Aiitneci Nitiis- iï- lM B. H. Lenphaus, Winkel. NEELS HAAST U! Uit het hart van Holland. Vraagt stalen of Zichtzending. Zaterdag 10 April 1926. 69^,0 Jaargang. No. 7824. Ultgiivcrs t N.V. vh. AN Co., Schagen. Eerste Blad. LAAT UW KOUSEN AANBREIEN, fierveus en Overspannen Slapeloos en Afgemat JVIijnhardt's Zenuwtabletten Kledingmagazijnen, Kelzerstr. 62-03-44, Helder. Binnenlandsch Nieuws. is Lij Gemengd Nieuws. I« aa "Ui enblll e 'ij Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- en Zaterdag. BIJ inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advor- tontlön nog zooveel mogelijk in hot ooratultkomend nuuimor gopluutst. POSTREKENING No. 23330. ÏNT. TELEF. no. 20. Prijs per 8 maanden fl.Gö. Losso nurnmors 8 cont. AD VERTEN- TïöN van 1 tot 5 rogols f 1.10, iodoro rogel moor 20 cont (bowlj; ...lö. inbogropon). Grooto lottere worden naar plaatsruimte borokond. WT NUMMER BESTAAT UIT TUF BLAREN. da- rijea VAN B U S W U K'S SCHOENHANDEL. SCHOENMAKERIJ. RUIME KEUZE IN ALLE SOORTEN. MOOIE, EENVOUDIGE SCHOENEN VOOR BIJZONDER LAGE PRIJZEN. Nog hebben wij een groote partij TENT- en ZONNESCHERMLIN NEN, dubbel breed, kleurecht, voor slechts 80 ct. p. el. Vliegt weg. Groote sorteering Vloer-, Divan- en Tafelkleeden, Keuken-en Serre- matten. Tijger Divan, de allerbeste f27.50 bedden- en Matrassen- fabriek M. KLEKCQ. Spoorstraat 32, Helder. Telei. 206. Nu de Kamers waarschijnlijk langer dan gewoon lijk bijeen zullen blijven, loopen er vele hoteliers, wier neuzen krullen. Want het mooie begin van April heeft altoos een uitstekenden invloed op het bespreken van kamers, zoowel in hotels als pensions. Dat wil zeggen op de welvaart van een zeer groot deel van Scheveningen en derhalve van Den HAag De vreemdelingenindustrie is een eigenaardig vak, waarvan de buitenstaander nooit iets begrijpt, voor hij de gevolgen ervan aan den lijve beeft gevoeld. (Dit laatste moet men niet letterlijk opnemen sedert de groots:e hoeveelheid van Galiciers en Polen uit Den Haag naar België zijn teruggekeerd, en de overblijvers hebben geleerd, daf water ook voor an dere doeleinden kan worden gebruikt dan voor het verdunnen van koffie-extract, een denkbeeld waarop zijw zonder hun verblijf in Holland vermoedelijk niet zouden zijn gekomen. Niet dat de Nederlander zoo badzuchtig is, doch de dagelijks gevulde waschkom, waarvan deze per sonages oorspronkelijk het gebruik totaal niet ken den. 'heeft vermoedelijk tengevolge gehad, dat in M.twerpen en in andere Poolsch-Galicische centra het waterverbruik is gestegen. Waar een oorlog al niet goed voor ifil vHaakje toe). De vreemdelingenindustrie in den Haag-Scheve- ningen heeft twee groote "beweegredenen. De eerste is de hoop, dat er betalende gasten zullen komen. De tweede, dat zij zullen uitblijven. Bij het eerste geval is de overweging natuurlijk, dat men iets zal verdienen, dat bijv. het verhuren van een deel der woning gedurende een week of zes zal maken, dat men het heele huis voor het geheele jaar vrij van huur heeft. Al moet men zich dan ge durende die zes weken ook behelpen op zolder of in een kabinet. Doch voor de tweede categorie is het truc tot be lastingontduiking. Wie een deel van zijn woning te huur aanbiedt, krijgt een evenredige verlaging van Personeele Belasting. Ook al slaagt hij er niet in om werkelijk te verhuren, hetzij omdat hij te veel vraagt of omdat wat hij aanbiedt niet in den smaak valt Ontheffing is