven bestaan. Deze moeten, dan afdoende worden gerepareerd. De verwachting, dat verzadiging van den bodem met regenwater de schade zou herstellen. is een illusie, Slechts houdt zij verdere vernieling tegen, maar de scheuren trekken niet dicht en wat stuk is. blijft stuk. De schade, welke de droogte aan huizen alleen heeft aangericht zal zeer belangrijk zijn, om verder maar niet te spreken van de schade aan inlandsche gewassen, den rijstoogst, en de Europeesche cul tures. Thans is de droogte voorbij. De regen, waarnaar Soerabaja als een dorstige snakte, is gisteravond gekomen met de hevigheid van een tropische bui. De temperatuur was van nacht voor het eerst weer weldadig en de boomen en het 'groen, gisteren nog grijs van het stof, glinster den hedenmorgen in het zonlicht met frissche tinten, hetgeen tot blijheid stemde. VERDUISTERING VAN 1928 MILLIOEN KRONEN. Op verzoek van den chef der politie te Boedapest, is te New York aangehouden de 'Hongaarsche on derdaan Kovac. Hij wordt beschuldigd van een ver duistering van 1926 millioen Hongaarsche kronen toen hij administratief ambtenaar bij: de Roemeen- sche landbouwmaatschappij was. ZWAVELZUUR FLESSCHEN ONTPLOFT, Bij het rangeeren van een goederentrein Zaterdag nacht op het station Lyon-Vaisc, werd *n flesch zwa velzuur stuk gestooten met het gevolg dat het gas zich verspreidde. Toen eon rangeerder te dicht met een lantaarn de bewuste flesch naderde ontplofte het gas en taste ook de 49 andere in een wagon geladen flesschen aan; zoodat ook doze met hevige knallen uit elkaar vlogen. Weldra stond de wagon in lichterlaaie. Ondanks het gevaar werden pogingen aangewend om den wagon te isoleercn hotgeen gelukte. Een groote ramp weid hiermede voorkomen, daar de goederentrein vele kostbare en licht ontvlambare goederen ver voerde. De schade wordt op 200.000 tres. geschat. BANKROOF. Uit Nordhausen, 12 Januari. Op de trappen van •het filiaal van de Rijksbank alhier zijn vanmorgen om 10 uur twee beambten, die een zware tasch met bankpapier wilden afleveren, door drie bandieten overvallen en ondanks hun tegenstand neergeslagen en beroofd. De bandieten vluchtten met medeneming van de tasch die 250.000 mark bankpapier bevatte. Bij de onmiddellijk door politie en Schupo-agenten begonnen vervolging is een der roovers in het dorpje Ilfeld neergeschoten, een ander ie zwaar gewond, maar de derde is met den buit ontkomen, AANVARING. Uit 'Sjanghai wordt gemeld, dat het stoomschip Em~ press of Asia, van de Canadian Pacific Mij. 16.900 ton metende, op de rivier Blackpoint een aanvaring gehad heeft met het stoomschip Tung Shing van de Jardine-Matheson mij., dat 2036 ton meet en dat de rivier opvoer op weg naar Honkong. De Tung Shing werd middendoor gevaren en zonk binnen enkele mi nuten. De passagiers en de blanke officieren zijn al len gered, maar vele Ghineezen van de bemanning worden vermist. De Empress of Asia, die slechts weinig averij heeft opgeloopen. is naar Woese.ong gevaren voor reparatie en zal daarna de reis naar Vancouver voortzetten. „Vogels eten buitengewoon veel. Proeve11 heb ben b-v. geleerd, dat meezen. een V> maal "hun eigen gerwicht per dag verorberen.7 Even verder schrijft hij: „Maar lét eenfl op, als meezen jongen hebben. Dan hebben Be het gewel dig druk, Een paartje Pimpelmeezen dat 9 jon- geq had te voederen, wipte in oen uur tijds dat ik ze controleerde 73 maal' in en uifc. Welk een enorme hoeveelheid yoor ons schadelijk gedierte slepen de ouders naar hun jongen. Deze enkele regels zullen U, naar ik denk, al wei overtuigd hebben van het groote nut onzer holobroeders, zoo gij daar ooit aan twijfelde. Hoe meer we bovenstaand dan ook herlezen, des te moor dringt tot ons door het niet te be- talen voordeel 'dat wo trokken van een meezerv paartje dat het gansche jaar zoo door de tuinen zwalkt en 's voorjaars met hun jongensohaar een ware „razzia7' onder het „gebit'- 'houdt en schat dan tevens eens de waarde van 7fc Gokraagde Roodstaart- je, dat met April in Uwe gaarde verschijnt om er, zoo mogelijk, een woning te bouwen. Zooals reeds meerdere malen is gezegd, rijn de meezen ook des winters ten omz/0nt. In die dagen is het echter soms noodzakelijk ze van het een en ander te voorzien. We bedoelen niet dat we ze den heelen winter door zoo7n beetje hel pen moeten, neen heusch niét! Alleein bij strenge vorst en sneeuw of ijzeil1 is liet noodig en noodzake lijk, als wij ze behouden willen, dat oen schoteltje water tot hun beschikking is. In de beide laatstè Swallen is ook het voederen zeer op rij'n plaats. an toch zijlij de takken der boomen totaal onge