Een Doodenrace. Plekken op de huid puistjes en zweertjes Kloosterbalsem Gemengd Nieuws. wel is aangesloten. Een voorstander van waterlei ding zijnde, heeft hy tegen den huurder gezegd, dat het aangesloten moest worden pn hy heeft er ook om naar 't hoofdbureau geschreven. Hot is echter blijven loopen tot het fatale ocgenblik. De binnenleiding ligt echtor al 2 daar. f Veldwachter van Haren verklaart dat juist he denmorgen het perceel aangesloten zal worden. Het komt dus in orde. En omdat de Pres. en do O.v.J. overtuigd zijn, dat hier van weigerachtigheid geen sprake is, loopt het met een sisser af; nl. f 0.50 of 1 dag. HIJ HAD GEEN LUCIFERS! Traagzaam, op z'n dooie gemak, komt een 19- jarigo 'landbouwer uit Anna Paulowna genaamd Maars, de deurpost door slenteren. Do Pres. roept al: „Kom, wat vlug". Want er is haast bij vanochtend. Maars heeft op 4 April om half acht, met teen motorrijwiel zonaer licht gereden. Hij dacht niet dat het noodig was en bovendien (oh schitterend idéé!) „hij had gcen^ lucifers by zich". Nou» dat is ook zoo, dan ben je vrij. Maar de Pres. vindt dat het in dien tijd om half acht al donker is en de O.v.J". denkt er ook zoo over. Do laatste vindt, dat Maars dus feitelijk maar raak gereden heeft, wat hooi gevaarlijk was. De uitspraak luidt f7 of 4 dagen. OOK ZONDER LICHT. De 26-jarige Nan Spaans, koopman te Schagen, heeft te Schagen zonder van het voorgeschreven licht te zijn voorzien, met een wagen gereden in het avondlijk duister, om ongeveer 9 uur. Beklaagde meent, dat, „omdat z'n kar onderweg ge broken was", bij er niets aan kon 'doen. dat bij geen licht had. De O.v.J. meent, evenwel dat het „lichie" er-toch bij hoon en eischt f 4 of 4 ld. Op de vraag van president, of Nan nog iets heeft te zeggen, komt hij weer met het breken van z'n kar voor den dag. Pres.: Maar je licht brak toch niet? Neen, dat moet Nan toegeven. En zoo kost het hem f 3 of 3 d. Nogal schappelijk^ VAN WATERLEIDING EN NOG IETS. Ja. en toen kwam er een wonderlijk zaakje. Daar kwam Willem Bedevaar van Winkel binnen en die vertelde eigenaardige dingen. Hij begon met te zeg gen, dat hij eerst, er 's prakkezeeren most hoe oud ie was. Nadat hij daarvoor den tijd had gekregen en hij het voor elkaar had, kregen we te hooren, dat hij hier verscheen wegens het niet aangesloten heb ben van een perceel aan de waterleiding op den daartoe vastgestelden tijd. Dat is dus heel gewoon, dat gebeurt meer! Maar, zei Willem, ik bon niet onwillig, maar er zijn bezwaren. Pres.: Hoe dan? Bekl.: Ik woon 16 meter van den weg en toen men ging graven vonden ze in den grond allemaal been deren, een heele laag.'Het stond dus verschrikkelijk Do menschen, die er in werkten „spogen als reigers" ze werden er ziek van. Die krachttermen van Wil lem maakten zeker indruk (het werd werkelijk heel plastisch door hem gezegd) en de president kondigde daarom aan, dat op 19 Augustus de zaak verder be handeld zal worden na onderzook. En Bestevaar trok af, z'n toehoorders nog onder don indruk achterlatend. ALS EEN KAARS ZOO DRONKEN. •Wc hadden daarna de eer te zien Willem Berg uit Helder, oud 29 jaar, die zich verwaardigde on9 z'n konterfeitsel te toonen. Seigneur Berg trok eens min achtend z'n lip op. „spieetoogde" en sprak. Hij ver telde heel netjes