iets, waarop hij „recht" heeft en zoodoende is het aanspijkeren van het bordje en het opgeven der appartementen bij een verhuurkantoor - zelfs al is hier een gulden of wat mee gemoeid een speculatie, die altoos geld opbrengt. Komt de gast, betaalt bij wat wordt gevraagd, neemt hij genoegen met wat wordt aangeboden, wel nu, in godsnaam, dan behelpt men zich en verdient huur en nog wat. Ein komt hij niet, dan blijft men knus in de „verhuurkamers" zitten en betaalt al leen zooveel minder belasting.... Wat ook winst is in onze dagen. Voor de rest is dit een bedrijf, waarin zeer vee'l wordt gebeunhaasd. Er zijn lieden, die 'n woning meubileeren met gehuurden inventaris Lukt 't ver huren, dan zijn zij de eerlijkheid in persoon. Maar hebben zij tegenspoed, dan wordt een opkooper in den arm genomen en is een spoorkaartje gauw ge noeg verkocht om als exploitant van vreemdelin genverkeer uit het domicilie te verdwijnen. Inmiddels eindigen ook vele hona fide beoefenaars dezer industrie op katastrophale wijze. Men lette maar eens op de lijst van faillissementen, die, na een slecht seizoen in September en October in de kranten komen, met de omineuze vermelding „pen sionhouder" of „kamerverhuurder" er achter. Heel anders natuurlijk staat het met de hotels Vooral als zij bovendien de attractie hebben van een kwakend, brullend, krijschend, en over het al- cemeen onaangenaam soort van leven makend or kest, dat alles fabriceert behalve muziek en „dus" vo'maakt geschikt is voor het lawaaien in een .dancing", waar allerlei acrobatiek wordt uitge oefend behalve dansen. Wie 'n ..dancing" begint, wordt rijk als hij veel ifb'o e muzikanten en muziek engageert en entree heft. De paar dwazen, die meenen er te kunnen komen door den consumptieprijs een stuiver of dubbeltje te verhoogen, zijn op weg naar zelfmoord. Want terwijl men vroeger op een bal Ijs en desnoods champagne noodig had om te bekomen van de in spanning, is er na vijf minuten „pas markeeren", .langzaam loopen" en „model-rechtsomkeert maken" niets anders noodig dan 'n teugje uit 'n glas limo nade dat gerust van 10 tot 12 of 1 uur dienst kan doen. Moe, dorstig of hongerig wordt men niet bij den modernen dans. Hoogstens sterft men van_v,er- veling of van liep besef van eigen minderwaardig heid da- men deel neemt aan zulk, een vertooning. Dus entree en toch buitengewone 'prijzen. -Wie over den bond komt, raakt ook over den staart. Eb do kellner, die zes tafels heeft, waarop heel den avond precies twaalf glazen limonade en een whiskey-soda komen, heeft ten slotte een moreel recht op meer fooi, als die limonades vijftig cent kosten, dan als zij maar 'n kwartje zijn.... Vandaar, dat le dancing" bloeitl en dat de kunst negers, die het „slagwerk" behandelen, opgeld doen! Heel den Haag danst of liever schuifelt en wan delt op jaszzerigheid (voor welk woord ik noode de „a" weglaat om niet te worden verdacht van flauwe jacht op geestigheid.) Natuurlijk zijn alle inrichtingen niet over één kam te scheren Ik herinner me één bal in het Kurhaus verleden jaar, waar een dame stepte met zulk een clegance, dat het bijna ongelooflijk was, dat iemand het klaar speelde. Die dame zij had zich blijkbaar dien dag laten „eton-boyen", want haar kortgeknipt en strak gescheiden haar glom en plakte van de cosmetiek was grootmama, althans het figuur van haar dochter (die niet danste) verried, dat de da tum van het grootmamaschap niet