llpntti Nitm- Raad Schagen. Firma DE LANGE DE MOKAAZ, Nemen gelden in Deposito. Verleenen Credieten. Vergrootingen Atelier Niestadt, Schagen, Zaterdag 12 Juni 1926. Uitgevers N.V. v h. TRAPMAN Co., Scltagen. Eerste Blad. Kapok-Matrassen M. KLERCQ - Helder. VLOER-, TAFEL- en DIVANKLEEDEN LAAT UW KOUSEN AANBREIEN, Zitdag Donderdags Id Hotel „Vredelust". Glastra's Schoenen Molenstraat C 9. naar oude en verbleekte portretten in ieder formaat f»9'it,o Ja«rg»uig. No. 7858 Dit blad verschijnt viermaal por wook: Dinsdag, Woensdag, Donder dag oti Zatordag. Dij inzonding tot 'a morgens 8 uur, Worden Advor- tojitiön nog zoovool mogulljk in hot ooratultlcomond nummer gupluutst. POSTREKENING No. 23330. INT. TKLKF. no. 20. Prijs per 3 maandon f 1.05. Lpseo nummors 6 cent. ADVERT12N- 'i'loN van 1 tot 5 rogola ,f 1.10, iodoro rogel moor 20 cont (bewijs. inliOgropon). Grooto lottors worden naar plautocnimto hojcokoncL DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN. in alle maten, worden vakkundig in eigen werkplaats vervaardigd tegen de scherpst concurreerende prijzen in de Bedden- en Nalrassenlabriek van SPOORSTRAAT 32 TEL. 206. IN ENORME KEUZE. Vergadering van den Raad op Donderdag 10 Juni 1920, des avonds 7 uur. Afwezig zijn de heeron Trapman en Timmerman. Voorzitter de heer J. Coruelissen, burgemeester, secretaris do heer A. C. Roggeveen. Na opening volgt goedkeuring der notulen. Voorzitter deelt mede, dat in de Roggeveenstraat en Landbouwdwarsstraat een ondergrondscbe elec- trischo kabel, die bij de lichtbedrijven aanwezig was, is gelegd. De petroleumvaten op de opslagplaats behoorden aan de firma wed. P. Hoogland, die werd aangeschreven de vaten te doen verwijderen. Hieraan is nog geen gevolg gegeven, zoodat op nieuw aanschrijving zal geschieden. Het puin op de opslagplaats is verwijderd; de bliksemafleiders op de O. L. School zijn verwijderd. Wat de sluiting betreft van de sluis bij de Zes Wielen, in verband met den aanvoer van steenen, langs anderen weg is de aannemer er in geslaagd steenen aangevoerd, te krijgen. Reeds voor de laat ste openbare raadsvergadering was de opzichter door den heer Bakker met deze kwestie op de hoogte gostoid. IM verven van het gymnastieklokaal is stop ge» zet; aan den smid was reeds opdracht gegeven cude kachels uit de school te verwijderen en van 4 oude kachels 2 bruikbare kachels te maken. De beeren K. Veenstra en W. Bijpost betuigden dank voor het besluit van den Raad hun wonin- gen bij het electrisch net aan te sluiten. Onder dankbetuiging deelde de heer A. van Scheijen mede de benoeming tot conciërge van O. L. School en U.L.O.school te aanvaarden. Ingekomen is het verslag van de Rijksiandbouw- winterschool. Ged. Staten keurden goed het besluit tot grondrui- .ling aan de Dorpen, zoomede het besluit tot con versie van de geldleening ad f78.000. Voorts berichtten Ged. Staten de ontvangst eener door den Raad vastgestelde verordening. De beslissing over het besluit van den Raad tot het aangaan van een geldleening ad f 8000, voor het leggen van ondergrondschen kabel, is door Ged. j Staten verdaagd. De winst der llcbtbedrijven. Ingekomen is het verslag van het gas- en het j electriciteitsbedrijf over 1925. Ten opzichte van de bestemming der winstsaldi, bedragende resp. f2757.43 en f453.73^, deelen B. en W. den Raad mede: Het vernieuwingsfonds van het Gasbedrijf zal na betaling van de nieuwe zuivel?