DAMRUBRIEK. m m M Ware Woorden. De Wereld der Vrouw ft ft ft ft ft iH im Hl Even Lachen. Nuttige Wenken. ROMMELKRUID. Zonder het gevoel van „roeping" is h'et leven een tredmóien. 1 Wie bang Is voor critiek, moet maar nooit iets on dernemen. De meeste veroordeelingen gaan uit van menschen, die in, het geheel niet oordeelen. Het hoofd van een zaak moet door de klanten wor den gezien, al toedient hij hen ook niet. Ouderdom behoeft niet gevreesd. Hoe ouder een goed en gezond persoon wordt, des te beter is hij in fetaat de diepere, zoetere en edeler soorten van geluk welke de wereld aanbiedt, t« genieten. i Verzoeke alles betreffende deze rubriek te zenden aan C. AMELS Wz., te WINKEL. PROBLEEM Nc. L Auteur A. Renooij, Hoogwoud. ZWART. ÜP WM 03 WH& 'flik TEVRT33FN BUREN, Blll: Het spijt me, oude Jongen, dat mijn kip los brak, en Jouw tuin overhoop haalde." Boll: „O, da's in orde, zeg, mijn hond heeft Jouw kip opgegetenl Blll: Prachtigl En ik heb net Joyw hond overre den!" DOKTERSADVIES. Dokter, kunt U mij niet van snorken genezen? Ik snork zoo hard. dat ik er zelf wakker van word! In dat geval zou ik U adviseeren in een andere kamer te gaan slapen. DAT HEET AANSCHOUWELIJK ONDERWIJS. De onderwijzer sprak: „En nu jongens zullen we het over tweevoeters en viervoeters hebben. Dat zijn twee soorten dieren, beesten met 4 pooten én bees ten met 2. Viervoeters zijn bijvoorbeeld paarden, koeien, honden. Tweevoeters zijn'dieren als 'ns kijken ja daar, (wijzend op een plaat aan dén muur), ganzen, eenden, enz. Wij zijn allemaal twee voeters. Nu. wat ben ik nu? Ademlooze stilte en'dan kwam een aarzelend ant woord: „Een eend, meneer!',' MISVERSTAND. /rouw: ..Lieveling!" j Haar echtgenoot: „Wat is er, schat!" I Vrouw: „Doe niet zoo idioot, Herman, ik riep de poes!" NIET UIT HET VELD GESLAGEN. Vader: ..Nee, meneer, mijn dochter kah nooit de Uwe worden!" j Jongeling (die aanzoek deed): „Dat begrijp ik vol komen, meneer. Uw dochter kan nooit mijn dochter worden. Maar ik wilde ook alleen maar vragen, of ze mijn vrouw mag worden." LIJN Een oude dame bezocht Amsterdam. BIJ een politie agent informeerde ze, hoe ze het beste naar haar plaats van bestemming kon komen. „Dan moet U lijn 22 nemen", zei de agent. Drie uur later kwam de agent op dezelfde plek te rug. Tot zijn stomme verbazing stond d/e oude dame er nog steeds welgemoed. Wat heeft U Uw tram nou nog niet, riep hij uit. 't Komt in orde, agentje. zei ze blij, kijk, die tram die daar aan komt, dat is precies de twintigste die me gepasseerd is. Nog twee-dus, dan komt de mijne. 1 dat blinde paarden, wanneer zij grazen, zich nooit in de keuze van hun voedsel vergissen? Hun reukor ganen zijn daarbij onfeilbare gidsen. dat men dezer dagen bij een patiënt in een Koulech hospitaal door middel van X-stralen een schaar ont dekte, die in zijn maagwand vastzat? - I WETENSWAARDIGHEDEN. Is het U bekend: dat er in de rivier 'de Nijl het grootste aantal visch- soorten voorkomen? dat een#onlangs uitgezonden wetenschappelijke ex peditie 9000 vischsoorten ontdekte? dat de eerste film. die in Engeland .gemaakt werd, precies 120 meter lang was en in 1 minuut afgedraaid werd? dat deze film ..De vrijage van den soldaat" (The Soldier's courtship") op het dak van het Alhambra theater te Londen werd opgenomen? I dat een musch bij het vliegen, dertien slagen met zijn vleugels in de seconde maakt? dat konijnen zoowel voor als achter zich kunnen zien? WIT. Stand Zwart, 11 schijven, op: 6 8 9 £0 18 20# 23 25 29 35 36. Stand Wit, 11 schijven, op: 21 27 32 34 39 40 43 47 tot 50. PROBLEEM Nc. 2. Auteür A. de Graag. 