Purol erop! Bij brand-en snij wonden RAAD ZÏJPE. een eenige demonstratie in de jfescliiedoni; van de beschaafde wereld. Door deze demonstratie vestigde Mussolini zijn macht. Het Kabinet trok zich, uit vrees of uit burgerzin, terug en liet aan Mussolini de onbe-# perkte macht, die hy ook onbeperkt gebruikte. Hy ontbind het Parlement niet. ma.tr stuurde het naar huis en regeerde zonder Parlement. Ernstige misbruiken bleken in zy'n party niet eens, maar meermalen; misbruiken, die nu eenmaal in eike groote organisatie moeten voorkomen t De moord op Matteotti deed een storm van begrijpe lijke verontwaardiging ontstaan, maar is hoogstens voldoende gebleken, om de wel zeer heterogene op positie by'een te houden, doch niet om den dictator, aie Mussolini is, omver te werpen. Hoelang en op welke wy'ze zijn regeering nog zal voortduren, er is vermoedelijk niemand, die Tiet bij benadering ook maar kan zeggen. Wel kan men eén ding vaststel len en dat is, dat deze regeering reeds aanmerke lijk langer heeft geduurd dan zelfs do meest in Mussolini's geest optimistische veronderstelde. Mu.;«.>lini is asm het bewind gebleven, ondanks moeilijkheden, ondanks bezwaren, en al' "heeft hi] Italic in de drie jaren tijds, dat hij nu regeert?» niet allo zegeningen kunnen verschaffen, die hij hét aanvankelijk beloofde, wel, zooveel staat vast, dat hij, tij het dan ook somwijlen met paardenniiddelen. ertoe heeft medegewerkt om Italië innerlijk te ver sterken. Men zou dat liever langs anderen weg zien geschiëden. maar het is de vraag of het in Italië mogelijk ware geweest. Daarmede wordt zeker geen lof voor het fas cisme, dat ook een uitwas van dezen tijd is, bedoeld, maar uitsluitend naar voren gebracht, dat enkelen onzer het fascisme meer aan zichzelf dan aan de fascisten hebben te wijten. En ondanks al zijn vele gebreken blijft Mussolini een merkwaardige figuur, die aller belangstelling ten volle verdient. Vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 24 Februari 1926, 's middags om 2 Uur. Voorzitter de heer Jb. de Moor, burgemeester, se cretaris de heer J. A. de Boer. Afwezig de heer Hooij. Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen van de vergadering van 16 Dec. jl:. zonder op- of aanmerkingen wor den goedgekeurd en vastgesteld. Op de vraag van den Voorzitter, of iemand vooraf nog iets te zeggen heeft, zegt de heer Appel dat het hem verwonderd' heeft, dat er nog geen voordracht is opgemaakt voor een nieuw te be noemen hoofd der school1. Hij meent, dat de tijd hiertoe wel dringt. Voorzitter antwoordt, dat tot nog toe geen voortgang kon plaats hebben hierin. De benoodig- de stukken zijn op tijd verzonden. Misschien moet eerst nog wel een onderzoek door den inspecteur ingesteld worden. De volgende mededeelingen worden gedaan De begrooting, dienst 1926 en een suppletoire i begrooting, zijn goedgekeurd van Ged. Staten terug j ontvangen. De goedkeuring is ontvangen op een raadsbesluit van 16 Dec. jl. waarbij aan het besluit van 25 Mei een verlenging werd toegevoegd van 6 maan den. Dit besluit betrof de termijn verlenging van ontruiming van perceel K 79 te 't Zand. Van Gea. Staten ia ontvangen de goedkeuring op het aangaan van een geldioening groot f 48.300 en een kasgeid.oening groot f 30.000. Van de lijn werkers by het G.E.B. is een dank betuiging ingekomen voor de hun verleende ver goeding van rij wiel-onderhoud. Eveneens is een dankbetuiging ingokomen van den gemeenteontvanger voor de hem verleende