® kisten zijn uitgeput, terwijl binnen afzienbaren tijd zal moeten worden overgegaan tot inbouw van een nieuwen oven. Het vernieuwingsfonds van het Electriciteitsbe drijf is in 1925 geheel afgeschreven op uitbreiding I leidingnet, zoodat ook dit fonds is uitgeput. üp grond van een en ander stellen B. en W. voor,1 de saldi bovengenoemd te storten in het vernieu- winsfonds der bedrijven. Zonder bespreking wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. De garantie voor den Scbager autobusdienst De commissie van Toezicht toont geen belangstel ling. j Aan de orde wordt gesteld een adres van den heer P. Deutekom Az., exploitant van den Autobusdienst Schagen en Omstreken, waarin gevraagd wordt voor elk der jaren 1925—192G en 1926—1927, een garan tie van f 500 uit te keeren aan exploitant alleen wan neer op de exploitatie verlies wordt geleden. Ten aanzien van dit adres merken B. en W., onder overlegging van de indertijd hieromtrent gevoerde correspondentie, op, dat vroeger voor dezen dienst is ingesteld eene Commissie van Toezicht. Het is B. en W. niet bekend, dat deze -Commissie is opge heven en nu wordt wel door P. Deutekom een adres tot den Raad gericht om garantie, doch bet College is van oordeel, dat een dergelijk verzoek bad moeten uitgaan van de Commissie, welke Commis sie den dienst voor 1 jaar beeft overgedragen aan adressant, mits de resteerende van de vroeger toegezegde garantie beschikbaar zou worden gehou den voor eventueel exploitatietekort. Op dit ver zoek van de Commissie heeft de Raad gunstig be schikt. B. en W. staan tegenover dezen autobusdienst niet onsympathiek, doch hadden van de zijde der Commissie meer belangstelling in deze verwacht. Op grond van een en ander stelt bet College voor op het adres afwijzend te beschikken. De heep Timmefman komt ter vergadering. De heer Van Nuland wijst er op dat uit de over gelegde exploitatierekening gebleken is, dat de ex ploitatie een verlies heeft opgeleverd. Spr. vindt het jammer "dat de Commissie van Toezicht op dezen autobusdienst niet meer belangstelling toont, maar daarvan mag de exploitant niet de dupe worden. Spr. had gaarne gezion dat J3. en W. den Raad had den voorgesteld adressant een garantie te verleenen opdat op deze wijze de commissie een riem onder het hart werd gestoken. De houding van de com missie is zeer te laken, maar spr. herhaalt dat Deu tekom daarvan niet de dupe mag worden. De dienst is van groot belang voor de gemeente en epr. zou het betreuren, wanneer hij werd opgeheven. Evenwel op deze wijze zal de dienst onmogelijk kunnen blijven bestaan, al is er een respectabel aantal personen met dezen dienst vervoerd. Spr. zou dan ook willen, al is het dan niet voor f500, dat de gemeente zich voor eeii kleiner bedrag garant stelde. Voorzitter zou het ook betreuren als de dienst werd opgeheven, hij is in 't belang van de gemeen- te en van den middenstand in het bijzonder. Maar waarom laat 'de commissie niets van zich hooren. Vroeger is zelfs de heer Helder als vertegenwoor diger van de gemeente in de commissie benoemd en al is deze dan vertrokken, dan hadden de overige commissieleden toch wel belangstelling kunnen too- nen. De heer Gorter oordeelt dat de heer Van Nuland de zaak verkeerd beschouwt. Het gaat niet om de vraag den exploitant al of niet te steunen, het gaai er om den autodienst in 't leven te houden. En als nu de commissie uit den middenstand er geen be lang inziet, waarom moeten wij als gemeente er ons dan voor spannen. Als de dienst moet blijven, is i dat om don winkelstand on dan mogen wij ver wachten dat van dien kant de noodige belangstel ling wordt getoond- De hoer Van Nuland is hot in zooverre roerend i met den heer Gorter eens. Maar de commissie laat j nu eenmaal niets van zich hooren, om welke 'rede nen dan ook en daar mogen we niet te scherp over I oordeelen. Maar men zal toch moeten toegeven dat Deutekom daarvan de dupe wordt, hij hoeft voor de brokken in te staan en daarom meent spr. dat de ge meente er wel een offertje voor over mag hebben. Do heer Gorter zegt, dat Tlo gemeente reeds aen zeker bedrag voor den dienst heeft beschikbaar go-1 eteld, teneinde de levensvoorwaarden, te scheppen De exploitatierekening geeft een tekort aan van 1143,76 en als de gemeente nu die f500 garantie toestaat, zal daarmee toch dpn dienst niet in het leven kunnen worden gehouden. Den laatsten tijd beeft spr. op den dienst gelet, er gaan ontzettend weinig menschen mee en