Woensdag 14 April 1926. 69ste Jaargang. No. 7826. Tweede Blad. Kaad Warmenhuizen. Binnenlandsch Nieuws. Schager Courant Vergadering van den Raad op Dinsdag 13 April 1926, de3 middags 2 uur. Alle. leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer J. Burger, burgemeester, secre taris de heer Rijs. Na opening v'olgt vaststelling der notulen, onder dankzegging aan den secretaris. Naar aanleiding van de notulen deelt voorzitter mede, dat door omstandigheden de Oudercommissie den laatsten tijd niet veel heeft gedaan, o.a. ook dcor den overgang van de scholen. Ook de hoer Do- nia was van oordeel, dat het goed zou zijn dat bin nenkort het. initiatief werd; genomen opnieuw eene vergadering bijeen te roepen. Door overlijden en vertrek is thans nog maar éen lid van de commissie van toezicht op het lager on derwijs, nl. de heer P. de Groot, en met dit lid zal overleg worden gepleegd om opnieuw een volledige commissie te verkrijgen. De heer Gutker dacht, dat hij indertijd als lid van de Oudercommissie en als lid van de Commissie van Toezicht op het Onderwijs had bedankt en in zijn plaats was benoemd de heer Hopman. Voorzitter zegt. dat dit betrof het lidmaatschap van de commissie tot wering van schoolverzuim. Ingekomen zijn de volgende stukken: a. Een mede deeling van het comité ter heharti- ginig van de belangen der deelgerechtigden in het restitutiefonds van het C.V.B., bevattende het be richt, dat de destijds van de deelnemers ontvangen geldelijke bijdragen mei 5 pet. geheel worden terug gegeven. Voor deze gemeente bedraagt het f 41.85 plus f2.09 rente. Nadat nadereinlichtingen waren verstrekt, aan den heer Slot, wordt deze mededeeling voor kennis geving aangenomen. b. Een schrijven van den Ned. Bond van perso neel in Overheidsdienst, met verzoek de loonen van her personeel aan de gasfabriek buitep de stokers zoodanig te verhoogen, dat zij in juiste verhouding staan tegenover de loonen der stokers en tegenover gelijkwaardig personeel in andere gemeenten. Voor gesteld wordt, het adres voor kennisgeving aan te nemen. Voor enkele weken terug is een nadere regeling ge troffen, een billijke regeling over 't algemeen, reke ning houdende met den langdurigen diensttijd. De heer Slot informeert hoe hoog de loonen der fitters zijn. Geantwoord wordt van den voorman f 28.50, den fitter f 25. met vrij wonen, enz. De heer Slot zegt, dat vorig maal ook de loonen der fitters nauwkeurig zijn nagegaan en hoewel spr. best kan voorstellen, dat ze meer willen verdienen, is er voor spr. geen aanleiding de regeling (e herzien. Overeenkomstig het voorstel van Bc en W. wordt besloten. Het rooken door kinderen en de kinderherstellings- en vacantie- kolonies. c. Een nader verslag van de Afdeeling Warmenhui- zen van het Centraal Genootschap voor Kinder her stel lings- en vacantiekolonies. Er zijn 10 kinderen uitgezonden. De verpleegkos- ten bedroegen f 542.65, waarvan respectievelijk f 12.50 en f 1S.50 is bijgedragen door ouders van 2 uitgezon den kinderen. Over 't algemeen waren het onbe middelde ouders, do afdeeling doet wel haar best indien dat wenschelijk wordt geoordeeld, bijdrage van de Betrokken ouders te krijgen, maar voorzitter wijst er op, dat men met het vragen van die bij drage in de kosten voorzichtig moet zijn, het kind mag er niet onder lijden. De heer Slot, zegt, dat in de laatste vergadering van de afdeeling van het Centraal Genootschap ter sprake is gekomen het rooken door kinderen en er op