ilfSltil BltlIS- li, Woensdag 21 April 1926, 69ste Jaargang. No. 7830, Uitgevers i N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. RAAD WINKEL. Feuilleton. DE GELUKKIGE GELD Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woonsdag, Donder dag ou Zaterdag. Dij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advor- tsittióii nog zuovoel mogelijk it» het eerst uitkomend nummer goplaatst. POSTREKENING No. 23330, INT. TELEF. no. 20. Prijs per 8maanden 11.85. Lo&jo nummers 8 cent. ADVERTEN- TXöN van 1 tot 5 rogola fl.lö, iodore regel moor 20 confc (liowljx no, Inbogropon). Grooto loltoro worden naar plaateruimto hete kond. Dit MU0U1BB BK8TAJLÏ UIT KWEK BLABBN Vergadering van den Raad op Dinsdag, 20 April 1926, des morgens 10 uur. Afwezig de heer Kamp. Voorzitter de heer J. Koster» burgemeester, secre taris de heer A. de Ridder. Voorzitter opent met een welkom de vergadering en hoopt dat het hem als burgemeester gelukken zal de zaken op een dusdanige wijze te leiden dat het de tevredenheid der leden zalv verwerven. Spr. stelt zich voor. dat de debatten op ernstige, flinke wij ze zullen worden gehouden, waarbij ieders meening £«4 worden geëerbiedigd. Spr. hoopt dat de belan gen van Winkel onder den nieuwen burgemeester door ons allen op een dusdanige wijze zullen wor den behartigd, dat in de naaste toekomst de bloei en welvaart der gemeente Winkel het gevolg zullen aijn. De heer Kamp is verhinderd de vergadering bij te wonen. De notulen der zitting van 2 Maart, notulen in stallatie burgemeester word"'* onveranderd goedge keurd. In verband met het behandelde in de Raadsver gadering van 2 Maart jl. ten opzichte van het ver nieuwen van het paardenpad in den weg naar de Lnngereis is een onderzoek ingesteld op wegen waar het paardenpad is uitgebroken en een beharde laag is aangebracht, waarbij als bindmateriaal is ge bruikt klei en leémzand. Teneindo van een deskundige behandeling verze kerd te zijn, is het maken van een bestek en kosten berekening opgedragen aan den heer Wartenhorst te Dirkshorn, welk plan met de kostenberekening aan den Raad zal worden overgelegd. Aan den Raad is indertijd een bedrag genoemd wat te laag is gebleken. Waar B. en W. graag den weg willen maken dat het goed is, achten B. en W. het noodig, dat een deskundige voorlichting geeft. De heer Wartenhorst is bereid in deze op te tre den. De aanbesteding van leermiddelen voor o. 1. scho llen hoef! plaats gehad en is opgedragen aan den -uitgever B. van Nes te Dieren, voor f 842.96. Tot sch ooischoonmaakster van de school te Win kel is in plaats van mej. M. Semeins-Koorn benoemd mej. J. Krap-Droog. Ten opzichte van do stoomtram Schagen—Wog- num hoeft de vergadering van de belanghebbenden, die destijds voor de stichting hebben bijgedragen plaats gehad- en is aan-de commissie opgedragen na dere gegevens te verzamelen en onderhandelingen te voeren ten opzichte van een doeltreffende, exploi tatie mot het oog op de mogelijkheid de tram te behouden. De heeren zullen wel kennis h.ebben genomen van het uhgebreide en juiste verslag der Schager Crt., en dat het noodig is dat eerst meerdere en be tere inlichtingen worden verstrekt. Dan eerst zal in dezen Raad een andere beslissing kunnen wor den genomen. Het aandeel dezer gemeente in de kosten van den keuringsdienst van waren in het keuringsgebied Alk maar is door Ged. Staten vastgesteld op f 301.39, iets hooger als in de begrooting is geraamd. De exploitatie van