Plaatselijk Nieuws. toepasselijk woord aangeboden, waarvoor de dokter, zichtbaar aangedaan, hartelijk dank betuigde en de vraag stelde: „Hoe zal ik zooveel hulde vergelden?" Later op den avond werd deze vraag zeer terecht be antwoord door een der aanwezigen: „Blijft, Dr, Schrö- der, zooals ge thans zijt!" Dat er onder het genot van een glas wijn en om ringd door al die mooie bloemen of en toe een harte lijk woordje werd gesproken, is wel vanzelf sprekend. Zooals boven gezegd: Dokter zal dezen dag wel niet licht vergeten, Wij van onzen kant hopen den bekwamen en vriendelijken Dokter nog lange jaren in ons midden te houden. BESTRIJDING DER IEPENZIEKTE. Te Bussum worden op ruime schaal proeven ge nomen, onder leiding van den Plantenziektenkundi- gen dienst, met hei middel dat ir. Straatman te En schede als doeltreffend aanbeveelt. Dit middel is mangaansulfaat, waarmede ter be strijding van de ontginningsziekte eveneens, goede resultaten zijn bereikt. Een groot aantal boomen in het Spiegel, waarbij dit jaar voor het eerst en wel in zeer hevige mate het ziekteverschijnsel wordt waargenomen, wordt behan deld. Rondom den stam, op een afstand ongeveer door den kruin bepaald, worden acht ondiepe gaten gegraven, waarin naar gelang van de grootte van den boom wat meer of minder dan 1 Kg. mangaan sulfaat wordt uitgestrooid, aangelengd met een em mer water. Naaststaande aangetaste boomen krijgen soms geen mangaansulfaat-gift om het verschil na eenigen tijd te kunnen nagaan. De Plantenkundigen Dienst zelf staat «enigszins sceptisch tegenover het middel, omdat elke proefne ming een sprong in het duister is zoolang nog vol komen onbekend is, wat eigenlijk de oorzaak der iepenziekte is en men dus ook nog niet weet op wel ke wijze de boomen ziek worden. In het algemeen is het ziektebeeld der iepen geheel anders dan vo rige jaren. Het karakteristieke krullen der twijgjes blijft achterwege, haast plotseling verdort het gebla derte. ONREGELMATIGHEDEN BIJ EEN WONING BOUW V LR LENIGING. In ons vorig nummer meldden we in 't kort iets omtrent malversaties hfj de Coöp. Woningbouwver- eeniging „Eigen Woning" te Haarlem. Er is ten stad- huize te Haarlem een onderhoud gevoerd tusschen het tegenwoordige bestuur en commissarissen, van genoemde bouwvereeniging en vertegenwoordi gers van bet gemeentebestuur, waarbij uitvoerig de toestand der vereeniging onder bet vroegere bestuur is besproken. Gebleken is nl., dat verschillende huurgelden >en waarborgsommen niet of niet behoor lijk zijn verantwoord, en dat ook andere handelin gen zijn gepleegd, die den toets der critiek niet in alle opzichten kunnen doorstaan. Ten einde omtrent de waarborgsommen nog meer zekerheid te verkrijgen, zal het bestuur alle houders van aandeelboekjes oproepen ten einde die boekjes met de boeken der vereeniging te vergelijken. Hoewei het geldelijk nadeel voor de vereeniging niet hijzonder groot is en de schuldige vooralsnog niet met zekerheid is aan te wijzen, besloot men toch al die maatregelen te nemen, welke noodig zijn om alles tot volle klaarheid te brengen en ook het licht der open baarheid niet te schuwen, omdat in ieder geval reeds duidelijk is gebleken, dat bet voormalig bestuur gro velijk te kort is geschoten in zijn plicht de belangen der vereeniging behoorlijk te behartigen. Daar eene later gehouden bespreking met de verte genwoordigers van het