De Regeeringscrisis. Uit en Voor de Pers. Oemengd Nieuws» in Nederland boo intensief mogelijk moet worden gewerkt, en juist door den tuinbouw een zeer groot aantal menschen hun brood1 verdienen. Door de hooge invoerrechten bij onze Oosterburen is voor een groot .aantal bedrijven do bestaansmogelijkheid verzwaard. Onwillekeurig komt de vraag, moet de landu. en tuinbouwer deze verhooging van invoerrechten zon der meer slikken, of dient hij middelen te beramen tot tegenweer. Het wil, mij voorkomen, dat juist land en tuinbouw buitengewoon goed in staat zijn tot te genweer en zich te verdedigen tegen de maatregelen genomen door Duitschland. Wat toch is het geval? Onze land- en tuinbouw zijn groote afnemers van kalimeststoffen. Voor en tijdens den wereldoorlog had Duitschland een monopolie voor de levering van kalimeststoffen; na den wereldoorlog is dit veran derd. Frankrijk heeft in den Elzas een zeer sterke en bloeiende kali-industrie gekregen, die over de ge- heole wereld kalizouten levert legen geneel dezelfde prijzen en conditiën als waarop door het Duitsche Kalisyndikaat geleverd wordt. Wanneer thans onze land- en tuinbouwers als tegenweer tegen de Duit- •che invoerrecht en op groenten, fruit, aardappelen, paarden, enz., eenvoudig als tegenmaatregel het be sluit nemen om uitsluitend Elzasser kaümeststoffen te koopen, dan zal naar mijn vaste overtuiging de producent van de Duitsche Kali zooveel druk op de Duitsche ïtegeering uitoefenen, dat de invoerrechten op de Nederl. landbouwproducten weer worden ver laagd. Duitschland heeft Nederland als kooper van kali noodig. de Ned. boer heeft het geheel in zijn eigen macht of de hooge invoerrechten van onze goederen naar Duitschland bestendigd zullen blij ven en daarmee zijn bestaan bedreigd, dan wel dat hij weer ongehinderd naar Duitschland kan uit voeren. Wordt solidair door onze land- en tuinbou wers opgetreden tegen Duitschland dan zijn Bij neker van hun zaak. DB NOORDERMARKTBOND Maandag vergaderde het Bondsbestuur, waarbij alle leden aanwezig waren met uitzondering van don heer Kostelijk, nog absent wegens ziekte. D« heer Brugman opent de vergadering, met 'voldoening con- atateerend, dat trots bet slechte weer het bestuur bijna voltallig aanwezig ie, terwijl hij voorts de beste ■wenschen voor 1026 uitspreekt voor den Bond en zijne leden. De heer J. Kliffen leest hierna de notulen der laatst- gehouden vergadering, welke worden goedgekeurd. Een dankbetuiging van Waarland en omstreken voor den verleenden steun bij de aangerichte hagel schade, alsmede de handelsovereenkomst met Duitsch land worden voor kennisgeving aangenomen. Onder de verdere behandeling der ingekomen stuk ken geven de bestuursleden nog eens hun handtee- kening in duplo met het oog op de inschrijving in het handelsregister. Een verzoek der vereeniging „De TJsploeg", welke de rignvaart openhoudt om vaartverbinding met Alk maar te verzekeren, om een bijdrage in de kosten daarvan,, wordt niet ongunstig ontvangen, doch men acht het wel gewenscht eerst te informeeren, welk bedrag van den N31.B. wordt verivacht en in hoe verre de veiling er van profiteert. Door het Centraal Bureau wordt er op gewezen, dat eventueele voorstellen' voor de vergadering der groep veilingen voor 1 Febr. moeten worden inge diend. Hoewel geen voorstellen ter tafel worden geJ bracht, wordt het wel gewenscht geacht, dat nadere inlichtingen worden verstrekt omtrent bijdragen van andere veilingen voor het reclamofonds. Voorts