ZangcoRüours te Warmenliiiizen. Voetbal. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR HOLLAND*» NOORDERKWARTIER. Blijkens de in het vorig nummer voorkomende ad vertentie ligt bij de Kamer van Koophandel voor Hol lands Noorderkwartier de kiezerslijst van 1 Juli tot- en met 14 Juli op het kantoor te Alkmaar ter inzage. Zij, die voor 1 Juli 1925 (vijf en twintig) ingeschreven wa ren in het Handelsregister dér Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Holland's Noorderkwartier te Alkmaar (het kiesrecht voor de Kamer van Koop handel bezitten, slechts die ingezetenen des Rijks, te vens Nederlanders, die gedurende één jaar onmiddel lijk voorafgaande aan het opmaken van de kiezers lijsten, in het Handelsregister van het gebied der Kamer voorkwamen), kunnen tot en met 14 Juli bij do Kamer verbetering vragen, Aan verzoeken na dien datum ingediend kan geen gevolg meer worden ge geven. BROEK OP LANGENDIJK. Over 't algemeen hooren we de bouwers weinig kla gen, Dat is een goed teeken voor het taxeeren van de voor de tuinbouwproducten ontvangen prijzen. Het was de afgeloopen week dan ook beter dan de daar aan voorafgaande, wat te meer iot tevredenheid stemt, daar men het tegeilovergestelde had verwacht. De aanvoeren nemen successievelijk toe en nu de kool zoo goed als geplant is en meerdere aardappel akkers voor rooien klaar zijn, zal in de volgende week weer al heel wat meer worden aangevoerd dan in de nu gepasseerde. Allicht dat ook enkele nieuwe soorten aan de veiling zullen komen. Tot nu toe kre gen we alleen Schotsche muizen te zien. Werden de vorige week in totaal rond 25 wagons van de laadplaats verzonden, met nog 700 ton scheeps inhoud, deze week was het aantal wagens weinig meer, maar was de scheepsruimte ongeveer het dub bele. Het buitenland schijnt dus nog hijzonder graag te zijn. terwijl de vraag naar de Langendijker aard appelen in onze groote steden belangrijk is toegeno* men. De prijs der wortelen was aanmerkelijk hooger: Maandag 14 Juni lagen de prijzen tusschen f 7.50 en t 10.40 en Maandag 21 Juni tU98chen f 12.60 en f 13.70. Den iaatsten dag der week., waren deze grenzen f 10.30—f 12.80 en f 12.60—f 15.00. Men ziet, dat dit een aanmerkelijk verschil geeft. Aan wortelen werd in 't geheel 82630 bos aangevoerd. De betere prijzen lokken ongetwijfeld tot grooten aanvoer uit. De prijzen der aardappelen bleven vrij constant. Doch als men bedenkt, dat het beschot weer groot er is. daar ze een week langer hebben gestaan, dan volgt daar uit, dat de financieele uitkomst aanmer kelijk beter is. Wel waren de drielingen eenigszins lager in prijs, doch betrekkelijk wordt de hoeveelheid van deze uit den aard der zaak geringer. Kleine kon den ruim f 1 per 100 Kg. opbrengen. Met den aanvoer van bloemkool, is het nog wel niet schitterend, doch ook hier was de prijs hooger. Werd de vorige week als hoogste noteering f 12.70 gemaakt bij geringen aanvoer, nu bedong men bij grooteren aanvoer f 1620, eerste soort. De tweede soort was de helft lager in prijs. De tendenz van de markt was niet slecht. Moge de volgende week hetzelfde verschijnsel te zien geven. NIEUWE NIEDORP. Mej. T. Keetman alhier, leerlinge der Normaal school te Alkmaar, is Zaterdag aldaar .geslaagd bij bet examen voor onderwijzeres. HEERHUGOWAARD. Alhier is een auto van den dienst Keetman, traject .WinkelAlkmaar, op den terugrit van Alkmaar naar Winkel Zaterdag met een boom in aanraking geko men en nogal beschadigd geworden, terwijl de pas sagiers er gelukkig .goed afkwamen-, behoudens een hunner, die gelukkig echter ook niét ernstig is ver wond. POLDER CALLANTSOOGv Uit het volgende drietal: 1. A. de Heer, Schagen, 2. J. van der Plas, Callantsoog., 3. F. Wolff, Callantsoog, is de heer A. de Heer gekozen als secretaris van den polder Callantsoog. terwijl aan den tegenwoordigen functionnaris, den heer A. L. Zuidscherwoude, te Petten, wegens vertrek als zoodanig eervol ontslag is verleend. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Reinolda, dochter van H. Knijnsberg en van M. Delver. Bernardus Gorardus Jacobus, zoon van T. de Vriës en van E. A. Zwirs. Ondertrouwd: Jogchem Kreijger, oud 21 jaar. sla ger, wonende te Zijpe en Sophia Catharina de Schip per, eud 20 jaar, zonder beroep., te Anna Paulowna. Getrouwd: Jacobus Hendrikse en Adriana de Rid der. Overleden: Grietje Zwaag, oud 86 jaar, echtgenoote van Aris Keuris. VERDWIJNING VAN DEN MAKELAAR BUSCH. De Hooge Raad heeft verworpen het cassatieberoep van M. M. te Amsterdam, veroordeeld in eerste instantie door de rechtbank aldaar tot 6 jaar gevan genisstraf met aftrek van 8 maanden voorloopige hechtenis en in hooger beroep door het gerechtshof aldaar tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van een half jaar voorloopige hechtenis, wegens mis handeling den dood ten gevolge hebbende en dief stal. ELECTRISCHE TREIN ONTSPOORD BIJ ROT TERDAM. De electrische spoor, die te half één gistermiddag van het Hofplein naar Den Ha-ag vertrok is naar de Crt. meldt, even buiten het station nabij de Zo merhofstraat op het viaduct te Rotterdam door on bekende oorzaak ontspoord. De trein bestond uit 5 wagons: 3 wagons derde klasse en 2 wagons 2e klasse. Toen de trein over den eersten wissel ging, zijn op het afsluitstuk de achtertruck van den 2en wagon en de véórtruck van den 3en wagon uit de rails geloopen. Beide wagons hadden uitsluitend compartimenten 2e klasse, die hoewel niet overvuld, toch tamelijk veel passagiers bevatten. Door het wisselstroom-systeem heeft de Electrische tegen woordig onmiddellijk na het vertrek al een vrij groote vaart. De ontspoorde wagons liepen met groote kracht tegen een der electrische masten, die geheel ontworteld werd en bovenop den 3en wagon kantelde. De verbindingsstangen tusschen de wa gons braken, zoodat automatisch de remmen werden aangezet en de trein onmiddellijk stopte. Het ijzeren hek aan de rechterzijde van den weg knapte als een draadje af. En juist aan den rand van het viaduct kwam de trein tot staan. De botsing met den elec- trischen mastpaal is de gelukkige oorzaak, dat de wagons niet van het viaduct zijn geloopen. Zoodra de trein tot staan kwam heeft een sein huiswachter de tegenwoordigheid van geest gehad den verschrikten reizigers luidkeels toe te roepen: „dat zij in de wagons moesten blijven". Daaraan werd voldaan. Het gevaar was groot, da4 er draden afknapten en deze met de reizigers in aanrakjng 'zouden komen. Later zijn de passagiers uitgestapt en naar het station-Hofplein teruggewan deld. Van daar begaven zij zich naar het station D.P., vanwaar zij met den gewonen Amsterdamschen trein van 1 uur 10 naar Den Haag vertrokken. Het station-Hofplein werd tijdelijk gesloten en alle reizigers verwees men naar het station D.P. De in komende treinen stopten aan het station Bergweg, vanwaar later op den middag een stoptrein-dienst georganiseerd werd. Hot drukke Zondagsverkeer met Den Haag en Scheveningen was door het ongeval danig gedesorga niseerd. Uit Leidschondamj werd onmiddellijk een reparatie- trein ontboden. Bij onderzoek bleek, dat de wissel volkomen in orde was geweest. Het sein stond vei lig. Men staat hier voor een raadsel. Want het komt slechts zeer