Modem uitgevoerde PORTRETTEM Vacantie PUROL Gemengd Nieuws. Atelier Niestadt, Schagen. i nevens persoonlijke hulp gaarne gratis beschikbaar. Zoo noodig, zal voor den optocht met muziek van i „Onder Ons", de straat worden besproeid. Bij. gunstig weder zal dus de openlucht-uitvoering alhier stellig een schitterend verloop hebben. ONZE TEGENWOORDIGE JEUGD. Ongeveer overal hoort men do klacht, dat de klachten over do moeilijkheden van 'de opvoeding. En het is Mr. T. W. J. G. Snijder van WieBa- kerke, voorzitter der Vereeniging tegecn Drankmis bruik geweest, die bij de opening van de algomeenó vergadering van dien Raad jl. Woensdag daaraan ©enige beschouwingen heeft gewijd, waarvan wij het onderstaande laten volgen: Er is in de maatschappij, vooral onder haar 'jon gere leden, in den J'aatsten tijd een verandering j gekomen, die voor haar niet uitsluitend» goeds schijnt jte voorspellen. Een zucht naar onafhanke lijkheid, die door het verwerpen van de natuurlijke, goede leiding in bandeloosheid on overmoed ont aardt; een zich onttrekken aan het gezag, dat op gTond van bloedverwantschap, hoogerea leeftijd en rijpere ervaring recht heeft erkend te worden; een opzettelijk breken met beproefde regelen en go- woonten, waarbij de jeugd niet meer vraagt, of zij goed en heilzaam werkten, maar .zich uitsluitend -v Iaat leiden door het voorop gestelde wanbegrip l; dat zij verouderd 2nn en niet meer passen in dezen modernen tijd; een bot vieren van het aldus^ steeds sterker wordend verlangen naar ontspanning en genot. waaraan niet langer een verstandig onder scheidingsvermogen de grenzen stelt, welke in het belang van geest en lichaam behooren te worden in acht genomeneen terugdringen van de eisohen van Slicht ter wille van de nieuwe leer, dat ook over- reven en vaak ongepast genot deugd is en dat ware levensvreugde ook met valsche munt kan wor- den gekocht; een daling van het peil' van geeste lijke en materieel© eerlijkheid; een vermindering van medegevoel met anderen en van het besef,l# dat ieder verplicht ia anderen geen leed te doen, inte- geudeel hulp en steun te verleenen, voor zoover j. aie redelijk gevorderd mogen worden; een afne mend verantwoordelijkheidsgevoel zoowel met be- trekki.ng tot zich zelf alis tot zijn naaste omgeving en tot de geheele samenleving: een steeds aangroei- end individualisme, waarbij net eigen ik op den j voorgrond wordt gesteld als voornaamste doel, en geen rekening wordt gehouden met den eisch van I saamhoorigheid en van gezamenlijken opbouw van de maatschappij, zonder wellis in-acht-neming de sociale toestanden meer en .meer onbevredigd wor- den. Ziehier de verschijnselen der zoogenaamde moderne levensbeschouwing. „Het spreekt vanzelf, dat deze mentaliteit van het jongero geslacht en door zich zelve en door de vormen, waarin zü Zich uit, ook van invloed is op het drankgebruik. Zoo is het inderdaad. Bij de vermaken van de tegenwoordige jeugd neemt het alcohol-gebruik een voorname plaats {in, niet zoozeer als doel, doch als noodzakelijk bijkomend middel tot verhooging, zooals zsq meent, van genot en omdat het geacht wordt er eenmaal bij te hoo- ron. En niet het minst bij de beschaafde jeugd, die toch beter moest weten. En dit in treurige afwijking van vroeger zoowel bij meisjes en jon ge vrouwen als bi] de mannelijke sekse. Evenmin als het_ rooken van veel sigaretten is het drinken van wliiskey meer het twijfelachtig treken