Nederland in Rome. ONOBLtnar. In de mijn Willem Sophla te Spekholzerheid» is Woensdagavond de mijnwerker-voerman H. Pik in v een der gangen dood gevonden. Vermoedelijk ie hij: door afvallend gesteente getroffen. Hiij laat vrouw en twee kinderen achter. NOORDSCHARWOUDR -in de gehouden jaarvergadering yan „Tuinbouw- belang", waren een honderdtal leden aanwezig. De voorzitter sprak van een vrij goeden toestand in het tuinbouwbedrijf. Uit het jaarverslag bleek, dat 6 bestuur®- en 4 ledenvergaderingen gehouden zijn en de vereeniging 190 leden telt. Do rekening gaf aan: een ontvangst van t 2764.01, een uitgaaf van f 733.82, alzoo een saldo van f 2030.19, tegen f 1912.99 het vorig jaar. [Besloten werd, 100 gulden beschikbaar to stellen voor het algemeen watersnoodoomité. Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. Kliffen en K. Wagenaar. De 3amstmestcommissie had een omzet van f 20615.43 tegen f 17876.25 het vorig jaar. Het aan tal leden, dab daarvan botrokt was beide jaren 58. De deelname kon algemeener zijn. De mandenoomniissie^ had een omzet van f 519.76 en de broeiramencommissie van f 477. Op de bondsvergadering zal worden voorgesteld te trachten de sluis, die men in verband met de kanaalpl'annen benoorden do Roskambrug wil aan brengen, geplaatst te krijgen bezuiden den Noord- scharwouder poldersltiis, omdat anders de belangen van den Noorder marktbond geschaad worden. Tot afgevaardigden naar de bondsvergadering werden benoemd de heeren G. Barten,^ K. Wage naar, IJ. Kaan. K. van Dijk, T. Kostelijk, A. Bar ton, K. Langedyk en W. Wagenaar. (Wij ontvingen wederom geen bericht van deze vergadering en moeten daarom met deze enkele mededeel ingen volstaan. KOLHORK. De .boerderij „Coëmtio", mét 20 H.A. bouwland, eigendom van de heeren .Tb. Kaan Kz, K. A. Kaan to Wïcringerwaard en O. Wijdenes Spaans te Anna Paulowna, is uit de hand verkocht aan den heer C. Kaan Kz. te Anna Paulowna. ST. MAARTEN. De Dilettanten Rederijkersolub .Vriendenkring" alhier geeft 21 Februari a.s. een uitvoering. HOOGWOUD. Zondag 7 en Dinsdag 9 Februari jl. heeft onze Zangvereeniging .Nieuw Leven" (directeur de heer A. Rooker) welgeslaagde uitvoeringen gegeven. Ten gehooro werden gebracht verschillende koor- en solonummers, terwijl zeer verdienstelijk werd op gevoerd de operette „Sfcriese in Kameroen". Zondag was de zaal vrij goed bezet, terwijl' Dinsdag ver moedelijk door de koude, minder publiek aanwezig wae. HOOGWOUD. Georganiseerd door do afdeeling Westfriesland van „liet Witte Kruis", werd in samenwerking met He plaatselijke malaria-commissie alhier, be staande uit de heeren Dr. Joh. Pool "Rz., J. Bree- haarfc Dz., N. Blauw. L. Glas, Joh. Appel en Joh. van Diepen Dzten lokale van den neer J. Modder alhier een Mal aria filmavond gehouden. Hoewel de zaal vrij goed bezet was is het tooh te .bejammeren, dat deze avond niet door meerdere inwoners werd bijgewoond. De afwezigen hebben in dit goval groot ongelijk gehad. De film was in één woord een kunstwerk en gaf duideljjk weer op welke wijze de zoo gevaarlijke malariamug in poelen en stinkstooteV voortwoekert, om steeds meer onheil onder het menschdom te brengen. De heer Pool gaf als voorzitter een zeer duide lijke inleiding en bij de film verschillende verkla ringen. Jn zijn slotwoord wekt hij allen op, zoo veel mogelijk de bestrijding van de malariamug ter hand te nemen. Het was een leerzame avond, een woord van da ik aan den inleider was dan ook ten zeerste op zijn plaats. PCLlUERJUBILEA. Ons land is voor eon groot del uit de zee. poe len, plassen on meren opgebouwd en vooral in do 17e eeuw, de jaren van. 1601 tot 