vergoeding .aan kantoorhuur. i \an de Wijkverpleegster is ingekomen het jaar verslag. Ingekomen zijn de berichten over aanname van benoeming van de heeren: P. G. de Wit tot lid van de commissie van toezicht op het Lager On derwijs; A. Nannes tot regent van het Algemeen Weeshuis en J. Veuger Gz. tot lid van aet Bur gerlijk Armbestuur. Ingekomen is het "bericht van het besluit van herbenoeming van den heer J. de Moor bat burge meester dezer gemeente'. t Van den Vleeschkeuringsdienst, kring Barsin- gerhorn. is ingekomen een begroeting .oor 192o, sluitende in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 8600: Van den Warenkeuringsdienst te Alkmaar zyn ingekomen balans met verlies-, en winstrekening over 1925 en een begrooting dienst 1926. Het gemeentebestuur van Alkmaar bericht in een begeleidend schrijven, dat de bijdrage van de gemeenten voor 1926 op 18/1300 cent per inwoner is geraamd. Van den heer G. Doorn Kz. te Burgerbrug is ingekomen het verzoek, de landerijen weike hij in huur heeft van de gemeente, over te mogen dragen in huur a .n den heer P. Kapitein, aan wien hy zn eigendommen heeft verkocht. Voorzitter deelt mede, dat het plan van B. en W. is, dat de huur-overdraoht zoo za^ geschieden, dat de heer Doorn huurder blijft en dat 4.0 heer Kapitein de landerijen in onderhuur verkrijgt tot den termijn, afgesloten met den heer Doorn ver- loopen is. Allen zyn hier voor. Het adres van Mddelie vindt al gemeen instemming. Ingekomen was het bekende adres van de ge meente Middeüe inzake het onbillijk geoordeelde tarief voor de levering van water door het P.W.B. aan veehouders. Het wordt onbillijk geoordeeld, dat bij een grooter verbruik, dan waarvoor gecon tracteerd is, voor iedere M3. die meer wordt ver bruikt 40 cent moet betaald worden. Zij willen een algemeen tarief van 25 cent per M3., zulks in het belang van de volksgezondheid en een groot water verbruik. Indien dit tarief niet het geheele jaar kan worden toegepast, zoo wenschen zij!, dat dit ge- gebeurt van November tot Moi, de maanden van het meeste waterverbruik in bet veehoudersbedrijf. B. en W. meenen, hoewel zij dit verzoek beter thuis achten bij de afdeeling Noord-Holland van de vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, dat zij tot adhaesiebetuiging moeten adviseeren. De heer Appel brengt hulde aan het gemeentebe stuur van Middelie, als initiatiefnemer in deze zaak. Ook hij acht het van groot belang, vooral voor Zijipe, met het brakke water, dat het watergebruik bevor derd wordt onder de veehouders. Spr. meent .ook, dat het watergebruik veel grooter zou zijn, wanneer het tarief zoo was dat iedere M3. 25 cent kostte. Allen verklaren zich op de vraag van den voor zitter voor adhaasiebetuiging aan het adres van Mid deüe Overgegaan wordt tot vaststeUhSg van het Kohier dor belasting op de honden over het dienstjaar 1926. Het kohier, deelt secretaris mede, ia vastgesteld op een bedrag groot f 575, nl'. 210 honden van f en 73 van f 5. AJjjlus vastgesteld. Voorstel tot conversie van het nog niet afgeloste gedeelte van de 53/i pot. gelÜleening 1923, bedrar gende f 149.400. Medegedeeld wordt, dat het de bedoeling is, hiervoor een nieuwe leening te shiiten tot een be drag van f 151.000, tegen een koers 100 en een rente van 434 pot. Door dit converteeren is oen boete verschuldigd van 1 pot- van f 149.000 of f 1490. De nieuwe leening zalr afgelost worden in de jaren 1926'49 met f 5400 per jaar en in de jaren 1950'53 met f 5300 