DE WATERSNOOD. uit het overstroomde gebied waa gekome* en met eem boot vol mensehen was weggevoerd. In het eerst was er bij den man nog geen angst, want hij begreep dat na enkele dagen als van alle vluchtelingen in de gast vrije gemeenten de burgerlijke stand waa opgenomen, hij wel bericht- zou krijgen waar zijn zoon waa. Maar het bericht bleef uit; en ook de zoon. Tot hij dezer dagen opeens ontdekt werd. De zoon was met de boot naar Arnhem gekomen en op het bureau van het huisvestingscomité op het Roermondsplein had hij ervaren dat de een hier, de ander daar naar toe werd gezonden. Hij1 was er te- zaam met zijn vriendje en de leeperd bemerkte dat frwee jongens wel bij elkaar mochten blijven als zij broertjes waren. En toen nu het vriendje zeide E. te heeten, ver klaarde W. zich dapper het broertje van E. te zijn. Zoo werden beiden naar de barakken te Ede gezon den En de snuiter die wist dat zijn vader goed ver zorgd in Nijmegen zat, vergat de rare gevolgen van zijn slimheid tot de alarmeerende persberichten de waarheid aan het licht brachten. Msb. WIERINGHNb In do doopsgezind* kerk had de heer A. de Haan een radio-ontvangtoestel opgesteld om de aanwezi gen, ongeveer 800 personen, te laten luisteren naar ae radio-uitzending doort den Vrijzinnigen Ghriste- lijken Jeugdbond, uit Hilversum. De ontvangst hier van, welke in de kerk. niet heel duidelijk was, werd aiecht verstaan. De 8e spreker, Ds. van der Veen, Doopsgezind predikant van hier, was het duidelijkst te volgen. De uitzonding werd afgewisseld met zang van den heer Caro, uit Utrecht, welke zang ook niet tot zijn recht kwam, zoodat de aanwezigen er dien avond niet veel aan hadden. Bij particulieren was dit geheel anders, daar kon man alias goed vol. WEERINGEN, In de vergadering van de* Wentfrienehen bond van Harmonie'en Fanfarecorpsen, Jl. Zondag te Hoorn gh ouden, in besloten iet Bondsooncours dit Jaar op 18 on 10 Mei a.s. op ons sehierejüand te hon- s den, Aan dit concours zal een marechwedstrijd ver bonden worden. Wij vernemen tevens dat ar dan tegelijkertijd alhier door de Müdderujtandsrvareeni- ging oen winkelweek met etalagewedstrijd aal ge houden worden. VALKKOOG. Zondag gaf het Symphonie-orkest „Ons Genoegen" onder leiding van den heer S. Schut, «ene open bare uitvoering in het café van den heer J. van Schoorl alhier. De zaal was heel goed bezet, de mu ziek. keurig uitgevoerd, klonk in het nieuwe lokaal heel mooi en directeur en leden oogstten een dank baar applaus. De voordrachten van „De twee Ver slaggevers" en „Muurbloempjes" vielen goed in den smaak en bij „De gouden Bruiloft te Kleidorp" ging het meeste verloren door het onbedaarlijk gelach, dus: groot succes! Een gezellig bal besloot dezen avond. ANNA PAULOWNA. In den Nationalen Tooneelwedstrijd. uitgeschre ven door „Het Kleine Tooneel" te Noordscharwoude de, behaalde „Ormenio" den 2den prijs met „De Grond", waarbij ook nu weer gekampt moest war den tegen de bekende Beverwijkers en de niet min der bekende „Maskerspelers", van Bergen. Bovendien verwierf onze vereeniging den eere- prijs voor de beste Nederland9che uitspraak, alsme de den eere.prijs voor de beste tooneelaankleéding. Dit seizoen was het voor het eerst, dat „Ormenio" zich aan een tweetal groote wedsitrijden -vaagde en dan mag de vereeniging over den uitslag zeer "eker tevreden zijn. Het tot dus verre bereikte resuLtaat moge voor haar een aansporing wezen, om mert dezelfde