Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Tweede Kamer. Gemengd Nieuws. De beer Kaan dacht dat er nog een eooretel toni komen naar aanleiding van het gezegde van den heer Witvliet. Vooriltter zegt dat B. en W. dit zullen behandelen. De heer Bakker vestigt tenslotte nog de aandacht op de pannen der school te Oosterland, die In disorde zijn. Hierna sluiting. WARMENflUIZEN, 29 Juni. Schotsche muizen f 6.20—8.20, idem grove f 6.10 6.20 drielingen f 3.40—4.50.. bloemkool, le soort f 8.90 idem 2e soort f 3.10. f Aanvoer: 77900 Kg. aardappelen, 330 st. bloemkool. "mEDEMBLIK, 29 Juni. Schotsche muizen f 3.25—3.35, kleine muizen f 1.85 1.95, witvl. aardappelen f 3.50—3.75, per 50 Kg. NOORDERMARKTBOND, Noordscharwoude. 29 Juni. Schotsche muizen f 6.60—7.90, drielin gen f 3.80—4.50, peulen f 25, alles per 100 Kg. Bloem kool f 11.50, per 100 st. Aanvoer: 185400 Kg. aardappelen, 10 Kg. peulen, 50 st. bloemkool. LANGEND IJKER GROENTENVEILING., Br. op L. 29 Juni. Bloemkool, le soort f 12.40, idem 2e soort f 7.60. per 100 st. Wortelen f 10.90—15.30. per 100 bos. Schotsche muizen f 630—8.10, drielingen f 3.90—4.60, kleine f 1.20, alles per 100 Kg. Aanvoer: 700 st. bloemkool, 12600 bos wortelen 500.000 Kg. aardappelen. j ANNA PAULOWNA, 29 Juni. Groote Aardappelen f 0.06 per Kg. PURMEREND, 29 Juni. Op de heden gehouden weekmarkt waren aange voerd: 23 st. kleine Fabriekskaai f 37, r.m. f 40.50; 69 st. kleine Boerenkaas f 37, r.m. 1 41; 4 »t. Goud- sche kaas f 46; 1286 Kg. boter f 1.85-1.95; 315 st. vette runderen f 75—105; 116 melk- en geldekoeien f 125—385. handel stug; 35 paarden f 100—200, han del stug; 97 st. vette kalveren f 1—1.20. handel ma tig; 301 nuchtere kalveren v. d. slacht f 10—24, v. d. lok i 10—23, handel matig; 286 vette varkens v. d. zout f 7274. vette varkens v. d. slacht f 78—82, handel stug; 23 magere varkens f 26—42. handel stug; 216 biggen f 18—28, handel stug; 367 schapen, vetre f 2330; 389 lammeren f 1217. handel stug; Kippeneieren f 4.30—5.50; eendeieren f 3.90; piep kuikens f 0.10—2.25. i Coöp. Ver. Centr. Eierveiling G. A. in Hotel „Para dijs. Eendeieren. Aangevoerd 65632 stuks. Prijzen f 3.80—4.20, Broedeieren, prijs f-5. Kipeieren. Aangevoerd 49045 stuks. Prijzen: 70 Kg. f 0.—. 65-66 Kg. f 5.90-6. 63-64 Kg. f 5 70-5.80, 60-62 Kg. f 5.20-5.40. 58-59 Kg. f 4.90-5. 56-57 'Kg. f 4.40-450. 50-55 Kg. f 3.80. Eierveiling (in het gebouw der A'fslagvereeniging); Kippeneieren, kwal. A f 4.40—6.40. Aanvoer 25386 st. Kippeneieren kwal. B f 3.504.20. Aanvoer 130 st. Eendeneieren kwal. A f 3.80—4.10. Aanvoer 19649 st. EEN JUBILEUM. Den lsten Juli is de heer J. H. Velders alhier 25 jaar aan het onderwijs verbonden. De jubilaris begon zijn loopbaan als onderwijzer in Deil en Tiel, werd later hoofd te Eldik en Spijk en is thans, na land- bouwleeraar te zijn geweest te Tiel, als zoodanig ver bonden aan onze landbouwschool. BENOEMING. Met ingang van 1 Juli is onze plaatsgenoote, mej. S. Watertor benoemd als assistente aan de o. 1. school te Schoorldam. gemeente Warmenhuizen. ALGEMEEN BELANG. Deze vereeniging vergaderde Dinsdagavond in het lokaal van den heer J. K. Boontjes, onder leiding van den heer J. Schoorl.Pz. De secretaris, de heer Joh. W. Govers was door ongesteldheid afwezig. Notulen werden gelezen en goedgekeurd, evenals het jaarverslag. Op de subsidieaanvraag van den vrachtrijder Breed van den .dienst op Wieringen, werd afwijzend be schikt. Eertijds was reeds f 40 