f Alpien Hlitiis- DE GELUKKIGE HELD Woensdag 14 April 1926. 69at,e Janrgfing. No. 7826. UitgeversN.V. v.h. TRAPMAN Co., Schageo. Eerste Blad. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Feuilleton. Gemengd Nieuws. DU blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag eu Zaterdag. DIJ inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advor- tontiö» nog zoovool mogulijk in hot oorut uitkomend nummer gupluutai. POSTHEKliNING No. 23330. INT. TlïLEF. no. 20. Prijs per 3 maandon fl.65. Losse numaiora 6 cont. AD VERTEN» TIöN van 1 tot 5 rogols fl.10, iedere rogel moor 20 cont (bewUi-ao, inhogropon). Grooto lotters wordon naar plaatsjcuimto borokond. m* NUMMBK BESTAAT UIT TWEE BLAÖBN Zitting van Maandag 12 April 1920. VOOR DEN POIJTLERECHTER. LANDLOOPERIJ. Do eerste der vele beklaagden vandaag was Arie Scbollenberg. tegen wien wegens landlooperij in Alkmaar en omgeving gepleegd, 8 dagen hechtenis werd gevorderd Uitspraak over 14 dagen. TAN R IJ 8 W IJ K'8 SCHOENHANDEL. SCHOENMAKERIJ. RUIME KEUZE IN ALLE SOORTEN. MOOIE, EENVOUDIGE SCHOENEN VOOR BIJZONDER LAGE PRIJZEN. IN DRONKENSCHAP GESTOLEN. We hadden daarna voortgezette behandeling der strafzaak contra den Hoornschen stratenmaker Jan Visser, die eenigen tijd geleden (30 Augustus 1925) van Piet Aaij een fiets had gegapt. Dit terwijl be klaagde in staat van dronkenschap verkeerde. Jan's vennis was mu 3 maanden gev. voorwaardelijk. HIJ HAD ROÜKERIJ NOODIG. Na hem kregen we voortgezette behandeling der zaak contra J. J. Steins, die te Alkmaar de firma smabers, op de Laat, voor wat sigaretten en sigaren had opgelicht. Zijn vonnis was 3 maanden gev. Mr. Kusters. pleiter, refereerde zich aan het oor deel dar rechtbank. LOOD GESTOLEN. Volgde een stelletje van drie beklaagden tegelijk, van wier zaak we heden eveneens voortgezette be handeling genoten. Beklaagden waren Jan Snip. Fre- ■derik Beukenkamp en Joh. Rieuwerts, allen Helder- schen, die lood van een vaartuig hadden gestolen. De eisch tegen elk hunner was f 30 of 30 dagen hech tenis. Vonnis: J. Snip 2 maanden gev. voorwaarde! met 2 jaar proeftijd, F. Beukenkamp 14 dagen gev. en J. Rieuwerts f 30 of 80 d. h. •EEN POGING TOT CHANTAGE. Volgde beklaagde Klaas Pieter de Vries, een 84- jarige landbouwer, wonende te Anna Paulowna. Bij hem was gedurende eenigen tijd, tot 21 Januari jl„ in betrekking geweest bet- 28-jarige dienstmeisje., Leentje Pieternella Smits, dat eerder in dienst wai geweest bij sluiswachter S. Kriek aan de Zuiderzee, niet ver van Aartswoud, nog onder de gemeente Winkel. In 't laatst van Januari werd door Kriek aan haar een brief geschreven aan haar adres ten hui- z« van de Vries. Maar dat wffis na 21 Januari en Leentje was reeds vertrokken naar Elft (Wielin gen) waar ze thans nog in betrekking is. De brief kwam haar dus, toen die ten huize van de Vries ar-, riveerde, niet. in handen en is haar na dien ook nooit in handen gekomen, aangezien diezelfde brief- is ach tergehouden door de Vries, nadat deze hem had ge lezen. De Vries liep daardoor een strafzaak op, die heden diende, met Kriek en Leentje Smits als ge tuigen. Na verhoor dezer getuigen achtte de O.v.J. het wederrechtelijk achterhouden van den brief en het trachten van bekl. om van Kriek geld te krijgen, daar bekl. anders den inhoud van den brief open baar wilde maken, bewezen en luidde de eisch tegen de Vries thans f 30 of 30 dagen