Binnenlandsch Nieuws. tengevolge van groote werkloosheid en verkeerde maatregelen van den imusschen geschorsten burge meester in financiöele moeilijkheden verkeerde, tal worden geholpen, zoodat het faillissement van de stad zal kunnen worden voorkomen. De schuld- eischers hebben zich bereid verklaard hun goed keuring te hechten aan een uitstel van betaling voor den tijd van twee jaar. Over dien tijd zal de stad ook geen interest hebben te betalen. „SPAART DE VOGELS". Naar aanleiding van een besluit van den Belgi schen minister van landbouw, bepalend dat het vangen van musschen voortaan ook door middel van het net zal zijn toegelaten, wordt, naar men uit Brussel meldt, door de Belgische Vereeniging voor Vogelbescherming een protest-actie op touw gezet. Deze vereeniging betoogt, in een communiqué aan de pers, dat van het ministerieele besluit misbruik zal worden gemaakt en reeds wordt gemaakt cm ock andere vogels in massa te vangen, wat in strijd is met de in 1902 door België medecnderteo- ko internationale conventie. Volgens een globale berekening bedrieg het aantal in 1924, dus lang vóór de toepassing van den nieuwen maatregel, in België gevangen vogels reeds niet minder dan 10 millioen per jaar. KNOEIERIJEN. De militaire autoriteiten te Warschau hebben gisteren 70 personen doen arresteeren, waaronder eenige officieren en militaire artsen, die beschuldigd worden, dat zij tegen betaling voor vrijstelling van militairen dienst zorgden. DE OUDSTE INWONER VAN BELGIS. Zondag a.s. wordt te Waloourt (tussohen Sam- bre en Maas) de 105de verjaardag: gevierd van Pierre Dupont, oudste inwoner van België, oud gediende onder Leopold I. Toen hij nog in net Hoger was, voorsipelde eenl waarzegster hem, dat hy 103 jaar worden zou. Hij heeft twee dochters, de jongste is 75 jaar, de oudste 78. De jongste trad twee jaar geleden in het huwelijk. De vader, het bruidspaar en da oudste zuster telden toen samen 380 jaar. De oude Dupont zaagt nog geregeld hout. TREINRAMP, Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat door onbe kende oorzaak de sneltrein Rio de Janeiro-Minas Geraes ontspoord is. Een groot aantal personen werd gedood, terwijl honderden passagiers gewond zijn. DE WEERBARSTIGE LONDENSCHE ARMVOOG DEN. De armvoogden van West Ham hebben met 36 tegen 10 stemmen besloten, niet te voldoen aan den uitdrukkelijk kenbaar gemaakten wonsoh van Neville Chamberlain tot verlaging van hun steun gelden voor werkloozen. De minister heeft, haar men weet, voor dit geval gedreigd met volkomen inhouding van regeeringssteun. DE TELEFOON. In Engeland heeft men eergisteren het halVe eeuwfeest van de telefoon gevierd. De bladen ber inneren er aan, dat prof. Alexander Graham Bell, een Engelschman. uit Edinburg, als de „vader van de telefoon'' besohouwd wordt. Bell had een doof meisje getrouwd en trachtte een instrument te ma ken, dat haar in staat zou stehöu te hooren. Zoo kwam hij tot de telefoon, waarop hij in Amerika, waar hij woonde, patent nam. In 1878 werd de eerste Engelsoh© telefoonmaatschappij ingeschre ven en de eerste centrale werd het volgende jaar te Londen geopena met nog geen dozijn abonnees. RELLETJES TE DELHI. Te Delhi zijn eergisteren weer ernstige onlusten van god.dien,tigen aard uitgebroken. De Hindoes verzetten zich tegen het vervoeren door zoogenaamde „Hindoe-straten" van een hei lige koe, die door een andere seote als offerbeest Bestemd was. In een oogwenk was de geheele in- landerswijk