Maarten Smit Uw|geld. Thans meer dan ooit de grootste Automobielwaarde voor Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. ECONOMISCH, STERK, SIERLIJK en GOEDKOOP. industrie op orders uit Zuid-Amerika, etc., die uit bleven. Wat nu gedaan? De Engélsche Regeering benoem de een Staatscommissie, wat als regel een kapstok is om een lastige kwestie aan op te hangen. En heel netjes rekende die commissie in procenten uit, 1 hoeveel de Engelsche Exportindustrie was afgeno men, en hoeveel procent de industrie van Canada, Brazilië, Argentinië enz. was toegenomen. De juiste cijfers zijn in Engeland verkrijgbaar ik heb ze gezien maar ze interesseeren me niet. Daarna ging die Staatscommissie de Engelsche Exportindustrie adviseeren om zich sterk te maken ,voor de binnenlandsche markt, en waarvoor de En gelsche industrie voor binnenlandsche behoeften al reeds werkte, zoodat die elkaar op het te kleine afzetgebied in den weg gingen loopen. Men heeft enorme reclame gemaakt voor Engtlsche producten in Engeland, maar alles, met de enorme tentoonstel lingen van Engelsche goederen in Wembley, was een strop. Nu hebben menschen als Llöyd George en anderen zich er voor geinteresseerd, om de betrekkelijk on beduidende landbouw van Engeland hooger op te voeren, om die koopkrachtiger te maken, alsof die ook in de verste verte maar in staat zou kunnen zijn om de afnemer te zijn van de enorme export industrie van Engeland in.de knel. En met die land bouwpolitiek van Lloyd George stemt min of meer overeen een vleeschprotectie, waarvoor een mond- en klauwzeer-argument zeer zeker kan dienst doen. En waar Engelsche mannen zelve ze als dusdanig qualificeeren, heeft een buitenlander zeker het recht die mogelijkheid in aanmerking te nemen. En wat zullen dan, indien die voorstelling juist is, de gevolgen van dien maatregel zijn voor Engeland zelf? Alleen dit, dat men de kosten van het levens onderhoud nog wat meer verhoogt, waardoor de Engelsche Exportindustrie nog wat duurder gaat werken, daardoor-nog moeilijker afzet vind voor producten op de wereldmarkt, met grootere werk loosheid bij duurder levensonderhoud in Engeland zelf, als 'resultaat van wat bescherming zal heeten. Wat moeten Nederlandsche Belanghebbenden in dezen nu doen? Naar'de Regeering gaan? Die geeft het over aan onze diplomatie, die het weer overgeeft aan de Engelsche diplomatie, en die het weer over geeft aan Lloyd George zelf, en die het mogelijk be doeld alleen ommeer stemmen te krijgen, 't Is de gebruikelijke weg, maar helaas in de practijk de methode om enorme belangen in handen te leggen van politieke enkelingen, en waaraan heel Europa laboreert. Wat beter zou zijn, en wat voor 't zakeliik her stel van Europa beslist noodig is m.i., is de oprich ting van een zakelijk Bureau, voor de behartiging der internationale belangen der Europeesche in dustrie en handel, en welk bureau onafhankelijk zou moeten zijn van alle nationale of partijpolitiek. Daarmee is iets te bereiken, en bij het nationaal ondoelmatige van een Engelsche protectionistische vleeschpolitiek zou de internationale ongerijmdheid daarvan in een te scheef daglicht komen te staan om ze niet spoedig tot het 'verleden te doen behooren. Dankend voor de plaatsing, H. BRAAM. Cocksdorp, Texel, 27 Juni 1926. Zitting tui Maandag 29 Juni 1920. Voor don Politioroohtor. LANDLOOPERIJ. Eerste beklaagde is de 63-jarige Hendrik v. d. Puttelaar, zonder vaste woonplaats, die in Juni van dit jaar in het arrondissement Alkmaar zwervende werd aangetroffen en Wegens lancLiooperij verbali- seerd werd. Voor hetzelfde feit was hij reeds meer dere malen gestraft geworden. Hij wordt tot 3 dagen hechtenis en 3 jaar opzenden naar een rijkswerkin richting verocfrdeeld. MISHANDELING. Corn. Jac. Kager, wonende te Hoogwoud, voorheen meubelmaker van beroep, thans employé in het boe renbedrijf, staat terecht wegens mishandeling van den caféhouder Schuijt, te Schoorl gepleegd op den 24sten Mei van dit jaar. Hij heeft Schuijt een slag in het gezicht gegeven, wat hem op f 15 boete of 