1700, de gouden eeuw van Frederik Hendrik, in vruchtbaar .en be bouwbaar land toegenomen. Bijna alle groote meer polders: Beemster, Schermer, Wormer, Purmer, Heehugowaard, met tientallen van kleinere meer tjes en plassen zijn in die jaren ingepolderd. Zoo is het dan ook in 1926 300 jaar geleden, dat de Staten van Holland en Westfriesland aan Reinaard van Brederode, Heer van Veenhuizen, en Spanbroek, octrooi verleenden tot bedijking en droogmaking van de- Berkmeer, gemeenten Obdam, Opmeer en Heerhugowaard. Eene andere droogmaking, die van de Wijde Wor mer, gemeente Wijde Wormer, werd 300 jaar ge leden voltooid. In 1624 'gaven de Staten voornoemd octrooi aan de stad Purmerend. Bij een doorbraak In den Waterlandschen dijk, werd do polder eenige maanden na zijne drooglegging, begin 1625, opnieuw in een meer herschapen, tot in 1626, een nieuw oc trooi werd verleend. In Aug. van dat jaar werd die inpoldering voltooid wen werden de kavelcon^itiön vasrgesteld en de drooggelegde polder verdeeld. AMBTENAABLUKE BEWEGINGS GYMNASTIEK. Het is onder dit hoofd dat de N. R. Ct. het volgende schrijft over wat er te Rotterdam is gebeurd. Hij was maar een eenvoudig, vrachtrijder, die woonde aan bet Veenpad, bij den Noordelijken hoek van den Ivraliugschen Plas, waar te midden van de wildernissen der opspuiting voor den toekomstigen Kralinger Hout Hoe lang moet !het plan daarvoor nog in bewerking blijven? een aantal huisjes staan, die ten doode zijn opgeschreven. In zijn be scheiden levensstaat had hij nooit gedroomd, nog eens met de groote heeren van het Stadhuis kersen te moeten eten, tot op 'n dag hij1 met hen in relatie kwam. Er zijn ontmoetingen op den levensweg, waar aan men de aangenaamste herinneringen bewaart; er zijn ook, waarvoor men gaarne een straatje ware om- geloopen, indien was kunnen worden voorzien, wat er het gevolg van zou zijn geweest. Tot de laatste soort, behoorde do aanraking, die onze eenzame vrachtrijder V. in 1924 met burgemeester en wethou ders van Rotterdam verkreeg. Den 19den Maart van dat jaar het geval speel de ook al voor het, Kantongerecht 1 wendde V. zidh tot het college van burgemeester en wethouders met het verzoek, hem een loods op het terrein van het openbaar slachthuis te verhuren, zonder daarbij den1 datum te noemen, waarop hij de huur wilde doen in gaan. Het college besloot bij beschikking van 4 April daaraanvolgende bet gevraagde te verburen, evenJwel bier begint de film, hoewel nog niet ver traagd, reeds terug te loopen met ingang van 1 April, wat al zonderling genoemd kan worden, ook omdat er de voorwaarde aan was vastgeknoopt dat dö huur bij vooruitbetaling moest worden voldaan. Doch nu is de vertraagde rolprent aan de beurt. Van. de beschikking van 4 April wordt den vrachtr rijder eerst den 28sten Mei een afschrift toegezon den; ten minste het afschrift is 28 Mei gedateerd, ter wijl V. het bericht van de beschikking eerst op 1 Juni ontving. Van een huur. ingaande op 1 April I De loods was hem inmiddels ook niet ter beschik-» kingi gesteld en moet zelfs nog bij 'n ander in ge bruik zijn geweest, toen V. op 1 Juni de gunstige be- schikking van burgemeester en wethouders verkreeg. V, was evenwel in andere omstandigheden gieraakt, en had de loods op dien datum niet imeer noodig. •Hij verzoekt dus bij brief van 13 Juni de beschik king van 4 April in te trekken. Men zou zoo zeggen, een zeer redelijke wensch na hetgeen er gebéurd was. Over dit verzoek oijii burgemeester en wethouders zes maanden lang In gepeins verzonken geweest, ale de bekende Boeddha's met de handen op den buik waarmede dr. van Ravestedjn hen eens vergele ken