wordt door het Centr. Bureau gevraagd naar den omzet over 1925 en de hoeveelheden der geveilde pro ducten. Door den aeereteri* zullen de cijfers worden verstrekt. Namens het Min. van Landbouw wordt opgevraagd een volledige ledenlijst. Aangezien de aanwezige lijs ten der afdeelingen heel Wat verandering hebben on dergaan, wordt het gewenscht geacht, 'dat de afdee- lingssecretarissen binnen 14 dagen een nieuwe leden lijst aan den bondssecretaris toezenden. Van het door Misset in het Duitsch en Engelsch uitgegeven reclamebord waarin oek door den N.M.B. is geadverteerd, zijn -1500 exemplaren Hollandsche druk ingekomen, welke aan de leden zullen worden uitgereikt. Naar aanleiding van een ingediend schrijven door de afdeeling L.T.B. Langendijk. met betrekking tot. het openhouden van het water bij veiling en laad plaats, ontspint zich een zeer breedvoerige discussie. Nadat uit de vergadering verschillende stemmen zijn gehoord, wordt er door den veilingleider op gewezen dat het'wel hoogst, moeilijk zal zijn in dezen een be vredigende oplossing te vinden. Spr. is van oordeel, dat den transportarbeiders in dezen geen verwijt treft; verschillende omstandigheden maken de zaak hoogst lastig. Algemeen erkent men dat de omstan digheden bij do laatste vorst al bijzonder ongunstig waren; toch is men van oordeel, dat op den du-ur hierin verbetering dient te komen, zoo noodig dan maar door uitgebreide maatregelen op bepaalde mo menten. In de commissie van beheer «1 <3®ze zaak nader worden overwogen, terwijl getracht zal worden met de transportarbeiders voor den volgenden win ter een ander contract te sluiten. Besloten wordt, dat afdeelingsvoorstellen voor de algemeene Bondsvergadering voor 1 Mrt. bij den se cretaris moeteii worden ingediend. Algemeen blijkt men voor steunverleening aan de getroffenen door den watersnood. In stemming ko men twee voorstellen, nl. het geven van f 250 of f 500, waarbij bet laatste met bijna algemeene stem men wordt aangenomen. Nog komen enkele geval len ter sprake met betrekking tot keuring, waarna de vergadering door den voorzitter wordt gaaloten. NOORDS C HAR WOUDE, De vereeniging „Onderling Hulpbetoon"" hield Dins dagavond haar 26e jaarvergadering in „Concordia' Aanwezig 81 leden. De voorzitter de heer J. Kuiper, opent de vergade ring, constateert een vrij goede opkomst en hoopt dat dit is uit zuivere belangstelling voor de zaken der vereeniging. Over het algemeen is het voor de ver eeniging een gunstig jaar geweest, wat tot volle te vredenheid kan stemmen, te meer daar verschillende streken in ons land door een ramp getroffen zijn. Het bestuur dank ik voor de schitterende samenwer king ook weer dit jaar, dank aan de commissarissen voor hun nauwgezette plichtsbetrachting. Jammer dat zo juist daardoor soms onheusch behandeld wor den, doch ik hoop, dat voortaan ook door de be trokken personen begrepen* wordt, dat ze n-iot an ders dan hun plicht doen. Welkom aan de drie leden van de zuster- vcroenigirig te Oudkarspel'. De vorige week hebben wij bij hen nog Iets geleerd, wij hopen dat ze ook bij ons nog iets vinden dat in het belang hun ner vereeniging ia. Do notulen worden gelezen, eh onveranderd vast gesteld. - e_~7 Uit de rekening van den, penningmeester blijkt, een ontvangst van f 3123.32, waarbij 2488.60 con tributie en f 34.50 van do donateurs. De uitgaven/ hebben bedragen f 2870.53, alzoo een batig saldo van f 252.79 Uitgekeerd is f 84 wegens overlijden. 