per jaar. i Goedgevonden. Vervolgens wordt overgegaan tot vaststelling van een verordening, a ;nwijzende de nog ge dende *truf- verordemngen (a"rt. 178 der Gemeentewet). De secretaris deelt mede, dat dat om de 5 jaar moet geschieden. Aldus wordt besloten. Aan de orde is dan een voorstel tot wijziging der gemeentebegrooting en tot het doen van af- en over- j schrijvingen. De secretaris deelt mede, dat de begrooting met een bedrag groot f 15654.24J4 in ontvangst en uitgaaf gewijzigd zal worden. Af- en overschrijvingen zullen gedaan worden tot een bedrag van f 1476, met welk j bedrag de -post onvoorziene zal verlaagd woorden. Goedgevonden. Twee zéér eerrolle ontslagverle ningen. In behandeling komt een verzoek van den heer L. Blceksma, om eervol ontslag als hoofd der O. L. School te Sdhagerbrug met ingang van 1 Mei 1926. Voorzitter: Ik zou dit verzoek wel even willen wijzigen en eraan toevoegen zéér eervol. We zijn er allen van overtuigd, dat de heer Blceksma een goed onderwijzer was, het onderwijs kon hier uit stekend genoemd werden. Niemand Zal hier toch wel tegen zijn? Allen betuigen hun instemming met het voorstel van den voorzitter. Een verzoek om ontslag als onderwijzeres van mej. G. van der Meuleri, aan de O. 'L. school te Oudesluis, met ingang van 1 April a.s., komt dan in behandeling. B. en W. stellen, voor, dit ontslag te verleenen met ingang van 15 April of zooveel eerder als in de vacature zal zijn voorzien. Dit in verband met de bepaling, dat de ontslagaanvrage 2 maanden voor den dag van ontslag moet zijn ingediend. De heer Nannes: We hebben zoo juist een zeer eervol ontslag verleend, ik zou dat ook in dit geval willen voorstellen. Tk vind dat juffrouw '.Van der Meulen, die 24 jaar in Oudesluis het onderwijs heeft gediend, tot groote tevredenheid van alle ouder9 in Oudesluis, eveneens een zeer eervol ontslag toe komt. De heer "Hoogland betuigt hetzelfde. Voorzitter: Ik wil gaarne het voorstel van den heer Nannes overnemen. De geheele Raad betuigt dan met dit voorstel zi.in ingenomenheid. Overgegaan wordt tot de vaststelling van een drie tal pensioengrondslagen. Zonder bespreking worden deze vastgesteld. Een bespreking inzake het reinigen van de sloot gelegen tusschen het perceel Nierop en het speel terrein der O. L. school te St. Maartensbrug is dan aan de orde. Voorzitter stelt voor, deze bespreking in comité te houden, waarna sluiting dor vergadering volgt. ten slote bevestiging van het kanton rechterlijk von nis, waarbij, beklaagden tot kleine geldboeten, zooals in 't vonnis omschreven, zijn veroordeeld. De verdediger wees er op, dat eertijds reeds Hilde- debrand, de zoo gewilde schrijver, in zijne causerie over onze gewesten, ook de N.-Hollandsche boerin ter sprake 'bracht en haar beschreef als toen reeds om haar kaasmaken beroemd te zijn Zooals spr. reeds had1 doen uitkomen, geldt het hier eene principieele kwestie en is het hier niet een industrie. Eene inrchting als deze is geen industrie, geen. zuivelfabriek, maarlandbouwbedrijf. Wat toch is het geval? Een 26-tal boeren, die eer der in eigen stallen „kaasden", deen dat nu uit prac- tische overwegingen met hun zesentwintigen gezamen lijk in een stalling of ruimte; De opbrengst der melk wordt naar ratio van de inbrengst der melk verdeeld. Het zou strijdig zijn met de ratio van het desbetref fend wetsartikel om het boerenbedrijf met deze vele rompslomp te treffen. Waar het hier een geheel principieele kwestie verband houdende met