f Uititti liimis llittiiilit- LuiliiiM Dinsdag 2 Maart 1926. Uitgevers i N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. iEJlI&S IBIL A.O» Uit het hart van nolland. FEUILLETON. DE GELUKKIGE HELD PUROL er op I Bitmenlandser» Nieuws 69at,e Jaargang. No. 7802. iDit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Dondor- !da# en Zaterdag. Dij inzonding tot 's morgens 8 uur, worden AaWor- (öDtiön nog zooveel mogelijk in hot oqrstuitkomond namrnor gepluutst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden fl.05. Losse nummers 8 cent. ADVEDTHN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere rogcl moor 20 cent (bowij.->o. inbegrepen). Grooto lottere wordon naar plsatsruimto borokond. dit numweb bestaat uxt twee blaben De feesten zijn achter den rug. De crisis in de coalitie, ,in regeeriiigsorisïs ont aard. is in het oog van het publiek permanent ge worden en interesseert niemand jnoer, behalve de heeren. die^ zichzelf ministrabel vindon, en de ka- merjounialisten, die met angst opzien tegen de begTOotmgsdebatten in hot regime van den zomer tij. Druilige winterdagen werken deprimeerend op u mensch en op 'n kamerlid en deze depressie kan maken, dat 'n redenaar zijn mond heelemaal toelaat of wat spoediger toedoet, dan' anders het geval zou zijn. Maar ais de lente op het best is, als alles her leeft en vervuld raakt van nieuwe energie en lust naar daden, is er natuurlijk geen sprake van, dat er één redevoering onuitgesproken Blijft, één punt door zeven sprekers „behandeld" niet door tien an deren nogmaals wordt „aangeroerd" en dat dit aanroeren door een hunner binnen de tien mi nuten kan geschieden. Vooral nu de instructio der Eekenkamer Zal worden gewijsrigd, zoodat, tot de nieuwe begrooting in eenig jaar zal zijn versohenen in de Staats courant. de Eekenkamor de norm^üe uitgaven kan vereffenen, die op de laatst voorafgaande begroo- trng voorkwamen. Hierdoor is het hek heelemaal' van den dam en geen voorzitter, geen reglement van orde, kan dwingen tot inperking van het debat, tol meerdere spoed, als er geen enkel motief is voor dien spoed. Het is dan ook waarlijk te hopen, dab men niet ingaat op het voorstel1 tot wijziging der Rekonka.- mor-instructie, doch liever, in dezen noodtoestand een noodmaatregel voor eens treft. Want hoewel bij onze politieke verdeeldheid en ons systeem van coalitie, concentratie, compromis en wat dies moer zij, ton allen tijde aanleiding kan göven tot oen nieuwe botsing tusschen de re- goeringspartij en van straks, waarvan de beslech ting weder een „gebed zonder end" z >u worden, 'dient toch alles te worden gedaan om zulk een herhaling te voorkomen. Zeker moet men ze niet in de hand werken door crises en het eindeloos rekken ervan ongevaarlijk te maken voor den gang van zaken. Juist het besef, dab door een crisis het landsbelang ernstige schade lijdt en dat de goede gang> van zaken wordt bedreigd door gelvrek aan geldmiddelen, waarover het landsbestuur nu eenmaal moet kunnen bescliifcken. zou een factor kunnen Zijn om afgevaardigden, die het goed mee- nen met het algemeen belang terug te houden van onnoodige conflicten. Heft men de moeilijkheden uit den weg, die voor het gemeenebest voortkomen uit een crisis, da.n maakt men het lichtvaardig uitlokken van con flicten, die bijna- onoplosbaar zijn-, veel gemakke lijker. Wat kwaad kan er dan ontstaan uit een star vasthouden aan dogma, of principe (politiek, economisch of religieus) alk de gang van zaken door de crisis geen schade lijdt? Hetzelfde, hoewel in veel mindere mate. zien wij in het stelsel' van tweejaarlijksohe brootingen, waarvoor ook velen geposteerd zijn. Men houdt zoodoende