r Courant Muziekconcours te Wieringen* Zaterdag 15 Mei 1926. 69ste Jaargang. No. 7843. Vierde Blad. Reeds vanaf de algemeens vergadering van den Westfrieschen Bond van Harmonie- en Fanfarecorp sen. waarin de beslissing was gevallen dat het dit ja$r te houden concours op Wieringen zou pliaats heb ben, was dit, kunnen we zonder overdrijving wel zeg gen, aldaar hot gesprek van den dag. Maandent tevo ren bleek de groote belangstelling voor dit evenement en die belangstelling werd steeds levendig gehouden of opnieuw opgewekt wanneer weer eens. wat zoo nu en dan nos al gebeurde, melding werd gemaakt van de schenking van een krans, lauwertak, e.d. En hoe meer we naderden hei tijdstip waarop dit concours zou plaats vinden, nl. Hemelsvaartdag, en i volgende dagen, hoe meer bedrijvigheid op Wieringen iel te bespeuren. En dat de ontvangst door de Wie- ringers niets te wenschen over zou laten daarvan konden we reeds te voren de verzekering geven, want 6én van de meest prijzenswaardige kenmerken van de bevolking van dit gewezen eiland is de algemeen© samenwerking der burgerij en de hartelijke gast vrijheid. De groote belangstelling zoowel op Wieringen als daarbuiten werd tevens gedemonstreerd door het enorme aantal kransen, takken en medailles, want niet minder dan 6-zilveren lauwerkransen. 18 zilve ren lauwertakken. 10 verguld zilveren kruisen. 1 emaille kruis 13 verguld zilveren medailles, 1 zilve ren kruis. 4 zilveren medailles. 2 bronzen medailles en 1 plaquet waren aan „de Harmonie" voor, dit con cours geschonken. Was dus ten aanzien van de algemeene belang- sie'ling en de samenwerking geen oogenblik gevaar dat de festiviteiten hier zouden mislukken, oen an dere voorname factor was oorzaak dat de Wieringers a'lerminst gerust waren. En dat was het weer, dat de laatste dagen zeer guur was, terwijl ook Pluvius ons nogal ruim bedeelde. haas, TwiBk, eere-voorzitter, T. van der Meer, Aven- horn, voorzitter, W. J. Bruul, Heiloo, vice-voorzltter, D. C. Nijdam. Hoorn, secretaris,'J. de Ruiter, Zuid- scharwoude penningmeester, P. Brinkman, Andijk, commissaris; de jury bestond uit de heeren Martin Woliers, toonkunstenaar, Amstérdam, Richard Heuc- keroth,toonkunstenaar, Amsterdam en Jb. ter Hall, Gep. kapelmeester bij de Koninklijke Maninekapel te Helder. De feestcommissie bestond uit de heeren: L. C. Kolff, Jn. Bosker, D. Minnes, C. van Duin, Van der Speek Obreen, C. M. v. d. Burg, O. L. van der Veon, H. Piccardt 0. J. Bosker. G. de Graaf, Jn. N. Bruul en E. Bais, terwijl het bestuur van de ontvangende ver- eeniging „de Harmonie" wordt gevormd door de hee ren P. Bruul. directeur, L. C. Kolff, eere-voorzitter, Corn. J. Bosker, voorzitter H. G. Rump, secretaris, C. Duijnker, 2e secretaris. C.. Gorter, penningmeester,, KI. Minnes, 2e penningmeester en Herm. Smit. De deelnemende vereenigingen voor dezen dag wa ren: St. Hillegardus, Tuitjenhorn. „Ondor Ons", Hau- wert, „de Eendracht". Enkhuizen, Kunstzin'", An dijk (Oost), Texel's Fanfarceorps te Texel „Willen is -Kunnen", te Lutjebroek. H.U.G.O. te Heerhugowaard, „Ons Genoegen" to Wijdenes, „Concordia" to Abbe- kerk-Lambertschaag. „Harmonie" te Wieringen, .Kunstzin" te Julianadorp, „de Eendracht" te Kol- horn, „Concordia" te Oudesluis en TA.V.E.N.U. te Opperdoes. Ook autoriteiten van gemeenten waaruit een ver- eeniging optrad, gaven blijk van belangstelling door hun tegenwoordigheid. Zoo merkten we o.m. op den hii>r 'mnrer. bursrpmees'er van Harenkarspel, be schermheer van ,.St. Hillegardus". den heer W. van h oo.en. burgemeester van Heerhugowaard. bescherm heer van „H.U.G.O." en de heer Wijnker. wethouder van Heerhugowaard. I De officleele ontvangst door het Gemeentebestuur. I Te 11 uur dan had de officieel© ontvangst plaats j door het Gemeentebestuur van Wieringen. van Jury. I directeuren en Besturen der deelnemende vereeni- i gingen, en wel in de concertzaal „Concordia" van den heer Jb. Bruul. De heer L. C. Kolff, burgemeester, heette de aan wezigen welkom en wenschte, alvorens het concours te