Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. houtvester worden aangesteld en dan tou hy kun nen trouwen met Maria Weller, het mooiste meisje uit het dorp. Maria's vader, boer Weiier, vormde een groot con trast met rijn lieftallige dochter. Zoo zachtzinnig en goedhartig als Maria was, zoo ruw en wreed was de oude boer. Niemand echter in het dorp was op de hoogte met de financieele positie van Weiier en nog minder wist men dat deze groote bedragen had geleend van den sluwen koopman Baumgartnor, die hetn hierdoor geheel in zijn macht had. Ook Baum- gartner was op de lieftallige Maria verliefd, doch het jonge meisje voelde niets voor den geniepigen vrek en zij had hem dit bij verschillende golegenhedon reeds dikwijls te verstaan gegeven. Daarentegen had zij den flinken Werner oprecht lipf. Zij bewonderde den jager, omdat hij nog onlangs een gevaarlijken adelaar had neergeschoten, die een geit gèroofd had. Met levensgevaar had hij zich langs de steile rots wanden naar beneden laten glijden, onder hem een gupenden afgrond met als eenige houvast het touw om zijn middel. Het was feest in hot dorp. De dorpelingen gaven zich allen aan de feestvreugde over doch twee ont braken en dat waren boer Weiier en Werner. Deze laatste was er van overtuigd, dat de strooper het feest zou benutten om zijn slag te slaan en had zich niet vergist. Want op eenige mijlen afstand van het dorp ontdekte hij den wilddief. Deze probeerde nog te ontsnappen, maar Werner was hem'te vlug af. Woe dend werpen de beide mannen zich op elkaar. Op den top van den hoogen berg wordt de strijd beslist. Eén oogenblik schijnt het alsof de strooper de overwin ning zou behalen. Hij heeft Werner namelijk bij de beenen gegrepen, zoodat deze hot evenwicht heeft verloren en valt. Hij sleept echter zijn tegenstan der mede in den afgrond en vele uren liggen beide bewusteloos in het ravijn. Een diepe wanhoop maakt zich van Werner meester, want in den strooper- her kent hij Maria's vader. Terwillq van haar zal hij zwijgen Eenige uren daarna worden de beide mannen door de dorpelingen gevonden en groot is de verwonde ring van Maria, als zij haar vader op deze plaats aantreft en eveneens tot de ontdekking komt, dat niemand anders dan hij, de beruchte strooper is. Door de moeilijk te bereiken plaats, .waar de beide mannen terecht gekomen zijn. hadden zich daar slechts de meest geïnteresseerden naar toe begeven. Dit waren Maria en Baumgartner, die groote vorde ringen had op den boer. Zij beiden en de jager Wer ner kenden dus alleen het geheim van den stroo per. Na eenige dagen herstelden de beide mannen van hun bekomen verwondingen, doch Werner gevoel de, dat hij als plichtsgetrouw beambte niet langer zwijgen mocht, temeer waar hij bemerkte dat Baum gartner, de vrek, Maria bedreigde haar vader te zul len verraden als zij niet in een huwelijk met hem too'siemde. Ook boer Wdiler is aan een hevige angst ten prooi, want hij heeft van zijn knecht vernomen, dat Baum gartner zijn, geheim kent en het wil verraden. Radeloos van verdriet gaat Maria de bergen in om daar vergetelheid te zoeken, hetgeen Werner ver neemt, terwijl hij den Graaf zijn ontslag vraagt en dezen vertelt, dat Weiier „De Dertiener" is. Zonder een oogenblik te aarzelen, staat de Graaf, die mede- lij'den met Werner gevoelt en zich in zijn positie kan verplaatsen, hem zijn auto af en in vliegende vaart begeven beiden zich naar de plaats des onheils. Baumgartner is Maria op de hielen gevolgd en wil zich dan met geweld van het jonge meisje meester