heelt. Bij beschikking van 28 November hebben zij het eindelijk ingewilligd, onder voorwaarde ech ter, dat de huur over April 1924 ten bedrage van f62.50 moest worden betaald. V. stond hiervan natuurlijk te kijken. Welke kwa de genius had hem indertijd ingefluisterd zaken mot de gemeente te doen? Maar dacht-er in elk geval niet aan het hoofd te buigen. Opnieuw blijft de zaak -een mjd in overweging. De Boeddha's raken weer aan het mediteeren over dit ondoorgrondelijk probleem. Burgemeester en wet houders nemen den rechtsgeleerden raadsman der gómeonte in den arm en -deze geeft het advies: pro- cedeeren! Burgemeester en wethouders hoe knar ste weer deze roestige zescylinderige bestuursman chine doen den gemeenteraad het voorstel daar toe, en bijna 1 jaar na de laatste beschikking op 28 November 1924, besluit de raad op 12 November 1925 tegen V. een rechtsvordering in te stellen ter bekoming van achterstallige buur. De stukkon had natuurlijk geen van de raadsleden ingezien. En Ge deputeerde Staten geven op dat 'besluit nog hun fiat op 24 November Do vrachtrijder op het Veenpad zou ondervinden, dat er nog rechters zijn in Neder land 1 Hij heeft, het inderdaad ervaren. Maar het was een kantonrechter, die met deze manoeuvres van den lijmerigen overtieidsslak korte metten heeft ge maakt. Op 5* Februari 1925 heeft mr. A. J. van Schelven zijn vonnis gewezen en de gemeente in baar vordering tot betaling van den huurprijs over een maand riet ontvankelijk verklaard. Hij deed dat op o.m. deze overwegingen: Eischer had niet gesteld, over welke maand de gevorderde huur loopt,, zoodat reeds uit hoofde van onvol doende omschrijving der feiten, waarop de vordering gelv-seerd is. deze niet ontvankelijk zou kunnen wor den verklaard. Uit de beschikkin. m van burge meester en wethouders van 28 November 1924 en 4 April 1924 kon echter worden aangenomen dat het hier betreft de huur over de maand April 1924. Vast stond naar de meening van den kantonrechter, dat burgemeester en wethouders de aanvrage van ge- daagde op 4 April 1924 hebben ingewilligd, doch daarvan eerst op 28 Mei 1924 aan gedaagde afschrift hébben toegezonden, zood'at de overeenkomst .eerst op ot kort na dien datum (het afschrift is eerst op 1 Juni door den gedaagde VI ontvangen) is tot stand gekomen. ast stond eveneens, dat gedaagde, met die beschikking onbekend gebleven, vóór 1 Juni 1924 niet het gebruik van bedoelde schuur of loods heeft ge- liad Hot is uitsluitend een gevolg geweest van eischers daad, dat gedaagde V. onbekend is geble ven met de te zijnen behoeve genomen beschik king, waardoor hij- niet gedurende de matud April 1924 het gebruik van de schuur heeft bekomen, zoo dat het naar het oordeel van den kantonreenter met de goede trouw, die bij; de uitvoering van do overeen komst in acht genomen moet worden, zou strijden, den gedaagde te willen verplichten over dien ter mijn-de huurpenningen te betalen. Verwonderlijk is bet. dat in de conclusie van re pliek van den advocaat van eischer (de gemeente) niet alleen de datum wordt verzwegen, waarop de*be schikking van 4 April 1924 is uitgegaan, maar ook is gezegd, dat de beschikking „enkele dagen", nadat zij was genomen, aan gedaagde was toegezonden. Verwonderlijk ook. dat daarin tevens was gesteld, dat aan tgeeftaagde V. de (materieele) beschikking .dadelijk" na de (formeele) beschikking is gegeven"; op de ontkenning hiervan door gedaagde is geen dupliek van eischer gevolgd. Wij hebben reden aan te nemen maar dit be richt is uit de lucht gegrepen dat door den eischer geon hooger beroep zal worden aangeteekend. L Wij .Nederlanders zijn in Rome werkelijk