Alisitei NiEiis- WOUDA's Dinsdag 15 Juni 1926. Uitgevers i N.V. v.h. TRAPMAN Co., Scltagen. Eerste Blad. Anna Paulownapolder. Zelfrijzend Bakmeel SC1AG11 69ste Jaar^aeg. No. 7859. Dit blad verschijnt viermaal por woolc: Dinsdag, Woonsdag, Dondor- dag oii Zutordag. Dij inzonding tot 's morgens 8 uur, worden Advor- toiitlóu nog zoofoél mogulljk in hot oorstultkomond nummer go^luatbt. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs por 8 maandon fl.66. Loeso nuramoïö 3 cor.t. AD VERTEN* TlóN van 1 tot 5 rogols f 1.10, lodore rogol moor 20 cont (bowl-; .m, inboffropon). Gtooto lottere woadon naar plaatsrulmto borokond. «ff?? DIT WUMMBR BKSTAAÏ Uï* TWKB BLABBN. Wie zich mei ingang van 1 Juli '26 opgeeft ais lezer van de Schager Courant, ontvangl de nog verschijnende nummers van Juni GRATIS. Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofd ingelanden van den Anna Paulownapolder, op Za terdag 12 Juni 1926, des morgens 10 uur, in bet Pol derhuis. Afwezig zijn de heeren Lindenbergh en P. J. Wai- boer, Heemraden. Voorzitter de heer C. Wijdenes Spaans Jr., dijk graaf, secretaris de heer C. Koijzer. Voorzitter opent de vergauoring en deelt mede, dat de heer Lindenborgh bericht zond vandaag waar schijnlijk verhinderd te zullen zijn de vergadering bij te wonen. Nog is afwezig de heer Waiboer, maar spr. hoopt en verwacht dat deze aanstonds ter verga dering zal komen, de klok in den Achterweg loopt wat achter. De notulen worden gelezen, ze worden onder dank zegging onveranderd goedgekeurd. Naar aanleiding- van de notulen morkt de heer Langereis op, dat tot zijn genoegen de keeten aan den Stoornwcg onbewoond zijn. Voorzitter deelt mede, dat van het gemeentebe stuur van Helder is ontvangen een 9-tal foto's in lijst, betrekking bobbende op de openstelling van de pontonbrug aan de Kooij. Onder dankbetuiging heeft net Dag. Bestuur deze aardige attentie aanvaard. De openbaro verpachting van het grasgewas van do zeedijken heeft opgebracht f 1455, vorig Jaar f 1233, terwijl hierbij niet was inbegrepen een 5-tal perceelen en ook nog voor onderhandschen verbuur een 2-tal porcoelen is uitgehouden. Van den heer Polet is dankbetuiging Ingekomen voor de hem verleende gratificatie ad f 45. De heeron Lindonbergh en Waiboer komen ter vergadering, zoodat die nu voltallig is. De rekening over 1923. De' oor zaak van den teruggang. Voorzitter deelt verder mede, dat de penningmees ter heeft ingoleverd de rekening over 1925. Voor een juiste beoordeeling wil spr. graag eenige toelichting geven. De rekening begon met een aanvangscijfer van batig saldo dienst 1924. gewone en buitengewone dienst totaal f 18714.11 X, terwijl ze sluit met een ba tig saldo van f 2918.81. Een teruggang dus van f 15795.30. Bij de vaststelling van de begrooting voor 1925 evenwel was reeds gerekend dat de terug gang f 7444.82zou bedraden, dooTdat de post „on voorzien' zooveel lager werd geraamd. Bovendien is het restant der lasten f 788.22, extra is uitbetaald voor den duiker onder de Molenvaart door totaal f 5911.04, voor waterleldingaanleg f 549.35. voor opspuiten terrein Van Ewijcksluis i 2800. verminderd met f 800 bijdrage der gemeente, is f 2000 t aal dus een teruggang van 1 16693.44^, De werkelijke teruggang was f 15795.30. zoodat f900 minder is uitgegeven dan verwafcht moch: worden. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Door do heeren Stammes, Smit en Langereis wor den do geloofsbrieven nagezien van do herbenoemde hoofdingelanden, de heeron Nannis en Vlsscher. Bij monde van den heer Langereis wordt medege deeld. dat alle stukken in orde zijn bevonden, en mitsdien wordt tot toelating geadviseerd, met welk advies de vergadering zich vereenigt. Voorzitter wenscht de heeren Nannis en Visscher geluk met de herbenoeming, die onder zulke schit terende omstandigheden heeft plaats gehad, zonder uilzondering waren de uitgebrachte stemmen op de aftredenden uitgebracht. Spr. hoopt dat zjj nog lan gen tijd in het belang van den polder werkzaam mo gen zijn. Verlenging van erfpachtstermijn. Naar aanleiding van daartoe ingekomen verzoe ken steli het Dag. Bestuur voor tot verlenging van den erfpachtstermijn voor de perceelen van J. de Graaf, A. J. H. de Smit. Wed. A. J. H. de Smit. Wed. J. Dekker en K. Smit en wel voor den tijd van 30 jaren. Evenwel met dien verstande, dat de erfpacht voor perceelen waarop gebouwen staan, zal bedra gen inplaats van 2X cent. 5 cent per M2., terwijl voor de perceelen, waarop thans nog geen gebouw staat, maar waarop in dat 30-jarig tijdsvak wel een gebouw mocht verrijzen, eveneens eon erfpacht van 5 cont verschuldigd zal zijn. Indien er geen gebouw op staat, zal de erfpacht 2X cent per M2. bedragen. Het perceel van K. Smit bleek te meten 19.32 aren en waar do erfpacht voorheen IX cent per M2.' be droeg. nu het perceel in een beteren toestand ver keert, wordt voorgesteld de erfpacht nu op 2X cent te bepalen. Door den heer J. Mepleveld, Lagedijk, was nog het verzoek ingediend om erfpacht voor een perceel achter zijn woning. Adressant dacht dat het een op pervlakte had van 200 M2., maar bij opmeting bleek de grootte te zijn 510 M2. Het Dag. Bestuur stelt voor met ingang van 1 Januari 1927 aan het verzoek te voldoen., tegen een vergoeding van 5 cent per M2. Overeenkomstig al deze voorstellen wordt door de vergadering besloten. Door den heer P. Keuris Jr. wordt gevraagd om onderhandschen verbuur van 2 perceelen zeedijk. Adressant vroeg, deze huur voor langen tijd, maar het Dag. Bestuur wil liever deze verhuring onder hands. van jaar tot jaar doen geschieden. Vorig jaar was de opbrengst f 120 en met adressant is overeen gekomen dat het dit jaar i 130 zou zijn. Goedgevon den. Tot leden vap de commissie belast met het nazien der rekening over 1925 worden aangewezen de hee ren J. de Boer, J. Tijsen Jr., en P. J. Visscher. De verhooging van lasten. Thans komt aan de orde de behandeling en vast stelling der begrooting voor 1926. Voorzitter zegt, dat een afschrift van de begrooting met de toelichting den leden is toegezonden en zekor géén meevaller is geweest, omdat zij tot de ontdek king zullen zijn gekomen, dat het Dag. Bestuur zich genoodzaakt heeft gezien de lasten hooger uit te trekken. Was het vorig jaar mogelijk de lasten van f 25 tot f 24 terug te brengen, nu is het voorstel de lasten te bepalen op f 26.50. Als zachte pleister op de wonde kan wellicht dienen, dat spr. met den se cretaris en penningmeester heeft onderzocht of or uitzicht bestond, dat volgend jaar de lasten weer zouden kunnen worden verlaagd. En als we nu niet teveel tegenkanting ondervinden, zal dat volgend jaar het, geval kunnen wezon. Verschillende dingen zijn