maken. Ziedend van toorn verdedigt het meisje zich tegen den onverlaat, als ploteling een steenlawine een einde aan den strijd maakt Thans zijn beiden in een rotskloof opgesloten en een vree- 8elijke \dood wacht hen. Het laffe karakter van den genieper komt thans naar voren en hij verwijt Ma ria, dat haar. tegenstand de schuld is van hun onge luk. Het dappere meisje vreest den dood niet en zij is gelukkig, dat de lafaard thans zijn verdiende loon zal krijgen. Na vele uren in den spelonk te hebben doorge bracht, werden Maria en Baumgartner gered en de vreugde van Werner is onbeschrijfelijk: als hij Maria aan zijn hart kan drukken en als de Graaf hem toe voegt: „Ik wensch je van harte geluk, Hout vester". En als de arme boer Weiier,, die groot berouw heeft over zijn daad zich vrijwillig aangeeft, schenkt de Graaf hemvergiffenis. MARKTOVERZICHT. Do aanvoer va.ii" vette koeien was Donderdag j.1. op onze markt nogal belangrijk, maar goed ook, want er waren veel slagers voor. De handel was weer beter bij de vorige week. Prijzen van 45—54 ct. wer den et besteed. Voor kalf- en geldëkoeien waren er dién dag niet veel menschen. gevolg van den hooibouw. Nu was die handel zeèr matig. Finken waren er niet aangevoerd. De handel in stieren was stug, geldende van 30 -40 cent per pond. Naar paarden was niet veel vraag. Nuchtere kalveren dezelfde handel als de vorige week, niet minder. Overhouders en lammeren geen aanvoer. De vette schapen golden f 4 p. stuk meer bij de vorige week vergeleken. Zoo moet het gaan. Er waren veel koo- pers voor vette schapen, ook Groningers en Frlesche, maar de aanvoer was te gering. Nu ging er 'n gedeelte maAr Buitschland. Hoogste prijs die besteed werd, kwam op naam der heeren Zander en v. <L Oord, voor f 32 per 'stuk per koppel. De handel in biggen was iets flauwer, er was onge veer fl af bij de vorige week. Dè vette varkens welke aangevoerd waren, wer den alle verkocht. De handel was heel goed; prijshou dend. Op de kippenmarkt was weinig leven. De handej. in boter was matig. TE VEEL ONDERWIJZERS. Voor de vacature van 'onderwijzeres aan de o. 1. school te Muntendam zijn 82 sollicitanten. PRINSES ^JULIANA NAAR EEN TENTENKAMP. Prinse9 Jliliana wordt den 19 dezer van haar bui- tenlandsche reis terugverwacht en zal dan verder haar vacantje doorbrengen in het tentenkamp aan hot Aardhuis, bi) Apeldoorn. De Koningin heeft en kele vaste tenten laten aankoopen, die thans ge plaatst worden. KLACHT TEGEN EEN DEURWAARDER. Bij den officier van justitie is een klacht inge diend tegen den deurwaarder De G. te 's-Gravenhage. .Deze deurwaarder had in 1924 van een cliënt een ac cept ter verzilvering ontvangen. Later zei hij tegen den cliënt, dat een proces daarover gevoerd moest worden, en nog later zou hij gezegd hebben, dat dit proces wol gewonnen was, doch dat het bedrag niet verhaalbaar zou zijn. Eenigen tijd daarna ontmoetten de cliënt en degene, die het accept had afgegoven, elkander en uit hun onderhoud bleek, dat in het ge heel geen proces was gevoerd. Op grond hiervan is de klacht ingediend. BARSINGERHORN. De heer P. Smit Cz. alhier is geslaagd bij het exa men voor 2e stuurman bij de groote vaart, gehouden te 's-Gravenhage, Woensdag en Donderdag jvl. KAMER VAN KOOPHANDEL HOLLAND'S NOOR DERKWARTIER. In de Woensdagavond onder leiding van den heer S. W. Arntz gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel yoor Holland'» Noorderkwartier, i» op voorstel van de heeren C. Wagenaar en J. Hoog land besloten, aan de Nederl. Spoorwegen te verzoe