de regeling lijkt, naar niets. Om 8 uur moet de bus 's morgens aan het station zijn, maar nu eens wordt dat 10 minuten, dan weer kwart over achten. En het ligt nu niet op den weg der -gemeente, maar steeds bij te dokken. Voor den dienst op Wieringen heeft de gemeente subsidie verleend, om hem door de moeilijkste pe- riade. heen te helpen, maar als bleek dat deze dienst geen levensvatbaarheid bezat, zou spr. zijn stem niet geven aan verdere subsidieering. DE GELE WINKEL heelt een FAAM, ook met zijn NIEUWE KOUSEN staat hij BOVENAAN DEPOTS: Schagen J. BALK; Breezand Mei. BERG; Alkmaar Mej. BEUDEKER-iisil, Hofplein. Alkmaar. [Huisinrichting ie Alkmaar. VAN BUBWIJK'S SCHOEN HAND EL. SCHOENMAKERIJ. UITGEBREIDE KEUZE. PRIJZEN UITERST BILLIJK. steeds het nieuwste. Schoenhandel - Schoenmakerij De heer Van Erp herinnert aan het verzoek eenige jaren geleden van de Middenstandsvereeniging om voor den autobusdien9t garantie te verleenen. Ook aandeelen zijn geplaatst met de toezegging dat 50 pet. van die aandeelen terug zou komen. En de f1000 subsidie van de gemeente en de aandeelen zijn verdwenen. En nu mag dit voor een goed doel zijn geweest, er leven bier ook nog andere menschen dan middenstanders. Spr. begrijpt niet waarom de Middenstandsvereeniging zelf dit verzoek om ga rantie niet indient, dat had zij moeten doen, al wil spr. niet zeggen dat hij dan een ander standpunt zou innemen. Het was de plicht van de Midden standsvereeniging geweost om 1 Januari 1926 de zaak in banden te neinen. üe beer Leguit vraagt of het niet wenschelijk is deze zaak aan te houden, opdat de Raad meer in lichtingen kan vragen. Wel geeft de overgelegde ex ploitatierekening een verlies aan van f 140.maar salaris van den exploitant heb ik er niet op gezien. Dat de dienst in het belang van de gemeente is, ge looft spr. wel, maar of dat belang nu zóó groot is om er de gevraagde subsidie voor te verleenen, weet spr. niet. Daarom wil snr. de zaak aanhouden en nadere inlichtingen inwinnen. Voorzitter zegt dat B. en W. alle inlichtingen heb ben gevraagd. Ook spr. heeft opgemerkt geen loon van den exploitant op de exploitatierekening aan ie treffen. Maar spr. werd opgemerkt dat dit niet in de exploitatierekening mocht staan. Spr. is niet deskun dig en maakte met die opmerking weliich een fla ter. Als de exploitant van de gemeente een afwij zende beschikking krijgt, kan hij zich tot de com missie wenden, Spr. zou het spijten als de dienst j wegging. De heer Timmerman vindt het wel goed dergelijke diensten door de kinderjaren heen te helpen, maar niet verder. De heer Huiberts bepleit ook aanhouden, mis schien wordt de commissie wat wakkerder. De heer Van Nuland hoort met verbazing dat voor de vacature-Helder geen ander lid voor de gemeente is aangewezen. Het lag toch op den weg van B. en W. een anderen vertegenwoordiger aan te wijzen, evenals dat gebeurt als het andere commissies be treft. Misschien had de commissie dan de noodige activiteit getoond. Laten B. en W. alsnog een ver tegenwoordiger aanwijzen, dan komt er nieuw bloed en de vertegenwoordiger van de gemeente zou dan de commissie bij elkaar kunnen roepen. De heer Bakker zegt dat de gemeente met haar subsidie van f 1000 getoond heeft, den autobusdienst goed gezind te zijn. Het vervoer is den laatsten tijd niet groot en waar het belang voor een zeer groot deel is bij de buitengemeenten, zou de exploitant bij die buitengemeenten om steun kunnen aankloppen. Het geldt hier niet alleen het belang van Schagen en nu blijkt dat de dienst niet in voldoende mate levensvatbaarheid heeft, zou .spr. willen dat de 'ge beente er geen cent meer aan waagt. De heer Roggeveen wil deze zaak ook aanhouden. We moeten doen wat we kunnen om den dienst in stand te houden. Laten B. en W. een nieuw commissielid aanwijzen on als dan dq middenstand! niet meer voor den dienst gevoelt, laat dan toch het gemeentebestuur niet den schijn op zich werpen er met oen goedkoop smoesje af te willen komen. Voorzitter zegt, dat men niet moet denken dat we ons er met een smoesje af willen maken, B. en W. hebben met den vertegenwoordiger van den exploi tant, een onderhoud gehad en toon bleek dat de commissie zich er niet meer mee wilde bemoeien. De beer Overtoom vraagt, of bet niet op den weg van B. en W. 