verre meer ver wijderd was. Tn andere zalen heb ik zien „dansen", door jon gelui, met een houterigheid zonder voorbeeld,, een onbeholpenheid waarvoor het eenig excuus is, dat zij niets anders h9bben geleerd, dan step en trot, terwijl deze grcctmama blijkbaar de §chool van wals en lanciers nog had meegemaakt Wat heel wat scheelt als het op elegaace aan komt. Vandaar dan ook da* geen Haagsch bal zoo druk besproken is, als dat van 'n dag of wat geleden, waar, met een hoogst modern gezelschap, niets an ders werd gespeeld dan muziek van Strauss en der gelijke „ouwe sokken", Waar wals en polka, kruis polka, lanciers, quadrille elkander opvolgden en waar het jonge geslacht elkaar aankeek of het in Keulen donderde, toen zij vader en moeder en mis schien nog oudere generaties zagen ronddansen met vreemde zonderlinge gebaren, waarvan zijzelf in hun moderniteit van schuifelen en zolen slijpen geen verstand hebben. Toen zij zagen dansen op 'n m e 1 o d i e. inplaats van op 'n knerp, 'n zoem, 'n brom, 'n kras en 'n acuten aanval van kattendolheid. Iets dergelijks is hard voor een modern mensch^ die zijn eigen tijd beschouwt als het puikje van het allerbeste en al dat gedoe van het voorgeslacht, als uit-den-tijdsche nonsensl A. DE GELE WINKEL heeft een FAAM, ook met zijn NIEUWE KOUSEN staat hij BOVENAAN DEPOTS: Schagen J. BALK; Breezand Mei. BERG; Alkmaar Mej. BEUDEKER—thgel, Hofplein. Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen buisje 75 cent. Bjj Apoth. en Drogisten. Wij zijn 20 pCt. goedkooper en de grootste keuze. Reiskosten worden vergoed. Zondags tot 12 uur geopend. KAPITEIN J. PARIS Naar aanleiding van het sneuvelen in Atjeh van kapitein J. Paris wordt van blijkbaar wei-ingelichte zijde aan het Koloniaal Bijblad der „Haagsche Courant" het volgende geschreven: „Kapitein J. Paris gesneuveld', gevallen op het veld van eer Het is een verpletterende tijding. Hij heeft zijn plicht gedaan, meer dan z'n plicht, ook al werkte men hem tegen, zooals dat in de laatste maanden meermalen gebeurd is. Hij sneu velde door de hand van den vijand, maar de duis* tere machten, die administratieve stuurlui-aan-den wal ontketenen, zijn niet vreemd aan dit tragisch einde van een der dapperste en bekwaamste officie; ren,.die op Atjeh's Bodem hebben geopereerd. Hij was van het keurkorps der marechaussees een der meest beminde, een der meest geachte figuren. Kapitein Paris kwam in 1911 als jong twee en twintig jarig 2e luitenant der infanterie naar Indië. Reeds als cadet te Breda had hij vele vrienden ge maakt; zijn persoonlijke eigenschappen, openhar tigheid, doortastendheid trokken velen aan. Maar deze zelfde eigenschappen zouden hem in zijn In dische loopbaan groote teleurstellingen brengen; administratieve godheidjes op Indische regeer ings- bureaux houden niet van openhartigheid en door tastendheid. Menschcn met deze eigenschappen kun nen lastig zijn Slechts één paar diende luitenant Paris op Java, de rest van zijn diensttijd heeft lijj op Atjeh door gebracht. Twaalf- jaar diende hij bij het korps Ma rechaussees in Atjeh. hij was een kenner van het land als weinigen. Hij sprak even vlot At-jehsch als Nederland,sch en Engelsch, r kapt. Paris was met een Engelsche vrouw getrouwd en zijn volmaak te kennis van de Atjehsche taal, van de zeden en ge woonten van de Atjehers had als gevolg, dat hij hij alle Atjehsche hoofden in hoog aanzien stond. Dit geeft aan den