openen, nog een enkel woord tot de aanwezigen te richten. Spr. heette dan in de eerste plaats hartelijk welkom het Bestuur van den Westfrieschen Bond van Har monie en Fanfarecorpsen de juryleden en directeu ren en bestuursleden der vereenigingen die vandaag aan dit concours zullen deelnemen. De gemeente Wie ringen geeft blijk van hare vreugde over dezen dag door het uithangen van vlaggen en anderszins en hoe jammer het ook is dat de natuur ons vandaag in m steek laat, dat is iets wat buiten onze schuld plaats vindt. Wieringar Fanfarekorps. Groep Bestuursleden met Burgemeester en Jury. De eerste dag. 't Stond er dan ook Donderdagochtend, den len dag Het stond er ook Donderdagochtend, de eerste dag \an het concours, zeer slecht voor. Donkere wolken voorspelden niet veel goeds, terwijl er een zeer ste vige wind s;ond. Gelukkig zorgde het zonnetje er voor dat de algemeene aanblik niet al te' triest was. Toen we te ongeveer half elf te Hippolytushoef aan kwamen. was daar al de zoo gezellige drukte, die der gelijke feesten vooraf gaan, te bespeuren. Groote auto bussen brachten de deelnemende corpsen, particu liere auto's brachten do belangstellenden, terwijl on danks den storm, verscheidene fietsers den tocht had den aangedurfd en zich door den wind in den rug liet en„zeilen". Door het uitsteken van vlaggen door de burgerij had het toch al zoo vriendelijke dorp Hippolytushoef een feestelijk aanzien gekregen. De zakenlui hadden ook in verband me; den étalagewedstrijd hun beste beentje voorgezet en we zagen étalages die inderdaad gezien mochten worden. Zij getuigen van smaak en vindingrijkheid. Door het opzoeken van in de étala ges gemaakte fouten ,werd nog de bijzondere belang stelling van de bezoekers opgewekt. Een bezoek aan hei buitengewoon geschikt feest terrein kon niet anders dan bij ons den indruk be vestigen dat al het mogelijke was gedaan om het Hoofdbestuur en de deelnemende corpsen op waar dige wijze ie ontvangen. Een flinke muziektent, ten tent voor hoofdbestuur en feestcommissie, één voor de jury, waren opgebouwd en versierd met sparrengroen en met elkaar verbon den door middel van guirlandes, een mooie toegangs poort, met bij den ingang een vriendelijk plantsoen tje, de danstent, zweefmolen en diverse kramen, dat alles maakte van het terrein inderdaad een feestter rein. Vermelden we nog dat het Hoofdbestuur van den Westfrieschen Bond van Harmonie- en Fanfare corpsen thans is samengesteld uit de heeren B. Kool- Spr. deelt dan mee, hoe het plan was geweest, om omstreeks 1 Augustus 1.1., wanneer de afsluitdijk waarschijnlijk zou worden geopend, dit concours te doen samenvallen van de officieele opening van den afsluitdijk. Evenwel door verschillende omstandig heden is toen de dijk niet geopend geworden, maar heeft die opening plaats gehad op 4 Maart, vrij on verwachts, waardoor die opening niet op plechtige wijze is gevierd. Een tweede reden waarom toen dit concours niet is gehouden, is dat in Maart het jaarge tijde minder gunstig is om een dergelijk feest te vie ren. Want hoewel het weer vanmorgen niet veel fraaier was, wij hadden toch gehoopt dat het op He melvaartsdag beter zou zijn. Spr. wijst op de groote beteekenis van de opening van den dijk voor onze gemeente. Vóór 25 jaren was Wieringen vrijwel on bekend en ofschoon men dén naam Wieringen de laatste jaren wel meer te hooren kreeg, men maakte toch niet voldoende kennis met het eiland zelf. Wij hopen nu, dat door dit feest meer bekendheid aan Wieringen zal worden gegeven en dat ondanks hei ongunstige weer men in grooien getale dit feest zal komen vieren en men zal krijgen een goeden indruk van Wieringen, en die dagen dankbaar bij de bezoe kers in herinnering zullen blijven. Wieringen biedt vele schoone dingen, mooie ligging, na tuurschoon, eigenaardigheden, die een eiland ken merken en ook de nationale werken, de Zuiderzee werken, waar heel Nederland belang bij heeft en die een roem kunnen worden vopr Nederland. Zij dus die minder belangstelling hebben voor natuur- i