170 Ziekón- uitkeeringen zijin gedaani, wiet 882 ziektedagen op eten bedrag van f 1543.50. Op 1 Januari 1925 was het bezit der vereeniging I 4626.90. Op 1 Januari 1926 was dit f 5071.75, zoodat de vooruitgang f 444.85 is. - De rekening is door de eommi sic nagezien.en in orde bevonden, waarvan de heer C. Langedij k rz. modedeoling doet. Voor het nazien van de volgende rekening wordt de lieer P. Blokker toegevoegd. Uit liet jaarverslag blijkt dat 8 bestnnrs- eri 1 buitengewone bestuursvergadering zijn gehouden en de vereeniging 240 leden telt. Het schrijven, ingekomen van.' den heer J- Bak ker, als bestuurder van den bond van» ziekenkas sen, waarin om. gewezen werd op do wenöohelSjk- heid dat de vereeniging terugkomt op het besluit tot afscheiding, wordt voor kennisgeving aange nomen. De voorzitter wijst er ten overvloede op, dat tot af scheiding besloten werd: le. omdat de samenwerking veel te wenschen overliet; 2e. om de hooge kosten, oie niet opwogen tegen de voordeelen.. waarom het beter werd geoordeeld, te trachten de eigen kas groot te maken, zoodanig, dat ze den weerstand heeft die volgens wiskundige berekening noodig is. Van de Verzekeringskamer is bericht ingekomen, dat uit het .toegezonden reglement volkomen is komen vast te staan dat de wet op dit fonds niet van toepassing is, omdat geen uitkeering bij overlijden in den zin der wet verstrekt wordt. Als bestuursleden worden herkozen de heeren Jb. Bruin en A. de Geus, respect, met 57 en 70 stem men. Als adviseur wordt met bijna algemeene stem men de heer J. Hoeman herkozen. Het bodeloon wordt voorloopig voor één jaar ver hoogd van 13/4 op 2 ct. per lid per week. Besloten wordt de uitkeering te laten zooals die thans is, f 10.50 per week. Het bestuur is van oordeel dat het wenschelijk zou zijn de reserve op 30 gulden per lid te brengen, alvorens de uitkeering verhoogd wordt» Het bestuur stelt voor de commissarissen niet meer om de twee jaar te benoemen en ze een vergoeding toe te kennen van 5 gulden per jaar. De 4 leden die bij loting gedurende drie maanden zijn vrijgesteld van contributie, zijn Cor Hink Pz„ D. Kansen (die zijn prijs overgeeft aan A. Kwadijk Sr.), Jb. Grootjes en J. Peijs Az. Op voorstel van het bestuur wordt besloten nieuwe reglementen te laten drukken. Rondvraag. De heer A. Boot stelt voor om ook i de zieke leden mee te laten loten omdat zij toch niet ter vergadering kunnen komen. Voorzitter merkt op dat de loting ingesteld is om het vergaderbezoek te bevorderen. De heer A. de Geus, bestuurslid, voelt wel voor bet voorstel en pleit er voor. Na verdere bespreking wordt aangenomen dat voortaan ook de zieke leden zullen mee loten. De heer P. Smit verzoekt voortaan de herstelbrief jes meer op tijd in te leveren. De heer G. IJff, voorzitter van de vereeniging te Oudkarspel, dankt mede namens zijn medebestuur ders voor de uitnoodiging en hoopt dat de verstand houding blijit zooals aie thans is. De voorzitter dankt allen en vooral ook de pers voor de belangstelling en sluit de vergadering. ZILVERZAND. Voor het kantongerecht te Deventer beeft gisteren terecht gestaan J. C. K., uit Nieuwer-Amstel, die aan een banketbakker te Deventer, zilverzand, een versieringsmateriaal voor taarten, had verkocht. Nog nooit was nij er op attent gemaakt, dat het gebruik er van schadelijk was voor de gezondheid. Als getuige werd gehoord de heer H. W. de Kruyff, directeur van den keuringsdienst voor waren te Zutphen, die zeide, dat door proeven is aangetoond, dat het bedoelde zilverzand, bij