laad üeerhugowaord. Gemengd Nieuws. Donderdag 25 februari 1926. 69slc Jaargang. No. 7600. "TWEEDE BLAD. toenbare vergadering van den Raad van Heerhu- faard, gehouden op Woensdag 24 Februari 1926, [Sn. 2 uur. Voorzitter burgemeester Van Slooten, tevens secre- Allen aanwezig. De voorzitter opent de vergadering met het gebrui- Jijke welkom en feliciteert den heer Kostelijk voor 't eerst sedert langen tijd na eene langdurige gesteldheid weder present is met zijn herstel spreekt daarbij: de hoop uit dat genoemde heer er bij' voortduring ter zitting zal kunnen ver- lijnen. )e notulen worden daarna gelezen en ongewij- d goedgekeurd. ngekomen is een schrijven uit Haarlem, dat de lissing op het raadsbesluit tot het aangaan van i geldleening ad f 20500 is verdaagd. Inmiddels is loeld raadsbesluit thans reeds goedgekeurd inge- men en betrof het conversie dier geldleening ioedgekeurd is de regeling met O. Niedorp, inge- Id voor regeling van schoolbezoek met deze nabu- e gemeente. Ben adres van bewoners van Hondenweg en Oost- k., met verzoek 'ven de woonwagenplaag aldaar ■lost te worden. Men ondervindt daarvan ter latsa veel overlast, niet het minst bij, schoolgang en rklbezoek.Adressanten erkennen, dat het niet tot l nne competentie behoort om een andere stands Jai lats bepaaldelijk aan te wijzen, maar blijven aan- J/jwngen op verbetering n'deze. Goedgevonden wordt bij hot juist aanhangige woonwagenvraagstuk [t dit adres rekening te houden. [aadsbeslu-it inzake verhuring woning veldwachter [goedgekeurd teruggekomen. chrijven uit N. Niedorp om bijdrage voor uit Heer waard komende leerlingen die deelnemen te al*"Niedorp aan het onderwijs o<p de naaischool, in- Mgaande bij aanvang 1926. 'Besloten afwijzend te be- "pchikken, omdat in onze gemeente voldoende ondor- jrijs in handwerken wordt gegeven. Schrijven van een 3-tal bewoners van den dijk tus- then Veriater- en O. Niedorper brug. om straatver- rhting. Ook hierop wordt, waar noodzakelijkheid van ichting geenszins door den raad wordt geacht aan- :ig te zijn, afwijzend' beschikt, 'e gemeente-ontvanger Hoogland vraagt eenige teding voor verlichting en verwarming van zijn foor, dat hij bij zich aan huis houdt. B. en W. den inwilliging niet zoo noodig, omdat het voor 'essant ook veel gemak oplevert dat hij. zijn ont- gerswerkzaamheden thuis kan verrichten, een ining waarmee de raad; algemeen accoord gaat en •dt met, algemeen goedvinden afwijzend1 beschikt, chrijven is ingekomen- dat onderzoek inzake be- r. (it geldleening nog niet ie afgéloopen. Voorzitter ruilt mede, dat de leening wel op 'billijke voorwaar- zal zijn te sluiten. tafererzoek van den gemeenteveldwachter, N. F. thufijendaal om de 2 in uitzicht zijnde jaarlijksche anjfhoogringttn ad f 100 elk, 1* Jan. 1026 aan zijn sala- red toe te voegen en dit daarmee thans van f 1800 te ni< ragen op f 2000. Een maatregel, die adressant als ij on or hem wenschelijk en noodzakelijk beschrijft in kunine toelichting, in het verzoek vervat, cent )e heer Poland stelt voor, om dit verzoek eerst ptaï handen van B. en W. te stellen, 't Is pas inge- geliraen en nog niet door henbehan deld. De heer Kostelijk wil niet het adres aanhouden, tar stelt voor. om nu- reeds te bepalen dat 1 Juli J f eerst de gevraagde vervroegde verhoogingen van 1 UI salaris zullen worden toegevoegd, dat dan f 2000 zid Besloten wordt met 7 tegen 4 stemmen om het rès aan te houden, overeenkomstig het voorstel1, 0j-j or den hoer Polaiid gedaan. Voorzitter zegt, dan kan elk er zich voor de I Igendc vergadering nog op beraden. De heer P. Hittema vraagt verlaging van aan- ig in schoolgeld betaling. L Besloten wordt den adressant te antwoorden, i it deze schoolgeldheffing geregeld wordt naar iasting-aanslag. Vindt men die te hoog, zoo kan len te Alkmaar reclameeren. 