bijzon der gelukkig vertegenwoordigd. Allereerst door nare ALajebteite Gezant bij het Quirinaal, den be kwamen, sympathieken heer Mr. J. JtL van Jbïoyen, ten tweede door den niet minder bekwamen en sympathieken Gezant van Hare Majesteit bij het Vatieaau, Jhr. van Nispen tot Seyenaer en ten derde door het Nederiandsoh Historisch instituut. Toen ik yan den zomer toevallig gedurende den verkiezingsstrijd in Gelderland logeerde en daar de evoluties van den bijzonder singulier ho>g- geiioeden en bopantaJonden fijnen dominee Ker sten meemaakte, was ik niet bijzonder trotsch, protestantsoh te zijn. De pap en vreter ij jvas te duidelijk een propagandamiddel voor de lijst van den .poiitieken dommee. V oor de Christelijk-Historisöhen werd deze „Het ze" yoorai bedenkelijk, want zooals de Communis ten de zweep voor de S.D.A.P. zijn, zoo is Korsten de zweep voor de Christelijk-Historiscihen. Ik heb dan ook door Christelijk Historische sprekers op het Pauselijk Gezantschap aanbeeld hooren slaan, gedwongen door vragen van kiezers, die anders naar Kersten zouden overlóopen, dat mij de houding der Christelijk-Historiscihen in de laatste maanden allerminst verbaast. Beloften onder de zweep gedaan worden gehou den, Voilé, tout! Wanneer men mij vraagt, of Nederland to gronde zal gaan, indien het Gezantschap bij het Vaticaan wordt opgeheven, dan zeg ik openhartig neen, maar wanneer men mij vraagt, of dit Gezantschap bij den Heiligen Stoei nut heeft, niet alleen voor Roomsch Nederland, maar voor geheel Nederland dan zeg ik ja. Toen het Gezantschap in de oorlogsjaren op gericht werd, heb ik heb wel een beetje overdreven freaoht dit te doen, maar toen men het niet als ijdelijk Gezantschap speciaal gekenmerkt heeft, is het al heel onwaardig en ondiplomatiek om het op de gronden, door Dominee Kersten genoemd, op te heften. Wat mij altijd doet lachen, is het ge scherm met de woorden: het Protestantsche Karak ter van het Nederlandsche Volk. Wanneer ik in Holland vertoef, valt mij alleen op: le. dat er steeds moer verdeeldheid onder de Protestanten heerscht; 2e. dat de kinderen zelfs van vrome Protestant sohe ouders steeds minder godsdienst-onderwijs krij gen, steeds minder naar de kerk gaan, steeds min der aangenomen worden tot lidmaat van een Pro testantsohe Kerk. Steeds meer verdijnt het Protestantsche karakter om plaats te maken voor een Duitsch-Jooidsdh.- karakter. Behalve sommige typisch Protestantsche plagerijen op Zondag, is het Protestantsche ka rakter sléchts na microscopisch onderzoek te ont dekken^ terwijl de invloed van Duitsoh-Joodsche zijde zich niet .alléén in pers, concertzaal, theater, 'bioscoop, dansgelegenheden, hotels, theesalons als ook in het gezin, in de Heedjj, in de Iecbuur, jin de smaak, in het weinig zelfrespect en de weinige lust tot beperking openbaart. Zeker, ik ben overtuigd, dat er weer eon terug slag Zal komen, dat de kinderen van het geslacht, dat nu school' gaat en universiteiten zoowel als dansgelegenheden en bioscopen bezoekt, vader en moeder zullen zijn, dier kinderen tot inkeer zullen komen en zullen beseffen, dat de Joodsche invloed of die direct of indirect, veelal via Amerika,den volksgeest komt vergiftigen, een pestilentie is en een wraak als het ware voor het in vroeger eeuwen uit elkaar jagen van het Joodsche volk. De oorlog heeft alle lagen van het Jodendom in elk land en in elk opaieht doen jarofitearan* in Rusland .zijn het zelfs de heersohers geworden over pet grootste Europeesohe R-ijk, wanneer men tenminste Rusland heusoh nog tot Europa wil rekenen. De oorlog heeft door den nederlaag van Duitsch- land het Protestantisme een slag toegebracht, ciaar Duitechland groote protestantsche tradities (Lu- ther) heeft. De oorlog heeft het Katholicisme niet het aanzien béZorgfd hetwelk een oogenblik geloofd werd, jlat het zou krijgen, toen de Paus als ecnig werkelijk neutraal vorst de vredesmaker bij uitnemencüieid scheen te zijn. Waarom was de Paus volmaakt neutraal? Omdat, waar andere neutrale rijken als Nedofland, Zwit serland, Noorwegen, Zweden, Denemarken enz. nog voedsaLvoomeningsmocülykheden, nog O.W.