de noodwoningen over 1925 sluit met een batig saldo van f 244.90, waarvan 90 pet. of f 220.41 aan het Departement van Arbeid, Han del on Nijverheid moet worden afgedragen De exploitatierekening van de wijkverpleging over 1925 sluit met een uitgaaf van t 1907.28, waartegen geen ontvangsten staan, doch waarin 1/5 deel als subsidie aan Ged. Staten is aangevraagd. De heer Van Wijk merkt op, dat de vergadering nogal van een leien dakje gaat, maar komt terug op VAN RIJSWIJK'S SCHOENHANDEL. SCHOENMAKERIJ. RUIME KEUZE IN ALLE SOORTEN. MOOIE, EENVOUDIGE SCHOENEN VOOR BIJZONDER LAGE PRIJZEN. de exploitatierekening van de noodwoningen. Het batig saldo wordt voor een deel opgebracht door het Burgerlijk Armbestuur, op 4 woningen acht hij het saldo te hoog en hij vraagt of de huur niet ver laagd kan worden. Voorzitter zegt, dat het onderhoud in 1925 zeer weinig heeft gekost Het is ons gebleken, dat dit on derhoud onvoldoende is geweest. Bovendien is do huur door den Minister bepaald cn ontheffing zou dus moeten worden gevraagd. Do huur, f 2.85 is niet hoog en bovendien moet ook rekening worden ge houden mei eventueele huurderving^ Spr. geeft in overweging de exploitatierekening onveranderd te accepteeren. De heer Van Wijk gaat hiermede accoord. Tot correspondent der arbeidsbemiddeling is door B. en W. benoemd de heer P. Honingh, alhier. - De heer Dekker zegt, dat het hem bevreemd beeft, dat niet is benoemd no. 1 van de voordracht, maar no. 2. Waar no. 1 vroeger steeds met genoegen deze taak heeft vervuld, mocht verwacht worden, dat ook nu deze persoon weer benoemd zou worden. Spr. heeft ook gezien de corresponden tie hierover met het bureau te Helder, waarin ook de mododeeling dat dat tevens telefonisch was aan gesloten en mocht dus verwacht worden dat no. 1 van do aanbeveling zou worden benoemd. En eens klaps leest spr. in de Schager Crt. dat' no. 2, de heer Honingh is benoemd. Dat deze het werk niet goed zal doen, wil spr. niet zeggen, integendeel, maar-het kan niet anders worden gezegd, dan dat 't voor no. 1 toch een slag in zijn aangezicht is geweest. Voorzitter heeft de benoeming ook verbaasd, maar stemmen is vrij, dus daarover behoeft geen verant woording te worden afgelogd. en kan daarover hier geen discussie worden gevoerd. Spr. deelt nog mee, dat de heer De Ridder no. 1 der voordracht voor correspondent is geweest. Dat is dus een vergissing van den heer Dekker. Voorzitter deelt mede, dat uit de notulen van de wethoudersvergadering bleek dat een voordracht was gemaakt, waarvan no. 1 de heer de Ridder en no. 2 de heer Honingh. Deze zaak ie ampel bespro ken, het recht van benoemen is aan B. en W. en bi.i meerderheid van stemmen is toen de heor Honingb benoemd. S.pr. wil evenwel niet verheelen dat het ook hem bevreemd heeft, dat no. 1 niet is benoemd. We zullen evenwel hopen, dat de heer Honingh op de rechte wijze zijn werk zal doen en hiermede acht spr. deze zaak voldoende toegelicht. Door den secretaris wordt nog toegelicht dat de heer Dekker abuis is wanneer hij zegt dat no. 1 van de voordracht tevoren correspondent was. ■Ingekomon zijn de volgende stukkon: Mededeeling aanneming benoeming tot lid der commissie inzake arbeidsbemiddeling van J. Klaver Gz., S. Heggelaar en A. Raven. Een mededeeling van mevr. G. Schoorl-Boekel dat zij hare benoeming tot regentes van bet Wees- en Armenhuis niet aanneemt. 