WERKSTAKING IE LANGENDIJK. Prijsverlaging* Brieven uit Rome. FIETSTOCHTEN. Binnenlandsch Nieuws. als gerol'g van roekeloos beleid. En dan Egt de eaak toch anders. Gemeentelijke autonomie, _Is een kostbaar goed, maar plaatselijke zelfstandigheid en verantwoor delijkheid moeten elkaar dekken. .Zelfstandig te willen zijn, maar, als het er op aan komt, een ander voor de betaling aansprakelijk te stellen, dat gaat niet. 1 De gedachte komt wel eens btf ons op. dat men dit niet immer voldoende in het oog houdt. Natuurlijk is ook hier wel eens verschil. Wie buiten zijn sohuld om hulp moet aankloppen, heeft aanspraak op een andere wijze van behandeling dan de gemeente, wier beleid oorzaak was van do ver warring. Deze laatste ^moet onder strenge ourateele, maar do eerste zal zaoh toch ook aan eenige toe zicht hebben to onderwerpen. Van }b oogenblik af, dat men voor het voeren der eigen huishou ding extra steun komt vragen, moet nii, die dien steun verleent, een oogje in net zeil kunnen houden. Nu zullen er wel1 zijn, die, met een beroep op de autonomie, daartegen opkomen. Toch strekt de eisch, dien we stelden, juist tot behoud van die autonomie. Als men toch de uitwassen rustig laat voortwoekeren, dan nemen die, na verloop van jaren, ten slotte zulk een omvang aan, dat de auto nomie der gemeenten zelf in het gedrang komt. Het is nu nog tijd om het verkeerao te stuiten. Minister Kan gaf een hoognoodige waarschuwing. We hopen, dat die helpen zal. En zoo, onverhoopt, met, dat de Minister aan ook voor oen tweeden stap niet zal terugdeinzen. De dochter van Leo Tolstoï, gravin Tatiana, de trouwe dochter die hem op zijn vlucht vergezelde, toen hij zijn einde voelde naderen, deze, die haar vador als een heilige vereert, moende ten onrechte dat men in het land der heiligon, in Italië, haar be wondering deelen zou voor den man, dio zijn leven als kunstenaar begon en als dilettant-sociaal hervor mer en profeet eindigde. Tatiana vertelde hier in een lezing allerlei bizon- derheden uit het leVen van haar vader en om ons te verklaren waarom zijn .dagelijksch bestaan zoo in tegenspraak is geweest met de mooie communis tische denkbeelden, die hij verkondigde, zeide zij, dat haar moeder de groote hinderpaal voor hem geweest was om iets van zijn ideeën te verwerkelij ken; zij was, om kort te gaan, de „Donna fatale", de noodlottige vrouw" geweest, die hem wel is waar dertien kinderen schonk, maar niet mede kon gaan met zijn begrippen van algemeeno broederschap en die liever haar zaakjes# bij elkaar hield en voor de opvoeding van haar kinderen zorgde dan als een halve boerin gekleed te gaan en van haar overvloed met ruime hand weg te geven. Dit nu ergerde Tol stoï in hooge mate, maar niet zóó of hij zette zich toch eiken dag weer al was het dan ook met tegenzin aan de welvoorzieno disch van zijn vrouw; ook versmaadde hij niet het fijne linnengoed, dat deze geparfumeerd voor hem klaar legde, iets dat haar door de dochter als een misdaad wordt aange rekend. Tolstoï trok dit aan, maar daarover droeg hij een grove boerenkiel om derf moujik te laten zien dat hij zich hun gelijke voeldeI Aan een vriend schreef hij eens: „Ik moet mij een vriend onder do mannen zoeken, geen enkele vrouw kan voor mij deze plaats vervullen, want wo zijn genoodzaakt te liegen tegenover onze vrouwen, hoe kunnen ze dan een waarachtig vriend voor ons zijn? Dit alle» is zoo heel onecht!" Ja, onecht was Tolstoï als sociaal hervormer,om- dat hij de kracht van karakter miste zijn goede prin cipe'» uit te leven. De „Donna Fatale" was niet het noodlot van zijn loven, al wilde gravin Tatiana ons dat ook doen geloven, zijn