VoetbaL Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De Engelsche staking. - NIEUWE NTEDÖRP. Op Zondagmiddag 9 Mei jl. is in Peetoom's Kolf baan door Niedorp's Strijkorkest, onder leiding van den heer Hovenier een matinée gegeven. Veel moois en veel goeds was er in het programma te vinden en 'het muziekgezelschap, dat zich in toe- nemenden bloei mag verheugen, heeft dén aanwe zigen met de keurige vertolking van de programma- nummers een paar heerlijke uurtjes verschaft. Was de instrumentale muziek verrukkelijk mooi, ook de twee zangnummer tj es van den heer C. Groot uit Dirkshorn, leerling van den dirigent hadden terecht veel succes, 't Was een welgeslaagd concert. WINKEL. Zondagnamiddag gaf WinkeFs Harmonie onder Ieidng van den hoer P. Pranger een concert in do kolilbaan van den heer R. Laan, alhier. Er was vrij wat belangstelling. Het plan was voor heb eerst een matinée te geven in de nieuwe muziek tent, welke opgebouwd, is in den tuin achter het lokaal van den heer Laan ,doch het weer leende èr zich niet voor ,en men trok naar binnen. Mot belangstelling is het werk van WinkeFs Harmonie gevolgd en afgaande op wat gegeven werd, doet ons verwachten dat de Harmonie als ze straks op concours trekt naar Wieringen, een goed figuur zal maken en de beste wensohen daarvoor worden mee gegeven. WINKEL. De Postduiven-vereeniging „Steedsi Verder" al hier, hield ,een vlucht vanaf Goidermal&em. De duiven werden losgelaten om 8 uur. Aankomst te 'Winkel: 1. N. Wijn 10 uur 30 min. 20 sec.; 2. N. Wijn 10.80.20 3. Th. de Pré 10.30,49: 4. P, Korf 10.81.22; 5, Th. de Pré 10.31.57; 6, N. Wijn 10.42.2; 7. Th. de Pré 10.48.54; 8. N, Wijn 10,50,1; 9. D. A. de Bruin 10.51.50; 10. P. Kort 10,52,4, Maandag is bij den heer S. Kriek aan de sluis bij Aarstwoud een postduif komen aanvliegen. De- duif was voorzien van een ring met nummer 14523 N 25/24. BALDADIGHEID TE AVENHORN. Te Avenhom zijn in den nacht van Zondag op Maandag de staarten van enkele paarden afge sneden. TREK MAAR AAN HET TOUWTJE— In de gemeente /Wijdewormer bij Purmerend werd onlangs bij eenige veehouders waschgoed ont vreemd, dat op het erf lag te bleeken. Een zoon van een buurman vond een paar dagen later aan den kant van de ringvaart een stukje touw. Hij raapte het op en toen bleek dat het touw .ergens aan vast zat. Het was nl. gebonden aan een zak, welke onder een rietwal was gestopt en waarin een groot aantal van de vermiste Joeedingstukken waren verpakt. i CALLANTSOOG. We vernemen dat de installatie van onzen nieu wen burgemeester, den heer Mr. D. Breebaart Kz., hoogstwaarschijnlijk zal plaats hebben op Dinsdag 18 Mei a.s. WIERINGEN. Zondag speelde Suooas I voor de derda ronde der gouden kruiswedstxnden. Op bezoek kwam Texel II. Als scheidsrechter Guurts 'van' Helder de elftallen dn het veld blaast, wint T. den toss en verkiest het wind voordeel. De S.-ers nemen den bal' echter spoedig over en direct moet de T.-verdediging han delend optreden. Een uitval van T., waardoor een kleine druk op het S.-doel wordt uitgeoefend, doch een uit-baF zorgt; voor opluchting. De S.-ers spelen goed samen, dóch het schot is steeds zoek, hoewel' zij ook niet bijzonder gelukkig waren en de T.-keeper steeds op de goede plaats stond. Een keer heeft T. ook pech als de S.-keeper is uitgeloo- pen en de bal twen den paal wordt geschoten. Tegen rust is S. net meest in den aanval, doch punten blijven uit. De rust gaat in met blanco stand. Na de thee heeft S. het windvoordeel en krijgt de T.-verdediging het zwaar te verantwoor den. De punten zijn echter duur. Voor hands in het strafschopgebied krijgt S. een penalty te ne men. Kooij plaatst ach achter den bal, doch schiet keihard in handen van den T.