KINDERPORTRETTEN, FAMILIEGROEPEN, BUSTEN, N. Niedorp. Zaterdag 27 Maart 1926. 69ste Jaargang. No. 7$-ï'f0 Uitgevers i N.V. v.h. TKAPMAN Co., Suhagen. Eerste Blad. GEÜJK HAD JE KLERCQ's Beddeu- en Matrassenfabriek, Ingezonden Stukken. Uw Lippen PUROL Gemengd Nieuws. eo alle andere soorten Fotografische Opnamen In artistieke uitvoering. Fotografisch Atelier SPAANUtK&Co., Langesiraai, Alkmaar Plaatselijk Nieuws. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- dag on Zaterdag. Dij inzending tot 'a morgens 8 uur, worden Adver- löntiön nog zoovool mogelijk in hot ooratviikomond ri'ummoi- geplaatst* I I M—M—W— POSTREKENING No. 23330. ÏNT. TELEF. no. Prijs per 8 moandon fl,65. Losso nummors 0 cent. ADVERTEN- TïöN van 1 tot 5 regols fl.10, iodoro rogel meer 20 cont (bowl^iiOé inbogropon). Grootó lettors wosdon naar plaatsïuimto botokond. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN. met me te sturen naarKLERCQ's BEDDEN- en MATRASSENFA BRIEK in de Spoorstraat, Ik keek m'n oogen uit, maar wist je ook dat ze zulke mooie KAR PETTEN hadden, dat vertelde je me niet. Ik ga weer naar Spoorstraat 32, Helder. Tel. 236. Hoogwoud, 25 Maart 1926. Mijnheer de Redacteur, Mag ik nogmaals -in uw veelgelezen blad oenige plaatsruimte verzoeken Gaarne schrijf ik eenige regrels in antwoord op het schrijven van den heer Tuinman, die söhrüft in Uw nummer van Woensdag 17 Maart, dat hij in deze periode ook om l'ager bemaling heeft gevraagd, daar men bijna niet met dxooge voeten op den weg kon komen cün er nog meerdere noodtoestanden jzaoh voordeden. Mijn vriend, ik kan over 'dien toestand bij U niet oordeelen, want de waterstand van het Heem raadschap de Niedorper Kogge heeft niet het zelfde peil als Ra a~ksm aatsboeaem, maar dat is zeker, dat er op Raaksmaatsboeizem in de jaren 1890—'94 ook zeilschepen voieran en nu motoren met een tonnen-maat van 50 ton en nog enkele groo tser, maar sohrijyer geeft toch de voorkeur geeu peRvarlaging. En dan wat do hoer Reuvers schrijft, dat in de jaren 18901894 meermalen gebeurde, dat er nood sein kwam vanaf de Sohagerwaard met een aaaa- waaienden wind. Dat is mg bekend, maar hoe of dijken en kaden worden onderhouden in "Uwe om geving, weet ik niet, maar dit weet jk. welr, dat voor enkele jaren in den zomer met een lagen wa terstand, onder Harehkarepell, dijkdoorbraak ont stond. Dat is naar mij n meen mg toch wel' een on derhond, dat wel Iets te wenschen overlaat. En dat aan do kaden en dijken bjj ons in de laaltste jaren ook de beste zorg niet is besteed, wil' ik U wel' bekennen. Want in "deze maal-periode is het bij ons ook voorgekomen, dat het water over de bedij king van den polder Lagehook, in onderhoud bij het Ambacht De Viqr Noordor Koggen, met een water stand van een centimeter boven R.P- heen liep. Maar toch stelt schrijver .dezes peilyerlaging ot den achtergrond, want indien het peil' niet? wordt verlaagd, zal het geval eerder zich voordoen, dat er te Alkmaar door de sluis gespuid kan worden, met een verschil' van 14 centimeter bij N.A.P. als dat het peil1 5 centimeter wordt verlaagd en men een verschil' krijgt van 19 centimeter. Dankend voor de plaatsruimte, P. GROEN, i wafcermoTenaar, Polder Lagehoek, Hoogwoud. benoemd. Dr. iGessler, de rijksminister van verdedi ging, zal dien dag met enkele vertegenwoordigers van" leger en vloot den rijkspreaident gelukwenschen met dit zeldzaam jubileum. DE INFLUENZA IN AMERIKA. De gevreesde influenza blijft iu Amerika haar slachtoffers maken. In de meeste