meer tijd over voor legistatief werk, heet het. Hoewel1 dit. als feit, ongetwijfeld vast ëtaat er komen immers in theorie om het andere jaar tien, twaalf zittingsweken vrij? gel'ooven wij toch, dat dit voordeel sterk wordt oversoliat. In de eerste plaats zalf men de behoefte gevoelen prin cipieel met de regeoring van gedachten te wisselén ook in het jaar. waarin er bij ontstentenis eener nieuwe begrooting geen „Algemeene Beschouwin gen" bij Hoofdstuk 'I zullen kunnen worden ge houden.. Dit bezwaar is niet groot. Want men kan ze houden bij de vaststelling van het „Adres van Antwoord op de Troonrede, evenals vroeger. Maar het gaat niet aan het eene jaar een principieel ant woord te- geven en het volgend jaar eenvoudig een weerslag, zooals thans het geval is. Derhalve zou men moeten komen tot de weder instelling van het principieel debat bij het Adres van Antwoord en zou men toch jaarlijks alge meene beschouwingen krijgen, waarin minstens aafe partij-corypkeeën en ministers eens, doch vermoe delijk tweemaal' aan het woord komen. Het eenig alternatief hiervoor zou zijn.- dat iedere partij de herfst- en wintermaanden zou gaan zoek brengen met vragen en interpellaties aangaande allo punten, die normaal onder werden gebracht bij de Algemeene Beschouwingen. En dan wordt het tijdsgewin zeker allusoir. De zekerheid, dat er al 'n begrooting is, Zou hierbij ongetwijfeld l'eiden tot uitzetting van het debat, terwijl' met de a.s. nieuwe instructie der Re kenkamer men zich ook in het begrootingsjaar niet zou behoeven in te toornen. Ongetwijfeld zullen vele kamerleden deze din gen hébben overdacht. Al zal 'dan hun conclusie een andere zijn dan de onze. Want, terwijl wij de praatlust en vooral de repeteerlust van de poli tieke debaters gaarne zagen ingeperkt, zullen de heeren, wier staatkundige reputatie in vele gevallen afhangt van aantal en omvang hunner redevoe ringen en het aantal malen, waarop zij voor dit of dat belang van hun partij, hun klasse of hun dis trict in de bres sprongen, vermoedelijk alles toe juichen, wat de spreekgelegenheid verruimt. Hun zetel allereerst, doch ook hun maatschappelijke po sitie kan er van afhangen! Een andere nieuwigheid is er echter, die wij hopen, (doch. niet gelooven) dat er grif zal ingaan: het openbaar maken der redevoeringen van de hee ren en dames door de draadlooze telefonie. Dit denkbeeld, opgeworpen 'in een B ingezonden stuk in de N. R. Ct., is onbetaalbaar. Tot dusverre nl'. krijgt ieder. Nederlander, die zich bekreunt om politiek, in zijn dagblad precies al 'de parelen van welsprekendheid opgediend, die zijn partymannen in de Kamer hebben rondge strooid. Wie de verslagen leest, raakt meestal half stom van verbazing hoe. het mogelijk is, dat de tegenpartij door deze logica, dezen gedachtengang, deze overtuigende betoogen niet is getroffen..... „Zoo en niet anders is toch de zaak! En aan die poovere centra^argumentatie der andere partij Nederlanders, die nog meer belang stellen in de politiek, abonneeren zich op de Handelingen, waar in zij althans de argumenten voor en tegen op ge lijke wy'ze behandeld, naast elkaar aantreffen. Ook dan. raken zij onder den indruk der geweldige ca paciteiten hunner vertegenwoordigers, die al die dingen zoo fraai, zoo logisch, in Zulke" mooi- ai*-* geronde en loopende zinnen weten te zeggren.... Och arm, wat zal het hun afvallen als ae radio straks der heeren wijsheid gaat verspreiden. Als hun gehakkel, hun gestotter, hun ge-,ahem"; hun „enne, meneer de voorzitter", hun nooit afge maakte en bijna nooit afloopendo zinnen, niet ge schaafd en gepolijst door journalist en officieel verslaggever, geholpen door de geschreven