hechtenis, Mr. Kusters, verdediger, concludeerde tot vrij spraak. Het vonnis voor de Vries was f 25 of 25 dagen hechtenis. ZTN1 BUTTRMEJISFE GESTOMPT. Beklaagde Jan van Dijk, uit Hoorn, had aldaar op 28 Februari jl. een buurmeisje Helena Wormsbec- ;ker mishandeld door haar een stomp toe te dienen. Eene handelwijze, die den beklaagde heden op f 20 <jf 20 dagen kwam te staan. I HERRIE OP HET BAL, Cornelis Johan Gerrit Ros van Texel had zijn plaatsgenoot Abraham Koorn, op een danspartijtje in hotel „Texel" te Den Burg, mishandeld en liep I 15 of 15 dagen brommen op. i I VAN HETZELFDE DANSPARTIJTJE. Hendrik Wuis van Texel volgde als beklaagde, be schuldigd. Maarten Koorn te hebben mishandeld^ op hetzelfde danspartijtje, waarvan in de vorige zaak sprake was en dat in den nacht van 20 op 21 Fe bruari werd gehouden. Bij gebrek aan bewijs werd Wuis vrijgesproken. VERDUISTERING. Kees Bak van Broek op Langendljk had aldaar eenige gelden verduisterd ten nadeele van de firma Hcutkooper. Zijn vonnis was 3 maanden gev. voor waardelijk met 8 jaren proeftijd. 'T BEROUW KWAM TE LAAT. Johannes Bos, koopman te Opperdoes, had in den loop der jaren 1924 en 1925 ten nadeele van C. Beem- sterboer f 228.87>3 verduisterd en daarvan nader hand f 50 ter delging aan Burgemeester Brons van Opperdoes ter hand gesteld -Wat niet wegnam, dat Bos thans een vonnis kreeg tot 3 maanden gev. voorwaardelijk en verplichting tot betaling van de veroorzaakte schade. 1 DE RUITEN VERNIELD. Frans Evers uit Alkmaar, had aldaar in 't café van K. Roos op 28 Februari een paar glasruiten vernield wat een vonnis na zich sloep-te tot een tien tje boete of 10 dagen de doos in. MISHANDELING. Gerrit van den Berg uit Hoorn had aldaar zeke ren Willem Frederik van Schoten mishandeld en kreeg een vonnis tot f 15 of 15 dagen brommen en betaling van f schadevergoeding voor een ver nielde lorgnet. VAN GETUIGE TOT VERDACHTE. Maria Catharina Wolf, geboren te Amsterdam, oud 25 jaren, en echtgenoot© van den kaasmaker Hedde Bos, rot in het begin dezes jaars te Groenveld (St. Maarten) woonachtig, en daarna wonende in 't Westeinde van Barsingerhorn, stond vervolgens terecht wegens beleediging van Albertus van Muil wijk uit Schagen, bij gelegenheid dat deze te Groen veld kwam op 11 Februari JL, om te innen oen be dragje van f 6.35 dat bekl. hem nog schuldig was. (Bekl. erkende wel, beleedigende uitdrukkingen te hebben gebezigd tegen van Muilwijk; '(al ontkende zij, de termen te hebben uitgesproken, die haar bij dag vaarding waren ten laste gelegd) en zij had de door baar erkende woorden geuit, omdat zij zich gekrenkt voelde als vrouw en als moeder van vier kleine kin deren, over het optreden van Van Muilwijk, die het, naar haar stellige indruk was, op hare eerbaarheid gemunt had. Zijn gedrag ten haren huize gaf haar allen grond tot die gedachte, zooals zij heden ln hare verklaringen deed uitkomen. Van Muilwijk had op 11 Februari een paar inwoners uit Den Helder mee, toen hij het geld wilde innen en dezen werden heden als getuigen gehoord, evenals beklaagde'a man (Hedde Bos) en van Muilwijk zelve. Bekl. zei, dat van Muilwijk dezen winter eens wat sigaren be nevens 'n half pond koffie, een ons thee en wat benbons als geschenk ve>or haar en haar gezin had meegenomen en haar toen over het lichaam streel de. wat hij wel meer placht te doen volgens hare verklaringen. Die artikelen waren een