eigen halfheid stond hem in den weg. Hij was geen mensch uit één stuk, daar om heeft hij op sociaal gebied dan ook niet auders boroikt, dan dat in navolging van hem veel club jes van dilettanten als paddestoelon uit den grond zijn verrezen on dat er overal geliefhebberd is door menschen vol goede intenties en absoluut gemis aan kennis van eenige tak van landbouwbedrijf, maar die zich Tolstoianen noemden en hun haar on baard lie ten groeien om te toonen dat zij. even als hun meester, wars van alle conventie waren en de we reld naar zijn principe's wilden hervormen. Maar met principe's alleen bereikt men niet veel! de mensch Tolstoï, die in overvloed bleef leven en on machtig was om de tragisch-komische ring te ver breken, die hem in oude gewoonten gevangen hield, deze is eigenlijk een zwakke en beklagenswaardige figuur cri niet een heilige zooals gravin Tatiana aan de Italianen wilde doen gelooven. Een van hen schreof haar in een open brief naar aanleiding van dezo lezing een zeer hartig woordje. Daarin zeide hij o.a.: „Vergeef me, dat ik het u ronduit zeg, maar onzo heilige zijn uit ander hout gesneden! Toon onze Franciskus zijn ouderlijk huis verliet, verbrak hij daarmede de band met zijn familie, die in overvloed leefde. Hij verweet zijn vader niet dat deze hem te weeldorige kleeren had gegeven, hij trok zijn mooie pakje vroolijk uit, maakte er een bundelt jo van on legde dat aan de voeten «van zijn vader; toen hij daar nu ongekleed voor Bemadene stond zeide hij: „Tot nu toe noemde ik u mijn va der, maar vanaf dit uur heb ik slechts óón Vader, dezen, die in de Hemelen woont. In hem rust al mijn hoop en al mijn vertrouwen!" Zulk een daad is voor ons, de logische uitleving IH. Tegen half elf was Mr. Brunger bezig met het redigeeren van een ongevraagde aanbeveling, welke gezonden moest worden aan de vrouw van een groen- tenbandelaar, die den vorigen dag haar man wegens mishandeling voor het Lambeth Police Court ge daagd had. „Ik had vermoedens, maar geen bewijzen omtrent ds ontrouw van mijn man", dicteerde Mr. Brunger, „tot ik uw hulp inriep. Ik moet zeggen Op dat oogenblik ging de telephoon over. Mr. Brun ger hield op met dicteeren; nam den hoorn. „Spreek ik met David Brunger, particulier detec tive?" vroeg een stem. „Met het kantoor", antwoordde Mr. Brunger met het piepstemmetje, dat hij altijd gebruikte bij hot begin van een gesprek. „Met wien?" „Ik ben Mr. Christopher Marrapit van Heron's Holt, Paltley Hill, Surrey. Ik „Een oogenblik", piepte Mr. Brunger. „Is bet een vertrouwelijke zaak?" „Een heel dringende zaak. Ik „Een obgenblik als het ui blieft. In dat geval moet u met den particulieren secretaris spreken." >Mr. Brunger- legde den hoorn neer; liep de kamer rond, ging weer naar de telephoon en zeide met een heel diepe basstem: „Bent u daar?" Het tragische verhaal, dat in zijn ooren getolepho- neerd werd, accentueerde hij met: „Zeker!" „Jal", „Ik begrijp ui", „Natuurlijkl". Dan: „Mr. Brunger zelf? Ik ben bang dat dat onmogelijk is. Hij heeft 't op dit oogenblik heel druk. Hij is in conferentie met Scotland Yard. Maar wacht even oen minuut, sir.