zelden voor, dat een uitgaande trein bij een wissel ontspoort. Voor 'n inkomenden trein is dat eerder te verklaren. De ontsporing geschiedde op het sluitstuk van den wissel, dat als een draad is afgeknapt. De treeplanken der wagens zijn ge broken en de verbindingen in elkaar geschoven. Het dradennet is ter plaatse geheel verward en verwoest, terwijl zooals gemeld de mast voor de electrische draden omver geworpen is. Het zal geruimen tijd duren eer de weg vrij ia. Voor den gebroken mast, zal een noodmast worden opgericht. De electrische trein is na de omvorming van ge lijkstroom in wisselstroom niet gelukkig geweest. Talrijk waren de klachten over de bekrompen in richting der wagons en het meer dan normale schud den der wagens. Kort na de omvorming heeft te Leidschendam een ontsporing plaats gehad, waarbij eveneens door stooten op het sluitstuk van een wis sel een trefn ontspoorde. En eigenaardig: ook daar z'';~ de achtertruck van de tweede en de vöórtruck van den derden wagen uit de rails geloopen. Deze overeenstemming geeft zeker te denken. WIERINGENu Zondagnacht omstreeks 12% uur ontdekte de poli tie, achter de schutting van den heer Jb. Metselaar te Hipp.. onraad. Bij onderzoek sprongen 2 personen over de schutting heen, waarvan een gegrepen werd en de andere aan dèn loop ging. De politie sommeer de halt, doch de onbekende liep door. Een schot in de lucht hielp ook niet en was de voortvluchtige in de duisternis reeds verdwenen. 't Pistoolschot wekte velen uit hun slaap. De gevan gen genomene werd voorloopig opgeborgen en heden in verhoor genomen. Na verhoor schijnt proces-ver baal wegens nachtelijk burengerucht ie zijn opge maakt en is de bewuste persoon in vrijheid gesteld. Van inbraak en aanrandigen, zooals de geruchten gaan, is in deze niets sebeurd, De verdachten zijn Zuiderzee-! (grond-) werkers van buiten. EXAMEN KWEEKSCHOOL. Aan de Kweekschool voor Onderwijzers en Onder wijzeressen te Alkmaar zijn Zaterdag o.m. geslaagd de dames D. T. Schermer, Winkel, T. Keetman, Nieuwe Niedorp en T. Heijmans, Helder. DIRXSHORN. In het Zangconcours, uitgeschreven door den Noord- Holl. Zangersbond, gehouden op Zondag jl. te War- menhuizen, behaalde de Gemengde Zangvereeniging „Excelsior" alhier, in de 2e afdeeling een len prijs met 317% punt. De directeur, de heer Hovenier, en de leden van „Excelsior" zien dus hun ernstig oefenen met succes bekroond. POGING TOT BEROOVING. Zaterdagavond omstreeks 10 uur keerde een melk boer uit Vijfhuizen van Haarlem, waar hij klanten bediend had, naar huis terug, toen hij op den Nieu- weweg onder Vijfhuizen door twee gemaskerde man nen aangevallen werd, die hem onder bedreiging met een revolver zijn geld wilden afpersen. De aan gevallene dreef echter zijn paard tot galop en ont kwam. Een paar Haarlemsche rechercheurs, die daar ter plaatse reeds den geheelen middag sur veilleerden, zetten onmiddellijk de aanvallers na en wisten hen, nadat eenige schoten in de lucht waren gelost, te arresteeren. Beiden, die ongunstig bekend staan, bekenden en werden naar Haarlem overge bracht. Betreffende dezen overval valt nog nader te mel den, dat de Haarlemsche politie Zaterdagavond om halftien gewaarschuwd werd, dat op de Zomervaart een berooving zou plaats hebben van een melkhan del. Een inspecteur van politie en twee rechercheurs gingen met den' politiehond „Nora" er op uit en stelden zich op' verschillende plaatsen langs den weg op. Nadat de overval had plaats gevon^n, sprongen de rechercheurs te voorschijn en wisten zoodoende bijna onmiddellijk na den aanval de bei de daders te arresteeren. STEEDS MEER SLACHTOFFERS. Uit Rotterdam, 28 Juni. In verband met het Duitsche Flesschentrekkerscomplot, waarvan wij de vorige week uitvoerig melding maakten, en in welke zaak een drietal personen is aangehouden, kunnen wij nog melden, dat de post eiken dag opnieuw tien tallen brieven brengt van gedupeerden in Duitsch- and. Sommige firma's blijken voor meer dan f1000.