van voor rang der mannelijke helft van de uitgaande wereld. En op beide helften doet die gewoonte van alcohol- gebruik geleidelijk haar nooalottigen invloed gel den het peil van eerbaarheid .en kuischheid daalt er door, de zeden worden losser, de hoogheid van de vrouw wordt in het oog van de jonge niann!em( zelf omlaag gehaald, en zoo wordt de ongedwongen en buiten controle gestelde omgang ^tusschen beide geslachten tot losbandigheid, die de aangeboren schaamte onderdrukt en de begrippen van zede lijkheid verstompt. „Gelukkig is dit beeld van de moderne jeugd nog niet overal terug te vinden, maar niettemin is het natuur-gotrouw voor wat de groote steden be- treft, zoowel in ons land als in het buitenland. On- danks,. of wellicht juist ten gevolge van het ab- 1 solute en althans in naam strenge drankverbod wordt dat bederf der jeugd niet net minst in de Vereen igde Staten waargenomen, j „Misschien is het hier geschetste verval 'reeds I te ver doorgedrongen en heeft hpt vele jonge vrou wen en aanstaande moeders is het niet Gode geklaagd 'dit verheven, woord in dit verband te moeten noemen? ik zeg heeft het kwaad Zoo- velen reeds te zeer omvangen om hen nog daarvan terug te brengen. De toekomst van ons volk edscht intusschen,. dat geen poging daartoe ongebruikt wordt gelaten." Met de Magirusleddw heeft «3» tvaudweer de slan gen boven het dak va nde fabriek geleid, zoodat ook van boven de vuurzee werd bestreden. Het dak is vrijwel doorgebrand, terwijl de eerste en de tweede verdieping, oude fabrieksruimten met zware balkenzolders, totaal zijn uitgebrand. Op de eerste verdieping bevonden zich de bergplaats voor emballage, de paktafels voor bonbons en suikergoed, voorraden cacaoboter, suiker, enz. Op de zolderver dieping waren oude kisten, doozen en tonnen opge slagen. Gelijkvloers stondon de machines, die van de waterschade hadden geleden. Het vuur heeft de be nedenruimten niet bereikt. Omstreeks zeven uur was men den brand meester, welke tot het fabrieksgebouw beperkt is gebleven. De oorzaak van den brand is niet duidelijk. Vermoed wordt, dat hij is uitgebroken op de tweede verdie ping. Gelijkvloers stond een brandende kachel, waar van de pijp door de zoldering heen naar den dak schoorsteen leidde. Die pijp moet gloeiend zijn gewor den. De firma Karis is tegen brand verzekerd, doch niet tegen stilstand in het bedrijf. Ter verzachting en genezing van stuk- geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonne brand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30, Tube 80 ct ANNA PAULOWNA. Openbare vergadering van den Raad der gemeen te Anna Paulowna, op Woensdag- 21 Juli 1926, des namiddags te 3 uur ten raadhuize, alwaar de voi- fnde punten zullen worden behandeld. Notulen. .2V Mededeelingen. .3. Voorstel: tot het sluiten der geTdleenilijg va© l f48400.—7 met do Algemeen© Friesoho I/erenr- verzekering Maatschappij togen 4V* pet. a pari en enkele verdere bepalingen. 