Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. gebied. Om de school geen financieels strop te doen wordefi voor de samenwerkende gemeenten, is men moeten beginnen met een schoolgeldregeling in te voeren, waarbij men niet goedkooper uit was dan in I Alkmaar, de reiskosten inbegrepen. En wie in dat licht de polemieken "heeft gevólgd, over de waarde van het onderwijs op de U.L.O.-school tegenover dat i op Handelsschool en H.B.S., zooals die tot uiting zijn gekomen bij den strijd tegen en voor de opheffing van de Handelsscholen in Alkmaar, zal het niet ver- wonderen, dat nog velen voorkeur blijven geven aan 1 genoemde middelbaar en hoogere onderwijsinrichtin- gen boven de U.L.O.-scbool. Het beste bewijs voor deze stelling is wel het feit, dat nog tal van leerlin-j gen eiken dag naar Alkmaar gaan, om daar een of andere 'Onderwijsinrichting, te bezoeken. Ambachts- onderwijs en,handelsonderwijs, als meer aangevende een richting naar een bepaald doel, worden door ve- ien nog geprefereerd boven U.L.O. Maar de U.L.O.-school is er nu eenmaal aan den Langendijk. De strijd voor tyaar bestaan is geen ge makkelijke en -daarom diene ieder, die daartoe ge roepen is, er aan mee te werken dat de school blijft bestaan. Niet het minst zijn zij' daartoe verplicht, die i aan haar oprichting hebben meegewerkt. En het is vooral dit laatste, waarop we in het bijzonder willen wijzen en dat wel naar aanleiding van een corres- i pondentie in hét R.K. Noordhollandsch Dagblad, dat we reeds meermalen in dit blad faire hebben moeten nemen vanwege zijn weinige liefde voor alles wat niet in zijn kraam te pas komt. Terwijl de R.K. j raadsleden immers aan de totstandkoming hebben meegewerkt, schijnt het N.H. Dagblad er nu graag aan mee te werken, dat de noodzakelijke" levens kracht aan de U.L.O.-school onthouden wordt. Het - schrijft o.m.: men heeft zich (bijl de oprichting) misschien te weinig afgevraagd of de 3 Ldngendijker dorpen op den'duur wel een voldoend aantal kinderen voor de U.L.O.-school zouden kunnen leveren. Verreweg het grootste aantal' kinderen wordt niet voor de studie op geleid, de jongens daarentegen voor het tuinbouw- of een ander vak, de meisjes voor de huishouding, wat wij intusschen meer in het belang der maatschappij mogen achten dan de race van eenige jaren terug om elk kind het een of ander onderwijs te laten vol gen. Als echter een minder belangrijk percentage der kinderen, die de lagere school verlaten, de U.L.O.- school moet vullen, dan speelt het aantal dier kinde ren een rol en zal men hierop eenige basis kunnen maken voor het betere bezoek aan de U.L.O.-school. En wij gelooven, dat men juist dit. bij de oprichting niet voldoende heeft overwogen. Dat men weinig of niet had te rekenen op de kinderen der bijzondere lagere scholen daarvan zal men zich wel bewust zijn geweest. De U.L.O.^scbool moest bevolkt worden door de kinderen, die de openbare scholen verlieten." *En verder: „En is de conclusie derhalve, dat de U.L.O. niet gaat, omdat het totaal aantal kinderen te gering is om er een voldoende percentage voor de U.L.O. van te" verwachten". Het geciteerde laat aan duidelftkheid niets te wen- schen over: van R.K. zijde moeten geen leerlingen meer voor de U.L.O.-school worden verwacht. Dan deed de gemeenteraad van Broek, die in meerderheid Chris:elijk is toch oprechter: die verklaarde zich een voudig tegen medewerking aan de totstandkoming van een gemeenschappelijke U.L.O.-school, zoodat men wist, dat van daar de leerlingen niet zouden komen De R.K. raadsleden hebben aan de oprichting meege werkt, tde U.L.O.