eene, voor onze gewesten hoogst belangrijke zaak, geldt, zien velen, zien dui-, zenden uit kaasmakerskringen met belangstelling, met spanning de beslissing in deze tegemoet. Pleiter zou van meening zijn, dat het vonnis, door de rechtbank te wijzen, ook moreel een juist vonnis zal wezen, wanneer daarbij de boerenstand ook van deze administratieve rompslomp werd verlost De zitting werd gesloten en uitspraken werden op a.s. Dinsdag bepaald. BitunenUiiitscft Vieuwt* van een spoede gezondheid wordt het samenbreng® 8Cripl van allo voe in één ruimte beslist ontraden. wij d I>e beide staltypen, de Friesahe en de Holland ren d sche stak die beide hun eigen voor- en nadee.ei den t hebben, worden behandeld. De Friesohe stal' ie zin 5vem delyk, goed te venti.eeren, geschikt voor hooi voe dering over den zolder en vraagt weinig .breedtj In van schuur. De HolTandsche stal heeft goéd liehj direct bij het molken en is zeer gemakkelijk by het vo© eidin deren van gras, kuil', pulp enz. Onder bepaalde om- ^elssc stand.gheden, zooals in het gemengde bedrijf, waa? JVV het hooi niet Zoo op den voorgrond treedt, doch veel vastg' producten gevoerd worden, aie gelijkvloers wordea ven 1 aangevoerd, verder in het kleinbedrijf, w ar zomer- verle* stalvoedering dikwijls voorkomt, en ook in het niet 1 eenzijdige grasbedryf, waar veel ingekuild grai jchoo wordt gevoerd is, volgens het bureau, de Holland-lende sche stal over het algemeen te verkiezen boven dei voor Frieschen. jers Het boekje bevat een aantal afbeeldingen vai gebe' boerderijen, stalinrichtingen, enz. van versol tillen* type. VOORJAARSKOMST. Min Dr. J. W. Schneider, Hengelo, schrijft aan dêTomt Msb.: De mensch, althans hij, die door het moderne leven niet al te zeer vervreemd is van de ongerepte natuurt voelt de lente bereids .komen. Zeker 'smorgieni als ge de gordijnen der slaapkamer wegtrekt, ziet het er 'buiten dikwijls guur en somber uit. Den ganse hen q nacht door hebben regenvlagen den tuin onder wa. 0nze ter gezet, met korte stoolen schuurt de wind langs de kanten van uw huis, doet ge de deur open, de kou komt u- tegemoet en ge knoopt de winterjas dichter toene Voc van c itie peid wori der - en toe maar tóch: er ligt in de lucht lente's komst jen Zoodra er een dag aanbreekt, waarop de booze buien rusten, speelt direct de nieuwe lente alom buiten. W# hoorden reeds op verschillende dagen den merel zijn hoogste deuntje fluiten op de uiterste einden van een nog kalen tak; een drietal lijsters namen in wijden omtrek van elkaar de wijsjes over, verschillende klei- U oclamer De verzachtende, heelende en genezende eigenschappen van Foster's Zalf verdrijven spoedig eczeem, huidsohilvering en alle jeukende huidziek ten. Inderdaad een probaat geneesmiddel. Por tube f 1. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 23 Febr. 1926. EEN WAS ER' ABSENT. De eerste zaak bracht ons twee beklaagden, al thans op schrift Wont we kregen er maar één te zien, aangezien de ander (Johan Koster) weggeble ven was. De wel aanwezige. Christiaan Jansen, kon hooren hoe bij deze voortgezette behandeling hun ner zaak getuige J. H. Wiggers, ambtenaar ter re- classeerlng te Alkmaar, werd gehoord. Daarna werd dcor der heer Officier geëischt 3 maanden gev. voor waardelijk. Mr. v. Regteren Altena voerde als verdediger het woord, daarbij aandringende op onmiddellijke in vrijheidstelling van zijn cliënt. Na schorsing dér zitting bleek de rechtbank dJe ter beraadslaging in raadkamer was geweest geen termen te vinden om aan 's heeren verdedigers ver zoek te voldoen en zal in deze zaa'k a.s. Donderdag de uitspraak vallen. 