kopy van. den spreker en mooi gemaakt door de „cor recties" in zijn reeds gefatsoeneerd stenogram, eens zouden doordringen tot de ooren van het publiek! Als het gemiauw, het gepiep, het gebrom, het seur, het geleuter, dat men in de Kamer moet aan- hooren, eens wereldkundig werd. Als het publiek het geroezemoes der andere le den eensi mee aanhoorde, tijdens de „rede" van een of ander geacht lid, dat „op overtuigende wij ze" iets uiteenzet, waarnaar niemand; luistert en waarin niemand belang stelt. Als de radio in de Kamer komt is. het meer dan finaal uit met 'het restje van. eerbied, dat de Nederlander nog over had voor zijn parlement. Dan kan zelfs de kantonrechter niet meer gaan stommen, omdat hij het op den verkiezingsdag jlog te druk heeft met veroordeelen van zondaars tegen don stemplicht bij de vorige gelegenheidA. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand en Snijwonden, Ontvellingen en bij verdere Huid verwondingen. Het verzacht en geneest. OUDKARSPEL. De Tuinbouwvereeniging „De Eendracht" hield Zaterdagavond de jaarvergadering in het lokaal van den heer Vis. Aanwezig 50 leden. De voorzitter de heer Jb. de Boer, opent met een welkom, ook" aan de pers, de vergadering en wijst op de niet groote opkomst, waarvan vermoedelijk d'e drukke werkzaamheden aan de kool de mede-oor zaak zullen zijn. Een zoodanige drukte is niet goed, want hoe meer werk, hoe minder geld. We denken nog terug aan de donkere wolken van de toltarieven. He: is ten slotte meegevallen, doch op de lago prij zen van tegenwoordig drukken ze zwaar. Ook zal natuurlijk de nog groolt/ voorraad invloed op den prijs hebben. Voor ons is ook daardoor de toestand verre van rooskleurig, dat we zeker nog mee de grootste voorraden hebben. We lijken meer dan anderen te speculeeren naar het voorjaar toe. Wel hebben sommige producten redelijke prij zen opgebracht, doch anderen zijn voor slechte prij zen van de hand1 gegaan.. Dit moet gedekt kunnen worden door de prijzen van iheden, maar tot heden is dat niet geslaagd. We hopen nu maar op beter weer, want het weer van de laatste dagen is voor onze producten al bijzonder ongeschikt. l)e notulen worden daarna gelezen en onveran derd vastgesteld. Uit 'het jaar- en finantieelverslag blijkt, dat bet aantal leden gestegen is van 214 op 223. 2 alge meene en 6 bestuursvergaderingen zijn gehouden. De ontvangsten hebben bedragen f 1259.28, de uit- given f 884.17, alzoo een saldo van f 375.11. Het sal do vorig jaar was f 488.72. 304 snees aardappelen ?4jn gesproeid, waarvan do ontvangsten en uitgaven 182 gulden waren. De .aankoop van steenkool en kunstmest bad evenals vorige jaren, een gunstig verloop.' Steenkool is nog steeds in flinken voorraad aanwezig. De'magazijnhouder krijgt gebrek aan ruimte. 'Het bezoek aan den tuinbouwcursus ging vrij ge regeld, ofschoon sommige leerlingen niet de volle aandacht hadden. Den ouders mag daarop wel eens gewezen worden. Ook do cursus voor ouderen is vrij goed geslaagd. Met de ratten verdelging ging het treurig, slechts door 2 leden werd serum besteld, zoodat van de ver delging niets gekomen is. De kooltelling is uitstekend' gegaan, waaromtrent alle lof. Wat den economischen toestand betreft, waren de prijzen tot 15 Januari goed, doch daarna laten ze veel te wenschen over. Het verslag werd met applaus goedgekeurd. Dank is ingekomen van de hagelschadecommissie vóór den ontvangen steun. Uit. Wageningen is een schrijven ingekomen be treffende onderzoek naar de oorzaak van va-llera Verzocht werd van het uit te zaaien zaad op de~ plantenbanen een kleine hoeveelheid op te zenden, opdat beter een onderzoek kan worden ingesteld' als zich later ziekteverschijnselen voordoen. De proeven met ontsmetting van koolzaad worden doorgezet. Voorzitter hoopt op aller medewerking en ver moedt dat het hier wel in hoofdzaak voor de roode kool zal zijn. Opgemerkt wordt echter, dat het ook voor gewone 23. door A. S. M. HUTCHINSON. 