c SchagerCourant Tweede Blad. Ingrijpende geoeurtenissen VOOr lijk grondgebied van de 16 gemeenten Enkhuizen, Hollands Noorderkwartier in verre en nabije toekomst, Koning Steenkool Brieven uit Rome. Zaterdag 20 Maart 1926. 69ste Jaargang. No. 7813. oppervlakte van niet minder dan 20.000 hectaren grond. De lezer trachte dit zich eens even goed in te denken. De grootste droogmaking in onze pro vincie is geweest die van de Haarlemmermeer, in de jaren 1840—1852, omvattende 17840 hectaren. Al leen de nieuwe Zuidwestpolder zal derhalve den ge- heelen Haarlemmermeerpolder reeds in oppervlakte aanmerkelijk overtreffen. Wil men nog eenige ver gelijkingen? De op de Haarlemmermeer in grootte volgende droogmakerij is de Beemster, groot 7200 hectaren, de Zijpe en Hazepolder is 6750 hectaren, de Anna Paulownapolder 5200 hectaren, de Scher mer 4500 hectaren. De polder Westzaan (de gemeen ten Zaandam, Koog aan de Zaan, Zaandijk en West zaan) is groot 2400 hectaren, ja zelfs zal de nieuwe polder grooter zijn dan het heemraadschap Drechter- land (ongeveer 17000 hectaren), hetwelk, behoudens T tTAA- een paar kleine stukjes, omvat het geheele gezamen- V j BovenkarsDel. 111 door D. KOOIMAN, Lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland. De men3ch is zoo licht geneigd al zijn aandacht en zorgen te wijden aan het heden en hij verliest zoo gemakkelijk de vérre zelfs de nabije toe- Komst daarbij geheel of grootendeels uit het oog. De mensch in Noordhollands Noorderkwartier maakt hierop meestal geen uitzondering. Het is verklaar baar: de strijd voor het dagelijksch brood vergt alle Krachten, ook in onze streken. Toch moeten we „tijd maken" om onze volle aandacht óók te schenken aan hetgeen eenmaal zaï en moet komen. We moeten zoowel in stoffelijken als in geestelijken zin ook denken aan den dag van morgen. Daar is voor ons, Noordhollanders, in dit opzicht niet alleen een „dag van morgen", die nog ver weg ligt, er is ook „een dag van morgen", dien we zul len krijgen te aanschouwen binnen weinige jaren. Opdat we dan dien dag goed zullen kunnen zien, Bovenkarspel, Hoogkarspel, Westwoud, Grootebroek, Andijk, Wervershoof, Blokker, Zwaag, Venhuizen, Wijdenes, Schellinkhout, Hoorn, Berkhout, Aven- horn en Oudendijk. Zij, die in deze streken bekend zijn, kunnen zich nu wel eenigszins voor oogen stellen de geweldige oppervlakte vruchtbaar land, die vermoedelijk bin nen enkele jaren reeds zal worden drooggelegd. Ik zeg „vermoedelijk" binnen enkele jaren. Het ge val staat namelijk zoo, dat bij een op 27 Mei 1925 in gediend wetsontwerp is voorgesteld met de droogleg- ginn niet zooals aanvankelijk het plan was ge heel te wachten totdat de afsluitdijk van Wielingen naar de Friesche kust gereed zal zijn. Tegelijk met het leggen van dien afsluitdijk wenscht de regee ring nu alvast aan te vangen met de inpoldering van de Wieringermeer. De schriftelijke behandeling van dit wetsontwerp in de Tweede Kamer is sedert 8 Januari 1926 ten einde. De thans afgetreden mi nister van waterstaat, Ir. Bongaerts, heeft gelukkig daarvoor na zijn ontslagaanvrage nog gezorgd, maar de mondelinge behandeling moest door de regeerings- crisis blijven wachten. Laat ons hopen, dat de nieu- w w we minister van waterstaat, Mr. Van der Vegte, zich l hoe .de lijntrekkers Jóijna net Zoveel In heb hand'jie 7.n1 k nnnon vftrApniffAn mot Ho vrinrnomortfl van 7.un 1.