gewezen* is. dat kinderen die door de uitzending aardig beter zijn geworden, dat 'herstel weer teniet doen door thuis weer veel te veel te rooken. Spr. roept tegen' dit kwaad de medewerking van B. en W. en de politie in, door goed na te zien, dat dit op den openbaren weg niet gebeurt. Wel is het toezicht daarop niet gemakkelijk, maar het is toch wel wat tegen te gaan. Voorzitter dankt de afdeeling voor het inzenden van het rapport en meent, dat haar een complimen tje toekomt voor. het uitzenden van een dergelijk aantal kinderen. Wat het rooken betreft, spr. heeft reeds de politie last gegeven daarop toe te zien, aan verkoopers laten zeggen, dat dit de laatste waar schuwing is geweest en nu zoowel schenkers als ver koopers van rookgerei aan kinderen beneden 14- jarigen leeftijd te zullen laten verbaliseeren. De ver koopers zijn de grootste overtreders, maar er is opi- dracht gegeven strengt toe te zien. Den heer Slot doet het genoegen dat voorzitter reeds in deze richting werkzaam is geweest. Mis schien zullen enkele ouders, wanneer hun dit onder de oogen komt, wel eenige medewerking willen verleenen. Het verslag wordt verder voor kennisgeving aan genomen. d. Het verslag van de Gezondheidscommissie, over 1925. Ligt ter inzage. Verbetering van vaarwater. e. Een schrijven van de Tuinbouwver. „Ons Be lang" te Krabbendam, om verbetering van het vaar water aldaar. Voorzitter deelt mede, dat B. en W. reeds hebben ingegrepen. Het betreft in hoofdzaak het vaarwater bij de brug in 't Kerkepad en, iemand is bezig het daar uit te diepen. De heer Molenaar wijst ook op den slechten toe stand van het nieuw gegraven gedeelte van de vaart van hier naar Schoorldam, waardoor een motor niet voldoende kan worden afgeladen. Spr. yveet niet of verbetering door gemeente of door Banne zou moeten geschieden. Voorzitter zal een onderzoek instellén. Als verbe tering moet worden aangebracht dient dat te ge schieden door de gemeente, want het is een alge meen belang. De heer Swan wijst er op, dat juist dat gedeelte geen gemeentewater is, maar behoort aan de Spoor wegmaatschappij. De heer Slot stelt de vraag, of de Spoorwegmaat schappij het uitdiepen zou kunnen weigeren, waarop voorzitter antwoordt, dat als uitdiepen voor 't alge meen belang noodzakelijk is, wel' niet. Beter evenwel is 't om eerst overleg te plegen met de spoorwegmaat schappij. De heer Gutker vraagt, of het niet wenschelijk is dat de gemeente tracht dat water in beheer te krij gen, het is een toegangsweg tot de gemeente. De heer Molenaar denkt dat het de plicht is van de spoorwegmaatschappij het water op diepte te houden. Voorzitter zegt, dat dat afhangt van de voorwaar den die zijn gesteld en doet opnieuw toezegging dfat B. en W. enm onderzoek zullen instellen. Bijzondere belangstelling voor dttderwijs in boekhouden. f. Het vorslag van den cursus voor voortgezet la ger ae-n de Q. L. «chool «es <2® Drarpastttifct en van d's R K. tegenwchool Aan den cursus aan de O L. school werd deelge nomen door 10 leerlingen, nl. 7 jongens en 3 meis jes. Het verzuim was miniem. De cursus aan de R.K. Jongensschool werd ge volgd door 15 jongens, aan het einde door 13 jon gens. Er was bijzondere belangstelling voor het on derwijs in boekhouden. Voorzitter zegt, dat dus de cursussen met animo zijn gevolgd en hun gunstige uitwerking wel niet zullen missen. De verslagen worden voor kennisgeving aange nomen. g. Een verzoek van de Wed. A. Wagenaar, Wog- num, tot