'Alleen als men bewijs HN ui verlaagd zijnden belasting-aanslag kan toonen, verlaging van. schoolgeld-aanslag worden over- j vonden wordt om een post achterstallig Jd gezien de omstandigheden .van den iBÏaênaar oninbaar te verklaren. De R.K. Land- en Tuinbouwcursus, uit Heer- Fugowaard-Zuid, die gehouden wordt in een der kalen van de R.K. school van den PI. Dyonisiue aagt f '30 subsidie voor bestrijding van verlichj- raeezite verpflicht die gelden beschikbaar te stellen, er alle redeö. voor is- het/ te doen. Hot zou mogelijk moeten gebeuren aan de hand van. artikel 7i2 der L. O. wet, voor electriciteit en waterleiding moet worden bijgedragen, maar het mag niet ontaarden in de instandhouding der school, want daarvoor dient de 3-jaarlijksche uitkeering. Als het echter nieuw bouw of verbetering is, zal de gemeente moeten bij dragen. Voorzitter: Zeker, er is alle reden voor, maar het is niet geoorloofd! eerst -de werken te laten uitvoeren en dan om geld hij de gemeente te komen. De heer Poland erkent, dat ide heer Wijaker in I een netelige positie verkeert, als bestuurslid van het schoolbestuur heeft hij niet geweten dat voor dit werk van de gemeente geld gevraagd kon worden en toen na een gesprek met den voorzitter dit mo gelijk bleek, heeft de heer Wijaker dat meegedeeld aan het schoolbestuur en daarna is het verzoek in gekomen. De heer Wijnker: Ja, zoo is 't gegaan. Voorzitter vindt daar ook niets bijzonders in. De heer Kostelijk zegt, dat het de vraag is of we handelen in "strijd met de wet. Z.i. zou een beslis sing daarover kunnen worden uitgelokt, als de wet in dit geval niet voorziet. De burgemeester is zeker van oordeel, dat het schoolbestuur nu zijn rechten heeft verspeeld. De heer Poland wijst er op, dat de privaten bij alle scholen zijn herzien en veel..geld' hebben gekost en daarom heeft spr. geen bezwaar aan het verzoek te voldoen. Als we nagaan, wat de privaten aan de andere scholen hebben gekost, mogen we onze handen nog wel dichtknijpen. De heer Kostelijk vraagt of het ontvangen van deze bijdrage van groot belang is voor het sohool- bestuur. Spr. vraagt dit in verband met een moge lijk overschot bü de 3-jaarlijksche verrekening en met het oog op net gevaar dat de raad een beslis sing mocht nemen, in strijd met de bedoeling van den wetgever. I De heer Tromp is het met den heer Kostelijk eens, dat we niet een besluit moeten nemen, dat in strijd met de wet zou zjjn. Maar als spr. de izaak goed bekijkt, is de heer Wijnker te elfder ure tot de conclusie gekomen, dat voor dit werk bijdrage kon worden verleend en om nu niet aan het verzoek te voldoen, alléén omdat het verzoek wat laat is in gekomen, daar gevoelt spr. erg weinig voor. De heer Kostelijk zegt, dat wetten koud zijn en hard; ze geven niets toe en spr. zou willen dat B. en W. omtrent deze zaak eerst eens een onderzoek instelden. De heer Mienis wijst erop, dat de heer Wijnker tevens is lid van het schoolbestuur en het is hier de schuld van dit lid van het schoolbestuur. Ver ondersteld mag worden, dat als iemand een functie bekleedt, hij ook op de hoogte van de zaken