—„tl. m: _i_ i, j„ wel blijfeo of die wapenstilstand -fce dnnr pe- kocht t was. Niet te duur gekocht zou hij zijn in dien in de anderhalve maand wélke ons nu nog van 1 Mei scheiden op basis van het rapport een oompromis tusschen mijn-eigenaren en mijnwerkers tot stand komt. Dan zou Baljdwin met eere beladen worden, want dan zou hij niet slechte in Juli 1925 doch ook -nu, in Mei 1926, het land voor een zoo gevaarlek conflict als een mijnwerkers-, ja een algemeene staking behoed hebben. Komt echter geen compromis tot stand', barst het conflict met 1 Mei in volle hevigheid1 ïlöe, waar bij dan als consequentie het fraaie rapport 'der Ko ninklijke Commissie in de papiermand terecht komt, dan zou natuurlijk de politiek van Baldwin ver leden jaar Juli, een geweldige domheid geweest zijn. Wij moeten nu maar afwachten, want het staat nu wel vast, dat na deze markante veroordeeling van de subsidie door de Commissie, na 1 Mei van verdere subsidieverl'eening geen sprake zal zijn. Belangrijk met het oog op een compromis tus schen werkgevers en werknemers is de conclusie der oommissie, met betrekking tot de loonkwestie. Men wil' aan het aantal' uren niet tornen, doch dan ook het minimum loon verlagen. Dat is, zooals men mij onlangs in Yorkshire ver telde, noodzakelijk en de Yorkshire-mijnwerkers zijn daar niet tegen gekant, omdat Zij dan toch ajtijp boven het vroegere zoowel als het huidige minimum uitkomen, indien zij niet lijntrekken, doch behoorlijk werken. Dat huidige minimum-loon is .vastgesteld in een tijdperk van kunstmatigen bloei der steenkolen- industrie, nlr. gedurende de eerste maanden der Buhrbezetting, dus toen de Duitsche concurren tie uitgeschakeld was. Mij hebben in Januari lr.lr. mijnwerkers verteld, dat net huidige op die periode gebaseerde mini mumloon de Ihntrekkerij geweldig in de hand heeft gewerkt en er zijn dan# ook héél wat mijnwerkers, die met hard werken juist even boven het minimum komen en met gerechtvaardigde ergernis toezien zal kunnen vereenigen met de voornemens van zijn beide ambtsvoorgangers (het ontwerp werd inge diend onder het ministerschap van prof. Van Swaay ik hoor nog zijn verzuchting aan een maaltijd te Helder tijdens de Kanaalfeesten: Als die Tweede moeten we van stonde "af aan vooruitzien. Voor Kamer nu maar weer geen spaak in het wiel steekt, dien dag van morgen gaat thans reeds de zonne op Of wij dan de bespoediging van dit groote na- en reeds in dit ochtendgloren moeten wij zqrgen tionale werk ontvangen uit handen van een parlo- goed wakker te zijn, opdat wij ons niets zullen heb ben te verwijten als aanstonds die zonne volop haar stralenkrans uitzendt van den wijden hemeltrans. Maar beeldspraak ter zijde. Ik wil u zeggen dat ik denk aan de in nabije toekomst en aan de in meer verwijderde toekomst liggende plannen tot droogmaking van de Zuiderzee. Heeft zelfs niet reeds die eerste groote gebeurte nis waarvan de kranten dezer dagen met een simpele mededeeling moesten melding maken, om dat zij zonder eenig vertoon maats greep ons min of meer verrast? Ik bedoel de openstelling voor het publiek verkeer van de verbinding van Wierin- gen met den vasten wal. Ik ben er zeker van, dat tienduizenden bij tien duizenden onzer in hun inspannenden harden strijd voor het dagelijksch brood zich nauwelijks reken schap er van hebben gegeven welk geweldig werk op zichzelf reeds in die verbinding van Wieringen met den vasten wal dwars door die daar soms zoo woelige zee in de laatste tijden ging gebeu ren. Wij herdachten en wij herdenken met gerecht vaardigden nationalen trots den grooten Leeghwater, die drie eeuwen geleden met gebrekkige hulpmidde len droogmaakte de rondom de plaate mijner inwo ning gelegen „drie meren": Beemster, Purmer en