dat hij op 2 Mei Jl., opgepakt was wat niet netjes voor hem wasl Volgens het proces-verbaal verkeerde Willempie nl. in staat van dronkenschap op het perron en was hij daar een beetje «tan 't herrie schoppen, geintjes uit-, halen. Pres. vraagt, of dat zoo is. Nou, aldus bekl., ik kon niet zeggen, dat ik zoo dronken was, ik Hop als een kaars naast den veld wachter en ik vond dat we op het perron grapjes uit haalden. meer niet. En daarvoor moest ik 4 uur in een I vunzig hok doorbrengen. Pres.: Wat kwam je hier doen? Beklaagde: Een danshuis opzoeken (Schager „stad der vreugden" misschien?). Maar de president duwt beklaagde onder z'n neus dat hij daar de Branie is geweest en zich heeft aan gesteld. Getuige, de majoor Hansma, verklaart, dat de sta tionschef hem heeft laten halen en dat hij toen bekl. heeft opgepakt. De O.v.J. wil oen flinke boete eischen, waar zoo veel biertjes-geld is, is ook voor dit goede doel aan wezig en het slot is dat mijnheer Berg f 6 of 6 <L krijgt. TE VROEG BROOD BEZORGD. Harm, Beukman, 32-jarig bedrijfsleider van „de Tijdgeest G. A." te Winkel, staaf terecht wegens eon overtreding van de Arbeidswet. Eén van de 14 be zorgers is verbaliseerd wegens het vóór tien uur af geven van brood aan klanten. Ecklaagdo toeschrijft de groote moeilijkheden ver bonden aan het handhaven van dezo bepaling, om dat de bezorgers soms voor 9 uur al uitrijden we gens de groote uitgestrektheid van ho; gebied door de coöperatie bestreken. Daarbij komt nog dat tevens kruidenierswaren verkocht, worden. Alles is volgens beklaagde gedaan om overtreding te voorkomen, en er is na het ge beurde een circulaire door hem in den doorrijstal van het bedrijf gehangen, waarop bekend gemaakt wordt dat op straffe van schorsing, niet voor 10 uur ge vent mag: worden. De huisvrouw van Cornelia Dol te-N. Niedorp, die van den in overtreding zijnden venter Ilajo Johannes Johannes brood heeft gekocht, verklaart, dat dit om halftien ongeveer gebeurde. •De O.v.J. kan niet vinden, dat vóór het proces-ver baal al bet mogelijke is gedaan om dit te voorkomen, al doet men dit nu wel en hij eischt f 3 of 3 d. Uit spraak conform den eisch. .zijn onaangenaam en moeilijk te verdrijven, omdat telkens andere plaatsen besmet wor den. Geneest U met Akker's dan wordt Uw huid weer blank en gaaL Bovendien onovertroffen btj wonden, ontvellingen, smetten, insectenbeten. Per pot van 20 gram 60 cent. •v. 50 gr. f 1.-; v. 100 gr. f IJS Overal verkrijgbaar! „To oud", zeide George. Miss Ram fronsde haar voorhoofd: raadpleegde het bock. „Miss Ellen Hay, 20 jaar, dochter van wijlen luitenant Hay. Twee jaar in betrekking geweest bij Mrs. Hoyle-Hoyle te Knightsbridge". „Te jong piepte George. Hij had. een dergelijke beproeving niet verwacht. Miss Ram las verder. B den vijftienden naam was George in radelooze opwinding. Zijn lijst van bezwaren was uitgeput. „Dit is de laatste in mijn boeken", zeide Miss Ruin streng. „Zij voldoet aan al uw eischen. Geen van uw bezwaren is op haar toepasselijk. U zult haar zeker nemen." „Ik weet bijna zeker, dat ik het doen zal", zeide George opgewekt. Als dit de laatste naam was, moest hét Mary zijn. „Ik ben blij dat te hooren", antwoordde Miss Ram. „U bent moeilijk te voldoen. Dit is een zeer bewonde renswaardige jonge