subsidie verleend en de kas was leeg. Aan den autobusondernemer P. Deutekom werd het restant van de f75 subsidie uitbetaald. Hij ver» zocht f 50 garant te blijven voor het volgend dienst jaar. Besloten werd minstens f25 garant te blijven en bracht de poging om nieuwe leden te werven een goed resultaat, dan tot f40 te gaan. Deze autodienst had f174 tekort gébracht, waarbij een rijloon van f 6 per week. Er waren ongeveer 8000 personen ver voerd, tegen 6000 vorig jaar, dus wel een bewijs dat er vooruitgang in zit en de dienst voor Schagen betee- kenis heeft. De rekening van Algemeen Belang sloot met een nadeelig slot van f63.33, de ontvangsten waren f218.26. Den penningmeester, den heer A. Zijdewind, werd voor zijn beheer dank gebracht, nadat de hee ren Wissekerke en J. K. Boontjes de rekening had den nagezien en in orde hadden bevonden. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. Schoorl Pz., C. Breèt en K. Kerkmeer. Tót leden van de concoursfeestencommissie werden gekozen de heeren C. Breet en C. Blaauboer. De ga rantie voor de te houden feesten tijdens het muziek concours werd bepaald op f25. Op den autodienst Wieringen—Schagen staat ver meld, aldus de heer J. K. Boontjes, Zondagsavonds ongeveer half elf uur een dienst naar Wieringen. Deze wordt nooit gereden en zal den ondernemer hierover worden gesproken. Wordt deze dienst niet gereden, dan zal dat moeten worden gepubliceerd. De heer Wissekerke bepleitte de wenschelijkheid dat de commissie van toezicht op den auto-dienst van den heer Deutekom alle pogingen zal aanwen den om dezen dienst zoo productief mogelijk te ma ken. Dan eerst kan dezen dienst voor Schagen van beteekenis worden. Hierna sluiting. EEN VEELBEGEERD BAANTJE. Voor de betrekking van portier aan de Ambachts school te Leiden hebben zich 2143 sollicitanten aan gemeld. EEN Itb'JiV ATiIiEkTJ E» In de vergadering van den raad' van Oosthuizen (N.-H.) werd behandeld de mededeeling van een der inwoners, dat men hem f 6000 te laag had aange slagen in de inkomstenbelasting. Hij had de vraag gesteld of door deze grootere opbrengst het verme- nigvuldigingscijfer niet verlaagd kon worden. In derdaad ging de Raad hierop In en bracht den fac tor van 1.4 op 1.3. SMOKKELARIJ VAN BELGISCH VEE. Op de algemeene vergadering van den ring Rotter dam van den Bond' van Melkveehouders heeft de voorzitter, de heer A. N. Vaandrager, medegedeeld, dat het Centraal Bestuur van de Provinciale Bon den van Melkveehouders besloten heeft zijn stem te richten tot den Mmister van Financiën; een tele gram van den volgenden inhoud is verzonden. Het Centraal Bestuur der Provinciale Bonden van Melkveehouders verzoekt Uwe Etcellentie drin gend, paal en perk te stellen aan het smokkelen van Belgisch vee, en daartoe 9o de gteneetreék de Beë dig* maarregelen te treffen, wijl anders mond* en klauwzeerbesmettlng niet kan worden tegengegaan". ZUIDERZEEWERKEN. Uit 'a-Gravenhage, 29 Juni. Heden heeft de Twee de Kamer de wetsontwerpen behandeld tot wijziging van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Zuiderzeefonds voor 1926, tot wijziging en vorhoo- ging van de Waterstaatsbegrooting voor 1926, en tot wijziging en verhooging van de begrooting van Fi nanciën voor 1926, alle wetsontwerpen, betrekking hebbend op de uitvoering der Zuiderzeewerken. Zon der discussie vereenigde dé Kamer zich z.h.s. met deze wetsontwerpen. HEE RHUGO WAARD. De kermis in het centrum onzer gemeente mocht zich vooral