oorzaak, dat dit jaar do uitgaven beduidend worden verhoogd. Spr. noemt het werk aan deu Boezemkado te Wüeringerwaard, de uitbreiding van de losplaats, die, hopen we, voorloopig hanr beslag heeft gekre gen, de meubileering van de vergaderzaal, de bij dragen voor pensioeninkoop, waarmee dit jaar een bedrag van f 11365 is gemoeid, maar welk bedrag volgende jaren regelmatig zal bedragen f 2571, de bijdrage voor de pontonbrug ad f 1200. De bijzon dere werken die we aan duikers hebben gehad, we mogen verwachten, dat die volgend jaar niet tertig zullen komen. Het oppersten van het terrein aan de Van Ewijcksluis heeft netto f 2000 gekost en hl is dit geld niet verloren, het is toch uit de kas. Al deze zaken zijn oorzaak van deze verhooging van lasten, en al zullen we ook volgend jaar wel eens tegen vallers hebben, we vertrouwen toch. dat we don met een mooier cijfer zullen kunnen komen. Na deze inleiding geeft voorzitter gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen. De heer Langereis ,zegt, dat de aangeboden begroo- tin zeker is tegengevallen, maar het geld moet er wezen. Spr. had ochter graag gezien, dat het Dag. Bestuur met 2 voorstellen was gekomen, lo. om de VAN RIJSWIJK'S SCHOENHANDEL. SCHOENMAKERIJ. UITGEBREIDE KEUZE. PRIJZEN UITERST BILLIJK. echter niet. De leening is tegen 53/4 pet. gesloten, toen de markt 7 pet. was en daarbij is bedongen dat 1 converteeren niet werd toegestaan. Op die voorwaar de is de polder toen ingegaan, omdat het hem voor- deelig voorkwam, doch sedert eenigen tijd is de markt naar beneden gegaan. Spr. zal echter probee- ren war bereikt kan worden. Nog enkele inlichtingen worden gevraagd en daar na wordt de begrooiing zonder hoofdelijke stemming ongewijzigd vastgesteld tot een bedrag van f 208285.05 raet. een post onvoorzien van f 4270.06 en een omslag zooals reeds door den vporzitter werd medegedeeld, van f 26.50. De heer Geerligs zegt nog, het op prijs te stel len als voorzitter nog eenige meerdere toelichting geeft op de posten 63 en 66, opdat ultkome, welke moeite de vporzitter heeft gedaan om deze posten verlaagd te krijgen en op welke gronden voorge steld wordt tol deze verlaging. Ten aanzien van post 63, onderhoud motorgema len, gereedschappen, enz. zegt voorzitter, dat dit onderhoud de laatste j£ron vrij hoog was, maar het Dag. Bestuur geen afdoende redenen had om ver laging ervan te forceeren. We kregen evenwel een aanbeveling om de machines enz. regelmatig te in- specteeren, wat tegen billijken prijs door den leve rancier van de motoren zou geschieden Het ge volg van een dergelijke inspectie is, dat de aanvrage voor vernieuwing van een zuiger en cylinder op hun advies kon worden ter zijde gelegd, sleehts en kele zuigerveeren moeten worden aangeschaft en de te ramen kostén dus belangrijk lager konden worden. Spr. wijst, er op, dat de aanvragen voor vernieu wing enz. worden ingeleverd door de machinisten en in verband met de verantwoordelijkheid, het Dag. Bestuur zich niet verantwoord acht in die aanvra gen veel wijziging te brengen. Hoe goed bedoeld door de machinisten, worden de aanvragen wel eers wat hoog. Wat post 66, smeermiddelen en kosten van ver lichting betreft, voorzitter deelt mede, dat hij aan een 9-tal nijverheidsbedrijven een opgave gevraagd oen raming, die aan don vcdligon kant zal wezen. Wel is