inwendig gebruik, de darmwanden bloedend verwondt, daar ©r metaal splinters in voorkomen. De eisch luidde f 50 boete of 20 dagen hechtenis. DE PORTUGEES CUE BANKBILJETTENKWES. yi fa Zooals reeds is gemeld, is de heer Sousa de San tos Bandeira, die tot korten tijd geleden gezant van Portugal bij ons hof was, in verband met de Portu. geescbe bankbiljettenkwestie gearresteerd. •Reeds geruimen tijd had men het vermoeden, dat de beer Bandeira een zekere rol in deze zaak gespeeld bad. En hangende het onderzoek beeft de beer Ban deira zijn mandaat ter beschikking van zijn regeering gesteld «n ia bij naar Portugal teruggekeerd. Hij kreeg echter eenigen 'tijd geleden verlof van de regeering te Lissabon, voor een bepaalden tijd naar Den Haag terug te keeren, daar hij nog verschillende particuliere aangelegenheden hier te lande moest regelen. Juist in dien tijd werd de heer M. van IJ. ge arresteerd in verband met deze kwestie. Er heeft toen op het hoofdbureau van politie in Den Haag een langdurig onderhoud plaats gehad, waarbij verschillende politie- en jufltitie-autoriteiten aanwezig waren, ojil ook de chef der Portugeesche justitieele politie, dr. Chxispianio. De heer M. heeft toen enkele voer don heer Ban deira zeer bezwarende verklaringen afgelegd, welke door den Portugeescben politieambtenaar telegrafisch aan zijn regeering te Lissabon werden meegedeeld. Deze verklaringen waren van zoodanigen aard, dat de Portugeesche regeering den heer Bandeira telegra feerde, oogenblikkelijk naar Portugal terug te keeren. De heer Bandeira voldeed aan dit bevel en korten tijd na zijn aankomst is hij gearresteerd. Welke rol hij in deze zaak gespeeld heeft is nog niet volkomen opgehelderd. Wel is het opgevallen dat de heer M. zeer vertrouwelijk met don heer Bandei ra omging. Omtrent de verblijfplaats van den heer H„ don compagnon van den heer M., weet men nog niets, naders. i Bedoeld© persoon logeerde in een hotel in Den Haag. maar is naar men vermoedt door den heer' Bandeira gewaarschuwd dat de zaak verloren was Hij, had toen nog gelegenheid zich uit de voeten te maken, even voordat de politie hem wilde arrestee ren. WEERINGEN. De Zuiderzee om ons eiland Ss weer vrij van ijs i fen beeft do pontschipper zijn bootdienstei^ hervat. Ook zijn de vissohers weer ter vanésst uitgevaren. Z UID SCHAR WOUD E- De collecte voor de slachtoffers vaJX den waters- nood heeft hier ruim f 900 opgebracht, LANGENDIJK. Bij «attkele vereetnigïngiöm aangesloten bij dó L. G.C. zit het lofwaardige streven voor, den fiscus behulpzaam te zijn in het verzamelen van, juiste •gegevens voor de belasting-aainalagianf Vaak is het, den belastingambtenaar niet mogelijk na te gaan de bruto-opbrengst van door bouwers verkochte pro ducten, daar sommigen ook laten reilen door schip pers als anderszins. Men wil n,u trachten te bevor- deren, dat in die gevallen, waarin, de bouwer niet zelf zijn producten veilt, hef reilen ram dergelijke producten te laten geschieden op haam van den- gene, ten behoeve van wien ze werdén geveild. Dat daardoor beter controleerbare gegevens vooi belastingaanslag ontstaan: is duidelijk en prijzens waardig. ST. MAARTENSBRUG. In de gehouden bestuurswepgadering! van, de Be- gTafenisvereeniging „De Laatste Eer' werden dé funotiën als volgt verdeeld: P. Breed, voorzitter, Wl Blaauw, vioe-voorzitter; Wl J. Brouwer, secretaris penningmeester, C. van der Sitdjs, P. Doorn, Wl Zeeman, en D. de Leeuw Wa, commissarissen. j WIERINGEN. I Onder leiding