Schager Courant SPAANDER Co., UITVERKOOP bij Zaterdag 17 Juli 1926. 69ste Jaargang. No. 7878. Derde Blad. Uit en voor de Pers. Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. BELASTINGVLUCHT. ,fEoonomisoh-Statistiscih.e Beriohifcen" bevatten een eerste artikel van prof. mr. A. van Gijn over be las tingvluoht" Het volgende is eraan ontleend: Het komt mij voor, dat de Staat het recht heeft te zeggen, wie tot het Nederliandsche volk behoort, en als Nederlander eenige bescherming in andere landen geniet, ja, die bescherming' vorderen kan en bh" schending van zijn rechten zich op Nederland- sclie ambtenaren en de regeering in het Vaderland beroepen wil, die behoort ook naar draagkracht mede te betalen in de lasten van het Nederlandsche volk. althans gedeeltelijk. Hij moge van een aantal lasten van zelf bevrijd blijven, omdat die niet an ders dan vin ingezetenen gehesen kinnen wor den; er moge ook met betrekking tot andere lasten rekening ''mede gehouden worden, dat hij óók te betalen heeft daar waar hij thans vertoeft, doch dat hü zich aan alle lasten onttrekt, die moeten worden opgelegd, opdat de Nederlandsche Staat kunne bestaan, kan niet worden geduld. Engeland stelt zijln weggetrokken zonen allerminst vrij van zijn lasten, als het eenige kans ziet ze te innen, wat da,ar voor een deel1 niet lastig valt door 't heffen de bron. - u alom1 de lasten hoog zajh is het begrij^pelhjk, dat er bij verschillende staten meer en meer een streven is ontstaan om belasting te heffen van de welgestelde ingezetenen van andere .landen en 'dat men die tracht tot zich te lokken door 23e minder lasten op te leggen, dan ze in hun eigen vaderland hebben te dragen, maar ook dan de nieuwe woon plaats van de eigen burgers vraagt. Het zoude voorzeker op den weg van den Volkenbond liggen, om daartegen maatregelen te nemen. Evenzeer als de Volkenbond wil trachten te voor komen dat sommige staten bemoeilijkt worden in het invoeren van wenschebjkö sociale maatregelen doordat andere staten daarmede achterblijven, is er reden voor de volkeren-gemeenschap om te voor komen, dat sociale rechtvaardigheid op het punt van belastingen aan de staten, die deze wenscheü te betrachten, wordt onmogelijk gemaakt door un faire concurrentie van andere staten, hetzij dat deze pp het punt van rechtvaardige verdeeling der lasten in het algemeen achterlijk zijn, of wel de wel gestelde vreemdelingen daarbuiten laten, ten einde ze uit hun land telokkem. Maar men kan zich moeilijk illusies maken van hetgeen internationale overeenkomsten^ter zake zo - den uitwerken. Op internationaal gebied is de mo raliteit in zooverre betreft het naleven van aanget- gane overeenkomsten in het algemeen niet te best; wanneer het gaat om overeenkomsten, waarvan de naleving biet te controleer en is dan met behulp van hen, die van de niet-nal'eving profiteereni, dan zal er zeker niet veel van terecht komen. Willfen wij iets doen dan moeten wij' voor ons zelf zorgen, en we rrfbeten al blij zijn, als andere landen ons daarbij niet te zeer uit eigenbelang bemoeilijken. De Linden, die niet zoo verstandig zijn in deze zichzelf te helpen, loopen gevaar dat hun op den duur het billijk rege'en van hunne belastingen zeer wordt bemoeilijkt door de handelingen van andere landen, die hun een deel van hun beste belasting betalers weten te ontlokken. Bij het steeds snellere en gemakkelijkere personenvervoer worden de be zwaren tegen het gaan wonen in landen die vreem delingen lokken door hen zeer laig te belasten, steeds geringer. Dat moge dan