is. Spr. is wél voor het toestaan van het verzoek, maar zou er tegen wezen als het besluit was in strijd met de wet. De heer Tvfom oordeelt dat het nog; wel' verschil maakt, hoe het in strijd met de wet is. Spr. wijst clan oi3 het verwerpen van het verzoek van hot schoolbestuur om het schoolplein tet behardeö voor het onderwijs in lichamelijke oefeningen. De uitspraak over die beslissing van den Raad moet nog van Ged. Staten loskomen en het is mo gelijk, dat de raad ongeluk krijgt. In dat geval zou de gemeente heel' wat kosten op den hals wor den geschoven en spr. oordeelt, dat het vorige verzoek wel' eenig verband houdt met dit verzoek. Daarom adviseert spr. den raad, verwijs dit ver zoek naar B. en W.: laten B. en W. in overlég treden met het schoolbestuur, misschien is er dan wel' een weg te vinden. De heer Wijnker wil' dit adres in stemming ge bracht zien, wie er tegen is, is er tegen. De heer Kostelijk meent datde gemeente het geld voor de beharding van het schoolplein zal moe ten geven, een dergelijke beschikking .zal er.vast van Ged. Staten afkomen. Of dat verzoek echter nu verband houdt'met dit?! De bedoeling van den wetgever is wel1 het te aooepteeren, maar er zal' in I strijd met de wet gehandeld zijn. De heer Wijnker zegt, niets over deze zaak ge zegd te zullen hebben, indien de voorzitter er niet over had gesproken. Nu deze dit wel deed, diende spr. de zaak voor het schoolbestuur naar voren te brengen. De lieer Mienis meent, dat er niets* optegen is, om het verzoek aan te houden. Het voorstel-Krom om het verzoek aan te hou den, wordt in stemming gebracht en aangenomen niet 9 tegen 2 stemmen, tegen stemden de heeren Wijnker e» Poland. De heer Kostelijk vraagt, of nu "door B. en W. een onderzoek wordt ingesteld of, als de Raad hot verzoek toestaat, Ged. Staten dit zullen goedkeuren. Voorzitter meent, dat als de raad het verzoek af- De wetgever dient ook rentevoet te verlagen. hier de ipclngs- en verwarming%kosten. Alge Igemeen goedgevonden om de f 30 toe te staan. [Hiermede zijn de ingekomen stukken ten einde j wordt met de afwerking der agenda aange- Lreniagen. In verband met een administratieve wijziging >rdt de gemeente-begrooting, dienst 1926 opnieuw or den Raad vastgesteld. Er mag niet in strijd met de wet gehandeld worden. Wetten zijn koud en hard. !RC t ngekomen is bet verzoek van het schoolbestuur den H. Dionisus om voor verbetering van priva- 11 i een bedrag beschikbaar te stellen. |l Voorzitter licht toe dat de totale kosten van de ■"^betering bedragen f540. Spr. herinnert er aan, t op een vorige aanvraag van. dit schoolbestuur, harding van het schoolplein, alfwijzend! door den ■ad is ^beschikt en deze zaak is nu nog bij Ged. aten in behandeling, omdat het schoolbestuur in roep is gegaan. In verband daarmee zou spr. nu dit fk ros nog niet *willen afhandelen. Volgens de wet eft het schoolbestuur recht op deze gevraagde bij- TT 8e, alleen heeft het schoolbestuur de verbetering n aanbrengen, vóór dat om de bijdrage is ver- ht. 