arbeiderscontra heerscht thans de .ziekte in een erger mate dan in het bekende griepjaar 1918. Uit New-York, Philadelphia, .Boston en Chicago vooral komen influenza-berichtan. Merkwaardig is, dat de ziekte door velen wordt toegeschreven aan de achtereenvolgende mijnwerkers stakingen. Het gebruik van andere kolen dan anthra- clet zou de verspreiding van gevaarlijke gassen be werken, met als gevolg aandoeningen, die tot in fluenza leiden. In de afgeloopen week heetft men te (New York 87 sterfgevallen tengevolge van influenza opgeteekend. en 608 tengevolge van longontsteking, vooral onder grijsaards en kinderen, BROEDERMOORD. Te Bromberg, is onlangs dr. Leigebel. secretaris van de vereeniging van artsen aldaar, vermoord en be roofd. De politie heeft thans den 16-jarigen broeder van het slachtoffer gearresteerd, die bekend heeft de misdaad te hebben gepleegd. Voor het geld. dat hem in handen was gevallen had hij een motorfiets ge kocht. SNEEUW IN FRANKRIJK. In verschillende streken van Frankrijk, vooral in het Zuiden, is sneeuw gevallen. springen bij guur weer vaak stuk of worden ruw en schraal. Dit is spoedig te verzachten en te genezen door Doos 30 ct. EEN MOORD UIT MINNENIJD, Gisiernacht heeft een te Berlijn studeeren-de Ame rikaan in een taxi-auto zijn verloofde, een te Berlijn optredende Amerikaansche danseres, doodgescho ten en vervolgens zelfmoord gepleegd. Het meisje had een einde aan de verloving, willen maken. OVERVAL VAN EEN NACHTCLUBl Te New York zijn vier roovers, die 's morgens' vroeg een inval deden in een bekende nachtclub in West Forty-Fifih Street, in de handen der politie gevallen. Toen de heeren bandieten, die eerst den portier onschadelijk hadden gemaakt, de club bin nentraden. elk hunner met een revolver in de hand, stuitten zij op een dansende menigre. Toen zij „Hands up, everybodyl" bevalen, en er ontsteltenis ontstond, hield ook de jazzband met spelen op, doch de roovers dwongen de spelers onmiddellijk met hun muziek door te gaan. Zij maakten zich daarop meester van verscheidene duizenden dollars, doch misten den grootsten buit, een paarlensnoer, dia manten ringen en 'armbanden, een waarde van meer dan een half millioen vertegenwoordigend, die de weduwe van een millionair uit Philadelphia onder een op tafel slingerend servet wist weg te moffelen. Van een balcon aan een zijmuur slaagden '{wee toonoelspeelsters erin ongemerkt weg te sluipen naar het achterste gedeelte van het gebouw en via de branduitgangen de straat te bereiken, waar zij de politie van het geval verwittigden, Voordat de roo vers er het flauwste vermoeden van hadden, ston den politiemannen met revolvers voor huD neus. Zij deden een zwakke poging tot ontvluchten, doch moesten zich spoedig, gewonnen 'geven. Het merkwaardige van het geval is, dat zij zonder dat een gevecht plaats had, werden gearresteerd, gis teren met zwaar-verbon den hoofden voor den rech ter verschenen. De politie ontkent, daarvan ook maar iets voor haar verantwoording te hebben. GROOTE BRAND IN EEN SUIKERRAFFINADERIJ Uit Maagdenburg, 25 Maart. Hedenmorgen te gen acht uur is een ernstige brand uitgebroken in de suikerrafinaderij E. C. Helle in Maagdenburg- uudenberg, Twee groote gebouwen werden door het vuur aangetast. De brandweer uit Maagdenburg en voorsteden tracht het vuur'meester te worden. Da materieele schade is zeer aanzienlijk, doch kon nog niet vastgesteld worden. Waarschijnlijk zijn bij den urand geen menschenlevens te betreuren. HINDENBURG 80 JAAR