toewijding te ^blijven voortgaan, waardoor zij zich tot nog toe onderscheidde. Dan twijfelen wij niet-, of zij zal een steeds eervoller plaats op het f terrein van het tooneeldilettantisme kunnen inne men. „DEN BOER OP". Te Sneek is in den nachi van Vrijdag op Zaterdag op twee plaatsen ingebroken: in het kantoor van de N.V. fa. Van Gorcum en Witteveen, handel in bak kerswaren, en in het tramstation. Bij de eerste inbraak heeft men in de ledige, se dert lang buiten dienst gestelde brandkast een gat geboord van lH dm. Op het kantoor bevond zich in de lade ruim f 400, welk bedrag onaangeroerd is gebleven,. Uit het bu reau in he: tramstation is slechts f7 ontvreemd. Een in den muur gemetselde Lips-brandkast, 1 die ruim f 2000 bevatte, heeft men onbeschadigd gelaten, wijl men overtuigd was. dat alle moeite om haar open te breken onbeloond bleef. Vrij zeker is het volgens de politie, dat lieden van buiten de stad hier aan het werk zijn gewees. en dat de dieven van een auto gebruik hebben 'gemaakt. IN HET IJS BEKNELD GEWEEST. De sleepboot Ameland", die sedert 'Vrijdag op ruim een uur afstand van de Lemsterhaven met drie schepen in het ijs bekneld zat, is Zaterdagmorgen, door kapitein Duiker vanLemmer met zijn sleep- j boot „Vooruit" behouden te Lemmer binnen ge-| bracht. Alle drie schepen zijn diep geladen metj kunstmest; 'twee daarvan zijn op reis van België) naar Groningen en het derde naar Lemmer. De; „Ameland1" heeft het roer gebroken en ook de „Vooruit" liep op de terugreis naar de haven nog een defect aan haar roer op. De beide motorschepen, die eveneent in het Ijs zaten, hebben zich met eigen kracht weer uit dit ijs gewerkt naar de open zee en zijn in de richting van Enk huizen weg gestoomd. EIJPE. Het aantal ingeschrevenen voor den dienstplicht, lichting 1927, bedraagt in deze gemeente 29. SCHAGERBRUG. v Voor de betrekking van Hoofd der O. L. School alhie» hebben zich niet minder dan 32 sollicitanten aangemeld. BURGERBRUG* Tot onderwijzeres aan. de R.K. school alhier is be noemd Mej. A. Poelmann te Beverwijk, zulks in de plaats van mej. Brouwers,, die voor de benoeming be dankt heeft. BT. MAARTENSBRUG. Tot voorzitter en secretaris der commissie tot we ring van schoolverzuim alhier zijn herbenoemd res pectievelijk de heeren A. Olie en W. Blaauw. OUDE NIEDORP. Zondagavond gaf de Gymnastiekvereeniging „Turn- lusfc"\ alhier, onder leiding van den heer K. Boot, een openbare uitvoering in het lokaal van den heer Balk. Deze uitvoering is best geslaagd, er werd heel goed gewerkt op de brug, het paard en hoogrek. Ook wer den de vrije oefeningen zoowel door de dames als heeren mooi uitgevoerd. Vooral het nummertje Gym nasten van Zwabberdam, vond veel bijVal Het ge heel werd afgewisseld door het geven van een voor dracht door een dame en een heer, wat ook zeer in den smaak viel. Efèn werkelijk gezellig bal was het slot. OUDE NIEDORP. Onder de inwoners dezer gemeente waren 2 man nen die beiden 92 jaren talden. Een daarvan de heer J., Burgmeijer, is deze week overleden. Genoemde heer woonde vanaf zijn jeugd steeds in de gemeente. DE RE GEERINGS CRISIS. Naar het Ned. Corr. Bureau verneemt, heeft de ka- binetsiormateur mr. Limburg een regeeringsprogram goeddeels in groote lijnen in gereedheid gebracht en is hij- daarop begonnen enkele personen te polsen, waarhij men hem met welwillendheid tegemoet treedt. NOODLOTTIGE VAL. Een 68-jarige metselaar, die aan het dak