15 dagen hechtenis komt te staan. STEENENWERPER. „Sergeant, ze gooien met steenen, sergeant ze Hierin vervult Alh. Joh. Keizer van Texel de rol van de gooier en als doelwit gebruikt hij dan de rui ten van z'n buurman. Een schriftelijke verklaring van beklaagde wordt ter zitting voorgelezen, waar in hij het hem ten laste gelegde bekend. Eischte de O. v. J. tegen hem f 10 of 10 dagen, de uitspraak luidde f-5 of 5 dagen. EEN KOUSENDRAMA. De hoofdpersoon in dit drama is Klazina Helena Smit, gehuld in een lila japon en een dito hoed. Klazina is haar rol goed meester. Het eerste gedeelte speelt zich af ten huize van den heer Heeb, accoun tant te Alkmaar, alwaar Klazina in het naaimandje van mevrouw 3 paar kousen vindt en later in de keuken onder de mat en achter het kasjes een gou den ketting. De kousen werden door Klazientje voor vodden aangezien: stel je voor, voddèn in het naai mandje van mevrouw. De ketting moet listiglijk dooi mevrouw onder de me/ gelegd zijn, om zich van de eerlijkheid van Kis zien te overtuigen. Iets der gelijks had laatstgenoemde reeds meerdere malen ontdekt. Maar ze zou 't mevrouw nu eens goed ver tellen, maar niet eerder dan toen zij reeds 14 dagen in het bezit van de ketting was. Getuige Heeb, die thans voorkomt, hangt een ge heel ander verhaal van het gebeurde op, in wezen gelijk aan dat van Klazientje, maar minder in het voordeel van laatstgenoemde. De bewuste kousen zijn niet door Heeb meegebracht en aangezien de presi dent het noodig acht dat, voor een goed ontwarren van dit drama, de kousen op het tooneel aanwezig zijn, wordt alsnog iemand uitgestuurd om deze te halen. Wanneer mevrouw Heeb met de kousen ver schijnt, verzamelen zich alle medespelenden om de i groent tafel. Opening van ron nieuwe zaak In da» meskousen. Met een kennersblik monstert de pre- sident het nieuwe artikel. Mevrouw Heeb wijst de heeren op de goede kwaliteit van de kousen, welke 4 jaar geleden gekocht zijn, doch slechts éénmaal dienst gedaan hebben. „Maar heeren 1" dat kunnen toch nog geen vodden zijn, zegt zij met een bemin nelijk lachje en de heeren moeten dit haar grif toe geven. Klazina, antwoordt op een desbetreffende vraag dat het niet de kousen zijn, die zij heeft medegenomen, maar deze bewering vindt bij de heeren minder bij val. Met de ketting heeft ze meer succes. Nadat een tweeteii getuigen in haar voordeel zijn gehooVd, spreekt de Chv.J. haar vrij voor de ketting, maar het feit, -lat zij de kousen, thans ter terechtzitting aanwezig, heeft weggenomen, acht hij bewezen, en duim oor moet hij haar een geldboete van i25, subs. j 25 dagen hechtenis opleggen. De uitspraak luidde f 10 of 10 dagen. ZEG MO AR! Ik zeg, zeg moar, Pieter van Tatenhoven is ar beider op Texel en ligt gestadig overhoop met zijn buurman Van Zutphen, wiens land naast het zijne ligt. Pres.: Heeft u Van Zutphen een klap gegeven? Bekl.: Jawel, Edelachtboare. Hij was bang dat mijn kippen op zijn erf kwamen. Hij heeft me als het woare getart en als er nu reden was om te tarten niet woar, dan was het een andere zaak. Ik heb hem geen stroo in den weg gelegd, zeg moar. Pres.: Was Van Zutphen bij U? Bekl.: Hij was doar en ik was op mijn erf. Ze pesten me, zeg moar, verstaat u goed, en toen heb ik hem een klap gegeven. Pres.: Ja, maar was hij dicht bij u. Bekl.: Nu, we stonden op de scheiding van het land, zeg moar. Hij stond dus vlak naast me zeg moar en hij heeft me er twee terug gegeven. Getuige Van Zutphen zegt, dat beklaagde op hem aangevlogen la en hem toen een klap in zijn nek gegeven heeft. Getuige Corn. Maas heeft een gedeelte van dezen strijd gezien, maar wie daartoe de aanleiding ge geven heeft is hem niet bekend. De O. v. J. beklaagde» drift In aanmerking nemen- le, eischt een geldboete van f 15, te vervangen door 15 dagen hechtenis. Beklaagde vindt het wat veel en als ze je tarten '.eg moar en je kunt je natuur niet bedwingen, dan. ja, dan mag je nog niet slaan, zegt de pres. en vraagt bevestiging van het vonnis: ROZEGEUR EN.... HANDSCHOENEN. Cornelis Veltman uit Oude