aankoop van een strook grond. Voorgesteld wordt dezen grond ter oppervlakte van 80 M2. te verkoopen tegen i 1 per M2., wat het 2e gedeelte van het verzoek betreft? willen B. en W. eerst een gemeenschappelijke bespreking met den heer Mosch en trachten tot een minnelijke schikking te komen De heer Slot vraagt, of het de bedoeling van B. en W. is alleen in dit speciale geval gemeentegrond te verkoopen. Er' zijn nl. meerdere perceelen waarvan een gedeelte gemeentegrond is en spr. zou het wel goed vinden als dergelijke gronden in 't algemeen door de gemeente werden verkocht. Voorzitter gevoelt wel wat voor dat idee. B. en W. zullen het evenwel eerst onder de oogen moeten zien. Het voorstel van B. en W. wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Medegedeeld wordt, dat bij besluit van Ged. Sta ten van 24 Maart jl., no. 125 is goedgekeurd de ge meente-begrooting over 1926; bij K. B. van 24 Februari 1926 no. 48 is goedge keurd de wijziging der verordening op de heffing van keurloonen; door B. en W. zijn de kas en boeken van den ge meente-ontvanger opgenomen en was overeenkom stig de boeken in kas f 5877.63. De sluis te Schoorldam is met ingang van 1 Mei 1926 voor den tijd van 4 jaar verpacht aan L. Groot te Schoorldam voor f 770 per jaar. Leidt de wettelijke vergoeding aan bijzondere scholen niet tot verkwisting? Naar aanleiding van het verzoek van het R.-K. Schoolbestuur om eenige vergoeding bedoeld in art. 101 der L. O.-wet, stellen B. en W. den Raad voor het voorschot voor de R.K. Jongensschool te bepalen op f 1246 en voor de R.K. Meisjesschool op f 1084. Over 1924 bedroegen de kosten per leerling aan de O.'L. school f 13.55 en naar dat bedrag zijn boven staande voorschotten berekend. De heer Slot zegt, dat de gemeente zeker aan de hand van de wet verplicht is deze vergoedingen uit te keeren. Geweigerd kan het zeker niet worden? Voorzitter antwoordt, dat er wel motieven kun nen zijn de vergoeding te weigeren,, er kan b.v. verschil van meening zijn over de berekening van het gemiddeld aantal lee.rlingen. De heer Slot zegt, daar niet het oog op te hebben; maar kan die uitkeermg* er nieti toe leiden dat het onderwijs op al te royalen voet wordt geschoeid? De aanvraag om 80 pet. voorschot is wel gebruikelijk, maar verleden jaar zijn de scholen nieuw ingericht, de scholen zijn van alle behoeften ruim voorzien en spr. kan zich nu niet voorstellen, dat het heele bedrag noodig zal zijn. Als een school jaren bestaan hoeft, za.1 de behoefte tot aanvulling der leermidde- len groo t er zijn. Voorzitter wijst, er op, dat ook de openbare school van alles voorzien is geworden en ook een gedeelte beschouwd is geworden als noodig te zijn voor eer ste inrichting.' Als nu d!e openbare school ruim wordt voorzien, compenseert zich dat met de bijzondere scholen. Trouwens, de kosten die het O. L. onderwijs in 1924 bedroegen, zijn dan ook niet hoog. Boven dien is er de 3 jaarlijksche verrekening, waarbij alle bescheiden 'dienen te worden overgelegd en als er dan in strijd met de wet is gehandeld, wordt dat bedrag niet vergoed. De kosten van onderwijs aan de R.K. Jongensschool waren vorig jaar zelfs f 1000 lar ger dan het bedrag waarop het schoolbestuur volgens de wet recht had. ET is dus niet te royaal geleefd. Zoowel door het schoolbestuur als door B. en W. wordt de zaak serieus behandeld. De heer Slot zegt, niet te willen besnoeien op goed onderwijs, maar voor spr. geldt de vraag, kan de. verstrekking