gemeentebestuur, waartoe wa ren uitgenoodigd de heeren C. Tauber, A. Wits en A. G. J. de Jong, samen vormende het voormalig da- gèlijksch bestuur der vereeniging niet het gewenschte lesultaat heeft opgeleverd, zal thans het bestuur der vereeniging verdere stappen doen ten einde deze aan gelegenheid tot oplossing te brengen. DE BETWISTE FRANS HALS. Na het verhoor, dat de rechter-commissaris te Am sterdam, dr. Hofstede de Groot heeft afgenomen, heeft een redacteur van de „Haagsche Courant" met den kunstkenner een onderhoud gehad. Dr. Hofstede de Groot heeft bij het verhoor eerst de gronden aan gegeven, waarop hij „De Vroolijke Man" voor een werk van Frans Hals heeft gehouden en blijft hou den. De redacteur van de „H. Ct." vertelt dan verder van het onderhoud: „Heeft men u, zoo vroegen wij, ook meegedeeld dat de heer Lolkes de Beer teruggekomen is op zijn ver klaring, dat hij het stuk door v. Wijngaarden heeft zien schilderen?" „Ja, hij heeft verklaard, dat het schilderij, dat hij door Van Wijngaarden zag schilderen, een ander stuk was dan de „Vroolijke Man". „Maar hoe kan hij dan eerst gezegd hebben, dat hij den betwisten Frans Hals heeft zien schilderen?" „De man heeft gezien, dat v. Wijngaarden zich voor den spiegel schilderde en toen hij later hoorde, dat v. Wijngaarden een „Vroolijke Man" verkocht had, heeft hij bij zichzelf deze feiten gecombineerd." Nogal lichtvaardig, meenden wij, waarop dr. Hof stede de Groot zeide, dat de betrouwbaarheid der verklaringen van genoemden persoon niet zeer groot is. Wij stelden vervolgens de vraag hoe dr. Hofstede de Groot zich het verdere beloop van de zaak voorstelt. „Mijn persoonlijke indruk is, dat nu de grond van de aanklacht vervallen is en dat het niet tot een rechtzaak komen zal." Over het feit, dat prof. Bode e.a. Duit9che kunst kenners thans verklaard hebben, dat zij het stuk van den beginne af voor valsch hielden, terwijl zij vol gens verklaring van dr. Hofstede de Groot er eerst vol bewondering voor waren, kon dr. Hofstede* do Groot geen inlichtingen verstrekken voordat prof. Bode hem persoonlijk een schrijven gestuurd heeft. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERHER STELLING S- EN VACANTIEKOLONIES. De toestand in het Centraal Genootschap teekent zich voor het jaar 1926 ten opzichte van de be zetting buitengewoon gunstig" af. Alle plaatsen in alle negen huizen zijn reeds behoudens enkele cxe- beteekenende_ hiaten tot October besproken. Aan de 358 afdeeKngen is nu gevraagd, dit jaar een af zonderlijke actie in te stellen voor de winterver- plesging .Het is in de practiik gebleken, dat over het geheel de resultaten in aen winter het grootst zijn. De oormak is, dat in heb ongunstige jaarge tijde in stad en lande, de zwakke kinderen juist des winters binnenshuis blijven en als regel in ongun stige hygiënische omstandigheden verkeeren. Zes van de negen huizen zijn reeds of worden geschikt gemaakt voor de winterverplleging. Het Centraal Genootschap wacht slechts op de spontane daad van alle ardeelingen, om alle negen huizen ervoor in te richten. Die daad voor de winterverpleging zal blijken een krachtige stoot te zijn in het belang der sociale kïnderhygiëne. De hoofdoorzaken van den grooten bloei van het Centraal Genootschap zijn de erkend goede verpleging en de snel dalende verpLeegkosten door de steeds betere bezetting. Ook dit jaar zullen Óen of