van een woning in de Trompetsteeg te Arnhem Zaterdagmid dag eenige heijstellmgen zóu vanachten, had daartoe een ladder in de dakgoot geplaatst. Toen hij op de ladder klom, bezweek de dakgoot en viel de metse laar met de ladder op straat. Hij werd opgenomen met gebroken polsen en gebroken heupbeen. Des avonds is de man in het St. Elisabethgasthuis, waarheen hij ter verpleging werd vervoerd, overleden. DB MOLEN VAN ENKHUIZEN. Te Enkhuizen heeft de gemeenteraad J500 be schikbaar gesteld voor 'behoud van den bekenden mo len, gebouwd ln een der bastions van den vestingwal.. In bet geheel zal er een bedrag van f 4000 noodig zijn. WIER ING ER WAARD. Zaterdagavond hield de Sociëteit ,.de Eea- dr^dhi) haar jaarlïjkschen feestavond in dei} vorm van kolf- en biljartwedstrijd (handicap). We willen gaarno erkenden, dat 't maken van. een handicap (vooral' voor ee® büiartwedshrijid) niet gemakkelijk is. doch het ia toon opmerkelijk, dat bij eiken wedstrijd die op deze avonden gehouden zijn in den; regel de beste spelen met de prijzen gaan strijken. Knfin, 't zija toch gazeUige avonden. De uitslag was ais volgt: Kalven. Aantal' deelnemers 20. 1q pr. A. K. Kaan, 2e pr. Jb. Kaan Ka., 3e pr. O. A. Waiboer, 4e pr. A. Rot, aerieprijs J. Breed (X Biljarten. Aantal deelnfemera 28: le pr. N". Kop pen, 2e pr. Jb. Kaan Ka., Se pr. O. "FTqri ngfon izgnj, 4e prijs R. Kaan. Vlotbrug. Aantal deelnemers 43. Ie pr. Jb. J. Sleutel, 2e prijs P. J. Visscher, 3e prijs A. Bak- ker Az., 4© pr. E. Koster Hz. De prijzen bestonden uit contanten. WIER INGER WAARD. Voor de vacante betrekking van gemeenteveld wachter alhier, hebben rieh &uat minder dan ruim 450 sollicitanten aanjgemeld. Voorwaar geen gemakkelijke taak, om daar den beste uit te kiezen. Vooj allen die sukkeleu met Verstopping of moeilijken en onregelmatige n Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmis baar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. GALLANTSOOG. Het ontslag aan «en Noordzee, kust-redder. Zeventig mensehen onder zijn leiding gered. Naar wij van bevoegde zijde vernemez, is de het* Maarten Mooij Jbz., schipper van de reddingsboot der Noord- en Zuidhollandsche Redding Maart schappij, standplaats Callantsoog, voornemens met ingang van 1 April a.s. zijn ontslag te nemen als zoodanig. De heer Mooij is dan gedurende 38 jaren in dienst van bovengenoemde Maatschappij geweest, waarvan 8 jaar als roeier en 30 jaar als schipper. In al die jaren heeft hij zich tot volle tevredenheid van directie en plaatselijk bestuur, als een goed zeeman onderscheiden, bij het redden van mensehen bij de verschillende schipbreuken, die er op de gevaarlijke Noordhollandsche ku9ten hebben plaats gehad. IWij laten hier de verschillende succesvolle reddingen volgen: Den llden December 1891 werden door hem en zijn wakkere kameraden gered 6 mensehen van een Belgische vischschuit, 12 Februari 1893 16 mensehen van een zelfde vaartuig, 5 December 1806 10 men sehen van een Belgische stoomtrawler, de „Louis Marie", waarvoor door de Belgische regeering aan den heer Mooij de zilveren medaille werd toegekend. Den BB November 1900 strandde een Duitsch stoom schip, waarvan ook 8 mensehen onder Mooij's lei ding werden gered. 