4. Voorstel tot wijziging der instructie van dein Gemeente-ontvangertot het duiten van een rekening-courant-ovetreenkomst met de Boeren leenbank en tot het vaststellen van het bedrag- der zekerheid op minder dan 1/10 van den ont vang. Aanbieding Gemeenterekening 1925. (6. Rondvraag. OM EEN KIND. i In de Limb. Koer. vinden we het volgende relaas uit Geleen: „Alhier heeft zich dezer .dagen een zonderling feit •voorgedaan. Vrouw S., die reeds vóór haar huwelijk kinderen had, heeft deze destijds aan anderen weg gegeven. Een dezer kinderen vertoefd nog steeds op Heer- lerheide. Vrouw S. trachtte meermalen dit allerlief ste kind terug te bekomen, altijd te vergeefs, totdat ze dezer dagen er in slaagde, het kindje, dat inmid dels 3 jaar was geworden aan haar pleegouders te 'onfnemen. Direct kwamen de pleegouders naar Ge- leen om te trachten op hun beurt de kleine, die zij met zooveel zorg hadden grootgebracht, weer huis waarts te voeren. Dit lukte pas Zondag J.I., even voor de Hoog mis bij de Paters Carmelieten. De pleegvader, geholpen door eenige zijner vrien den, pakte 't kindje, dat met een zu9je een boodschap was gaan doen, op, zette het op een fiqts en reed te rug naar Heerlerheide, terwijl ze luid nagejoeld wer den door vrouw S., die alles uit de verte had zien ge beuren. De politie tracht deze zaak tot een goed einde te orengen." FABRIEKSBRAND TE SCHIEDAM. Eergisteravond omstreeks half zes ontdekten twee mrveilleerende agenten van politie in de Gom- en Suikenverkfahriek van H. M. Karis aan de St. Anna- '.ustorstraat te Schiedam een hevigen brand. Zware ookwolkon stegen, uit het gebouw omhoog, waardoor le brandweer, die onmiddellijk met veel materiaal ter plaatse was, haar werk met groote moeite te ver- ichten kreeg. Van vier zijden tastte zij, onder leiding van den commandant den heer H. Aikema, het vuur aan, dat bit de eerste en tweede verdieping met geweld naar auiten sloeg. Dichte rookwolken trokken over de stad, waardoor en groote menigte naar het terrein van den brand itroomde. ONWEER» Eergisternacht ontlastte zich boven Sittard en omgeving een zwaar onweer, gepaard gaande met hevige regenbuien. Weldra stonden meerdere strar ten Blank. De bliksem sloeg in verschillende hui zen, alwaar 'materieefe schade werd aangericht, gelukkig zonder persoonlijke ongevallen. Zoo werden o.a. twee woningen door het hemel vuur getroffen in de Akkerstraat en twee hotels nabij het station. Meerdere hoornen werden 'ont worteld. Door de zware onweersbuien gepaard gaande met hagelslag werd veel schade toege bracht aan de te velde staande vrachten. DOOR EEN MOTORRIJDER. Men meldt uit Geldermalsens Nabij het zeer gevaarlijk kruispunt Rijksstraat wegLingedijk reed een motorrijder uit Vlanen een wielrijder aan, waardoor deze kwam te valleen. De motorrijder gaf na de aanrijding onmiddellijk vol gas om weg te komen. Door den schok sloeg de duorijdster, mej. P^uit Culemborg, van de duo zitting. Zij werd eenige meters meegesleurd. Met een gapende hoofdwonde en .een gebrokèn rugge- graat werd zij opgenomen en naar het ziekenhuis te Culemborg vervoerd. Zij is stervende. De wielrijder moest zich eveneens onder dokters behandeling stellen. Tegen den motorrijder is prooee-ver baal op gemaakt. i i GEEN AANGENAAM AMBT. De deurwaarder Hooghiem uit Leeuwarden, moest te Marssum» een woonschip ontruimen, dat werd be woond. door den bouwvakarbeider F. C. K. Het stond dezen niet aan, dat de heer Hooghiem de hem opge dragen taak wilde uitvoeren. De bouwvakarbeider richtte nl. een geladen revolver op den deurwaarder. Deze haalde assistentie van een wachtmeester der marechassee., die daar In de buurt sureilleerde. Ook nu nog volgden bedreigingen mej de revolver. Ten slotte zag de bouwvakarbeider zich verloren, wierp het vuurwapen in de vaart en liet toe, dat de heer Hooghiem het schip ontruimde. De man werd aangehouden en in het huis van be waring