meer huizen van. heb Centraal' Genootschap bezocht worden door afgevaardigden van de Hygiënische Commissie van den Volke renbond. WASSCHEN MET BENZINE. Een Duitsch dienstmeisje van 20 jaar, in betrek king bij een familie op het Museumplein, te Amster dam, wilde verleden week, hoewel zij er tegon was gewaarschuwd, in de keuken haar kortgeknipt haar met benzine wasschen. De benzine vloog in brand. Met zeer ernstige verwondingen is het meisje naar de Boerhave kliniek vervoerd, waar zij thans aaD de gevolgen is overleden. ERNSTIG ONGEVAL. Amersfoort, 24 Juli. Bij. het op hol slaan van zijn paarden nabij Amersfoort sprong Maandagmor gen de 26-jarige boerenknecht J. Duinkerken uit Zwartebroek, gemeente Barneveld, van den wagen. Hierbij viel hij met het hoofd op de steenen, zoo-dat de schedel op twee plaatsen brak. Dinsdagavond had de ongelukkige het bewustzijn nog niet teruggekregen., zoodat het ergste wordt ge vreesd. ONDER DEN TREIN GERAAKT. Woensdagmorgen omstreeks 10.20 is op eenige me ters afstand van het station Capelle aan den IJssel een*hoofdonderwijzer onder den trein geraakt en gedood. Het lijk is met den trein naar Rotterdam vervoerd en naar de algemeens begraafplaats te Crooswijk gebracht. «BEVOLKINGSCIJFERS VAN NOORD-HOLLAND. Het „Provinciaal Blad" bevat een overzicht van den loop der bevolking in Noord-Holland over 1925. De totale bevolking der provincie is vermeerderd van 1.380.914 op 1.398.529, dus met 17.615 inwoners. De bevolking van Amsterdam steeg van 712.222 op 718.046, alzoo met 5824 inwoners, die van Haarlem met 100 inwoners, nl. van 80.454 op 80.554. De klein ste gemeente is Katwoude met 225, daarop volgt Pet ten met 357 inwoners. Sterke bevolkingsioeneming vertoonen de gemeen ten in het Gooi, nl. Hilversum van 44.570 op 45.795. Bussum van 21.873 op 22.677. Huizen van 7164 op 7307, Laren van 5753 op 5879, Naarden van 5612 op 5723, Blaricum van 2366 op 2441. Zandvoort ging terug van 7754 tot 7633. Zaandam heeft, de 30.000 zielen overschreden en kwam van 29.925 op 30.530. Velsen ging van 31.111 naar 32.139 en Schoten van 17.007 op 18.095. EEN TRAMONGEVAL TE SCHIEDAM. Dinsdagmiddag vier uur kwam de motorwagen van lijn 8 Schiedam binnenrijden. Zooals gewoonlijk heb ben de wagens op dat punt n.1. de boch^ van den Rotterdamschendijk een flinke vaart, hetgeen met het QOg op den meer dan schandelijken toestand van dien verkeersweg, ongelukken veroorzaken moet. I Dit .ondervond thans de 61-jarige gepensionneerde gemeentewerkman D. de Winter van de Westvest 68. I Terwijl de motorwagen de hol afreed, geraakte De Winter er onder. Hoewel de bestuurder uit alle macht remde, kon hij niet voorkomen, dat de oude man werd overreden. Onmiddellijk kwam hulp opdagen. Het afschuwe- lijk verminkte slachtoffer werd naar het terrein van Kooyman overgebracht. De zieltogende man werd naar het Gemeentezieken huis vervoerd. Doordat hij een zware schedelbreuk bekwam en één zijner voeten totaal werd verbrijzeld, i achtte de dokter zijn toestand hopeloos. DRAMA OP DEN SCHIEDAMSCHEN ROTTERDAM. DIJK TE Dinsdagnacht heeft zich op den Schiedamschen dijk te Rotterdam een drama afgespeeld tusschen een daar wonend echtpaar. De 39-jarige Dirkje van Sluisdam, i echtgenoote van „Louis den Paardendief", is in haar kamer, welke driehoog achter in pand nr. 151 aan den Schiedamschen Dijk gelegen is, dood gevonden, j Dinsdagavond