7.\y.\RT. 6 'W 11 16 21 1 ft 26 3i 36 |ft lït 4! 46 m m m, m. m w&i wm I WIT. Stanr Zwart, 14 schijven, op 1 2^6 tot 10 12 18 19 20 24 26. Stand Wit, 15 schijven, op: 16 17 21 27 28 32 33 34 36 -38 45 48 49 60. Voor beginners den volgenden stand: Stand Zwart, 3 schijven, op 9 17 22, dam op 26. Stand Wit; 4 schijven, op 23 24 39 48, dam op 43. Wit maakt in bovenstaanden stand de volgende winst: Wit 48—42, Zwart 26X48, Wit 23-18, Zwart 22X13, Wit 43-21, Zwart 48X19, Wit 21X23, Zwart verl. OPLOSSING PROBLEEM No. 1. Wit: 21—17,' 34—30, 47—41, 48—42, 27—22, 22X24, 43-39 en 49X7. OPLOSSING PROBLEEM ^To. 2. Wit: 27—22, 28—23, 48—43, 43-38, 50—44, 36-31, 16—11. 49-43, 45X3, 3X36. Zóó WAS T NIET BEDOELD. De burgemeester beijverde zich zeer voor. de drank bestrijding onder zijn gemeentenaren. Sijmen zeidè hij' verwijtend tot een van zijn burgers.. Sijmen, hoorde je niet dat ik je riep, toen je gisteren die kroeg in liep! Jawel, burgemeester antwoordde Sijmen, dat wel. Maar ziet U, ik had nog maar net geld genoeg om één borrel.te betalen, dus.... ONDER DOOFSTOMMEN. Hij« was vreemdeling in de streek en een vriend van hem. dokter van een gesticht introduceerde hem op een bal van het doofstommentehui9. „Maar hoé kan ik me in vredesnaam verstaanbaar maken en een doofstom meisje ten dans vragen?" vroeg hij. „O. je lacht en buigt maar tegen haar", antwoord de de dokter. De jongeman ✓zocht dus een allerliefst meisje uit, boog en lachte. Zij boog en lachte ook en zij dans ten. Niet één dans maar wel 10 achter elkaar. Hij was.juis' van plan haar voor den elfden keer te vra gen, toen een man naar het meisje toekwam en norsch zei: „Zeg, schat, wanneer dansen wij nu weer eens samen? Onze laatste dans is al een uur gele den!" „Ik weet het", zei het meisje, „maar lieverd, ik weet niet hoe ik van dien tammen idioot af moét ko men. De vent. is doofstom!" PARIJSCHE MODE. De eerste jumper van champagne-kleurige crêpe- de-chine is geborduurd met een donkerder tint zijde, en heeft een zwarte ribszijden strikdas. De zittende figuur draagt een cyclamen-kleurige jumper van Ja- pansche zijde. Deze heeft een sjaalkraag van het zelfde materiaal en op de schouders en de heupen zijn kleine plooitjes gelegd. Een knippatroon is verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48. Kosten 65 cent peï stuk. MOEDERS EN HAAR KINDEREN. Een Speelgoeddoos/ Een moeder zegt: „Onder mijn keukentafel staat een doos met baby's speelgoed, waarvan de deksel er met scharniéren aan bevestigd is .Deze overtrok ik met blauw en wit zeildoek,, hetzelfde, waar de tafel mede bedekt is. Dit i9 gemakkelijk af te nemen, wanneer kleverige vin gertjes onooglijke vlekken hebben achtergelaten. Bo vendien zal zulk een doos het vertrek geen minder fraai aanzien geven. DE VERZORGING VAN KLEEREN. Het Js niet het dragen dat Uw kleeren slordig en vuil maakt, maar een slechte behandeling als men ze na het uitdoen weghangt. Begin b.v. met alle klee- ren op een kapstok te hangen inplaats van ze op ha ken en spijkers een plaatsje te geven. Voor zeer wei- nig geld kan men een dozijn of meer praktische klee- j renhangers koopen en als men dit kleine sommetje nog te veel vindt, kan men ze desnoods zelf wel ma ken. Kleeren van lichte stoffen kan men het beste op vouwen en wegleggen. Van