10 October 1908 strandde even be noorden het dorp Callantsoog het Noorsche driemast sehip „De Constance", waarvan de uit 19 man be staande equipage, door hem en zijn makkers, met gevaar voor eigen leven, werd gered. Vervolgen» zijn onder zijn leiding nog 11 mensehen gered van 4r verschillende vissehersvaartuigen, die anders zeker den dood in de golven zouden hebben gevonden. IA totaal zijn het dus 70 mensehen die hun leven aan hem en zijn kameraden hadden te danken. De heer Mooij kan met voldoening op zijn mensch- lievend werk tarug zien. Wij hopen nu van harte dat thans de autoriteiten Mooij de reddende hand zullen toesteken door hem als oud-redder een toe lage te verleenen, die Mooij een zorgelooze, wèf verdiende rust zal verschaffen. CALLANTSOOG. In deze gemeente heeft zich een comité gevormd, bestaande uit Burgemeester en Wethouders en het hoofd der school den heer E. Smit. welk comité zich ten doel stelt steun te verleenen aan de slachtoffers van den watersnood. Het comité stelt zich „voor dat ook hier een ieder zal willen medehei pen om te voorzien in bet herstel der enorme schade, ontstaan door den watersnood 1925—J1926 CALLANTSOOG* Aan de Openbare Lagere School alhier is benoemd als assistente mej. Kaat uit Hoorn, die heden 2 Febr. in dienst treedt als derde leerkracht, in de plaats van den heer Quant* CALLANTSOOG* Naar wij vernemen heeft de Tooneelvereeniging „Nieuw Leven" zich bereid verklaard een uitvoering te geven ten bate Yoor de slachtoffers van den wa tersnood. Voorwaar een goed voorbeeld. DE EX-KROONPRINS VAK DUITSCHLAND TE DOORN. De gewezen Duitsche kroonprins is Maandagmorgen half acht te Oldenzaal aangekomen en heeft onmid dellijk zijn reis naar den huize Doorn voortgezet. Hij was vergezeld van zijn adjudant en enkele vrienden. VAN OSNABRÜCK NAAR UTRECHT OP EEN WAGENAS. Zondagavond omstreeks 10 uur bemerkte een spoor wegbeambte van het centraal station te Utrecht, dat een man, die mank liep. zich op het emplacement be vond, dat voor het publiek verboden is. Bij onderzoek bleek hij een z.g. verborgen passa gier te zijn, een zekere J. S., oud 26 jaar, van beroep boerenarbeider in Hannover. Hij wilde in Amsterdam trachten werk te vinden en aangezi enhij geen geld voor zijn verdere reis had, was hij op het station te Osnabrück onder den trein gekropen en had zich al daar op de as van een der wagen®, gewrongen, met zijn rug tegen den onderkant van het rijtuig, waarbij hij zijn koffertje in de hand hield. Zoo trok hij met den trein Holland in en tot Amersfoort ging alles goed. Toen de trein echter laatstgenoemd station ver liet, viel het koffertje uit zijn hand en bij een poging om zbni eigendom te grijpen, raakte hij1 in een zoo moeilijke positie, dat hij den rug kneuede en genoopt was zijn reis in Utrecht op te geven. Toen men hem vond, -na» hij zoo uitgeput van koude en vermoeienis, dat hij bijna niet meer kon staan. Op hefc station werd dadelijk aeneeskondigie hulp ingeroepen, en de, geneesheer achtte overbren ging 'naar ue Rijksklinieken noodzakelijk. Daar werd geconstateerd, dat zijn verwonding niet ern stig was, doch men achtte opneming in het stedelijk ziekenhuis voorloopig gewenscht, ten ©inde te kun nen nagaan, of de vreemdsoortige reis voor den patiënt nog nadeelige gevolgen zal hebben. Cour. EEN EÏSCH VAN F 550.000. De curator in het faillissement van de N.V. Dit. Cetem Arbitrage te Amsterdam, mr. W. A. Moerel, heeft de heeren S. S. Weyl te Amsterdam en mr. H. P. Marohant te Sohevoningem, oprichters van genoemde naamlooze vennootschap, gedagvaard om te betalen ieder f 275.000. Het kapitaal van de thaüih gefailleerde maat schappij Cetem