van Burgemeester KoIfP heeft ach hier een oomité gevormd voor het inzamelen van: geiden voor de groote watersnoodramp in ons land. liet oomité bestaat uit dezelfde heeren, welke voor de destijds te Borculo enz. plaats gehad heb bende cycloon een. inzameling hebben laten hou- den, door enkele jonge dames, welke ook thartfS weer de burgerij zullen bezoeken. Wieringén, ge denkt onze rampspoedige lialndgeniooten m de eerst volgende dagen góed, opdat het comité evenals voor üiorcuilo, een flink bedrag kajn overmaken1 NEDERLAND EN RUSLAND, j Uit 's Gravenhage, 26 Jan. Bij informatie op het Departement van Buitenlandsche Zaken is ons ge- bleken, dat aldaar niets bekend is van ©enig besluit van de Sovjetregeering, om de betrekkingen met Ne derland te hervatten. Eenigerlei bevestiging van het desbetreffend bericht in de „Tfcgliche Rundschau", waarvan is melding gemaakt, kon men dus uit den aard' der zaak niet geven. Tel. OPNIEUW DOORGEBROKEN. Uit Dmxperlo, 26 Jan. Gisteren is andermaal de dam van de Aa-strang, welke na de jongste doorbraak was hersteld, weer doorgebroken. De bodem was w doorweekt om de ontstane breuk naar behooren te kunnen herstellen. Weer zijn vele landerijen onder water gezet en bij het dorp ziet het er naar uit alsof de vroeger ongeken de toestand van voor ©enige weken, waardoor vele woningen in hét water komen te staan, zal terug- keeren. De stadsweide en verschillende bouwgronden staan weer blank. Men is thans beter op tegenweer bedacht. Tal van arbeiders zijn weer aan het werk, om de Aa-strang te herstellen. DE ZOMERTIJD. De minister van binnenlandsche zaken en land bouw heeft bepaald, dat in 1926 de zomertijd zal be-1 binnen den vijftienden Mei en zal eindigen den der den October. N OOR DS CHAR W OUDE. We vernemen, dat Het Kleine Tooneel als gevolg van de ongesteldheid van een der medespelenden niet zal kunnen optreden op den avond van 31 Jan. die bestemd was om de prijzen van den gehouden tooneelwedstrijd uit te reiken. Men deelt ons echter mee, dat de avond evengoed zal doorgaan, doch nu de bekende club uit Bergen zal optreden. BROEK OP LANGENDIJK. Naar we vernemen is het laatste avondmaal in de Christelijk gereformeerde kerk op zeer onbehoorlijke wijze verstoord. Een der leden een zekere L. was om redenen die ons niet bekend zijn, van het avondmaal uitgesloten en blijkbaar niet met dit besluit ingenomen Juist toen het avondmaal zou beginnen, kwam het bewuste lid het kerkgebouw binnen en heeft toen onder minder liefelijke uitingen de tafel met alles wat er op stond omgekeerd, met gevolg dat de koster niets dan scher ven had op te ruimen. Het zal wel voor het eerst in een kerkgebouw zijn. en waarschijnlijk een unicum iü den lande, dat de po- liti© moest worden gehaald om orde en rust in het kerkgebouw te herstellen. Het avondmaal kon natuurlijk niet doorgaan. AJLRONDISS. RECHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken van Dinsdag 26 Januari 1926. P. A. de Lange A. Pz., Heilo, het hebben van prik keldraadafscheiding. daar, waar dat volgens veror dening verboden is. Uitspraak 8 dagen aangehouden. Walterus N., Alkmaar, hooger beroep vonnis kan tongerecht. overtred. arbeidswet, uitspraak 8 dagen i aangehouden. N. P. Blokker, Kensbroek, onbruikbaar maken an dermans auto, f 60 boete of 30 d. h. C. P. Kuis, Limmen. verduistering van bewijs van schuldkwijting, f 300 of 30 d. h. C. J. Strooper. 