Zondag in een druk bezoek verheugen. De groote zaal van den heer Rus en de nieuwe dans zaal. tevens voor tooneelzaal ingericht, van den heer j Wester, trokken honderden danslustigen, terwijl ook de bioscoop, op het sportterrein geplaatst, druk werd bezocht. Op het sportterrein werden wedstrij den gehoüden voor de adspirantladen van „T.A.V.E. N.U.". Deze Bestonden in wedloopen met hindernis- sen, waarbiji inderdaad, aardige variaties en combi naties werden uitgevoerd, en het een lust was te zien, j hoe het jonge volkje zich inspande om een prijsje te, behalen. Daar de wedstrijden reeds te één uur be gonnen, werden ze niet door een groot aantal bezoe- j kers bijgewoond. De deelnemende meisjes waren naar 1 leeftijd in drie rubrieken verdeeld. Van de jongsten werden de prijzen behaald door: Tr. 'Kalff, Je. Slik ker en D. v. d. Meulen; van de volgende groep door: J. Strijder, T. de Vries, A. v. d. Meulen en T. Beets en van de andere groep door de jongedames:: T. Reijne, D. Talsma, A. Bakker, C. Óprtmeijer en D. Pranger. Bij de jongensgroepen waren in dezelfde volgorde prijswinnaars: Jc. v. d. Busse, C. de Geus, S. Hittema, en W. Snip; P. Waker, C. Kooij, G. Schoen en H. v. d. Meer; P. Knip, H. Hees, S. Hitte ma en N. Waterdrinker. I Maandagavond werd in de tooneelzaal van den heer Ru» door de tooneelvereeniging „Harmonie" in de Westfriesche taal opgevoerd: ,'n Vreemde eend in de balt" of Vraijen i» Laijen, Bekroond oluk «pul in len betiraif door G. C. van Balen Blanken- De zaal was flink bezet en we meenen niet te veel te zeggen, wanneer we beweren, dat de schrijver hoogst tevreden zou zijn geweest, indien hij het spel had gehoord en gezien. De rollen werden zonder uit zondering uitstekend vertolkt en er werd mooi spel te zien gegeven. Stellig was dit mooie spel beter nog uitgekomen voor de wat veraf zittenden, indien het tooneel een paar decimeters hooger was. Er is heerlijk gelachen en een krachtig applaus ging op, toen het doek viel. Na de pauze werd nog gegeven het kluchtspel in één bedrijf: „Rustige luidjes". dat eveneens zeer goed werd opgevoerd, een echte ker- misstemming opwekte en men met een hartelijk ap plaus werd beloond door het zeer talrijke publiek. De avond is voor zeer velen ongetwijfeld een genot volle: kermis-Maandagavond geweest. OUDESLUIS. v Dinsdagmorgen geraakte het paard van den land bouwer E. alhier, gespannen voor een driewieüge kar, waarop de heer E. en zijn echtgenoote waren gezeten, op hol. Beiden werden van de kar geslin gerd, terwijl E. het rijtuig' over zich heen kreeg. Naar wij vernemen, klaagden beiden, doch vooral de vrouw, nogal over inwendige pijn. Paard en kar werden, na een eind te zijn voortgehold, door iemand tot staajn gebracht en hadden geen letsel bekomen. EEN COMPLOT VAN DIENSTMEISJES. Uit Heerlen, 29 Juni. Een troepje dienstmeisjes heeft hier een nieuwe truc bedacht om de arme me vrouwen, die toch al door de dienstbodenschaarschte in grooten nood verkeeren, nog meer te plagen en.