opgesloten. De revolver was reeds opgevischt. Deze bleek gela den te zijn. EEN VREEMDE PUT. In het huis' van den landbouwer Frenken te Meyn- weg onder Herkenbosch bevindt fcich een waterput van 19 meter diepte. Het water staat onder normale omstandigheden ongeveer anderhalven meter hoog. Echter bij groote depressie in den dampkring, tegen den tijd dat het gaat stormen of zwaar regenen, be gint in den put een gehuil en geloei of alle geesten van de onderwereld er kermis houden, aldus de „L. K." Het water stijgt dan zoo hoog zelfs, dat het door de keuken loopt en met kracht uit de reten van den putdeksel opspuit. De verklaring van dit allerzonder lingst verschijnsel heeft nog niemand kunnen geven. Bekend is, dat dicht bij den ,put op ongeveer 17 me ter diepte een waterader loopt. Het land is er heu velachtig en de boerderij ligt hoog. TELEURGESTELDE LIEFDE. In een dorpje onder den rook van Leiden, ver loofde de dokier zich met 'n meisje, dat niet in het dorp woonde, tot groote teleurstelling van.... som mige meisjes uit de plaats, die in stilte een oogje op den knappen dokter hadden en hem. zijn 40 jaren ten spijt, voor haar een goede partij achtten. Onder deze meisjes was ook een onderwijzeresje, dat gerui- men tijd patiënte van den- dokter was geweest. Uit een vriendelijk woord van den geneesheer trok zij ln stilte al de conclusie, dat de arts haar niet ongenegen was. Zij kwam hom wel eens „toevallig" tegen vaagde het zalfa wel eens, hem een briefje te schrij ven. Langs lijnen van geleidelijkheid zou zij zijn hart veroveren en zij droomde zich al meesteres in de aar dige villa met den grooten tuin met zijn rozenbedden en vruchtboomen. En daar kwam nu verloving van den dokter met een ander, als een donderslag bij helderen hemel. 't Meisje zon op wraak. Op het meisje, dat niet in het dorp woonde, kon ze zich voorloopig moeilijk wreken. Op ,.h^m"., dien zij nog altijd lief had, ver mocht ze het ook niet te doen, wat bleef er dan! anders over, dan de mooie rozenbedden en de rij- rde perziken, peren en appels, die immers straks „indringster" uit zijn hand zou ontvangen? Dat zou ze voorkomen. In het# stille van den korten zomernacht, toen de dorpelingen den' slaap des onschulds sliepen en de dokter allicht droomde van zijn meisje, drong zy den tuin! bin nen en vernielde er de rozenbedden, de rijpende perziken werden van de takken geslagen en de tuin werd tot >een wildernis gemaakt. De dokter heeft de zaak bij de politie en justitie aanhangig gemaakt en het gevolg zal' zijn, dat 't meisje voor den rechter zal' komen wegens opzet telijke vernieling. Wat een stille liefde al niet een Tcwaad kan brouwen? zegt de Tel'. GEMEENTE WARMENHUIZEN- Ingeschreven over de maand Juni 1926. Geboren: Jantje, dochter van Jan Blankman en van Trijntje de Vries.Triintj'e, dochter van Pieter Wortel1 en van Trijntje Dekker. Wilhelmus Anto- nius, zoon van Simon Ligthart en van Catharina Vader. Candida Catharina, dochter van Adrianus Texelaar en van Alida Huibers. Comelis Petrus, zoon van Johan Burger en van Johanna Jonker. Maria, dochter van Johannes de Nijs en van Maria Sljjkerman. Ondertrouwd: Cornelïs Bloetjes, ond 85 Jaar en Geertrude9 Mekken, oud 21 jaar. Gehuwd: Antonius Petrus Pronk, oud 26 jaar en Catharina Antonia Vlugt, oud 18 jaar. Nicolaas Tesselaar, oud 29 jaar en Catharina Berkhout, oud 23 jaar. Theodormf Smit, oud 24 jaar en Marga- retha Ooievaar, oud 