-keeper, zoodat S. een mooie kans ontgaat. De S.'ers zwoegen hard voor de leiding, vooral de linksche wing speelde oen goede partij. Even later krijgt S. een corner» te nemen, welke langs den grond voorbij het T.- doel rolt en bij Kooij belandt, die nu geen fout maakt en keihard onder de lat schiet en Succes de leiding bezorgt, 10. Texel pakt hierna ook flink aan en moet de S.-keeper ook enkele malen ingrijpen. S. krijgt weer een corner te nemen. De bal komt mooi voor het doel en nu is het Toon, die met een pracht-kopbal den T.-keeper voor de tweede maal het nakijken geeft, 20. Nog enkele minuten moet gespeeld worden; veel fraais wordt niet meer te zien gegeven. Spoedig blaast scheidsrechter in rukken en 'heeft S. verdiend gewonnen en zich hiermede in de 4e ronde geplaatst ,waar S. een zware partij heeft te wachten, j Er moet dan nl1. gespeeld worden tegen de winnaars H.R.O. III en Helder II. Scheidsrechter leidde goed. NIEUWE NIEDORP. Zondag speelden alhier Nieuwe Niedorp I tegen D.O.S.K.O. I (Oudesluis), welke wedstrijd werd gewon nen door N. N. met 3—2. Beide clubs gaven zuinig spel te zien. I N. Niedorp's adsp. speelden te St. Pancras tegen Vrone en verloren met 52. - OUDKARSPEL. D.T.S. speelde Zondag voor de seriewedstrijden van „Sparta" te .Schagen, tegen W.A.F.C. I uit Alkmaar. D.T.S. begint met den wind in haax voordeel. Beide partijen gaan gelijk op. Er wordt flink gewerkt. Het schieten op de doelen is echter slecht. Na de thee dezelfde verhouding. Tot 5 minuten voor het einde blijft de stand 00. Dan breekt V.A.F.C. echter door, schiet op het doel en de keeper schopt over den baf heen, 10. Daar na nog een paar goede aanvallen van D.T.S., doch zonder resultaat. Hemelvaartsdag speelt D.T.S. I tegen een Z. F.C.-oombinatie. nieuwe woonplaats Beverwijk. J>e heer Blèefema was steeds een der .trouwste vergaderingbezoekers. DE WASSCHERIJ trDE LELIE". Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, is de wasscherij „De Lelie" op den Loeterdijk alhier, van eigenaar veranderd en zal deze nu worden ge dreven door den nieuwen eigenaar, den heer W. van Leuven. Naar men ons meedeelde, zal deze zaak thans op een geheel andere leest worden geschoeid en zal de nieuwe bedrijfs'Jeider, die komt uit het centrum van de waschindusirne Haarlem en bijna 20 jaar in het vak werkzaam is geweest en dus in alle opzichten een vakkundige opleiding beeft gehad, alles doen om zijn inrichting aan de eischen des tijds te doen her antwoorden. Helder waschgoed, billijke prijzen is ons devies, zei de heer Van Leuven en de behandeling van het waschgoed zal' door goed leidingwater en pri ma grondstoffen geschieden Het doet ons genoegen dat deze fabriek in vakkun dige handen is overgegaan en zal de goede roep, die aanstonds van „De Lelie" zal uitgaan de beste re clame zijn. Wij wenschen de nieuwe directie alle succes met haar zaken. ONZE MUZIEKTUIN. De commissie die onze muziektuin exploiteert, is toch steeds actief in het bedenken van allerlei mid delen om onzen muziektuin aantrekkelijk te maken en zoo mogelijk de populariteit daarvan nog te verhoogen. Zoo heeft zij nu weer een feestverlichting in onzen tuin aangebracht en Zondagavond is er proef ge stoomd. Het was nog «iet allemaal precies in orde, men was er nog druk mee aan het werk, maar wat wij er van konden zien gaf een verrassend effect. Eerstens had men gezorgd voor meer licht dan vorig jaar, maar verder was er rondom door al de boschages een electrische verlichting in vier kleu ren geslingerd. En dat stond bijzonder mooi en gaf een keurig geheel. En wij stellen ons voor als straks al deze lichtjes branden, zoo hier en daar en overal uit het jonge groen opduikend, z&l een elk deze nieuwe attractie zeer waardeeren. Als.het nu Donderdag met Hemelvaartsdag maar mooi weer is, zal onze Muziektuin weer aan honder den veel genot verschaffen. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Hermina, dochter van Klaas van der Ben en van Grietje Meijer. HEMELVAARTSDAG. DOOPSGEZ. GEMEENTE te: Burgervlotbrug voorm. 10 uur, Ds." v. d. Veen. zen door het bergland onmogelijk werd. De sneeuw wolken hingen zoo laag, dat de hooge fabrieks- sohoor8teenen voor een gedeelte daarin verscholen waren. Door den sneeuwval moesten de vliegtuigen den terugtocht naar Leipzdg 50 M. lager vliegen om zich te kunnen oriënteeren. GEMEENTE WARMENHUIZEN. Geboren: Margaretha Wilhelimina, dochter vaïl Pieter Mosch en van Wiihelmina Hoebe. Simon Petrus, zoon van Pieter Mosch en van Wiihelmina Hoebe. Gatharina, dochter van Petrus 'Johannes Pronk en van IJda Molenaar. Cornelia Maria, doch ter van Adriauiis Mekken en van Siegeberfcha Ga tharina Rosalia van Baar. Jan, zoon van Willjeftn Diepsmeer en van Jantje Rus. Petrus Maria, zoon van Cornelis Tesselaar en van Trijntje van Diepen. Grietje, dochter van Arie Nieuwland en van Geer tje Hopman. Lourentius Adrianus, zoon van Jo hannes van den Berg en van IJda Jonker. Tecla Godeliva,# dochter van Martin us Blank en daal en van Maria Nannes. Aafje Maartje, dochter van Jan Vlam en van Grietje Koedijker. Willem, zoon van Klaas Half en van Grietje de Graa. Dlisabeth Catharina Maria, dochter van Willem Bakker en van Maria Jongejan. Ondertrouwd: Pieter Kapitein, oud 22 jaar en1 Grietje Dekker, oud 20 jaar. Adrianus Pankras, oud 23 jaar en Margaretha Gatharina de Moei, oud 23 t'aar. Johannes Ligthaxt, oud 23 jaar en Beatrix 'ronk, oud 25 jaar. Jan Zwaan, oud 25 jaar en Antje de Graaf, oud 19 jaar. Herman Bernardus Lambertus Drevers, oud 27 jaar en Arijaantje de Graaf, oud 27 jaar. Arie Slot, oud 23 jaar en Maria Elisabeth Johanna Kutterink, oud 23 jaar. Gehuwd: Jaoob de Graaf, oud 23 jaar en Alida Schrijver, oud 22 jaar. Adrianus Pankras en Max- faretha de Moei. Pieter .Kapitein en Grietje Dek- er. Johannes Ligthart en Beatrix Pronk. Jan Zwaan en Antje de Graaf. Herman Bernardus Lambertus Drevers en Arijaantje de Graaf, allen voornoemd. Overleden: Frans Potveer, oud 63 jaar, echtge noot van Wiihelmina RozandaaL DEKKEN EN DIENEN. Aan den cursus in Dekken en Dienen, gehoiuden aan de Landbouwhuishoudschool alüiier, werden diploma's toegekend aan: A. Rossen, A. de Graaf, An. de Graaf/ M. Koopman, J. Smit en B. Nierop, allen te BarsingerhornG. Schoor 1 en M. Sleutel, beiden te Schagen; M. Sohager en N. Biesboer, beiden te St. Maarten; J. Kjstemaker, Kolhotrn; Tr. Kater, Noordscharwoudfl. N. O. G. Den 9den vergaderde in het lokaal „De Post hoorn" alhier de afd. Schagen van 't N.O.G. De vergadering werd bijna geheel1 gewijd aan de be- nandeling van den beschrjj vings Brief voor de alge- meene vergadering. Op de volgende bijeenkomst wordt een afgevaardigde benoemd. De heer Bléek- sma, oud-hoofd der school te Schagerbrug, be zocht voor de laatste maal de vergadering al& üd der Schager afdeeling en nam aracheid van zijn collega's. De voorzitter, de hoer van der I/aan van Dirkshorn, bracht den heer Bleeksma alle hulde, voor hetgeen hij voor de afdeeling geweest was en wenschte hem met de zijnen het beste toe in Zijn NIEUWPOORT. De correspondent der N. R. Ct. te Brussel meldt, dat het gemeentebestuur van Nieuwpoort, naar aan leiding van den alles behalve schitterenden oeco- nomischen toestand van dit herbouwde West- Vlaamsche stadje, bij de regeering gaat aandrin gen op het uitbaggeren van de geheel dichtgeslibte visschershaven, waarin zich nog altijd niet min der dan 40 wrakken van visscbersöchepen bevinden. Ook elders, in de "voormalige frontstreek, laat de oeconomische toestand nog steeds veel te wenschen over met het gevolg, dat de uitwijking naar Frank rijk, in den laat&ten tijd, weer in ruime mate is