schikt voor inspecties en terwijl in die koude rijden het voedsel foor hou zoo sehaarsok is 'te vinden, bestaat er juist grooteer behoefte aan, om beter weerstand aan die slechte invloeden te kunnen bieden. Welk voedsel we kunnen geven? In de eerste plaats moeten we er voor zorgen, dat de musschen er met met alfes vandoor gaan. Dit kunnen we voorkomen door het voedsel op te hangen. We He men b.v. een stukje spekzwoerd en bevestigen, het met een touwtje aan oen tak van een bom, zoo, dat het vrij rond kan bongelen. Op een dergelijke manier aangebracht, kunnen de meezen het nog gemakkelijk bemachtigen, terwijl de musschen' ©r naar mogen zien. F. SINGER, Correspondent b d. Vogelk.dienst te Wijdenos. PLANTENZIEKTENLEER. 182. NESTKASTJES, m. (Vervolg.) Deze gunstige toestand vinden we voor het Gekr. Roodstaarfcje en o.m. voor Zwaluw en Ooievaar in Nederland. Hier vinden zij in den tijd dat er jongen, rijn, voedsel' te over om Ze te voorzien, Is .het voedsel in enkefe tuinen wat schaarsch, ter wijl andere complexen beter van parasieten moch ten rijn voorzien: het aantel1 nesten op het bedrijf zeggen U wel, waar wat voor heu te vinden is, en wiizen er zeker wel op, dat de ouders a,lvorens ifcofc het bouwen van een woning1 over te gaan, de zaak eerst eens ïnspecfceeren. Dit laatste geldt natuur lijk zoowel voor de Meezen als het Roodstaarfcje. Dat vogels nogal' ïofcs nuttigen, weten we allen zeker wel, doch wat schrijver de-Zes uit een nummer van „de Tuinderij7' d.d. 10 Maart 1922 verneemt, is zeker vele van de lezers dezer rubriek nog wel onbekend. Ik laat hier dan volgen wat wijlen de heer Oor Groot, destijds Controleur bij den Plantenriekfcein- kundigen Dienst, Ornithologische (d.w.z. Vogelkun- digo) afdceling in bovengenoemd blad schreef: BROEK OP LANGENDIJK, 12 Januari Wortelen f 4, roode kool, le soort f 5.307.30, 2e soort, f 1.205. gele kool, le soort f 56.60, 2e soort f 1.304.80,- Deonisohe witte kooi' f 2.20 5.50, uien. f 5.106.70, driel'. f 3.50150. ^lles per 300 Kg. Aanvoer: 1300 Kg. wortelen. 13u200 Kg. roode 'k ool', 121000 Kg. gele kool, 124000 Kg. Deerv sohe witte kool. 25700 Kg. uien NOORDERMARKTBOND, Noordeoharwoude. 12 Jan. Uien f 6.30—6.90. driei f 6.40—6.70, riep f grove uien f 0.406.70, peen f 3.603.80, roode kool' f 37.90, doorschot t" 2.306.60. gels kooi f 87, doorschot f 2.406.40, Deensohe witte t 3.105.60. doorschot f 3.10--4.70, alles per 100 Kg. Aanyocr: 11500 Kg. uien, 3800 Kg. peen, 207800 Kg. roode kool, 69400 Kg- gelb kooi 128800 Kg. Deenboho witte kool. V ARMENHUIZEN, 12 Januari. Roode ikool', le soort f 3.408, 2e soort f 13.20 6.30, uitschot 1 1.903.60, gele kool, le soort f 3.60 tot 4.90, 2e soort f "2.704.30, Deetnjsehe witte kool,, le soort f 2.905.50, 2e soort f 2.40—3, uitschot f 1.602.70, drielingen f 6.50, uien f 7.30—7.80, grove uien f 7, Aanvoer: 87700 Kg. roode kool', 11400 Kg. gele kool, 54500 Kg. Deenische witto koof, 2200 Kg. uienf. PUR MEREN D 12 ^a-n. Centrale Eiervedling (in heb gebouw der Afslag- vereerlfging) der Alg. Noordholl Pluimveover©en. Aangevoerd: 13448 kipeieren A f 8.209.40, 683 idem B f 7.808.10„ 513 ©endeierea A f 8.70 per 100 stuks. Eierveiïïng Hotel „Paradijs77. Aangevoerd: 4Ö0 eendeieren r 8.90, 26536 kipeieren, f 8.55—9.50. Votendam. Aangevoerd: 4000 stuks condoleren f 8.90—9. PURMEREND, 12 Januari. Op de heden gehouden markt waren aangevoerd: 17 st. kleine Fabriekskaai f 47.50, met rijksmerk f 50, 7 st. kleine Boerenkaas met rijksmerk f 50; 344 runderen w.o. 190 vette runderen f '0.901.25, hande/ stug; 148 melk- en geldekoeaen 150400, 6 stieren; 17 paaiidiefti f 100200, handel stug, 16 vette kalveren f 1.501.70, handel matig, 237 nuchtere kalveren: voor do slacM f'1540, handel vlug; voor de folk f 0.630, handel vlug; 627 vette varkens voor de zout. 8789 et., handel' matig; voor de slacht 92 94 ot., 95 magere varkems f 2045, handel vlug; 168 biggen f 1626, handel' vlug; 934 schapen: vette f '4053, overhouders f 2028, handel situg; 27 bokken, 80 zak appelen f 2.504, 632 Kg. boter f 2.102.20. Advertentiën. Gevraagd, tegen l Maart: goed kunnende melken, bij P* BRUIJN, Doggersvaart 17, Koegras Gevraagd met 1 Maart goed kunnende melken, bij S. Vethman, Kreil, Wieringerwaard. GEVRAAGD, 1 Maart: 7t liefst met aankomend ZOON. Ploegen en melken. TE HUUR: bij E. KOOIJ, Wieringerwaard. GEVRAAGD, met i Maart: best melken. K. VAN DER OORD. Moerbeek, gemeente Oude Niedorp. Brieven onder letter K, bureau Schager Courant. GEVRAAGD, met 1 Maart: goed bekend met groentenbouw, bij L. BARTEN, Stroet, Gem. St. Maarten.

Schager Courant | 1926 | | pagina 3