vrouw". George boog zich met een glimlach vol verwach ting voorover. Miss Ram las: „Miss Rosa Brump George's glimlach stierf weg. Een „Hè?" werd uit hom gerukt. „Brump", zeide Miss Ram knorrig. „Brump. Br—u—mp. Brump". George zeide: „Oh!"; stak zijn vinger aan den binnenkant van zijn boord. „Miss Rosa Brump, 21 jaar, dochter van wijlen Selwyn Agburn Brump, advocaat en procureur. Juf frouw van gezelschap van Miss Victoria Shuttle van Shuttle Hall, Shuttle, Lines, tot den dood van die dame. Daar wijlen Miss Shuttle plotseling gestorven is, heeft Miss Brump geen aanbevelingsbrieven van haar. Doch hoe die geweest zouden zijn, blijkt dui delijk uit hot feit, d&t Miss Shuttle in haar testa ment aan ,mijn trouwe vriendin, Rosa Brump' haar terra-cotta buste vermaakt heeft van wijlen Loomis Shuttle, Esq., J. p. uitvinder van de Shuttle vloei bare mest". Miss Ram stak haar vinger naar George uit. „Dat spreekt voor zichzelf", zeide zij. George antwoordde niet. Hij verkeerde in een verwarring van angst. Dezo vroeselijke vrouw wil de hem Miss Brump opdringen. Hij was machteloos in haar handen. „Ia het niet zoo?" vroeg Miss Ram. „Vrijwel", zeide George. „Vrijwel". „Prachtig. Ik feliciteer uw oom, dat hij deze ach tenswaardige jonge damo krijgt Zij moet over eon paar minuten hier zijn. Dan kunt u de ölotrckening met haar zelf treffen. Inmiddels, dit formulier George schudde zich vrij van zijn hypnotische vree3 Alles moest gedaan worden om van de onuitstaan bare Brump af te komen. „Een Qogenblik", zeide bij, „Ik heb vergeten VERBODEN ONDERBEMALING. Jacob Strijbis uit Woudmeer, gemeente Haren karspel, die daar landbouwer is, verschijnt hierop als beklaagde. Getuige is Jan Stam, dijkgraaf van den polder Woudmeer. terwijl als get. décharge aan wezig is, Berend Berends, inachinehandelaar uit Scbagcn. Omstreeks Mei 1926 was bekl. bezig met een cen- trifugaalpomp te plaatsen in z'n land mot het doel deze te gebruiken voor onderbemaling. Vergunning hiervoor had hij niet. Alleen wanneer de polder zelf geêlectrificeerd is, zal deze vergunning, gegeven kun nen wordon, Met de tegenwoordige bemaling kan onderbomallng niet -toegestaan worden. Strijbis plaatste toch een centrifugaal, tenminste de motor werd gezet. De Dijkgraaf zag dit, en zei dat dat niet ging. Strijbis antwoordde: Ik ga door en hij maalt om 4 uur. Getuige Stam is toen naar de politie gegaan, om dat Strijbis in conflict kwam met bet polderregle ment. De President vindt ook, dat door onderbemaling een ander onder water zou geraken. Getuige: Strijbis is zoo verstandig geweost niet te nialon en hij vindt het daarom geen groote overtre ding. Als er electrische bemaling komt, wil bij wel vergunning -geven. Getuige décharge Berends verklaart, dat de in stallatie nog niet volledig was, er kon niet gemalen worden, er was ook geen waterafvoer gemaakt, zoo dat er zelfs niet proefgedraaid is geworden. De O.v.J. oordeelt dan, dat het verbaal wat te vroeg is opgemaakt, omdat wegens niet volledige oplevering van de installatie, er nog geen sprake is van een „daargestelde" inrichting in het reglement genoemd. Geen bewijs aanwezig zijnde, vraagt hij daarom vrijspraak. Over 14 dagen uitspraak. ZONDER LICHT. De 18-jarige (het was heden de heugelijke jaardag) Arie Dekker, van