van deze vergoedingen niet leiden tot verkwistingen, als met ruime hand in 't geld gegre pen kan worden. Voorzitter zegt, dat de feiten uitwijzen, dat dit tot nu toe niet gedaan wordt. De vergoeding houdt ver hand ipet de kosten van onderwijs aan de O. L. school. Het voorstel van B. en W. wordt zónder hoofde lijke stemming aangenomen. Een belangrijke belastingverhoo- fllng. B. en W. stellen den Raad voor het vermenigvul digingscijfer voor de G.I.B. 1926—<1927 te bepalen op 0.7. Voorzitter licht toe, dat vorig jaar het vermenig- vuldigingscijfer 0.5 was, dat toen de opbrengst ge raamd was op f5000, maar de werkelijke opbrengst f 9300. Bij de begrooting voor 1926 is de gemeentelijke inkomstenbelasting geraamd op f 11000. De econo mische toestand is vrijwel gelijk aan vorig jaar, hoe wel iets minder gunstig en al deze redenen hebhén B. en W. gebracht tot hun voorstel het vermenigvul- digingscijfer op 0.7 te bepalen. Wel zal dan de op brengst. wat hooger dan het geraamde bedrag wor den, maar in de gemeentebegrooting is niet opgeno men f 1500, die hoogstwaarschijnlijk wel betaald zal moeten worden voor den bouw der R.K. meisjes school. Dan is nog niet gedekt een post van f1000 die de gemeente teveel heeft ontvangen aan rijks vergoeding over 1923 voor het onderwijs en welk bedrag nu in 1926 gekort zal worden. Met deze laat ste tegenvaller zijn ook de wethouders nog niet op de hoogte. De heer Molenaar acht na deze toelichting een vermenigvuldigingscijfer van 0.7 wel voldoende. De heer Slot daarentegen meent dat op dezelfde basis de opbrengst f 12500 wordt als het vermenig vuldigingscijfer op 0.7 wordt bepaald. Er zal noodig wezen f 11000 f1500 f 1000 f13500, dat is das 'al f1000 meer. Bij verschillende bouwers zullen de inkomsten lager zijn dan vorig jaar en daarom oor deelt spr. het cijfer van 0.? te laag. De heer Gutker kan zich met bet voorstel van B. en W. vereénigen. De heer Groot zegt, dat in de vergadering van B. en W. is afgegaan op de mededeeling dat het vorig jaar het vermenigvuldigingscijfer 'op 0.4 was be paald, terwijl nu blijkt dat het 0.5 was. Van de f9300 opbrengst gaat af f 400 aan terugbetaling voor kwa de posten. Aan de hand van 0.4 zijn B. en W.'voor dit jaar tot 0.7 gekomen, maar nu de zaken er zoo voorstaan, staat spr. er anders tegenover. Ook de landbouwers hebben een slechter jaar gehad, de opbrengst van de wintermeik was heel wat minder. Voorzitter slaat de notulen van vorig jaar na en daaruit blijkt dat toen het vermenigvuldigingscijfer op 0.5 is. bepaald. Het jaar te voren op 0.4 en dat is dan wel de oorzaak van het misverstand. Spr. is van oordeel dat de economische toestand vrijwel overeenkomt met dien van vorig jaar. Waar nu evenwel al een tegenvaller is genoemd, kan spr. het wel goedvinden het vermenigvuldigingscijfer op 0.8 te bepalen. De heer Molenaar zegt dat het wel veilig is het vermenigvuldigingscijfer wat ruim te nemen, maar het is evengoed al een tamelijk sterke verhooging. A's het vermenigvuldigingscijfer op 0.75 wordt gs- brerht, is de opbrengst al ruim f13500. he^r N^nnes zegt als tuinbouwer, dat de op brengst van den tuinbouwer heel wat minder was. Over- een andermans portemonnaie kan spr. niet oordeelen. De heer Slot zegt dat het afgeloopen jaar eed massa menschen weinig geprofiteerd hebben van -Ie hoogëre prijzen in Maart voor de producten verkre gen. Spr. betwijfelt of een vermenigvuldigingscij fer van 0.8 nog voldoende zal wezen. Spr. is