verheugen wie, zoo- als de redactie van de Buitenïandsohe Post, meent, dat daarin een goed middel is gelegen tegen te honge opdrijving der uitgaven en tegen te sterke op voering van de lasten der meergegoeden in sommige landen (als het onze"), zelfs wie toegeeft dat onze fi- nancieele politiek in voorbijgegane jaren allerminst door den beugel kon en wie lijdt onder te ver door gevoerde progressie onzer inkomsten- en vermogens- (incl. successie) belastingen kan als goed vaderlan der niet willen speculeeren op minder fatsoenlijke handelingen van andere regeeringen om zijn eigen regeering tot redelijker handelen te nopenhij kan niet wenschen, dat Zwitserland, België en Italië te beslissen hebben hoe hoog onze staatsuitgaven kunnen worden opgevoerd en hoe ver het belasten draagkracht kan worden doorgevoerd. RECHTSKUNDIGE VRAGENRUBRIEK, Daar Mr. Polak te Helder, die Inzenders van bo venstaande rubriek steeds zoo vriendelijk is te be antwoorden, vanaf heden tot 1 Augustus a,s. buitens lands is, zullen in dien tusschentijd geen vragen kun nen worden beantwoord. De Red. HET CONCERT VAN HET STAT MUZIEKCORPS DER KONINKLIJKE MARINE. Ren der bezoekers van het concert van jl. Donder dagavond wil'gaarne zijn indrukken over dat concert weergeven en geven wie die dus hieronder gaarne een plaatsje: He; was 'n genotvollen kunstavond jl. Donderdag Be gunstigd door een beerlijken zomeravond, waren wij in de gelegenheid, bet Harmonieorkest v. d. Marine, onder leiding van den bekwamen en tactvollen Diri gent, den heer Leistikow te hooren. Als wij de woor den bekwaam" en „tactvol" gebruiken, dan zijn die hier volkomen gerechtvaardigd. Laten we ons even trachten in te denken, dat de Dirigent het moet ver staan, voelen, en begrijpen, om z'n produceerende musici, elk op zich zelf zóó verschillend van in nerlijk denken, zijn geestesgesteldheid, geput uit de partituur van het meesterwerk, wat voor hem ligt, op hun t,e doen inwerken. Dat is een reuzentaak, en daar is de heer L. volkomen mee vertrouwd, want de mensch die meent dat diiligeeren, nu ja, niet zoo heel moeilijk is, heeft het glad mis. Laat ons een kleine greep doen uit het vele wat ons verstand moest opnemen, en waarbij soms de meest verscholen en teerste zenuw door in trilling kwam. Hoort! dien heerlijken inzet in de Ouverture „Obe- ron" door de roepende waldhoorn en verder in het allegro wat van de bekwame bassisten -èni koper èru hout wordt gevergd! Hoort! dat meesterwerk van fantasie door Saint Saëns in z'n „Danse Macabre". Als dit fantastisch meesterwerk in werkelijkheid kon worden gebracht, dan zouden we, het met het reëele oog niet anders kunnen zien. dan nu met onzen geestelijken blik. Hoort 12 slaat de klok. De graven ontsluiten zich. De doodendans neemt een aanvang en weldra gaan ze woest, gril, dooreen. De skeletten rammelen tegen el kaar en eerst als *t daagt in het Oosten, en de Oboé vertolkt het hanengekraai, dat de komst van een nieu wen dag aankondigt, dan keeren zij verschrikt naax hunne plaatsen terug, en de doodenakker heeft weer z'n rustige kalmte terug. Welk een reusachtige fan tasie! Hoort! Hoortl de „Teil" van den onst erf el ijken Ros- sini. Daar komen de cello's, vertolkt op prachtvolle wijze door de saxophones. Dan komen de natuur krachten in al hun felheid los. De storm giert en loeit, en dit alles wordt door de trombones de eeuwig heid in gestooten, zoodat we een oogenblik het hart sneller voelen kloppen. En dan de heerlijke rust die vertolkt wordt door dat lieve instrument, nl. de „oboë" bijgestaan door de