Callantsoog heeft op 13 Mei 1926 op z'n fiets zonder licht gereden en is er in getippeld. Beklaagde zegt, dat hij mot 1 heen op de trapper stond en zoo bij een bruggetje neerreed. Als de O.v.J. „Ja?" „Wat is de kleur van Miss Brump's haar?" „Haar wat?"' „Haar. Haar haar." „Wat een vraag! Bruin". George maakte een meesterlijke nabootsing van schrik. „Bruin? Toch niet bruin?" „Zeker. Bruin:" George schudde droevig zijn hoofd. „Lieve hemel, hoe ongelukkigl Ik ben bang, dat het niet gaan zal met Mi3s Brump, Miss Ram. Mijn oom een buiten gewoon zwak heeft een ernstig bezwaar tegen bruin haar. Hij duldt het niet in zijn huis." „Ongehoord!" bitste Miss Ram. „Ongehoord!" George wreef zijn transpireerende handpalmen te gen elkaar; ging voort. „Desniettemin een feit". Hij liet zijn stem dalen. „Het is een heel droevige ge schiedenis. Hij had vijftien broers „Vijftien!" „Heusch, ik verzeker het u. Allen hadden zwart haar op één na, die bruin had het eerste bruin harige kind in de geschiedenis der familie. .Ban tam" noemden zij hem ^altijd, toen ze jongens en meisjes waren .Bantam'." „Meisjes! U zei broeders". „Er waren meisjes ook; twaalf, twaalf meisjes." „Twaalf meisjes en vijftien jongens!" „Heusch, ik verzeker het u. Een record. Zooals ik zei; raakte het bruinharige kind aan den drank. Het is heel pijnlijk. Gestorven in oen krankzinnigenge sticht. Mijn oom, het hoofd der familie, heeft ge zworen, dat hij van dien dag af aan geen bruinharig persoon meer over zijn drempel zou laten". George veegde zijn transpireerend gezicht of; ging met een zucht achterover op zijn stoel zitten. Miss Brump was begraven. Miss Ram'8 volgende woorden deden hem opsprin gen. „Maar uw haar is bruin". Mijn verachtelijke George bracht, nu al zijn leu gens zich tegen hem keerden, zijn hand aan zijn hoofd; dan keek hij naar zijn handpalmen met het air van iemand, dio eon vlek zocht. „Hoe zit dat?" bitste Miss Ram. George glimlachte droefgeestig. „Het is mijn onge luk", zeide hij mismoedig, „mijn klein kruis. We heb ben allen on9 kruis in dit loven, Miss Ram. Neem mo niet kwalijk, dat ik op hot mijne niet verder inga," Mot een buiging gaf Miss Ram te kennen, dat het gesprek afgeloopen was. George zuchtte. Met een geveinsde opgewektheid vroeg hij dan: „Weet u zeker dat u geen andere dame hebt?" I 1 1 1 Wordt vervolgd. I z'n eisch stel', verheft zich plotseling Arie's vader wedstrijd een gevoel van vreugde en levenslust hing van de pubiieke tribune (hot bankjo tegen den muur) later echter de zware schaduw van het huiverig bren en zegt met luider stemme dat hij nog wat te zog- gend doodolijk ongeval. gen heeft. Axie_ was nog geen 18, hij was nog onder de wet, enz. enz. 1 Met kleine, loodrechte fonteinen, boven elk wk! Maar de president zegt, dat Arie nu z'n eigen red-1 één, kwamen zij in de 7de ronde huilend voorbij. D» den moet en dat z'n vader zich stil moet heuden, watregen stroomde, zwart van het water was de baai hij maar noode doet. en zoo razend snel draaiden de wielen rond, da Met f 2.50 of 2 d. gaan Arie en vader de deur uit. I zij het water van den grond deden opstuiven, zoo. 1 dat., zich boven elke band een driehoek van .water. EEN BEETJE TE HARD GEREDEN. damp vormde, angstwekkend en spookachtig. Jan Pieter Spaans, oud 24 