— per bestelling opgelicht te zijn. Deze bedragen wa ren nog niet gerekend bij het reeds gemelde be drag van f40.000. Gistermorgen zijn de drie gearresteerden, de direc teur Kuhne, de gevolmachtigde P. Klieman en de filiaalhouder J. M. Wichers naar het huis van be waring overgebracht. ANNA PAULOWNA. Politie. Verloren een rijwielplaatje. Gevonden een halssnoer in étui. Inlichtingen ter secretarie. NIEUWE NIEDORP. De Commissaris der Koningin in deze Provindie, komt Vrijdag a.s. des voormiddags 10% uur onze gemeente bezoeken. WINKEL. Spelende geraakte het vierjarig dochtertje van den heer G. Schoorl alhier, met haar vingers tusschen een op het erf staande dorschmachine bekneld en ver wondde die zoo ernstig, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. DE ZAAK VERSCHOOR. Naar wij vernemen zal het bewijs in de zaak van Verschoor, die zich reeds eenige maanden als ver dacht van verduistering ten nadeele van het comité ter leniging van den nood in.de Drentsche venen, waarvan hij penningmeester was, in voorloopige hechtenis bevindt, in zooverre geleverd zijn, dat than3 een verwijzing naar de openbare terechtzitting binnen afzienbaren tijd kan worden verwacht. ONTSPORING BIJ VOORSCHOTEN. Gistermiddag ongeveer 4 uur zijn drie kilometer ten zuiden van Voorschoten tien wagens van een goederentrein, die van Amsterdam naar Rotterdam reed, ontspoord, vermoedelijk tengevolge van het breken van een as van den eersten der treinwagens. De wagens bleven naast den spoorweg staan. Aan het rijdend materieel was geen schade aan gericht. De sporen waren echter over een afstand van ongeveer 100 meter vernield. Het andere spoor was vrij gebleven, zoodat de dienst op enkel spoor kon worden volgehouden. PORTEFEUILLE MET DIAMANTEN VERMIST. Uit Amsterdam, 28 Juni. Gisteravond deed een diamanthandelaar op het politiebureau Jonas Da niël Meijerplein aangifte, dat uit zijn safe op de Beurs voor den Diamanthandel een portefeuille werd vermist. Hij had er Zaterdag nog drie portefeuilles in gezien: een portefeuille, waarmede hij dagelijks handelde, benevens twee, waarvan één f 6000 aan diamant, benevens f 1000 aan geld inhield. Deze por tefeuille was, naar de aangever verklaarde, verdwe nen. Toen men hem zeide, dat het zeer onwaarschijn lijk was, dat een onbevoegde de safe had geopend, gaf de handelaar toe, dat hij de portefeuille mis schien öp een tafeltje in de Beurs had achtergela ten. De politie stelt In verband met deze vermissing een onderzoek in. DE VERMISTE DEURWAARDER. Nog steeds is er zegt de Crt., van den sinds J.l. Dinsdag vermisten deurwaarder Houben uit Sit- tard niets bekend. Zijn familie verkeert natuurlijk in de grootste on gerustheid. De heer Houben is in Sittard bestuurslid van ver schillende vereenigingen.