huppelende jubeltonen van de fluit. Zoo zouden we nog heel veel kunnen schrijven, maar moeten eindigen. De heer Redac teur heeft ook z'n grenzen van toegevendheid. Als we niet elk afzonderlijk hebben genoemd, ia dit volstrekt geen gebrek aan waardeering. integen deel1, schrijver dezes lééft met jullie mee, en voor elk in 't bijzonder allén lof. Wij eindigen, met den jheer L. geluk te wenschen met het feit, dat hij de leiding heeft over zoo'n groot aantal keurig wier- kende musici, en wederkeerig! de kapel1 met haren kalman, bekwamen dirigent, want als het spreek woord waac is, dat eenvoud het kenmerk is van het ware, dan is de heer L. daar zeer zeker de perso nificatie van. Wat; deden de stichters een heerlijk mooi werk^i door in ons mooi lief dorp, een zoo'n heerlijke plek te brengen. Hulde! S. J. Wl GYMNASIUM ALKMAAR. Tot de vierde klasse van bovengenoemde oudei*- wijsinrichting werd bevorderd Ida Meurs te Alk maar, vroeger alhier en tot de vijfde klasse Maria Aldershoff, eveneens vroeger alhier, en D. Buiskool, vroeger te Schager brug en E. M. Kuipers, vroeger alhier. GESLAAGD. Aati den heer C. Roggeveen, leerling aan de Kweekschool voor Zeevaart te Amsterdam, is een Diploma toegekend. LOTING. De loting zal te SoKagen worden gehouden op 18 Augustus in de Cérès. Daaraan zaJl worden deel genomen door de volgende gemeenten, op de aan gegeven tijdsorde: Sohagen 9 uur '30 voorin.; Bar- singerhorn 100 uur voorin.; ECarenkarspal 10 uur 20 voorm.; St.-Maarten 10 uur 45 voorm.; Wieringen 10 uur 55 voorm.; Anna Paulowna 11 uur 20 vm.; Wieringerwaard 12 uur; Zijpe 12 uur 10 nam.; Cat- lantsoog 12 uur 30 nam. HELP U ZELF. De Ziek te-vereeni ging „Help U Zelf' alhier had na verscheidene achtereenvolgende kwartalen van achteruitgang, weat eens een kwartaal met een voordeelig saldo van f 127.75. De ontvangsten be droegen in het 2e kwartaal 1926 f 320.62V2,de uit gaven f 192.75. Bij 11 leden kwamen 175 ziekteda gen voor, wat aan uitkeeringen f 155.05 vorderde. Een lid had achtereenvolgens 60 weken uitkeerin gen ontvangen.Volgeais reglement verviel nu zijn lid maatschap. Na een jaar en bij een goede, gezond heid, kan zoo iemand, zoo hg den leeftijdsgrens niet overschreden heeft, weer lid worden. 't Is bij Help U Zelf als -met het Zeeuwsohe wapen: Conoorcüa rea parvae crescunt. LOOP DER BEVOLKING. Loop der bevolking in 1925 in eenige gemeenten van Hollands Noorden. Het eerste cijfer is het aantal inwoners op 31 Deo. 1924, het tweede op 31 December 1925. Alkmaar 26472 - 27093; Anna -Paulbwna 4372 - 4372; Barsingerhorn 1744 - 1763; Callantsoog 974 - 1001; Harenkarspel 3091 - 3142; Heerliugowaard 4458 - 4520; Helder 30786 - 30506; Hoogwoud 2053 - 2096; Koedijk 1904 - 1917; St. Maarten 1292 - 1279; Nieuwe Niedorp 1657 - 1650; Noord; soharwoude 1779 - 1819; Opmeer 530 - 530; Oude Niedorp 1289 - 1298; Oudkarspel 1859 - 1851; Petten 354 - 357; Behagen 3730 - 3694; Warmehhuizeirt 2147 - £2180; Wieringen 3200 - 3337; Wieringerwaard 1133 - 1123; Winkel 1665 - 1648; Zuidsoharwoudé 1723 - 1717; Zijpe 4832 - 4866. THEATER ROYAL. „Hoera, daar gaat ie weer" is de veelbelovende titel, van de film die deze week in het Theater Royal draait. Het is een echte cowboy-film met al de spanning, al' de hartstocht die zulk een film brengen kan. De korte inhoud vertelt er ons het volgende van: Dan Maillov, kampioen Romeinsoh wagenremier der Vereenigdo Staten, bevindt zioh op één Zijner zwerftochten door het Canadeesöhe bergland, waar hjj verliefd wordt op Maria Lafarge, de dochter van een schatrijken