ken. één vrachttarief voor alle groenten en alle soor ten zendingen vast te stellen, ïDboas de tarieven voor 10 en 15 ton-wagens hetzelfde te maken. Tevens zal worden verzocht een einde te maken aan de bevoorrechte vrachttarieven voor Amsterdam en Rot terdam, die een grooten voorsprong hebben bij den provincialen handel, óf te zorgen, dat deze bevoor rechte tarieven ook den provincialen handel worden toegekend. Instemming betuigde de Kamer met de door de Am- sterdamsche Kamer ingebrachte bezwaren tegen het verdrag, terwijl besloten werd, de arbitrage-clausule vedrag, terwijl besloten werd, do arbitrageijclausule der Intern. Kamer van Koophandel speciaal ter ken nis te brengen van de exporteurs in het district der Alkmaarsclie Kamer. Onder toejuiching van de leden werd medegedeeld, dat dank zij de gevoerde actie tot behoud der Alk- maarsche Handelsscholen, thans reeds 40 nieuwe leer lingen waren ingeschreven en dat ook de Heldersche Handelsschool in bloei verkeert. Op voorstel van den heer D. H. Grünwald werd be sloten, do hulp van Waterstaat in to roepen voor verbetering van don Rijksweg Alkmaar—Helder en AlkmaarHaarlem. In verband met de niouwe dienstregeling der Ne derl. Spoorwegen zal aangedrongen worden op latere avondverbinding met Helder, aansluiting op den och tendtrein van 6.52' in Haarlem op den sneltrein naar Amsterdam en op buurtverkeer voor AlkmaarHel der en Alkmaar—Haarlem. Ten slotte merkte de heer G. Nobel op, dat hij te Den Haag zeer ongunstige berichten had ontvangen omtrent het Engelsch invoerverbod van geslacht voe, hetwelk voor het district der Kamer, vanwaar veel export van schapen en varkens plaats h'eeft, 'n ramp is te noemen. AFBRAAK VAN KROTTEN TE EMMEN. De correspondent van het Hdbld. schrijft: Het gemeentebestuur van Emmen heeft jaren lang den bouw van krotten en plaggenhutten gedoogd. Nu echter de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat de arbeiders die na 1 Juli j.1. nog In krotten woonden, bij de werkverschaf fing moesten worden ontslagen, is het gemeentebe stuur tegen de krottenbewoners strengere maatrege len gaan nemen. Vrij spoedig na de ontvangst van de ministerieele circulaire heeft het gemeentebestuur alle onbewoon bare krotten laten opschrijven en aan de betrokkenen, bericht gezonden, dat de woning uiterlijk 1 Juli 1926 moest zijn ontruimd. Aan deze aankondiging van bet gemeentebestuur hebben verscheidene hutbewoners geen gevolg gegeven, omdat zi) zeiden geen woning te kunnen krijgen, wat voor een aantal zeer zeker juist is, aangezien het aantal ledig staande woningen in de gemeente Emmen, veel kleiner is dan het getal onbewoonbare krotten. - De gemeentewerklieden zijn thans bezig de krot ten af te breken. Zij breken allereerst do ontruim de krotten af, maar bepalen zich daar niet toe. Ook de krotten welke zoo slecht zijn dat zij afgebroken moeten worden, haalt men tegen den grond, ook al zijn zij bewoond. Dit geeft soms aanleiding tot hartroerende toonee- len, wanneer vrouwen en jeugdige kinderen moeten aanzien dat zij onder den blooten hemel worden ge zet en hun slechte woning boven hun hoofden wordt afgebroken. Verleden week hebben medelijdende menschen een vrouw met eenige kinderen opgeno men, terwijl de man des nachts buiten moest verblij ven. Er zijn gezinnen, welke thans, evenals dieren bij gebrek aan iets beters in een kuil verblijven, terwijl zij weigeren de hun van gemeentewege aangeboden tijdelijke huisvesting in een logement, te aanvaarden, maar een woning eischen van de gemeente, aan