't Zand, hooger beroepzaak, over treding jachtwet, vonnis bevestigd. G. J. Groenau, vroeger te Alkmaar, thans te Stads kanaal, verduistering onderzoek, niet volledig, nadere instructie gelast. LANGENDIJK. In verband met het feit dat het voorlaatste jaar een aantal ziekenkassen zich hebben afgescheiden van den bond, heeft de heer Vas Diaz, directeur van den Raad van Arbeid, de betrokken besturen uitgenoodigd tot een onderhoud met het doel de be sturen de noodzakelijkheid van aaneengesloten blij ven in verband met de komende ziektewet bij te bren gen. Het doel is dat ten kantore van den Raad van Arbeid een conferentie plaats heeft met den heer A. Visser, secretaris van den bond, welk onderhoud dan zal staan onder leiding van den heer Vas Diaz, di© dan eventueel de noodige voorlichting zal geven. We vernemen dat in dit verband een vergadering zal worden gehouden van de federatie van uitgetre den vereenigingen, om zoodoende een gemeenschap pelijk besluit te krijgen om al of niet aan die con ferentie deel te nemen en zoo ja, welke houding dan zal worden aangenomen. T ZAND. De heer KI. de Beurs. Boschweg alhier, heeft zijn boerderij verkocht aan den heer J. Glas, 't Zand. REDDING UIT HOOGSTEN NOOD Gisteren kwam te IJmuiden binnen d© stoomtreiler „Hercules". IJm. 196, welke een mooie redding had volbracht. Toen het schip op 15 dezer ter visscherij was, zag men des avonds aan boord, dat op eenigen afstand gestakeld werd. Men stoomde in die richting en ontwaarde een klein Deensch vissckerscheepje, de „Henny" uit Dryvik. dat in zinkendon toestand verkeerde. De beide opvarenden van bet scheepje werden aan. boord genomen; zij verkeerden in geheel uitgeputten toestand. Dit was geen wonder, want toen de menschen wat op verhaal waren gekomen, vertelden zij dat ze 30 uren aan een stuk aan de pompen hadden gestaan. Door ruw weef was de „Henny". welke slechts bemand was door den schip- per-eigenaar en een knecht, lek geworden en in dien tijd was het scheepje 45 mijlen afgedreven. Tel. VtjHKlti'/iirJGSRliT«Ttti'l'J ES TE BRUNSSUMl Voor de rechtbank te Maastricht is eindelijk be handeld de Brunssumsche mishandelingszaak. waar bij. zooals bekend, versehillende Soc.-Democraten door Katholieken zijn geslagen. Er werd tegen éen der beklaagden, -Offermans. een maand gevangenis straf geëischt, tegen een andere, Geurten genaamd, f 100 boete of een maand hechtenis. GEMEENTE BROEK OP LANGENDUK. Loop der bevolking in 1925. Geboren: 28 mannen en 27 vrouwen, totaal 55. OVerleden: 12 mannen, en 11 vrouwen, totaal 23. Levenloos aangegeven: 4. Aantal 'huwelijken: 22. Echtscheidingen: 1. Erkenningen: 1. Ingekomen personen: 54 mannen en 63 vrouwen, totaal 117. "Vertrokken personen: 62 mannen en 84 vrouwen, totaal 146. Op 1 Januari 1925 bedroeg de bevoking 1128 man en 1180 vrouwen, totaal 2308. Op 1 Januari 1926 bedroeg de bevolking: 1136 man nen en 1175 vrouwen, totaal 2311. GEMEENTE ZIJPEL Geboren: Camelia Geeftruida, dochter vaïl 'Jiart Appelman en Johaïmja Ainna Strooper. formateur het daarover met zich zelf eens is, kan or formeel sprake van zijn, bepaalde personen loi deel neming aan het kabinet uit te noodigon. Voor dien tijd kan hij slechts „polsen". NP zal bij de opstelling van het program van Mi. Limburg zonder twijfel met de moeilijkheid van het NederlandschJBelgische tractaat moeten worden re kening gehouden, en de positie daartegenover wer den bepaald. Dit is niet iets, wat aan het goed geluk kan worden overgelaten., noch iets dat aan de mo gelijkheid van eene onzuivere belissing in de Karnen kan worden gewaagd. Daarom hopen wij. gelijk gezegd, dat de tegen spraak van ons bericht omtrent Mr. Limburgs plan nen betreffende de bezetting van het departement van buitenlandsche zaken meer zal blijken te zijn dan eene formeele logenstraffing. Reeds in Juli heb ben wij erop aangedrongen, dat in het kabinet een minister van Buitenlandsche zaken zou worden ver bonden, die .ten aanzien van het tractaat vrij was, en het lijkt ons op het oogenblik nog meer ge wenscht, dat het nu zoover zal komen. Steun van de Chr.