liever f 500 te hoog dan f1000 te laag. Het voorstel van en W. dat nu wordt gewijzigd, en dat dan nu luidt dat het vermenigvuldigingscijfer bepaald dient te worden op 0.8, wordt in stemming gebracht en aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Ta- gen stemden de heeren Gutker, Nannes en Molenaar. In verband met eene opmerking ten aanzien van de gemeentebegrooting over 1926 is gebleken, dat alsnog een raadsbesluit dient te worden genomen tot vaststelling van de huurwaarde der gemeentewonin gen en stellen B. en W. voor deze te bepalen op f3.50 per week voor de 4 woningen in de Fabrieks- straat, op f3.35 voor do woning aan de Stations straat en op f2.30 voor de woningen in de Fuik cn de Dorpsstraat. Goedgevonden. In verband met het bepaalde in art. 178 der Ge meentewet moet de Raad ten minste eenmaal in do 5 jaren verklaren, welke verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd, nog gelden. Deze zijn: a. De verordening op het schutten door de schut sluis te Schoorldam; b. Bouw- en Woningverorde- Ding; c. Algemeene PolitSeverordeniiig. d. Verordening op het rijden met motorrijtuigen en rijwielen; e. Ver ordening op de winkelsluiting; f. Verordening op den Keuringsdienst van Vee en Vleesch. De heer Slot wijst op een eigenaardige bepaling in de Bouw- en Woningverordening, n.1. het bouwen aan straten. Voorzitter zegt dat dergelijke zaken evengoed la ter gewijzigd kunnen worden. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Voorgesteld wordt aan het R.K. schoolbestuur te verkoopen de 2 lokalen gelegen aan d eStationsstraat voor de som van f4000, met de bepaling, dat indien uitbreiding van de bestaande scholen noodig is, deze lokalen tegen getaxeerde waarde, door de ge meente kunnen worden overgenomen. Het is de bedoeling aan Ged. Staten machtiging te vragen met deze f 4000 voor een gedeelte te de te ken de leening aangegaan voor de R.K. meisjes school. De 2 lokalen aan den weg zullen in handen blijven van de gemeente, het eene lokaal wordt thans gebruikt voor oefenlokaal van den vrijwilli- gen landstorm, het andere wordt voor bergplaats gebruikt en kan als zoodanig niet meer worden ge mist. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, na dat de heer Gutker er op had gewezen dat deze zaak reeds te voren was besproken, al was het dan niet in openbare vergadering. B. en W. krijgen machtiging tot het doen uitvoo-" ren van diverse onderhoudswerken aan de gemeen tewoningen. De gemeente-werkman heeft op Goeden Vrijdag gewerkt. Bij de rondvraag zegt de heer Gutker, dat op Goe den Vrijdag de gemeentewerkman den geheelen. dag aan het werk is geweest bij de school. De vrijzinnig- pro'testanten houden dien dag Zondag en hoew tl spr. zich niet aan alle dingen ergert, is dat voor de vrijzinnig-protestanten toch onaangenaam ge weest. Het spijt voorzitter dat het zoo geloopen is. Spr. geeft niet iederen dag opdracht aan den gemeente werkman en het is bepaald een toevalligheid ge weest. Er is geen opzet in 't spel geweest, maar spr. voelt dat het onaangenaam is gevonden. Spr. geeft de verzekering dat het niet meer zal gebeuren. Moet de quaestie van het Bur gerlijk Armbestuur iu comité oi in openbare vergadering behan deld worden? Als men dergelijke zaken in bespreking brengt, dient men de consequentie ervan te aanvaarden. De heer Swan komt terug op de kwestie van het Armbestuur in verband met de opmerking, die in dertijd door den heer Slot is gemaakt bij de aan