2. En nu de lessen bij Juffrouw Purdie! Deze wekten veel minder voldoening dan de opwindende rijlessen; maar toch werden zij door rercivaPs l'evendigen geest met vreugde begroet en brachten zij langs een anderen weg nieuwe intimi teit tusschen de beide jongens. Rollo was het verst, maar slecht onderlegd! een zes? Hoe durf je er om lachen, Percival'? Rollo, zoo gaat het niet met jo, je moet van het begin ar aan beginnen. De ondergrond is alles." Juf frouw Purdie joeg ze werkelijk schrik aan als zie boos werd. Net een klein nijdig vogeltje met scher- I" PQ oogen achter haar bril. „Je moet je tong niet uitsteken als je schrijft, Percival. Hoe zou je het vinden alls ik mijn tong eens voortdurend bewoog van den eenen kant naar den andorerüf Lach niet." „Hot gaat vanzelf," verdedigde Percivat tzlioh, „ik weet niet opns dat hij er uit hangt, dus kan ik toch ook niet vragen hoe U dat vindt?" „Die domme vragen van jou altijd! Hoe dikwijls heb ik je nu gezegd, dat je dia niet doen 'moet.''* En als een klein vogeltje met haar s herne .oogjes en met haar vlugge bewegingen en het knikken van haar hoofd, *at zij verlangend te luisteren naar de antwoorden. „En nu de taalles, ik hoop, dat jullie die goed kent!" Het geslacht van zelfstandige naamwoorden: „het vrouw*Jrjke van een landvoogd?" „Een landvoogdes," zoggen de jongens met celli eren angst. „Goed, Pt vrouwelijk van tooveniar?" „Toovenares," klinkt het prompt. De jongens scheppen moed. ,,'t Vrouwelijk van een hofmeester?" „Hofmeesteres," roept het koor, dat er pleizier in krijgt. „Niet zoo hard! t Vrouwelijk van een moorde naar?" „Moordenares", roepen ze, steeds opgewondener. „Goed.i Pas nu op. Vervolger? Denk nu goed na. Een mannelijke vervolger. En din is het vrouwe lijke?" „Een vervolgeres," roepen ze dadelijk. „Jullie domoortjes," roept Juffrouw Purdie. jul lie onvergeeflijke domoortjes," en de ongelukkige leerlingen laten de hoofdjes hangen, terwijl de storm van verontwaardiging over hen heen gaat. Maar vriendelijk belangstellend is Juffrouw Pur die als de vrije tien minuten komen en al's de jon gens melk en beschuit y.erorberen en haar doen rillen, als zo vertellen van de wilde jacht bp de ponnie: en hoe hartelijk is ze, als Roïlö nu en dan "hoofdpijn heeft. Dan mag hij op do sofa liggen en krijgt een deken over zien heen en een warm kruik je, terwijl de les fluisterend gegeven wordt, en het „domoor' bijna onhoorbaar gebromd wordt. Heer lijk inconsequent is Juffrouw Purdie als aan het eind van een inspannenden morgen, als ze Hunt al hoort met de ponnie aan het hek, plotseling uit roept: „Gaan jullie dan maar, jullie kleine dom ooren, gaat dan maar!" en ze drijft zo. naar de deur: en dan opeensis zo vol1 verteodering voor de ponnie, stuurt Percivat naar binnen om klontjes, trekt, angstig haar hancD terug, als tfij het paardje er een zal geven, staat dan te wuiven aan haar hek, terwijl het tweetaf den weg afvliegt, de een in liet zadel en de ander opeen drafje er naast. Ze houden van juffrouw Purdie, al zyn ze ook een beetje bangp voor haar. „Percival',, zegt Juf frouw Purdie, „is de aanhankelijkste, maar ook de lastigste." Rollo doet trouw alles na wat zijn vriend doet. „Jij bent de aanvoerder," riep Juf frouw Purdie, terwy'1 zij haar vinger schudde te gen Der ei val op dien vreeselijken morgen, dat ze gespijbeld hadden, dien morgen toen Juffrouw Purd.e van