wel ken eisch het gemeentebestuur niet kan voldoen, om dat het niet over woningen kan beschikken. DE RUN OP DEN GULDEN. De Limburgsche redacteur van „De Msb." schrijft uit Maastricht: Zonder het te merken zijn wij opnieuw in een va luta-periode terecht gekomen. Toen Dui,tschland. nu België, Luik begint voor Zuid-Limburg te beteekenen wat indertijd Aken was:' de groote inkoopcentrale. Eiken avond kan men uit de te Maastricht arrivee- rende treinen stoeten van met allerlei pakken'beladen koopers zien arriveeren. De treinen komen te laat binnen, want de douanen te Bijsden hebben nu druk werk. De Luiksche magazijnen en café's hebben I af en toe haast evenveel Limburgsch als Waalsch publiek. i De z.g. vrije mark to Maastricht, welke op Woens- dag wordt gehouden, is plots tot enormen bloei geko men. Op dit punt toont zich de Belgische valuta- concurrentie veel gevaarlijker dan de Duitsche, want de Belgen komen zelf hun waren brengen. Woens dags in den vroegen morgen komen zij> met Fordjes en karretjes, met groote koffers en kisten naar! Maastricht. Ze rukken aan van Verviers. Luik. Visé,1 Tongeren, Hasselt Maeseyck met schoenen, garen en band, stoffen (een mansbroek voor een guldenl) en keukengerei. In den laatsten tijd zien wij een waar koekoffensief. Peperkoek en wafels beginnen een specialen hoek van het geheel met kraampjes en uit stallingen gevulde enorme marktplein in to nemen. D epeperkoek wordt verkocht van 40 cent per kilo, de wafels van zes ivoor qen kwartje. In alle talen schreeuwen, zingen en gillen de verkoopers den lof j hunner waren. In echt „Vlomsch", Waalsch. Fransch, w^arneast zich het Joodsch-Bollnndsch toch nogj immer gelden laat. Het Limburgsch hoort gij nauwe- lijks meer onder de verkoopers, want het inheemsche element bij de venters verdwijnt tusschen al dat vreemde. Om de kakelbontheid te completeeren leu ren er nog wat Algerijnsohe of Turksche „Chouks" hun kleedjes, negers .(hier Krabbia's genoemd) hun ,.goed-voor-de-borst" en enkele Chineezen of Japan ners hun papierknutserijen. Voor toeristen die Zuid-Limburg bezoeken, kunnen wij .een wandeling over de z.g. vrije markt wel aan. bevelen: het is een bont, groot on zeer levendig schouwspel. De middenstand is er natuurlijk minder door ge sticht. De winkeliers ondervinden groote schade. De groote bakkerijen, die peperkoeken leveren, hebben vanwege deze valuta-concurrentie reeds den arbeiders moeten ontslaan. TREINONTSPORING. Eergisteravond hebben de treinen van en naar Rot terdam een half uur vertraging ondervonden door dat een kolentrein onder Fornis bij het begin van het rangeerterrein was ontspoord. Vier open kolenwagens warén omgekanteld en de inhoud was over het spoor gevallen. Het verkeer werd over één lijn gevoerd, waardoor eenige vertraging ontstond. Gisterochtend was,, naar de Dordr. Crt. meldt, hét euvel hersteld. AUTO-ONGELUK. Eergisteravond is op de Boschstraat te Breda een ernstig autobusongeluk gebeurd. Een autobus der gemeente kwam in aanrijding met een paard en een veulen, die terugkeerden van de stamboektentoonstel ling. Een tweede auto passeerde tijdens 't ongeval, met het gevolg, dat een man te fiets, die wilde uit wijken, onder de autöbus terecht kwam. Zijn borst kas werd ingedrukt, en een been bezeerd. Hij werd bewusteloos ergens binnengedragen. Het veulen kwam eveneens onder de bus, met het gevolg, dat het dier een been brak en moest afgemaakt worden. NOG EEN MIJNONGEVAL. In de staatsmijn „Hendrik", te Brunssum, op do z.g.n. 400 Meter verdieping is Donderdagmiddag