toegenomen. Te Diksmuiden en te Yperen staan honderden herbouwde woningen leeg. DRUIPSTEENGROT. Te Durbuy, het Luxemburgsche standje aan de Ourthe, beeft men, toevallig, naar de correspondent der N. R. Ct. te Brussel meldt, een druipsteengrot ontdekt. De opening, toegang gevend tot deze grot, was slechts 30 c.M. breed. De grot* blijkt uit ver scheidene, zeer mooie zalen te bestaan en zal nu verder worden doorzocht. SNEEUW TE LUIK. De correspondent der N.R.Crt. te Brussel' meldt, dar het Zondagochtend, gedurende tien minuten, te Luik en omstreken heeft gesneeuwd. Te Brussel en in de omgeving der hoofdstad vielden zware hagel buien. Na den middag sloeg het weder echter plotse ling om. De koude bleef evenwel aanhouden. KOUDE IN NOORD-ITALIë. In de laacste dagen van de vorige week is in ge heel Noord-Ita'üë de temperatuur sterk gedaald en er is zware sneeuw gevallen. ERNSTIG MIJNONGELUK. Uit Laar (bij Duisburg), 10 Mei. Hedenmorgen omstreeks half negen is in de mijn „Konig" een schacht ingestort. Vier arbeiders werdén gedood en zeven gewond, van wie twee ernstig. EEN CYCLOON. De New Yorksche „Herald" verneemt uit Okfus- kee. in Oklahoma, dat door een cycloon een twaalf tal dorpen zijn vernield, waarbij voor zooveel tot nog toe bekend, drie personen werden gedood en zes tig gewond. VRIENDELIJK VOORJAAR! In het Schwarzwald sneeuwt het èr lustig op los bij een zestal graden vorst 1 HET LEELIJKE VOORJAARSWEER IN DUITSCH- LAND. In hert Zwarte woud.1 Egt op den Feldberg een sneeuwlaag van ongeveer 10 c.M. dikte en heerschfc een kou van 8 graden onder nul. Uit Opper-Silezië wordt hevige sneeuwval' ge meld. Vliegtuigen, die van Leipzig naar Anna- berg vlogen en een tussohenlanding wilden maken, kwamen in de sneeuw terecht, waardoor verder rei De toestand. De algemeene toestand is vrijwel hetzelfde geble ven. De officieele British Gazette geeft berichten uit verschillende steden. De toestand te Leicester is, zegt zij, bijkans normaal. De schoenenfabrieken en de industrie van heerenartikelen werken bij onder linge overeenkomst met halve werktijden, wegens de moeilijkheid om de voorraden weg te krijgen. Te Nottingham zijn veel baldadigheden gepleegd. De kantfabrieken zijn al eenigen tijd meerendeels gesloten wegens malaise. Het transport staat er stil. De meeste fabrieken te Lincoln werken met volle uren. Te Sheffield zijn nog geen vijfduizend stakers, maar dit zijn de eigenlijke staalmakers, wier sta king tengevolge heeft, dat de andere werklieden geen grondstoffen krijgen. De bakkers en andere werkkrachten van de re staurants- van Lyons enz. zijn te Londen weer aan het werk gegaan- De voedselvoorziening. De burgerlijke hoofd-commissaris meldt, dat de voorziening met voedsel en brandstof overal bevre digend is. In het geheele land is het rustig en ner gens zijn ernstige ongeregeldheden voorgekomen. Tusscben troepen en stakers is geen enkele bot sing ontstaan; geen schot is gelost en de troepen bewegingen zijn zeer beperkt gebleven. De pogingen om het vervoer van levensbehoeften te belemmeren zijn verminderd en dat vervoer wordt trouwens thans ook doeltreffender beschermd dan in het eerste begin. Te Londen gaat het vervoer van levensmiddelen uit de dokken volkomen onbe lemmerd. Het laden en- Jossen van schepen door vrijwilligers gaat steeds beter en zoo geeft de be voorrading van Londen geen moeilijkheden. De toe stand in alle havensteden is aanmerkelijk beter dan in de afgeloopen week. De Cunard-lijn deelt mee dat gisteren 16 harer schepen de haven van Liverpooi zijn in- en uitgevaren. Ook in Sohotland is de toestand verbeterd. Wel zijn zoowel te Glasgow als te Edinburg relletjes voorgevallen maar niet van ernstigen aard. Het verkeer. Het spoorwegverkeer was op alle lijnen aanrper- kelijk toegenomen