—., er zelf een slaatje uit te slaan. Wanneer een mevrouw een nieuw dienstmeisje noodig heeft, komt daar plotseling een eenvoudig boerenmeisje, ^gezond van uiterlijk, met stevige ar men en een wit mutsje op, zich aanmelden. Zij heeft goede getuigschriften, beweert alles te kennen, van uitgaansdagen houdt ze niet, mevrouw gelooft haar oogen niet, is natuurlijk in haar nopjes, het ditmaal zoo goed getroffen te hebben en neemt haar onmid dellijk aan. Over acht dagen zal zij in dienst tre den. Maarnu komt de truc: Na acht dagen meldt zich aan een jong dametje, naar de laatste mode ge kleed, met lichte schoentjes, hooge hakken, ajour- kousjes en natuurlijk „bobbed hair", die zich voor stelt als het aangenomen dienstmeisje. Hoewel me vrouw zegt, dat het eene vergissing is, dat zij toch een andere dienstbode gehuurd heeft, blijft het dametje op haar stuk staan, bezweert bij hoog en laag dat zij de bewuste is, wordt ten slotte brutaal en weigert haar koffer, dien zij inmiddels de gang ingesleept heeft, terug te nemen. En als mevrouw haar ten slotte het huis uit wil zetten, vraagt zij al scheldende een schadevergoeding van zes weken huur plus ver goeding voor kost en inwoning. Mevrouw, die van het brutaaltje niets hebben wil, overstuur, betaalt een schadevergoeding, om er maar van af te zijn en het meisje gaat, om ergens anders weer dezelfde truc uit te halen. Dit spelletje gaat net zoolang goed, totdateen van de mevrouwen, minder bedeesd uitgevallen, 't geval bij de politie aangeeft, en deze er achter komt, dat het hier een complot van meerdere meisjes betreft. Het welgedane ijverige boerenmeisje werd er steeds eerst op uitgestuurd, verhuurde zich en als de anderen later een schadeloosstelling te pakken hadden, ontving de eerste een gedeelte er van voor haar hulp. Wegens oplichterij zal het stelletje nu vervolgd worden. Tel. PLAATSING VAN ZUIDERZEEVISSCHERS IN ANDERE BETREKKINGEN. De minister van waterstaat heeft tot de commissa rissen der Koningin een brief gericht, waarin hij, onder verwijzing naar de Zuiderzeesteunwet 1925 (St.bl. no. 290). o.m. schrijft: ,De krachtens art. 3 van genoemde wet ingestelde generale commissie heeft mij als haar oordeel doen kennen, dat het in tal van gevallen zoowel dn 'slands belang als in dat van de betrokkenen zijn zou, indien zij reeds thans zooveel mogelijk voor een anderen werkkring in aanmerking zouden worden gebracht, Ter voldoening aan een desbetreffend verzoek van 't bestuur van voormelde commissie heb ik aanleiding gevonden, mijn ambtgenooten te verzoeken, bij het vervullen van vacatures in overheidsdienst bijzonder te letten op 'gegadigden, behoorende tot de Zuider- zeevisschersbevolking. Daarbij! deed ik mededeeling van het inzicht der generale commissie, volgens het welk het wenschelijk schijnt, aan voor benoeming gestelde eischen als bijv. die van voldoening aan een bepaalde lichaamslengte e.d.. niet al te streng va9t te houden, wanneer het betreft een belanghebbende, die overigens aan de hoofdvereischten voor een be paalde betrekking voldoet." Aangezien de minister het van beteekenis acht, dat de uit de afsluiting en 'droogmaking van (Je Zuider zee voortvloeiende bezwaren, zooveel en zoo goed mogelijk worden ondervangen, en dat de medewerking daaraan ook zoo algemeen .mogelijk zij. zal Zijne Excellentie het zeer op prijs stellen. Indien ook door de commissarissen der Koningin len door gemeente lijke en waterschapsbesturen met een en ander reke ning zal kunnen worden gehouden. UITVOER VAN GROENTEN EN FRUIT NAAR DUTTSCHLAND. De Duitsche Rijksspoorwegen hebben, naar De Tuinderij meldt, ter bespoediging van het .groenten' 'en fruitvervoer uit Nederland naar Duitschland. eenige snelle verbindingen van Roermond via Dal- helm tot ttand gebracht, Wagonladingen welks 'smid dage te Roermond aan de epwiwegen worden aan* geboden, zijn den volgenden morgen vroeg in het Duitsche industriegebied en in Keulen; ln