Niedorp "had met ;enige vrienden voor korten tijd een bezoek ge bracht aan de Schoorlsche duinen. Meer dan eens was de keel gesmeerd geworden en de te rijkelijke smering deed zich alras gelden. Zij kwamen merk baar onder den invloed. Cornelis wa3 zoo gelukkig een dameshandtaschje te vinden en de inhoud, be staande uit een fleschje odeur en, een paar hand schoenen, werden door hem wederrechtelijk toege- eigend. Eerst later zag hij het verkeerde van zijn daad in, en heeft hij! aan mej. E. Groen, de eigenares van hst taschje, de somma van f 15 vergoed. De daad blijft niettemin gepleegd en de O. v. J. eischt overeenkomstig een boete van f25, te vervan gen door-25 dagen hechtenis. De uitspraak luidde f20.— of 20 dagen. DIEFSTAL RIJWIELLANTAARN. Een 19-jarige jongeling uit Castricum heeft zich in den nacht van 11 op 12 April een rijwiellantaarn toegeëigend, welke nauw verbonden was met de fiets van Simon Schelde uit Bakkum. Toevalligerwijze kwam de rijksveldwachter Koe- lewijn voorbij en rekende-Bertus in. Voor dezen nachtelijken strooptocht kreeg de jongeling een voorwaardelijke straf voor den tijd van 2 maanden met 2 proefjaartjes. LEELIJKE WOORDEN. Het was omstreeks'den 20sten Juni dat er kwestie ontstond tusschen de heeren Stroet en Strijbis, bei den afkomstig uit Harenkarspel. Op het oogenblik dat Strijbis ziji tegenstander bij. de keel te pakken had, kwam de zoon van laatstgenoemde zijn vader te hulp. Maar ook voor Strijbis daagde hulp op en wel in de persoon van 2ijn vrouw. De hulptroepen beperkten zich ertoe met elkaar de waarheid wat te vertellen, maar Pieter, de zoon van Stroet ging zelfs zoo ver, dat hij woorden ge bruikte die voor een fatsoenlijke vrouw als Keel tje Ootjers minder vleiend zijn. Deswege stond hij heden terecht en hoorde f 7 boete of 7 dagen hechtenis tegen zich eischen. DEURTJES TOE. Tegen Neeltje Slooten, te Alkmaar, werd wegens overtreding van artikel 250 WV v. S. een gevangenis straf van 2 maanden geëischt. UIT PURE DANKBAARHEID. Johanna Scheffer, een donker uitziend 18-jarig meisje uit Drente, stond terecht terzake dat zij in Mei van dit jaar bij het echtpaar Tesselaar een blauw briefje heeft laten verdwijnen. Johanna die van huis was weggeloopen, kwam tegen den avond in Alkmaar aan, had kennis gekregen aan iemand in de tram, die haar voor dien nacht een onderdak bezorgde bij het echtpaar Tesselaar. Voor deze menschlievende daad en uit pure dankbaarheid, was Johanna na eenige dagen weer opgestapt met mede neming van f 10.en had hiervan kermis gehouden. De O. v.- J. wees er# op dat een dergelijke daad zwaar gestraft behoorde te worden en aangezien het meisje reeds vele keeren van huis is weggeloo pen, vindt hij hier een voorwaardelijke straf niet op zijn plaats, daar zij zich zeker aan iedere leiding zou onttrekken. Hij eischt daarom een gevangenis straf voor den tijd van 1 maand. De verdediger Mr. Wijnne wil het zoeken in het gedrag van haar ouders. Dit toch is de aanleiding geweest, dat het meisje van huis is weggeloopen en toen op haar weg in aanraking is gekomen met slechte individuen. Ondanks dat is zij altijd fatsoen lijk gebleven en hij betwijfeld of gevangenisstraf hier de juiste uüwerking zal hebben. Hij pleit voor een meer clemente en voorwaardelijke straf. Na- nog eenige re- en dupliek luidt de uitspraak conform den eisch. Doctoren, Veeartsen, Reizigers, Fabrikanten, die jaarlijks yoor hun practijk of bedrijf duizenden kilometers met hun wagen moeten afleggen, KOOPCN EEN fORD, niet ALLEEN om den lagen prjjs, dooh om het ENORME UilH0UDINGSVEHM0GEN, dat bij de Ford dikwijls grooter gebleken is dan bij hun voorgaande wagens, waarvan de prijs beduidend hooger was. Bovendien biedt de Fordwagen van het nieuwste type U thans MEER JC0MF0RT, MEER LUXE dan ge van VEEL DUURDERE wagens zou mogen verwachteu, Vraagt nog heden gratis pro fril zonder verplichting tot koopen bij Ie KOEGRAS. Official ford Dealer. Oroolsie omzel van Ford Persooeo- en Bedrijfswagens in Hollands Noorderkwarlier.

Schager Courant | 1926 | | pagina 3