Wormer. Wij denken aan tal van andere droog makerijen en de nazaat eert de groote voorgangers, die Noordhollands Noorderkwartier eenmaal bij na geheel met water overdekt herschiepen in de vruchtbaarste landouwen van Nederland. Zóó zal de nazaat eenmaal ook dankbaar geden ken bet thans levend geslacht, de thans werkende mannen van groote kennis en bekwaamheid en met kloeken durf, die staag arbeiden aan dat groote on bloedige nationale veroveringswerk: de droogmaking van de Zuiderzee. Wij mogen wel eens goed ons er van doordringen mentair of van een extra-parlementair kabinet, heusch geachte lezer, het kan me geen sikkepit sche len. Als het er maar spoedig komt. Een klein beetje vrees heb ik voor Excellentie Van der Vegte (oud- Gedeputeerde van Overijssel) wel als ik denk aan do krijgen ,al!s zij. Zij misgunnen het 'dién luiaards m zouden dus .graag het minimum verlaagd zien. Den miin-eigenaren is deze conclusie natuur lijk naar den zin. Maar wat zullen leiders als Cook en znjne vrien den zeggen? Die moeten het feitelijk van de lijntrekkers heb1 hen, dat zijn de lieden, die van al de beloften van Cook e.a. mits er doorgehaald, profiteeren. Het zal nu in de 6 weken, welke ons van 1 Mei scheiden, moeten blijken, hoe groot de 'invloed is der lieden als Cook. Van bijzonder belang is de conclusie van de van het rapport. Zij r Qr cludeeren als toekomstmu ziek: allereerst de noodzakelijkheid om het mijnbe drijf zoo rendabel mogelijk te maken' door het sa mensmelten van maatschappijen, waardoor natuur lijk de generale onkosten geringer worden. Verder zal men moeten zoeken naar goedkoopere productiekosten door nieuwe vindingen, zoowel wat delven betreft als benutting Yan stoffen die nu weg geworpen worden. De Commissie dringt aan op on derzoek in die richting en daarnevens op samengaan van mijnindustrie met andere bedrijven. De Commissie verzoekt om de instelling van eene Commissie voor Rijksbrandstof en krachtproducten. In Engeland, waar men veel te weinig gebruik maakt van electriciteit, zou juist dan de steenkool eene ideaal gelegenheid zijn om electriciteit op te wekken van regeeringswege en over het geheele land te distribueeren. Dit zou natuurlijk voor de mijnindustrie van niet geringe beteekenis zijn. In Yorkshire heeft men reeds eene groote electri- citeitsmaatschappij, die in samenwerking met de mijnindustrie werkt. Ik bezocht onlangs het groote krachtstation in aanbouw aan den oever van het Air-Calder kanaal, waarmede men bedoelt het •- '•**- ste gedeelte van Yorkshire van kracht en licht te voorzien. De mijnen zullen o.a. de groote afnerr.. rs zijn. Dat krachtstation wordt aan het water gebouwd, ten einde te profiteeren van aanvoer van steenkool te water en' het heeft mij pijnlijk getroffen, dat de Commissie geen oogenblik aandacht heeft geschon ken aan de zoo belangrijke factor: goedkooper ver voer. Men voelt hier den invloed der spoorwegmaat schappijen zoowel als het gebrek aan inzicht bij den Engelschman van de beteekenis van binnenscheep vaart. Wellicht zal deze quaestie toch nog bij de discus sies over het rapport ter sprake komen, het is te ho pen, want ik heb onlangs in Yorkshire gezien hoe veel geld er bespaard kan worden bij vervoer te water. Engeland is echter een conservatief land, men heeft indertijd de spoorwegmaatschappijen gedwongen de kanalen over te nemen, die hebben daarna de bin nenscheepvaart vrijwel om hals gebracht en eer mén nu weer door den wind zal gaan en inzien, dat con currentie tegen andere steenkolenproduceerende lan den alleen dan mogelijk zal. wezen indien men ook rekening houdt met de transportkostenbesparing in die andere landen door vervoer te water, zal er nog wel eene andere „Royal Commission" een rapport over Koning Steenkool hebben 'uitgebracht. Festina lente. oppositie, die juist vanuit Overijssel tegen deze ver- commissie om geen algemeen loonreglement 'te aan- vroegde droogmaking is gevoerd. 