-school maakt een moeilijken tijd door en nu schrijft het N.H. Dagblad: „dat men wei nig of niet heeft te rekenen op de kinderen der bij zondere scholen". We kunnen nu niet minder ver langen, dan dat de R.K. medewerker van het N.H. Dagblad, het R.K. raadslid te Zuidscharwoude zijn dagblad zal desavoueeren en op zal komen voor de belangen van de U.L.O.-school, die hij heeft helpen oprichten en wier belangen hij heeft te behartigen, ook met zijn mede-R.K. raadsleden, die voor die school hebben gepleit. Voor het blijven voortbestaa/n ervan is het te hopen, dat onze R.K. leden van den raad spoedig van een andere zienswijze dan het N.H. Dagblad zullen doen blijken en daarnaar hun gedrags lijn bepalen. ELFT-EIEREN UIT FRANKRIJK. De visscherij-inspectie stelt pogingen in het werk, onze rivieren weer met elft te bevolken. Tot dit doel worden elft-eieren te Angers, in Frankrijk, vergaard en per vliegtuig van de Kon. Luchtvaart-Mij, naar Nederland gezonden. De verzending per vliegtuig is n.1. de eenige, waarbij de eieren niet te lijden heb ben. De eerste zending van vele millioenen eieren is op Waalhaven aangekomen en terstond doorgegaan naar Maastricht, waar ze in de Maas gepoot zullen worden. DE INTERNATIONALE COÖPERATOBSDAG. De Internationale Coöperatorsdag ingesteld door den Internationalen Coöperatieven Bond, zal dit jaar als propaganda- en feestdag voor de vierde maal over de geheele wereld gevierd worden. In ons land is deze, dag gesteld op Woensdag 7 Juli. Voor het eerst zal dien dag van de gebouwen van verschillende Verbruikscoöperaties, aangesloten- bij den Centralen Bond van Ned. Verbruikscoöperaties, die deel uitmaakt van den Intern. Coöp. Bond, de re- genboogvlag wapperen, welkede officieele vlag van de Coöperatieve beweging is. Door den Centralen Bond boven bedoeld is aan de aangesloten Verbruikscoöperaties een program toe gezonden, hetwelk verschillende aanwijzingen bevat omtrent de wijze, waarop de Coöperatorsdag kan worden gevierd. .,De Verbruiker", het weekblad van den Bond, dat reeds eene oplage van ongeveer 80.000 exemplaren bezit, zal dien dag in feestgewaad verschijnen met eene oplage van 150.000 exemplaren. Vele coöperaties hebben zich voorgenomen, dien dag op grootsche wij ze te vieren en aldus er aan mede te werken om den coöperatorsdag zoo schitterend mogelijk te doen sla gen. Optochten, openluchtmeetingen, versierde étala ges, enz. staan op meerdere plaatsen op het program. Vermeldenswaard is" nog. dat bij den Intern. Coöp. Bond thans reeds 52 millioen leden-gezinnen zij aan gesloten, hetgeen er wel op wijst, dat hier een wereld beweging van beteekenis aan het opkomen is. In verschillende landen belooft de deelname aan den Coöperatorsdag dan ook werkelijk grootsch te worden. WIERINGERWAARD. Zondag speelden de W.F.C.-adspiranten tegen de Succes-adspiranten van Wieringen en hadden een 8—0 overwinning te boeken. De Wieringers hebben hun uiterste best gedaan en hadden feitelijk wel een tegenpuntje verdiend. WIERINGERWAARD. Naar we vernemen, heeft de heer Jb. Waiboer Hz. 500 M2. bouwgrond gekocht van den heer Daan Kaan met de bedoeling daar een nieuw huis op te laten bouwen, WIERINGERWAARD, Vergadering Vrije Liefdadigheid op Maandagavond hij den heer A. Scheuten. Aanwezig slechts 7 perso nen. Wegens ontstentenis van den heer C. Haringhui zen werd de vergadering geleid door den heer K. Koster Hz. Na opening en voorlezing notulen wordt door den heer J. Speets halfjaarlijksch verslag uitgebracht; waarhij o.m. werd