in rep 'en roer en moesten soldaten gerequireerd worden om de orde te bewaren. Er rijden nu gepantserde auto's door de straten, die op all'e kruispunten door sterke politie en mi litaire afdeelingen bewaakt worden. Het aantal slachtoffers is 'nog niet bekend, maar beide par tijen hebben na het eerste treffen Bun eigen ge wonden in yeiliglie.d gebracht. Bij de relletjes iseen Hindoe voor de moskee doodgestoken en zjjn 48 personen gedood o.a. 1 sergeant van de politie, 14 Hindoes en 28 Muzel mannen. De gewestelijke magistraat heeft samen scholingen van meer dan 5 personen verboden. De militaire voorzorgsmaatregelen worden gehand haafd. -tar hebben ongeveer 2iR> arrestaties piaats gehad. De troepen zijn den toestand meester en het godsdienstig feest is gisteravond afgelóopen. dacht heb, terwijl het voor jon nieuw is. Als ik een goed denkend mei^e wae...," zij weerde zijn ontkenning met een gebaar af „dan zou ik Mrs. Chaiter op staanden voet moeten verlaten weg gaan en niet geven om wat er met mij gebeuren^ zou, in plaats van te blijven waar ik beieeaigd ben. Meisjes in boeken zouden dat doen. O, George, dit is niet in boeken. Dit .is de werkelijkheid. Ik heb het doorgemaakt en zou liever sterven dan 't nog eens doormaken. Je weet ik heb het je verteld wat het is,v alleen in goedkoope kost huizen in Londen te zijn. Bang voor mensen en, lie veling. Bang voor mannen, bang voor vrouwen. Ik zou het niet opnieuw kunnen doormaken. En per slot van rekening zae je dat niet in? al!s Mrs. Charter mij wil laten blijven', wat is er dan eigen lijk teren? Ik_ zal het beter hebben dan vroeger. Mrs. Charter is altijd soherp geweest. Zij kan een beetje erger worden maar dat ba teekent niets. Maar die Bob Charter is de ergste geweest. En zooals de dingen nu staan, zijn moeder een oogpe in het zeil houdend en hij wat zal ik zeggen, boos en beschaamd enfin, hij zal verder geen aandacht aan mij wijden. Zeg nou, heb ik geen gelijk? Is het niet het beste? Als zij mij maar wil' laten blijven." „Ik vind het niet prettig," zeide George. Ik vind het niet prettig. „Ik ook niet lieveling. Maar we kunnen we kun nen niet krijgen wat we prettig vinden, en dit zal het beste van alle nare dingen zijn. En bovendien, het is maar voor zoo'n korten tyd. Ik ben er erg mee in mijn schik 1 Kijk me maar eens goed aan. George keek. Dan zeide hij: „Het is goed; lieve meid." Zij klapte in haar handen. „En nn nog élén ding. Je moet dien afsohuwelijken Bob met geen vinger aanraken." Met de somberheid van iemand, die 's levens grootsten schat opgeeft, zeide George: „Dat geloof ik ook. Maar nu zal ik je ook wat zeggen. En nu meet jij daar niet tussohen komen. Ik zal het hem betaald zetten." Zij namen afscheid met de afspraak, dat zij hem dien avond het resultaat van het onderhoud met Mrs. Charter zou melden en dat hij in deze speciale omstandigheden Maandagochtend twee minuten maar niet langer in net park met haar mocht komen praten. En beiden gingen naar huis, denkend, niet aan dat ibelijk onderhoud met Mrs. Charter, maar over ae liefde, die zij gezworen hadden. HOOFDSTUK IV. Gebeurtenissen en gevoel, vermengd in een brief. I. Om tien uur dien avond nam Mary haar pen op. DE SOCIALISTISCHE FHNTSTERB IN BELOH. De positie der socialistische ministers in het kabinet van nationale emheid- hetweik kort gele den tot «tand is gekomen, blijkt ©enigermate be dreigd te worden door hun eigen partijgonooten. In de centrale oommisdo der Kamer hebben