overval, waarvan hij slachtoffer werd bijzondere beteekenis. Gedurende zijn diensttijd in Atjeh werd hij voor den tijd van een jaar belast met het civiel' bestuur te Meulaboh, maar aangezien hij zich niet kon vereenigen met de inzichten van den assstent- resident daar ter plaatse en omdat hij een mee- ningsverschil had .met den .gewestelijken militairen commandant werd hij, in Juli '25 teruggeplaatst naar 't wapen der infanterie. Van 't keurkorps der marechaussees terug naar de infanterie, het. was voor kapitein Paris een degradatie, die hij zich zeer heeft aangetrokken. Zoo goed was de verhouding van hem met de Atjehsche hoofden, dat toen hij teruggeplaatswerd de Atjehsche hoofden requestreerden om hem aio gezaghebber te Meulaboh te inogen behouden. Dit werd niet toegestaan! Na de aanvallen in Bakongan, "kort geleden, werd kapitein Paris met tweedo brigades infante rie er op uitgezonden., lm het gevecht gedroeg hij zich da poer en voorbeeldig, hij werd zelf gewond en legde elf vijanden neer. Het gebeurde kon hem ech ter niet in genade bij den militairen commandant terugbrengen Nog enkele weken geleden schreef kapitein Pa ris naar Holland brieven, die met betrekking tot den toestand in Atjeh Zeer pessimistisch waren. „Als e.r niet spoedig wordt ingegrepen", zoo schreef deze Atjeh-kenner „aan loopt het ter Westkust mis". Hij heeft goed gezien. De heer Hens sprak van „incidenten", kapitein Paris wist beter. Zijn dood is voor Atjeh een onherstelbaar verlies. De officieren, die onder hem dienden, zijn vol lof over hem, mochten hem als kameraad, be wonderden hem als dapper, doortastend aanvoer der op lange patrouille tochten. ^Van de officieren; uit de oude Mjeh-school was hij een der laatsteen. Nu is ook hjj gesneuveld op het veld van eer Een nieuwe Atj eh-geschiedenis werd bloedig en dramatisch ingezet." - WARMENHUIZEN. Naar wij vernemen zal op 27 Juni. en 4 Juli a.s. in deze gemeente een zangconoours worden gehou den, uitgaande van den N.-H. Zangersbond. Reeds 17 vereenigingen hebben zich voor dit concours aangemeld. - WARMENHUIZEN. Door de politie .zijn thans opgespoord de daders van het in Maart 1926 ontvreemde rijwiel van den heer S. te Schoorlldam. DE ZAAK-VERSCHOOR. Het onderzoek in de zaak-Verschoor, dcö pen ningmeester van het Comité voor de Drentsche Ve nen, heeft naar de „Tel"'^ verneemt tot dusver wel1 het overtuigend, maar niet het wettig bewijs ge bracht van 's mans schuld, want met groote be hendigheid weet de verdachte de bewijzen vani fraude of verduistering te onbZenuwen. Zooals men weet geschiedde de aanhouding van den heer Verschoor in 't bijzonder op de verdenking van de verduistering van goederen. Bij zijn verhoor erkende de penningmeester jdat hij in onderhandeling was geweest om de goederen, te verkoopen. Maar zoo zeide hij verder, „het was mijn voornemen, dat géld dan later op te zenden naar de venen. De kosten om de goederen naar (de venen te zenden, zouden zoo groot zijn geworden, dat het voor de noodlijdenden voordeeliger was, ze hier te verkoopen en het geld dan op te zenden. Op deze verklaring moet de beschuldiging dat goederen verduisterd werden, vervallen. Bij het verdere verhoor gaf de heer Verschoor toe, dat zijn boeken slecht en slordig waren bijgehouden. Hij verontschuldigde dit door er op te wijzen, dat hij geen boekhouder was en hij zoo goed moge lijk zijjn verantwoording heeft ingericht. Immers, i het