schoon, zullen deze werken kunnen bezichtigen cn spr. hoopt dan ook dat als men straks thuis komt, wat men gezien heeft in aangename herinnering zal blijven en dat men zijn vrienden en kennissen zal opwekken, hierheen te gaan. Thans, zegt spr., kom ik tot de muziek. We weten allen dat de muziek zeer veel doet tot verheffing van hart en gemoed. Van muziek is altijd oen goeden invloed uitgegaan-.Vele corpsen dan hebben zich in- i gespannen voor het aanstonds te houden concours, en i ze staan dan nu op het punt den strijd te aanvaarden. I Heel veel strijd vindt er plaats, maar weinig strijd 'die zoo verheffend zal kunnen wezen als die aan- i stonds wordt gevoerd. De corpsen zullen zich met el kaar meten, dan zal blijken wat men heeft weten to bereiken, er zal een soort examen worden afgelegd. Niet alle corpsen zullen een eersten prijs behalen, maar men vergete niet .dat door noeste vlijt en door geduld veel is te bereiken en dat bet peil waarop de muziek kan worden gebracht, heel' hoog kan zijn. Spr. hoopt dan da tallen zullen samenwerken to het wel slagen van het concours, dat geen wanklank zal wor den gehoord on dat allen in aangename herinnering aan het concours te Wieringen zullen terugdenken. (Applaus.) verkrijgt hierna het woord en deelt mede. dat we gens afwezigheid van den voorzitter en zulks door droeve familie-omstandigheden, op hem de taak rust een enkel woord te zeggen. Spr. dankt dan namens den Bond het gemeentebestuur van Wieringen harte lijk, dat het den Bond officieel heeft willen ontvan gen en in 't bijzonder den burgemeester voor de vrion- delyke woorden, die hij tot het Bondsbestuur hoeft gericht. Het is altijd aangenaam als een gemeentebe stuur de officieele ontvangst op zich neemt; dat is aangenaam èn voor den Bond èn voor de feestvie rende vereeniging, omdat daaruit spreekt de juiste verhouding tusschen het gemeentebestuur en de feestvierende vereniging, Én waar do Bond wenscht te bevorderen, her muzikale leven, daar kan het niet anders of een dergelijke voorname factor wordt ten zeerste op prijs gesteld. Is dus in de meeste gevalleu een officieele ontvangst ons aangenaam, dit is hier te meer het geval nu een reeks van feestdagen uiting zal geven aan de groote vreugde, dat Wieringen niet meer is een eiland, maar thans verbonden is aan den vasten wal. Spr. kan zich, al oud-Wieringer best die vreugde indenken, al zal men niet onverdeeld blij zijn, waDt bij menigeen zal ook een tikje weemoed aanwezig zijn. omdat de onderlinge gezelligheid, de intimireit, de saamlioorigheid, die sterker ontwikkeld zijn op een eiland, voor een deel teloor zullen gaan. 'Maar toch zal de vreugde den boventoon vormen. Van het gemeentebestuur en de ingezetenen zullen groote in- spanning worden geëischt. doch spr. weet dat de j energie op Wieringen leeft en met vereende krachten zal het gelukken Wieringen een schoone toekomst' te doèn tegemoet gaan. j Spr. dankt dan het Bestuur en de werkende leden van de feestvierende vereeniging „de Harmonie", voor de ontvangst. De voorbereidingen eischen ont zaglijk veel moeite. Wij hebben ons erover verheugd dat de algemeene vergadering van den Bond met al gemeene stemmen besloot op Wieringen het concours te houden en „Harmonie" onze gastvrouw te doen zijn. De groo'e belangstelling blijkt ons uit de ge weldige lijst van kransen, takken en medailles, een aantal zooals we*die bij een zustervereeniging nog nooit hebben gezien. Wij brengen Harmonie" hul de en dank voor de goede zorgen, het terrein ziet er tip-top uit; alleen is het jammer, dat het weer niet meer meewerkt maar, zooals ook de burgemeester reeds opmerkte, dat hebben we niet in onze hand. Ik hoop dat het feest schilferend moge slagen, dan zal dat de belooning zijn voor uwe inspanning. Spr. wendt zich dan to td-e jury die een aangename, doch moeilijke taak zal hebben om de resultaten van de studie gedurende eenige weken door honderden muzikanten, te beoordeel en. Met de uitspraak zal vreugde, maar ook teleurstelling worden gewekt, maar die uitspraak