omstreeks 10 uur heeft de man zijn vrouw die hij niet thuis vond in het café van 1 J. Vane aan den Schiedamschen dijk gevonden. De vrouw zat daar met een vriendin. Ze had thuis eenige uren op haar man zitten wachten met eten en toen hij niet kwam, is zij naar het café gegaan. In he't café heeft het echtpaar ruzie gekregen, wat ten gevolge had, dat de man zijn vrouw begon te mis handelen. De kastelein trachtte de twistenden te scheiden. Inmiddels was politie verschenen, die den 1 man meenam naar het bureau aan de Groote Pau wenstraat, terwijl de vriendin de vrouw naar huis bracht. Zij heeft de vrouw te bed gelegd, omdat dezo zich ten gevolge van de bekomen vuistslagen tegen I haar hoofd onwel gevoelde. De man is omstreeks 12 uur weer op vrije voeten gelaten, waarna hij zich wederom naar het café van Vane begaf. Toen hij daar zijn vrouw niet meer vond, is hij, na eenigen tijd in het café te hebben vertoefd, dronken naar huis gegaan. Vóór hij' wegging zou hij hbbben gezegd, dat hij nu zijn vrouw aan riemen zou snijden, hij zou haar villen als hij thuis kwam. Omstreeks twee uur des nachts hebben buren een slag gehoord in de kamer waar het echtpaar woon- I de. Men begaf zich onmiddellijk naar boven, waar men de vrouw dood te bed vond liggen. De man was I toen zooals uit verhalen van de buren blijkt niet te vinden. I Om elf uur Woensdagmorgen is de dader in een l café op den Schiedamschen dijk gearresteerd en in I verzekerde bewaring gesteld. De aangehoudene ontkent zijn vrouw geslagen te hebben. Hij geeft op, dat de buren hem gewaarschuwd hebben, dat zijn vrouw thuis ziek lag. In den loop van den nacht is zijn vrouw overleden. Woensdagmor gen is hij als werklooze gaan stempelen. Het huwelijk van de beide menschen moet vrij ge lukkig zijn geweest, alleen wanneer de man dronken was, mishandelde hij zijn vrouw. Bij het voortgezette politieonderzoek inzake de mis handeling is gebleken, dat de vrouw nog leefde, toen haar man thuis kwam. Ook toen de buren op het hooren van een harden slag in de echtelijke woning gingen kijken, leefde de vrouw nog. Zij lag toen bui ten het bed op den grond. In het bijzijn van de buren is het slachtoffer in den loop van den nacht over leden. De aangehoudene blijft ontkennen, zijn vrouw ge slagen te hebben. ANNA PAULOWNA. Dinsdag: en Woensdag* vierden de leerlingen der R.-Katholieke en de drie Openbare saholen hun ge zamenlijk jaarlijksch schoolfeest, uitgaande van de vereeniging tot bevordering van getrouw school bezoek. Ditmaal zou de tocht naar Amsterdam voor het eerst een tweedaagsch reisje zijn. Een zeventig kinderen namen er aan deel'. Nadat men per trein in Amsterdam was gekomen werd een boot tochtje door de grachten en langs den buitenkant gemaakt en vervolgens ,,Artis", het Koninklijk Pa- leis en de Nieuwe Kerk bezdohti~J tr~L JJ-- - rjigd. Het middag maal werd gebruikt in de gelegenheid van „Volks onderwijs" (ook dit was voor heb eerst) en daar 'bleek het heel goed. Natuurlijk werd ook een tramrit door de stad gemaakt en zoo was het, al met al, zoetjes aan bedtijd geworden. I Den volgenden dag zou eerst het eiland Marken bezocht worden. Helaas, heb regende en 't blééf 'regenen! Ja, toen men_ Marken genaderd was, 'goot het! Er was onder die omstandigheden natuur lijk geen denken aan om van boord te gaan. Mar ken werd gezien, maar niet bezocht. Wel' jammer, maar de middag