1 vaarden, doch elk district zijn eigen loonkwestie te Maar groot kan die vrees toch ook weer niet iaten r;.?clcn. wie mijne vorige artikelen gelezen zijn als ik tevens let op de sterke motiveering van heeft, zi3 zich herinneren, dat mij tijdens mijn be- minister Van Swaay bij de indiening van het wets- ontwerp, welke motiveering ook door minister Bon gaerts blijkbaar voor zijn rekening is genomen. Het ligt niet op den weg van het rijk schreef minister Van Swaay om een werk uit een bloot speculatief oogpunt te ondernemen, doch hoofddoel moet zijn het vermeerderen van de algemeene wel vaart door het scheppen van een beteren water- zoek in_ Yorkshire uitdrukkelijk verklaard werd, dat indien elk district zijn eigen zaken zon mo gen regelen, er in Yorkshire geen nood zou zijn, want dat werkgevers en werknemers het dlaar wei eens_ zouden worden. Dit zou een stap naar den vrede betjeekenem, want indien men het in enkele groote distrieten on derling eens wordt, dan is den „heibelzoekers" den staatstoestand in een belangrijk deel des lands, door wi1M}; zeilen genomen, want dan is de kans vergrootingvan den vaüerlandschen bodem met een op een aiKemK;n0 staking in het mijnbedrijf vrijwel aanmerkelijke boeveelheid vruchtbaar land en door het openen van een uitgebreid arbeidsveld voor Ne- derlandsche nijverheid en werkkracht. Het zou een geheel onjuisten indruk geven van de groote betee kenis der droogmakingswerkzaamheden," indien men de voordeelen daarvan enkel zou willen afmeten naar de grootte der baten, die eventueel in 's rijks j schatkist zullen vloeien (de minister had hier op het oog de opbrengst van verpachting of verkoop der gronden). Zooals ook ten aanzien van de afsluiting aldus gaat de minister verder zijn er onder de voor- deelen der droogmakingen nog talrijke van indiren- ten aard, ook in deze beteekenis, dat zij zeer velen tot voorziening in levensonderhoud zullen in staat stellen en tot verhooging van 's lands welvaart in het algemeen zullen bijdragen. Zoowel met het oog hierop als op de snel groeien de behoefte aan goede cultuurgronden stond minister hoe het thans met de uitvoering der Zuiderzeewer-1 Van Swaay dan ook op het standpunt, dat tegelijk ken is gesteld en met de verwachtingen welke dien- i met de afsluitingswerkzaamheden een aanvang moet aangaande mogen worden gekoesterd. worden gemaakt met het droogmaken van de Wie- Het eiland Wieringen dus is reeds verlost uit zijn i ringermeergronden. Deze gronden zijn voor een spoe- isolement. Wieringen is langer geen eiland meer. j dige ontwikkeling van het landbouwbedrijf het gun stigst gelegen. Immers grenzen zij aan het gedeelte van Noordholland, waar landbouw en zuivelindustrie tot een hooge trap van ontwikkeling zijn gekomen en zoowel goede markten als goede spoor- en water verbindingen voor een zich behoorlijk en regelmatig ontwikkelden handel aanwezig zijn. Tot zoover minister Van Swaay. Laten wij hopen, dat minister Van der Vegte er niet anders over zal denken en het wetsontwerp spoedig tot wet moge worden verheven. Na het schrijven van het vorenstaande lees ik ge lukkig in het program der nieuwe regeering ook de zinsnede: „Bespoedigde uitvoering der Zuiderzeewer