zal zijn onpartijdig en opbou wend. Ook spr. heet de aangesloten korpsen hartelijk wel kom en onderschrijft den wensch van, burgemeester 'Kolff, dat de deelnemers aan dit concours aangename herinneringen van Wieringen zullen moonemen. Tenslotte wendt spr. zich dan tot de dames en hee ren belangstellenden .Hob dikwijls heeft spr. niet als lid van „de Harmonie" hen toegesproken. Thans doet hij dit in een andere functie. Ook U heeft veel belang stelling getoond .door het schenken van kransen e.d. Spr. hoopt, dat zij het feest recht genoegelijk mogen vieren, dat geen wanklank zal worden vernomon en dat Wieringen in aangename herinnering zal blijven. Spr. stelt dan voor. een feestdronk, in te stellen op Wieringen als deel van bet vaste land, op het wel slagen van dit feest, Applaus. Nadat dan de eerewijn was aangeboden, begaf men zich naar het feestterrein en hoewel het weer guur was. de belan'gsielling van het publiek was bevredi gend, ja viel in den middag zelfs zeer te roemen, toen ook de windsterkte wat afnam. Met. groote aandacht werd het optreden der diver se corpsen gevolgd en toen tegen halfzeven hgt laat ste corps van de 14 deelnemende vereenigingen de muziektent had verlaten, was een groote menigte op het terrein aanwezig, om kennis te nemen van de uitspraak der jury. De uitslag. Zeer verdienstelijk werk. i Het was de heer W. J. Bruul, vice-voorzitter van den Bond, die namens de jury en het hoofdbestuur mededeelde, dat alle corpsen zeer verdienstelijk werk hadden geleverd en dat zelfs enkele corpsen in hunne afdeelingen zeer hadden uitgeblonken, Spr. deelt dan mee, dat de uitslag als volgt is: 3e afdeeling fanfare: le prijs, met 162 punten, „St. Hillegardus" te Tuitjenhorn, le prijs met 160 punten. „Onder Ons", te Hauwert; 2e prijs, met 124 punten, „de Eendracht" te Enkhuizen. 2e afdeeling fanfare :1e prijs, met bijzonderen lof van de jury en ook met bijzonderen lof voor den di recteur. met 176 punten, II.U.Gp. te Heerhugowaard; le prijs met 164 punten, Texel's'fanfarecorps te Texel, le prijs, met. 161J4 punt, „Willen is Kunnen", te Lut jebroek, 2e prijs, met 130 punten, „Kunstzin" te Andijk (Oost). lo afdeeling fanfare: le prijs met 171^ punt „Ons Genoegen" te Wijdenes. le prijs, met 160^ punt, ..Har monie" te Wieringen; 2e prijs met 136^ punt. „Con cordia" to Abbekerk-Lambertschaag. 3e afdeeling harmonie: le prijs, met 152 punten, ..Kunstzin" te Julianadorp; 2e prijs, met 137Vs punt, „de Eendracht" te Kolhorn. le afdeeling harmonie: 2e prijs, mot 124 punten,. „Concordia" te Oudesluis, 2e prijs met 122/4 punt. T.A V.E.N.U. Je Opperdoes. Hét spreekt vanzelf dat de bekendmaking van deze uitspraak der jury steeds met een hartelijk hoera werd begroet en dat bet de aanleiding was tot een recht feestelijke stemming, die later ook op straat tot uiting kwam. De Zweefmolen op het Feestterrein. Nu dezen uitslag bekend was, spoedig gezorgd voor den „inwendigen mensch" en daarna maakten velen zich weer op om den eerewedstrijd bij te wonen. Vele nieuwe bezoekers kwamen, nu het weer steeds beier werd, naar Wieringen èn buiten verwachting slaag de dit gedeelte vait den dag wonder goed. De uitslag van dezon eerewedstrijd wordt ons morgen meege-» deeld. En toen is er feest gevierd, zoowel in de verschil lende localiteiten als in de danstent en verdere ver makelijkheden op hot terrein. i Voor Vrijdag 14 Mei vermeldde het feestgidsnro- >ir r.Hiiïi ;n d» ti-u- pb J kinderspelen op hét feest terrein aangenamer en tevens gezellig, omdat een weer heel wat beter en was het verblijf op liet feest terrein aangenameh en tevens gezellig, omdat een kinderfeest steeds zoowel bij jong als oud in trek is'. Er werden verschillende spelen gegeven, zoowel voor kleinere als groot ere kinderen. Aan het balspel voor meisjes, kleinere, namen 12 De Jury aan het werk. De tevredenheid van bestuur. het Hoofd' De heer W. J. Bruul ,vice-voorzitter van den West- frieschert Bond van Harmonie- en Fanfarecorpson, Tijdens het Concours.

Schager Courant | 1926 | | pagina 13