23 jaar. Overleden: Jan de Bruin, ond 72 j'aar, echtge noot van Johanna van IJzendoorn. Melndort Dek ker, oud 75 jaar, echtgenoot van Anna Maria Tak. Anna Konijn, oud 64 jaar, echtgenoote van Wil lem Huibers. Klaas Giftjes, oud 64 jaar, echtgenoot van Jaooba Honsbeek. Engel Paarlberg, oud 51 jaar, echtgenoot van Naatje Frans. DRIE MENSCHEN VERDRONKEN. Dinsdag zijn in de Leine bij Hannover drie Jonge lieden, die bij het baden in een kolk waren geraakt, verdronken. DRIE MJLLIQEN KRONEN. Naar do te Innsbruck verschijnende Tiroler Anzel- ger meldt, is te Kufstein de ijzeren brandkast van de spaarbank opengebroken,' waarbij een bedrag van o330 millioen kronen werd ontvreemd. De inbrekers lieten de effecten liggen. INBRAAK IN EEN BANK, I Uit Oslo wordt gemeld, dat een groote diefstal is gepleegd in de gepantserde gewelven van de Boe- renbank. Buitenlandsoh geld, cheques en assignaties ter waarde van meerdere honderdduizenden kronen! (Zijn gestolen. De directeur van cle Bank verklaarde dat het om een hoog bedrag gaat, maar de juiste som wilde hij niet noemen. De bank was tegen dief stal verzekerd, en er zijn maatregelen genomen, dat de cheques niet worden verzilverd. DE WARMTE IN BERLIJN. Naar het Meteorologisch Instituut te Berlijn me dedeelt, is Berlijn Donderdag de heotste stad van Europa geweest, 's Morgens om 8 uur was de tem peratuur reeds 27 graden, die in den loop van den morgen tot 29 graden opliep en in den middag het hoogtepunt van 31 graden bereikte. Een ongeveer even hooge temperatuur heerschte alleen in Roe menië. DOOR DEN BLIKSEM. Gistermorgen liep het Turksche tentoonstelling schip „Karadenitz" de haven van Hamburg bin nen. Kort na de officieele begroeting, toen bijna alle gasten bet schip reeds hadden verlaten, ge beurde er een tragisch ongeluk, meldt het Wolff- bur. De Turksche consul te Hannover, Koopmann, werd aan boord door den bliksem gedood. DE REIS VAN KONING BORIS VAN BULGA RIJE. Naar de correspondent van de „Times" te Sofia meldt, zou de veelbesproken reis van koning Boris naar hetbuitenland een ontmoeting ten doel heb ben met prinses Giovanna, de jongste dochter van den koning van Italië. De premier, naar een en ander gevraagd, ver klaarde slechts, dat de koning op den leeftijd is om te trouwen en „dat koning Victor Emmanuel een huwbare dochter heeft meer kan niet ge zegd worden". De correspondent van hetzelfde blad to Genua meldt, dat koning Boris met zijn zuster te Luzern is aangekomen en dat hij eenigen tijd in Zwitser land denkt te blijven. TEGEN MATIGE PRUZEN. lederen dag geopend. Ook Zondags. EEN OPZIENBARENDE ARRESTATIE. Ruim een jaar geleden verdween te Maagden burg de boekhouder van de fa. L. Haas A.G., de bolding company van een groot aantal machine-, ijzer- en suikerfabrieken. Aanvankelijk vermoedde men, dat de man malversaties had gepleegd, maar meer en meer kwam men tot de overtuiging, dat hij het slachtoffer van een misdaad was geworden. Er werden verschillende personen in hechtenis geno men, die men ervan verdacht hierbij dc hand in het spel te hebben gehad, maar ze moesten, de een na den. ander weer in vrijheid worden gesteld. Giste ren heeft nu de politie den bekenden-grootindustri eel Rudolf Haas, den directeur-generaal van de on derneming gearresteerd. Hij wordt er van beschül- digd, zijn boekhouder te hebben laten vermoorden, daar deze er achter was gekomen, dat zijn patroon met de aangifte voor de