* In zijn; qualiteit van M!r. David Brunger's parti culier socrotaris dronk Mr. David Brunge uit de karaf water op den schoorsteenmantel, omi zijn ge martelde keel wat te verzachten. In 'zijn qualiteit' van grooton detective stapte hij naar de telephoon en zeide dat hij om 3 uur bij Mr. Marrapit zou zijn. „Het kan misschien een groote zaak zijn, Issy", zei de hij, terwijl hij het sigarettenpeukje weor opstak, „en het kan ook een klein zaakje zijn. Maar wat ik zeg is: Maak ndruk op je cliënt.. Maak indruk op jo cliënt, Issy. Laat dat in jo heele leven jo devies zijn. En wanneer ik je er nog oeng op betrap, dat je een trekje aan mijn sigaret doet, als ik met mijn Het doorzitten bij Wielrijden en verbranden der Huid door de zon, alsmede het stukloopen van Huid en Voeten, verzacht en geneest men met PUROL. Doos 30, Tube 80 cent. van het Evangelie; er kan gcon ander bestaan on zooal» de briefschrijver eindigde: „Wie mooie woor-. den schrijft over armoede en de heorlijkheid om in een naakte cel te wonen, maar Intusschen in over daad blijft leven, zulk een mensch is een dichter; iemand die in verbeeldingen leeft; uw vader' is een groot kunstenaar geweest, maar in ons geze gend Italië leefden andere heiligen!" Tagere, de Indische dichter, was ons ook al als een halve heilige voorgespiegeld, als een profoet en mystikus. Deze wijsgoerige dichter was hier do gast van Mussolini? hij logeerde in een der eerste hotels en werd als een vorstelijk persoon behan deld; hij droeg een witte toga en door zijn golvend wit hoofdhaar en fladderendo baard imponeerde zijn verschijning de goede gemeente; er werden comedie- voorstellingen ter zijner eere gegeven en hij werd toegejuicht en bewierookt door de studenten, ter wijl Mussolini niet verzuimde hem hartelijk te om helzen. Want Tagere is nu eenmaal in de mode, hoewel hij minder beteekent dan menig Europeesch dichter en denker, die „clean-shaved" in een bur-, gerpakje rondloopen! Dezo Oosterling is een too- neelheid in zijn verschijning niet alleen, maar in zijn geheele optreden. Voor sociale hervormers als Tolstoï en Tagere kan men zich hier nauwelijks eën oogenblikjo enthusiasmeeren - maar om Nobili te zien, dio over de noordpool vloog en daar de Italiaansche vlag neer liet vallen, daarvoor zal men zich in geestvervoering laten dood drukken; dat zijn de menschen die hier op het oogenblik vereerd worden en waarvoor het volk te hoop loopt, zooals in de dogen van Franciskus om den „Poverello" en St. Antonio van Padua te zien. E. F. OE OVERVAL TE BUSSUM. Stond gistermorgen de commissaris van politie, te Bussum, nog sceptisch tegenover de feiten der her kenning van den verdachte inzake den overval in de Boozbank, in den loop van den dag is zijn ziens wijze wel eenigszins veranderd. Veel heeft daartoe bijgedragen een pertinente herkenning door een tot nu toe nog niet genoemde getuige, een modiste, wo nende aan de Brinklaan, die den vermoedelijken dader Donderdags vóór den overval van half twaalf tot 12 uur had zien paradeeren voor de Boazbank. Haar was dit hoen en weer loopen zóó opgevallen, dat zij den man nauwkeurig had opgenomen. Het mo'sje, mej. v. v. Jit, is wel de eenige, die met be sef den verdachte in normale omstandigheden heeft gezien, wat heel wat zeggen wil, in dit geval van een man met zulke levendige trekken on sterk wis selende gelaatsuitdrukking als die van Brummor. Haar herkenning was volkomen en direct, geen oogenblik waö or eenige aarzeling. Dr. Weiten, die. 'sheeren Joosten wonden chirur gisch behandeld heeft, heeft gisteren onderzocht of djo mot het inheslaggenomcn wapen kunnen zijn toegebracht. Bij nauwkeurige meting is inderdaad gebleken, dat de namaakrevolver, als een soort boks- ijzor gebruikt, mot het ondereind van het handvat cn don haanbeugel op het hoofd is terechtgekomen en daar do beide gekneusde plaatsen teweegbracht moet hebben. De afstand dor wonden komt precies overeen met die tusschen beide plekken van de re volver. Het blijft een raadsel hoe de dader uit Bussum is weggekomen. Er blijft voor de recherche nog veel te ontwarren over. Do verdachte Brummer is gisterochtend met den trein van 9 uur 16 naar Amsterdam