ken". Dat geeft goede verwachting op ongewijzigde handhaving ook door minister Van der Vegte van het door minister Van Swaay ingediende ontwerp. Het schijnt, dat de directie van de Zuiderzeewer ken door het lange uitblijven van de beslissing der Staten-Generaal helaas reeds vertraging in haar ar beid heeft moeten ondervindeh. Laten wij ons dus op het standpunt blijven stel len, dat in 1930 de 20.000 bunders in de Wieringer meer droog zullen liggen. In de jaren 1930 tot en met 1939 zullen dan de gronden in cultuur worden ge bracht en geleidelijk hun volle cultuurwaarde be reiken. Met betrekking tot dit tienjarig tijdvak bevat de memorie van toelichting van minister Van Swaay interessante beschouwingen, waarvan ik den vol genden keer het een en ander ga mededeel'en. Reeds rijdt van Wieringen naar Schagen de autobus. De verbinding met den vasten wal zal, naar wij hopen en vertrouwen, aan de welvaart op dit vrucht bare schiereiland van meer dan 2500 bunders opper vlakte en aan het geluk van zijn meer dan 3000 bewoners, belangrijk ten goede komen. Een hoogst belangrijke inpoldering, groot 20.000 hectaren, zal nu naar alle verwachting binnen en kele jaren hierop volgen: de vorming van den zoo- genaamden Noordwestpolder. Van de Noordoostelijke punt van Wieringen af wordt dan een zeedijk ge legd tot Medemblik, waarmede de geheele Wierin germeer wordt ingesloten. De tijd, noodig voor het leggen van dezen dijk, wordt begroot op slechts drie jaar, de jaren 1926, 1927 en 1928. In het jaar 1929 wordt de nieuwe .polder drooggemalen. Daarvoor zal noodig zijn ruim 21 millioen gulden. Het ligt in de bedoeling van He regeering om op de droogmaking van den Noordwestpolder te doen volgen de droogmaking van den Zuidwestpolder, van den Zuidoostpolder en van den Noordoostpolder. De Zuidwestpolder zal groot zijn 56000 hectaren, de Zuidoostpolder 95000 en de Noordoostpolder 53000 hectaren. De Zuidwestpolder en de Zuidoostpolder zullen omvatten het geheel droog te leggen gedeelte.van de Zuiderzee beneden Enkhuizen aan de Noordhol- landsche kust en beneden Kampen aan de Overijs- selsche kust. De Zuidwestpolder komt te liggen van Enkhuizen af langs Venhuizen, Wijdenes, Schellink hout, Hoorn, Scharwoude, Schardam, Etersheim, Warder, Edam, Katwoude, Monnickendam, Broek in Waterland, Ransdorp tot Amsterdam; de Zuidoost polder van Amsterdam af langs de Noordhollandsche kust beneden Amsterdam, de Geldersche en de Över- ijselsche kust tot Kampen. De Noordoostpolder zal beslaan het gebied benoorden Kampen langs de Overijselsche kust en de Friesche kust. Marken komt te liggen in den Zuidwestpolder, Urk in den Noord oostpolder. Samen wordt dat dus 224000 hectaren. In het midden van deze vier polders en grenzen de aan den te leggen afsluitdijk van Wieringen naar de Friesche kust, blijft dan nog een gedeelte van 115000 hectaren oningepolderd, het IJsselmeer geheet^n. De genoemde 224000' hectaren land zullen in de ja ren 1930 tot 1950 beschikbaar komen. Als men nu een9 even hiernaast stelt, dat de geheele provincie Noordholland 279584 hectaren groot is, dan beseft tten ten volle, dat met recht gesproken kan worden van vorming van een geheel nieuwe Nederlandsche provincie. Met het leggen van den afsluitdijk Wieringen tot de Friesche kust wordt nu ook binnenkort aange vangen en verwacht wordt, dat deze na acht jaar reeds gereed zal zijn. Daarna zal dus de Zuiderzee reeds herschapen zijn in een grooten, grooten zoet waterpias. oo_ Welken invloed het gereed kermen van den af- sidie. Dé Commissie zegt, dat°ze niefc wil