bedraagt f I miBioen, verdeeld in «ra «roep van 250 aandeelen A en 750 aandeden B, allo van f 1000. De aandeelen A zijn geplaatst en volgestort. Van de aandeelen B zijn 300 geplaatst en volgestort.,Daar de gedaagden tezamen nebben deelgenomen in Kot maatschappelijk kapitaal der onderneming voor f 550.000 naar zij hebben ver klaard, maar in werkelijkheid noch door gedaag den, ïioch door derden jets is gestort, vordert oe curator van ieder der gedaagden f 275.000. Hij vraagt de heeren Weyl' en Marohant te veroordee Jeu tot, oetaiing bij voorraad en bij lijfsdwang en bovendien, dat 6 pet. rente zal warde'n betaald van den dag van dagvaarding af tot den dag der vol doening van het bedrag. WEER WAT LEELIJKSÏ Den Iaatsten tijd wordt de binnenstad van Den Haag onveilig gemaakt door een individu, dat er speciaal' op uit is, jonge dames met een zakmes in cue kuiten te steken. De politie heeft uitgebreide maafcregolen geno men, om den man te arresteeren, dooh dit is naar nog niet jnogen gelukken. Totdusrecr .nebben zich 9 gevallen voargedaant, waarvan bij de politie aangifte gedaan ia. Eenigeu tijd geleden heeft do, man een meisje, leerlinge van een H.B.S. met 5-jarigen cursus in Den Haag, tot in den gang van het schoolgebouw uageloopen en haar daar verwond. Zaterdag rijn weer twee jongedames gostokei*. j NOORDSCHARWOUDE. i Marktoverzich'i. Er heerschte in de afgeloopen week aan markt, en laadplaats een enorme bedrijvig heid, nog grooter dan de eerste week van de vorige maand., toen we ook van een zeer drukke week schreven. Het gebeurt meermalen dat er ver oven de drie*. honderd aanvoerders per dag zijn., zoodat het dan naar twaalf uur loopt eer de veiling afgeloopen Is. Dan gaat natuurlijk aan de laadplaats het werk pae goed beginnen en ia het dan ook niet te verwonde ren, dat tot laait in den avond gewerkt moet worden, om den aanvoer verladen ;e krijgen. Vooral Dins dag was het een zeer drukke dag, toen §6 wagons kool werden aangevoerd. Het kan tot volle tevredenheid stemmen, dait on danks dien enormen aanvoer de prijzen zoo goed blijven. Wel was or deze week in meerdere opzich ten eenige daling te bemerken, doch in aanmerking genomen de hoeveelheid die werd aangevoerd, kun nen de prijzen tot volle tevredenheid stemmen. Het bewijs dat de kooplieden er weg mee weten, al gebeurt het natuurlijk ook dat gekocht wordt om tij delijk opgeslagen te worden om dan later Is de prij zen nog hooger zijn, ze weer van de hand te doen. Dergelijke inkoopen blijven voor de kooplieden aU tijd speculatief en het is dan ook niet te verwonde ren, dat er met deze prijzen niet al te veel gebruik van gemaakt wordt. We wezen op een kleine da- ling der prijzen. Als we daaromtrent meer in bijzon derheden treden, dan zien we dat het van de roode vooral de grootere soorten waren die een lageren prijs opbrachten. Deze brengen steeds per kilo de helft of nog minder op van wat de mooiste kleinere i soorten opbrengen en zoo zien we dan dat die soorten in den loop der week daalden van f3.60 op f2.80. 'n Paar lagen was 't nog 'n tikje minder doch Zaterdag was er weer eenige verhooging. De mooiste soorten, die Maandag, f 8.50 noteerden*" daalden tot Donderdag op f 7.70, doch gingen daarna weer omhoog, zoodat* -Zaterdag als hoogste markt f 8.60 bereikt werd, dus nog een dubbeltje hooger dan Maandag. Toch was de aanvoer van roode in vergelijking tot de andere koolsoorten enorm. Aan deze markt al leen werden 127 wagons roode kool aangevoerd, aan de drie markten tezamen 244. De doorgeschoten kool daalde gemiddeld met onge veer 50 cent per 100 Kg., zoodat Zaterdag de prijzen van f 2.