- Daar zijn familie welge steld is, acht men het, gelijk reeds gemeld, uitgeslo ten, dat hij wegens fraude gevlucht zou zijn. Men vreest dan ook algemeen dat hem een ongeluk over komen of dat or een misdaad gepleegd is. Merkwaar dig is 't wel, dat de deurwaarder, wat hij anders nooit deed, aan zijn vrouw telegrafisch uit Heerlen berichtte, dat hij wat later thuis zou komen. Het telegramformulier, dat thans onderzocht is, bleek door hem zelf geschreven te zijn. Men staat hier voorloopig nog voor een raadsel. In zake het spoorloos verdwijnen van den deur waarder Houben heeft de politie thans van eenige personen bericht gekregen, dat zij meenen den man Woensdag en Donderdagmorgen nog in Heerlen ge zien te hebben. De zaak wordt daardoor nog raadsel achtiger. Zaterdagavond werd dan na de vele voorbereiding een aanvang gemaakt mét het door onze zangvereeni ging „Varia" aangevraagde Zangconcours van den Noordhollandschen Zangersbond. En het zij direct gezegd wanneer het gebodene op dezen vooravond van den eersten dag van het con cours een belofte zou zijn voor het slagen van het geheele concours, dan zou dat niet anders dan ex cellent zijn. Het was een goede gedachte om het muziekcorps „Onder Ons" van Dirkshorn uit te noodigen op, dezen avond een concert te geven. De heer P. J. Mink, voorzitter van „Varia", heette het corps en zijn directeur dan ook hartelijk welkom en herinnerde aan het groote succes op Wieringen door „Onder Ons" behaald. Ook de heer 'Sam Vlessing werd welkom geheeten, zoomede de eere-voorzitter van het feestcomité, burgemeester Burger. Ook de heer Burger sprak nog een enkel woord en heette alle aanwezigen hartelijk welkom in de ge meente Warmenhuizen. En toen had het concert van „Onder Ons" plaats, het was ook nu w^r subliem en na afloop kon de heer Vlessing, één der juryleden voor het zangcon- cours. daD ook niet nalaten, aan „Onder Ons" zijn groote tevredenheid te betuigen. Zondagmorgen was het ln onze anders soe rustige gemeente, die gezellige drukte, die gewoonlijk aan een te houden muziek- of z&ngconcours voorafgaat, de di verse vervoermiddelen brachten de leden der deelne mende vereenigingen, belangstellenden enz. en waar het weer ons op dezen dag veel goeds beloofde, was ook nu het vooruitzicht voor het concours schitterend. De oflicieele ontvangst Te 1 uur had ten raadhuize de officieele ontvangst plaats van voorzitters en directeuren der deelnemen de vereenigingen, juryleden en feestcommissie. De heer J. Burger, burgemeester van Warmenhui zen, sprak als eere-voorzitter der feestcommissie, het openingswoord, waarbij hij er zijn genoegen over uit sprak, dat het 2e concours van „Den Noordholland schen Zangersbond" te Warmenhuizen wordt gehou den. Spr. heette de vertegenwoordigers der verschil lende vereenigingen hartelijk welkom, doch in het bijzonder het bestuur van „Varia", de plaatselijke vereeniging, die heden haar 40-jarig bestaan viert. Spr. hoopte dat deze vereeniging nog lange jaren zou blijven bestaan niet alleen, maar dat zij zoowel in kwantiteit als in kwaliteit moge toenemen tot alge meen nut van onze gemeente. Spr. heette dan voorts welkom de jury, het hoofd bestuur, de vertegenwoordigers der verschillende vèr- eenigingen. de pers en de heeren wethouders. Wel was het houden van dit concours voor een gemeente als de onze een groote onderneming, maar dank zij de belangstelling van de ingezetenen en het gemeen tebestuur. dat f.' 40 beschikbaar stelde voor een zilve ren lauwerkrans en de wijze waarop „Varia" de voor bereidende maatregelen trof heeft de ontvangst op behoorlijke wijze kunnen plaats vinden. Spr. brengt in het bijzonder hulde aan den heer Mink, voor diens vele verrichte werkzaamheden. Met den wensch dat dit concours moge slagen en den geest van saamhoo- righeid onder de leden van den Bond moge vergroo- ten. verklaart spr. het concours voor geopend en wordt'namens het gemeentebestuur de eerewijn aan geboden. De heer P. J. Mank brengt hulde aan den.burge meester voor het vele werk dat deze voor dit concours heeft gtdaan. De heer