vrage om subsidie. Als rendant-armvoogd stelt spr. er prijs op dat deze zaak in orde komt. Voorzitter herinnert er den heer Swan aan dat in de .vergadering van B. en W. deze zaak is bespro ken en het plan bestond om een vergadering to be leggen waarbij ook het Armbestuur aanwezig zou zijn en dan de geheele gestie van het Armbestuur zou kunnen worden besproken. Evenwel de heer Slot was toen ziek en daarom is die vergadering niet gehouden. Het is goed om nu de zaak weer onder de oogen te zien én dan in comité een bespreking met het Armbestuur te houden. De heer Molenaar herinnert er aan reeds in de ver gadering waarin de heer Slot deze zaak in bespre king heeft gebracht, gezegd te hebben niet veel te gelooven van wat de heer Slot naar voren bracht. Zoolang men in gebreke bleef nadere mededeelingen te doen. Spr. oordeelt het niet juist dat de bespre kingen over deze zaak in comité worden gehouden. De zaak is in openbare vergadering ter sprake ge bracht en waar naar spr.'s meening een blaam op het R.K. Armbestuur is geworpen, dient de verdere behandeling nu ook in openbare vergadering te ge schieden. Persoonlijke inlichtingen heeft spr. aan een lid van dat Armbestuur gevraagd, maar dat lid scheen zich niets te herinneren van wat niet goed gedaan zou zijn. Zoolang spr. de motieven niet kent, die den heer Slot er toe gedreven hebben de zaak in bespreking te brengen, zal spr. van oordeel blijven, dat de zaak op de spits is gedreven. Spr. wil daarom dat de heer Slot nadere gegevens verstrekt waarom hij tegen het verleenen van subsidie aan het Armbestuur heeft gestemd. Daarvoor moet da heer Slot zijn redenen gehad hebben. Voorzitter oordeelt het beter dat de zaak in comité wordt besproken. Daar kunnen de zaken wijder on der de oogen worden gezien en als een lid met de daar gehouden besprekingen geen genoegen neemt, kan hij van de zaak in de volgende oqpnbare ver gadering nog nadere mededeelingen doen. Bij dus danige dingen komen gewoonlijk personen in het spel en daarom is behandeling in comité beter. De heer Molenaar zegt, dat het zeker gaat om han delingen van het bestuur. Voorzitter: Maar die kunnen voortvloeien uit per soonlijke handelingen. Het is veel tactischer de ge heele gestie, van het Armbestuur in comité onder de oogen te zien. De heer Slot zegt niet te zullen schromen om de zaak in openbare vergadering te behandelen, want dan kan men veel beter voor de zaak uitkomen. Als het dus spr. alleen betrof, zou hij veel liever de zaai in openbare vergadering behandelen. Evenwel de belanghebbende personen hebben bezwaar tegen be handeling in openbare vergadering en waar hier personen naar voren zullen worden gebracht, is het gewoonlijk kiescht het niet in *t openbaar te behande len. Voor spr. zelf spijt hem dat. De heer Molenaar oordeelt dat de zaak op deze wijze hetzelfde blijft. Als men dergelijke zaken in openbare vergadering aanhangig maakt, dient men er de consequentie van te aanvaarden dat de ver dere behandeling ook in 't openbaar geschiedt en de heer Slot had daar tevoren aan moeten denken,, terwijl de persoon die de inlichtingen heeft ver strekt, dan niet zoover had moeten gaan. De heer Slot zegt de consequentie ook wel te aan vaarden. O.ok had spr., zonder zijn stem te motivee- ren. wel tegen de begrooting van het Armbestuur kunnen (stemmen, maar dat heeft bij liever niet wil len „doen. Er zijn evenwel personen bij betrokken, die spr. niet in het openbaar naar voren mag bren