geschenk en behoefden niet betaald te worden. Hedde -Bos bevestigde dit beweren. Van Muilwijk ontkende als get. dit beweren. Hij verklaarde, al leen sigaren te hebben meegenomen. Deze waren hem zei hij besteld. De overige artikelen had hij beslist niet medegenomen of ten geschenke gege ven. Ook nadat van Muilwijk onder verdenking van klaarblijkelijken meineed een poos uit de zaal onder bewaking verwijderd was. bleef hij nog bij dit zeggen. Hij bleef voorts in verzekerde bewaring en keerde dezen dag niet naar Schagen terug. Hoogstwaar schijnlijk zal wel een strafzaak wegens verdenking van op deze zitting meineed te hebben gepleegd, te gen hem worden ingesteld. De O.v.J. eischte met het oog op de omstandighe den wegens beleediging tegen beklaagde Maria Wolf slechts f 3 of 3 dagen. De uitspraak zal 21 Juni plaatsvinden. -EEN VERKEERDE TEN LASTE LEGGING. Abram van Ree te Helder -heeft aldaar beleediging gepleegd. Hij had zekeren Fels beleedigd en ten J&ste was gelegd beleediging van den beer Heidenrijk. Nu volgde vrijspraak, OOK AL VRIJ. Hermanus Molenaar -te Helder had, naar hem ten laste was gelegd, diefstal gepleegd,doch werd we gens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Fine. Dinsdag 13 April alleen uitspraak, geen nieuwe zaken. i door A. S. M. HUTCHXNSON. 47. Twee menschenstroomen, in en uitgaand, duw- nauw aaneengesloten, waarvan baas Maddox de eigenaar was; zij vormden een flikkerend verlichte, lawaaiige straat, die eindigde schuin tegenover de groote tent, waar de Vos Pinsent zijn „academie ;voor boksers en schermschool" had. Tusaohen die twee tenten, aan het ééne eind Maddox Koninklijk Circus en aan het andere de mooie tent van Pinsent, waren de tenten opgeslagen van Maddox's Bioscoop, Maddox'8 schiettent, Maddox's Montagne rasse en Luchtspoorweg, Maddox's origineele Marionetten, Maddox's Luohtsohommel, Maddox's Monster Pano rama, Maddox's Koninklijk Theater en Concert Restaurant, Maddox's "Elite Thee en Koffie Salons, Maddox's Amerikaansoh Wondermnseum, en Mad dox s koek- en snoepkramen, de Levende Zeemeer min. de Krachtmeters, de Geheimzinnige Grot, het Doolhof en wat al' niet; alles behoorde aan Maddox, Maddox had malles zijn geld gestoken, en waren er nog eenige bij, die onafhankelijk van hem geble ven waren, dan kstonden zij bij Maddox in de gunst en erkenden zij in hem toon hun meerdere. 'Geen enkele tent of kraam, waarvan de eigenaars ©tango „baas" noemden, was geopend en dat was weer een van de teleurstellingen en toevalligheden van dezen dag. De schrale gestalte van baas Mad dox. nog oplettender en ijveriger dan anders, juist omdat Stingo's tenten gesloten bleven, ging llangs de verlichte straat naar^ de tent van Pinsent. Hij Plejd zijn hoofd naar links gebogen, zijn handen hield hij samengevouwen vóór zich; hh was bij- Zonder lang, bijzander mager en schraal, zóó was baas Maddox. iets kon men merken, wie en wat hij Snkryk daar door rijn klein ko- liep, dat waren de korte hoofdknik ken, waarmee hy het eerbiedig hoed-afnemen en de groeten uit de menigte beantwoordde; het her- J haalde stilstaan om enkele woorden te wisseleen met den een of ander die hem in den weg trad, 'en andere op-rijde duwde om door hom opgelet te wor den: het waren meest winkeliers uit de buurt, of KLOKKETOREN INGESTORT. De Parijsche redacteur der Msb. seint: Eén der historische monumenten van Toulonsa is im den