dezen tegen hon gestemd bh de behandeling van het ont werp inzake de pen oenen van ambtenaren. Vol gens dit ontwerp zouden de hooge ambtenaren ren verhooging hunner pennoenen krijgen, terwijl die der onderge>ohikt© ambtenaren zjuaen worden ver laagd. Het gevolg hiervan J? dat 16.000 gepensio neerden hun inkomen aanzienlijk zouden zien ver minderen, terwijl b.v. consuls le klasse een ver hooging van 22.000 francs krijgen. Het ontwerp zou bovendien de regeering: 200 millioen kosten. De rapporteur, een socialist, drong er op aan, dat de vermindering zoowel aks de verhooging alleen op de nieuw-gepensioeneerden zou worden toegepast. De regeering deed concessies en beloof de de laagste pensioenen niet te zullen verlagen. Desondanks *toonden de socialisten zich tegenstan ders van het ontwerp. Van Walleglxem, het socia listische Kamerlid voor Charleroi, verklaarde dat de socialisten iggen zouden stemmen indien de regeering zich niet verbond vóór 1 Januari a.s. de pensioenquaestie definitief te regelen. Daar do re geering dit bij monde van Jaspar weigerde, stem den de socialisten tegen het ontwerp, dat nochtans door de katholieken en liberalen aangenomen werd. EEN MERKWAARDIGE BELASTING. De Grieksche Tegeering heeft besloten een buiten gewone belasting te heffen van de Grieken, die tus sohen de maanden April en October hun land verla ten om in het buitenland hun vacantie door te bren gen. DE GESPANNEN TOESTAND IN PORTUGAL. Uit Lissabon wordt gemeld dat de militaire dicta tuur definitief gevestigd is. De arbeidersorganisaties hebben haar tegenstand opgegeven. Ondanks de verzekering der regeering dat de re- publikeinsche staatsvorm, gehandhaafd zal blijven, gaan er geruchten dat de monarchie spoedig hersteld zal worden. Als afgezant van den vroegeren koning Manuel zou Norton Mattos te Lissabon aangekomen zijn. DREIGENDE STAKINGEN IN POLEN. Uit Warschau wordt gemeld, dat als gevolg van de steeds toenemende duurte in bijna alle Poolsche industriecentra stakingen dreigen. Tot dusver is het in Graudenz, Thorn, Bromberg en Krakau alleen tot partieele stakingen gekomen. In het kolenbekken van Dombrowa eischen de arbeiders loonsverhoogin- gen van 20 tot 25 pet. Bizonder kritiek is de toestand te Lodz en in de overige textielgebieden, waar men tegen 1 Juli een algemeene staking voorbereidt. Tot dusver hebben de arbeiders nog nergens politieke eischen gesteld. ALLEEN GEZONDEN MOGEN HUWEN. Het geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk wordt meestal niet opgevat als een factor, die beslis send moet zijn voor het al dan niet sluiten van den echt. In de stad Mexico gaat men wèl zoover. Geen huwelijken mogen daar gesloten worden, tenzij beide partijen een bewijs van volkomen gezondheid kunnen vertoonen. Ambtenaren of geestelijken, die zonder vertöón van deze bewijzen een huwelijk voltrekken, worden zwaar gestraft. Het doel van deze maatregel is, huwelijken te voorkomen van personen, die aan overerfelijke ziek ten lijden. De geneeskundige dienst te Mexico ver zekert, dat de stad vol is met kinderen, die het slachtoffer zijn van de dwaling hunner ouders. De vreeselijke sterfte van de kinderen onder één jaar, 83 pet., is volgens dezen dienst in hoofdzaak het gevolg van huwelijken tusschen niet volkomen gezonde per sonen. DA'S GOED. De rust van Frankrijk's onbekenden soldaat on der den Are de Triomphe zal niét langer verstoord worden door de schreeuwende lichtreclames in de naaste omgeving. De