maakte gelukkig heel' wat goed, 'ofschoon het toon niet volkomen droog bleef. Edam, Volendam en Monnikendam werden "toen bezichtigd en hier en daar een nader kijkje genomen, i Daarop ging het weer terug naar de hoofdstad en vandaar arriveerde men 's avonds welgemoed 1 weer in Anna Paulowna. Ondanks den tegenslag met het weer, waardoor men Marken niet had kun- nen bezichtigen, heeft toch over 't geheel genomen dit eerste^ tweedaagsohe schoolreisje naar we ver-1 namen, uitstekend voldaan. i De overige klassen maakten Woensdag het ge- 'wene jaarlnksohe uitstapje per boot en tram naar I Bergen en Bergen aan Zee,, ook thans weer opge luisterd door de muziek van heb Bre3Zander Har- moniegezehohap „Canoordia". Zij hebben het met 't weer gelukkig heel wat beter getroffen dan de anderen. DE VERDWENEN F 16.800. De 20-jarige kantoorbediende P. J. Alta, die er op 10 Juni met een bedrag van f 16.800 aan Neder- landsch bankpapier vandoor was gegaan, is in Ant werpen aangehouden. Een rechercheur van het bureau Leidscheplein te Amsterdam, die met een Antwerpsche collega in de Scheldestad aan het speuren was, keek, terwijl hij in een der hoofdstraten liep, een zijstraatje in en daar zag hij iemand staan, die volkomen met het signalement van -den gezochte overeenstemde. De rechercheur sprak hem aan en de jongeling bleek inderdaad Alta te zijn. Hij legde een bekente nis af en vertelde, dat hij nog ruim f 15.500 had overgehouden. Een bankbiljet van 1000 had hij, aooale wij dezer dagen hebben gemeld, in Vlaanderen gewisseld. Alta is in Antwerpen in bewaring gesteld. Zijn uit levering zal worden gevraagd. UIT HET RAAM GEVALLEN. Dinsdagmiddag viel het vijfjarig dochtertje van de- familie Remeyer te Deventer uit het venster van de tweede verdieping op straat. De toestand van het kind is zeer ernst.ig. EEN JUBILEUM. Van „De Prins" verscheen bij zijn vijf—entwintig jarig bestaan een jubileumnummer, dat op de binnen titelpagina het «portret toont van nu wijlen den op richter N. J. Boon, die het nieuwe weekblad „De Prins' noemde naar Prins Hendrik. Het nummer bevat een reeks photo's uit alle provinciën van Nederland, tel kens met een afbeelding van een eertijds in ieder gewest inheemsche kleederdracht en het wapen der provincie. Ook van de koloniën zijn eenige photo- graphieën opgenomen en verder uit elk van de vijf werelddeelen. Het jubileumnummer zier er heel mooi uit. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN IN DE EERSTE KAMER. In de Woensdagmiddag gehouden vergadering der Eerste Kamer werd het wetsontwerp tot wijziging van de spoorwegwet en van de locaalspoor- en tramweg- wet met 24 tegen 10 stemmen aangenomen. Bij de discussie bracht de heer Slingenherg (v.d.) ter sprake de kwestie der onbewaakte overwegen. Hij vroeg aan den minister, of hij wilde overwegen, om de overwegen zooveel mogelijk te doen bewaken en alleen als zij geen gevaar opleveren, onbewaakt te laten. Er zijn al te veel doodelijke ongevallen ge beurd en in dat verband zou spreker willen vragen, wie roekeloozer is, hij die met noodlottigen afloop een overweg passeert of hij, die overwegen onbewaakt laat. i In zijn antwoord zeide de minister van Waterstaat, de heer Van der Vegte, dat thans het tijdstip geko men is, om een algemeene revisie te houden en ook, om na te gaan of bij het onbewaakt laten ook over wegen doorgeglipt zijn, waarvan in de practijk