vroegen ochtend van Zondag ingestort. De beroemde 15de ©euwsche kérk van N. Dame de la DaJbade, dat wil' zeggen de „witte Lieve Vrou wenkerk" was door een lloogen monumentalan klofc- kefcoren bekroond. DeZe toren is in den nacht van Zaterdag op Zondag precies kwart over drie in gestort, een gedeelte der kerk tot een puinhoop; makend en daarbij tevens een drietal van de .be lendende lage huizen. Aangezien de bewoners nog sliepen, werden zij onder net puin bedolven. Door het .ontzettend lawaai van de instortende steen- en balkenmassa -en het gekraak van de be dolven huizen werd de geheele stadswijk opge schrikt. En hoewel het reddingswerk onmiddellijk aanving, moesten groote moeilijkheden overwonnen worden, eer de .eerste slachtoffers .uit de puimen te voorschijn konden worden gehaald. Het eerste ingestorte huis was een bakkerij van het echtpaar Denax; de man was 50, de vrouw 42 ,i«3u *3VJAXujJO<aiJ. Jjuua-Au.u ina.ii yycub «m, vlo xOU.TT -xu i'aren oud. Ze Zyn beiden op slag gedood. Een der misgönooten is zeer zwaar verwond te voorschijn gehaald. Omtrent de bewoners van het huis Goulet leden van den Gemeenteraad, die graag met baas Maddox op goeden voet waren om zeker te zijn van Zijn gunst voor voedsel-leveranties voor mensch en dier; of zy wilden graag, dat hun stadgenootenl zagen hoe vriendschappelijk zij met den Baas om gingen en rij vroegen hem bezorgd of hij tevreden? was met de standplaats van zijn tenten. In die dagen was Baas Maddox een groot man; hij kocht en van het derde ingestorte, dat van de familie Combes, verkeerde men in het onzekere. De oude kerk en de toren golden al!s historisch al een jaar te voren de standplaatsen voor zijn tem ten op en betaalde er goed voor; één keer was hy het met den Gemeenteraad oneens geweest en toen had hij dat jaar het district niet bezocht met zijn spellen en door dat verlies aan genoegens en voordeel ontstemd, had de bevolking hy de vólgende verkiez'ng de léden van den raaa niet herkozen. Zoo iets was overal in het Westen van Engeland !>ekend en het gevolg was, dat Baas Maddox een man was, met wien men rekening moest houden, met wien men goede vrienden moest blijven, wien men moest huldigen en wiens belangen men moest behartigen. Alleen de getrouwe bende van Stingo weerstond hem:, en Jiy had hen heden voor dat gebrek aan eerbied duur laten betalen. Zijn wandeling bracht hem ten laatste bij Pin- senrs „Academie voor Boksers en Schermschool''. De Vos Pinsent was zijn hulp en rechterhand bij het beheeren van zijn zaak, en Baas Maddox kwam nu eens hooren, hoe de troep van Stingo haar ach teraf zetting had opgenomen. Acht boksers in tricot, onder hen twee negers, vertoonden zich aan het volk op dé verhooging bui ten de „Academie voor Boksers en Schermschool'." Pinsent in een lange wijde jas, die hem tot op zijn hielen hing, liep voor hen heen en weer en roemde luid voor het publiek hun verdiensten, hun dap perheid en hun verrichtingen erf wekte de men- schen op hun uitdagingen aan te nemen. Hij zwaai de een grooten bundel bokshandschoenen in zijn* rechterhand temidden van de verrukte uitroepen van de toeschouwers, gooide hy hier en daar een paar handschoenen naar eenige waaghalzen van boerenkinkels, die een van de dapperen aanwezen, ten teaken, dat rij de uitdaging aanvaardden. Baas Maddox drong met moeite door de menigte heen en ging de tent binnen' Hy wenkte met de