Dutiwl- dorp komen zij nog denzelfden dag aan en naar an dere Duitsche «teden hebben zij aansluiting op de van Venlo komende groententreinen. Zendingen, die met den personentrein vóór 4.30 of met den vrachtgoedtrein vóór 1 uur aan het station Roermond zijn afgegeven, arriveeren den volgenden morgen om1 6.30 in Keulen (markthal), in Dusseldorp en in het verdere industriegebied. Deze regeling der Duitsche spoorwegen biedt voor den tuinbouw van Limburg, Noord-Brabant en Zee land groote voordeelen. WIEHINGERWAARIX De melkprijzen zijn vanaf Maandag met 2 cent per iiter verlaagd; we betalen thans 10 cent. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 26 tot en met 29 Juni 1920. Geboren: Maria, dochter van Willem van Duin en Maria Spaans. Trijntje' Grietje, dochter van Gerrit Bakker en Geertje Oud. Maartje, dochter^ van Arie Rentenaar en Aaltje Otto. Getrouwd: Cornelis Gerrit Dekker, 26 jaar, chauf feur en Jannetje Bakker, 25 jaar, zonder beroep, bei den te Zijpe. In een twee uur lange interpellatie heeft het Ka tholieke Kamerlid de heer Dr. Moller, de Kamer bezig gehouden en zich bezig gehouden met de positie van ons corps ambtenaren in het algemeen. Hij kwam in zijn redevoering tot deze conclusie, dat de heele classificatie der gemeenten en de daaraan verbonden aftrek van de salarissen, uit den booze was. Alle onbillijkheden uit die classificatie voortvloeiend, moesten worden weggenomen. En daarvoor had deze interpellant twee moties gereed, waarin hij zijn wenschen belichaamde. De heer Braat, de plattelander, viel den heer Mol ler bij. Dat was niet uit belangstelling voor de amb tenaren, de beer Braat maakte zich daar niet druk over, maar alleen omdat hij geen onderscheid wenscht gemaakt te zien tusschen platteland en stad. De goedkoopte van het platteland is z.i. een praatje, en o.i. terecht opgemerkt. Veel succes had Dr. Moller met zijn optreden niet. De heeren Ketelaar en J. Ter Laan meenden, dat dit alles thuis behoorde in de commissie voor ge organiseerd overleg. Enkele andere leden deden in verband met het gesprokene enkele bijzondere wen schen hooren. De heeren Smeenk en Van Gijn be pleitten een correctie in dezen zin dat ambtenaren met elders schoolgaande kinderen wat meer zouden krijgen en de heer Hermans meende dat degenen die reeds woonden in een hooger gecla9seerde gemeente, van die hoogere classificatie moesten meeprofiteeren. Het eerste zou de minister overwegen, het tweede erkende hij als billijk, maar met Dr. Moller was minister De Geer het niet eens, de standplaatsaftrek moest er blijven. De eerste motie bleef echter gehandhaafd, de tweede werd direct door Dr. Moller ingetrokken. Van daag zal er over worden gestemd. DE STAATSGREEP IN SPANJE MISLUKT. Over den toestand in Spanje seint de correspondent van het Berliner Tageblatt, dat de militaire staats greep tot stilstand schijnt te zijn gekomen. Het blijift intusschen uiterst moeilijk, gezien de strenge censuur, zich een duidelijk beeld van den toestand te vormen. Zondag heeft de politie alle Fransche dagbladen in beslag laten nemen. Het is zeker, dat nergens botsingen hebben .plaats gehad. In enkele steden heeft het geheele garnizoen zich aangesloten bij de beweging tegen de dictatuur. De toestand zal echter zeker steeds ernstiger worden naar gelang er meer troepen uit Marokko teugkeeren. MOEILIJKHEDEN IN DE ENGELSCHE BOUW VAKKEN. In Lancashire en het verdere noorden van Enge land dreigt een ernstig conflict