1 I DAT MAG NIET. 'De volgende (beklaagde gold den induatriëel P. A. de Lange, uit Heilo, gelukkige bezitter van terrein, gelegen aan de Westzijde van den openbaren weg (Rijksstraatweg), welk terrein door dezen eigenar.r met deugnelijk prikkeldraad terdege was „afgeze Een maatregel die in strijd was met daartoe betrekke lijke, nog geldende bepalingen. Als gevolg waarvan bekl. thans weder moest verschijnen, tot voortgezette behandeling der zaak. Serieuze opmetingen door bevoegde aïhfbtenaren ter plaatse gedaan, deden uitkomen, dat de grond- breedte tusschen prikkeldraad en behard deel van den Rijksstraatweg bedraagt 4 M. a 4.25 M. De O.v.J. vroeg bevestiging van het gewezen kan- tonrechterlijk vonnia, waarbij aan,bekl eene geld-, (boete was opgelegd'. ARBEIDSWET OVERTREDEN. Volgde voortgezette behandeling der strafzaak con tra Walterus Nederkoorn uit A'lkmaar, onlangs reeds „voor" geweest, ter zake hem ten laste gelegde over treding van sommige bepalingen der Arbeidswet. Ho- den werd nog gehoord een „nieuwe" getuige, niL den heer Jacob Boffers uit Haarlem, technisch ambtenaar bij de Arbeidsinspectie. Nadat deze de noodige in lichtingen had verstrekt, verkreeg de heer Officier het woord tot het nemen van requisitoir en vorderde Z.E.Gestr. bevestiging van gewezen kantonrechter- Jijk vonnis. Mr. C. J. de Lange trad op als rechtsgeleerd raads man en concludeerde tot vrijspraak, subsidiair lich tere straf dan de door den kantonrechter opgelegde geldboete. GEEN ARBEIDSLIJST OPGEHANGEN. De vierde en laatste zaak bracht eventjes 26 be klaagden tegelijk, waaronder D. Sleutel, J. Sleutel, P. de Graaf, Hoornsman), Tiel en vele anderen, teza men geinteresseerd bij eene door hen voor gezamen lijke rekening gebezigde inrichting tot gemeenschap* pelijke bereiding van kaas te Anna Paulowna, in welke inrichting zij niet gezorgd hadden voor het op gehangen hebben of aanwezig hebben van eene gel dige, den arbeid betreffende arbeidslijst. Zij waren dientengevolge in overtreding en verbaal volgde. De Heldersche Kantonrechter legde aan de diverse be klaagden ieder een kleine geldboete op, Mr. Langeveld trad als gevolmachtigde en tevens ook als verdediger voor beklaagden op en vertelde, dat zij hem hadden aangezocht, om deze zaak juri disch uit te maken.... desnoods door den Hoogen Raad te laten uitmaken't Is hier niet, dat men te doen heeft met stijfhoofdige veehouders, die de ver zenen tegen de prikkelen alnan, (zich smart berokke nen door zich vruchteloos tegen de macht der waar heid te verzetten) maar 't is hier een zuiver princi pieel© kwestie. De O. v. J. haalde in zijn requisitoir toepasselijke artikelen uit het wetboek van Koophannel en andere vormen van wetgeving) aan en vorderde KERMIS WE»! Uit Obdam. De raad van deze gemeente heeft ln zijn gisteren gehouden vergadering besloten. de Zondagskermi9 af te schaffen en de kermisdata te bepalen op den derden Maandag en Dinsdag van Augustus. Sinds 1886 werd deze drukke kermis ge houden op den eersten Zondag in Juli en de beide daarop volgende dagen. Algemeen is men van oor deel, dat. door deze wijziging de kermis spoedig zal uitsterven. OPLICHTING. Te Hoorn heeft een man, die zich als Amsterdams-eb koopman voordeed, enkele ingezetenen opgelicht. Hij gaf voor, namens een engrosmagazijn voor heeren- costuums te komen, dat, teneinde