politieautoriteiten hebben na melijk bepaald, dat er voortaan geen reclame, van welken aard ook, mag worden gemaakt binnen een straal van 300 M. rond den Are de Triomphe, welke afstand voor dak-reclame zelfs 600 M. bedraagt. Ook voor andere historische .monumenten van Pa rijs is een dergelijke regeling getroffen. Voorts is reclame verboden op de Avenue du Bois-de-Bou- logne. LAGERHUISLENDEN DIE MINISTER WORDEN. Tot dusver moesten Lagerhuisledsn, die tot mi nister benoemd werden, zich aan een nieuwe ver kiezing onderwerpen met het gevolg dat een pre mier hierdoor wel eens beperkt werd in de keuze van zijn. ministers, wanneer namelijk de uitverko rene een onvast district vertegenwoordigde, zoodat „In de eerste plaats, lieveling wil' ik je melden dat alle» in orde is. Ik mag blijven. Ik lunchte met de kinderen in de kinderkamer en juist toen we klaar waren, kwam een dienstbode mij zeggen, dat Mrs. Charter me wilde spreken. Ik "ing naar bene den met den wensch, dat ik de heldin van een roman was, 'die met opgeheven hoofd de trap af- schreed en, bleek, maar kalm en rustig de kamer binnentrad. O, ik was bleek genoeg, dat weet ik zeker. Maar kalin! Lieve hemel, mijn hart klapperde als een ventilator in den storm en ik beefde over al mijn leden. Je ziet hoe laf ik ben. Mrs. Charter was grooter geworden sinds jk haar 't laatst gezien had. Dat weet ik zeker. Reus achtig^ als een donderwolk, zat zij kaarsrecht in een fauteuil. Ik stond en huiverde. B:eken liegen, lie veling. In boeken geeft het bewustzijn van deugd zaamheid iemand volkomen zelffcehoersching, zelfs tegenover de yreeselijkste beschuldigingen. In boe ken voelt de aanklager van den onschuldige zich niet op zün gemak. O, geloof dat niet. Mrs. Charter haa de zelf beheer sohingik rillingen van angst. „Ik heb u na gisteravond niet gezien." zeide rij. „Ik gaf een soort gilletje van schrik. Spreken kon ik niet. „Uw lezing van het gebeurde wensdh ik niet te hooren," ging, zij voort. „Dat was een opluchting voor mij» want al' had zij die willen hooren, dan zou ik die toch niet hebben kunnen vertellen. Dus gaf ik weer een gilletje. „Mijn zoon heeft mü alles verteld." Haar stem klonk als een diepe klok. „Hoe kunt u uw handel* wijze in overeenstemming brengen met de behande ling, die u hier onder mijn dak ondervonden heb," zij deed erg tragisch. „Ik weet hot niet." 4<„Ik evenmin maar op een andere manier dan zij bedoelde. Ik bedacht hoe onwaardig mijn slappe houding was in verband met het gebeurde. Maar je weet met wat het was, daar te staan 'tegenover die vrouw en bang voor het vreeselijke lbt weer op 6traat in dat afschuwelijke Londen gezet te worden. Weer ontsnapte mij een gilletje en dan ging zij voort: „Mijn jongen heeft mij gesmeekt ae zaak door de vingers te zien. Mün jongen heeft verze kerd, dat de schuld aan beide kanten was Wat moet ik doen, als ik als eon goede moeder handel?' „Ik heb het 'haar niet gezegd Georgie. Kon ik haar zeggen, dat zij, als zjj als een goede moeder handelde, haar zoon pm zijn dikke ooren moest raa eleïi tot hij een bloedneus had? Dat kon ik niet. „Ah ik als een goede moeder handelde" zeide zij, moest ik u wegjagen. Maar dat zal1 ik niet doen." ,Jk piepte." r „Ik wil liever gdooven, dat uw gedrag in dezen een vergissing was. Ik geloof, dat heb gobourdo een goede lei voor u zal zyn. Dat is alles. Ga. „Be ging." Wordt vervolgd. hij de kans liep bil een nieuwe verkiesing de ne derlaag te lijden. Het Lagerhuis