is gebleken, dat het beter is om terug te keeren tot be waking. Spreker gaf de verzekering, dat hij zijn aandacht aan dit vraagstuk zal wijden en waar de toestanden niet goed zijn, hij niet zal schromen, om mede te wer ken tot verbetering. NOODLOTTIG ONGEVAL De bestrating langs de Leidsche Vaart te Haarlem is ter hoogte van de viaduct opgebroken. Woensdag moest de tram daardoor op een verkeerd spoor een eindje terugrijden. Het 9-jarig jongetje A. stak zijn hoofd uit een raam en kwam daarmee zoo hevig te gen een naast de lijn staanden mast terecht, dat de dood bijna onmiddellijk intrad. Het lijkje is naar de woning der ouders te Aejndenhout overgebracht. DE PELIKAAN. Woensdagavond ging in het Noordhollandsch Kof fiehuis voor een dichtbezette zaal het tooneelspel in 4 bedrijven van bovenstaanden titel. Een vreemde titel", die echter meer zegt als men weet, dat de pelikaan, een groote, vreemde zwemvogel, levende in Klein- Azië, ook wel in Griekenland en in Hongarije aan den Donau, sedert langen tijd het zinnebeeld dei- Moederliefde is. Het Volkssprookje zegt, dat deze bi- zondere vogel zijn jongen opkweekt met zijn bloed. De schrijvers hebben onder den naam „De Peli kaan" een tooneelstuk opgebouwd met de alles, maar dan ook alles, opofferende moederliefde tot hoofd motief. De zoon van een oud-adellijke Engelsche familie Heriot trouwt met een goed meisje, echter niet van zijn stand, wat de oude Lady en Sir Heriot een eru wel is. Hoe- zielsveel Marcus Heriot en Wanda ook van elkaar houden, het huwelijk kan geen genaoe vinden bij de oude lui, en zij haten Wanda als de verleidster van hun eenigsten stamhouder Marous. Het geslacht der Heriots, dat eeuwenlang in roem en glorie heeft bestaan, dreigt uit te stervenof een minderwaardige zou de naamdrager worden het is ondraaglijk! Het gevolg i9 dan ook dat het huwelijk niet ge lukkig is en het eind is, dat Wanda wegloopt, en omgang heeft met een oud vriend. Zij moet moeder worden en de Heriots, overtuigd van Wanda's overspel, verlangen echtscheiding. En zij winnen het proces door Wanda's verklaringen, die, hoewel rein en onschuldig, schuld bekent. Want Wanda wil weg uit de kille, hartelooze sfeer, zij kan daar niet leven, omdat ze voelt, dat dat niet goed is voor haar nog ongeboren kind. En zij laat den smaad der schande op zich rusten uit moeder liefde. En toch is haar zoon een Heriot, en Marcus cwijfelt.'doch voelt de waarheid. Wanda, alvorens voor goed te vertrekken uit het huis der Heriots, •biedt Marcus hun zoon aan, zijn zoon en den stam-1 houder der familiehet wordt geweigerd. En nu is het kind van haar, en het jubelt in hau*. En nu begint voor Wanda een leven van ontbering en harden arbeid, om haar zoon groot te brengen. Alles, alles ontbeert zij voor haar „Robbi", niets voor zichzelf. En zoo wordt hij 18 jaar en zijn hart treilt naar Engeland, in hart en ziel is het een aristocraat-, eenHeriot. Hij wil naar de Engelsche militaire academie, enkind zonder bekenden vader zijn dezal Marcus' vroegere advocaat Cheriton zijn bemiddeling verleenen om toch plaatsing te ver krijgen voor Robbi op de militaire academie. Hij wendt zich daartoe tot Marcus Heriot, die intusschen Engelsch generaal is geworden, en hij weet eene ontmoeting te bewerkstelligen tusschen Marcus en Robbi- zijn zoon. En nu volgt een heerlijk too- neel. De oude edelman Heriot, kindsch geworden, leeft