zijden blouses en japon nen vult men dan de mouwen nog wat op met vloeipapier. Zware stpffen kunnen aan den kapstok, doch niet eer, dan nadat zij goed geschuierd en ge klopt zijn. Kleeren van gegoten stoffen mogen niet hangen. Deze moeten gehéel plat worden uitgelegd. Voor mooie rokken doet men verstandig een paar rokkendoozen te koopen. Deze zijn niet duur en ruim genoeg om een rok plat in te leggen, waardoor het kreuken en rekken vermeden wordt. In het midden van de doos bevindt zich een bindlint, hetwelk men mei een knijpertje aan den rok kan bevestigen en waardoor opschuiven onmogelijk is. Bij het opbergen van rokken moet men h,et hangen over stoelen zoo veel mogelijk nalaten, daar dit voor verscheidene stoffen zeer nadeelig is. Voor schoenen gebrulke men een paar buigzame leesten. De kosten hiervoor bespaart men op de schoenen zelf, die daar door niet zoo spoedig zullen bersten of kraken, en bovendien langer in den goeden vorm blijven. VOOR DE HUISHOUDING» Om marmer goéd schoon te maken kan. men het volgende mengsel gebruiken. Twee deelen gewone soda op een deel gemalen,puimsteen en eon deel fijn krijt. Deze ingrediënten moeten goed gemengd en gezeefd worden en daarna samengevoegd met water. Dan volgt het opbrengen op het marmer en het schuren. Na beëindiging van het werk moet alles nog goed worden nagewasschen met zeep en water. DE ,WERFLDTIJB KLOK" VAN NERNST. Gebaseerd op de wet van de desintegratie der ele menten heeft de bekende physico-chemicus Nernst een „wereLdtijdklok" ontworpen welke het begin en het einde van het bes'aan der wereld aanwijst. De wij zerplaat is in 12 „uren" verdeeld, juist als bij een gewone klok. Echter stelt elk uur 600 millioen. jaren -voor, en elke minuut 10 millioen jaren. Op 't oogenblik staat I de klok op 5 uur 50. I Volgens Nernst is de temperatuur der zon op 't oogenblik 6300 graden, terwijl ze om ,2 uur" 10 000 graden, om.,.3 uur" 8900 gTaden was. Na nog 3 werelduren, dat is over 1800 millioen jaar zal de 1 straling van de zon niet langer in staat zijn, om de aarde te verwarmen. De omstandigheden, waaronder leven op de aarde mogelijk werd. waren om „5 uur" /voorhanden, toen de gemiddelde temperatuur 68 gr. j was. I Over 700 millioen jaar zal de gemiddelde tempera tuur ongeveer 59 gr. zijn, doch aan den evenaar zijn de omstandigheden dan nog zoo, dat leven mogelijk is. Voorloopig hoeven we echter nog niet aan zoo'n volksverhuizing te denken. DE DRAAIKOOI. In het begin der vorige eeuw werd te Vlissingen nog de draaikooi gebruikt. De voorgevel van het stadhuis had een uitbouw, ongeveer in het midden. In één der hoeken naast dien uitbouw stond de draaikooi, van tweeduims ronde, ijzeren staven gemaakt en geplaaatst op een ijzeren spil, die in een ijzeren bus rustte. Door een paar tandwielen en een horizontale as, die door een gat in den muur liep, kon men in het stadhuis met een kruk de kooi aan het draaien brengen: In de kooi was een zitbank aangebracht met een ijzeren rugleuning. Een paar beugels dienden, om de misdadigers die zich aan een draaikuur moesten on derwerpen. vast te binden. De eene beugel sloot om den hals. de andere om het middel. Bovendien wer den de voeten nog aan de stijlen van de kooi vastge-' bonden. Gedurende 't draaien zat de delinquent dus wel zoo stevig vastgebonden, da't omvallen buiten- I gesloten was. Langs een houten trapje kon de kooi door een deur betreden worden. Het draaien ge- i schiedde