en werd nog een groote verbete ring verwacht, met name op de Southern en Great Western. Te Londen is het ondergrondsche verkeer weer geheelgeregeld. De Great Western heeft van tal van stakers ver zoeken om het werk te hervatten gekregen- De Southern meldt, dat meer dan 12.000 man van haar personeel aan het werk zijn gebleven; bij de Mtlland en Scottish werken zelfs 44.000 man van het per soneel en hervatten geleidelijk mannen van alle rangen den arbeid. Hetzelfde geldt voor de andere spoorwegstelsels. Ook in andere bedrijven is een sterke werkhervatting merkbaar, met name in do drukkerijen in de provincie. Uit tal van steden wordt gemeld, dat de dagbladen vermoedelijk weer in haar gewonen omvang zullen verschijnen. In verschei dene provinciesteden rijden de trams ook weer met een flink deel van het gewone personeel. Overal orde. De kenmerkendste trek van den toestand is wel de volkomen orde, die algemeen heerscht. Gedu rende het week-end hebben de stakers in de voor naamste centra des lands groote vergaderingen ge houden en nergens is eenige ongeregeldheid voor gekomen. In geheel Engeland, Wales en Scotland zijn in de laatste twee etmalen nog geen twaalf ar restaties verricht. De toestand van het transport is aan 't eind van fle eerste stakingsweek aanmerkelijk verbeterd. Het spoorwegverkeer wordt bevredigend gaande ge houden door vrijwilligers en meer dan 106000 spoorwegmannen die aan het werk zijn gebleven of het hebben herval. Tot dusver is geen enkel ongeval van eenige beteekenis op de spoorwegen voorgekomen. Te Londen zijn meer dan 75 stations van den ondergrondschen spoorweg geopend. De treinen rij den geregeld met slechts enkele minuten tusschen- poos. De busbestuurders en -conducteurs zijn te Londén nog in staking maar de vrijwilligers die in den dienst voorzien, worden geleidelijk versterkt met stakers die zich voor werk-hervatting aanmel den. In verscheiden Londensche buitenwijken is het tramverkeer hersteld en in vele provinciesteden is de tram blijven rijden. Er loopen steeds meer goe derentreinen- Vrijwillige werkkrachten. In de havensteden worden tal van schepen met vrijwillige werkkrachten gelost. Dé voedselvoorzie ning is volkomen normaal en de hotels en restaura ties in gehee^ het land disschen de gewone menus op. De burgerij heeft nergens de minste moeite zich van het noodige te voorzien. De winkeliers hebben ook nergens getracht de prijzen op te drijven. Ingevolge de rantsoeneering van brandstof en ge brek aan grondstoffen zijn de molens en fabrieken in de nijverheidsstreken gedwongen hun arbeid te beperken. Daardoor is het aantal werkloozen groor ter dan de vorige week. Hun aantal is moeilijk te bepalen. Het aantal werkelijke stakers is afgeno men, doordien vrij' veel spoorwegpersoneel, machine bankwerkers en andere kategörieën van werklie den in verschillende deelen des lands den arbeid hebben hervat. Tot onderhandelen bereid. Minister Baldwin heeft een draadlooze oproep rondgezonden en er op gewezen dat de door den alge- meenen raad vajn het Vakvereenigingscongjres af- gekondigde algemeene staking een aanslag is op de gemeenschap, een aanslag waardoor het leven der natie wordt bedreigt. Wat wil men daar eigenlijk mee bereiken? Met nadruk verklaart Baldwin, dat er geen sprake is van eenige poging der regeering om den levens standaard van het volk te verlagen. De regeering streefde slechts naar een billijke regelingk in het mijnbedrijf en zij verlangde ook van de werkge vers ter bereiking van dat doel de noodzakelijke oifers. Zij is bereid het rapport van de commissie van onderzoek in zijn geheel te aanvaarden, indien ook de andere bij de regeling in het mijabedrijf betrokken partijen dit willen dden. En de premier verklaart, dat de regeering nog steeds bereid is