-50 tot f 6.50 waren. De gele kool, waarvan de aanvoer niet in die ma te grooter was, daalde als laagste van f 3.60 op f 2 80, terwijl ze in het midden der week nog lager waren. De hoogste noteeringen daarvan brachten Maandag f 6.70 ea Zaterdag ten hoogste f 6.30 op, terwijl ze Woensdag niet hooger dan i 6.20 en Vrijdag niet hooger dan f 5.90 kwamen. De doorgeschoten kool ondervond eeii tame lijke daling. Da laagste notegring daalde van f 3.20 op f 2.60, terwijl ze Woensdag zelfs tot 2.20 daal den. De hoogste noteering was Maandag f 5.93, Dinsdag f 4.90, Woensdag f 5.30, DonSüerdag f 4.70, Vrijdag f 5 60 en Zaterdag f 5.40, zoodat daarmee een vrij sterke schommeling viel1 te oonstateerén. Do Deensche witte daa.don wat de hoogste no teeringen betreft, varu f 7.10 op f 6.10, terwijl z» Donderdag niet hooger dun; f 5.80 konden kermen. Met -de laagste noteoringen en de doorschot viel hetzelfde te constateeren, zoodat het voor koolsoort in vergelijking tot de vorige week geen beste week was. Ook hiervan was de aanvoer vrij wat hooger. De uien, waarvan eveneens de aanvoer grooter was dan de vorige week, onderging o>k oen klein-i daling in het midden van de week. Zaterdag waren ze echter weer vrijwel tot de prijzen van 'Maandag1 teruggekeerd. De doorsneoprijs was hooger dan do vorige week. Ze brachten alile tiussohen. f 7.30 enl 8.50 op, terwijl' de drielingen, onlgeveer een gul den daar beneden waren. Peen werd alleen Woensdag en Vrijdag aange voerd, welke verkocht werden voor prijaan tirasekans f 5 en f 5.50. De totaal-aanroer wa» 256 wagons,, tegen 156 de vorige week. Aangevoerd werden 43400 Kg. uien*, 15200 Kg. peen, 127 wagons roode, 45Va wagon gon gele eH bijna 77 wagons Deensche witte kool. In Broek was de aanvoer 66i/s wagon roode, 591/» wagons gele en 68 wagons Deensche witte kool, tot. 194 wagons. In WarmenJhuizen was dit 50 wagons roode, 10 wagons gele on 20 wagons Deensche witte koof, totaal 80 wagons, zoodat aan de drie markten tezamen 524 wagons kool rijn aangevoerd, tegen 378 de vorige week. OUDESLUI9* Naar wij vernemen, zal aan den Stationsweg alhier een nieuw woonhuis worden gebouwd voor mej. de wed. J. Slikker en wel door den heer H. Jonker, timmerman alhier. NIEUWE NIEDORP. De cursus Eerste Hulp bij Ongelukken, Maandag avond begonnen, telde reeds ruim 50 deelnemenden. Flink zoo! WINKEL. Zondagavond werd door de Arbeidera-Tooneelver- eeniging „Falkland" van Heiloo in de kolfbaan van den heer D. A. de Bmiijn opgevoerd *t tooneelstuk: „Als de kersen bloeien", van Dr. J. van Eepen Met aandacht en belangstelling werd dit stuk, dat verdienstelijk werd gespeeld, door een flin kgetal be zoekers gevolgd en dankbaar applaus was het loon ■der spelers, wien gaarne een itot weerziens werd toe geroepen. m WINKEL. Voor ue lichting 1927 hebben zich 10 Jongelieden doen inschrijven. DE WEDSTRIJDEN TE DAVOS. De Hdbld. correspondent uit Davos seint d.d 31 Jan.: De Fin Skutnabb heeft heden weer groote successen behaald door de 1000 en 5000 M. voor z'n rekening te nemen. Hooftman werd in het eerste nummer tweede, terwijl Pronk op de 5000 M. direct na den snellen. Fin eindigde. Het algemeen klassement volgens de nieuwe punten- berekening luidt: 1. Skutnabb. 