belastingen had geknoeid en dit feit aan de belastingautoriteiten wilde mede- deelen. Op dezen zelfden dag waarop bij ten belasting- kantore zou worden ontvangen, verdween de boek houder spoorloos. Het is thans gebleken, dat de chauffeur van den heer Haas den boekhouder had uitgenoodigd, een autoritje met hem te maken, en onderweg zou deze door een werkelooze, die daar voor speciaal door den heer Haas geëngageerd was, vermoord. De chauffeur en de werklooze heb ben een volledige bekentenis afgelegd, de heer Haas alleen ontkent nog. HET GEVOLG VAN EEN ROYEMENT. De rechter in de Kings Bench heeft gisteren uit spraak gedaan in een nieuw soort geding. Kapitein Peter Wright, de klager eischte schadevergoeding van de deftige Bath-Club, omdat hij uit die club ge- stooten was om andere redenen dan in de statuten bepaald is. De kapitein is schrijver van het boek portretten on kritieken", waarin hij o.m. over het particuliere leven van wijlen Gladstone verschillende bijzonderheden heeft opgesomd, waaraan velen aan stoot hebben genomen. De tegenwoordige Lord Glad stone en een van zijn jongere broers, beiden ook lid van de Bath-Club, eischten de uitstooting van kapi tein Wright wegens eerroof en aanranding van den goeden naam huns vaders. Een ledenvergadering werd belegd, Waartoe de kapitein niet was uitge noodigd, en de 22 opgekomen leden besloten op voor stel van lord Gladstone met algemeene stemmen den kapitein te royeeren. Hot bestuur poogde den kapitein te bewegen ont slag te nemen, maar deze weigerde en toen hem on geveer een maand geleden, op grond van bovenver meld besluit, den toegang tot de Realiteiten ontzegd werd on brieven, die aldaar aan zijn adres gericht waren, geweigerd werden, heeft de kapitein een eisch tot schadeloosstelling ingediend. De rechter heeft dien eisch op formeele gronden moeten toe,- wijzen, omdat inderdaad „eerroof" niet in de statu ien vermeld sond als reden van vervallen verkla ring van het lidmaatschap. De kapitein kreeg giste ren 100 p.st. schadevergoeding toegewezen, tmaar zijn lidmaatschap blijft hij kwijt; echter krijgt hij nog 25 p.st. extra wegens „aanranding van zijn goeden naam." HOTELBRAND. Dinsdagnacht is te Tannersville in den staat New- York een hotel afgebrand, waarbij 12 personen den dood vonden, terwijl verschillende andere personen ernstige brandwonden opliepen. Verscheidene ilogé's sprongen in nachtgewaad uit de vensters. Et worden nog 23 personen vermist. Na den grooten hotelbrand te Tannersville bij New York zijn tot dusver vijftien lhken in de ruine gevonden. De brand in 't luxueuse hotel brak uit te middernacht, ioen de meeste gasten reeds te bed la gen en het vuur verbreidde zich zoo snel, dat velon zich slechts konden redden, door uit de ramen te springen, waarbij ze min of meer ernstige verwondin gen opliepen. Zoo wierp een moeder haar kind van de derde verdieping naar beneden en sprong het zelf daarop na;. De jongen bleef vrijwel ongedeerd, maar de toestand der moeder is hopeloos. Een deel der slachtoffers moet in den rook gestikt zijn. DE WATERSNOOD IN DUITSCHLAND. De schade, die dezen zomer in Duitschland1 door de watersnood-ramp is ontstaan, beloopt een bedrag van ongeveer 150 millioen mark. BIJNA TOT AAN DE MAAN! Do London Gazotte bevatte, gisteravond de mcr'- deeling dat een der oudste briovenbesieltars in City gepensionneerd was en hem de Imperial Sm vice medalje was uitgoreikt. De man