dat eon lieéLe aom, maar verdeeld ave® 4590 H.A. belastbaar land* boteekent dat een schuld van f4 per H.A-, waarmee do polder één maal belast wordt. Spr. wijst er op, dat een aan te gane geldleening in 18 a 20 jaren afgelost zou kunnen worden, zoodat de kosten dan net eerste jaar met rente en aflossing zouden worden f1900, welk bedrag ieder jaar vermindert. Aan den an deren kant is het voordeel door uitwinning van brandstoffen en arbeidsloon, omdat een dergelijke bemaling niet zoo serieus moet worden bediend als pompen. Als dan ook in den pachttijd wordt ge malen, tegen verlaagd tarief, is het Dag. Bestuur overtuigd dat de extra kosten grootondoels zullen worden gedekt. En waar dan de waterstand beter behoerseht wordt, etelt het Dag,. Bestuur voor in beginsel te besluiten tot plaatsing van een eleo- tromotor in gemaal' II. Voor Winkeliers bij Gross. v.h. M. DE HAAS te Alkmaar. polderlasten op f 26.50 te bepalen; 2o. om een gold-1 leening te sluiten yoor die bijzondere uitgaven, nu voorzitter zegt, dat volgend jaar do uitgaven niet zoo hoog zullen zijn, Voorzitter wijst, er op, dat een evontueei besluit tot het sluiten van eon geldleening de goedkeuring vereischt van Ged. Staten en we dan moeten kun nen aantoonen, dat deze geldleening is voor buiten gewone werken. En. dat nu is hier niet bet geval, het zijn allen gewone uitgaven, want wat bijv. de pensioeneering betreft, het, hooge bedrag is ontstaan door opstroppen, doordat' de pensioenraad de bedra gen niet eerder had vastgesteld. Om die reden meent het Dag. eBstuur dat deze uitgaven niet voor een leening in aanmerking komen. Bij de postgewijze behandeling vraagt de heer J. C. Geerligs bij' den post onderhoud motorgemalen, gereedschappen, enz., waarop vorig jaar is uitbe taald f 4038.31. en nu- is geraamd op f 1795. of het zeker is dat met dit bedrag het onderhoud voldoen de zal kunnen zijn. Voorzitter deelt mede, dat door een deskundig on derzoek is gebleken, dat de aanvragen van de ma chinisten belangrijk konden worden ingekrompen. Den vroegeren leverancier van een stoomgemaal was bij onderzoek gebleken, dat een zuiger voor dit jaar nog goed was, hoogstens volgend jaar nog eens onderzocht zou moeten worden. Voor smeermiddelen en kosten van verlichting is geraamd f 2000, vorig jaar uitgegeven f 3782.79 en deheer C. Rezelman wijst op bet groote verschil. Voorzitter merht op. dat in 1924 is uitgegeven f 2386.96, zoodat hiermee het verschil niet zoo groot is. Het. is gebleken dat hier eenige bezuiniging is toe te passen als het normaal loopt, bovendien is de prijs thans niet ongunstig. De heer K. A. Kaan stelt vo:r den post beplantin gen f 800, voo* dit jaar te schrappen, het aanplan ten langs den weg kan,dan volgend jaar weer wor den voortgezet. Voorzitter zegt, dat dit zou kunnen gaan, als het niet reeds gegaan was. Reeds in 't voorjaar toch is dit werk reeds gebeurd, evenals dit, na goedkeuring van de vergadering, mot het slootwerk het geval is. Bij dén post rente leening 1921. nog groot f 134000 a 53/4 pet., vraagt de heer Kaan of op dit bedrag niet wat is af te dingen. Voorzitter1 heeft zich voorgenomen te trachten uU billiijkheidsoverwegingen het rentepercentage wat verlaagd te krijgen. Rechten heeft de polder heeft van kasten van bedienend1 personeel.smeermid delen enz. In 2 gevajlen kon ten aanzien