te ongeveer twee uur do 22-jarige hulphouwer J. H., ter wijl hij bezig was kolen te lossen, zoodanig door eon steen, welke van het dak viel, op het hoofd getroffen, dat hij onmiddellijk dood was. DOOD DOOR 8CHTILD. Voor de Haarlemsdne rechtbank heeft gister ge; diend de zaak van het ernstige auto-ongeluk naoy Bennebroek, waarbij de 19-jarige E. R. Verkade, leerling van de middelbare technische school1 te Haarlem, om bet ftrrsn Is gehwarto. Verdachte was ruim 20 mHJioen roebel per jaar. Hierin is u5t den J. K. uit HiDegom, dien was ten laste gelegd het sI- 1n- 1 -»-• ongeluk te hebben veroorzaakt, door plotseling zonder eenige waarschuwing links te zijn gaan rijden. Verkade reed op een motorfiets ;nofc oen an deren leerling van de middelbare teohni>che school. aard der zaak niet begrepou do schade, die hot; jachtbedrijf van de .talrijkheid der wqIvch onder vindt. t De tot nu toe gevolgde be>trydihg> vvij-zc Êiet' uitloven Yan premies voor gedood o wolven en et nu en dan organiseoren van drijfjachten. ech ter meestentijds op kleine schaal) wordt ten eenon- Inale onvoldoende geaoht. Daarom is thans besloten om godurende de eerstvolgend o Jarml rcgolmatig. op vastgestelde tijden, drijfjachten op groote scha J to organiseoren en daarby systemafoson te werk to gaan .Op die wijze hoopt men er in to slagen, d thans zoo ernstige wolvonplaag binnen af zienbaron tijd te overwinnen. DE LONDENSCHE MELK VOORZIENING TIJDENS DE STAKING. in „liet Alg. Zuivel- en Melkhyg. WbL" wordt de organisatie beschreven van do Loudensoho melk- voorzicniug tijdens do staking. .De algomeeite «üakiing vond do Bxitsohe regeoring .met onvoorbereid. Iteeds in December jl. koelt; laatstgenoemde zich met vertegenwoordigers van •don jLundonsokcn melkhandel in verbinding ge steld om te overwogen, wat er in geval van oen spoorwegstaking moest gebeuren om Londeu van melk to blij ven voorzien. Er hebben toen in het ge heim verscheidene voorbereidende besprekingen plaats gehad en toen do aJgemeeno staking was af gekondigd, was men gereed om onmiddellijk met het nieuwe werk te beginnen. Het eerst noodige was, een centrale macht de be schikking te geven over alle melk welke in Jamden kwam. Hiertoe was het „London Miflc Pool Com- 'mittee" gevormd, dat naar aanleiding van een door de regeering speciaal uitgevaardigd melkbosluit over alle melk de beschikking kreeg. Tegelijkertijd was eon van de eerste officieele mo- dedealingen aan de Londenscke bevolking, dat maat regelen waren getroffen om iiaar geregeld, ook ge- durende de staking, van melk te voorzien, wat een I groote geruststelling was. L Het melkproduetiogobiod van Londen, 400 K.M. in doorsnede en ongeveer 2i).ö<)0 boord*'.rijen tolhui de, was in 7 districten ingedeeld, torwyi in elk distriot een aantal ontvangplaut-.en was uitgezet, welke door vrijwilligers werden Ixxjiend. Hier moe-s ten de boeren volgens instructies, dio zij vuoratj hadden ontvangen, hun melk -afleveren. Van <ki Beiden, werden door de aanrijding over de tramrails geslingerd. B. kwam er goed ai, doordat hij jrioh stevig aan het stuur vasthield; Verkade liep oen ter een aantal verwondingen ox> en kreeg inwendige verbloedingen; hij overleed kort na de aanrijding. Bij de behandeling van de zaak bleek dat K., dio den auto bestuurd had, met den inzittende v. T. verschillende koeren had aangelegd, en dan bier had gedronken. Volgens den vêldwaohttsr vorkcor don beiden in staat van dronkenschap. «Eisch8 maanden gevangenisstraf. Mr. van Dam meende dat de schuld van ver dachte