medegedeeld, dat aan 6 personen 864 liter melk was verstrekt tot een bedrag van f 87.44, gemiddelde prijs 11M cent. Aan 5 personen 598 eieren voor f 49.29, gemiddelde prijs 81/4 cent., terwijl nog aan 21 gezinnen brandstoffen zijn gegeven tot een bedrag van f 27.10. De stand der kas is bevre digend en het ledental was stationnair gebleven. Als bestuursleden moesten aftreden de heeren J. Breed, W. v. d. Ham en C. J. Blaauboer, die allen werden herkozen. Als- commissieleden voor bet nazien der rekening 1926 worden aangewezen de hoeren H. Sijbrands en W. Peereboom. Bij de rondvraag wordt opgemerkt, dat het loon van den bode niet in overeenstemming is met het werk wat er voor gedaan moet worden. Besloten wordt, dit in een volgende vergadering te behandelen., waarna sluiting volgt. ONWETTIGE TOELATING TOT LAGERE SCHO LEN. Mejuffrouw Westerman. lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van onderwijs, kunsten en weten schappen de volgende vragen gebeld: lo. Is het den minister bekend, dat er lagere scho len zijn, waarop kinderen zijn of worden toegelaten, die nog niet den minimum-leeftijd hadden of hebben bereikt, omschreven in het Koninklijk besluit van 13 December 1920 no. 37, ingevolge art. 11 der Lager- onderwijswet 1920 (zooals dat besluit is gewijzigd)? 2o. Zoo ja heeft de minister dan reeds maatregelen getroffen, om aan dezen onwettigen toestand een eind te maken, o.a. door aan de inspecteurs van het lager onderwijs opdracht te geven, die kinderen van de school te verwijderen en zoo noodig door inhouding van subsidie? 3o. Is de minister bereid, een onderzoek te doen in stellen naar de uitgebreidheid van dezen toestand? GOEDKOOPER REIZEN. - Het Dagel. Bestuur van het N.V.V. heeft zich per adres tot de directie der Nederl. Spoorwegen gewend, waarin gezegd wordt dat. ofsGhoon in de laatste ja ren verschillende maatregelen getroffen zijn, waar door het reizen in ons land goedkooper ia geworden, toch vooral voor de minder draagkrachtigen het rei zen nog altijd zoo duur is. dat voor hen verplaatsing óf zeer bezwaarlijk, óf onmogelijk is. Dit geldt uit den aard der zaak het sterkst voor gehuwden met kinde ren. Indertijd is weliswaar het „buurtverkeer" weder ingevoerd, en zijn ook weder vacantiekaarten beschik baar gesteld, maar voor het vervoer van kinderen moet nog altijd de helft van het gewone tarief be taald worden. Daarom verzoekt adressant, alsnog een zoodanige regeling te willen treffen, dat voor' kinde ren de helft van bet goedkoope tarief (buurtverkeer en vacantiekaarten) behoeft te worden betaald. OPENLUCHT-MUZIEKUITVOERING VOOR GE VANGENEN. Sedert eenige jaren zijn voor de gedetineerden in de bizondere strafgevangenis te Leeuwarden reeds herhaaldelijk in het? kerkgebouw uitvoeringen gege ven door plaatselijke muziek- en zangvereenigingen. Zaterdagmiddag is thans voor de eerste maal een openlucht-uitvoering gegeven tusschen de beide wan delplaatsen en wel door het harmonie-orkest der muziekvereeniging Lijempf te Leeuwarden, die alle gedetineerden zittende onder de lommerrijke linde- boomen, hebben bijgewoond. Het orkest bestond uit 45 geëmployeerden der Lijempf-fabriek en stond on der leiding van den heer S. P. van Leeuwen, kapel meester van de. stafmuziek van he tle' regiment in fanterie te Assen. ONDER EEN BALK. Te Berlicum kreeg de werkman L. v. Grinsven uit Den Dungen, toen hij bezig was met het opruimen van de herstellingswerken aan den vloer van sluis no. 2 dér Zuid-Willemsvaart te 's Hertogenbosch, een zwaren balk op zijn lichaam. Dr. Trugg