jaar, en veehouder te In een witte wagen, met de roode streepen ov$ Barsingerhorn, heeft bovenstaande overtreding in de de radiateur, startnummer 19, aan de spits met ee kom van Schagen, begaan op 13 Mei. Hij reed met snelheid van honderdvijftig kilometer per uur, kwaï een gangetje van 25 K.M,. wat in Schagen met z'n in een prachtige vaart Rosenberger in oen Mercede middeleeuwsch maximum van 15 K.M. te snel gaatl J aandoncleren; twintig meter voor de groote tijdtaf< De President, vindt 25 K.M. ook geen groote snel-tegenover tribune D, begon de wagen te dansei beid en legt bier f 3 of 2 d. op. j draaide links, draaide rechts, raasde, zwenkte, draa de, een huivering doorloopt de gansclie menigte o KIPPEN VASTHOUDEN. i onbegrijpelijk snel, een plotselinge booze droom - Zekere Kooi zou als beklaagde moeten verschijnendaar slingerde de wagen tegen het houten huisje vai omdat z'n kippen op het met spinazie bezaaide veld 1 den tijdopnemer, hing met de achterwielen in d van den groentehandelaar De Leeuw uit Schagen tip- hoogte en de voorwielen als in den grond geboord pelden en zulks herhaaldelijk en daar natuurlijk hetZijn leven lang zal men zich dit gebeuren voo noodige onheil stichtten. De Leeuw klaagde, maar oogen kunnen stellen, een grauw visioen, een beek zonder gevolg. Op 7 Mei was het De Leeuw mooi ge- j uit, de gruwelkamer, de stille racewagen, vastge noeg en Kooi kreeg oen verbaal. i klemd en gansch verwoest tusschen het versplinterde De president meent, dat wie niet hooren wil, maar hout en de gebogen ijzeren stangen, 'n Meter boven moet voelen en legde een straf op van f 10 of 5 d. den grond hangt de bestuurder nog achter het rad levenloos, een bundel, en naast hem komt omhoog de OP HET TROTTOIR GEFTEfTST. huivering wekkende gestalte van zijn geleider, leven- Mo Juffrouw Marie Wiegman, van Oosterklief op ^oos» het hoofd voorover gebogen, glijdt het men- Wiermgen, een zeer. stevige 29-iarige, was vandaag schelijke wrak op den grond, valt tusschen de andere de „hekkesïuifcster". Omdat ze aacht dat het moest, klompen die daar liggen, een student, onder den wa- was ze hier heel heen gekomen, om voor boven- Ken, een schilder, die naar beneden viel van den tijd genoemde overtreding, gepleegd te Schagen. terecht tafel en n°g een derde. En over al dir spookachtige te staan. Ze was aan het winkelen op de Hoogzyde de groote zwarte tafel met de cijfers, die nummer 19 en wist niet dat ze op het trottoir niet inoch a^s eerste aangeeft. De hand die dezen tafel be- fietsen, want er stonden geen bordjes met: „Ver-stuurde, ligi vermorzeld, het lichaam, dai die hand boden". Ze belooft het met meer to zullen doen behoorde, ligt vermorzeld, het leven, dat lichaam en en de O.v.J. eischt f4 of 4 d. En zeker omdat hand bestuurde is binnen een seconde vernietigd. Marie vertelde, dat er op Wieringen geen fcrott ii-s Vrouwen zijn in onmacht gevallen, mannen hebben zyn, was de uitspraak milder, en luidde f2 of 2 d. gebruld, en veel bleeke gezichten zijn naar beneden gebogen om maar niet te moeten zien; 'n filmopera- Een zaak tegen Zeeman met de getuige Butter, teur stond plotseling met zijn apparaat voor het bloe- werd aangehouden tot de volgende zitting, wegens dige spook en verrichtte zijn werk automatisch, deze -CTj 1Jm