beoordes- ^^^dÖk cn het in snel tenxpo beschikbaar komen len of de subsidie in Juli 1925 gegeven moest wor- 'in In mijne vorige artikeltal deelde ik u reeds mede, dat de Koninklijke Commissie tot onderzoek der Steenkolen-kwestie in. Engeland het rapport gereed maakte en het spoedig aan den Koning- zou over handigen. Dit is nu geschiedt en men hèeft nu kennis kunnen nemen van dit aeer lijvige rapport en zijn conclusies. Het was te voorzien, dat .de leden der oommissie een ondankbare taak op zich hadden genomen, wa-nt hoe in vredesnaam kon men als oom missie een op.ossmg vinden voor een zoo ingewikkeld en moei lijk probleem als de steenkolenkwestie. Wij vreezen, dat velen in den lande de commis sieleden kwaad zullen aankijken, maar wij zijn tevens overtuigd, dat er veel 'in het rapport en in de conclusies te lezen staat, dat basis kan vormen voor een geleidelijke oplossing van zoo niet alle dan toch van vele moeilijkheden. All'ereerst de kwestie van subsidie. Terecht veroordeelt de Commissie de door Pre mier Baldwin in een zwak oogenblik gegunde sub- I verkeken voor die heeren. Daarom is het een wijze conclusie .om de loon regeling aan elk district afzonderlijk over te laten, De heer Cook zal' wel' brieschen, want ^die wilde juist alle districten over één kam scheren, wa.t i naar men mij in Yorkshire zoowel' van werk nemers- als van werkgeverszijde vertelde, onzin was, daar men b.v. Wales niet met Yorkshire of Schot land enz. kan vergelijken. v Een andere wijze conclusie, die feitelijk met de voorgaande verband houdt, is deze: de on-econo- mtecne mijnen .moeten gesloten worden. Ziet eens hier, er zijn mijnen, die slechts dan rendabel kun nen zijn, wanneer de mijnwerker een hongerlbon verdient, dat wordt nu terecht ronduit veroor deeld door te zeggen: de en-economische mijnen shiiten. Er waren in Juli van het vorige jaar verschei den q yan zulke mijnen stop gezet, toen kwam de subsidie en daar ging de draaimolen weer aan den gang, ten koste. der belastingbetalende burgers. De commissie wil de vrijkomende mijnwerkers dan naar andere mijnen overbrengen. Men aan vaardt daarbij dus het standpunt, dat het mijnwer- ker-sbedrijf een ambacht beteekent, waarin nén op groeit en waaruit men niet meer weg wil'. Ik be schreef u dat reeds in mijn vorige artikelen en het te aardig dat dit nu door de commissie beveistjijgd wordt. Belangrijk is de conclusie van het rapport om trent nationalisatie. Wat de mijnen, zelfbetreft heeft de Commissie beslist: geen nationalisatie. Maar toch sluipt de nationalisatie, indien het rapport tot uitvoering zou komen,, Engeland bin nen, nl. ten opzichte der royalties. Laat ik u deze Zaak even nader verklaren. Hier in Engeland is de grondeigenaar tevens eigenaar yan de mineralen, welke zich onder zijn grond bevinden. Wil' men. dus een steenkolenmijn exploiteerein in een district waar men steenkoollagen vermoedt, dan begint men met voorloopige overeenkomsten te sluiten met de verschillende grondeigenaren, waar bij men dezen een bepaald bedrag per onder hun grond verwerkten ton steenkool' belooft. Men gaat nu boren, vindt men inderdaad voldoende steen kool, dan worden de contracten definitief; de mijn schachten worden gedreven, de bovenbouw geïn stalleerd en het bedrijf "begint. Het bedrag, daarop aan de grondeigenaren per onder hun terrein op gedolven ton steenkool betaalt, noemt men: royalty. Sommige groot-grondbezitters, zooals de Hertog van Northumberland. innen op deze wijze geweldig groote sommen. Ik dejeuneerde onlangs in Yorkshi re op een groot buiten en maakte