niet vaststond, sube. pleitte hij voor oen voorwaardelijke straf. Uitspraak 22 Juli. HET DRAMA IN DE BERBERISSTRAAT TE AM STERDAM. De vrouw, dio haar vijfjarig kind in haar woning in de Berberisstraat met een touw worgde cn daarna zichzelf met een beitel ernstige wonden in de buik streek toebracht, is in het Binnengasthuis overle den- Door haar dood zullen tal van punten in dit drama voör goed onopgehelderd blijven. Het staat vast, dat de man in deze zaak geheel vrijuit gaat. WIEKING ERWAARD. Onze nieuwe winkelier, de heer Jb. Kuiper, had Donderdagmorgen, op weg zijnde naar Schagen, een leelijke schadepost. Toen hij ongeveer 10 minuten van huis was vertrokken, liep het lemoen van den wagen, waardoor het geheele zaakje, waaronder pl.m. 1500'eieren en de noodige boter, bij den wal neer te water geraakte. De ke't bleef op den weg. ANNA PAULOWNA. De hoor E. Kok, voorheen kommies le klasse to Anna Paulowina, thans te Arnhem, is bevorderd tot don nieuw ing es belden rang van Assistent. VLEKZIEKTE. Gevallen yan vlekziekte bij de varkens kwamen voor te fTariughuizea, Kolhorn en Wieringerwaord. - PETTEN, ®De Vakantiekolonie to Potten blijkt meer en meer in eene bestaande behoefte te voorzien. Ge regeld zijn 50 a 60 kinderen opgenomende oen gaat niet weg of oen ander vervangt zijnt plaats* De kuur is voor allen eon ware gozondiraiaakuur, wat wil men meor: Frisscho lucht in overvloed, voe ding naar den eisch zoo 't moot. Strand eu duin, da zoute vloed, doen het lichaam o zoo good. VOOR EEN NIEUWEN ZEPPELIN. Van 11 tot 18 Juli zal in geheel Duitschland een groote collecte worden gehouden voor het bouwen van een nieuw luchtschip. Dr. Eckener hoopt op deze wijze de 4 millioen bijeen te krijgen, die hij voor eon nieuwe Zeppelin noodig heeft. Over de plannen van Eckener wordt gemeld, dat hij er nog steeds ernstig over denkt een tocht naar de Noordpool te ondernemen. Voor dit doel zal een speciaal luchtschip worden gebouwd, dat onder alle omstandigheden zal kunnen landen, waardoor het doen van wetenschappelijke waarnemingen op den tocht zeer zal worden vergemakkelijkt. Voorts staat ook een nieuwe reis naar Zuid-Amerika op zijn pro gramma. Dr. Eckener zou voor dezen tocht vertrek ken van de Spaansche kust. VERKOOP VAN EEN WATERVAL IN NOORWE GEN. De regeering heeft het Storting voorgesteld, dat <le waterval Glomfjord, b^hoorende aan den staat, zal \yorden geëxploiteerd door <le Engelsche firma Viz Aluminium Corporation Ltd. Het nieuwe concern zal een gedeelte overnemen van de geregelde productie van aluminium, welke nu in Engeland plaats heeft. ERNSTIGE TRAMBOTSING. Door onachtzaamheid van den bestuurder reed gisterochtend te Berlijn Tempelhof een tram in volle vaart op oen andere tram, die langzaam reed. Beide trams zaten vol werklieden, die zich naar hun werk begaven. 19 menschen werden gewond en 11 hunner moesten naar een ziekenhuis worden gebracht. De schuldige bestuurder is ontslagen en zal worden vervolgd. ZONDER GENEESKUNDIGE VERZORGING. Men meldt uit Berlijn: De strafgevangenis van Berlijn Spandau is sinds 1 Juli zonder arts. Na afloop van bet contract Van den vorigen geneesheer heeft men vóór de functie geen liefhebber meer kunnen vinden, -daar zij te slecht betaald wordt. In de gevangenis zijn 261 per sonen opgesloten, die geheel zonder geneeskundige hulp zijn. Op het rijksdepartement van justitie zal nu de kwestie worden besproken metvertegenwoordi gers van de vakorganisatie der geneesheeren. EEN ONVERWACHTE ERFE VIS*. Een arbeidersfamiiie te Stolp in