V.1 .11 afwezigheid van beiden. mensch blijkbaar ongevoelig voor den gruwelijken dood, die hij gaat vereeuwigen. Doktoren snellen na derbij, en woelen en heffen op en dragen en naast hen staat 'n man van het R. Kruis, de handen voor zich uitgestrekt, zijn hoofd langzaam heen en weer schuddend, verward om zich heen kijkend, terwijl de renwagens hem razend snel maar blijven voorbij schieten, steeds sneller op de gladde straat der helle. By verstek werden veroordeeld: Van Zandwijk, ovortr. Motor- en Rywielwet, f3 of 1 week tuchtschool en f 4 subs. 1 week. G. van Doorn, zélfde.eit, f8 of 8 d. Gorotes, overtr. Trekhondenwet, f5 of 3 d. f Zandwyk, overtr. Motor- en Rywielwet. Onbewust helpt hij mee de lichamen op do baren ir ou 'j -i i leggen. Over een baar wordt een mantel uitgespreid, Wildeboer, inkel en Stins, idem, idem. ook over 't gezicht dat daarop ligt. Voor een mi- Breed, overtreding Drankwet, f50 of 2o d.» met nu ut stond hij nog aan de* tijdtafel en bediende he M ?>1 ja a toestel« een ijverige jonge man, Daar greep het nood Paarl rg,^ OYerfi*- Motor- en Rywieüwot, f4 of 4 d ]0t hem aaili een donderende massa verpletterd hen i van het leven tot den dood in één seconde. Hij za I niet meer gemerkt hebben hoe het gebeurde, hij heef i het niet zien aankomen, hij heeft geen tijd meer ge- Ploeger, idem, idem. Stoop, overtr. Leerplichtwet, f6 of 3 d. Kooiman, overtr. wet op de openb. vervoermid delen f6 tof 3 d. Keetman, zelfde feit, f10 of 5 d. Sohrieken overtr. art. 16, f12 of 6 d. Strooper, overtr. Motor- en Rywiel-regl. f4 of 4 d J. de Jong, overtr. Broodbesluit, f6 of 3 d. Stoop, overtrMot.- en Ryw.wet f4 of 4 d. Koet, idem, idem. Blaauboor, idem. f3 of 3 d. Dekker, idem, f4 of 4 d. had te klagen, het is hem plotseling donker voor do oogen geworden, en deze duisternis was het einde. Student op een technische hoogeschool. eenigste zoon van zijn moeder, die zoo trotsch op haar jon gen was. Nu ligt hij daar, een verwoest leven, in den dood geslingerd, hij zal niet meer bij zijn moeder t rugkeeren. Verlaten ligt de tijdtafel daar; de sneeuwwitte eik Dekker, idem, 4 of 4 d. fers op zwarten ondergrond, kilometerteller, ronden P°kfcleveror(*eiuI1S gem. Sohagen teller, "fnelheidsméters en daarin vastgeklemd de ver- f5 of 3 d. Berkhout, overtr. Mot.- en Ryw.-wet f4 of «4 d. Koopmans, idem, diem. Wit, overtreding bouwverordening gemeente St.- Maarten, 2 maal f2 of 2 maal 1 dag. Brommer, idem, idem. Roos, idem, idem. Mulder, idem f2 of 1 d. Kuiken, overtr. Ongevallenwet, f6 of 3 d. De Boer, overtr. Mot.- en ttijw.-wot, f5 of 3 d. Jannes, idem, f4 of 4 d. Geerlipgs, idem, idem. Kroon, overtro. Zondagswet, f6 of 3 d. K.^ Kroon, idem, f 4 of 2 d. Wit, overtreding bouwverordening gemeente St.- Maarton f2 of 1 dag. Kistemaker, overtr. Zondagswet f6 of 3 .d- lef, overtr. Mot.- en Ryw.