boer. De vader, die een invloedrijke positie in de streek inneemt, al allerminst op dit huwelijk gesteld en brengt den verliefden cow-boy onder het oog dat van een verbintenis met zijn dochter nooit iets ko men kan; Een hoogloopende ruzie tussohen de twee mannen is hiervan het gevolg. Kort daarop wordt de oude Lafarge Hoor .een ontvluchten 'Bandiet, Fred Burgess genaamd, doodgeschoten. Ernstig ver moeden ryst tegen Dan Malioy, die beseft dat de eenige manier om later -zijn onschuld te bewijzen en den werkelijken dader aan het gerecht over te leveren, voor hem in een vlucht gelegen is. Zoo^ komt onze kampioen cowBoy op een boer derij in de buurt van Calgary, waar binnenkort de groote cowboy-kermis gehouden wordt, aan.. Hij geeft zioh uit, ten einde zijin ware identiteit niet te verraden, voor een sukkel' vam een stalknecht, die nauwelijks paard, kan rijden. Doch des nachts wordt het verlangen; zijn bra- vourstukjes op wilde rossinanten uit te halen, hem te sterk, en wordt hij bij één Znner waagstukjes te paard door een brigadier van de bereden politie betrapt, die berecht argwaan begint tekoesteren. De brigadier meent op het goede spoor van den) moordenaar van den ouden boer te zijn en confron teert Dan met de dochter van den overledene. Deze beweert echter Dan niet te kennen, waardoor het overtuigende bewijs komt te vervallen. Het. tijdstip van de groote cowbov-kermis is aan gebroken. Dan's baas heeft zijn heele fortuin op de overwinning van het door hem uit te brengen Ro- meinsch span gewed. Doch op 't laatste oogesnblik wordt de menneer door een ongeval verhinderd in den wedstrijd uit te komen. Dan Mall'oy bedenkt zioh niet lang en neemt de plaat3- van den oor spronkelijk aangewezen menner in. De verwisseling wordt eerst tijdens den wedstrijd bemerkt. Dan behaalt na een uiterst spannende race een ^lansf- rij'ke overwinning, dooh wordt door de politie als Maliiby herkend en gearresteerd. Het zou er leeliijk voor den armen duivel' uitzien, indien de vrouw van den werkelijken moordenaar, door jaloezie ge dreven, niet de waarheid aan 't licht bracht, waar door MalToy's onschuld bomt vast te staan. Na regen komt zonneschijn, niets staat thans meer het geluk van het jonge paar in den weg. DE BESTRIJDING VAN DE WERKLOOSHEID. De correspondent van het Hbld te Hoogezand schrijft: Voor elke gemeente is het een moeilijke taak om op de meest practische wijze, zoowel uit oeconomisch als moreel oogpunt, het probleem der werkverschaf fing op te 'lossen. Zeer verschillend, al naar den aard en de ligging der gemeente, tracht men die oplossing te vinden. Zij werd moeilijker, naarmate de werk loosheid voortduurde. Voor het keienkloppen, een geestdoodenden arbeid, geeft het Rijk geen subsidie. Onder voorzitterschap van den heer Folmer, direc teur van den Rijksdienst der werkloosheid verzeke ring en arbeidsbemiddeling werd in 1923 te Win schoten een vergadering gehouden, bijgewoond door alle door werkloosheid getroffen gemeenten in Oos telijk Groningen, teneinde te komen tot een meer productieve wijze van werkverschaffing. Op deze ver gadering werd door den heer U. D. Reinders, wethou der der gem. Hoogezand, het plan ontwikkeld om op uitgebreide schaal voor dit doel woeste gronden aan te koopen en te ontginnen voor gemeenschappelijke rekening en risico van een te vormen combinatie van gemeenten. Toen een jaar daarna de werkloosheid nog toenam en nog meer klemde, heeft de Rijksin specteur voor Werkversch, en Steunverl. in Oost Gron., de heer J. Buiskool, burgemeester te Delfzijl, met medewerking van he Rijk deze aangelegenheid nader voorbereid, met het gevolg, dat men overging tot het koopen van woesten grond, De heer P. van Hoek, toentertijd dir.