hrul 48 jaar de zelfde route in de City afgelegd en een afstand van 229.000 mijl geloopen. Om een idee van dezen af stand te geven stond er bij, dat als de besteller nog een jaar in dienst zou gebleven zijn, hij don afstand van de aarde tot de maan zoïi hebben afgeloopon. BUITENLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCH* LAND. Men meldt uit Berlijn. Uit een officieelo static tiek blijkt, dat in Duitschland tegenwoordig 300.0- buitenlandsche arbeiders werkzaam zijn, van wie percetit uit Oostenrijk en uit het Duitsche gcdeeli" van Tsjecho-Slowakije. Voor den oorlog bedroeg het aantal buitenlandsche arbeiders in Duitschland 800.000. ZOO'N OUWE HEER. Toen een familie te Rouen in de rue Martainvillo Woensdag aan tafel zat, floten haar plotseling ko gels om de ooren. Haar overbuurman, een 65-jarige, schoot beurtelings uit zijn raam een revolver en een geweer af. De familie waarschuwde dadelijk de po litie, die een onderzoek bij den ouden heer ging in stellen. „Wat", riep deze uit, „het is vandaag den 14en Juli, ik heb dus het recht te schieten, ik ben bezig de Bastille te nemen!" Inderdaad was de man getooid met een bloedroode sjerp en met een vuur- roode anjer in het knoopsgat. De goedmoedige agen ten begrepen dat de warmte en een paar goede fies- schen wijn den man naar het hoofd gestegen waren. Zij wisten hem te bewegen zijn wapens af te geven en rustig te gaan slapen. De schietpartij bad gelukkig niemand gedeerd. MUSSOLINI EN DE JEUGD. V. D. meldt uit Rome, dat zevenhonderd school kinderen uit Florence een reisje gemaakt hebb- n naar Rome en daar door Mussolini zijn begroet. Hij sprak den wensch uit, dat de jeugd opgevoed zal worden in den geest van het fascisme. De jeugd moe zich „voorbereiden om de grenzen uit te breiden voor onze groote toekomst", zeide hij. EEN SCHIETPARTIJ. Uit New York, 15 Juli. Gisteravond, hebben vier roovers in Upper Broadway getracht hun slag te slaan in een restaurant. Zij dwongen de aanwezige bezoekers en het personeel de handen omhoog te houden. De politie was evenwel tegelijkertijd aanwe zig. Er volgde een achtervolging der bandieten langs den drukken Broadway, waarbij wederzijds revolver schoten gelost werden. Een der bandieten en drie vrouwen werden door kogels ernstig gewond. Er ont stond een paniek, gedurende welke do drie andere bandieten konden ontkomen. MUNITIEONTPLOFFINGEN IN ROEMENIë. Uit.Boekarest, 14 Juli. In het munitiedepot te Barlad hebben ontploffingen plaats gehad. Er zijn geen slachtoffers. DOOR EEN BOSCHBRAND VERRAST. Uit Calgary (Alberta), 15 Juli. Twee vrouwen en twee kinderen zijn verbrand doordat zij verrast werden door een woudbrand tusschen Banff en Win- dermere. De echtgeno'oten der slachtoffers werden ernstig gewond bij een poging om de vrouwen en kinderen te redden. HET PROCES OVER BOERDERIJEN VAN DEN EX-KEIZER. Dinsdag a.s. komt te Windhoek in voormalig Duitsch Zuid-West Afrika het proces voor, waarbij de ex-keizer de teruggave vordert van verscheidei- boerderijen van groote waarde in Z.W. Afrika, dio vóór den oorlog gekocht zijn. Ingevolge het verdrag van Versailles werden de eigendommen van vroegere Duitsche vorsten in aan de geallieerde afgestane ge bieden verbeurd verklaard. De ex-keizer voert even wel aan, dat do Afrikaansche eigendommen door hem slechts gekocht waren ten behoeve van een oude familie-trust tot steun van niet-regeerende leden van hethuis Hohenzollern