na#afloop van het dejeuner de opmerking, dat het mooie uitzicht door de in de nabijheid opgerichte steenkolenmijnen /be dorven was. Och, was het antwoord, wat zal' Ik u wel zeggen, mijne -voorouders 'woonden hier en daar alles goedkoop was, hinderde het niet zoo erg. van tienduizenden bij tienduizenden hectaren vrucht- den, maar zegt, dat zij .in ieder geval' met 1 Mei a.s. uaren grond kan hebben op den economischen en moet eindigen, zooals in Juli was gezegd en nooit ™at®rstaatkundigen toestand in geheel Noordhol-1 mag worden herhaald. jands Noorderkwartier, van Noord tot Zuid en van Het te ook wel een beetje dwaas, dat de be be- uost tot West, daarover schrijf ik in het vervolg van mijn beschouwingen nog het een en ander. .~®rst kom ik nu echter weder terug op de voor- uUzicnten met betrekking tot den Noordwestpolder. Na drie jaar zal in dien polder dus droog liggen We hebben koude dagen gehad, 's Morgens lag er zelfs sneeuw op de Monte Cavo maar dat was maar een gril van Maart, die gauw voorbij ging en nu is Rome vol warmen zonneschijn, de hoeken van de straten en de pleinen staan vol bloemen, oranje, vurig, paarse, schitterend roode en manden vol viooltjes overal. Naast die bonte bloemenstalletjes zagen we nog voor een paar dagen schoenpoetsers, die al door hun wonderlijk saamgeraapte plunje, tot de karakteristie ke verschijningen van Rome behoorden, maar nu zit op hun plaats wel hetzelfde mannetje maar bijna onherkenbaar! In een soort uniform zijn ze door den hier alles opredderenden gouverneur gestoken en een stijve chauffeurspet schijnt het gerimpelde ge zicht met het verschoten haar zóó te drukken, dat de kop nauwelijks vrijelijk naar alle richtingen heen durft draaien. Ook de koetsiers van de Urba, zijn nauwelijks té herkennen; alle dragen dezelfde modelpet; ze gelij ken nu afgedankte Pruisische militairen en heb ben heelemaal hun leuk Boheme-achtig cachet ver loren; weggevaagd zijn uit de straten die slonzerige koetsiers met hun veelkleurige gedeukte hoedjes, ja? de groote rol die de steentjes plat wrijft waarover straks het cement zal - worden gestreken, deze schijnt ook nivelleerehd te zijn heengegaan over de hoofden der Romeinsche schoenpoetsers en koetsiers en het zou ons niet verbazen als we ze binnenkort op hoog bevel gemilimeterd en „clean-shaved" voor ons zagen! Neen, Rome is Rome niet meer! De post bode heeft een uniform met hooge rijlaarzen gekre gen en de politieagenten helmen en witte maar schalk staven kortom het aardige gaat van Rome af. Maar soms hebben we nog wel eens een pleizierige verrassing, als we bijvoorbeeld op een plein komen waar een belachelijk en heel leelijk standbeeld stond en dat er niet meer vinden. Bronzen figuren van hee ren in gekleede jassen als weggetooverd van de plaats die ze zoo lang ontsierden. Het is waar dat ze ergens anders neergeplakt zijn, maar in een buiten wijk waar ze ons minder hinderenWanneer de Hagenaars toch ook eens op een dag de verras sing hadden, dat bijvoorbeeld het standbeeld van Jan de Witt verdwenen was, die meer aan een bok king die- op zijn staart is gezet doet denken, dan aan een mensch zou dat niet een feestdag voor hem zijn? Het is dus een goed ding, dat de gouverneur van Rome die koetsiers, schoenpoetsers en agenten ver stijfde, aan den anderen kant wat bronzen kerels opruimt.. En wat zal hij er op vinden om de menschen aan een woning te helpen, die met Juli verhuizen moe ten omdat dan de wet is afgeloopen waardoor ze voor een betrekkelijk kleine huur gehuisvest waren? In deze lentedagen gaat de aristokratïe