met zijn gedachten niet verder dan tot den tijd dat zijn zoon Marcus nog op de militaire school was, en Robbi aantreffende in gesprek mét Marcus, herkent de oude man in Robbi zijn eigen zoon Marcus. Aangrijpend is het toonaai, nu Marcus overtuigd is dat hitr Robbi zijn sigsn zoon voor bsm staat De wroeging is groot en hij wil en moet alle9 goed maken. Wanda is in haar eer hersteld, enhst geslacht der Heriots kan voortleven, de familie Heriot is gered. Marcus snelt naar Wanda en eischt zijn zoon op. Het is een Heriot. Zijn zoon? Wanda wil daur niets van weten, het is „haar" Robbi, door Mar- cus onecht verklaard ën mét de moeder verstooten. En dan moet Robbi kiezen tusschen moeder en va der en hij kiest beide. Marcus stelt Wanda voor, te hertrouwen, hij bemint haar nog steeds en Robbi kan alleen daardoor in zijn volle rechten hersteld worden. Wanda echter heeft liefde opgevat voor haar patroon Paul Lauzon, tot een huwelijk is be sloten, een heerlijk leven van oneindige liefde en geluk staat haar te wachtenen nu staat daar het geluk van haar zoon tusschen. Het hart van Robbi trekt naar vader, ^jn afstamming verloochent zich nieten Wanda brengt het grootste offer van haar leven, ter wille van het geluk van haar kind, zij geeft haar eigen liefde en geluk dat haar zoo schoon tegenlacht, prijs en bewilligt in opnieuw- trouwen met Marcus Heriot. Magda Janssens in de rol van Wanda, draagt dit mooie gegeven geheel, zij heeft een uitbeelding ge geven zóó waar en treffend dat een hoogere ideali- seering der moederliefde bijna niet denkbaar is. En toch echt menschelijk en waarachtig. Het slottoo- neel, waarin zij afstand doet van haar eigen liefde voor Lauzon, om de liefde van haar Robbi te behou den, was aangrijpend door de echt menschelijke smart. De smartkreet drong door tot in het diepst der ziel.dat was echt mooi. Vele schoone momenten gaan onze herinnering voorbij, maar wij zullen ze niet weergeven. Het twijfelmoedige karakter van Marcus, toch goed en edel, maar onder den invloed der bekrom pen stands- en familiebegroppen, werd mooi getee- kend door Henri Eerens. De advocaat Charles Cheriton werd prachtig gety peerd door Paul Huf. zijn rusteloos, tactisch werken, om de beide menschen Wanda en Marcus en hun zoon weer tot elkaar te brengen, zijn groote tact hier bij en zijn diepe levenswijsheid, werden mooi uitge beeld. Ook Willem Hunsche hebben we bewonderd in het prachtige tooneel, waarin hij in zijn kindschheid Rob bi herkende als zijn zoon Marcus. dat was knap. Tenslotte Robin (Jan Lamers), vervulde zijn moei lijke rol van den zoon, die te kiezen heeft tusschen verstooten moeder, die hij-innig liefheeft, en zijn weergevonden vader, dien hij niet kent, maar waar hij zijn heele aard en karakter naar toe trekt, echt natuurgetrouw, sober en toch in de juist verhoudin gen. Het was een bizonder mooie tooneelavond. Het groote publiek was enthousiast. DE KROEGZANGERES. In den schouwburg „Het Hollandsch Tooneel", di recteur de heer Alb. Bakker, en staande in de Land- bouwdwarsstraat, werd gisteravond opgevoerd „De Kroegzangeres". Met groote belangstelling en met ontroering heeft een flink aantal bezoekers de vertolking gevolgd van deze schets uit het apachenleven, een drama, van het begiD tot het einde, dat aan de spelers groot© eischen stelt. En het is het ambitieuze clubje van den heer Bak ker uitstekend gelukt