'had gelegen, over het ingediende ver zoek advies te vragen aan de Commissie van Toe zicht. S'pr. beschouwt deze commissie als een tus- schenpersoon en als de exploitant dan geen gehoor kreeg bij de commissie, hadden B. en W. zich tot de commissie kunnen wenden. Dan hadden we het oordeel van den middenstand zelf gehad. Voorzitter vraagt zich af, of de. commissie mog wel bestaat, ze laat niets meer van zich hooren, De heèr Gorter: De commissie heeft de autobus aan dx tegenwoordigen exploitant overgedragen. Voorzitter: Voor 1 jaar in exploitatie gegeven, De h8er Overtoom: De commissie heeft toch eenig toezicht en B. en W. hadden toch het oordeel der commissie kunnen vragen.» De heer Gorter zegt, dat de commissie in alle dee- den had moeten steunen, maar toen de heer Deute kom, over onderdeelen kwam praten, bleek dat de commissie de handen van de zaak aftrok. De heer Overtoom wijst er op, dat hij de overgeledge exploitatie niet zoo maar kan accepteeren, en dat* de commissie beter kan nagaan of de verstrekte gege vens kloppen of niet, Spr. gelooft niet dat B. en W. dat ook weten en daarom was het beter geweest de commissie in den arm te nemen. Spr. hoort hier- zeggen, dat het op prijs gesteld zou worden als de dienst in stand bleef, maar dan is bet ook gewenscht de commissie om advies te vragen. De heer Gorter: Maar daar zit onmiddellijk aan vast subsidie te geven. De heer Overtoom: Neen. hee>emaal niet. De heer Gorter zegt, op het standpunt te staan, geen cent meer te geven voor dezen dienst. De heer Van Brp ziet do noodzakelijkheid niet in .dat het Dag. Bestuur zich wendt tot de commissie. Uii de overgelegde bescheiden blijkt, boe de ex ploitatierekening luidt en spr. ia verbaasd dat van het gemeentebestuur verlangd zou worden, zich tot de commissie te wenden. Het is toch bun zaak idie der middenstanders). Voorzitter is het met den beer Van Erp eens. De heer Bakker wijst nog eons op de minder gun stige resultaten der exploitatie en op de weinige be langstelling van de personen die met zooveel geest drift dezen dienst in 't leven hebben geroepen. W'el staat er een tekort vermeld van f 143, maar op de eploitatierekening staat een heeleboel niet op. Voorzitter zal het voorstel van B'. en W. in stem ming brengen. De heer Van Nuland bepleit aanhouden. B. en W. hebben toch ook eenigszins schuld, door niet te voorzien in de vacature-Helder. De heer Gorter ontkent dat, en zegt dat B. en W. toch niet de boodschapjongens zijn van de com missie. Spr. heeft al zooveel gehoordvan de com missie. •Tot stemming overgaande, wordt het voorstel van B. en W. om geen garantie te verleenen. aangeno men met 6 tegen 4 stemmen, tegen stemden de bee ren Overtoom, Leguit, Roggeveen en Van Nuland. Het dempen der sloot ten noor den van de Regentenstraat. Van de»heeren J. J. Kramer e.a.: allen bewoners van de Regen'.enstraat, was een adres ingekomen, waarin, geprotesteerd werd tegen de aanschrijving tot reiniging van de sloot ten noorden der Regenten straat. De sloot wordt een bron van stank enz. ge noemd en aangedrongen wordt dan ook op spoedige demping van de sloot. B. en W. deelen mede, dat door hen tot de eigena ren van bedoelde eloot eene aanmaning was ge richt do sloot te doen reinigen. Aangezien nu uit 't adres van de bewoners der Regentenstraat blijkt, dat de aanmaning tot reiniging door de bewoners niet gewaardeerd werd, is door B. en W, eene aanmaning tot demping der sloot aan de eigenaren verzonden, met intrekking van de aanmaning tot reiiging. De beer Bakker deelt mede, dat de betrokken be- woers der Regentenstraat een