-ers, nog kettinghandelarcn, nog proditeche, of prodatscho onderdanen had, ae Paus een vorst is zonder grond gebied. Laten wij nu toch niet dwaas zijn on ons ver beelden, dat er één Nederlander meer Roomsch zal worden, omdat ,er een gezant by ^et Vati caan is. Wanneer het aantal1 Katholieken in Ne derland toeneemt, dan is dat vooral als gevolg van een koog geboortecijfer en het feit, dat de Katholiek er de hand aan houdt, dat do kinderen gedoopt en aangenomen worden en trouw de kerk bezoeken. Ik .zou den heer Kersten wel eens met mij mee wiilen nemen, als ik weer mijne familieiieden, vrienden en kennissen bezoek. ik zou iiem dan „onzichtbaar" bij mij wilten hebben, zoodat hij wei kan zien en hooren, doch niet gezien kan worden. Wanneer hij dan in sommige dorpen vraagt, waarom de pastorie niet bewoond is, dan zal hij hooren: omdat de dominee's to veel ruzie mnidrten- Wanneer hij dan in een huisgezin, waarvan de vader jarenlang kerkvoogd was en de moeder een zeer, zeer godsdienstige vrouw is, komt en vraagt: zijn uw .kinderen allen gedoopt on de oudsten reeds afgenomen, dan zal hij hooren: De jongste twee zijn niet gedoopt en de oudste kindereu zijn niet aangenomen, want de dominee's maken altijd inzie, met moeite houd ik twee meisjes nog pp ao Zondagsschool en cathechisatie, maar die zeggen ook al: wat geeft het, de dominee's maken toch altijd ruzie. Om het Protestantsche karakter behoeven vrij heusch den Gezant bij heb Vaticaan niet af te schaffen én uit vrees voor Roomschen invloed ook niet. Vrees moet men hebben voor den Katho lieken Propagandadienst, onder onzen landgenoot Kardinaal van liossum, m/uiv daar staat de Gé- zant buiten. Er wordt natimrlyk in en om het Vaticaan heel I wat groote^ Wereldpolitiek bedreven, men kan dat licht begrijpen, waar onder andero naast Huropeesche Katholieke landen, alleesn bijv. al' do Zuia-Amerik&ansche Staten een rol wülen spelen, o.a. in den Volkenbond en Katholiek zijn. Doch laat ik hiervan afstappen en alleen nog even zeggen, dat het zoon gelukkig verschijnsel is, dat de Gezant bij het Quirinaal1, dus bij hot Koninkrijk Italië iemand is van groote eigenschap pen en daarbij van moderne diplomatieke opvat tingen, zoodat hij zich toelegt op heb naar voren brengen der Nederlandsche Handelsbelangen. Over den Consul ai ren dienst kan ik niets zeggen, omdat wij geen beroepsconsul in Rome hebben, trouwens uit totaal yerkeerd "begrepen zuinigheid hebben wy sieenta drie beroeps-ConsuLy-Generaal in Europa, nL Londen, Brussel en Berlijn. Zelfs in een plaats als Antwerpen, is het beroeps-Consu laat-Generaal .opgeheven, hetgeen natuurlijk een avereohtsclie politiek is. Nu kom ik tob de derde Nederlandsche Verte genwoordiging in Rome, tot hot Nederlandsek Historisch Instituut, of, zooals het hier in Rome heet: Instituto Storico Olondose. Vorsthiliende landen: Frankrijk, Duitéchland, Amerika, Spanje. Béllgië, enz. hebben hier een Instituut .en is \het een gelukkige gedachte van Prof. Dr. P. J. Blok, toenmaals hoogieeraar in de geschiedenis <om in 1905 de oprichting van een Nederiandsch Instituut te Rome to pevorderen. Professor Blok, die in 