heel verschillend, al naar de rechter het be- j volen had: langzaam, snel, steeds in de zelfde rich ting of om beurten rechts en links, j Vrouwen van onfatsoenlijken levenswandel wer den in de Vlissingsche kooi geplaatst en dan soms j een kwartier en langer met groóte snelheid ronclge- draaid ten aanschouwe van straatjongens en andere nieuwsgierigen. Zulke strafplegmgen hield men bij voorkeur op marktdagen omdat er dan veel publiek was en de uitwerking dus wel het grootst zou zijn. i Door het snelle draaien werden de meesten nar tuurlijk allerakeligst zeeziek. Maar sommigen sche- nen er tegen te kunnen; er waren er althans, die .bij het verlaten van de kooi kalm hun verfomfaaide kleeren gladstreken, en zich verwijderden, alsof er niets gebeurd was.' Nuttige gevolgen van de draaikuur bleven ge woonlijk achterwege maar daar scheen het ook minder om begonnen .te zijn. want mees'al werden de gestraften na de kuur uit de stad verbannen. Niet alleen te Vlissingen. ook iii andere- steden had men vroeger een draaikooi, om de schuldigen aan de bespotting van het'publiek bloot te stellen. En als kijvende vrouwen elkander iets bijzonder on aangenaams wilden toevoegen, dan snauwden ze: Ik heb jou in de kooi zien draaien. HET JUISTE TEKSTWOORD. Franklin. ging als jongeman naar Londen, s'apte naar een boekdrukker, met de vraag of er ook een letterzetter noodig was. Waar kom je vandaan? vroeg de patroon. Uit Amerika, was 't antwoord. Zoo, zei de patroon eenigszins spottend, komt ge uit Amerika, om hier werk te zoeken. Ik twijfel er wat aan of men in Amerika wel op de hoogte is. Kunt ge letterzetten? Tot antwoord ging Franklin naar een. bok. Jn een oogwenk had hij een paar regels- gezet. De drukker keek eens verbaasd en daarna een beetje op z'n neus toen hij zag wat de jongeling gezet had. Het wayen de woorden, uit het Evangelie van Johannes: Na-thanaël zeide tot hem: Kan uit Nazareth iets goeds zijn? Philippus zeide tot hem: Kom en zie!" De patroon nam Franklin in dienst, wat hem nim mer berouwde. DE KOEKOEK. De menschen hebben reeds in zeer oude tijden den koekoek beschouwd als den lentebode. 'Bij cte boeren bevolking in vele streken bracht de eerste roep van dezen vogel groote vreugde, want men zag er een aankondiging in van het komende, milde voorjaars weer, dat de gewasseh uit de aarde zou laten op schieten. Som9 werd er den eerstvolgenden Zondag feest gevierd, In Friesland heeft het gebruik bestaan, bij den eer sten roep van den koekoek in zijn zak te taston en- zijn geld te tellen. Viel het nogal mee, dan. zou men vast het geheele kómendo jaar geen geldzorgen heb ben, maar had men op dat oogenblik toevallig wei nig geld op zak, dan was dat. een heel slecht toeken, want er bestond dan groote kans, dat men bet ge heele jaar met geldgebrek te kampen zou hebben. Jonge meisjes luisterden tegen het voorjaar hfcel aandachtig, of zij- geen koekoek hoorden roepen. En zoodra haar ooren het begeerde geluid opvingen, tel den zij- gejaagd, hoeveel keeren de vogel zijn „koe koek" achter elkander riep. Zooveel malen dat het geval was. zooveel jaren zou het duren, voor zij trouwden. En jonge vrouwen telden eveneens nnar- stiglijk het aantal keeren, om te weten hoeveel sprui ten zij zouden krijgen, In Westfalen waren de boeren uitgelaten van vreugde, zoodra zij den koekoek hoorden. Zij wierpen zioh op den rug in het gras en wentelden zich als de

Schager Courant | 1926 | | pagina 14