OFFICIER. .Don 7den April zal het 60 jaar celeden ziin, dat rijks-president von Hindenburg tot lui:enant werd EEN MOEDIG KIND. De befaamde vuurtorenwachter, die op een eenza men post bij de Engelsche kust langen tijd alleen zijn taak bleef vervullen, daar het ruwe weer zijn aflossing onmogelijk maakte, heeft thans zijn even knie gevonden in een 14-jarig meisje. Drie nachten lang heeft het kind de lichten van Sl. Heiena's 'lighthouse bij .Bembridge (eiland Wight) brandende gehouden. Sinds Zaterdag bevond ze ziel} daar,wijl een storm den terugkeer van haar vader en moeder, di« aan wal gegaan waren tot het doen van inkoopen, belette. Ze bezat slechts één brood «>m haar honger te stillen. Den eersten avond van het wegblijven der ouders was men zeer benieuwd, of het meisje de lichtsei nen als gewoonlijk in werking z'ou stellen. Op het daartoe vastgestelde uur zag men wer kelijk de lichten schijnen. Zondag en Maandag wa ren de ouders zeer ongerust,- wijl zij wisten, dat hun dochter maar weinig voedsel had. Herhaaldelijk werd getracht, het seinhuis te bereiken. lederen avond schenen de seinlichten regelmatig. Eindelijk slaagde men er in den vuurtorenwachter en zijn vrouw met behulp van een motorboot op bun post terug te brengen. Het meisje had tot het laatste toe trouw haar plicht gedaan en iedere vier uur het mechaniek op gewonden, dat de seinlantaarns doet draaien. HOE ZIELIG. Te Nantwich (Engeland) zijn in een woonhuis de overblijfselen gevonden van een bijna 80-jarige vrouw, liet lijk was tot eem mummie verdropgd. In het huis bevonden zich drie dochters van de overledene, welke jarenlang met het lijk de kamer- gedeeld hadden. Een neef van het drietal had een week of zes gele- deh nog aan zijn nichten gevraagd, hoe het met haar moeder was, en ten antwoord gekregen, dat ze het best maakte. Andere getuigen verklaarden, dat ze de overledene drie vier jaar geleden voor het laatst levend ge zien hadden. Toen de politie het huis binnendrong, vond ze het lijk van de oude vrouw, omhuld door een laken, op De .generaal bezweek voor. dit argument, maar ide zoon vertrouwde deze zwenking niet en gaf zijn ver loofde den raad, haar Intrek te nemen bij een zijner vrienden, den bankier Skdades. Deze nam echter de vlucht uit Athene om redenen van particulieren aard hij ging er. namelijk van door met 32 millioen drach men. Het meisje nam daarop haar inirek bij een harer tantes doch ook daar liet men haar niet met rust Een Grieksch officier gelastte haar naar. Belgra-_ do «te vertrekken en die stad niet meer te verio- ten; deed ziji dit toch, dan-zou zij iu den trein wor den doodgeschoten. Toch wanhoopt mejuffrouw Trlpicic niet. „Mijn verloofde", zoo verklaarde zij, „keert dezer dagen uit Londen to Athene terug; dan ga ik. naar hem toe onverschillig wat er mei mij gebeurt" GRIEPEPIDEMIE IN RUSLAND. Omtrent de in Rusland woedende griep-epidemie, wordt gemold: Te Moskou worden wekelijks ongeveer 10.000 per sonen zaek. Het volkscommissariaat voor hygiëne heeft een doktorenconferentie bijeengeroepen, teneinde te beraadslagen over maatregelen ter be strijding van de epidemie. BANG VOOR ZONLICHT* j Een eigenaardig geval' diende dezer dagen voor een Engelsche rechtbank te Livorpool'. Politieagenten hadden een vrouw van 70 jaar ontdekt, die dood in de keuken van haar woning lag. Het gas brandde, de blinden waren gesloten, terwijl meubelen en voorwerpen met een dikke laag vuil .en stof waren bedekt. Dokters, die het KjE onderzochten, kwamen tot de -conclusie, dat at vrouw aan dubbelë longontsteking was overleden en waarschijnlijk reeds een maand geleden was gestorven. Er was voedsel' „voldoende in het huis. Ofschoon het nu voor het grootste gedeelte was beschimmeld. Een ,bankaccountant uit South ampton, een neef van de overledene, verklaarde^ dat zijn tante alleen woonde en sinds eenigen tijd in den waan verkeer de, dat zonnestralen doodelijk waren. Zij deed daar om alles om het zonlicht uit haar woning te hou den. Toen zij haar zuster te Londen bezocht, beplakte deze om dezelfde reden alle vensters met bruin papier. Een plaatselijke aannemer, die voor haar gewerkt had, word ook eens door de zonneschuwe juffrouw voor de doodelijke stralen gewaarschuwd. Zij had hem ook verteld, dat zij haar maaltijden onder de trap gebruikte, waar het donker was. Msb. Ook aan huis te ontbieden zonder prijsverhooging. kelijke vrouw van dezen worden. modernen Blauwbaard een stoel zitten. De oudste der drie zusters zei: „Dat is mijn moeder. Je moet ze niet aanraken! Ze is daar al een paar jaar." I Vlak bij het lijk stond een tafel met fruit, eieren en brood er op. De eenige kamer, die bewoofd was, bleek die te zijn, waarin het lijk zich bevond. De vrouw scheen een natuurlijken dood gestorven te zijn. Haar drie dochters, die niet wel bij het hoofd wa ren werden naar een gesticht overgebracht. •EEN VERLOVING MET HINDERNISSEN* Zoo-als men weet. heeft generaal Pangalos, de iGrieksche -dictator, onlangs een achttienjarige jonge dame, Reta Tripicic, laten verbannen, louter en al-, leen omdat zijn zoon verliefd op haar was. Met deze verbanning blijkt het lijden van het meisje eerst goed begonnen te zijn. Nauwelijks was zij te Belgrado, waarheen zij de wijk had genomen, gearriveerd, of de politie ontving een telegram uit I Athene-, waarin juffrouw Tripicic werd gesignaleerd als een gevaarlijke communiste. De politie der Joe- goslavische hoofdstad stolde een onderzoek in en spoedig bleek haar, dat de beschuldiging ongegrond was: het telegram was slechts een manoeuvre van Pangalos, om de beide geliefden van elkaar verwij derd te houden. I De bannelinge verklaarde bij het verhoor, waaraan 'zij werd onderworpen, dat ziji twee jaar geleden op een bal, kennis had: gemaakt met den marine-officier Pangalos. Liefde-o]vhet-eerste-gezi-cht manifesteerde zich bij de jongelieden, doch spoedig kwam papa Pangalos achter de idylle; hij had een ander huwe lijk voor zijn zoon op het oog. Hij verbood verdere ontmoetingen met Reia Tripicic, en nam zelfs maat regelen om dit verbod te doen eerbiedigen; alles ver- geefsch. Pangalos junior dreigde, in den loop van een stormachtig onderhoud, met zijn vader, onver wijld zelfmoord te zullen plegen wanneer hij- geen toestemming, kree-g om te trouwen met het meisje zijner keuze. AANNEMEN en TROUWEN. KLEEDT U MODERN. Wij hebben alles klaar. U kunt het ook laten maken. Heerenkleedlng, Hoeden, Petten, Boorden, Dassen, enz. THUISKOMST. Met Paschen wacht ons In het Noo- dhoIlandSch Koffiehuis een mooie uLvoering van het Cor ftuys- Ensemble. Het U een bijzonder interessant stuk en wordt hier met een prima bezetting gegeven. Wij geven over deze voorstelling elders de vol gende persheoordeelingen: „Nieuwe Rotterd. Grt." Dit mooie, zuivere stuk is voortreffelijk gespeeld. Tilly Lus liet ook nu weer een spel bewonderen, dat geen spel meer scheen: haar oogen, haar nerveuze mond, haar suggestieve intonatie, haar wonderbare stemwisseling, haar gansche mimiek, die nooit te veel