gen. Zoowel de heer Molenaar als de voorzitter hand haven hun ingenomen standpunt, waarbij voorzitter nogmaals doet uitkomen dat wanneer het resultaat van de comité-besprekingen het misnoegen opwekt .var. één o'er leden, altijd nog gelegerde'"cl bestaat '7e 'zaak in. het openbaar te bespreken, opi. k.ii deze zaak de discussies. Mei de rotting. Lijfstraffen zijn echter de wereld uit De heer Motenaar wijst op de vernieling van het hek van het pad naar het spoor en acht het ge- wenscht dat tegen de baldadige jeugd door de po litie hardhandig wórdt opgetreden. Waarschuwin gen schijnen niet te helpen en laat de politie dan maar een klap met de rotting geven. Dat hindert niets, vroeger gebeurde het ook en het scheen een goede remedie te zijn. Voorzitter zegt dat de lijfstraffen de wereld uit zijn. De politie is opdracht gegeven op de baldadig heid te letten, en is naar de daders geinformeerd. maar de namen schijnt men niet te wiilen noemen. Al hoeft spr. nu niet gezegd er met de rotting op te beuken, wel is do politio gevraagd toezicht er op te houden en ook hét H. d. S. is om medewerking gevraagd. Hierna sluiting. ONTSLAG OP DE MIJNÏfNl Men meldt, dat op de Domaniale mijn te Kerk- rade 300 mijnwerkers ontslagen zullen worden. De malaise in de mijnindustrie, aldus de berichtgever is van dit massa-ontslag de oorzaak. Naar verluidt ko men het. eerst Duitsche mijnwerkers aan de beurt van ontslag. MINISTER KAN NAAR DE STAATSBOSSCHEN OP DE VELUWE. In verschillende bladen is met een enkel woord - melding gemaakt van een bezoek van den minister van binnenlandsch© zaken en landbouw aan de be- ibosschingen van het Staatsboschbeheer. Nader meldt men uit Harskamp, dat de minister, die 's morgens uit Den Haag was vertrokken, reeds om 9 uur dat dorp per auto passeerde en bij hei Staatsboschbeheer uitstapte, om vervolgens gedurende eenige uren on der leiding van den directeur van het Staatsbosch beheer, den hoer Van Dissel, en den houtvester Van *t Hoff met hef belangrijke werk van den staat nabij Kootwijk en Harskamp kennis te maken. De minis ter toonde groote belangstelling en liet zich uitvoe rig over alles inlichten. Vervolgens werd per auto naar de Zaadeest bij Stroe gereden en daarna naar Speulde, waarna opnieuw een tocht te voet door de mooie, reeds licht groenende staatsbosschen werd gemaakt. De houtvester Gerbranda had zich inmid dels bij het gezelschap gevoegd. Zijne excellentie toonde ook daar groote belangstelling >en deed zich kennen al9 een onvermoeid wandelaar. NA DEN WATERSNOOD. Men meldt, dat gisteren het verkeer over der» Maasdijk tusschen Dreumel en Alphen, waarin dé genie bij den jongsten watersnood twee gaten had gemaakt om het water uit het land van Maas en Waal te doen wegstroomen, is hersteld. Alle binnen wegen in het land van Maas en Waal zijn eveneens weer berijdbaar. DEMONSTRATIEVE STAAKSTERS. Zaterdag is door de Schiedamsche politie assis tentie verleend in een cartonnagefabriek in de Bo- terstraat aldaar, waar een dertigtal meisjes in sta king was gegaan. De meisjes waren de fabriek inge gaan, voorgevende te willen werken, doch toen zij eenmaal binnen waren, gingen zij, met hoed en man tel gekleed, aan de werktafels zitten zonder den ar-< beid te hervatten. Daar zij op last van den chef de fabriek niet wilden verlaten, werd de politie gealar meerd,, die haar zulks gelastte, waaraan loen werd gevolg gegeven. Na eenig beraad hebben zij het werk w^er