om opnieuw met mijneigenaars en mijnwerkers ep den grondslag van 't rapport in onderhandeling te treden, zoodra de omstandigheden dit slechts toe laten. Maar dit kan niet onder den druk der algemeene staking. Eerst moet de algemeene staking worden ^opgeheven. Het Vakverbond zegt in zijn antwoord hierop, dat het conflict van industrieelen aard is en do constitutie er niet mee is gemoeid. Het Vakverbond eischt dat de premier duidelijk doet uitkomen, dat tegelijk met de aankondigingen der algemeene sta- King, die der uitsluitingen moeten worden ingetrok ken als voorafgaande voorwg,ardè voor een hervat ting van de onderhandelingen. Het, Vakverbond zegt verder: „Wat ons betreft, zal Baldwin ons be leid vinden om aan elke verklaring, die hij zal doen, het oor te leenen." Het schijnt dat officieuze besprekingen plaats heb- ben door invloedrijke personen. De algemeene opinia De correspondent van Het Hdbld. te Londen oor deelt dat de indruk algemeen is, dat* de staking bezig is te mislukken en spoedig uit zal zijn. De correspondent zag een oude omnibus, waarop de naam van J. A. Cook, de stakingsleider. Op beide zijden stond geschilderd: „Deze omnibus loopt op zijn laatste beenen, daaxom hebben ze hem Cook ge noemd." Dit was een uitdaging. Toen de autobus wegreed, kreeg bij een ovatie van de heele mei schenmenigte. Deze meening, dat de staking wel spoedig gedai zal zijn, is des te merkwaardiger, omdat de Labouj leiders zich juist veel stugger zijn gaan toonen di een paar dagen geleden. Hier en daar keeren reeds stakers tot den arbeii terug. Gisteren onderhandelden vele vrachtrijdei van het bekende Londensche warenhuis de Armj and Navy Stores, maar daartegenover tracht men] thans andere takken bij de staking te betrekken, vooral op het gebied van de voedselvoorziening. Zoo moest thans de békende firma Lyons het ontgelden.' Plotseling werd bevel gegeven tot staking. In twee uur tijds waren echter alle verlaten plaatsen al weder bezet door vrijwilligers en op deze manier gaat het overal. Eveneens op het gebied van de elec- triciteitsproductie. Vierenzeventig Londensche een- trales werken naar wensch. Slechts vijf in de soci alistische wijken van Oost-Londen werden door den gemeenteraad stopgezet, doch ook daar hebben vrij willigers het werk overgenomen, zoodat er toch een zekere hoeveelheid stroom wordt geleverd. Thans tracht de T.U.C. een aantal centrales in Noord-En geland, in Burham en Northumberland stopgezet te krijgen. Doch ook daar zijn de vrijwilligers den T.U.C. reeds voor geweest. In socialistische kringen is men teleurgesteld om dat alles niet van leien dakjes gaat, en de daaruit voortvloeiende geprikkeldheid zal misschien nog hier en daar tot gewelddadige conflicten aanleiding kunnen geven vóór het einde van de staking. Met het oog hierop zijn er thans 50.000 vrijwillige politie agenten in Londen aan de gewone politiemacht toe gevoegd. Dat de zeeliedenbond niet aan de staking dei wenscht te nemen is ook een groote teleurstelling ei geeft tot heel wat verwikkelingen aanleiding. Inhechtenisneming van twee arbeidersleidei Krachtens de wet voor den staat van nood, heel de politie te Feiling (in het graafschap Durham en] een fabrieks- en mijnwerkersvoorstad aan de Ty- neside) twee arbeidersleiders uit Chopwell in hech tenis genomen en geweigerd hen onder borgstelling voorloopig in vrijheid te stellen. Het zijn Will Luw- ther, vroegor cpndidaat voor het Lagerhuis in South- shields, en Harry Bolton, voorzitter van den ge meenteraad van Blaydon. Gedwongen droogmakingg. Alle café's en bars dn Poplar (Londen ten Z. van de Theems) zijn vandaag gesloten uit gebrek aan voorraden van gebottelde fleaschen. De meeste openbare drinkgelegenheden in Step* ney verkeeren in hetzelfde geval, omdat er sinds