F. Snijder, voorzitter van den Noordhol landschen Zangersbond, sprak namens het Hoofdbe stuur en wees op de gemoedelijke samenwerking, die hij hier in een vergadering had kunnen constateeren. Ook deze spreker bracht hulde aan den burgemeester en stelde voor een ee're-dronk aan den eere-voorzitter te wijden. Nad:e de heer Burger de heide sprekers had be antwoord, begaf men zich naar het feestterrein, waar naar schatting behalve d zangers, reeds een 500 be zoekers aanwezig waren. Te ruim 2 uur had hier de opening door den eere- voorzitter plaats, waarbij spr. herinnerde aan de woorden van oud-tminister de Visser, toen deze sprak over den omvang en de goede eigenschappen van den veredelenden zang. En toen begon het concours. De uitslag. De jury bestond uit de heeren Sam Vlessing, IJmui- den, Willem Hespe en Olivier Koop uit Amsterdam en haar uitspraak was, dat de volgende bekronin gen werden toegewezen: 3e Afdeeling B Gemengde Koren: T_A.V.E.N.U., Medemblik, met 286 punten, 2e prijs, een verguld zil veren medaille; „Kunst en Vriendschap", St. Maarten, met 222 punten, 3e prijs, een verguld zilveren me daille; „Crescendo", Beets, met 236% punt, 3e prijs, een verguld zilveren medaille. In de afdeeling Dameskoren werd de lé prijs, een verguld zilveren medaille, met 317 punten behaald door „Zanglust" te Broek in Waterland. In de 2e afdeeling Gemengde Koren, reeds be kroonde koren, voor wie een verplicht nummer was aangegeven, behaalde „Oefening Kweekt Kennis" te Andijk den eersten prijs, zilveren lauwertak, met 321K punt, „Excelsior". Dirkshorn, den eersten prijs met 317% punt, T.A.V.E.N.U. te Andijk, een «eisten prijs met 313 punten en ..Zanglust" te Broek in Wa terland, den tweeden prijs met 292% punt. Dés avonds kwamen de koren, die 's middags een eersten prijs hadden behaald, uit in den eere-wedstrijd en ook dit gedeelte van het concours slaagde uitste kend. De uitslag hiervan wordt ons de volgende week Zondag, wanneer het tweede gedeelte van hete con cours zal worden gehouden, medegedeeld. Moge ook het tweede gedeelte op even schitterende wijze sla gen als dit het geval is geweest met dezen eersten concoursdag. PLANTENZIEKTENLEER. 206. Daar ik voorloopig afwezig zal zijn, raad ik*de le zers mijner rubriek, die zieke planten hebben op te sturen, of vragen te stellen, aaü zich te wenden tot den plaatselijken' correspondent of regelrecht tot den Inspecteur, Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen. x DE GEWONE AARDAPPELZIEKTE. Gewoonlijk kan men de eerste kenteekenen van het optreden der zwam constateeren tegen einde Juni. Aan de bladeren vertoonen zich aanvankelijk kleine, gele vlekken, welke weldra bruin worden en zicK snel over de geheele bladoppervlakte uitbreiden en deze organen doen afsterven. Aan de onderzijde varn het blad kan men vooral bij vochtig weer om de aange taste plek een witachtig weefsel, bestaande uit sporen (zaad) dragers, waarnemen. Het weefsel der zwam woekert tusschen de blad cellen. Daardoor rollen deze ineen en sterven af, ter wijl celinhoud en wand bruin wordeni gekleurd. Rond om de afgestorven plekken woekert de zwam steeds verder en zendt door de huïdmondjes heen zwan> draden naar buiten, aan welker tot zich sporen af zonderen Door deze sporen heeft de verspreiding der ziekte vooral bij vochtig weer zeer snel plaats en in korten tijd kunnen geheele perceelen, worden aangetast, Sterk besmette velden verspreiden bij vochtig weer door *t rotten der bladeren, een onaangenamen reuk. Het afsterven der bladeren heeft tengevolge, dat de zetmeelvorming ophoudt, waardoor de knollen zich