'Een medtedeeling van de Veroeniging van Burge meesters en Secretarissen in het Kanton Schagen, dat. voor 1926 geen bijdrage uit de gemeentekas zal worden gevraagd. Een mededeeling van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur, waarbij het proteseert tegen de wijze waarop in de vergadering van 2 Maart jl. is ge stemd ter benoeming van efen regentes van het Wees- en Armenhuis. i Door den heor Brugman wordt er op gewezen, nu dat protest ingekomen is, dat ook hij hot afkeurt dat door een lid op dusdanige wijze wordt gestemd, ook al kan de voordracht de goedkeuring van een dus danig lid niet wegdragen. Spr. komt te meer op deze zaak terug, omdat na de stemming door den heer Dekker werd opgemerkt, al was het dan schertsend, dat dit wel bet werk zou zijn Yan den heer Brug man. Spr. zou willen dat degene die op een dusda nige wijze gestemd heeft, dit thans zegt. Voorzitter oordeelt een dergelijke wijze van stem men eveneens zeer ongepast, maag kan de gevraag de verklaring door den heer Brugman niet toelaten, omdat stemmen geheim is. Wil straks de betrokke ne in comité een verklaring afleggen, dan staat hem dat vrij. Een proces-verbaal van kasopneming bij den ge meente-ontvanger van 27 Maart 1926, waaruit blijkt dat in kas was f 4282.40. Boeken en bescheiden zijn in orde bevonden. B. en W. stellen voor, al deze stukken vóór ken nisgeving aan te nemen. Volgt verslag gascommissievergadering op 18 Maart 1926, jl. De heer Spaans wijdt als waarne mend voorzitter eenige woorden van waardeering" aan de nagedachtenis van burgemeester Koopman. Van het gemeentebestuur van Nieuwe Niedorp is bericht ontvangen, dat de begrooting van het gas bedrijf voor 1926 is goedgekeurd. Wat het teercontract betreft, wordt door de betrok ken commissie meegedeeld, dat 'n te groot kwantum buiten de nieuwe combinatie zal vallen en do nieu we combinatie alleen levensvatbaarheid heeft .,in- di'-n alle gasfabrieken zich daarbij aansluiten. Van de melksuikerfabyiek te Uitgeest is bericht ontvangen dat de prijs van. het gruis te hoog is en zij geen afneemster kan zijn. De directeur doet mededeelingon omtrent de reke-' ning over het jaar 1925, welke sluit, met een nadeelig saldo van ongeveer f 2000 .Dit is ontstaan door de mindere opbrengst van de cokes. Het ziektegeval van Fennema wordt besproken. Met Dr; Maats zal hierover wórden gecorrespon deerd. De heer Visser wordt voorloopig als voorzitter be noemd. De directeur deelt omtrent de uitbreidingsplan nen van de buitengemeenten Hoogwoud en Span broek mede, dat nog geen schrijven aan Ged, Sta ten is gericht met de vraag of goedkeuring op een eventueele leening voor dat doel zou worden gege ven, aangezien volgens zijn idéé deze uitbreiding met het oog op het kapitaal dat daarvoor noodig is, geen aanbeveling verdient. In de volgende ver gadering zal deze zaak nader worden behandeld. Gesproken wordt nog over de invoering» van elec- triciteit voor Oude Niedorp, hetgeen wel invloed zal uitoefenen op de gaslevering aldaar. De commissievergaderingen zullen voortaan, op voorstel van aen heer Gaijaard 's avonds worden gehouden. Nadat, de 'heer Breebaart nog gevraagd 'had of Oude Niedorp een bepaald kwantum moet afnemen, waarop voorzitter bevestigend antwoordt, wordt het verslag voor kennisgeving- aangenomen. Een derde kermisdag te Lutje- winkeL Van den heer K. Zeeman Pz. is het verzoek inge- komen, naar aanleiding van den wensch van het publiek, een 3en kermisdag in te voeren en adrea- sant vraag nu daartoe de goedkeuring. Voorzitter zegt, dat