overeenkomst zullen treffen met den eigenaar van het belendende wel land, dat zij evenwel om de noodige zekerheid te hebben, gaarne eerst do acte van schenking zouden willen zien gepasseerd, omdat zij zullen zorgen voor demping en de landeigenaar dan de verkregen ter reinen aan de bewoners zal afstaan. In verband daarmee zullen adressanten zich weer met B. en W. in verbinding stellen en vragen of de demping uitge steld1 kan worden tot a.s. helfst; het plan bestaat de demping dan door werkloozen te doen uitvoeren. Voorzitter heeft hiertegen geen bezwaar en B. en W. zullen het in overweging nemen. Onderwijzersbenoeming. Aan de orde komt de benoeming van een onder wijzer aan de openbare lagere school. De voordracht luidt als volgt: 1. I. Roos, Midsland, Terschelling, 2. K. Beunder, Ilpendam; 3. M. Langhorst, io Helder. Do heer Roos wordt met 7 stemmen benoemd, 3 stemmen werden uitgebracht op den heer M. Lang horst. Op voorstel van den burgemeester bieden B. en W. den raad een voordracht aan tot wijziging van de art. 9 en 79 van de Algemeene Politieverordening. De eerste wijziging is noodig, omdat wanneer door den Burgemeester aan vergunning- en verlof houders een later sluitingsuur is toegestaan er. zij na dat sluitingsuur niet tot sluiting van hun lokaal overgaan, die overtreders thans niet strafbaar zijn. Do tweede wijziging omvat een redactiewijziging. Goedgevonden. Besloten wordt tot het aangaan van een geldlee ning ad f 7600 voor de aansluiting va n de wijk j Burghorn aan het electrisch net. De poiitiekleeding en de kosten van bedeeling. Voorts worden goedgekeurd af- en overschrijvin gen, dienst 1925, een suppletoire begrooting, dienst 1925, on idem dienst 1926. De beer Leguit merkt op, dat voor poiitiekleeding f 48 meer is uitgegeven dan voor den post die reeds 'f.200 aangaf, was getaamd. Er is bovendien f 1100 meer uitgegeven voor menschen die bedeeld wor- I den. Spr. vraagt of het voor de wijze van bedeeling j geen overweging verdient, dat B. en W. contact zoe- j ken met kerkelijke lichamen, die ook bedeelen. Spr. wil niet zeggen, dat de bedeeling niet góed is gedaan, j want daar weet hij niets van. Voorzitter zegt. dat inderdaad uit deze opmerkin- gen blijkt, dat de heer Leguit niet mei deze zaak op de hoogte is. Want B. en W. houden voor de be- I deeling steeds contact met het Hervormd en Katho liek Armbestuur en mot de Doopsgezinde Gemeente. I Er word* nooit meer bedeeld dan strikt, noodzake lijk is. De lijst van bedeeling is onlangs nog door B. en 'W. nagegaan, er is wel iets afgegaan, maar niet veel. Het is droevig, maar er komt steeds meer I bij. I De heer Leguit wijst er op, dat hij niet zegt, dat er teveel is bedeeld. Spr. heeft met Ds. van Dijk over de bedeeling gesproken en naar aanleiding daarvan vraagt spr., of niet een andere regeling was te tref fen. De heer Gorter: Ds. van Dijk wil wel, dat dege meente alles betaalt. Voorzitter zegt, dat 'het contact met Ds. van Dijk niet altijd van aangenamen aard is. Laten we daar over maar niet meer praten. Maar tenslotte mogen de menschen niet van honger sterven. Wat de k'leeding van de politie betreft, de politie wordt hier niet op een weelderige manier gekleed. De heer Gorter weet niet het bedrag dat vorig jaar is uitbetaald, maar wijst op de mogelijkheid dat het eene jaar het uitgetrokken bedrag niet wordi ver bruikt. doch daarentegen dan volgend jaar de ra ming wordt overschreden. De heer Leguit zegt, den vooizitter ook geen ver wijt te maken. Voorzitter: Neen. maar ik moet de opmerking toch trachten te ontzenuwen. Vertegenwoordiging der gemeente. B. en W. stellen voor, den Burgemeester te mach tigen de gemeente ddorloopend te vertegenwoordi gen in de vergaderingen van de N.V. Spoor-(tram-) weg Wieringen—Schagen. De heer Van Nuland dacht, dat voorzitter altijd als zoodanig reeds zitting had. Voorzitter deelt mede, dat na vertrek van burge-

Schager Courant | 1926 | | pagina 1