haar huis n'ar haar hek had heen en weer geloop en als een kip, die haar ku'kons kwijt is Dien middag was er alarm ge blazen, op liet kasteel' en op heb postkantoor en en Deens'che witte wel van belang is. Enkele andere ziekteverschijnselen, o.a. zieke Waden, worden nog naar voren gebracht, waarna door verschillende le den medewerking wordt toegezegd. Enkele afgevaardigden-hebben de vergadering van den proef- en. schooltuin bezocht en deelen mee, dat de tuin zich weer speciaal beijvert voor 'het kwee ken van lecerf Woemkoolzaad. Waar te verwachten is dat de bloemkool/teelt zich hier zal uitbreiden, om dat eenige wisselbouw gewensc'ht is, kan het voor ons van belang zijn.'Zelf zuiver zaad telen is bijna niet te doen, daar het warme kaswerk is. De proef tuin heeft bewezen, dat er uiterst best zaad van daan komt, waardoor het ook wel gewenscht is lid van den tuin te worden. Niet-leden kunnen het zaad niet bekomen en de contributie bedraagt mini mum 1 gulden. Ik geef u, aldus voorzitter, In overweging, deze zaak te steunen. U kunt er de vruchten van" plukken. Ook voor niet-leden is de gelegenheid open stamr slab'oonen te betrekken voor 80 ct. per Kg. Hiervan wordt door verschillende aanwezigen gebruik ge-* maakt. Het verslag van den keuringsdienst van den Noor- dormarktbond komt ter tafel, doch wordt niet voor gelezen, omdat het reeds in verschillende bladen ge staan heeft. Als lidl van. deze keuringscommissie wordt opnieuw aangewezen de 'heer Jb. de ©oer, die hoopt weer heel wat keuringen te zullen krijgen. 'De gelegenheid is weer open om kunstmest te be stellen. Er is een koop gesloten. Voor rekening van de firma kan één monster gestoken worden en de vergadering keurt goed, zooveel malen monster te steken als het bestuur denkt dat noodig is. In de zetkoolregeling wordt eenige wijziging' ge bracht en ook voor de Diepsmeer wordt een rege ling vastgesteld. De taaie gelen krijgen plaats op 100 meter bezuiden de Doevers'loot op de akkers van C. Borst, C. Blokker en P. Dekker. Binnen, een straal van 250 meter moet dan de Diepsmeer vrij' van zet- kool blijven en dicht huiten dien straal mag roode zetkool geplaatst worden. Als de vraag gesteld is, of er punten voor den be schrijvingsbrief zijn, komen veelal diverse onder werpen naar voren. Zoo ook nu. Het openhouden van het ijs bij de laadplaats is een .jaarlijks terugkeerende moeilijkheid; en wekt jaarlijks terugkeerende klachten op. Voorzitter merkt op, dat het verbazend' moeilijk Is, vooral dit jaar met het rare ijs. Wie kan een weg aangeven die goed is? Het is eenmaal te smal aan den Noordkant. Achteraf beschouwd moesten da pakhuizen er nooit geweest zijn. Een ander lidl merkt op, dat de kistenverpakking niet naar wensch geschiedt. Er wordt soms zeer ruw mee geleefd. Voorzitter zegt, dat daarover al meer klachten zijn geweest. •Do heer P. Kuiper brengt de wijze van stemmen op de algemeene vergadering wederom ter sprake. Het gevolg is, dat op den beschrijvingsbrief zal ko men het voorstel om voortaan per ledental te stem men. De heer J. v. Eiter bespreekt het overveilen in den voorwinter, als er tekort aanvoer is. Hij keurt dat niet goed en ziet dan nog liever dat de koop dien a.vond waren de twee doodmoede zondaars in het dorp teruggekeerd. „Jij bent altyd de aanvoerder en ik weet niet wio besehaamder moét zijn, jij," en de opgeheven vinger richtte zich nu tegen Rollo, „of jy die j'e laat mee slepen door een jongen, die zooveel jonger is." '.„Maar ik heb ai gezegd," verweerde Percival zich, „ik heb al zoo dikwijls gezegd, dat we ver dwaald waren. Wat zegt U daar nu van?" ...