hand. Pinsent wierp een laatste paar handschoenen naar de menigte, liep het trapje af van het platform en voegde Zich bij hem. ,Hoe hebben ze het opgenomen, Baas?" „TameJyk koel'! Loop eens met me 'rond, «e moe ten zien. aat we een oog in het zeil houden. Straks «al ik een woordje met Stingo spreken met hem en Japhra jij moet er by rijn, jongen." De Vos Pinsent spuwde op de grond. „Nu hebben we ze d'r onder," zei hjj venijnig. „Ze d'r onder krijgen," dat was het doel van Baas Maddox geweest; vele jaren achtereen had zijn zware hand gedrukt op diegenen, die Stic ihb hun baas erkenden. De stemming tusschen beide partijen, waarover Japhra reeds jaren geleden JPercival had gesproken, was er niet beter op gewor den met de -steeds toenemende macht en neersoh- zucht van Baas Maddox, die hoe langer hoe meer besloten was de kleine troep volgelingen van Stin go te vermorzelen of ze te verdringen; hy had ze vandaag nog eens een extra duw gegeven, en ze hadden zich verzet door te weigeren hun tenten op te slaan. Sinds de laatste kermis was er een nieuw terrein aangewezen aan de kermisgasten. Een breede ri vier was de grensscheiding, met slechts één brug, die er van den rijksweg, over heen voerde; een myl verder stroomop van de nieuwe plaats. Dat terrein was klein en Maddox kon dit alleen vullen, had hij aangekondigd. Aan den anderen kant van de rivier was gemeen tegrond, die vrij was voor iedereen. „Dat is jullie plaats, daar ginds," zei Baas Maddox aan den troep van Stingo „Jullie daarginds!" en hij Wees met zyn stok naar den anderen oever. Dat beteekende een myl stroomop en dan weer aan den anderen kant een mijl terug, r naar het stuk gemeentegrond, 't Was by nader inzien nog erger; de gedrukte stemming maakte plaats voor heftig verzet: „Er is geen andere brug dan die van den rijksweg? Hoe zullen.de mensohan Yan de kennis kunnen oversteken? Er is geen andere brug! Wat wil ie, dat we doen zullen, Baas?" „Dat is jullie zaak", zeiMaddox op zijn harde en ruwe manier.^ ,,'t Is mijn schuld niet, dat we ben ander terrein gekregen hebben, 't Is jullie zaak; dat moeten jullie zelf weten." De woedende bende ging naar Stingo, en Stingo naar Maddox. Baas Maddox kon een onder- met Stingo niet weigeren, hij ontving hem by dd groote paa£ die ia het midden van zyn circue terrein was geslagen, riin troep ging om hem heen staan en verheugde zich al op de grap; die van Stingo drongen achter diens breeaei men. een hertig morrende bende. Het onderhoud was -heel' kort. „Nu ga je toch te ver, Baas Maddox," zei Stingo heesicn fluisterend. „Dit is niet eerlijk tegenover de lui. Ik ben met je monument en stonden dus onder toezicht van het rijks-monumententoezioht. Het onderhoud1 kwam ten laste van het departement „schoone kunsten." Op de plaats van de Dalbade stond in de middeleeuwen een geheel1 witte kerk, vandaar de naam deal'bata. In de 9e en 10e eeuw was die geheel in baksteenen opgetrokken. De huidige kerk was in 15031542 voltooid en in Gothisohen stijl >getrokken. Naast de kerk was een geweldige vierkante toren gebouwd, die één van de merkwaardigheden van Toulouse was Van dien toren werden in 1792 de spits en de bovenverdieping afgebroken, omdat de revolutie niet wilde, dat het kloeke Christelijke bouwwerk boven het ealbouet van. de stad uitstak. Maar in 1881 en 1882 heeft de pastoor, de eerw. heer Laportalièro, den toren in den oorspronkefy- kentoe&tand