Donderdag geen aanvoer van bier en sterken drank heeft plaats gehad. De bevolking schikt zich voor beeldig naar dezen onaangenamer! toestand. De invloed der Engelsche staking. Naar we vernemen, is in verband met' de staking in Engeland de fabricatie van cellulose in de pit pierfabriek te Velsen voorloopig stopgezet, nmctni de verschepingen hiervan, welke in den regel met Britsche stoomschepen naar Engelsche havens ge schiedt, thans niet kunnen plaats hebben. De gevolgen van de Engelsche staking doen zich in de Amsterdamsche haven voornamelijk gevoelen door een groote stilte. Zooals men weet, heeft de Hollandsche Stoomboot Maatschappij den dienst op Engeland gestaakt. Ook van de Goole- en de Leith-lijnen zijA Zater dag geen schepen vertrokken, zoodat de geregei- i de dienst naar Engeland geheel stil lag. Financieele gevolgen van de Engelsche staking. Volgens de „Statist" kost de staking in Engeland aan de stakers 4 millioen Pond per week. De eco nomische verliezen voor bet ,gehee\e land zouden 140 millioen Pond per maand bedragen, daar speciaal de invoer van levensmiddelen met 40 millioen Pond moest worden verhoogd, terwijl de uitvoer met 30 millioen vermindert. Indien de staking lang duurt, is het mogelijk, dat Engeland gedwongen zal zijn, een beroep te dqen op de goudreserve der Bank van Engeland. Het blad gelooft niet, dat Engeland aan een fi nancieele catastrophe is blootgesteld; er moet ech ter rekening mede worden gehouden, dat bij een langen duur van de staking do gouduitvoer zal wor-J den verboden en dat het disconto van de Bank vaD Engeland zal worden verhoogd. Dit daj M i6il ty< hu Fe gen me he Schelden de spoorlieden zich aff Een lid van het kabinet, dat zijn naam niet ge noemd wenscht te zien, deelt mij mede, een semi-of- ficieele mededeeling te hebben ontvangen, volgen» welke de spoorweglieden het werk aan bet einde der week zullen hervatten. Hbld. I Rust overal. De meetings der stakers verlliepen zonder inciden ten en de toestand in Londen en de provincie is over het algemeen rustig. In de plaatsen, waar kleine on geregeldheden voorkwamen, trad de politie met. suc ces op. Ofschoon talrijke lieden naar hun verschillende bezigheden terugkeeren, i& er geen aanwijzing voor een algemeene beweging in die richting. De berich ten uit verschilende deelen des lands. melden even wel, dat er teekenen van toenemende bezorgdheid zijn waar te nemen onder de -arbeiders oyer den in zet der setaking en dat vel arbeiders den arbeid heb ben neergelegd vóór er zich van bewust te zijn dat hun actie zeer wel kon worden opgevat als een aan randing der grondwet. Algemeen samengevat schijnen de berichten te wij zen op den algemeenen wensch het geschil opnieuw ou zuiver industriëlen grondslag te pilaatsen. Een optimistisch beeld. Het avond-communiqué van 10 Mei zegt, dat de toestand over het geheele land goed beheerscht wordt, De regelingen voor de distributie van melk, levensmiddelen en petroleum hebben meer succes ge-j had dan eenigen anderen dag der staking. Het lossen ven het vervoer van levensmiddelen nadert het nor-' male. De regeering heeft den toestand in de Londensche haven en die in andere havens goed in de hand. De lichtvoorziening is volkomen bevredigend; de :rein- diensten verbeteren voortdurend. Een vijfde an 't ge-1 wone spoorwegpersoneel is aan den-arbeid en er is overvloed van' vrijwilligeds. Héden liepen ongeeer 4000 treinen. De toestand in Londen en de provincie is over het algemeen rustig. Er komen weinig ongeregeldheden voor, doch zij toonen een scherper karakter. Terwijl er tal van individueele gevallen zijn dat de stakers naar den arbeid terugkeeren, duurt de staking on verflauwd voort met haar toenemende vernietigende gevolgen voor allen.

Schager Courant | 1926 | | pagina 6