heeft eenigen tijd geleden een wetsontwerp aangenomen om die ver plichte nieuwe verkiesing op te heffen en het Hoo- «erhuis heeft deser dagen dit ontwerp met 100 tegen l stemmen in tweede lesing goedgekeurd. De te genstanders betoogden o.m. dat de kiezers niet wa ren geraadpleegd en dat dergelijke tueschentijdeche verkiezingen in staat stelden zich van den volks wil te vergewissen. MASSA-ONTSLAG BIJ KRUPP. De directie der fa. Friedr. Krupp A.G. deelt me de, dat zij zich met het oog op de voortdurende slapte in het bedrijf genoodzaakt ziet in de komen de maanden nog 3 h 4000 man of ruim 30 van haar geheele personeel te" ontslaan. DE PAUS EN DE MODE. Volgens een bericht uit Rome zal de paus in het veiv jjg slechts vrouwen in de voorgeschreven klee ding ontvangen. Verder zullen alle vrou\v« n met buitengewoon korte rokken uit het Vaiionnn wor den verwijderd. EEN CHOCOLADE-HONGERAAR. De hongerkunstenaar Jolly, die te Berlijn een (sindsdien al weer gebroken) record van 44 dagen maakte, ïs gearresteerd. Een gevolg van ruzie met zijn manager, die beweert nog groote bedragen van den hongerling te vorderen te hebben, en die ter loops opmerkte, dat Jolly tijdens zijn optreden minstens 10 pond chocolade heeft verschalkt HET NOODWEER. Door het doorbreken van de dammen in de Elbe tusschen - Hohenwarthe en Niegripp bij Maagden burg. zijn meer dan 800 morgen lands ovorstnoind, zoodat de vruchtenoogst daar geheel vernield is. Ten zuiden van Maagdenburg zijn nog een groot aantal akkers c nberroepelijk als verloren te beschouwen. Bij JerichowFischbeck dreigt de rivier den dijk te vernielen; wanneer het water niet tijdig gestuit wordt, zullen 3100 morgen land onder water komen te staan. De toestand in het overstroomde gebied is zeer ernstig; de waterstand is de laatste 24 uren 56 e.M. gestegen en bedroeg gisteren 4.82 M. Het vee is proo- tendeeis in veiligheid gebracht. De technische Not- hilfe is op tal van plaatsen met de boeren aan het ,werk om de dammen te stutten en menschon en goed In veiligheid te brengen. Men verwacht, dat het water nog meer zal stijgen. In een ander gedeelte van het land, bij Halle en Stuttgart, hebben de bewoners van een woikbrouk te lijden gehad, die met hevige onweders gepaard ging. De electrische lijn HalleMerseburg was door kortsluiting door het inslaan van den bliksem ont staan, tijdelijk onbruikbaar. Schuren werden let terlijk door den wind opgenomen, eenige personen door den bliksem gedood. DIERENBEUL. Uit baloorigheid over een kleine terechtwijzing, die hij van zijn patroon had bekomen, heeft de 33- jarige boerenknecht B. te Barneveld, bij het melken een koe van den landbouwer P. Molenaar aldaar zoo- danig met een mes in den buik gestoken, dat het beest eenige oogenblikken later dood neerviel. INVOER VAN KERSEN IN ENGELAND. De chef van de afdeeling Handel en Nijverheid van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft het volgende aan de Kamer van Koophandel te Tiel bericht; Naar ik verneem, worden uit Frankrijk afkomstige kersen op het oogenblik in Engeland niet ten invoer toegelaten, tenzij zij vergezeld gaan van een door de Fransche autoriteiten afgegeven verklaring, blijkens welke de zending niet behebt is met bepaalde insec-. ten. Om nu te voorkomen, dat de Nederlandsche kersen- zendingen bij invoer in Engeland moeilijkheden on dervinden, heb ik de eer u in overweging te geven aan belanghebbenden in hetg ebied uwer Kamer in voorkomende gevallen aan te raden, hun zendingen van een certificaat van oorsprong te doen vergézeld gaan. 