-Historischen. Het Tweede Kamerlid Snoeck ♦Henkemans heeft j Maandagavond voor de afdeeling Amersfoort van de I Chr. Ilist. Unie een politieke rede gehouder 1 Over den huidigen toestand van de crisis, zeide de spreker, volgens een verslag in het „Utr. Dgbld." o.m j Ik hoop, dat Mr. Limburg mag slagen in zijn po- gen om een kabinet samen te stellen. Het zou een geluk en zegen zijn voor het Nederlandscho volk, Want het is hoog noodig dat verschillende staatsza ken weer ter hand genomen worden. En ik kan de overtuiging geven, dat ook in dit geval van de Chris- telijk-Historischen niet andere dan de volle medewer j king is te verwachten. Afwachtende houding der Soc.-Bem. Ten aanzien van de kabinetsformatie-Limburg wordt door de sociaal-democraten een afwachtende houding aangenomen. Het is bekend, dat de S.D.A.P. geen bepaalde voorkeur koestert voor extra-parlemen- taire kabinetten, omdat men principieel voorstander 1 is van de vorming van parlementaire regeeringen. Evenwel is het mogelijk, dat men onder bepaalde omstandigheden niet afwijzend tegenover een extra- pariementair ministerie behoeft te staan, wanneer dit voorloopig een* oplossing uit de politieke moei lijkheden zou beteekenen. Daarom wordt thans door de S.D A.P. een afwachtend standpunt ingenomen ten opzichte van de poging tot kabinetsformatie door mr. Limburg. Het staat echter vast, dat in geen ge val een sociaal-democraht in een dergel"' extra-par lementair kabinet zitting zou nemen. „Onverklaarbaar". Naar „Het Volk" verneemt, acht men het dn vrij- zinnig-demokratische kringen onverklaarbaar, dat mr. Limburg, die lid is van de vrljzinnig-demokratl- sche partij, de opdracht der koningin tot kabinets vorming in overweging heeft genomen zonder'met de vrijzinnig-demokratische partij daaromtrent overleg te plegen. Namen die genoemd worden. Voor het a.s. nieuwe ministerie door Mr. Limburg samen te stellen, zouden, naar geruchten loopen, wor den genoomd Mr. Woltman, secretaris-generaal van het departement van oorlog, als minister van oorlog. Mr. Woltman is vroeger advocaat te Heerenveen ge weest, daarna lid van den Octrooiraad en is vervol gens hoofd-ambtenaar aan het departement van oor log geworden. Vroeger is mr. Woltman lid van den Vrijz.-Dem. Bond geweest. De heer Van Limburgs—Stirum, oudrgouverneur-ge- neraal van Indië als minister van koloniën, Dr. Lely voor waterstaat. Mr. Patijn voor finantiën, Prof. Slote- maker de Bruine voor Arbeid. Behalve minister De Geer zou er nog een: christelijk-historische in het Ka binet worden opgenomen. Van andere zijde wordt de heer dr. Rutgers, direc teur van het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel in Indië als minister van Koloniën ge noemd. Mr. Schokking wordt gelanceerd als minister van Juatitie. Mr. Oud over de crisis. In een onderhoud met het Vaderland heeft mr. P. J. Oud, secretaris van den Vrijzinnig-Democratischen Bond, medegedeeld, dat hij persoonlijk geheel het standpunt deelt dat mr. Marchant blijkens