zijn geen koopmansboeken, zoodat klaarblijke- lijk fouten, die in koopmansboeken niet te dulden zijn, en fraude uitmaken, hier door de verklaring van den verdachte t aannemelijk worden gemaakt, althans geen materiaal' voor ae construeering van een wetttig bewijs opleveren. Het onderzoek van de Giro-rekening heeft geen resultaten opgeleverd. Daarin werd 'zeer globaal opgeteekend, wat langs anderen weg binnenkwam, zooals per giro en i per postwissel. Hij deed dit wat de postwissels be treft: per maand. En nu vermeldt dit boekje, dat per maand aan postwissels binnenkwamen be- dragen v'afal f 3CQ f 40, eenmaal' f 190. Nu heeft de j justitie gegronde redenen, om aan te nemen, dat deze boekingen in strijd zijn met de feiten. Want 1 het personeel van den heer Verschoor verklaart, dat dagelijks bosjes postwissels binnenkwamen, Zoodat bedragen van f 30 of f 40 per maand, Zeer on waarschijnlijk klinken. Het heeft zich voorgedaan, dat penningmeester Verschoor soms met een geëndosseerden postwissel betaalde; om zijn administratie te vergemakkelijken, ^verantwoordde hij dan nóch de ontvangst, noch de uitgave, wat volgens hem op hetzelfde neerkwam. Justitie en politie hebben nu de Postadministra tie verzocht,na te gaan, welke bedragen per post wissel den verdachte zijn gezonden. Bet adres voor De v gegireerde bedragen werden op het speciale nummer geboekt, dat de penningmeester voor het Comité voor de Venen had aangevraagd.^ Alle bedragen zijn correct verantwoord. Groot -is het aantal girobewjjzen, dat de Justitie en de politie ontvingen van storters, doch daaraan heeft men niets, daar de Giro deze bedragen reeds opgaf en er te dien opzichte geen fraude plaats had. De hcoge kosten voor de reis- en verblijfkosten konden evenmin tot een bewijsvoering dienst doen. Immers deze zijn z o geboekt, dat de heer Verschoor per dag n z ker bedrag aan reis- ea verblijfkosten op nam. Als .totaal1 is net aanzienlijk, doch per dag gerekend is het niet abnormaal hoog en door de verklaring van den penningmeester Zoodanig ver antwoord, dat er geen bewijsmateriaal voor fraude uit gedistilleerd kan worden. De posten in de boeken weet de verdachte steeds op merkwaardige wijze weg te werken door allerlei onkosten op te geven, die hij verzuimd had in te schrijven en die hem nu, tijdens het verhoor, te binnen schieten. En weer is dan de kans verkeken, tegen een zeer handigen penningmeester, bewijsmateriaal te verkrijgen. 1 Er is ochter een andere richting, waarin heb bewijs thans gezocht wordt. Er werden, wat de in komsten betreft, nl. twee boeken bijgehouden; heb eerst dcor de kantoorjuffrouw, die zeer punctueel van dag tot dag de recette noteerde van alle be- dr -gen, die door colporteurs werden afgedragen. Eea twe de kleiner boekje werd door deu penning meester Verschoor bijgehouden. EEN PORTRET VAN KONING GEORGE. Op de voorjaarstentoonstelling van de Royal Aca- demy trekt een portret van koning George bijzonder de aandacht. Het was bij den schilder R. Jack be steld door een edelman, die het op zijn buiten wenschte te hangen. Op aanvraag van den schil der, of de Koning bereid was, een paar keer voor hem to poseeren, moest de Koning een weigerend antwoord geven, omdat de opdrachtgever niet tot de koninklijke familie behoorde. De vorst zond den schilder echter een ruime collectie uniformen en toen men hem meldde, dat de artist een zeer goed portret, zonder model, had gemaakt, is