dit adres nog niet door B. en IW. is behandeld, na behandeling door den Raad, be hoeft het besluit de goedkeuring van Ged. Staten, zoodat de afwikkeling van de zaak niet vroeg ge- j noeg geëindigd is voor dit jaar. Om die reden advi seert spr., heb verzoek te renvoyeeren naar B. en W. j opdat dan het besluit voor volgend jaar kermis kan pelden. Adressant beroept zich op den wensch van het publiek, maar het was dan beter geweest, dat het publiek dan daarvan op 'n duidelijke wijze blijk had gegeven. Gemeenteverslag 1925, Woningverslag 1925, verslag Wijkverpleging 1925, verslag van de Kamer van Koophandel 1925 en verslag der Gezondheidscommls sie 1925, liggen ter inzage voor de leden. Gemachtigde in waterschappen. Het komt B. en W. gewenscht voor een gemach- 60. door A. S. M. HUTCHINSON. HOOFDSTUK IV. De Vos Pinsant tegen Japhra's „Mijnheer". De kermisbezoekers, die dien avond laat gebleven waren, beklaagden zich, zoo plotseling als alle tonten en kramen tegelijk gesloten werden en over de onhebbelijke manier, waarop de keormislui, dio eerst beleefd en voorkomend geweest waren, hen van het terrein afgejaagd hadden Maar die kermisbezoekers waren ook niet op de hoogte van hetgeen ging gebeuren, van hetgeen 1de berniislui elkander mededeelden en wat als een Ioo- pend vuurtje do rondo deod. „Hoi) jo 't al gehoord?" „Neon!" „De Vos Pinsent zal met Japhra'a „Mijnheer" vochten in do grooto tont!" „En wat zou dat?" „Wat dat zou? Sufferd! Wat zon dat? 't Is geen voorstelling, maar ernst. Ze hebben mot gehad en ze moeten het uitvechten." „Werkelijk? 't Is niet waar! Wanneer?" „Om één uur! Als iedereen weg is," en met eeta. knikje naar de kijkers rondom de kraam, „stuur ze weg zoo gauw je kunt! Het wordt een knock-out." Zoo ging het nieuwtje van mond tot mond, van tont tot tent, van wagen tot wagen, fc word eerst met ongeloof aangehoord, dan opge wonden aangenomen en verspreid; elke andere ge dachte werd op don achtergrond gedrongen, waar van hot gevolg was, dat iedereen Zoo gauw mogelijk aan zijn dagtaak oen einde wilde maken, dat be zoekers bijna, weggejaagd werden en de Iichteïï zooveel mogelijk gedooïa. Want het was maar niet een gewoon gevecht Iedereen begreep dadelijk dat het een strijd zou zijn tussehen de kampioenen van de twee partijen- De Vos Pinsent was de kampioen van Baas Mad- 'dox's aanhang, Japlira's Mijnheer van de partij van Stiiigo. Toen tegen één uur de menigte zich begon te yerzamelen en op een gegeven teeken de tent binnenstroomde, verdeelde zij zich dade lijk in twee partijen tegenover elkaar om het strijde perk onder schreeuwen, luid schimpen, hoonen en schelden. De voorbereidingen waren bijna afgeloopen, on der toezicht van Baas Maddox, die de voornaam ste boksers had laten samen roepon, en dio nu met hen over de laatste toebereidselen stond te beraad slagen Daar waren Sti.ngo, met Ginger-Crank, en de witte Sneeuwbal uit Japlira's tent; de Vos Pin sent, de handen in de zakken van zijn lange, gele overjas meb Buck Osborn en nog anderen van zijn Academie voor Boksers en Sohermsohool, Pink Har- mang, Dingo Bpain, Nut Harris. _Op een kleinen afstond Japhra met Percival. Hij had oen paar handdoeken over zijn arm en een spons in zijn hand, cn toen de menigte binnendrong on ieder oen plaats om den ring zocht, riep hij één enkel j woord tot de groep binnen in den kring. vHandschoenen P'r riep hij. Pinsent gaf hem antwoord. Pinsent nam zijn handen uit de zakken van znn jas en