zich voor een fail lissement te behoeden, tijdelijk en detail ging han delen. Costuums zouden geleverd worden 40 a 50 pet beneden de waarde. Een eerste klas coupeur zou la^ ter de maat komen nemen; voorloopig werd een mooie coupon stof tegen contante betaling verkocht. "Het voornaamste was echter een naamkaartje of de handteekening achter de genoteerde order. De slachtoffers kwamen al spoedig tot de ontdek king dat de coupon veel te klein was voor een cos- tuum. En de coupeur bleef weg. HOLLAND- AMERTKA-LIJN. Deze scheepvaartmaatschappij heeft een nieuwig heid ingevoerd, nl. een tarief voor toeristen derde klasse. Het doel is. om de reis naar de Vereenigde Staten of naar Canada te 'brengen onder het hereik van alle riet-landverhuizers, die tot nog toe om finantieele redenen de reis over den Atlantischen Aceaan te be zwaarlijk achtten. De toeristen derde klasse i-s geheel afgescheiden van de gewone derde klasse, bestemd voor landver huizers. Voor deze toeristen derde klasse zijn goen ingerichte hutten, wandeldekken, eetzaien, en rook kamers. Ook bij het in Amerika aankomen genieten deze derde klasse toeristen faciliteiten van den kant der Amerikaansche autoriteiten,, b.v. gebeurt de wettelijk voorgeschreven controle voor de passa giers aanb oord! en wel onmiddellijk na aankomst van het stoomschip, waarmee wordt gereisd. Op deze wij-ze wordt voor velen een reis naar Amerika en Canada bereikbaar. BLIKSEMSCHADE VAN EEN HALF MILLIOEN GULDEN. Bij het naderende onweerseizoen vestigen wij de aandacht van 'bewoners en eigenaars van landhuizen en van andere geisoleerne woningen op het feit. dat een gebouw een grootere trefkans -voor den bliksem bezit naarmate het zich verder boven zijn omgeving verheft. 'Hooge en verspreid gelegen hulzen loopen derhalve een' grooier gevaar. Men bedenke verder, dat het mogelijk is zich tegen dit gevaaT te beveiligen door den aanleg van blik semafleiders. De beveiliging moge niet steeds vol komen zijn, het eroote nut van bliksemafleiners is reeds sinds tal van jaren' door deskundigen van gpooten naam boven alle twijfel verheven. Voor ons land berekende Prof. Van Gulik in 1904 de jaarlijksche bliksemschade op gemiddeld een half milüoen gulden Hij vond verder, dat de toenmalige afleiders de kans op brand bij blikseminslag zes- of zevenmaal kleiner maakten. Sedert hebben de af leiders nog een niet onbelangrijke verbetering onder gaan en de jaarlijksche onweersverslagen van het Meteorologisch Instituut te De Bildt leggen, telken jare opnieuw, voor ons land een onbetwistbaar getui genis af van het nut der büksemafleiders. Gezondh eidsraad. WENKEN VOOR HET BOUWEN EN INRICHTEN VAN' BOERDERLTENw Ter bevordering van goed en doelmatig bouwen en verbauwen van boerderijen, stallen enz. heeft de Friesche Maatschappij van Landbouw eenige ja ren geleden een bouwbureau in het Teven geroepen. Hoewel, speciaal by verbouw, ieder geval op zich zelf beschouwd dient te worden, zijn er toch bij den bouw van boerderijen verschillende wenken van algremeenen aard te geven, waarop gelet dient te worden. Dit heeft het bouwbureau der Frieschje Maatschappij van Landbouw aanleiding gegeven, een geschriftje samen te etelldn, waarin deze alge- meene wphken voor het bouwen en inrichten van boerderijen zijn samengevat. Daarby is er naar gestreefd, de practische bruikbaarheid Üer gebou wen te doen samengaan met hygiëne van mensch en dier, zulks onder vermijding van wat alb over bodige weelde beschouwd kan