zijn jong ste uitlatingen inneemt ten opzichte van de opdracht aan mr. Limburg verstrekt. De vrijzinnig-democrati sche fractie als zoodanig heeft haar houding in deza aangelegenheid nog niet bepaald, doordat, een verga dering mede door uitstedighoid van mr. A. Joekes nog niet kon plaats hebben. Wat mr. Limburg betreft, merkte de heer Oud nog op, dat deze gedurende de laatste jaren wat interne aangelegenheden aangaat een vrij onafhaAk^ijke houding ten opzichte van den vrijzinnig-democra'i- schen bond had aangenomen en zich met name over de nationale ontwapening nimmer gebonden heeft. De voornaamste grief, welke men thans echter in den Vrijzinnig-democratischen Bond tegen mr. Limburg koestert is dat hij geheel zonder eenige ruggespraak met de kopstukken van den Vrijzinnlg-democrati- schen bond de opdracht hem door de Koningin ver leend in overweging heeft genomen. UIT DEN MOND DER KINDEREN. In een artikel van het roomseh-katholieke „Huis gezin" leest men over bet ontstaan van de crisis: De (nl. R.K.) Kamerclub heeft er op gespeculeerd dat de christelijk-historischen, eenmaal concreet voor de keus gesteld, wel zouden toegeven, en deze spe culatie is verkeerd uitgekomen. Men weet hoe de R.K. pers heeft getoornd op de booze niet_roomschen, die zooiets durfden onder- stollenl Met het oog op de verantwoordelijkheid voor do j crisisperiode is deze erkentenis inmiddels van betee- kenis. Zij bevestigt, wat wij, aldus bet Hbld., 13 i Nov. 1925 meenden te mogen schrijven: mgr. Nolens heeft zich in de machtsverhoudingen vergist. HET VAT.Sr.HT. MUNTERS-SCHANDAAL IN HON- Omtrent de samenstelUnB van het G^f-edape9ti 25 Jan. ZadraweteJ .1, ont- tc vormen K&Dinet staat nog mets hgven van zijn functie als bisschopi-aalmoezenier, ook vast. al in verband met het valsche muntersschandaal. Het Nederl. correspondentie-hureau in Den Haag! De akte van beschuldiging zal 25 personen in staat meldt: j van beschuldiging stellen, van wie vier "iet gearrea- Naar aanleiding van een bericht, dat in hot door teerd zijn. mr. Limburg to vormen kabinet de ministers Do GEDWONGEN LEENING OF DE STROP. Geer en Van Karnebeek zullen zittingnemen, en hijvolgens een bericht uit Athene aan de Parljsche zeli zich met do portefeuillo van justitie zal belasten, Tan d chicago Tribune zou generaal Pangalm ■hebben wij den kabinets-formateur om inlichtingen cen decreet hetjbe° uitgevaardigd, waarbij^ aan do gevraagd. redacteuren van alle bladen verboden wordt artikelen Deze machtigde ons mede te deelen dat omtrent de te publiceren tegen een gedwongen leening. Dege- samenstelhng van het kabinet op dit oogenblik nog nei£ in strijd met djt deCreot mochten handeion, niets vaststaat. zullenopgehangen worden. Vi J Wij laten hot bericht voor rekening van de Chica- •We ontvangen dit bericht met genoegen, aldus de „0 Tribune N.R.Crt., en hopen slecht», dat de tegenspraak tegen ons bericht van gisteren, die erin is vervat, meer zal: EEN BRITSCH ACCOORD" MET ITALIe. blijken te zijn, dan een bloot formeele tegenspraak, i In de Engelsch-Italiaansche schuldonderhandelmgen Naar wij vernemen, moet Mr. Limburg op het i9 principieele overeenstemming bereikt. Naar vor- oogenblik bezig zijn met hetgeen, waarmee o.i. elk luidt, zullen de jaarlijksche annuitfiitcn vijf millioon ernstig kabinetsformateur behoort te beginnen: de pond sterling bedragen. De betalingen zullen dit samenstelling van een program. Eerst wanneer de een aanvang nemen.

Schager Courant | 1926 | | pagina 2