gebracht, waar hij werd ingesloten. Eon sigarenwinkelier te Bussum, bij wien Brum mer vóór het misdrijf sigaretteen heeft gekocht, heeft hem gistermiddag ook herkend. De verdachte blijft ontkennen op den dag van den overval te Bussum te zijn geweest. Hdbld. EEN LASTIGE SINJEUR. Men schrijft uit Barneveld: Reeds langer dan tien jaar wordt een 28-jarige boe rendochter alhieij, zonder dat zij daar eenige aanlei ding toe geeft, het. leven ondragelijk gemaakt door een 35-jarige boerenknecht, die een hopelooze liefde voor haar heeft opgevat. Heeft zij eens verkeering met een ander Jong- mcnsch aangeknoopt, dan wordt deze door den boe renknecht zoodanig bedreigd en zelfs mishandeld, dat de jongeling de verkecring afbreekt. Reeds heeft de boerenknecht deswege zes maanden gevangenis straf ondergaan. HEERENRIJWIELEN 150, DAMESRIJWIELEN 150, gemonteerd met groot zadel, kettingkast, freehwiel, le klas binnen- en bnitenbanden, enz. Niet te ver warren met concarrentie-rlJwielexL. 2 Jaar gegarand. G. ANNEVELDT, Dorpen, Laan, Schagen. rug naar je toe sta, zooals Jo daarnet deedt, dan zal ik Je door olkaar rammelen en door dio deur trap pen. Wees dus voorzichtig." i IV. I Tegen twee uur begonnen de resultaten van Mr. Marrapit's kolosaal plan binnen te stroomen. De schalen melk langs den muur van Heron's Holt trokken iedere zwervende kat binnen een straal van twee* mijl aan. Daaronder zwoegden Mr. Fletcher en Frederick onder het onmiddellijke bevel van Mr. Marrapit. Den geheelen ochtend sprongen, flitsten en verdwe nen katten op den muur. Dikke katten, magere kat ten, katers, gestreepte katten, witte katten, zwarte katten, gele katten, grijze katten; jonge katten en oude katten. Om half drie verzamelden de dorpsjon gens, dio aan het zoeken geweest waren, zich biji het hek. Ieder droeg een kat, sommigen twee. Mr. Mar rapit holde de oprijlaan af om inspectie te houden. „Loopt", bev^l hij, „achter elkaar langs mij heen." Zij defileerden. „Domkop! Domkop!" kreunde Mr. Marrapiet, ineenkrimpend door de bitterheid van vertrapte hoop, wanneer iedere kat voor hem gehou- werd. „Domkop en ezelsveulen! Hoe kan dat ongeluk kige creatuur nu mijn Roos zijn?" Ja, hoe inderdaad, daar op dat oogenblik de Roos van Saron in de ingevallen hut melk zat te slurpen, die George haar in een limonadeflesch gebracht had, terwijl haar schandelijke heul op den drempel zat te rooken. Precies orA drie uur arriveerde Mr. David Brun ger. Gebracht naar de kamer, waaruit de Roos ver dwenen was, sloot hij' zich daar gedurende een half uur met Mr. Marrapit op. Na verloop van dien tijd verscheen Mjr Marrapit op het grasveld. Zijn gezicht was bleek, zijn stem hol en bevend. Hij; riep tegen Mr. Fletcher en* Frederick: „Houdt op! jHoudt op! Neemt de melk weg! De Roos van Saron is niet verdwaald. Zij is gestolen!" „Goddank!" zeide Frederick. „Goddank! Ik heb meer dan genoeg van dat spelletje!" Mr. Fletcher zeide niets; Haalde zijn slak uit zijn zak; stak zijn hoofd in een boschje. I Wordt vervolgd. Doch niets helpt Thans hadden een aantal jongelieden uit de buurt van het meisje besloten, eens met dezen lastpost af te rekenen. Met dit doel wachtten een twintigtal Jongens, met stokken gewapend, den boerenknecht op, toen hij zijn gebruikelijke bezoek aan het meisje wilde brengen. Alvorens hun plannen te kunnen vol voeren, sloeg de bedreigde op de vlucht, rende het huis der veelgeplaagde boerendochter binnen, greep daar een hooivork én stormde toen op zijn achter volgers los, die op hun beurt de vlucht namen. Sedert durft bedoeld meisje niet meer in het ouder lijk huis vertoeven en heeft zij haar intrek bij fa milie