doen herstellen door den ingenieur Baoh. De toren was 84 meter hoog, dus yeat hooger dan de Westertoren in Amsterdam en zoo hoog als de Amersfoortsche O. L. Vrouwentoren van het begin van de kroon. Het is zeer te hopen, dat de kerk zelf niet on herstelbaar geleden heeft, want het prachtige re naissance-portaal is één der schoonste renaissanoe- werken uit de streek. Het werd naar de plan nen van Miohel Colin in 1537 uitgevoerd door den beroemden beeldhouwer Mérigan Tailhan. De tym- pan is Van jongeren datum en in terracotta. De fresco stelt voor de roning van Maria gecopieerd naar AngeBco de Fiesola. De overwelving vormde een enkel schip van Zeer groote spanning. De kerk was zeer ruk aan beeld- en schilder werken van groote kunstwaarde. NOG EENS DE BERLXJNSCHE HONGERKUN STENAARS. Men meldt uit Berlijn: De strijd om het kampioenschap in het vasten, duurt voort en is rijk aan incidenten. Nadat Vrijdag een misdadiger, die op heimelijke wijze bleek te eens, dat het terrein te klein is. Als jou tent en die van Pinsent dadr, hier een plaats hebben, dan moest de rest loten. Dat is eerlijk tegenover ieder een. Dat was al' de gewoonte in onze jeugd, toen wij nog kleine jongens waren, jij en ik." ^,'t Is niet mijn gewoonte,zei Baas Maddox, en die woorden werden op twee manieren beantwoord, toestemmend en hoonend achter hem, en woedend aan dena nderen kant. Stingo wachtte totdat het weer stT was en toen ging hy wat dichter naar Maddox toe om hem iets in te fluisteren, wat alleen voor hem bestemd was. „De laatste zomers heb je veel' kwaad bloed gezet, Maddox. Pas op. Ik ben niet verantwoordely k als er wat gebeurt." Zyn toon was ernstig en waarschuwend, zooals het behoort tusschen mannen, die een verantwoor delijke positie innemen. Maar het was Pinsent, in plaats van Maddox, die antwoordde: „We Zullen drinken wat we gebrouwen hebben;" zei hij en hoonend klonk het nog: „Wy 2yn hier geen oude wijven, Stingo." De woede,die hij tot nu toe beheerscht had, maar die hy nu niet meer meester was,# .teeg in vlammend rood naar Stingo's gelaat; hy fluis terde nog heescher: „Dan zal ik het je wel ingieten als het moet, ouwe Vos." Maar toen hy naar zijn volgelingen terugging, was hy toch verstandiger geworden, poogde samen met Japhra hen te bewegen dien avond naar den anderen kant te gaan en daar zich zoo goed mo gelijk in te richten en den volgenden morgen, als iedereen wat kalmer zou zijn, nog eens met^ een paar naar Baas Maddox te gaan. Maar zij wilden niet naar hem luisteren. Zij wilden blijven waar zij waren,als hun kramen hier niet konden openen, dan wilden ze het daar ook niet doen; hier wilden; Ze blijven om hun rechten te verdedigen. Wat wilde Baas Maddox van hen? Wilde hij hlea heelemaal ten onder brengen? Zij, die altijd hier in het Westen gewerkt hadden, jongens en mannen, meisjes en vrouwen waren hier aJ! geweest, voordat je nog ooit van Maddox gehoord had. Werden ze nu weggejaagd, moesten ze nu hier vandaan? Maar dat deden ze niet, al kwam Maddox met rin heelle bende met stokken op hen af! Laat zem aar opko men! Wel ja, laat die vuilik van een Maddox en zijn troep nog maar één stap verder gaan, dan zouden ze zelf de stokken opnemen, zooals hun voorvaders in het groote gevecht in '30 gedaan hadden die hadden de Telfer bende toen naar liet noorden verjaagd Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1926 | | pagina 1