worden. In dit geschriftje worden achtereenvolgens wen ken gegeven met betrekking tot het bouwterrein, de situatie der gebouwen, de dakbedekking, de be veiliging tegen bliksemschade, het woonhuis, de stallen voor koeien, kalveren, stieren, paarden en varkens, de 'hooi- en graan berging, de mest- en gierbewaring, de watervoorziening, de melkbe- waarplaats, de melkplaats in den weidetyd en de electrioiteit pp de boerderij. Bij de inrichting van de koestallen, die voor de Friesche boerderij wel van het grootste belang is, wordt het langst stilgestaan. Op den voorgrond wordt gesteld, dat het jongvee en het grootvee zooveel mogelijk in goed afgescheiden ruimten-on dergebracht dienen te worden Voor het jongvee is het van veel' belang, dat de temperatuur in den I stal1 laag gehouden wordt. Daar de melkkoeien het iets warmer .moeten hebben, is scheiding zeer ge- wenschfc, vooral' ook met het oog op voorkoming van ziekten, waartoe ruime toetreding van zon en frissche lucht veel kunnen bijdragen. By de tuber culosebestrijding is gebleken, dat de aanwezigheid van één smebstofverspreider in den stal zeer spoe dig aanleiding tot besmetting van al' het daarin aanwezige vee kan geven, ook zelfs al' staan niet alle dieren aan dezelfde drinkgoot. In het belang viJlIHlioiv vau ciivaai vic v»ijojco uvci, >oioi.uureiiut «.in- nere zangvogels laten hun verjongde, zoo helders klanken hooren. Reed9 betrokken enkele reigers we. der hun hooge horsten der oude kolonie van hw bosch; speeLscher dan in den winter trekken de vroo lijke kauwtjes, vaak twee aan twee, door de lucht, Op de hooge esschen zagen we ook overdag verschel den hazen op de been. Hier en daar werd de kievit al gemerkt. Op onze wandelingen konden we den vroolijken buitelaar onzer weiden nog niet aantreffen, Trouwens in deze streken wordt deze prachtige ty, pische vogel onzer lage landen helaas jaarlijks zeld. zamer Het jonge groen begint hier en daar al ul te botten. Er zijn zwellende knoppen, er is voor jaarskomst. per stanc fulle: ons vroef D< mng PETTEN. Naar men ons mededeelt, heeft de heer v. d. Oor de Americaln Bioscoop uitgenoodlgd het grootsch filmwerk „Op Hoop van Zegen" alhier te vertoonei Over de vertooning van dit beroemde stuk hoorde wij niets dan lof, zoodat den bezoekers zeer zekei een genotvollen avond wordt aangeboden. Des mid dags voor de kleinen een keurig samengesteld film programma, waaronder de mooie gekleurde sprook- jesfilm „de Gelaarsde Kat". GROOTE BRAND TE BEVERWIJK. Eergisteravond is te Beverwijk de timmerfabriek en kistenmakerij van de firma W. Knapen totaal afgebrand) .Twee aangrenzende woonhuizen gingen mede in de vlammen op. De houtloodsen zijn ge spaard gebleven, evenals de achter de'timmerfabriek gelegen oliefabriek. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Alle machi nes, die in de fabriek waren, zijn door den brand vernield. Uit een der afgebrande huizen kon nog eenig meubilair gered worden. INBRAAK TE DUIVENDRECHT. Toen eergisteravond de familie J. W. van Hemert te Duivendrecht omstreeks tien uur har? woning kwam, stond de deur van het achterhuis open. In de woning was niets beschadigd of overhoop gehaald, doch het ruitje van de deur bleek te zijn verbrijzeld en door het daardoor ontstane gat hebben dader of daders de deur geopend. De politie heeft een onder zoek ingesteld. Tot nu toe wordt» enkel een bedrag in geld vermist. Ei welk Van doch Nied Ziek lend bes ti Zi dat pun veig jaar „Hi I) Mol stel Jni| Moi