geeft, die altijd de natuurlijkheid zelve is, dat alles stempelt de wijze, waarop zij deze rol ver vuld heeft, tot groot meesterlijk speL Henri Borel in „Het Vaderland". Welk een schat helaas I al te zelden voor ons onthuld bezit on9 tooneel in Tilly Lus; deze in- tuitieve kunstenares, die een rol niet zoo maar „speelt", maar aanvoelt tot in de fijnste vezeltjes der psyche eir van en zich met het hart er, van zoo vereenzelvigt, dat zij haar op de planken onder gaat, Hoe schoon deed zij de reinheid en onschuld van Blanche van haar uitstralen, hoe schrijnend reageerde zij op de verdenking van André, hoe uiterst teer en subtiel .deed zij de onderbewustheid even, vraag, raden van haar gevoel voor den Ame rikaan! De Telegraaf. Van de zeldzame meesterstukjes van tooneelspel, die Tilly Lus ons den laatsten tijd heeft geschon ken, is deze Blanche in J. J. Bernard's „Thuiskomst" wel het volmaakste. Arnhemsche Courant. Als Tilly Lus een huitenlandsche was er. zij speel de met „steri'-reclame voor exorbitante prijzen, dan zou men haar natuurlijk „moeten" zien. Nu heeft zij weer een heel fijngeteekende figuur uitgebeeld, zoo, dat het geen spel meer was, maar een zuiver, mnerlijk beleven, zoo dat zij opnieuw de overtui ging heeft gegeven een zeer bijzondere kunstenares te zijn, wier naam in één adem genoemd mag wor den met de allergrootsten. Het Algemeen Handelsblad. En het publiek toonde zich hoogst voldaan, was aan het slot zelfs geestdriftig. Terecht, want „Thuiskomst" is een fijn geschreven en knap ge bouwd stuk en het wordt zeer goed gespeeld. EEN INTERESSANTE LEZING* De Pluimveevereeniging „Westfriesland" alhier be sloot den PluimveecoDsuIent uit te noodigen voor eene lezing, zoo mogelijk over broedenden fok ken. Men hoopt, dat deze voordracht door lichtbeel den zal worden verduidelijkt. DE GROOTSTE VERZEKERAARS* De drie grootste verzekeraars in het 'Sehager marktfonds waren in 1925 de heeren C. Baars alhier met 247 slachtruhderen, J. Bruin, Zijpe, met 145 en Gebr. Constant, Zijpe, met 88. VERKOOPING. Uitslag der verkooping! ten overstaan van Notaris Luyckxj in „de Roode Leeuw" te Behagen, van een huis met erf en weiland, groot 62.48 areai, eigendom van wijlen M. de Moei1 aan de Nes te Schagen. Kooper de heer IJsbrand Verlaat te Sohagen voor f 3391. NOG EENS DE PAASCHTENTOONSTELUNO. Aan de Schaker Paaschtentoonstelling was we der een belangrijke vetmarkt verbonden. Het Schar ger marktfonds ter verzekering van afgekeurd slachtvee, boekte niet minder dan 97 stuk». De prijzen liepen van f 550 tot en met f 1100, wat onge veer 80 a 90 cent wordt. De eerste prijs koe van den heer H. Kooü, Vennik, Harenkarspel', werd, zooals reeds gemeld, verkocht voor f 1100. De eer ste prijs os bracht f 650 op en werd aangekocht voor de verloting. Een schot van deü heer A. Spaans te Kolhorn ging naar Haarlem en bracht f 1000 op. Dat de tentoonstelling door heel het lari'd bekend ia, blleek wél uit de aanwezigheid van een paar vette ossen uit Dirkslandi op het eiland Ovar- flakkee. MUZIEKTUTN. t Wij verwijzen belanghebbenden naar de adverten tie in dit nummer, waarbij de inschrijving op de buffetverpachting wordt opengesteld. Betreffende de bei-de dit j aar lil den tuin te houden muziekfeesten vernemen we, dat aan het zangersfeest door 33 zangvereenigingen zal gor den deelgenomen; voor het nationaal concours van Harmonie- en Fanfare-gezelschappen, waarvoor de aangifte nog tot 31 dezer openstaat, hebben Zich reeds 26 voreenigingen aangemeld. Nog vernemen