-wet f3 of 3 d. Jonker, overtr. wet op openbare middelen van vervoer, f6 of 3 d. Van Veen, overtr. Zondagswet f6 of 3 d. Twee bloeiende menschenlevens en ettelijke zwaar gewonden, gevallen ais offers voor een z.g. snelheids- record. Tienduizenden-hebben met bun entreeprijs Z'JZ - vastgeklemd de ver splinterde wagen. En daaraan voorbij, gelijk snelvuur schieten s'eeds de wagens, waarin nog levenden zitten; de begeleider ziet soms snel een oogenblik om naar de spookachtig verstomde tijdtafel, de bestuurders naast hen hebben daar geen tijd voor. maar misschien denken zo onder bet gedonder van hun machines, wie het waren die hier neerstortten, om te sterven. De menigte weet blijkbaar gansch niet meer waar aan zij denkt, maar steeds weer dwainr» do bUHKen af naar de vormelooze massa daar voor hen. Nog steeds jammeren do vrouwen! Maar waarpm staan ze niet op waarom gaan zo niet weg, waarom kijken ze steeds weer dien kant heen, ofschoon ze vol afgrij zen huiveren? Is dit de mensch? Maar plots weer een nieuw ongeluk. Een der ra zende wagens is van de baan geslingerd en terecht gekomen op een particuliere auto van één van de heeren, die de leiding hadden, De beide inzittenden werden gewond, doch niet ernstig. De particuliere wagen werd ernstig beschadigd, en het gansche publiek er omheen scheen vol vreugde over die schade, zeer zek^f om uitdrukking te geven aan htm verbittering tegen de leiding en het Avus- genootschap. He: bleef niet bij deze twee voorvallen. Over de gansche baan volgde het éene ongeluk het andere op. En toch werd in dezelfde dolle vaart de race voort gezet en niemand dacht er aan het ;eeken tot stoppen te geven. Ook niet toen de gezondheidsdienst met brancards en ziekenwagens op de baan kwam om dooden en gewonden weg te halen. Toen moest zelfs U. 1 lUllUUlPUllUCli -IICIZJJCII U1C l 11U LI Cllti LüUl ijo «..ir-'r. :;4 1 ri i_ een grandioze industrie-beproeving financieel ge- werk der liefdadigheid worden ver- steund. ncnt" Donderend snellen de wagens voort als uit een buis geschoten torpedo, een hel gelijk. Het is het gruwelijke lied van het snelheidsrecord, het lied van bet arbeid.svernuft, dat de menschheid gelukkig moet maken. Maar het kan niet anders of dit moet ten koste van menschenlevens gaan. Enkel en alleen En hoe treurig was die sanitaire dienst ingericht,, waarvoor de directie der baan in haar hoogheid zelf had meenen te kunnen zorgen. Het was een hop< looze warboel, niemand gaf leiding, niets w-u--. in orde, alles liep hopeloos door elkaar. En als mei dan nog weet dat de directie der racebaan het aan- ieu fi.ua te v im uicuouucuicvous xa.au. 011&.01 cu auccu om hot record!! Omdat eerzuchtige fabrikanten recla-1 wiitpn me behoeven, omdat do menschen naar zonuwprikke- g, B londo gebcurens verlangen, omdat do sportwereld A W,t dén ril voor niets in hun dolheid tonmdeinzen. Maar is het ?tu"r 0011 aI!dcre Politieli° „kJ,c"„hecf? da? rt„° d r, c; tie der racebaan, dan vraagt men zich toch af, of voor yiets in hun dolheid terugdeinzen. Maar is het niet belachelijk, banaal, ja kinderlijk, om zoo te mo- raliseeren. Niet daarom toch worden renbanen ge bouwd, om de menschen een sensationeel schouw spel te bieden. Neen, het is het kapitaal dat zich wil ermeerderen, de arbeiders die willen werken, de kinderen die geboren willen worden, het is de strijd om het bestaan. Een strijd die te feller gestre den wordt, al naarmate de eischen door den mensch gesteld, hooger worden. De groote internationale automobielrennen zijn, naar het algemeen oordeel luidt, onontbeerlijk voor de industrie. Ofschoon niemand buiten de versperde en omheinde renbaan met de snolheid van een race wagen rijden zal, heeft de industrie de reclame