1925 zeventig jaar is geworden en dus zijn professoraat heeft moeten vaarwel zeggen, is iemand, waaraan Nederland veel to danken zal hebben. Deze jeugdige grijsaard is een onvermoeide werker en heeft, nu Professor Colen brander zijn opvolgor geworden is, vrijwillig op zich genomen, om de. taak, die nu bijna twintig jaar geleden aan Professor Colen brandei' opge dragen t werd, nl. om de geschiedenis to schrijven van Michiel Adriaanszoon de ltuytor (Besbevacr) en welke deze geleerde nimmer begonnon was, op zijn schouders te nemen. Ik ontmoette verleden zomer Professor Blok, terwijl hy bezig was, in het archief te Middelburg te snuffelen. De eerste Directeur van het Nederiandsch In stituut te Rome was wijlen Monseigneur Pro fessor Dr. Gisbert Brom. Zijn opvolgor werd Monseigneur Professor Hon- sen, die nu twee jaar gelodon is afgetreden en in wiens plaats benoemd werd de toenmalige seoretaris Dr. G. J. Hoogewerff. Men had voorwaar geen beter keuze kannen doen. Dr. Hoogewerff, in 1907 voor één jaar studie, naar Rome gekomen, is er nu nog en heeft in die jaren op wetenschappelijk gebied bijzonder veel bereikt. Jong, energiek, arbeidzaam, iemand van uitste kende en hoogst aangename manieren, is hij de aangewezen leider voor een dergelijk^ instelling. Zijne afdeeling is: Kunst, Wetenschap en Ge- leerden-geschiedenis, terwijl hij krachtdadig wordt bijgestaan door Dr. H. M. R. Leopold in do Ar- choologie en door Dr. J. Cornelissen in de Historie. Deze beide geleerden zijn, ovenals hun directeur, nog betrekkelijk jong. maar hebben alle drie reeds een groote vermaardheid, wegens "hun uitgebreide konnis. Ik spreek hier uit ervaring, want 'zoowel1 Italiaansche, als Amerikaansohe en andere geleer den, die ik hier in Rome mocht treffen, waren onuitputtelijk in hun waardeoring voor dit Neder landsche triumviraat. De Nederlander, die Rome bezoekt, moet zeker niet nalaten om het Instituut een bezoek te bren gen. Voor de Nederlandsche geleerden cn studee renden is dit bezoek onontbeorlijk, want bet Insti tuut- vormt voor hen de brug, om al wat zij willen zien en te bestudeeren, 'te bezoeken. Dat is zeker in Latjjnsohe landen niet zoo ge makkelijk, men houdt voor vreemden de deuren vrij algemeen flink gesloten en daarom is héb van zoo- Veel gewicht, dat men zonder tijdverlies door mid del' van het Instituut alle musea, bibliotheken, enz., geopend ziet. Voor g&léerden en Studeerenden, mits zich te voren vergewissende aan welke bepalingen zij hebben te voldoen, kan do toegang buitendien kosteloos worden. Maar wat 'hebben wij Nederlanders nu eigenlijk met Italië te_ maken gehad, dat wij ons He luxe van een .Instituut te Rome moeten permitbeeren? Mijn antwoord is: ontzaglijk voel en op allérloi gebied. Reeds in' de vroege Middeléeuwen kwamen de Lombarden naar de Nederlanden en omstreeks 1300 vindt men Lombarden in Vlaanderen, Brabant, 'Gelderland en Holland. Wie zou denken, dat in de 14o eeuw Lombarden als geldschieters gevestigd waren in plaatsen als Harderwijk, Zalt-Bommel en Doesburg, om van grootere Geldersche plaatsen niet te spreken? Toch is het zoo. Floris V werd gefinancierd door Lombarden. Vanzelf moet men tot aan de dagen der Repu bliek denken aan de Noordelijke- en Zuidelijke Nederlanden, terwijl in de Middeleeuwen vooral net Vlaamsche Brugge de stad. was, waar de hoofdver tegenwoordigers der groote Italiaansche bankiers (Perojari on Medici gevestigd waren ea het is tlaai ook wel te begrijpen, dat zelfs in de dagen, der Republiek de Noord-Nederlailders zoowel als dg Zuid-Nederlanders ais „Fiamminghi" (Vlamingen) in Italië werden aangeduid. xrouwens, op