van de om standigheden met onzen folder een goede vergelen king warden gemaakt en spr. beeft die bedrijven bezocht. Bij dat bezoek heeft spr. veel gezien, dat ook voor onzen polder van belang was en op grond daarvan zullen wij nu kunnen komen tot- een min dere bediening. Spr. heeft overleg gepleegd met de machinisten en deze willen graag meewerken aan de uitvoering van deze bezuiniging. Het kohier van omslag voor 1926 wordt vastgesteld op een bedrag van f 119795.44 en zal invorderbaar zijn in 3 gelijke termijnen, die vervallen worden ver klaar op 17 Juli, 11 September en 30 October. De vergrooüng der capaciteit van de bemaling. Voorzitter deelt mede, dat was ingekomen een rapport over de bemaling en hierover vorig maal in besloten bijeenkomst reeds is gesproken. Bij het Dag. Bestuur toch was m overweging genomen om de capaciteit van gemaal II op te voeren, omdat de kracht van _den motor en 't ver mogen van de waaier anderzijds niet met eikaar in vernouding was. Het gevolg is geweest, een be spreking met den leverancier vap den motor, met den heer Pannevis over de zuigbuis en met amb tenaren van den Prov. Waterstaat, waartoe de heer Reigersman zijn medewerking toezegde. Ver leden Dinsdag is een proef gonomen om te zien of de motor meer zou kunnen presteeren. Werd oor spronkelijk gedacht, dat de meerdere krachtsont wikkeling 20 pet. zou bedragen, wat niet veel maar dan, toch eenige winst zou zijn, na oontrolle en opmeting bloeik dat de motorcapaoiteit waar schijnlijk met ,7 a 8 pet. zou kunnen worden ver hoogd. Opmetingen wezen evenwel' uit, dat aan de pomp niets was te doen, na 15 jaar loopen was verbetering der capaciteit niet te verkrijgen. Het Dag. Bestuur heeft dit voorloop ig resultaajfc met Prof. "Visser besproken, diens Bureau, van Landbouwkundige werktuigen zegde verderen steun toe en kwam tot de conclusie, dat heb gewensohf) was de bemaling te versterken, wat mogelijk was do~r in den vijzelkuip van gemaal' II een zuigbuis, gekoppeld aan een eléctromotor, te leggen. Op deze wijze, oordeelde Prof. Vi;ser. zou voldoende capaciteit van de bemaling worden verkregen De kosten worden ongeveer geschat op f 18 000, De heer Stammes informeert of bekend is, hoe het P.E.N. tegenover deze oplossing etaat. Voorzitter herinnert eraan, dat het P.E.N. had aangeboden de geheele bemaling in eleotrische be maling om te zetten, doch uit het rapport van Prof. Visser gemerkt heeft, dat dit niet onze bedoeling was. Bij een mondelinge bespreking is spr. gevraagd of net de bedoeling was deze eleo trische "bemaling als hulpbemaling te gebruiken, of zooveel mogelijk te gebruiken en toen heeft spr. gezegd, dat daar over was te spreken. Zij hebban toen gezegd, dat ze daar graag over wilden praten. Zo zijn dus wol handelbaar. Spr. heeft officieus ge hoord; dat Wierimgen wel doortrekking van Let electnsoh wil' hebben en misschien is dat een ro den om van Ged. Staten gemakkelijker toestem ming tot doortrekking van den kabel te krijgen. De heer Van der Berg vraagt of deze vergroof-Ju® vajn óapaoifeedt ook den waterstand te Breozand ten goede komt. Voorzitter antwoordt bevestigend. Hoe groote® de capaciteit van gemaal' II, hoe gemakkelijker de waterstand in den geheelen polder kan worden! beheersdht. De heer K. A. Kaan is van oordeel', dat ihet onderzoek naar de pomp een eenzijdig