niet verder kunnen ontwikkelen. Maar ook de knallen zelf worden herhaaldelijk aan getast, E'en massa sporen komt toch op den grond' terecht en spoelt met het regenwater naar beneden. Komen zij met de knollen in aanraking, dan worden ook deze besmet. Het ziektebeeld der knollen is des te duidelijker, naarmate zij in sterkere mate aangetast zijn. In lichten graad besmet is het dikwijls moeilijk op het oog eenig ziekteverschijnsel te constateeren. Sterker aangetaste knollen vertoonen bruinachtige, iets Ingezonken vlekken en op de doorsnede ziet men het zieke deel door een smallen, bruinen ring van het gezonde weefsel gescheiden. Zijn de voorwaarden voor de uithreidingi der zwam gunstig, dan worden de vlek ken steeds grooter en heel de knol wordt ziek. Worden oogenschijnlijk gezonde knollen in de be- - waarplaats gebracht en is deze vochtig, dan woekert de zwam verder. Op zichzelf roept deze geen rottings verschijnselen in 't leven. Wél ondergaat de inhoud van den knol groote veranderingen, maar hij blijft hard en vertoont de kenteekenen van droogrot. Bij na altijd vestigen zich echter op de door deze ziekte besmette knollen andere zwammen, waaronder rot tingsbacteriën. Dan gaan zij spoedig iD een rottende, «(tinkende massa over, welke ook andere knollen kan aantasten. Is de bewaarplaats droog, dan dringt d© zwam gewoonlijk niet verder in den knol door, inaar •blijft beperkt tot de buitenste lagen. Het eerste optreden der ziekte gaat uit van die knollen, welke zoo weinig zijn aangetast, dat zij als gezonde worden uitgepoot. De diaarop voorkomende sporen ontkiemen en -groeien door de jonge stengels heen in de bladeren. Spoedig treden de eerste sporen- dragers naar buiten en als het weer iets meewerkt, verspreidt zich de ziekte zeer snel. Onderzoekingen van Mej. De Bruijn hebben aange toond, -dat de zwam ln den bodem leven kan, maar of zij1 daarin kan overwinteren, ig nog niet uitge maakt. Zou dit laatste mogelijk blijken, dan zou de besmetting der aardappelspruiten niet alleen kunnen uitgaan van de zieke knollen, die als pootgoed zijn gebruikt, maar ook van de overwinterde zwam. Baarn. K. v. KEULEN. SPARTA I—ROOD-WIT I, 2—1. Zondagmiddag jl. speelde Sparta I een vriend schappelijke n wedstrijd tegen Rood-Wit I uit Alk maar (1ste klas N.H.V.B.), Sparta is gedurende den geheelen wedstrijd sterker geweest, doch door gebrek aan schotvaardigheid bleven de doelpunten schaarsch De weinige gevaarlijke aanvallen van R. worden door onze achterhoede onderschept en ook de Sparta- voorhoede ziet geen kans tot scoren, hoewel de kan sen daarvoor herhaaldelijk werden geboden. Een kwartier na de rust neemt Sparta door A. Watertor de leiding, die uit een corner ineens inschiet. Lang duurt de voorsprong niet, want uit een mooien voor zet kopt de R.-midvoor langs Akkes en 't is 11. Bij een mooien aanval van Sparta bëmachtigt J. Rus den bal en geeft met een zeer hard schot Sparta opnieuw de leiding. Kort hierop fluit de scheidsrechter voor het laatst en met 21 voor Sparta komt het einde. WIERINGEN. Zondag jl. brachten Geel Wit 2 en 3 aan Succes alhier een bezoek, om resp. tegen Succes I en II te spelen. Om half twee blaast scheidsrechter Annijas van Helder Succes II en G. W. 3 in het veld. S. speelt voor den wind en is dan ook het mees: in den aanval. S. neemt de leiding uit een corner, 1—0. Even later maakt, Nieuwbuurt no. 2. 20. De G. Witten zijn voor het doel uiterst gevaarlijk «n me; eer» ktttfn beetje geluk weet de S.-verdediging erger te voorko men. H. Lont weet den stand op 30 te brengen, waarmee de rust ingaat. Na de thee krijgt-G. W. het windvoordeel en is dan nu ook de sterkste. Zij weten echter den S.