op de vos sen jaéht. Een dertigtal elegante kavaliers en amazo nen, jaagt elke week een vos met de grootste harts tocht achterna,' maar driemaal honderdduizend Ro meinen vliegen eiken ochtend hun woning uit en m^ken jacht op een huis. De vos wordt wel eens geschoten het huis niet! Aan de eerstgenoemde jacht in de campagna ne men de jonge prinsen en prinsessen deel. Aan de tweede employées en ambtenaren van alle rang en stand; werklui en afgevaardigden en zooveel arme schilders, die overtuigd zijn, dat hun atelier, waar in ze zoo lang woonden, hun afhandig zal worden gemaakt door een rijke Amerikaansche dilettant, die oud werd, ware" loon^ en reve^beHoeften zooveel ^'ge^ven Idrës koLen Cren ze duurder geworden, dat mijn vader wel' eens twijfel- de of ik liet bezat nog zou kunnen behouden. Toen l werd er steenkool' ontdekt en nu ontvang ik elk jaar dat het appartement al verhuurd of verkocht ïn de kranten staan de adressen bij tientallen, dors zijn van nationalisatie en dus deze conclusie niet willen aanvaarden, omdat zij nationalisatie in principe erkent. Men neemt dat den voorzitter der Commissie Sir lastingbetaïende burgers millioenen zullen offe-en 1 Derbert Samuel, gewezen Hooge Commissaris in om éen bepaalde industrie op de been te houden i Palestina zeer kwalijk. Maar om billijk te zijn moet en den vreae in die industrie te bewaren of liever I men van die zijde toch weer hulde brengen aan den een wapenstilstand ^te koopen. Want meer don een1 voorzitter en de leden voor den breeden kijk, welken een wapenstilstand te niet gekookt en nu zal op 1 Mei zij ontwikkeld hebben bij onderzoek en vaststellen twintigduizend Pond (TmoW vaV>gogenWirdaThii mTenThal? b« voOTOudera Ilc besteoy^t ffpM m het belanff van gint h)j dan den volgend(!n dag zijn tocht door de mijn vaderland en de Dommiani ea wanneer ïk nu straten dje! nu al stoffig beginnen te worden. W We spraken straks van standbeelden die wegge- rtfïf anün o-ï worden; maar wat helpt het of er al een HXpnS' Lp FSS enkele verdwijnen als de nieuwe misbaksels in zoo ÜuS .terwijl de steenkool voor Engeland gr0Qte getale uU den grQnd oprijzen! worden er in ononcDeernjji: is. (ieze dagen niet zelfs complotten gesmeed om voor Nu recommandeert de Commissie: Nationalisatie den Heilige Franciskus van Assisi een standbeeld in cier royalties, dus de minerale rechten der het overdrukke Milaan neer te zetten? Hoe bittere grondeigenaren zouden worden genaast. Met de tianen zou deze edele dweper schreien die de „Po- naasting der heden in exploitatie zijnde rechten, dus verello", dat is de „Arme" door zijn tijdgenooten ge- met de heden bestaande royalties zou een bedrag noemd werd, omdat hij wist, dat alle bezit van God van honderd millioen Pond (f 1.200.000.000.—ge- weg voert, als hij zag dat geld, in plaats van in zijn moeid zijn. Excusez du peu! geest voor liefdadige doeleinden te worden besteed, Tegen deze conclusie bestaat veel oppositie, niet dienen moet om een dood bronzen ding te fabricee- fcet minst van degenen, die principieele tegenstan- ren en hij, die de ootmoedigst^ was onder de men schen, die blootvoets ging en op den naakten grond sliep, nu op een piede9tal zal neergezet worden! De Italianen, die een comité vormen, dat geld in zamelt om op zulk 'n uiterlijke wijze het zevenhon- tiérdjarig herdenkingsfeest van S. Franciskus te vie ren. toonen wel bedroefd weinig te begrijpen van do volstrekte afkeer van alle wereldsche eer en vertoon, die de leer van dezen edelstèn der Umbriers ken merkte! E. F.

Schager Courant | 1926 | | pagina 5