in de bouwvakken. Gisteren zijn te Manchester afgevaardigden uit ver schillende deelen van Lancashire, Yorkshire, Dur- ham en Cumberland bijeengekomen om hun grieven te bespreken. Er is besloten, voorloopig een nieuw loontarief op te stellen en deze eischen aan de 'bou wers te overhandigen. Er zal naar samenwerking worden gestreefd met de bouwvakarbeiders in de Midlands voornamelijk Birmingham en het Zui den vooral Londen om als het tot een staking mocht komen, deze zoo nationaal mogelijk te doen zijn. EEN OPZIENBAREND PROCES. Te Breslau is gisteren een proces begonnen tegen den rechter Josefsohn, die beschuldigd wordt een typiste te hebben aangezet, een andere vrouw waar mee hij evenals met de typiste een minnehandel i had, te vermoorden. Het slachtoffer van den moord- aanslag, die reeds in 1924 is gepleegd, werd wel zwaar gewond maar heeft het leven er af gebracht. De zaak komt pas thans voor den rechter omdat de typiste aanvankelijk ontoerekenbaar was ver klaard en buiten vervolging gesteld, zoodat haar getuigenis, dat de rechter haar tot het misdrijf had aangezet, geen waarde had. Het hof te Breslau heeft echter die beslissing vernietigd en de typiste wèl toerekenbaar verklaard, zoodat thans zoowel zij' als Josefsohn terecht staan. Er zijn een zestig getuigen en eenige deskundigen gedagvaard. AARDBEVINGEN. Uit Angora, 28 Juni. In West-Anatolië is een zware aardbeving gevoeld, die twee minuten aan hield. De materieele schade wordt op over de 100 miljoen Turksche ponden geschat. Gisteravond zijn aardbevingen waargenomen in Freiburg en andere steden van Zwitserland. De bevin gen hielden geruimen tijd aan.' UW GRAF IS GEVONDEN. Tot zijn niet geringe verbazing kreeg een mijnheer Varney, te Aylerbury, in Engeland, dezer dagen be richt van de Rijks Oorlogsgraven-commissie, dat men zijn graf in Frankrijk gevonden had. In het prettige bewustzijn, dat al had men zijn graf dan gevonden, hij er tenminste nog n'iet in lag, toog de man op informatie uit, en toen bleek dat men in een der graven verschillende voorwer pen had gevonden, die hem hadden toebehoord, zoo dat men het in het graf aanwezige lijk met zijn naam had geïdentificeerd. Tien jaar geleden was de heer Varney. naar hij vertelde, bij Pozières gewond en uit den dienst ont slagen. Aan zijn moeder werd bericht dat hij ver mist werd, terwijl hij in een hospitaal te Londen lag. Het in Frankrijk gevonden graf heeft hetzelfde nummer als de heer Varney in zijn regiment had. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. Over den omvang der werkloosheid heeft minister Brauns (arbeid) gisteren in den Rijksdag belang wekkende cijfers gegeven. Het hoogtepunt werd in Februari bereikt met rond 2 millioen onderstand trekkende werkloozen, welk aantal in Mei tot 1.742.000 was gedaald. Het aantal arbeiders die slechts enkele dagen per week werk hebben, is ongeveer even gróót als dat der werkloozen. De fluctuatie onder de werkloozen is grooter dan de betrekkelijk geringe vermindering van 300.000 zou doen vermoeden. Van 473.000 arbeiders, die cp! 15 Nov. 1925 werkloos waren, kregen op 15 Mei 1928j nog slechts 186.000 onderstand. Daaruit blijkt, dat het steun-stelsel in het algemeen de menschen niet weerhoudt van aanpakken als er werk te vinden is. I Niettemin is de regeering er op uit de werkloozen- i zorg productief te maken, vooral omdat voor 1929 niet te rekenen valt op het einde van de malaise. De noodige middelen zullen grootendeels