wetensciia-ppelijk en kunstgebied loopen de Noord- en Zuid-Nederlanders zoo door een, dat meh by'na niob kan begrijpen, dat er heden .ten dage zulk eon scheidingslijn tusschen Hollanders en Belgen, is en men zich oven den 80- jarigen oorlog en de gevolgen voor beide deelen van de Nederlanden voor den geest muet- haien om die felle .afscheiding te kunnon verstaan en ver klaren. Er is gelukkig een zeer groote samenwerking tusschen het Nederlandsen© on het Belgische HiM torischo Instituut te. Romo, waardoor het weten-! schappelijk onderzoek zeer bevorderd wordt. 11: zou meerdere artikels kunnen schrijven over de verschillende Nederlandsche kunstenaars, dia in Italië gewerkt heb bon, doch ik wil mij beper ken en slechts een greep doen. Wanneer u mij nu zouat bezoeken, dan zou ik u verzoeken met mh' naar hot Pincdo (Monte Pin- 1 cio) te wandelen. We zouden dan lnngs de Villa» Medicikomen, waar thans de Fransehe Academie van Wetenschap en Kunst gevestigd is en dim het prachtige park der voormalige Villa Borghese, thans stadseigendom, betreden. Het wordt nu offi cieel naar Koning Ümberto I genoemd en binnen kort zal een ruiterstandbeeld van dezen vorst in het park onthuld worden. Wanneer men het park doorloopt, ziet gij een fraai gebouw in renaissance-stijT, net is de voor malige villa zelf, meer een paieis dan een villa, maar daar het paleis der Borghese'® in de staa lag (en nog ligt en door den prins Borghese bewoond wordt) werd het buitenhuis villa genoemd. Het is toch grappig in de wereld: in Italië noemt men een paleis dat buiten ligt: villa eu in Frank rijk noemt men .een iets grootere villa: chateau (kasteel). Enfin, de villa Borghese is gebouwd dooreen Néderlandsah architect, nl. door Jan van Santen m 1612, terwijl een mooie gravure van het geheel bestaat, geteekend door T. Verkruys in .1716, een eeuw later dus. Onze relaties .met Italië culminecren in onze Gouden Eeuw, al' hebben daarvoor en daarna re- I latics bestaan, waarvan die er vóór van groote en die er na van geringere beteekenis waren. Sprekende over daarvoor, denk ik allereerst aan den Utrechtsehen schilder Jan van Soorel, die van 1522 tot 1524 te Rome geweest is; en verder aan 'Jan Gossaert Mabuse, die nog daarvoor (1508 1509) te Rome schilderde. Latetr (1550) zien wy Boeren-Brueghel naar Ita lië komen. In dien zelfden tijd ongeveer heeft Nioolaas! j Pippa, een beeldhouwer uit Atreoht, een beeldliou- wers-atelier opgericht en kunt gij werken van hem en zyne leerlingen aantreffen en bewonderen. Barfcholemeus Sprangher (15671570) 'en Ofcfco Ve- nius (15761581) zyn op genoemde data in Italië geweest en hebben vooral jn Rome gewerkt. Het zal nu licht duidelijk zijn, hoe Rubens, die een leerling van deze beide meesters was, onder don in vloed der z.g. Romanisten gekomen is. Weer moet ik u even naaf do MidHelëeuweni terugbrengen en u vertellen, dat er in het oindo Mer 14e eeuw zooveel Nederlanders in Rome woon- ^den, dat zij in 1386 do nog bestaande kerk Santa Maria deiT Anima hebben gesticht. Dit kerkje bestaat nog, evenals het kerkhof on het is op dit kerkhof, dat Dr. H. J. A. M. Sohaep- evenais in de oorlogsjaren de eerste Nederlandsche Gezant bij den Heiligen Stoel, Mr. Regout. man, de bekende geleerde on leider der Roomsch Katholieke Staatsparty, werd ter aarde besteld, De kerk is helaas nu in handen dor Duitschor.s gekomen, doch wijlen Monseigneur nsmn - reeds pogingen in het werk gesteld, om deze kerk aan de rechtmatige eigenaren de Nederlanders, Hollanders en Be-gen dus te doen teruggeven. De Nederland?'ho artisten, in de Gouden Eeuw in Rome neergestreken, noemden zich Bentvogels