Pommeren, die op zeer bescheiden voet leefde, heeft van een sinds lang naar Amerika vertrokken bloedverwant 180 millioen dollar geërfd. Deze bloedverwant de reeder Stubbe uit New-Yo'rk had Stolp jaren geleden verlaten, daar hij het met zijn vrouw, die aan kleptomanie leed, niet kon vinden. De vrouw is in den loop van dit jaar in armoede overleden. Over de verdeeling van hot geërfde zijn de verschillende leden der familie het nog niet eens kunnen worden. GEEN NIEUWE RIDDERORDEN MEER IN ITALÏ& Mussolini heeft besloten, dat tot den zomer 1927 geen nieuwe orden zullen worden verleend. MALVERSATIE. Naar de Izwestia meldt, zijn érnstige malversa ties ontdekt; bij bet militair "bestuur van Jokaifeeri- nenburg. In verband hiermede zijn 14 burger ambtenaren gearresteerd. HET NOODWEER De berichten over slecht weer uit geheel Duitsch- land houden aan. Vooral Thuringen, Saksen en Frankenland hebben gisteren weer groote schade ge- 'leden door zwaren regenval. BE STRIJD TUSSCHEN SPOORWEG EN AUTO BUS IN DENEMARKEN. In 1908 en 1918 heeft; de Doans'ohe Rijksdag plan nen tot aanleg van een groot aantal spoorwegen door het geheele land goedgekeurd. Sedert dien ie de autobus don spoorwegen meer en moor concur rentie gaan aandoen en derhalve was bij hot laat ste bogrootingsdobat de. instelling van oen com missie geopperd, om na te gaan or en zoo "ja welke ontworpen lijnen achterwege konden blijven. Deze commissie heeft thans haar rapport uitge bracht. Zij beveelt aan den aanleg Van drie lijnen, waaraan reeds begonnen is, voor onbopaalden tijd op te schorten en 83 lijnon, waaraan nog piet be gonnen is achterwege te laten. Wanneor aan deze aanbeveling gevolg wordt gegeven, zalf een bedrag van 95 miuioon kunnen worden bespaard, waarvan de staat 45 millioen zou hebben te betalen. WOLVEN IN RUSLAND. Gedurende do laatste jaren itf de woTveni>Iraag in de «owj'et-unie sterk toegenomen en speciaal dit jaar is zij zeer ernstig. Alleen in de Russische repu bliek wordt het aantal wolven thans geschat op ongeveer 100.000, terwijl jaarlijks ongeveer een. ntif- lioen stuks vee aan roofdieren" ten prooi valt, het geen voor de boeren een echode betoekent van ontvangplaatsen ging de melk duu naar deu moik- troin, bestaande uit vrachtauto's die voor het; lx>- treiïonde distriot langs eon vasté route liepen. In het hoofdkwartier in'liyde Park waern sub-coinmis sies geïnstalleerd voor elk district, die voor .een ge- 1 regelden loop van deze melkconvooien te zorgen hadden. Elk convooi dat in Hyde Park binnen kwam, word onderscheiden deor een gekleurd kan toeken op de auto's, cn had zjjn eigen out laad plaats en oen eigen toegang tot Hyde Park en uitgang voor vertrok. Gedurende de .staking werd langzamerhand do geheele aanvoer van melk weer verlegd v.an het vervoer per auto-eonvooi naar dat por trein. Bij de distributie maakte men gebruik van de normale kanalen, zoodat men alleen to zorgen had dat do beschikbare melk over tle melkinrichting*<n verdeeld werd, hetgeen, afgezien van kleine niooi- Iijkheden, volkomen gelukte. Op d.<-n m r- feu I van do staking slaagde men or reeds in, elke niolk- 1 inrichting 50 pet. to bezorgen, van 'do benoodigdo hoevoeLheid melk. Den tweeden dag kon deze hoe veelheid tot 75 pet. worden opgevoerd en van den derden dag af kroeg reeds elke melkinrichting do volle hoeveelheid melk, die zij noodig had. I Het Gonimittoo gebruikte in den aanvang 1500 I vrachtauto's, door vrijwilligers bemand. De regeoring verleende steun in don vorm van bo- vengenoemd besluit en .door het Gommittee do beschikking te geven over de noodige vrachtauto's on over Hyde iark. Voorts keurde zij goed dat do melk, ingevolge de onkosten, 2 ponnios per quart I verhoogd werd. •DU BLIKSEM INGESLAGEN. j Te Berusteiü in .Beiereu is tengevolge van 't in slaan van don bliksem de voormuur van een gym- nastioklokaal waar 40 menschen voor hot onweer schuilden, ingestort. Veertien ervan zyn zwaar go- kwetst. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Uit Augsburg, 8 Juli. Kunige arbeiders, die bi; i Simbach' door een onweersbui werden overvallen I zochten een schuilplaats onder een boom. Deze werd door den bliksem getroffen, waarbij vier der mannen j op slag werden gedood,( drie zwaar en de anderen licht gewond. BESCHULDIGINGEN TEGEN NOORSCHE OUD MINISTERS. Een V. D. bericht uit Oslo meldt, dat de links- socialistische en communistische leden van het ka binet voornemens zijn om een aantal ministers van het vroegere conservatieve kabinet-Berge voor de rechtbank te dagen wegens verkeerdheden bij hun ambtsvervulling. De aanklacht luidt, dat hot kabinet- Berge een paar jaar geleden de later failliet gegane Handelsbank 25* millioen kronen ter beschikking heeft gesteld, hetgeen eerst later toen hei kabinet Mowinckel de geheime acten heeft geopend, aan het licht is gekomen. Deze 25 millioen kronen zijn ver loren gegaan. Een commissie van het Storting houdt zich sedert het voorjaar van 1926 met deze aangele genheid bezig. Van do tegenwoordige ministers worden de minis ter van Oorlog. Wefring en de minister van Arbeid. Venger, door deze aanklacht getroffen. De rechtscho partijen hebben gedreigd, ingeval het Storting «een besluit mocht nemen om een aanklacht in ie dienen, ook het kabinét-Mowinckel te zullen aanklagen. GOED AFGELOOPEN. Toon Briand en Caillaux zie Dinsdag te Parijs naar de Kamer begaven, zijn zij bijna hot slachtoffer geworden van een autobotsing. De auto, waarin zij naar het Kamergebouw reden, kwam in botsing met een andere auto. Van beide voertuigen werden de ruiten vernield. De inzittenden werden niet gewond. DE STAKING TE ANTWERPEN GEëINDIGD. Do toestand met betrekking tot de staking in de haven is volkomen veranderd door tusschenkomst van den gouverneur van de provincie en den burge meester van Antwerpen. Wegens de gebeurtenissen van de laatste twee dagen, o.a. het oploopen van liet pond' sterling, hebben de werkgevers, in het belang van het land zelf besloten, het werk tot eiken prijs to hervatten. Het werk zal mitsdien overal worden hervat. OP EEN KLIP. De Australische passagiersboot Cooraor is aan de kust van Queenslahd op een klip gestooten. Een tele gram uit Sydney meldt dat de 200 pessagiers door toegeschoten stoomschepen gered zijn, maar hot schip is verloren. EEN SPOORWEGONGELUK, DAT GOED AF LIEP. Een sneltrein op del Jjn Livefpftol-Norwich is oergis- ter bij het statiorl Brentwood op eon langzaam nade renden goederentrein, die op verkeerd spoor rocdj go- botst. Doordat beide machinisten do botsing op vrij gfooten afstand konden zien aankomen, is do schade beperkt gebleven tot -ontzetting van de locomotie ven on lichte beschadiging van de eerstvolgende wa gens. Beide machinisten werden licht door glasscher ven gewond; drie passagiers liepen lichte kneuzin gen op. EEN FAMILIEDRAMA. Uit Verviers wordt bericht,, dot landbouwer Koch in een .aanval van waanzin zijn vijf kinderen met revolverschoten hooft gedood en voor dat men dit kon verhinderen, do revolver op zichzelf richtte en zich doodschoot.

Schager Courant | 1926 | | pagina 10