algf ben> 0 lid Laa sari dan L na leri goh den én riok on WATERSNOOD. De 38ste verantwoording van de algemeen© ver eenigde commissie ter leniging van rampen door watersnood in Nederland wijst een bedrag aan van 223.90822. Tezamen met de vorige verantwoordin gen vormt dit een totaal van f2.936.019.78. EEN BRUTALE OVERVAL? De 23-jarige H. M. C. de B„ huisvrouw van J H. J. Cheeft aangifte gedaan, dat, toen zij eergister avond 7 uur in de roef van de motorboot Korenschoof liggende in de Zalmhaven te Rotterdam, aan boord van welk vaartuig zij en haar man wonen, bezi was inet hot tellen van geld, plotseling twee mannen binnenkwamen, van wie de een haar een revolver voor hield, zeggende: ,Nog één woord, alt je roept, dan schiet ik!" De ander nam het geld, bestaande uit 8 bankbiljetten *van f10, van tafel waarop de eerstgenoemde man haar iets onder den neus hield, waardoor zij het bewustzijn verloor. Z heeft niet kunnen ruiken wat het waa. Toen zij om 9 uur weer bijkwam, waren de beid mannen verdwenen. Een blikken spaarpotje wa opengebroken en daaruit was een bedrag van f 9 ge stolen De juffrouw is toen in de roef blijven wach ten tot haar man tegen tienen thuis kwam. Dez* heeft daarop de politie gewaarschuwd. De juffrouw geeft op. dat beide mannen blauwe stofbrillen droegen en donkere knevels hadden. De een had een grijzen, de ander een bruinen gleuf- hoed op. De man. die haar met de revolver bedreigd heeft, was aan de linkerhand verminkt. "Hij'leek een •halfbloed te zijn en droeg zoo vertelde de vrouw verder, een gouden ring, met de initialen J. K. De politie stelt een onderzoek in. oni alëh eeni peg in r tha: Pro die is stai tre< ver for nci vet infi Hi got HOOG WATER. De IJssel is zoodanig gewassen, dat de uiterwaar den, de lage loswal en de weg naar Olburgen onder water staan De overtocht met de pont is gestaakt; er heeft nu alleen overtocht per roeiboot plaats. 4 DE ALKMAARSCHE HANDELSSCHOOL Men schrijft uit Alkmaar aan het Hdbld.: Er is door de algemeene malaise een tijd geweest, dat de toeloop van leerlingen tot onze uitstekend in gerichte Handelsschool sterk verminderde, ook wat betreft de „buitenleerlingen". Wèl een verschil met de dagen waarin de Handelsschool met geestdrift werd opgericht en het aantal zich aanmeldende leerlingen te groot was om allen een onderdak te verschaffen, dank zij mede de propaganda, die door den georganiseerden middenstand voor deze zoo lang verbeide onderwijsinrichting gemaakt werd Zelfs is er, slechts enkeJa jaren geleden sprake van geweest de school op te heffen, doch gelukkig voor onze stad, die op onderwijsgebied een reputatie heeft op te houden, is het zoover niet gekomen. Thans begint het licht weer te gloren en schijnl onze Handelsschool weer in bloei toe te nemen.- Dit valt af te leiden uit een toespraak, die de directeur der Handelsschool, de heer J. Postma, t.ot de leden van „Pacivolo" gehouden heeft, een vereeniging van handelsschool-leerlingen, die dezer dagen haar tien jarig bestaan herdacht. De directeur memoreerde hij deze gelegenheid dat de Handelsschool een moei lijken tijd had doorgemaakt en dientertgevolge ook „Pacivolo" haar lodental zag achteruitgaan, doch er waren nu aanwijzingen, dat voor beide het zwaarste achter den rug was en vol hoop de toekomst tege moet kan worden gezien Hij bood mede namens all* leeraressen en leeraren der school, de jubileerende vereeniging een voorzittershamer met zilveren it' da

Schager Courant | 1926 | | pagina 2