achtte zijn toestand levensgevaarlijk zoodat hij. direct werd voorzien van de laatste H.H. Sacramenten der Ster venden. DE VERGANE TERSCHELLINGER LOODSSCHOE- NER. Op verzoek van de door den minister van marine ud interim ingestelde commissie tot onderzoek naar de oorzaken van de ramp, welke de loodsschoener no. 2 van Terschelling is overkomen, zal vanwege het departement van marine eerlang nog een nader onderzoek worden ingesteld door mijn vegers en. wel ter plaatse, waar, bij het vorige onderzoek, de sleep- lijn gepakt heeft achter een op den bodem liggend voorwerp, dat men toen vermoedde een anker te zijn, zonder dat zulks door een duiker-onderzoek was be vestigd. Uuitenant ter zee 2de klasse A. J. H. baron Van Lynden, die de vorige maal het onderzoek heeft ge leid, is ook thans met de leiding van het nadere onderzoek belast. VERKEERDE KAMPEERPRAKTIJKEN. Op de bekende Gorselsche heide bevindt zich een meertje, dat van ouds een geliefde ontspannings plaats is voor baders en, in de laatste jaren, van de kampeerders. Sedert eenigen tijd mag men niet meer op de beide komen en verblijven behoudens schrif telijke toestemming van het militair gezag. De heide is n.1. militair oefenterrein. Zondagmorgen hield de politie er een klopjacht. Zij bevond n.1. dat er 's nachts in drie tenten 24 jongens èn meisjes, leden van den J.G.O.B., hadden gekatn- peerd. De jongelui waren afkomstig uit Apeldoorn. Deventer, Nijmegen, Lonneker en Enschede. Tegen eenige jongelieden i£ 'proces-verbaal opgemaakt. An deren ontkwamen in de bosschen. De politie bevond, dat men ook baadde in het meertje. Dit èn het kampeeren van jongens en meis jes te zamen volgens verklaring van deelnemers aan het kamp waren er geen afzonderlijke jongens- en meisjestenten gaf de politie aanleiding tot nader onderzoek. Een der meisjes verklaarde, dat zij voor dergelijk kampeeren den J.G.O.B. verkoos, omdat daar geen leiders waren voor het kampement. En zonder jongens zou ze het niet pleizierig vinden. Ouders van de betrokkenen beweerden, dat zij niet hadden 'geweten, dat er ook jorfgens meegingen op het nachtelijk kampement. Anders zouden xij toe stemming hebben geweigerd. EEN KLOOSTER IN NOOD. De paters Benedictijnen van de abdij St. Benedic- tusberg bij Vaals verspreiden een circulaire, v/aatin zij mededeelen, als Duitschers door den oorlog hun fondsen verloren te hebben en tegenwoordig ook gom steun meer uit Duitschland te ontvangen, zoodat, in-1 dien geen hulp uit Nederland komt, het voortbestaan van het klooster niet gewaarborgd is. KAMERLID-STUDENT. De Leidsche correspondent van het Hdbld. schrijft: In het zoo langzamerhand vacantie-stille Leiden ko men wij het Kamerlid, den heer Duijs tegen. Stu dentikoos flaneerde hij over de Breestraat. Hij mo"'-st onder het mes, zooals hij zelf zei en hij zag er een klein beetje tegen op. Twee tentamina, voor het doc- toraal-rechten. Strafrecht, strafvordering, economie, bijvakken, hoofdvakken; weet ik wat al niet meer. Krantenmenschen hadden het veel gemakkelijker meende de hoogedelgestrenge. Zoo nu en dan een be richtje en als er geen berichtjes waren, maakte je er zelf maar een paar. Maar al die proffen De hooggeleerden waren blijkbaar over den hoog edelgestrenge nogal tevreden. Een paar uur later tenminste vertelde de heer Duijs glunderend, dat het „in orde" was. AANVARING OP DE ZUIDERZEE. Maandagavond waren vier heeren van Urk, de bur gemeester en diens zoon, een assistent-dokter en een student in de theologie, aan het zeilen op de Zuider zee. Plotseling werden zij overvaren