'e heer Wijnker wil thans reeds het verzoek toe an. Spr. deelt mede, dat het schoolbestuur reeds verbetering van de privaten was overgegaan, om- de verbetering niet kon worden uitgesteld en het ïoolbestuur niet wist dat voor dit werlc de ge ënte geld beschikbaar mag stellen. Uit een ge- rek met den voorzitter is dat spr. later gebleken en ra heeft bij, als lid van het schoolbestuur daarvan Jdedeeling gedaan aan het schoolbestuur en is het rzoek ingediend. Dat dus het verzoek te laat is gekomen, komt doordat het schoolbestuur niet Q*st. dat er geld voor beschikbaar mocht worden ge il C p- Spr. zou het nu beroerd vinden als de behan- n £ng van **et veraoek nu werd uitgesteld. aöjDe heer Kostelijk vraagt waar hij een maand of d buiten de zaken heeft gestaan, welke verbète- zijn aangebracht. De heer Wijnker zegt dat de privaten veranderd eesten worden, het was een stinkboel. De heer Kostelijk oordeelt dat als de wet' de ge- Bü li B. en W. stellen voor, tot vaststelling te besluiten van de voorschotten aan de bijzondere scholen, vol gens artikel 101 der L.O.-wet en wel berekend naar 80 pet. van f 14.23, zijnde de kosten per leerling aan de openbare lagere school. De voorschotten te ver- leenen in 2 termijnen, nli. op 1 (Maart en op 1 Sep tember. Goedgevonden. Door den heer Kostelijk wordt er op gewezen, dat de gemeente ieder jaar moet betalen een vastgé- stelde rente van het garantiefonds der bijzondere scholen. Dat is voor de gemeenten een dure quaestie en waar provincie en gemeentebesturen diverse lee ningen converteeren, bevreemdt het spr., dat in Pro vinciale Staten niemand aandringt op verlaging van bedoeld rentetype. Bij de wet is vastgelegd, dat de rente bedraagt 6.240 pet., maar dat is bij den tegen- woordigen koers ongeveer, IK pet. te hoog. De heer Poland zegt, dat er tegenover staat, dat de rentevoet ook hooger hadl kunnen worden. Spr. ver onderstelt, dat al© de rente zoo laag blijft» er wel iwij;- ■ziiging in den rentevoet zal komen. Voorzitter oordeelt ook, dat. de regeering' er wel wijziging in mocht brengen, maar, zegt spr., we heb ben haast geen regeering. De woonwagens ln de kom van de gemeente. De afgifte van wa ter. Aan de orde komt dan nu de bespreking over de woonwagenzaak,, zooala de agenda het noemt, nl. Ie over het terrein aan de Draai, 2e. over het terrein aan den Molenweg. Door den voorzitter wordt toegelicht, dat de aan wijzing tot standplaats der woonwagens aan den Hon- Hondenweg nojal oppositie is geweest en de Raad heeft straks ook gehoord, dat er een adres was van de bewoners van den Molenweg. Door den hoer Wijn ker was een .plekje gezien aan de Draai. (Wat een terrein aan den Hondenweg betreft, dat is door Zuur bier gehuurd en komt dus niet meer in aanmer king. Wat denken de heeren nu van deze terreinen voor dit nuttige doel? De heer 'Zuurbier heeft de door B. en W. genoemde terreinen eens bekeken en kan zich er slecht mee vereenigen. Het terrein aan de Draai is zooveel lager dat het veel onkosten zal vragen. Het tweede plekje acht ©pr. niet geschikt, omdat er in de nabijheid 2 weduwen wonen en een manspersoon kan de bewo ners der woonwagens beter te woord staan. tSjpr. noemt aan den Voddenweg een weduwe met 5 kidertj'es. De heer Poland noemt het terrein aan de Draai geen terrein het ligt 1.50 meter beneden den kruin van den weg. de wagens zullen er wel op- maar niet af kunnen komen. Als 2e bezwaar noemt spr. de bezwaren die door den zoon van de wed. Ursem naar voren zijn gebracht, nj. dat het woonwagen park vlak voor hun glazen zou komen en als 3e bezwaar, 2 inlaatpompen van den polder in be doeld terrein, die herhaaldelijk hersteld moeten worden. Spr. had daarentegen gedacht aan een stuk je bouwterrein dat te koop is aan den Rustenburger- weg, hoek Middelweg. Dat terrein is niet te afgele gen De hear Kostelijk: Het is tenminste aan; den Hee- renweg. De heer Poland: Ja, en dergelijk