2. Hooftman, 3. Schil ling, 4. Kos, 5. Fous. 6. Kuipers. 7. Jongbloed, 8. Wil- dervanck de BJecouri, 9. Leicht, 10. Redbum, 11. Pronk. De nummers 2, 4, 6, 7,8 en 11 zijn Hollanden. EEN BEGROOTING VOOR TWEE JAAR. j Mr. D. P. D. Fabius vestigt, in het „Wkbld. h. I R." de aandacht op de mogelijkheid, die de Grondwet na de jongste wijziging geeft, om een Staatsbegroo- ting voor twee jaar in te dienen. Schier dit gansche jaar dreigt door begrootingzdia- cussies (door die voor 1926 en die voor 1027) te won-' den gevuld. Wellicht zou men thans van de mogelijkheid die art.. 125 der Grondwet geeft, gebruik kunnen maken, bijv. door de aanhangige begrootingsontwerpen zóó te wijzigen, dat ze tevens dienden voor het volgend® jaar. VEILING OMZET. De veilingomzet der Westlandsehe groeatenvtilink. gen bedroeg in 1925, met inbegrip van die te Loos duinen, ruim 21 miilioen gulden. DIJKBESCHADIGINGEN IN NwHL NOORDERj KWARTIER Dijkgraaf en Hoogheemraden van het Hoogheem raadschap Noordhollands Noorderkwartier hebben aan de algemeene vergadering van het Hoogheem raadschap medegedeeld, dat de storm van- 25 op 26 November jl. aan de glooiingen van verschillende dijken schade toebracht, waarvan de kosten met vod betering van dijkglooiingen op f 205.000 zijn begroot. Voorts is gebleken, dat verschillende dijkvakken te laag zijn. Bij dezelfde windrichting en windkracht als op jL 25 November en een zeestand als in Ja nuari van 1916 is waargenomen welker samen gaan zonden twijfel mogelijk is zou op verschil lende plaatsen een zoodanige overslag van water over den kruin hebben plaats gehad, dat afschui- ving van het binnenbeloop hoogstwaarschijnlijk niet zou- zijn uitgebleven. Verhooging van den kruin van bedoelde dijkvakken zai. dus noodig zijn. Zij zijn ge legen in den Zoetpolderdijk, den Schardam- en Keu- kendijk, den1 Zuidpolderdijk, den (Katwouderdijk en. den Waterlandschen dijk. Dijkgraaf en hoogheemra den zullen zoo spoedig mogelijk plannen hiervoor bij de algemeene vergadering indienen, ten einde deze werken nog in den loop Yan 1926 tot stand te brengen. A. C. De algemeene vergadering van het Hoogheemraad schap, waarin de begrooting voor 1926 zal worden behandeld, is bijeengeroepen tegen 10 Februari a.s. DE KANAALPLANNEN VOOR HET NOORDE LIJK DEEL VAN NOOKDJHOLLAND. In een bijeenkomst van leden der Prov. Staten van Noordholland en andere genoodigden heeft Maandagmorgen de hoofdingenieur-directeur van den Prov. Waterstaat, de heer jhr. C. J. A. Reigers man, een voordracht gehouden, over het voorstel van Ged. Staten tot uitvoering der kanaalplanf nen in NoordhoJIand. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. dr. A. Roëll, de leden van God. Staten, behalve do hoor Gerhaxd, verder de griffier en eenige hoofdambte naren en ambtenaren van de prov. griffie en den prov. waterstaat, waren aanwezig. Ook de hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat, de heer ir. J. Ringers, bevond zich onder 'de aanwezigen. Do neer Reigersman waas op het versohit tusscheil deze voordracht en die oevr de wegen. Betrof deze laatste eigen werk, thans gaart het over arbeid van. anderen. Spr. braoht hierbij hulde aan den heer J. A. Ringers pn aan den hoofdingenieur van den prov. Waterstaat, de heer Thomese, die mooi en belangrijk werk hebben gedaan bij het ontwerpen en uitwerken van doae plannen. Spr. ging vervolgens in. "bijzonderheden, na do bestaande waterverbindingen van Amsterdam langs Furmorend