-keeper slechts 1 keer het nakijken te geVen, zoodat het einde komt met een 3—1 overwin ning voor Succes II. Hierna komen Succes I en Geel Wit II in 't veld. G. speelt met windvoordeel. S. speelt met drie inval Iers, zoodat van de voorhoede niet v©el kracht uit gaat. G. W. is eenigszins in de meerderheid. De G.W.- mddvoor geeft zijn club de leiding. Even later maken zij no. 2. De Successers pakken ook meer. aan. Kooij geeft pen harde schuiver, doch de bal verdwijnt naast den paal. Even later geeft Toon mooi door aan Kooij, welke nu geen fout maakt en 21 maakt. Kort voor de rust krijgt Toon een pracht-k'ans om gelijk te maken, doch vlak voor doel schiet hij in keeper's handen. De rust gaat in met 2—1 voor G.W. Na do pauze heeft S. het windvoordeel en is nu het meest aanvallend! Voor het doel is het echter steeds mis. De G.W.-voorhoede bezorgt ook enkele gevaarlijke momenten voor het S.-doel. Doch geen van beiden weten het net te vinden, zoodat het einde komt met een 2—4 overwinning voor G.W. II. Scheidsrechter leidde beide wedstrijden verdienstelijk. JULIANADORP. Zondag jl. was voor J.V.C. geen dag van succa% Morgens 10 uur kreeg J.V:C. III bezoek van SJD.W. van Helder, 't Was een aardige wedstrijd, waarin S.D. W. door haar beter samenspel met 3—1 de overwin ning wist te behalen. '8 Middag9 half drie kreeg J.V.C. I bezoek van Zwa luwen van Helder. J.V.C. speelde met twee invallers, waardoor het verband soms wel wat zoek was. Ook ontbrak bij J.V.C. de noodige geestdrift om te willen winnen, terwijl Zwaluwen bieek te beschikken over een goed elftal. J.V.C. bleek dan ook niet opgewassen tegen dit vlugge spel, zoodat Zwaluwen met 6—2 de overwinning wist te behalen. Een volgenden keer be ter, hoor jongens! OUDKARSPEL. Zondag ontving D.T.S., Zilvermeeuwen 1 en 3 »it Zaandam. Om half twee speelde D.T.S. II tegen Zil vermeeuwen III. In een wedstrijd welke weinig moois te zien gaf, won D.T.S. met 3—2. Om half vier D.T.S. IZilvermeeuwen I. Ook deze wedstrijd is weinig aantrekkelijk. Het spel vtn D.T.S. is slecht, terwijl dat van Zilvermeeuwen, welke het komende seizoen in de 4e klasse N.V.B. spelen, ook op geen hoog peil stond. Tevens was deze club van het begin af aan geregeld aan 't protesteeren tegen de leiding, welke wel onvoldoende was. maar waaraan een sportief voetballer zich toch onderwerpt. Voor de rust weet Zilvermeeuwen 3 maal te scoren. Na de rust p£kt D.T.S. wat beter aan. Uit een penalty maakt D.T.S. 3—1. Het spel verfraaid hierdoor niet.. Als even voor het einde de scheidsrechter wegens ruw spel weer een penalty toekent, wordt hiertegen door Zilvermeeuwen op minder mooie wijze geproies teerd en ziet de scheidsrechter zich genoodzaakt den wedstrijd af te fluiten. BREEZAND. Zondag speelde Breezand I een wedstrijd tegen de Heldersche touringclub Tatema. Breezand was volledig, ook de gasten brachten en volledig en sterk elftal in het veld. Breezand had aanvan kelijk weinig in te brengen tegen het goedsluitend samenspel der Helderschen. Schol van Helder, gaf spoedig aan Tatema de leiding, welke tot rust nog door denzelfden speler op 3—0 word gebracht. B. had in deze periode pech en wist Mallet niet te verschalken. Na rust had B. zich het spel beter aangepast en we zagen thans een zeer vluggen wedstrijd. Helder bracht den stand op 4—0, waarna B. driemaal tegen- scoorde. De Helderschen gaven het echter niet op en met wel wat geluk brachten zij den stand op 6—3. Het wu een fraaie en zeer leerzame wedstrijd.

Schager Courant | 1926 | | pagina 2