karakter heeft) gehacL en haa. gedacht da.t V- onderzoek! zich ook had uitgestrekt tot „Heemaf". .Jleemaff 'heeft een ander systeem waaier en spr. wijst op de resultaten te Wieringorwaard. Wat de eroctn- scho bemaling betreft, als in beginsel daartoe wordt besloten, zou spr. willen dat deze zaak met kracht werd doorgezet, opdat zo in deu a.s. herfst nog kan worden gebruikt. Voorzitter zegt, dat het Dag. Bestuur gaarne aHe spoed wil betrachten. Spr. is van oordeel', dat de uitdrukking eenzijdig karakter, een term is die hier niet gebruikt kan worden. Wij hebben advies gevraagd aan den leverancier van de pomp, hoogst waarschijnlijk zal' men in Wieringerwaard aan „Heemar' advies hebben gevraagd. En dat onder zoek is niet éénzijdig geweest, de controle is door een onpartijdig lichaam, door den Prov. Waterstaat, in en buiten het gebouw uitgeoefend, waartoe dat lichaam 3 bekwame ambtenaren heeft gezonden. En hoewel' de leverancier toch erg graag zal willen Ieveyeoa,, kwam hij tot de ooncliisio, dat aan de pomp niets was te doen. Do heer K. A. Kaan meent, dat de heer Pannevis niet correct heeft gehandeld, er zjjpi verschillende systemen. Voorzitter zcg[t, dat men het verleden moet la ten rusten, dat is van 15 jaar terug. De Prov. Wa- terstaat is toch op do hoogte, met verschillende waaiers en spr. zou dan ook niet weten, wat het Dag. Bestuur verder had moeten l'aten onderzoeken. Wij hebben alles gedaan om uitvoerig op de hoogte gebracht kan worden. Dat van do pomp niets meer gemaakt kan worden, is ook voor ons oen tegen valler. De heer J. Tijsen vraagt of het maohinegebouw voor die e'ectrische bemaling ingericht kan worden. Voorzitter zegt, dat in den vijzelkuip gemak kelijk een zuigbuis is te leggen; alleen zal' ae ont manteling wat dieper moeten liggen, maar die ko ten zijn in de som van f 18.000 tvegrepen. Het Dag. Bestuur vraagt dus nu machtiging om ann den adviseur op te dragen een nader onderzoek voor deze electrische bemaling,te doen., Zonder hoofdelijke stemming wordt die machtiging ver leend. Dankbaarheid. y Bij de rondvraag dankt de heer J. O. Geerligs den voorzittter voor a;le moeite die deze iieeft gedaan om de kosten der bemaling terug te .bren gen Het doet spr. ook groot genoegen, dat dé machinisten de toezegging hebben gedaan, te wil len meewerken reekenen van instemming. Voorzitter dankt den hper Geerligs voor diens vriendelijke woorden. Aan den anderen kant even wel acht spr. het zijn plicht te doen, wat door hem is gedaan, al' vindt spr. het prettig, dat dit de vergadering voldoening schenkt. De heer K. A. Kaan zegt dat op sommige scher pe hoeken het grint zoo sterk wordt uitgetrokken door het autoverkeer. Spr. geeft in overweging op die plaatsen een straatje te doen l'eggen. Voorzitter erkent, dat dit een oplossing is,v maar spr. verwacht dat een betere oplossing is, en zeer Zeker goedkooper, wanneer het beloop van- den weg op die plaats anders wordt gemaakt. Goedgevonden wordt'een dergelijke proef eens te nemen. De heer Visscher zegt dank voor het vertrouwen dat de ingelanden in hem hebben gesteld en graag zijn beste krachten te zullen wij oen aan de be langen van den polder. Voorzitter dankt den heer yisscher voor deze toezegghg, onzerzijds werd er ook niet aan gebwy- fe.d, zegt spr. Hierna eljiiting.

Schager Courant | 1926 | | pagina 1