-gen. van den Landbouw en de heer Kakebeeke, insp. v. d. Landbouw, stonden aan vankelijk zeer sceptisch tegenover de vestiging van een groot bedrijf. Niet zonder schroom ging men met het plan van het gedelegeerd lid, den heer Reinders, in zee. E'en zevental gemeenten, later uitgebreid tot 13, traden toe, nl. Hoogezand, Sappemeer, Zuidbroek, Scheemda, Gnstwedde, Muntendam, Veendam, Wil- dervank N. Pekela, Delfzijl. Slochteren, Appingedam en Groningen. Langestrant - Alkmaar. H I' EK KN KL KI DING. UW VOORDEEL IS Nll TE KOOPEN. Men kon beginnen. Het aangekochte terrein ligt aan den straatweg Winschoten-Ter Apel, rechts tus- schen Sellingen en Vlagtwedde het Weenderveld, het grootste en links het Jipsinghuizerveld. Een 20-tal groote, dubbelwandige barakken werd gebouwd voor huisvesting .der werkloozen, plaats biedend aan on geveer 600 personen, waarvan de kosten ad pl.m. f 60000 gedeeltelijk werden gedragen door het Rijk en gedeeltelijk door de gemeenten. Deze begonnen suc cessievelijk met het zenden van werkloozen, die met de {bewerking van den woesten grond in den herfst van 1924 reeds zoover waren gevorderd, dat toen de eerse rogge kon worden gezaaid. In den winer 1924 25 volgde daarop de stichting van de groote bedrijfs- schuur. Deze is gebouwd in het midden van het ter rein en daardoor ook van de verst afgelegen percee- len gemakkelijk te bereiken. De oppervlakte bedraagt 1700 M2. Op de vier hoeken bevinden zich een ruime paardenstal, een flinke bergplaats van kunstmest, de woning van den bedrijfsboer en kantoren, waarbo ven weer gToote graanzolders zijn. Deze groote boer derij kostte ongeveer 'f 30000, terwijl bij één bestaande nog 4 kleine boerderijen met pl.m. 30 a 40 ha. land werden gebouwd voor f 9000 ieder. Besloten werd de groote boerderij, die is ingericht voor mechanisch bedrijf, in "eigen exploitatie te nemen en de andere te verhuren. Voorloopig konden ze voor huisvesting der werkloozen worden gebruikt. Op 20 Aug. werd de combinatie der gemeenten offi cieel geconstitueerd als als N. V. „Ontginningsmaat schappij De Vereenigde Groninger Gemeenten", ge vestigd te Hoogezand. Zij heeft thans de beschikking over 550 h.a. aangekocht, vaak niet zonder moeite, tegen prijzen, die varieeren van f 50 tot f 150 per ha. Hiervan «is 320 ha. ontgonnen, waarvan 220 ha. in exploitatie is. Op alle perceelen is, behalve een bemesting met kunstmest, 17 last compost per ha. aangebracht, zulks met het oog op een mogelijk op treden der „ontginningsziekte", die in Westerwolde nogal eens voorkomt. Per ha. aardappelen is aange bracht: 3 balen ammoniak, 2 balen Chili, 8 balen Thomasslakkenmeel en 5 balen 40 pet. kalizout, ter wijl bij koren deze cijfers resp. 3, 1, 8 en 5 zijn. De boekhouding der N.V. is er op ingericht om de resultaten der ontginningen en die van de exploitatie der boerderij gescheiden te houden. Wat deze laatste betreft, d. i. van de in cultluur gebrachte gronden voor eigen rekening, na behoorlijke afschrijvingen en bij voorzichtige taxatie der voorraden en na aftrek van een normale huursom voor het land, bleef er in 1925, het eerste exploitatiejaar, een batig saldo over. De resultaten van de ontginningmaatschappij ver- oorlooven een dividend van 6 pet. Voorzitter van den Raad van Commissarissen is de heer Buiskool, secr. de heer De Zee, burgemeester van Veendam, terwijl de heer U. D. Reinders gedele