terrein voor dat doeleinde behoort ook niet aan een afgelegen weg. Spr weet niet of de heeren dat terrein mooi vinden of niet, maar anders zou spreker weer komen tot het terrein, waarop reeds dadelijk zijn oog is geval len, n.1. op het achterste gedeelte van het sportter rein; dat acht spreker het aangewezen plekje. Voorzitter doet mededeeling van het bezoek van don zoon van de wed. Ursem, als bezwaren werden genoemd, belemmering vani het uitzicht, achtoruitr gang van het bedrijf in waarde en 3e de veiligheid, omdat het bedrijf te licht bemand was en ze al ge noeg te doen hadden met de z.g. kastjesventers. Voorzitter wijst er op dat het aanwijzen van een staanplaats voor woonwagens een netelige kwestie blijft, niemand blijkt op een dergelijk park in zijn omgeving gesteld te wezen, In de kom evenwel acht spr. het de slechtste plaats, omdat dan de wagens veel langer blijven. De heer Poland meent toch dat het de bedoeling is staangeld te heffen. Voorzitter denkt dat het geld echter niet gemakke lijk zal zijn binnen te krijgen. De heer Poland zegt dat het toch ook te Alkmaar gebeurt en daardoor gaan de wagens spoediger weg. Voorzitter verwacht dat als de woonwagens op het sportterrein komen, er ook wel een adres uit de Buurt zal komen. De heer Wijnker acht de staanplaats aan den Vod denweg, noch aan den Rustenburgerweg geschikt en denkt tenslotte nog in. het schuitje van Poland te zullen komen, n.1. het sportterrein aan te wijzen. De heer Mienis wijst ook op de bezwaren die aan elke plaats verhonden zullen zijn en blijft het terrein aan dön Hondenweg nog^maar de geschiktste plek achten. De heer Poland zegt dat die plaats vorig maal met 8 van de 10 stemmen is afgestemd. De heer Mienis zegt dat dit is gebeurd omdat de Raad dacht dat ,er wel een ander terrein was te vinden. Het blij kif nu echter wel hoe moeilijk dat is. D,e heer Kostelijk zegt, dat z.i. de houding van B. en W. wat zwak is geweest. Als nu een plaats wordt aangewezen, zal er in de volgende vergadering weer een adres wezen, 't Beste is, dat B. en W. met een redelijk voorstel komen, want op deze manier raken we aan het draaien. Als we geen directe houding aannemen, blijven we aan den gang. Voorzitter wijst er op, dat B. en W. een vaste plaats hadden genoemd, nl. den Hondenweg, maar de raad! stemde die' plaats af .en gaf opdracht naar een an dere plaats te kijken. .Spr vindt den 'Hondenweg nog steeds de beste plaats, en vindt het niet goed -de wagens in de kom te halen. Do heer Poland zegt, dat die menschen in den Hondenweg er 25 jaar mee opgescheept geweest zijn. Voorzitter erkent, dat het geen mooi gezicht is, maar spr. heeft er nooit, van gehoord, dat ze de men schen lastig gevallen zijn. Spr. zegt, dan maar geen plaats aan te wijzen en dan maar te zeggen: „jullie 'mogen in deze gemeente niet staan". De heer Kostelijk meent, dat de voorzitter toch niet onduidelijk heeft doen uitkomen, dat een plaats moest gunnen worden aangewezen. Als er geen bepaalde staanplaats yvordt aangewezen, zullen die vliegeniers aan eiken hoek der gemeente gaan staan, is er geen controle op uit te oefenen en zullen de ketten overal aan de dijken loopen en zal de ge meenteveldwachter niet bij, machte zijn er naar te kijken. Spr. wijst op Velsen, waar voor de woonwa gens ook staangeld moet worden betaald en ze na een bepaalden tijd moeten verdwijnen, en daar voN doet de regeling goed. De heer Blom denkt, dat hoe de regeling ook wordt