door een tjalk- schip. Spoedig waren andere schepen ter plaatse en werden de drenkelingen op het droge gebracht. Zij werden naar Urk teruggebracht, waar bleek, dat do dokter een paar ribben gebroken had. Hij is mar Zwolle overgebracht. Het tjalkschip dat het zeilschip had overvaren, is, naar V.D. meldt, doorgevaren zonder zich om de drenkelingen te bekommeren.,Indien het visschers- vaartuig Stavoren 20 niet ter plaatse was geweest, zouden vier menschenlevens verloren zijn gegaan. MET DE MOTORFIETS. Uit Bergen op Zoom, 28 Juni. Gistermiddag kwam uit de richting Wouw de motorrijder S. Op de duo zat een zekere M. uit deze plaats en P. V, was op de benzinetank gezeten. De motor was overbelast. Toen het drietal den spoorweg over was, en even daarna een draai moest nemen, kwam het stuur in aanraking met den medepassagier, die op de ben zinetank zat. Het gevolg was, dat de motor tegen een boom aanreed. De djio-zitter, het gevaar ziende, wist zich in veiligheid te brengen door er af te springen. Ook de bestuurder kwam er wonder boven wonder goed af, doch „de benzinetank rijder" werd verwond opgenomen en naar het Burgergasthuis overgebracht. De toestand'van V. is thans zoo, dat hij echter naar zijn woning kan worden overgebracht. OPMEER De heer Tj. Wortel alhier ontving heden bericht van de Lever Zeepfabriek te Vlaardingen. dat aan hem den vierden prijs, zijnde f 250, was toegekend in den Comfortwedstrijd van de Condorzeep. ZUIDSCHARWOUDE. Gistermiddag brak brand uit in de groote kool- schuur van den heer K. Kostelijk. In korten tijd was alles tot den grond afgebrand. Ook eenige werktui gen, balen manden en zakken werden een prooi der vlammen. Het woonhuis met de daaraan gebouwde koolbergplaats konden door het flink werken der brandkranen, die voor het eerst werden gebruikt, be houden blijven. Alleen was er wat waterschade aan deze. CALLANTSOOG- De openbare vrijwjlüge verkooping op Dinsdag 29 Juni jl. van het hotel met koffiehuis, genaamd „Duinzicht", eigenaar de heer R. P. Jansen, welke verkooping plaats had ten overslaan van- Notaris Vrijburg had tot uitslag dat het geheel werd opge houden op f 15900, waarbij' nog f 2000 kwam voor de verplichte overname van het orchestrion. ZUIDSCHARWOUDE De heer Joh. I. du Burck, die enkele maanden ziekteverlof heeft gehad als onderwijzer aan de o. 1. school alhier, zal met 1 Juli zijn functie weer aan vaarden. LANGENDIJK. We vernemen, dat door Ged. Staten weer verlen ging is verleend van de mee9te nog loopende voor schotten van het z.g.n. tuinderscrediet, onder garan tie van de Provincie. EEN BOTSING. De sneltrein BerlijnAmsterdam, die gisterenoch tend uit Berlijn vertrok, kwam hij Wustermark-Ort tusschen Pandau en 'Stendahl in botsing met een goe derentrein, waarmede steenen vervoerd werden voor herstel van de spoorbaan. De botsing ontstond, door dat een deur van een wagen van den goederentrein openstond. Een arbeider werd zwaar gewond en moest naar het ziekenhuis te Stendahl worden ver voerd. Een reiziger werd licht gewond. Hij kon echter in den trein worden verbonden. Twee wagens van den sneltrein werden vrij ernstig beschadigd en moesten dientengevolge te Stendahl worden afgehaakt, waar door de trein veel vertraging ondervond. ANTI-SEMmSME Volgens een bericht uit een anti-bolsjewistische bron zou de anti-semitische stemming in Rusland den laatsten tijd sterk toenemen. Naar het heet heb ben er thans op bevel van de Ge-pe-oe arrestaues op groote schaal onder de joden plaats. In korten tijd zouden meer dan 1000 joden zijn gearresteerd