hervat. ARRONDISS. RECHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken van Dinsdag 13 April 1926. Jan Kooij, St. Pancras, verduistering, niet bewe zen, vrijgesproken. Geen behandeling van nieuwe zaken. WIERINGERWAARD. Naar we vernemen, heeft zich, een voldoend, aan tal personen aangegeven aïlsi lid voor ae nieuw op te richten begTatenisKraderneming, zoodat de tot standkoming van deze voor de gemeente gewensehte instelling verzekerd is. Zooals per advertentie reeds werd bekend gemaakt, zaJT hedenavond een verga dering worden gehouden. Wenschelijk Zal1 't wel Zijn dat alsdan een flink aantal belangstellenden aanwezig zal1 zijn. In deze vergadering zal dan worden besproken, hoe en op welke manier de vereeniging Zal' werken. MR. LIMBURG LID VAN DEN RAAD VAN STATE. Tot lid van den Raad van State is benoemd mr. J. Limburg, oud-lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. PRIMAIRE VERKEERSWEG NAAR HET GOOI. Op vragen van den heer Rodrigues ^le Miranda hebben Ged. Staten geantwoord: Gedeputeerde Staten hebben enkele adressen ont vangen en kennis genomen van de beschouwingen in eenige dagbladen, waarin tegen de plannen tot het bestemmen tot primairen Verkeersweg van (het z.g. Zandpad tusschen Diemen en Weesp en van daar naar 's Graveland gewaarschuwd wordt. Het college vindt echter, nuin die adressen en beschou wingen geen andere geZLcbtspimten worden geopend dan reeds bij de behandeling in de vergaderingen der Provinciale Staten werden besproken, geen aan leiding een geheel ander tracé voor den door de provincie aan .te leggen primairen verkeersweg naai- het Gooi in overweging te nemen. Ged. Ster ten kunnen daaraan toevoegen, dat de nadere uit werking van de plannen en het opnieuw in oogen- schouw nemen van het Zandpad hon versterkt heb ben in de overtuiging, dat de aanleg van het door hen gekozen tracé zeer wel vereenigbaar is met het behoud van natuurschoon, welk belang ook hun collége zeer ter harte gaat ERNSTIG ONGELUK. Gisteravond heeft onder dé gemeente Hillegom een aanrijding pl'aats geliad tusschen een motor fiets met oen zijspan en een auto. Naast de stoom tram LeidenHaarlem in de richting Leiden reed een auto; de motorfiets kwam van den teg-enoVer- gestclden kant en doordat de auto het midden van den weg hield, was een aanrijding onvermijdellijk. liet motorrijtuig sloeg om en de bestuurder kwam op de rails terecht terwijl de man, die in de zijspan zat, de heer E. R. Verkade, zoon van den heer Ed. Verkade te Amsterdam, onder de locomotief terecht kwam en een ernstige schedelbreuk kreeg, waaraan hij onmiddellijk overleed. Tiet bleek, dat de tAyee inzittenden van den auto beschonken waren. Zfj zijn onmiddellijk in arrest gesteld. TRAMONGELUK. Gistermiddag omstreeks 12 uur is op den Bosch- dijk te Eindhoven een ernstig tramongeluk gebeurd. De vrouw van J. Mathijsse uit de Dreppel'sfcraat ging met een kinderwagen en twee kinderen, waar van er één in den wagen zat, de tramrails ovea* juist toen de stoomtram uit Eindhoven passeerde. De machinist gaf voldoende signalen, maar de vrouw hoorde het blijkbaar niet, met het gevolg, dat haar 2-jarig kind werd overreden en gedood. De vrouw zelve kreeg verwondingen aan het lin kerbeen. De kinderwagen werd omver geworpen, doch hot kind dat daarin lag, bleek geen letsel te hebben gekregen. EFN ZAK MET F 500 VERDWENEN. Gistermiddag ging een bediende van 'de Rotter- damsche Tramwegiruj. per fiets van haar kantoor in

Schager Courant | 1926 | | pagina 5