naar Heldor (het N.H. Kanaal), en die van Amsterdam langs de Zaan naar het N.IIoll. Kanaal. Verder is er de Nauernasehe vaart, die als scheepvaartverbinding vpn beteekenis kan gelden, waarna er nog eenige kleinere vaarten zijn, welker beteekenis voor de groote binnenvaart gering is. West-Friesland is thans voor schepen alleen toegankelijk door de sluis in de Zes Wiolo» en d sluis bij Rustenburg; de overigs toegangen hebben geen of zeer weinig beteekenis. Spr. verduidelijk te het geeprokene op de kaarten, die aan den wand waren opgehangen. De heer Reigersman kwam vervolgens tot de nieuwe plannen, zooals die in de voordracht van Ged..Statiën zijn uiteengezet, en wee» ér op, dat bij het ontwerpen van kanalen in de eerste plaats mo t worden uitgegaan van de grootte der schepen, die van de vaart zullen gebruik maken. Spr. trad hier bij in bijzonderheden, zooals die reeds door on? aan het rapport der prov. commissie zijn ontfeend, en herinnerde aan de proefnemingen omtrent di snelheid van schepen in de bestaande kanalen genomen, waarvan de commissie in haar rapport vergelijkende cijfers heeft gegeven. Nauwe kana len zijn een groote belemmering voor de scheep vaart., hetgeen spr. nader toelichtte- Do ontworpen kanalen werden uitvoerig behan deldwaarop eenige gedachtenwisseling volgde. De spreker deed tenslotte nog enkele raed^dc-o- Hngen over de uitvoering.van het gebeele werk, dat zi. in zes jaar kan zijn voltooid. HERSTEL EN VERHOOGING VAN DB MAASJ DIJKEN. De gecombineerde vergadering van dijkgraaf, heem raden en hoofdgeërfden van het polderdistrict Rijk van Nijn^egen heeft besloten, van het Rijk 2/3 en van de provincie Gelderland 1/3 van de te maken ko®ten voor den nieuwen Maasdijk bij de doorbraak te Overasselt te vragen. Mede werd mot "algemeene stemmen besloten, tot verhooging en verzwaring van de Maasdijken in het Rijk van Nijmegen (be groot op f 137.000) over te gaan. Aan een ingenieurs bureau zal opdracht gegeven worden voor een plan. SPOORDIENST HERVAT. Gisteren is de dienst op de spoorlijnen Nijmegen- Venlo en Kruispunt Beugen-Gennep volledig hervat HET BEGIN VAN HET HERSTEL Uit Reeuwijk: Maandag is men begonnen met het dichten van het gat in den ringdijk van den pol der Broek velden en Vettenbroek. Voorloopig zijn 20 man te werk gesteld. WEER DROOG. Het dorp Leeuwen is thans droog. Te Dreumel is de dorpsstraat grootendeels droog. Overwogen wordt, in beide dorpen een aantal noodwoningen te plaat sen. Te Leeuwen zijn 500 vluchtelingen teruggekeerd. Gemengd Nwuws. EEN AUTO-ONGELUK IN AU8TRALIK Uit Mëlbourne, 1 Febr. Tengevolge van het feit, dat de chauffeur van een motorbus vol met passagier» zijn wagen niet vermocht te stoppen, reed deze de steile hellingen af bij de stad Belgrado (Victoria), raakte van den weg af en viel om. Drie personen werden gedood, 15 gewond, van wie verscheidenen ernstig. VAN EUROPA NAAR ZUID-AMERIKA. Uit Pernambuco (Brazilië), 31 Jan. Franco, de Spaansche vlieger, die bezig is een grooten vliegtocht te ondernemen, n.1. van Spanje naar Buenos Ayres, is te Pernambuco, in Brazilië aangekomen. Dit beteekent. dat hij den „sprong" van do Kaap- Verdische eilanden naar de noordoostpunt van Zuid- Amerika gewaagd en met goed gevolg volbracht heeft. ONTEVREDENHEID ONDER HET DUITSCHE SPOORWEGPERSONEEL De groote Duitsche vakvereenigingen van spoorweg personeel hebben besloten wegens de houding van

Schager Courant | 1926 | | pagina 2