en naar concentratie-kampen zijn overgebracht. De arrestaties geschieden onder beschuldiging van contra-sevolu- tionnaire actie. PROEVEN. De correspondent der N.R.Crt. te Berlijn meldt: Er zijn hier den laatsten tijd interessante proeven op radiogebiedi genomen. Men is er in geslaagd woorden, die op het station te Nauen hij Berlijn werden ge sproken, naar overzeesche landen te zenden en wel op een golflengte van 40. Zoowel te Buenos Aires als te Tokio heeft men de te Nauen gesproken wooraen goed kunnen verstaan. De overbrenging zou op zeer primitieve wijze zijn ^geschied met behulp van een bijzondere omschakeling van de microfoon. Men hecht aan de geslaagde proef bijzondere beteekenis) voor een toekomstig draadloos spreekverkeer met verre gewesten. ZUURSTOFCYLINDER GESPRONGEN. Uit Chemnitz wordt d.d. 28 Juni gemeld: z In de fabriek van vleeschmachines van de fa. Schoenherbst is vanmorgen de zuurstofcylinder van een laschapparaat gesprongen., tengevolge waarvan 2 arbeiders ernstig zijn gekwetst en vrij veel mate- rieele schade aan de fabriek toegebracht werd. DE NIEUWE HAVENWERKEN VAN ANTWER PEN STOPGEZET? De Antwerpsche redacteur der Msb. meldt dt. 28 Juni: Het bericht als zou de regeering ook al uit be- zuinigings-oogpunt van plan zijn de werken aan de Kruisschans tot uitbreiding van de haven van Antwerp stop te zetten, heeft natuurlijk in de Scheldestad groote ontroering verwekt. Wel schijnt, zooals gemeld, de tijding ietwat voor barig te zijn doch het is niet uitgesloten dat men er werkelijk zal toe overgaan, de verdere uitvoering de zer grootsche onderneming welke reeds meer dan 200 millioen heeft gekost en het volgend jaar „af moest zijn -r-^tot betere tijden uit te stellen. Er zijn namelijk ernstige moeilijkheden gerezen tusschen de aannemers der werken en de regeering. Tengevolge van de daling van den franc verkeeren twee firma's, die met de uitvoering van het nieuw kanaal-dok en het verbindingskanaal belast zijn, in hachelijke financieele omstandigheden. Zij verklaar den de werken niet te kunnen voortzetten, indjen d« regeering geen hulp biedt. Een paar jaren geleden, toen de franc het ook leelijk te pakken had en de firma's voor dezelfde moeilijkheden stonden, heeft de regeering een handje toegestoken. Of zij thans echter nu de toestand van 'slands kas zoo uiterma te beroerd is, daartoe bereid zou zijn, schijnt erg twijfelachtig. Eh zoo zou het kunnen gebeuren, dat de regeering besluit de werken stopte zetten. Dit zou niet alleen hoogst betreurenswaardig en nadeelig zijn voor .Ant werpen, maar ook voor enkele Nederlandsche grens dorpen, zooals Putten en Ossendrecht, waarvan ver scheidene inwoners hun brood verdienen aan deze haven-uitbreidingen. DE RECORDREIS ROND OM DE AARDE. De beide Amerikanen Wells en Evans, die in 30 dagen de reis rond de aarde willen .maken, zijn tijdig te Omsk gearriveerd, om den transsiberischen expres naar het verre Oosten te kunnen pakken. Donderdagmorgen om twee uur verlieten zij in een éénmotorig vliegtuig Moskou en arriveerden rond 11 uur te Ktaswitimsk. „Nadat wij benzine hadden ingenomen", aldus Wells in een telegram aan de North American Newspaper Alliance, „ging onze vlucht verder boven een streek die uit een oog punt van aviatiek eenvoudig verschrikkelijk i#Als wij om de een of andere reden een noodlanding hadden moeten maken, zou zonder eenigen twijfel onze machine gebroken zijn, terwijl het de vraag zou zijn geweest, of wij er het leven zouden hebben afgebracht. Het waren sensationeele uren; op het oogettblik dat wij