toch noodig, om aan de voortbrengselen van werkplaat sen naam en roem to verschaffen en zonder twijfel hebben de buitenlandsche fabrikaten van bet lange uitblijven der zakenactie bij de Duitschers geprofi teerd. Dat de leidende persoonlijkheden der Duit- sche automobielsport dorgclijke wedstrijden wederom organiseeren, is dus te begrijpen.' Het gaat er nu maar om, of op de Avusbaan, te Berlijn, zooals deze thans is, voor do Duitschers lauwerkransen geoogst kunnen worden. Ieder weet, dat de bestuurder, dio aan zulk een wedstrijd deelneemt, elk oogenblik de risico loopt zijn leven te verliezen, en de bestuurder weet dat zelf ook. Het is dus een zedelijke plicht der organisators om dat risico tot een minimum te bep3r- ken, en dat is juist op de Avusbaan misschien nog grooter dan op eenige andere plaats, waar de ren- wagen langs diepe afgronden snelt. De „Avus", do „auto-oefen-straat", is een smalle doorgangsstraat, die zich in een recht verwaarloosden toestand bevindt. Het was op deze baan dat Zondag de eerste race na den oorlog weer gehouden is. Tienduizenden hadden de ronkoorts te pakken, toen op de Avüs de motoren over de baan kraakten. Drie uur lang heeft men gehuiverd, drie uur lang raasdon de wagens met een ongelooflijke snolheid over do baan, gleden voorbij als schaduwen, vlogen in 'n on gehoord tempo van het Noorden naar het Zuiden, weer terug, slipten door de bochten, twintigmaal de baan ir het rond. Menschen, door het geweldige tempo der motoren aangegrepen, staarden op de baan, een menigte waarover in den aanvang van den het geen tijd wordt, dat van hoogerhand krachtig te gen zulk menschonteerend gedoe wordt opgetreden. Het was een innig treurige vertooning. HOOG WATER IN ZUID-SLAVIë. Uit Belgrado, 15 Juli. De Donau, de Save, de Tisza en de Drave blijven stijgen. Stortregens heb ben in cle omstreken van Petsj en Djakowitsa groo te schade aangericht. Negen dooden, tal van ge kwetsten. VECHTPARTIJEN IN BRITSCH-INDI6. Uit Calcutta, 15 Juli. Kr hebben opstootjes plaats gevonden in de Noordelijke stadswijk. Hin does en Mohammedanen raakten slaags. De Hin does waren uitgetrokken tot het houden van pro cessie, waarin een beeld van, een godin werd mee gedragen. Mohammedanen gooiden mot steenen naar de processie, en de politie was genoodzaakt, gebruik te maken van de vuurwapenen ten einde de wan ordelijkheden te onderdrukken. Er zijn één doode en 40 zwaargekwetsten. EEN ONGEWONE BOTSING. Uit Singapore, 15 Juli. De nachttrein uit do Mo- leische staten is in donker in een khdde olifanten gereden. Een olifant was dood, een tweede vluchtte gekwetst het bosch in. De voorkant van de locomotief is beschadigd. VERTROUWEN IN DEN TOESTAND. Naar uit Brussel wordt gemeld, heeft de ge meenteraad van de voorstad Vorst, na kennis te hebben genomen van het beroep op do natie, uit gaande van hot kabinet Jaspar, als blijk van ver trouwen in do financieelo politiek van de regce- ring, tot den aankoop van 500.000 frank schatkist bons besloten. DE HITTE IN ENGELAND. Uit Londen, 15 Juli. Het was gisteren in Enge land de warmste dag sinds drie jaar. De hoogste tem peratuur in do schaduw bedroeg 92 gr. te Rendai (Westmoreland). Eenige personen zijn tengevolge ,van de hitte overleden.

Schager Courant | 1926 | | pagina 6