geerd lid is van het béstuur en tevens technisch lei der en administrateur der exploitatie en der ontgin ning; alleen de uitvoering der ontginningen is bij de Ned. Heidemaatschappij. Het bestuur heeft veel tegenwerking ervaren en is van zekere zijde herhaaldelijk aangevallen in ver band met de arbeidsloonen. Na serieus onderzoek is echter, gebleken, dat deze loonen zich bewegen boven het minimum, dat' aanvankelijk door de Regeering toelaatbaar werd geacht en hooger zijn dan de loo nen in het particulier landbouwbedrijf. Het verblijf ver van „eigen haard" weerhoudt echter vele arbei ders om zich als werkloozen te laten inschrijven. De N.V. huldigt het standpunt „loon naar vlijt". Alle werk wordt aanbesteed en in accoord verricht. Evenals het vorige jaar is er dezer dagen weder een excursie geweest naar deze ontginningen, waar aan behalve de besturen der aangesloten gemeenten, ook deelnamen namens de Regeering de heeren Ka kebeeke, mr. Harders en mr. Meyer de Vries. Zonder uitzondering was men vol lof over den stand der ge wassen, zoowel van de rogge en haver,'hoofdzakelijk zwarte, als van de aardappelen. Iets minder was die van de voederbieten en de gerst, met den verbouw waarvan men een proef neemt. Aan het eind der excursie sprak o.m. de heer Kake beeke zijn voldoening uit over het verkregen succes en bracht de heeren Reinders en Buiskool warmen dank voor hun werkkracht en energie. DE TEVEEL BETAALDE WATERSNOODUIT- KEERINGEN? Het persbureau V. D. verneemt uit Maastricht: Op het Raadhuis, alhier is gisteren een vergade ring van de Watersnood-Commissie gehouden. Reeds van te voren waren vercheidene ingezetenen opgeroepen om voor de commissie te verschijnen en toen hun werd medegedeeld, dat zij teveel schade loosstelling ontvangen hadden, verklaarden velen, dat ze feitelijk nog te weinig ontvangen hadden. Er werden bedragen van f 30, f 42, f 60 en f 80 terug gevorderd, als teveel ontvangen. Zelfs was er een van f 150 bij, aangezien dn betreffende persoon te hooge inkomsten voor een dergelijke compensatie genoot. Tijdens de vergadering verschenen eenige marechaussees en een subst.-officier van justitie. Er werden verscheidene vragen gesteld, doch ar restaties hebben niet plaats gehad. Tot nu toe heb ben allen geweigerd de te veel betaalde vergoedin gen terug te betalen. Buiten het gebouw was het onderwijl zeer rumoerig. FOKVEKXEURING TE HOORN. Vanwege de Afdeeling Hoorn en Omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal op Zaterdag 7 Augustus -a.s. de ja^rLjksohe Fokvee- keuring worden gehouden. Het programma is uit gebreid met twee rubrieken Pinken, terwijl' de Stie rem dezen keer gevraagd worden in drie rubrie ken. (Zie adv.) HET MIJN ARTSENINSTITUUT. De samenwerkende mijnwerkersbonden hebben een brief gericht aan het bestuur der Rijksverzekerings bank, den voorzitter van den Raad van Beroep te Roermond en aan de contact-commissie, inzake het mijnartseninstituut en ontduiking van de Ongevallen wet. In deze brieven wordt gezegd, dat door het op treden van de mijnartsen van vrije artsenkeuze voor ae mijnwerkers bij de behandeling van ongevallen, practisch geen sprake meer is. Verder, dat het over- groote deel der bedrijfsongevallen, die weekverzuim tengevolge hebben, niet bij het bestuur der Rijks verzekeringsbank worden gemeld, waardoor groot nadeel aan de arbeiders wordt berokkend, en bo vendien een onjuists ongevallenstatistiek ontstaat. Door een ongevallenstatistiek, waarin slechts een zeer gering deel der plaats gevonden ongevallen wordt vermeld, ontstaat