uit loonln- gen worden bestreden. In de eerste plaats zullen do nog onvoltooide gedeelten van het Mlttslandkanaal worden afgemaakt; voorts zal worden overgegaan tot kanaliseering van den benedenloop van Main n Neckar en de verbinding tot stand worden gebracht van Rijn, Main en Donau. Andere productieve werk zaamheden zullen strekken tot het in cultuur bren gen van woeste gronden en bevordering van don landbouw en de bouwbedrijven. Daarvoor heeft do landbouw grootere kredieten noodig. .Ten slotte zal m het najaar een woningbouwprogram voor den duur van drie jaar worden ingediend en odk%<limr Bet aanleggen van wegen en de verbetering der we gen voor het moderne verkeer de werklooshoid wor den bestreden. De regeering heeft besloten den onderstand aan arbeiders met verkorten arbeidstijd tot don herfst te bestendigen. De trekkingsduur van zes weken zal komen te vervallen, terwijl de maximum-steun word' verhoogd. Zooveel mogelijk zal. er voor worden ge zorgd, dat de uitgetrokken werkloozen voor plaatsing door de arbeidsbeurzen het eerst in aanmerking komen. Aan de gemeenten zal een groot, doel dor lasten "worden opgelegd. VAL DER DUITSCHE RIVIEREN VERWACHT. De was. der Duitsche rivieren heeft het hoogste punt bereikt; als de verwachtingen der weerkundi gen uitkomen, zal het water spoedig gaan vallen. EEN AARDBEVING DIE PADANG EN OMSTRE KEN GETEISTERD HEEFT. Uit Padang, 29 Juni. Wegens de verbreking van de telegraafverbindingen is het nog onmogelijk meer positieve berichten uit de Bovenlanden te verkrijgen. De telegraafverbinding met Fort de Koek is na half twee gistermiddag verbroken. De postinspectie vrotfg via den zeekabel aan Sibolga om inlichtingen vu ver nam «lat Fort de Koek er goed is afgekomen. Naar verluidt, heeft het Singkarakmecr, aan don vdet van den vulkaan Talang, erg gespookt, waar door het \ermoeden is gerezen, dat de Talau* du ooi zaak is van de beving. Het autoverkeer Pad--.ni? -i'a- dang Pandjang is niet mogelijk via de Anei-kloof. v< schillende plaatsen zijn weggescheurd dmn* uimhuoi- tir.gen. In den Soebangpas zijn eveneens aai«1.«metin gen geconstateerd. In den loop van den iwóinl werden voortdurend lichte schokken gevoeld. De weg Padang PandjangFort de Koek is onbe reikbaar. De spoorbaan eveneens. De telegiM fpid li zijn omgevallen. Ecu gisteravond half negen alhiei gean'vo-iclu Chiiiocè is uit Padang Pandjang gezonden om hulp to halen. Hij vertelde dat Padang Pandjang grooten deels is verwoest; het station, het postkantoor, de normaalschool, de apotheek en een groot Jeel van het Chineesche kamp zijn ingestort. De apotheker is gedood. Er is gebrek aan verbandmiddelen. I? Chinees kwam met de grootste moeite naar Padang door de Anei-kloof, waar de weg en de spoorbaan ver nield zijn. De laatste zware aardschok om half twee was oor zaak van de vernieling. H Hedenmorgen zullen doctoren en politie uit Pa dang met verbandmiddelen probeeren Padang Pand jang te bereiken. Het aantal dooden en gewonden is onbekend. Niet bevestigde berichten zeggen, dat er vele doo den en gewonden zijn. Alle militaire gebouwen te Pa dang zijn beschadigd. De adjudant-apotheker Schmidt is in het puin gestikt. Het militair hospitaal is inge stort. De kazerne is verlaten. De menschen kampc» ren op de passar in tenten. Alle steenen gebouwen aan den weg KotabaroePadang Pandjang zijn in gestort. De spoorbruggen bij Kandang Ampat in de Anei- kloof en bij Padang Loear zijn zwaar beschadigd. De resident en de gewestelijke commandant zijn naar de geteisterde streken vertrokken. Er gaan ge ruchten dat de hoofdplaats Solok zwaar ls get.