over' den Oeral vlogen brak een verschrikkelijk noodweer los; onweer en stortregens begeleidden ons drie uur lang. Om den rampspoed vol te maken waren wij gedurende eenigen tijd den weg kwijt, en we hebben het te danken aan de bui tengewone bekwaamheid van onzen piloot Korpiloff, een der merkwaardigste Russische aviateurs, dat wij er heelhuid» zijn afgekomen. Het oponthoud ver- oorzaakti doordat wij den weg hadden verloren, was de reden, dat wij niet meer vóór den nacht Omsk konden bereiken.. We moesten daarom te Koergan aan den Tobol landen. Vrijdagmorgen om half vier stegen we weder op. De vlucht ging ver over de Siberische steppen, bijna geheel overstroomd door de regens der vorige dagen en waar al evenzeer een landing gevaarlijk, zoo niet onmogelijk moest zijn. Dit laatste gedeelte der reis had zonder incidenten plaats. Om kwart over tien kwamen we te Omsk aan, en om 3 uur 24 in den middag stapten we in den transsiberischen trein, om de reis voort te zetten. HET JAAR DER NATUURRAMPEN. Elk jaar plegen de speciale tijdschriften onder analoge opschriften, de revue te laten passeeren de twaalf maanden die zijn vervloden en zulks ten aan zien van hetgeen den lezers bizonder moet interes seeren. Zoo zal 't eene tijdschrift het hebben over het rechtsjaar, 't andere over het paedagogisch jaar, en,z. Het Fransche orgaan der Roode Kruisvereni gingen heeft het over de catastrophen. En dan pu bliceert het eene indrukwekkende statistiek van de natuurrampen die van 1 September 1924 tot 1 Sep- tember 1925 de wereld hebben geteisterd. Het blijkt dan dat er 30 aardbevingen hebben plaats gehad, 6 aardverschuivingen, 100 overstroomingen, 74 cyclonen, tornado's en dergelijke stormrampen, 14 droogten, 6 springvloeden, 6 vulcanische uitbarstin gen, 29 branden, 8 hongersnooden en 15 regens van sprinkhanen, in totaal 282 natuurrampen in één jaar. De meest geteisterde streek was Europa, waar men o.a. 10 overstroomingen telde in Italië, 9 in Frankrijk, 7 stormen in Spanje, enz. Het werelddeel dat er het best is afgekomen moet Afrika geweest zijn. DAGBLADEN IN MOEILIJKHEID. Door het voortdurend stijgen van de papierprijzen, verkeeren verschillende Belgische bladen in moeilijk heden en het is niet uitgesloten, dat er weer een paar zullen verdwijnen. Zoo zou o.a. het liberaal blad „Indépendance Beige", dat zijn 96sten jaargang bereikte, binnenkort alleen maar al» weekblad meer verschijnen. AANVAL OP EEN WISSELLOOPER. Vrijdagmorgen moest een wisselloper, bediende van de Bmque du Rhin, te Pnrij3 een wi3sel-gaan innen bij een kamerhuurder in de rue Pierre Chausson. Niet zoodTa had hij voet in die kamer gezet, Nof hij werd met een ijzeren 3taaf op het hoofd geslagen, zeodat hij bewusteloos neerviel. Zijn geldtasch werd hem ontrukt en de dader holde de tranpt-n af, de gerante van het hotel voorbij, en de straat op. Op het hulpgeroep der gerante, die hoewel niet wetende wat er gebeurd was, vermoedde dat er een misdaad had plaats gehad, werd de man spoedig gegrepen en aan de politie overgeleverd. Het mysterieuse in het heele geval is, dat de huurder van de kamer, bij wien de wissel moest worden gepresenteerd, spoor loos verdwenen is, zoodat men vermoedt, dat hij met den misdadiger samen, een Italiaan, met name Mar tini, een complot tot berooving van den wissollooper gesmeed heeft. Deze is naar het hospitaal overge bracht; men heeft hem nog niet kunnen ondervragen, doch hoopt hem in het leven te behouden. TYPHUSEPIDEMIE. De typhus-epidemie te Rostof aan de Dou is thans, naar de Prawda meldt, aan het afnemen. Deskundi gen verwachten evenwel een nieuwe toeneming van het aantal ziektegevallen met Augustus en Septem ber. Het sterftepercentage bij de huidige epidemie bedraagt 6 pet. Voor Donderdag 1 Juli. 850. HAMBURG (392 M.), Morgenomroep. 