bovendien, aldus schrijven de bonden, de indruk, dat de gevaren van den mijn- arbeid geringer zijn dan werkelijk het geval is, en daardoor verslappen de controle en het toezicht op de nakoming van de veiligheidsvoorschriften. Verder beklaagt men zich er over, dat de arbei ders niet alleen practisch gedwongen worden, zich door de mijnartsen te doen behandelen, doch dat bovendien, wanneer arbeiders tengevolge van een geschil omtrent de hoegrootheid van hun uitkee- ring in beroep gaan bij den Raad van Beroep, de voorzitter van den Raad van Beroep veelal de in dienst der werkgevers staande mijnartsen als on partijdig getuige-deskundige oproept. Door al deze maatregelen wordt, volgens de mijn werkersbonden, de Ongevallenwet grovelijk over treden, gevaar en nadeel aan de arbeiders berok kend, en het vertrouwen in de onpartijdigheid van den Raad van Beroep ernstig geschokt. Aan het bestuur der Rijksverzekeringsbank, de contact-commissie en den voorzitter van den Raad van Beroep wordt verzocht, al die maatregelen te nemen, welke noodig zijn, dat voortaan de bepalin gen der Ongevallenwet ook voor de mijnwerkers loyaal worden toegepast. AFSCHAFFING VAN DE SPEELKAARTENBE- LASTING. Een wetsontwerp is ingediend tot afschaffing van de Speelkaartenbelasting. Blijkens de Memorie van Toelichting is de met 1 Mei 1920 in werking getreden belasting op speelkaar ten in menig opzicht tegengevallen. De opbrengst die de Memorie van Toelichting op f 100.000 'sjaars meende te mogen ramen, is geweest: inv 1920 f 136.341.75; in 1921 f 75.140.25; in 1922 f 76.049.91; in 1923 f 88.793.33; in 1924 f 107.046,26, in 1925 f 97.10683, alzoo veel minder dan men zich had voorgesteld. Teleurstellend is het geweest, dat ca 1922, toen de vóór de invoering der wet door 'het publiek opgedane voorraden verbruikt geraakten, de opbrengst niet sterker is toegenomen. Toch zou dit voor den Minister op zich zelf nog geen reden zijn, een ontwerp tot afschaffing dezer belasting in te dienen, zoo niet gedurende den jong- stsn tijd een verschijnsel was ingetreden, dat ingrij pen van den wetgever hetzij in de ééne, hetzij in de andere richting gebiedend noodzakelijk maakt. De frauduleuze invoer van ongestempelde spellen kaarten heeft alengs zuike afmetingen aangenomen, en een in die mate onhoudbaren toestand geschapen, dat men slechts de keuze heeft tusschen afschaffing der belasting of verscherping der bepalingen die hare heffing kunnen verzekeren. Tot in onze groote steden toe worden thans de gesmokkelde ongestempelde kaarten min of meer openlijk rondgevent. In een der provinciesteden zijn in een kort tijdsbestek ongeveer 6000 ongestempelde spellen kaarten in beslag geno men, en het is bekend, dat te Amsterdam de heime lijke verkoop zulk een omvang heeft aangenomen, dat door winkeliers over sterken achteruitgang van hun debiet wordt geklaagd. Verscherping der bepalingen, die de toepassing der wet kunnen verzekeren, heeft een ernstig punt van overweging uitgemaakt, doch het denkbeeld) is losge laten, omdat het onjuist voorkwam, voor een ten slotte niet groot financieel belacg bepalingen in het leven te roepen van een zoodanige scherpte, als hier noodig zouden zijn; daaronder zouden voorkomen uit breiding van het recht van visitatie der ambtenaren tot de tot woning dienende gedeelten van hotels, her bergen en andere in artikel 18 der wet bedoelde in richtingen, visitatie van marktstalletjes en kramen, verbod van vervoer van ongestempelde spellen kaar ten zonder begeleidend document, dit alles niet en kel in het