*»i*t*r{L Volgens geruchten zljri Kota Anoen, Tjoepa, Kanari en Solok, aan den voet van den Talang, totaal ver woest. Een chirurg is naar Padang Pandjang vertrokken, vanwaar de gewonden naar Fort-de-Kock worden ver voerd, alwaar vele gebouwen zijn ingestort en ge scheurd. Volgens geruchten staat Solok in brand. De Merapi rookt. Er zijn groote hoeveelheden rijst en zout van Pa dang naar Padang Pandjang gezonden. Te Sawah Loentoe is de schade aan gebouwen be langrijk. Er zijn geen persoonlijke ongevallen. De mijnen zijn intact. Te Fort-de-Kock zijn door de zware aardbeving verscheidene tokos ingestort. Daar is één doode en zijn twee personen gewond. Te Soengei Boeloe zijn zeventien dooden. Te Padang Pandjang zijn bijna alle gebouwen in gestort, terwijl er meer dan honderd dooden zijn, waaronder ook Europeanen, en vele gewonden. De ad judant-apotheker Schmidt voelde den schok en ging een kamer binnen om een kind te redden. Bij het terugkeeren werd hij gedood onder een vallenden muur. Het kind en de moeder zijn op het nippertje ontkomen. Te Solok, waar eveneens veel verwoest is, zijn vijf tien dooden. Een Reuter-telegram uit Padang spreekt eveneens van meer dan honderd dooden te Padang Pandjang, doch van slechts één Europeaan. De gewonden zijn overgebracht naar Fort-de-Kock. Vele gebouwen zijn ingestort en bedolven onder hun puinhoopen een mensch, die gedood werd, terwijl twee gekwetst wer den. OVERSTROOMINGEN IN ROEMENIë. De overstroomingen in Transsylvanië beginnen den omvang van een ramp aan te nemen. Te Jocna is do kerk, waarin de bewoners een toevlucht gezocht had den, ingestort, waarbij.^60 menschen gedood on 300 gewond zijn. EEN CYCLOON IN BULGARIJE. Uit Sofia wordt gemeld: De Bulgaarsche Donau- haven Widin is Zaterdagmiddag door een cycloon geteisterd Tegen drie uur werd de hemel plotseling verduis terd, terwijl een ontzettende storm losbrak. Een geweldige paniek maakte zich van de bevolking meester. Intusschen steeg het water en stortte zich op de stad. In een ommezien stond de geheele haven wijk onder water. Huizen werden door het water weggespoeld en daken door den wind afgerukt, waardoor de paniek voortdurend toenam. .Talrijke menschen werden onder den voet gejioopen. Anderen vonden den dood m de golven, oi werden onder do puinhoopen dT ineenstortende huizen bedolven. Uit de omgeving worden eveneens rampen gemeld. Overal zijn dorpen overstroomd en is de oogst ver nield. Honderden stuks vee zijn verdronken on vele boeren dakloos. Verscneidene slachtoffers zijn te be treuren. De schade wordt geraamd op 50 tot 60 000.000 leva. DE WATERSNOOD IN BRANDENBURG. Ten gevolge van de overstroomingen staan alleen in het Prignitzgebied (het N.W. deel -der mark Brandenburg) 45.000 morgen land onder water. AUTO IN AFGROND GESTORT. Uit Belgrado. 29 Juni. Door onhandigheid van den chauffeur is een auto mof 20 personen van een straatweg bij Cettinje in een afgrond gestort. Tien personen kwamen om het leven; de overige inzit en den liepen ernstige kwetsuren op. DE BRITSCHE MIJNWERKERS HOUDFN VOL. Het bestuur der Britsche mijnwerker» loiatio heeft, nadat het den toestand in het mijnbedrijf do revue had laten passeeren met algemeene stommen besloten te strijden tegen elke werktijdsverlenging en elke loonsverlaging.

Schager Courant | 1926 | | pagina 6