en joelden een echt artistonlevon. Dit ontaardde na de Gouden Eeuw dusdanig, dat in 1720 de „Benf' 'L^'PaJselnk decreet verboden werJL Tot de Bentvogels hadden meesters als i lonthorst en rJ erborgh behoord. Het was echter uiet allé Nederlandsche kunstenaars, die naar ItaLë 'togen, beschoren om er ook werkelijk aan to komen. Do reis over land was wegens roovers al even gevaar lijk als over zee. Alen ging daarom zelden of nooit alleen do groote reis ondernemen, doch ook dan was dikwijls .de reis onzeker. Verscheidene Noderland- sche kunstenaars zijn onderweg door Algerijnscho zeeroovers gevangen genomen cn hebben als galei slaven hun leven gelaten. Anderen zijn dank zij de speciale broederorde, die zicli met het lot der Christenslaven bezag hield, en door de mildheid van een Paus 1'os^ekooht en arm en berooid in Genua tof Napels of Livorno aangekomen. Het was in onze Gouden Eeuw ook de gewoonte voor zonen van aanzienlyken koopmansstand om een kleine of groote reis te ondernemen na afloop der studiën; met do kleine reis werd bedoeld dc reis .door Frankrijk, met de groote die door Italië» Zoo is omstreeks 1600 een Hoornsoh Koopmans zoon, een 'zoon van het aanzienlijke Hoornscho ^geslacht MerenS te Rome geweest cn heeft in een dagboek zijne bevindingen neergeschreven. Aan hem danken wy verschillende zeer interessante informa ties omtrent den bouw van de Sfe. Pieterskerk. Zeer eigenaardig en juist noemt hy, die koepelbouw niet kende, den koepel van de St. Pieter een appel vormig dak. Men heeft ook Ned.erlandsciho wa.terbouwkundi- fen in Italië werken zien ondernemen, o.a. een ze- ere Sehapeca.es uit Alkmaar. Men heeft verder Nederlandsche componisten in die zelfde Gouden Eeuw in Italië gekend en van verscheidene Nederlandsche componisten uit "die dagen vindt men de composities in handschrift in ItaKaansche bibliotheken wachten op de hand, die muziek ,en componist aan de vergetelheid ontrukt. Ik^ noem sléchte Jiothannes Okoghem, Josquin do Près# en Orlando Lasso alias Roland de Latere. Hier in Italië hebben Pieter Cornelisz. Hooft eh Constantyn Huygens inspiraties gekregen. Doch buitendien hebben geleerden als ErasmuS en Vossius en behalve hen nonderden Nederland sche studenten geprofiteerd van de universiteiten van Pad.ua -en Bologna. In Bologna stichtte een der Nederlandsche'goudsmeden, de vermogende Jan Jacobs uit Brussel een college voor jongelieden uit Brussel of Brabant geboortig. Juristen als Paulus )Memla en Arnoldus Buchelins, een oriëntalist tfls David Haex, een mathematicus, ooconomist en hu manist als Paulus van Middelburg, hebben Neder iandsch zaad in Italië uitgestrooid en vruchtbaar is de akker der wetenschap en kunst. De f Nederlandsche en Italiaanöehé beschavings geschiedenis hebben dit gemeen, dat zij vredelie vend hun Beschaving hebben verspreid. Daarnaast hebben er .steeds uitgebreide handels relaties bestaan, zoodat voor. den geschiedvorsoher evenveel' praötósch materiaal te verzamelen is als voor den kunstkenner idealistisch. De kennis van onze historie, d.w.z. de "kennis van al do daden van onze voorouders is noodig voor ons toekomstig volksbestaan. In deze dagen van een niet genoeg te prijzen vredesbeweging, is het noodig om naast de groote zeehelden en veldheeren aan het komende en nako mende geslacht te lieeren de namen en daden van onze groote geleerden, schilders, componisten, beeld houwers, architecten, waterbouwkundigen en koop lieden, die allen hebben bijgedragen tot den roem van het Nederlandsche Volk. Daarom moeten wij ons gelukkig prijzen Ia Rome zoo goed vertegenwoordigd .te zyn.

Schager Courant | 1926 | | pagina 14