terrein van toezicht langs de grenzen, maar in het geheele land. Handhaving van deze bepalingen zou bovendien Óf de ambtenaren van nuttiger werk afhouden, óf leiden tot aanstelling van nieuwe ambtenaren, wat in beide gevallen een geldelijk offer zou vergen, al zou dit waarschijnlijk worden goedgemaakt door de toege nomen opbrengst der belasting. De anningskosten der belasting zouden daardoor echter tot een percentage van hare opbrengst stijgen dat abnormaal is. Het is den Minister daarom voorgekomen, dat het beter is de heffing te staken, al moet de schatkist dientengevolge zoowel de jaarlijksche opbrengst der speelkaartenbelasting als die van het daarmede sa menhangend hoogere invoerrecht op speelkaarten missen. Indien dit laatste tot een recht van 8 pet. ad valo- rem worde teruggebracht, laat zichdhet voor de schat kist nadeelige verschil berekenen op pl.m. f 21.000 'sjaars, zoodat met inbegrip van circa f 100.000 aan speelkaartenbelasting de maatregel ongeveer f 121.000 'sjaars zal kosten. In artikel 3 wordt bepaald dat de wet met ingang, van 1 Juli 1927 in werking zal treden. In de toe-i lichting op dit artikel wordt gezegd: Daar het 'tot te veel omslag zou leiden indien bij dei afschaffing van de belasting, voor ongebruikte, doch, reeds gestempelde spellen de betaalde belasting moest! worden teruggegeven, wordt een voorstel in die rich-J ting niet gedaan In verband daarmede is intusschenj voor de afschaffing een termijn genomen zóó ruim, dat de handel gelegenheid zal hebben zich van voor-! raden gestempelde spellen te ontdoen, voordat die af-i schaffing een feit wordt. KNOEIERIJ. De 30-jarige J. C., kantoorbediende, in dienst bij den aannemer Knols te Maastricht, is door de politie aangehouden. Hij zou op de rekening van de arbei ders meer wagens zand hebben aangeteekend dan door die arbeiders was aangevoerd, waardoor zij. meer kregen uitgekeerd dan waarop zij recht hadden. De firma K. moet hierdoor voor pl.m. f 2000 bena deeld zijn. Gisteren is de verdachte voor den officier van justitie geleid, DOODGEVALLEN. Bij het pompstation Leiden te Heemstede is de monteur S. uit Haarlem ,die aan de bovenleiding dei electrische geleiding voor de spoorwegen werkzaam was, gevallen. Hij kwam met het hoofd op de rail* terecht en was onmiddellijk dood. DOOR DE WARMTE. De 56-jarige vrouw van den Bpoorwegwachter B H. Thijssen te Tiel, zakte Woensdagmiddag, terwij! zij in de stad boodschappen deed, bevangen door d€ hitte ineen. Zij overleed na énkele oogenblikken. DIRKSHORN. Onder leiding van den heer L. Reuvers, werd Woensdagavond ten huize van den heer D. Swagei een vergadering gehouden van het bestuur dei Gymnastiekvereniging U.d.I., met voorzitter er secretaris van den Turnkring Hollands Noorderkwar tier, benevens de Commissie van Ontvangst voor d< Groote Openluchtuitvoering op Zondag a.s. Na opening geeft de voorzitter het woord aan dei heer Kemp, die zegt, dat de zaken voor de uitvoering worden geregeld door het Bestuur van den Turn kring met de Technische Commissie. De feestcom missie behoeft dus weinig te doen. Deze echter, voo: een groot deel bestaande uit oud-gedienden van he vorig jaar hier gehouden Muziekconcours, wensch zich ook thans niet onbetuigd te laten en zal zori dragen voor het plaatsen van een eerepoort, bene vens het aanbrengen van de noodige versiering, ter wijl aan de burgerij zal worden verzocht, door he uitsteken der vlag, het dorp een feestelijk aanzien t geven. Verschillende heeren stelden paard en rijtuig, be

Schager Courant | 1926 | | pagina 9