10.15. AMSTERDAM (1950 M.), Tijdsein van hot Pprohiiraou Vfl7 Dioc 11.20. DAVENTRY (1600 M. 5XX), Radio-kwartet. 12.50. PARIJS (1750 M.), Concort met medewerking van solisten. 1.20. LONDEN. DAVENTRY, Tijdsein. Concert. 155. MUNSTER (410 M.). Concert. 3.20. BERN (435 M.), Concert door orkest. 3.30. HILVERSUM, Uurtje voor de ziekenhuizen en weeshuizen. 3 50. BERLIJN (505 M.), Concert. 4.05. ABEtfDEEN (495 M. 2BD). Concert. 4.20. ABERDEEN. (495 M. 2BD). Dansmuziek. BOURNEMOUTH (386 M. 6BM), Concert. 4.30. AMSTERDAM (1950 M.). Tijdsein van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam. 4.35. LONDEN, DAVENTRY, Concert. 5.05 PARIJS (1750 M.) Concert. 5.20. HAMBURG (392 M.), Concert. 6.20. LONDEN. DAVENTRY, Dansmuziek. 5 uur. HILVERSUM (1050 M.), Vooravondconcert. 7.30. HILVERSUM, Orgelbespeling vanuit de St. Bavokerk. 8.10. HILVERSUM. Ned. Chr. Radiovereeniging. 8.20. LONDEN, DAVENTRY Concert. 850 PARIJS (1750 M.), Concert. BERLIJN (505 M.). en KöNIGSWUSTERHAUSEN (1300 M.), Concert. 10.20. LONDEN, DAVENTRY, vervolg van het con cert. 1050. LONDEN DAVENTRY. Savoy Orpheans, Sa- voy Tango Band. De Engelsche Maatregelen tegen bet Mond en Klauwzeer. W. R. Als een der, geloof ik, niet zeer talrijke menschen met voldoende gegevens ora een oordeel te kunnen vormen over verschillende handelingen der Europee sche Natiën, zou ik over bovenstaande wel een op merking willen maken, mede om aan te toonen in wat enorme verwikkelingen men met zooiets direct verzeilt. En eerst dan is men in staat tot juister oordeel, enberamen 'van meer gewenschte maat regelen? Laat ons zien. In uw blad van gisteren d.d. 26 Juni worden opmerkingen aangehaald van Engelsche mannen als Alderman Tom Kirk en Kenworthy, die de maatregel als zuiver protectionistische politiek'voor den En- gelschen landbouw qualificeeren, en waarvan dege nen, die de belangrijke prijsverhooging (in Engeland) van versch schapen en varkensvleesch moeten beta len, de dupe zijn. Nu is de vraag in deze tweeledig, n.1. of daarvoor in Engeland aanleiding bestaat, en of Engeland er ^elf beter van wordt. (Buitenlandsche belangen gel den voor Engelsch Nationaal doel niet.) Nu vloeit de Éngelsche Protectionistische politiek voort uit een streven om de Engelsche industrie te helpen. Vóór den oorlog voerde de Engelsche Export industrie, evenals de Duitsche, enorme hoeveelhe den machines, spoorwegmateriaal, schoeisel, en kleeding en kleedingstoffen, en oneindig veel meer, qit. naar dun bevolkte werelddeelen, als Canada, Zuid-Amerika, Zuid-Afrika enz. In 1914 ging men die leverantie stop zetten, om tot 1918 niets anders te produceeren dan wapens en ammunitie, voor oorlogs- gebruik. Na 1918 wilde men de vroegere leveranties wel terug hebben, maar de menschen in de dunbe volkte werelddeelen, de vroegere afnemers, waren zich elders of zelf gaan helpen. Bovendien wilde men de Europeesche Exportindustrie gaan belasten met de Oorlogsschulden, waardoor de producten dier in dustrie duurder werden. Zouden nu de menschen in Brazilië, Argentinië enz. enz. die hoogere prijzen gaan betalen, dan zouden zij daardoor de met den oorlog in Europa gemaakte schuldei feitelijk op hun schouder» nemen, en waarvoor ze feestelijk bedank ten E.n ali gevolg wachtte de Europeesche Export-

Schager Courant | 1926 | | pagina 2