'Zoodoende zal aan de Britsche autoriteiten on middellijk kunnen blijken, vanwaar de kersen af komstig zijn en zal kunnen worden voorkomen, dat de Nederlandsche kersen ten onrechte voor Fransche worden aangezien. ALWEER BIET INKT. Donderdagavond heeft een 10-jarig meisje bij de politie te Amsterdam aangifte gedaan, dat iemand haar kleeding met inkt besmeurd had. Zij liep voor perceel nummer 40 in de Sarphatistraat toen ze plot seling iets nats op haar been voelde. Bij nader onder zoek bleek, dat er inkt, althans een zeer donkere vloeistof op haar kous was, terwijl ook haar boven- kleeding vlekken vertoonde. Wie het gedaan heeft, kon ze niet constateeren. INBRAAK TE TINAARLa Gisternacht te ongeveer halfdrie bemerkten de ge broeders Nijenhuis. te Tinaarlo, dat er inbrekers in hun woning waren. Het bleek dat een drietal gemas kerde mannen, van wie twee met revolvers gewapend de woning was binnengedrongen. Met de wapenen werden de bewoners in bedwang gehouden. De in brekers doorzochten alle kasten. Een portemonnaie met geld werd meegenomen. De dieven, die per rijwiel vertrokken, dreigden de bewoners de woning niet eerder dan een uur na hun vertrek te verlaten. Eenige oogenblikken daarna passeerde een rij:uig de voerman werd aangeroepen waarna hij onmiddellijk de politie waarschuwde. Tel, ANNA PAULOWNA. Maandag van kermis alhier treedt in de tooneel- zeal van den heer C. Slikker het Amsterdamsch tooneelgezelschap op met Tilly Lus, Cor Ruijs en Frits Bouwmeester. Het gezelschap komt met „Thuiskomst". Een mooie tooneelavond wacht ons dus. VERMORZELD. Te Lievelde, gem. Groenlo, is de landbouwer Ten Barge, die per fiets naar Zutphen was geweest, op den terugweg door een van Zutphen komenden trein gegrepen en vermorzeld. Zijn fiets vond men op eenigen afstand van de spoorrails. DOOR EEN STIER. Giétermorgen is de arbeider D. B. te Theainge (Gron.) door een stier aangevallen, met het ge volg, dat zijn rechterarm op twee plaatsen gebro ken werd. Ook kreeg hij nog andere verwondingen. Door toegeschoten hulp werd hij ontzet. GEDOOD. Do opzichter Ecen is gistermiddag bij het ophij- schon van een balk in Den Burg, op Texel, tenge volge van het breken van een touw, onder dien balk geraakt en op slag gedood. EEN VERZEKERINGSKWESTIE. Een verzekeringsmaatschappij werd aangespro ken tot betaling der schade, nadat een bij haar verzekerd perceel was afgebrand. Zij beriep er zich op, dat bij het aangaan der overeenkomst was ver zwegen, dat in het bewoonde perceel een hotelbedrijf werd uitgeoefend, en daar zelfs ruim 50 bedden ter verhuring aan gasten ter beschikking werden ge houden. De maatschappij hield vol, dat zij do ver zekering slechts had aangegaan in de veronderstel ling, dat het perceel diende ter bewoning van ei genaar en diens gezin en daf. door de uitoefening van een hotelbedrijf haar risico aanzienlijk was ver zwaard. Zij achtte zich daarom niet gebonden. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft beslist, dat de bewijslast der gestelde verzwijging op de ge daagde maatschappij rust en tegenover de uitdruk kelijke ontkentenis, dat elscher ook maar eenige omstandigheid van belang zou hebben verzwegen, Seenerlei bewijs daarvoor heeft aangeboden. Dnnv- U kwam, dat de rechtbank het geheel onaanneme lijk achtte, dat de agent, die deze verzekering heeft aangebracht, in een kleine plaats nis Heerlen niet op de hoogte zou zijn geweest van den toestand van het verzekerde perceel, welke, zooals was <«rkend, dezelfde was bij het aangaan der vorzekori'-^' cn tijdons den brand. De vordering werd mitsdien toegewezen. VEEDIEFSTAL. Vordacht van diefstal van vee uit de weide onder Hoorn is gevankelijk naar Alkmaar vervoerd C. B. van U. Men vermoedt in hem1 tevens den dader te hebben gevat van het paardestaarten snijden, diefstal van waterleidingbuizen en andere soortgelijke misdrij ven, den laatsten tijd in deze streek gepleegd. DOODGEVALLEN. |Jit Vlaardingen, 24 Juni. Gistermiddag is de 36-jarige Izaak van Wasbeek, wonende alhier, toen hij den machinist van een der op het terrein van de „Vulkaan" aanwezig zijnde laadbruggen, op diens verzoek een oogenblik assisteerde, bij het bedienen van die laadbrug van een hoogte van ongeveer 19 M. op het dek van het in de Vulkaanhaven liggende stoomschip „Strinda" gevallen. De ongelukkige was op slag dood; hij laat een vrouw en twee kin deren achter. RIJTUIG EN AUTO. Uit Roosendaal! 24 Juni. Op den weg tusschen Hoeven en Etten is het rijtuig van den heer C. Ka velaars, uit Moerdijk, die met zijn vrouw naar huis reed, door een van achter aankomenden auto aan gereden, waardoor het rijtuig tegen een boom te recht kwam. De strengen braken en. het paard sloeg op hol. De beide inzittenden werden uit het rijtuig gewor pen. De heer Kavelaars kwam er tamelijk goed af. doch zijn vrouw was er slechter aan toe. Zij had een arm gebroken en de schouder ernstig ont wricht. De automobilist reed door, zonder zich van het ongeval iets aan te trekken. De marechaussee alhier heeft de zaak in onder zoek en zal trachten, den dader op te sporen. MEVROUW MANN—BOUWMEESTER. Naar wij vernemen zal mevrouw MannBouw meester in October afscheid nemen van het tooneel. Zij zal dit doen met een tournée waarbij „Het Kind van de Liefde" opgevoerd zal worden. In het gezel schap spelen o.a. mede: Crispijn Sr., Emma Mord en Jan C. de Vos Jr. Er heeft zich voor dit afscheid ten comité ge vormd, waarvan wethouder Wibaut voorzitter is. B. EN W. VAN AMSTERDAM STELLEN DEN RAAD VOORl EEN CREDIET VAN F 50.000 BE SCHIKBAAR TE STELLEN VOOR EEN ONDER ZOEK NAAR HET VRAAGSTUK VAN EEN TUN NEL ONDER HET IJ. Het gisteravond verschenen gemeenteblad van Amsterdam bevat een voorstel van B. en W. om hen uit to noodigen, een onderzoek in te stellen naar de vraag of door middol van een tunnel een in elk op zicht voldoende verbinding tusschen de beide IJ- oevers tot stand te brengen is en voor de bestrijding van de kosten beschikbaar te stellen een bedrag van f 50.000 In de uitvoerige toelichting wordt een overzicht gegeven van de geschiedenis der overbruggingsdenk beelden. met als eindoordeel, dat over een brug niet kan worden gedacht met het oog op de scheepvaart. Aangezien door aanleg van een tunnol onder den bodem van het IJ de scheepvaart en het landverkeer tusschen de IJ-oevers ongestoord kunnen plaats -heb ben. zonder van elkaar hinder te ondervinden, schijnt het B. en W. toe. dat indien althans werkelijk blij ken mocht .dat het verbeterde pont veer op «iwn.