gemaakt, de ketten altijd wel aan de dijken zullen blijven loopen. De heer Kostelijk meent, dat als de raad dat denkt, deze bespreking geen zin- heeft en trouwens zoo is ook de meening niet van den raad geweest. Voorzitter zeg dat als de Raad niet tot overeen stemming .zou kunnen komen, spr, tenslotte zelf een plaats zou moeten aanwijzen, maar dat i® niet plei- zierig. Sp.r. herhaalt den Hondenweg de meest ge schikte. plek te blijven oondeelen. Do heer Poland wijst er op, dat die weg, voorheen door den polder zelf gemaaid werd, nu is de weg Verhuurd en zullen er wel klachten komen. Voorzitter zegt, dat ze overal maaien, ze halen 't zelfs brutaal van het land. De heer Poland zegt, dat ze voor de zedelijkheid en openbare veiligheid niet aan den Hondenweg passen. Hoe denken de heeren over den Rusten burgerweg? De heer Zuurbier wijst op de kosten van dat ter-, rein. De heer Poland1 zegt dat de staanplaats zeer zeker een offer zal vragen, maar het is noodig voor de zedigheid, zegt spr. en voor de openbare veilige heid en daarom wil spr. zich dat offer getroosten. Voorzitter meent ook, dat de kosten geen bezwaar zijn. De heer Wijnker acht de Rustenburgerweg niet ge schikt, het terrein komt aan 2 wegen, Groenveld kijkt er steeds tegen op; dan moeten ze maar. op het sportterrein. De heer Krom wijst ook nog eens op de moeilijk heid om een terrein te vinden dat aan allen voldoet, en uit de 51 handteekeningen blijkt wel dat de Hon denweg een druk verkeer heeft en geen geschikte plaats is. Spreker heeft het tereintje aan den Mo lenweg bekeken, maar er zich niet in verdiept wie er wonen. Voorzitter gelooft, dat als 'het terrein' aan den Mo lenweg wordt aangewezen, er .niet zooveel' woonwar gens zullen komen. De ,heer Poland gelooft dat .het voon Voorzitters eigen last de beste plaats is, hier op het sportter rein. Ze mogen van spr. ook in den Molenweg, maar als spr. aan de wed. Leegwater denkt!! Voorzitter wijst er op dat het sportterrein toch ook is verhuurd. Den heer. Kostelijk spijt, het dat in de vorige ver gadering besloten is het terrein aan den Hondenweg niet goed te keuren. Spr. heeft ze liever niet een half uur hij: de gemeentepolitie vandaan. Voorzitter blijft bet sportterrein de meest onge schikte plaats vinden en verwacht spoedig een adres van de bewoners uit de Buurt. De heer Pojand denkt van niet, als de menschen maar goed doordenken. De heer Mienis vraagt of de bezwaren, van den Hondenweg lijnrecht staan tegenover cie plaats op het sportterrein. De heer Borst wijst er op dat zo op 't sportterrein niet aan 'den weg komen. De heer Mienis acht het sportterrein 'een hoogst ongeschikte plaats. De heer Poland vraagt, of hij nogi een voorstel mag doen en wil dat de raad direct het achterste ge deelte van het sportterrein gaat bekijken, een voorstel evenwel waarop de raad' niet ingaat. De heer Kostelijk zegt. er aan te twijfelen dat de raad' terug zal komen op een voorstel, dat met 8 te gen 2 stemmen 1© verworpen. Spr. vindt het sport terrein niet een mooie plaats voor de woonwagens, maar er moet toch een plaats wezen. De heer Krom denkt niet, dat er van de bewoners uit de Buurt een adres zal komen. \Of het moest wezen met het oog op het ontsieren van het sport terrein. Want ook al staan de wagens elders, als de menschen den bed el weg opgaan, komen ze toch di rect hierheen. Voorzitter zegt, dat op de agenda alleen staat be spreking. 