balde twee (bruine vuisten. „Geen handschoenen tussehen ons," I riep hij terug; op die woorden zuchtten de twee groepen toeschouwers als 't ware van genot. „Ha Ha!" en sterker werd hot gemompel, toen ieder- 1 een met woeste voldoening zijn buurman toevoegde: „Met do bloote vuist! Met zijn knoken." „Met de vuisten!" en het was één onderling gekibbel, spot tend geschreeuw en gehoon rondom, dat zich plot seling optoste in een gejuich zonder woorden van de oene partij naar do ander, een gelooi, waarin j aÖe oude veeten van de tegenstanders zich lucht gaven,waardoor de vilde beesten in hun kooien wakker werden uit hun onrustigen slaap en op sprongen tegen do tralies van hun kooien en mee brulden in net koor van stemmen, dat zeker niet I minder beestachtig klonk dan hun eigen gebrul". tigde te benoemen in die waterschappen waarin ge meente-eigendommen zijn gelegen en bevelen daar voor aan. no. 1 de heer J. Koster, Burgemeester; no. 2 de heer S. Kriek., De heer Koster wordt met alge- meene stemmen* benoemd. Als plaatsvervanger wordt benoemd de heer Kriek' Lid der Schattingscommissle. In de vacature van lid der Schattingscommissie ontstaan door het overlijden van den heer J. Koo- men Hz., moet worden voorzien, waarvoor B. en W. aanbevelen: no. 1 de heer J. Koster, Burgemeester; po. 2 de heer J.-Spaans. De heer Koster wordt benoemd, Lid der Gascommlssle. I Ohi' redenen als hiervoren genoemd moet worden voorzien in een vacature van lid der commissie van beheer dor gasfabrieken. B. en W. stellen voor daar- in te benoemen den heer J. Koster, Burgemeester. De heer Koster wordt benoemd. I Ambtenaar van den Burgerlij ken Stand. Om dezelfde redenen moet worden voorzien in de vacature van ambtenaar van den Burgerlijken Stand, belast met het voltrekken van huwelijken, waarvoor door B. en W'. wordpn aanbevolen: no. do heer J. Koster, Burgemeester; no. 2 de heer S. JCriek. De heer Koster wordt benoemd. Waar in de bestaande verordening de ambtenaren van den, Burgerlijken Stand met name genoemd worden, stellen B. en W. voor de verordening in overeenstemming te brengen met de nieuwe be- I noeming. Met alle stemmen voor goedgekeurd, i Door den beer C. Kistemaker wordt voor het bou wen van een boerderij met rieten dak ontheffing gevraagd van art. 30 der Bouwverordening. Art. 30 der. Bouwverordening luidt als volgt:, j Ieder gebouw moet uitwendig gedekt zijn met on brandbare stoffen, met. uitzondering van watermo- lens en vijzelkapbergen Wat gebouwen betreft die 25 meter Vverwijderd lig- gen van één of meer gebouwen aan een anderen i eigenaar toebehoorende, buiten de bebouwde kom men der gemeente, kan door den Raad vergunning worden gegeven ook met andere stoffen te dekken, Bij een hernieuwde uitbarsting van het getier, sloeg Ima het zeildoek op zijde, dat den ingang- van de groote tent afsloot. Op dat Zelfde oogenblik werd het plotseling doodstil, de Vos Pinsent was het strijdperk binnengetreden. Zij bleef onbewegelijk staan alsof de plotselingo 6tilte haar verbaasde; met de handen tegen de borst gedrukt, keek zij rond. x De twee meter hooge rand van zeildoek, die het circus-arena bij een opvoering afzette, was ver plaatst naar den kant zoover mogelijk van haar af, tot aan den mast in het midden van de tenti de groote halve cirkel, die zoo gevormd^ werd, zou als Kampplaats dienst doen. Rondom in de tent waren de lichten boven de zitplaatsen uitgedoofd, maar de groote lamp met de veto branders rondom