aan die eischen te voldoen. De kastelein Broustel, die uitsluitend tot levensdoel, heeft, het koste wat het wil, geld in het laad je te krijgen; de apache Pierre Duchemin, een cynicus eerste klas, maar die au fond nog wel een hart 'blijkt te bezitten, de sympathieke Zuster der Barmhartig heid, Martha d'Baissieres; de kroegzangereï en de bankier Laubier, zij allen gaven prijzenswaardig spel te zien en een hartelijk applaus was dan ook na elk bedrijf hun welverdiende belooning. KERMISBRAND Woensdagmorgen ongeveer kwart voor elf werd onze gemeen-e opgeschrikt do>r het geroep vj.n orona. en der kermis-inrioh tingen op neb marktplein, 'b Jïlectriseh Dierenpaleis, is door tot nog t.e onop gehelderde oorzaak in brand geraakt. In een oog wenk stond de ge heele inrichting in vlammen ge huld. Het ging- zoo snel, dat weinig meer dan een kwartier noodig is geweast, dat alle3 met den grond gelijk was gebrand. De naaststaande cow-boy-tent werd eveneens ern stig be^ohadigd, maar toon grootendeels behouden. Een waarzeg-gerstentj'e werd tijdig wegge leept. De brand, ia dan ook beperkt gebleven fcafc het Dierem- paleis alleen. Met twee slangen op de waterleiding werd het vuur "bestreden, doch te redden viel er niets meer van. Persoonlijke angelukken kwamen niet voor. Zoover onze heugenis strekt, is dit de eerste kermis brand in onze gemeente. In een gedeelte van on9 vorig nummer konden wij het bovenstaande nog vermelden. Wij vernemen verder nog. dat de eigenaar van de ze kermisvermakelijkheid. de heer P. Wiers uit Alk maar, geassureerd was. De inrich.ing was een elec- trisch gedreven caroussel, met houten paarden, struisvogels, ooievaars, enz. enz., mechanisch bewe gende. Het was een geheel nieuwe installatie, dit jaar voor 't eerst in bedrijf en de Schager kermis was voor den exploitant zijn derde kermis. Al is dan de inrichiing tegen brandschade verze kerd, de eigenaar lijdt niettemin belangrijke schade, doordat al zijne loopende contracten voor vele ker missen moeten vervallen en zijn bedrijf geheel stil staat. De eigenaar der gedeeltelijk vernielde cow-boytent is jammer genoeg niet geassureerd. Een zestal mede lijdende burgers vormden terstond een comité, dat met toestemming van den Burgemeester een collecte 1 hield voor dezen man, met het doel, dat hij zijn tent I weer kan inrichten. I Het is een troostelooze ruïne, van zwartverkoolde binten en misvormde dierenlich„arnen op de markt, j geheel niet passende bij een vroolijke kermisstem- ming. Den geheelen dag wos het er druk van nieuwsgierige kijkers. Ons wordt door het comité verzocht mede te deelen dat de collecte (welke gisteravond ook nog gehou den is im de zaal van den heer Zwaag) ongeveer f 300 heeft opgebracht. Het comité dankt alle milde gevers voor hun steun. POSTDUIVEN. Zaterdag a.s. hoopt de Pastduivenveraetnigang pe BonteDuif" een wedvlucht te houden vanaf Bloemen daal. MUZIEK TUIN. Zondagmiddag wacht ons weer een mooi concert in den Tuin, nl, van de Harmonie „Excelsior", te Wormerveer. Deze vereeniging speelt in de Eere-af- deelinfc Harmonie en is een der besten uit ons land. Het concert wordt voor leden en donateurs gratis gegeven en vangt aan half drie. Vooraf wordt nog een marsch-optocht door Schagen gehouden, opstelling half twee op het Stationsplein. Bij goed weer ral het aan belangstelling zeker niet ontbreken!

Schager Courant | 1926 | | pagina 2