de Koning Zaterdag uit zichzelf naar het atelier van den schil der in Earls Court gedaan en heeft hem beloofd, nog tweemaal voor het uitvoeren van detail» te komen poseeren. EEN VERKEERSWEEK IN BELGIë. De reeds traditioneel geworden verkeersweek zal dit jaar, naar de correspondent van de N.R.Ct. meldt, te Brussel en in de voorsteden, van 12 tot 19 September plaats hebben. Door middel va nde pers de bioscoop, aanplakbiljetten en lessen in de scholen zal getracht worden tot een betere regeling van bet in de hoofdstad steeds drukker wordende verkeer te geraken. Tevens zal door toedoen van het depar tement van kunsten en wetenschappen aan de 850.000 leerlingen van de lagere en middelbare scho len te België een brochuretje over hetzelfde on derwerp worden uitgereikt. MANNELIJKE EN VROUWELIJKE ONDERWIJ ZERS. Een Dinsdag te Huil gehouden congres van het Engelsche Onderwijzersgenootschap heeft met alge- meene stemmen een resolutie aangenomen, waarin het zich er tegen verklaart, dat Engelsche onderwij zers dienen onder een vrouwelijke hoofdonderwijze res, en financieelen steun toezegt aan onderwijzers, die dit weigeren. Voorts heeft het congies zich met algemeene stemmen tegen gelijke bezoldiging van mannelijke en vrouwelijke onderwijskrachten uit gesproken, daar het van meening was dat de taak Gn diensten der beide categorieën niet gelijk zijn. HONGERSTAKING VAN GEVANGEN COMMU NISTEN. In de gevangenis te Cottbus weigeren sinds twee den Paaschdag 30 politieke gevangenen elk voedsel. Toen er Zondag in de gevangeniskapel een gods dienstoefening werd gehouden, waren de politieke gevangenen op de binnenplaats. Een groot aantal communisten uit Cottbus verscheen op dat oogen- blik, vermoedelijk volgens afspraak, voor de gevan genis en begonnen revolutionnaire liederen te zin gen. De gevangenen zongen mee en maakten ten slotte zooveel kabaal, dat de godsdienstige plechtig heid gestoord werd. Toen de cipiers de gevangenen verzochten, in hun cellen terug te keeren, begonnen deze nog luider te zingen. De directeur kwam er bij te pas en deze slaag-de er ten slotte in, de gevange nen te bewegen, de binnenplaats te verlaten. We gens hun ongehoorzaamheid, werden de gevangenen nu Maandag niet in staat gesteld, hun aagebjksehe wandeling te maken. Daarop gingen Zij over tot de h mgerstakmg. Zij stelden bovendien een groot aantal eischen van politieken aard, o.a herziening van al e processen, die onder voorzitterschap van den gearresteerden rechter Jurgem hebben plaats gehad. Menzti, communistisch. lid van den Prui- sischen landdag is naar Cottbus gegaan om daar biet de gevangenen te onderhanaeten. Men ver moedt,--dat hij erin zal slagen, hen te bewegen, iiö hongerstaking op te geven. EEN TREIN VAN DEN DIJK GESTORT. Gistermiddag heeft er in Oostenrijk een eigenaar dig spoorwegongeluk plaats' gehad. De electrische trein uit Innsbruck is even voorbij het station Schar- nitz ontspoord Tengevolge van het feit. dat de be stuurder van den motorwagen op onverklaarbare wijze uit den wagen is gevallen De trein^ verkreeg dientengevolge een steeds grooter snelheid. Eerst ti>en hij met een vaart van o.a. 100 K.M. reed, viel het den passagiers en den conducteur op en trok men aan de noodrem. Juist op dit oogenblik sprong de trein uit de rails en Stortte van den spoordijk. Tlf reizigers werden ernstig gewond, waarvan drie le vensgev aarlijk.

Schager Courant | 1926 | | pagina 1