'B. en W. doen geen voorstel, ik durfde me er niet aan to wagen; of er moet een voorstel wezen van een der raadsleden. De heer Tromp zegt, dat ieder terrein bezwaar op levert. We hebben een groote gemeente en als staangeld moet worden betaald, kunnen ze wel eens hier en daar aan den. dijk gaan: staan. Spr. vraagt, of het daarom misschien niet beter is geen staan plaats aan te wijzen. De heer Poland zegt, dat dan de toestand' ongewij1- zigd1 blijft. De heer Tromp antwoordt, dat ze nu toch verwe- t zen worden naar den Hondenweg, I Voorzitter zegt, dat er geen voorstel is. j De heer Poland tot den voorzitter: Ik heb een voorstel gedaan, is U dat vergeten? 'Het^voorstel-Poland om .als'staanplaats voor woon wagens aan te wijzen het achterste gedeelte van het sportterrein komt nu in stemming en wordt aange nomen met 9 tegen 2 stemmen, tegen stemden de heeren Mienis en Blom. De heer Tromp zegt, nu dit voorstel is aangenomen gelegenheid' moet worden gemaakt dat de men schen water kunnen bekomen. Voorzitter zegt, dat er dan een 9tandkraan moet worden geplaatst. De heer Wijnker vraagt, of niet kan worden vol staan met de kraan aan den Middenweg. Voorzitter: Ik moet ze hietr achter het raadhuis niet allemaal hebben, ze kunnen van'mij1 verdrogen. De heey Poland: Het zal toch moeten, het zijn mènschen! Voorzitter: Ik doe niet voor den heer Poland on der wat betreft het hebben van medelijden voor de menschen, maar wij zijn niet aangesteld omj die men schen te voorzien van water. De heer Poland: Wie moeten het dan doen, de bur-j gerij? Voorzitter: We zullen er zeker aanstonds nog een brooddepot ook bij moeten hebben. De heer Kostelijk vraagt hoe B. en W. zich de inrichting van het terrein hadden voorgesteld. Voorzitter: Wo hebben ons die nog niet voorge steld. We zullen met den huurder in overleg moeten treden, de weg moet worden behard, een privaat moet worden gemaakt.' De heer Kostelijk zegt dat niet te veel kosten moe ten worden gemaakt, want als het sportterrein eens een andere bestemming kreeg, zou ook bet woonwa genpark vervallen. Voorzitter zegt dat B. en W. in de volgende verga dering hieromtrent wel een voorstel zullen doen, maar het terrein zal moeten' worden afgebekt, dé huurder zal een stuk, moeten missen. De heer Wijnker zegt gedacht te hebben aan het afgeven van water op een bepaald uur. De heer Poland wijst er echter op datilde woon wagens op ongeregelden tijd aankomen en nadat voorzitter nog heeft gezegd dat die menschen erg ge makkelijk zijn en ook wij: daarom gemakkelijk wor den, wordt de discussie over deze zaak gesloten. Door den heer Mienis wordt nog aan B. en W, gevraagd aandacht te willen schenken aan den to ren te Veenhuizen en wel omdat de loodzolder lekt en -het uurwerk daar nadeel van ondervindt. Voorzitter belooft dat onderzoek zal worden in gesteld en enkele raadsleden merken nog op dat een paar jaar geleden de loodzolder flink onder handen is genomen. Voorzitter zegt nog dat in die vorige vergadering door den heer_ Pool is opgemerkt, dat de toestand bij 'het lijkenhuisje te Veenhuizen niet bestendigd kon blijven, doch bij onderzoek is B. en W. wel geble ken, dat die opmerking wel naar het Kerkbestuur ge- renvoyeerd kan worden, want tegen het lijkenhuisje wordt alle vuil en afval neergeworpen. De heer Pool zegt dat door het Kerkbestuur reeds over die bergplaats van vuil is gesproken, het zal er worden opgeruimd, Voorzitter heeft volkomen gelijk. Hierna sluiting. VREEMDELINGEN TE BERLIJN. De correspondent