we, dat het voorgenomen concert anonym schrijven van de zoogenaamde ontrouw i Theater RoyaT niet zaT doorgaan, aangezien van zijn vrouw in kennis te stellen, en zich en fla- men me^ Alkmaarsche Symphonie over de grant délit door haar Heer Gemaal te laten betrap- voorwaarden niet eens kon worden, pen. j Brown meent nu het tastbare bewijs van de on-1 GELUKKIGE WINNERS EN DEBITANTEN. trouw vam zijn vrouw te hebben, voor bet eerst in - De hoofdprijs der verloting van de Scbager Paasca z'n leven weende «de businessman. Dan bekent de acht tentoonstelling, de vette os, is gewonnen door d® ste vrouw van Blauwbaard dat het haar slechts te heeren J. Asjes yOudesluis en J* Volder te Kleine doen was om de liefde van haar man te winnen en Sluis. het lot van haar zeven voorgangsters te ontgaan. De 2e prijs, een koe, der 'Schager verloting, Viel ten Zij: zal in werkelijkheid de eerste en de laatste wer- deel aan den heer Jn. Schager te Groenveld, uit de THEATER ROYAL. De trouwe bezoekers van ons Theater Royal be hoeven toch niet te klagen over afwisseling. De di rectie brengt steeds was anders en veelal iets actu eels. Deze week de Paramount-film: „De achtste vrouw van Blauwbaard", met niemand minder dan Gloria Swanson in de hoofdroL De korte inhoud vertelt ons van deze succesfilm het volgende: Het huwelijk is als een duikeling: sommigen springen overmoedig in het diepe, anderen geven er de voorkeur aan langs 'den wallekant te- blijven, scharrelen in het ondiepe. De meeste stellen zich te vreden met één proef, enkele schijnen er genoegen in te vinden deze proef meerdere malen te herha len. In het Ritz Carlton Hotel te Ostende, wordt het mooisie appartement ingenomen door den Marquis de Montferrat, een geruïneerd edelman, wiens eenig actief bestaat uit zijn goedklinkenden familienaam en zijn ontelbare voorvaderen. Om hun kamerhuur tc- betalén, moet hij met zijn twee dochters Lucienne en Monna als adellijke reclame en lokvogels dienen. Hij hoopt dat zijn dochter Monna spoedig een rijk huwelijk zal doen en daardoor de heele familie uit de financieele moeilijkheden redden. De bekoorlijke Monna koestert eigenaardige opVat tingen omtrent de liefde, het huwelijk on het leven in het algemeen. John Brown, een Amerikaansche milliardair, wien in zaken alles gelukte wat hij tot heden ondernam, doch die minder gelukkig in de liefde blijkt, is hairt- stochtelijk verliefd op Monna geworden. Doch Brown heeft zich reeds van zijn zeven vorige vrouwen la ten scheiden. Monna zou de achtste vrouw van de zen modernen Blauwbaard worden en daar voelt ze niet veel voor. Door een toeval komt Monna een en ander te weten.ongelukkigerwijs is zij juist met Brown getrouwd. Zij stelt alles in het werk om het lot der zeven vo- rige vrouwen niet deelachtig te worden. Zij weigert werkelijk zijn vrouw te worden voor ze zeker van zijn blijvende liefde is. Zij is te trotsch om niet - meer dan een gril voor Brown te beteekenen en later 1 sis zijn zeven andere vrouwen na de echtscheiding „gepensionneerd" te worden. Dan begint een aaneenschakeling van komische avonturen, waarbij Monna tracht haar echtgenoot te j binden door zijn jaloezie op te wekken. Voor het eerst in zijn leven vindt Brown een tegenstand, j dien hij niet breken kan. - Monna zendt bloemen aan zich zelf, verlaat de echtelijke woning op het middernachtelijk uur, en speelt ten slotte haar laatste troef uit door een neef in haar slaapkamer te noodigen, haar man in een

Schager Courant | 1926 | | pagina 1