en uit de documenten blijkt volgens hem dat leden van die trust niet val len onder de desbetreffende bepaling van het .vredes verdrag. Daarentegen is het bestuur van Z.W. Afrika van meening, dat dit wel het geval is. DE LANDBOUW IN FRANKRIJK. Volgens berichten van onzeu Rijkstandbouwcon- sulent te Parijs heeft de daling van den frank een stijging van de graan- en broodprijzen tengevolge gehad. De regeering heeft daarom mede in verband het het vooruitzicht op een laten oogst, bepaald, dat voortaan het voor de broodbereiding gebezigde meel een mengsel moet zijn van 90 deelen tarwe en 10 deelen meel van rogge, rijst, gerst of maniok; de hoeveelheid bijmengsel is hierdoor gebracht van 8 op 10 Een tweede maatregel is het indienen geweest van een wetsontwerp tot een geheel of gedeeltelijk bui ten werking stellen van het invoerrecht op tarwe, hetwelk bij de laatste algemeene verhooging van het tarief was gebracht op 18,2 frs. per 10Ó K.G. De Minister van Landbouw heeft voorts in de Ka mer verklaard, zoo noodig tot 'krasse maatregelen zijn toevlucht te zullen nemen, zooals verplichte aangifte van de grootte van den oogst, vaststelling van een maximumprijs en opeisching van cle graan voorraden. Ook meende hij, indien de prijsstijging niet tot stilstand zou komen, de instelling van een staatsmonopolie voor broodgraan, hetwelk tevens met uitsluiting Van den particulieren handel, met den invoer van buitenlandsch graan zou worden betast, te moeten overwegen. Van landbouwerszijde heeft men op de nadeelige gevolgen van een dergelijke overheidsbemoeiing voor den landbouw gewezen. DE „SCHRIK VAN DE DOBROEDSJA". De sobrik der boerenbevolking in de Dobroedsja, een half-Bulgaarsehe provincie van Tioemenië, wordt gevormd door een in de bosschen huizende bende oomitadji's, jvelk© onder bevel' staat van een jonge vrouw, Kva Ma-newa, wie de boeren defl bijnaam „de witte schrik" hebben gegeven. Uit Con- stanza wordt thans gemeld, dat eenige dagen gele den het dorp Atamlar 'a nachts door een dertig- man sterke stevig gewapende bendo werd overval len. De in het dorp gelegerde militaire wacht bond den strijd met de bandieten aan er ontstond een gevocht dat /net den terugtocht dor laatste© ein digde. Toen de dag aanbrak zag men, dat de comi- tadji's een hunner kameraden, die blijkbaar zwaar gewond was, onder do armen steunden on zoo mee sleepten. De militaire wacht, welke ondertussehm versterking gekregen had, trok op achtervolging der bandieten uit. Het gelukte niet, ze gevangen te nomen, maar bij het afzoeken van het terrein vond men van een der roovers het lijk waaraan het hoofd ontbrak. Het is gewoonte bij de oomitadji's als zij dcxxlen moeten achterlaten, dezen hof hoofd af 'te snijden en dit mee to nemen, zoodat het lijk niet kan worden geïdentificeerd. In dit geval bleek het, tot verrassing der autoriteiten, dat men het lyk van een# vrouw voor zjoh had. Ofschoon men geen zekerheid heeft kunnen krijgen, wordt toch al gemeen geloofd, da,t thans Eva Manowa, 'do witte sohrik der Diobcroedsia,, haar iaatsten overval heeft gepleegd. M'sb. EEN NOODLOTTIGE AANVARING EN DE NOOD LOTTIGE GEVOLGEN. Gistermiddag werd to Stettin op de Oder de met arbeiders bezette veerboot door oen motorboot ge ramd, waardoor ze kapseisde; U personen eraakten te water; drie er van, allen arbeiders uit Stettin, ver dronken; de overigen konden gered worden

Schager Courant | 1926 | | pagina 10