der N.R.Crt. schrijft: De Berlijner, in wieais mond het woord Auslaen- der haast alö een scheldwoord klinkt, ten hoogste verzacht door een medelijdende nuance, is geneigd het aantal! buitenlander© in zijn sta<d bovenmatig groot te vinden, eaï onder de suggestie van d.e Echtelijk xenophobe gemoedshouding van zijn au tochtone stadgenooten, is ook de vreemdeling te Berlijn heft aantal van lotgenooten te overschatten. Volgens een zoo juist verschenen statistiek van het hoofdcommissariaat van politie woonden in heel Berlijn op 1 Januari 1926 slechts 136.314 buitenlan ders, hetgeen op 4 miliioen inwoners procentsge- wijze niet veel' is, vooral' niet in vergelijking met de andere Ebropeesche millióenensteden, zoo ala Parijs pn Londen. Veel geringer schijnt echter nog de beteekenis van dit getal, alb men de statistiek nauwkeuriger beziet en tot de ervaring komt, dat bij die 136.314 buitenlanders ongeveer 89.500 zijn, van wie het buitenl'andsch karakter van eenigszins twijfélachti- gen aard is, in zooverre zij wel is waar staats rechterlijk niet tot het Duitsohe rijk behooren, maar nochtans geheel' of voor een aanzienlijk per centage Duitschers Zijn. Zoo is daar een groep van 15.000. Tsjecho-Slowaken, die Srudeten-Duit sohers zijn, 20.000 Pol'en, voor een goed deel' Duit schers, die min of meer onverhoeds1 met de PoolL eche nationaliteit werden behept alé met een aan val' van verkoudheid. Desgelijks is het gesteld met een aantal van de 20.000 „Russen", en met Duitschers, die een rand staten-nationaliteit hebben. Ziet men van deze menschen af, dan blijven nog maar ongeveer 50.000 buitenlanders in engeren tin over,» bij dezen Zijn 6504 Hongaren en 3514 Zwitsers. Alle andere na ties brengen het niet tot 3000 zielén. De R-oeme- niërs doen er met 2874 nog een gooi naar. Dan vol gen de Nederlanders, maar reeds op verren af stand, met 2190. Naar verhouding is dat echter nog een vrij sterke representatie, ongeveer gelijk aan die van Italië (1988), Zweden (1976) en Groot-Brit- tannië (2124). Denen wonen te Berlijn 1676, Noren slechts 510 en Fransehen slechts 903. Wat de Ber- Hjnsehe vreemden-kolonie in getal1 te kort komt, vergoedt zij door bontheid. Men vindt er eenige honderden Belgen, Bulgaren, Grieken, Serviërs ©n Spanjaarden, 49 Portugeezen, 20 Uslanders en 5 menschen uit de republiek Andorra. Daar Japanners en Chineezen door hun uiterlijk in het oog loopen lijken het aanzienlijk meer dan er in werkelijkheid zijn. Uit heel' Azië zijn namelijk sléchts 1888 vertegenwoordigers te Berlijn (waarbij dan de 1800 Turken als Europeanen zijn gerekend). Verbluffend gering is het aantal' te Berlijn wo nende Amerikanen. De politie telde slechts 2587 gasten uit heel1 Noord- en Zuid1-Amerika tezamen. NOG EEN HONGERKUNSTENAAR, Terwijl Jolly, de Berlijnsche hongerkunstenaar, gisteren in zijn glazen kist zijn 25en veipaardag vier de, verscheen er in enkele bladen een aan hem ge- richten open brief van een zekeren Ventego, die in Berlijnsche cabarets als declamator optreedt. Ventego verklaart zich bereid, 50 dagen lang honger te lij-: den. Allen, die hem, in dien tijd komen bezoeken zul len in zijn gezelschap naar hartelust mogen eten en drinken. Vérder verplicht Ventego zich, in de eerste vier weken van' zijn opsluiting een blijspel van drie bedrijven te schrijven.' Jolly heeft reeds 8 pond aan gewicht verloren. Hij zou> reens 500 huwelijksaanzoeken hebben ontvan gen.

Schager Courant | 1926 | | pagina 5