„Doe toch niet altijd zulke vragen, Percival. Als jij niet weggeloopen was en Rollo verleid had om mee te gaan, zou je niet verdwaald zijn." Percival'» gezichtje straalt zoo, dat zelfs Juf frouw Purdie ontwapend is. „We zagen een vos en die gingen we achterna, en toen merkten we, dat we verdwaald waren en nu zou ik „Zeg nu maar niets meer. Jy bent de aanvoer der". Ze wacht even en de aanvoerder maakt van die gelegenheid gebruik en begint: „Ik wou U iets heel' leuks vertellen. We hebben...." „Ga in den hoek staan!" riep Juffrouw Purdie. „In den, honk, je bent onverbeterlijk." Dan wendt ze zich tot Rollo „Aardrijkskunde'" zegt ze k'orfc op een toon, die hem doet rillen. 8. Nafuurlyk is Percival de aanvoerder. Hij heeft het instinct van een leider. Je iet 'fc al' aan zyn houding en aan zijn heele optreden, zolïs aan zijn manier van staan: vierkant, zijn ronde kin in de hoogte, zijn hoofd achterover, Zyn knieën altijd gestrekt, zijn armen nooit slap neerhangend' maar steeds gereed tot de daad, zijn oogen wijd open, zijn blik gereed om elke nieuwe gebeurtenis of ont dekking met vreugde te begroeten. Hij zit bijna nooit stil, is bijna nooit in_ rust. Hij beeft een vlugge manier van zich te bewe- aeen hoog jong stemmetje, een meesleependcn met helderen klank. Ha., ha, ha! alsof, als iets hem amuseert hy het voor zich ziet in zijn neelen omvang. Hij heeft talent van aanvoeren. Als hij mot. Rollo is, en zich iets voor diet maakt hij niet eerst een plan, hy handelt onmiddellijk. Als zich op hun tochten een of ander beletsel' m den weg stelt, of een onverwachte moeilijkheid opdaagt, heeft dit ©ogenblikkelijk een reflex-beweging bij hem ten gevolge, en zonder een moment te aarzdl'ear, wordt er gehandeld. „Je denkt nooit na, Percival, je bent zoo zorge: loos, zegt Tante Maggie, als hy doornat en modde rig thuis komt en vrooljjk uitlegt, „ik wou over den greppel springen, maar ik kwam er niet. „Maar ik had er toch over willen springen," zei hjj nog eens. „Als je gekeken hadt, zou je gezien hebben, (dat jo het niet kon." „Maar ik kwam er toch. over." „Neen, domme jongen, je viel' er in." „Maar ik kwam tóch aan den anderen kant,'' riep Pbrcivai vrooljjk en Tante Maggie eindigt mét hom naar zich toe te trekken en een kus te geven. Ze heeft al meer dien onstuiroigen geest by hem waargenomen en ze ziet er in: het recht van stfyn geboorte: „JLk houd voJ;'r eenmaal' zal hij dat Lady Burdon toonen. Dy heeft het taaent van een leider. By de eerste tochten met Rollo dacht zij, dat deze net zoo on dernemend ..zou zijn ais hij. In het eerst als hij plotseling wegliep, of een groeten sprong nam, or op het een of ander toestormde, was hjj heel verbaasd als Rollo achterbleef, bang en moe. Toen zag hij het, verschil tusschen hen beiden en be greep, dat hij de leider moest zyn. Het sprak zoo vanzelf, dat, ais na een stormaanval, een moeilijk punt was bereikt, hij de hand losJiet met een ver trouwelijk: „blijf hier maar staan." Dan keerde hy terug om andere hinderpalen, te overwinnen, on der het geven van bevelen en liet schreeuwen van aanmoedigende woorden, waar tusschen steeds weerklonk: „Wees maar niet bang, ik kom je straks halen." "Langzamerhand zag ook Rollo In Perci val den sterkere. Peroival's hand was altijd gereed om te helpen. Rollo wende eraan op Percival te steunen, zoowel lïöhamelyk als geestelijk. Hij was zyn trouwe volgeling. Als Peroival lui was in de le>, was Rollo ook onoplettend en stout. Als Per cival een bui had van grooten ijver, deed ook RoUb zijn best. Percival1 l'eidde: hij volgde. Peroival gaf de maat aan, waarop Rollo danste. Peroival stak zijn hand uit en Rollo gTeop die. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1926 | | pagina 1