de paal brandde en verlichtte in een wijden boog met haar helder Echt den ring. In het schemer licht daaromheen ontdekte Ima hooge, rood be- kleede banken, die nu Teeg waren. In den licht- boog zag zij aan eiken kant de twee vijandige partijen deed uitkomen. Vooraan in het midden van elke groep, tegen het zeildoek aan, lagen eenige mannen zonder jassen in hemdsmouwen geknield; Pinsent was juist uit deze groep naar voren ge komen, aan den eonen kant aaar recht tegen over, zag zij Percival gezeten op de knieën van haar vader. Een goede honderd man stonden ach- ter Pinsent, achter Percival nauwelijk veertig; en het was opmerkelijk hoe in de groepen, de mannen dicht tegen elkander gedrukt stonden, zonder ge bruik te maken van de plaats, die nog om den ring onbezet bleef; hun haat tegenover do andere partij was zóó groot, dat zij liever zioh lieten drin gen on Ongemakkelijk op hun teenon gingen staan om iets te zien, dan do vijandelijke tegenpartij dichter naderen. De hoofden der mannen waren bijna alto bedekt door een laken pet o# een gedeuk- ten ronden "hoed, de meeste hadden een das om en een pijp in de mond, .waarvan de rook als een grijze mist boven 'hen bleef hangen. Hier en daar wat kleur tussehen de_ menigte, daar wa.ar eenigo ,-vrouwen in roode of witte blouses bij één drongen. iHet was afschuwelijk heet, en de zweetdroppels blonken op de meeste gezichten alsof uit de grijze rookwolk boven Juin hoofden droppels neergevallen waren._ Er was in het heele tooneeT iets sombers en dreigends, vooral door de stilt©, die op 't oogen blik van haar binnenkomen heersohte. Ima schrikte op toen zij naast zich zwaar hoorde ademen- zij keek om zioh heen. Aan eiken kant waar zij stond, waren de kooien der wilde beesten op zijde gezet. Donkere bruine gestalten lagen daar in elkander gedoken of lang uitgestrekt; m een van de kooien;, stond een groote wolf met den kop naar beneden en de neus tussehen de tralies; hij keek evenals zij naar het licht. Toen ging zij snel naar haar vader. Ongeduldig maakte men plaatsn voor haar. Japhra praatte ern- ,stig tegen Percival, en zij schenen haar bijna niet op te letten. Zij ging naast hen zitten gehurkt met haar knieën tegen het zeildoek on de handen gevou wen. Zij had gezegd, dat zij niet wilde komen. Maar zij had niet anders gekund. Terwijl zij met Percival op Japlira's terugkomst had gewacht, na de scène mot Pinsent was Percival begonnen haar zjjn wroeging te biechten over hetgeen hij haar had aangedaan .Maar zij wilde geen woord, daar over van hem hooren. „Dat hebben wij daarboven tussehen hot hakhout begraven," zei zij-. „Laat het daar rusten. Kijk, wat een ellénde er uit is voort gekomen. Als ik bij je gebleven was, zou dit nooit gebeurd Zijn." 3. Baas Maddox stelde zich 9P tegen den grooten mast in 't midden van het circus en sprak. de ver zameling toe op zijn droge, zakelijke manier. „Zij zullen samen vochten, en je moogt allen oui zijn, dat je het zultt kunnen zien. Wanneer. iemand tusschenboide mocht willen komen, dan gaat I113 er uit. Alles is vooruit afgesproken. Mocht iemand soms vinden, dat jets niet volgens den regel' gaat. dan kan hij er uit gaan en zijn bek houden, terwijl hij heengaat hoe eerder hoe liever, 't Zullen ron den van drie minuten zjjn. Stingo zal hier staan met het horloge. Ik ben scheidsrechter. En ik ben de baas ook begrijp dat vooral. Vooruit Vos. 1 Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1926 | | pagina 1