-dim* ontoereikend is om op voldoende wijze In do verkeers- behoeften te voorzien de oplossing van het vraag stuk in den bouw van een tunnel kan zijn gelegen. Om hieromtrent meer zekerheid te verkrijgen, dient een nader onderzoek ingesteld te worden, aangezien de aanleg van een tunnel tot verbinding der IJ-oevers naar de meening van B. en W. nog niet voldoende is voorbereid. Wel is. door den voormaligen directeur der publieke werken een tunnel ontworpen, maar hoe zeer B. en W. de groote verdiensten van dat ontwerp, als voorloopige studie, ook waardeeren, toch zijn er bij- hen verschillende vragen blijven bestaan, welke, onder de oogen dienen te worden ge zien. alvorens ter zake definitieve voorstellen bij den raad aanhangig kunnen worden gemaakt. De groote lengte van de tunnel in verhouding tot den afstand tusschen de te verbinden oevers, de on gunstige ligging van de zuidelijke uitmonding ten opzichte van den toegang tot de stad. de bezwaren van den op die plaats onvermijdelijken schroefvorm dier zuidelijke uitmonding en de twijfel of de tunnel voor het tramverkeer geschikt zou zijn, zijn redenen, welke een nadere beschouwing van de kwestie nood zakelijk maken. Bovendien maakt de bouvv-technische zijde van het vraagstuk een afzonderlijk onderzoek noodig. welk onderzoek trouwens ook door den ont werper was bedoeld. Op grond van een en ander meenen B. en W.. dat een nader onderzoek ingesteld moet worden naar de mogelijkheid om door middel van een tunnel een in elk opzicht voldoende verbinding tusschen de beirk? IJ-oevers tot stand te brengen. Bij dat onderzoek zal het vraagstuk, behalve van den technische» kant. ook beschouwd dienen te worden uit het verkeersoogpunt. Mocht de raad zich daarmede kunnen vereenigen dan zal tegelijkertijd toegestaan dienen te worden een bedrag voor de bestrijding der kosten, verbonden aan bedoeld onderzoek, dat o.m. zal omvatten het ver richten van grondboringen, .het maken van studierei zen in het buitenland en hét ui'voeren van andere dergelijke werkzaamheden ter voorbereiding en uit werking van de voorloopige technische plannen, wel ke kosten, te stellen op een totaal van f 50.000 als zijnde van buitengewonen aard uit buitenge wone middelen moeten worden bestreden. Volgens het plan van den directeur van publieke werken zouden de kosten voor den bouw van een tunnel ongeveer f 15.000.000 bedragen. DOODELIJK MIJNONGEVAL. Wederom is bij de Oranje Nassau-mijnen een doo- delijk ongeval te betreuren, thans op de Oranje Nas sau 11 te Schaesberg. waar de 40-jarige mijnwerker P. Hilgert door vallend gesteente werd getroffen en ge dood. Hij! wa9 gehuwd en vader van vier kinderen. ONZE MEESTE WEGEN TE SMAL. Dezer dagen hebben eonige leden van het „P.C.W." een avondtocht gemaakt om er zich nog eens van te vergewissen, hoe onveilig onze over 'i algemeen veel te smalle wegen zijn bij avondverkeer, zoo meldt de Tel. Op een zomeravond, waarop het verkeer langs do hoofdwegen tot heel laat nog levendig blijft, werd gereden van Amsterdam over Haarlem. Den Haag naar Rotterdam en terug. Bijna overal en vooral op den weg Amsterdam- Haarlem constateerde men. dat de wagens rakelings langs elkaar heen suizen, daar de weg to smal is. De verblindende lichten van auto's en trams, do vele zware vrachtauto's en do vele rijwielen, die rn«-n op de gedeelten, waar geen fietspaden zUn, passeert of inhaalt, zijn legio. Hoe goed en noodig het is dat in het nieuwe motor en rijwielreglement het. gebruik wordt voorgeschre ven van de kleine, roode reflectors, die aan do ach terzijde van het rijwiel worden bevestigd, bleek de „P.C.W.". ook nu weer duidelijk. De eindindruk, dien deze avondtocht achterliet was. dat slechts door een flinke verbreeding yan de wegen de veiligheid van het verkeer gewaarborgd is.

Schager Courant | 1926 | | pagina 10