genomen. DUUR NEDERLAND. De Scand. correspondent van het Hdbld. schrijft: Nederland is altijd in het buitenland als con der duurste landen beschouwd geworden. De laatste ja ren is die reputatie nog versterkt. Wij zijn in de afgeloopen jeeriode in ons duurte- isoloment trouw ter zijde gestaan door de Scandi- naaf3che landen, die eenzelfde reputatie genoten en verdienden. Dank zij ons gunstiger klimaat is het le-1 ven voor particulieren in Nederland toch altijd nog iets goedkooper dan in het Noorden: maar van onze hotels kan niet hetzelfde gezegd worden. Zelfs in het dure Scandinavië beschouwt men Nederland Jpp een der duurste landen voor toeristen. Enkele kunnen ons heele volk eeU slechte repu tatie bezorgen. Een frappant staaltje werd mij daarvan verteld door een Noorsch echtpaar, dat een paar jaar gele den eenige weken in ons land doorbracht. Vooral voor de Noren, die tusschen bergen en fjorden wonen, heeft Nederland een bijzondere bekoring. Het echt paar vertoefde ook eenige dagen te Amsterdam in eei? bekend, goed hotel, dat echter niet beter of luxueuser is dan vele andere. Eens op een middag was de dame rustig thuis gebleven en zij bestelde op haar kamer een thé complet: thee, toast, boter en jam. Zij kreeg een behoorlijk portie maar toch ook weer niet zooveel of zij kon het gemakkelijk alleen op. Bij de afrekening echter bleek dat het een dubbele portie geweest was en dat zij voor dat thétje 7, zegge en schrijve zeven gave Nederlandsche gul dens moest neertellen! Natuurlijk is deze reiservaring overal rondver teld. De kortzichtige hotelhouder kan misschien uit rekenen hoeveel guldens wfhst hij behaalde op dat theeblad, maar hij kan niet becijferen, hoeveel Scan- dinaviërs zijn hotel en wellicht heel Nederland nu voorbijgaan. NIEUWE TOLLEN. Uit Sneek, 27 Juli. De raad alhier heeft de in voering van tollen, ook voor auto's en motorrijwielen, op den weg SneekBolsward aangenomen, np.dat eerst een voorstel-Zuiderbaan óm allo tollen af te schaffen met 87 stemmen was verworpen. NIEUWE INT. TELEFOON CENTRALE. Uit Rotterdam, 28 Juli. Hedenmorgen is de nieuwe interlocale telefooncentrale aan den Cool- singel alhier, een der grootste installaties van Eu ropa, door den heer J. D. Sickler, chef van de firma Koopman en Co. te Amsterdam,, namens de Allman- na Telefon Aktien Bolaget l.m. Erickson uit Stock holm, overgedragen aan het Rijk, dat vertegenwoor digd was door den directeur-generaal der P.T.T., ir. M. H. Damme. Talrijke autoriteiten woonden de overdracht bij, waarna een rondgang door do.cen trale word gemakt. 8CHAGERBRUO. Do heer S. Jaring, Hoofd der O. L. school alhier, is bij het te Amsterdam gehouden examen voor handenarbeid, geslaagd voor diploma A. ZIJPE. De voordracht voor de benoeming van een onder wijzeres aan de O. L. School te 'tZand is als volgt samengesteld: 1. Mej. A. Roijers te Helder. 2. Mej. C. Dito to Helder. 3. Mej. S. Watertor te Schagen. DIRKSHORN. Dinsdag gaf de Reizende Bioscoop te Wieringen een uitvoering in de zaal van den heer D. Swager alhier. Aangevangen werd met de vertooning van enkele fraaie zee-, bosch- en berglandschappen, gevolgd door dat was zeer tactisch van de „Wieringer" de opname van het dezen zomer te Wieringen gehou den muziekconcours. Welk een duidelijk beeld gaf dezo film en het concours en de daarmee gepaard gaande feestelijkheden. Achtereenvolgens werden op het doek vertoond, zeer goed herkenbaar, de corpsen uit Callantsoog, Nieuwe Niedorp, Winkel en Dirkshorn. Het hoofdnummer: „Aan de open deur", gaf in boeienden vorm verschillende prachtige natuurop namen in Canada te genieten. Tot slot een mooie komische film. Het talrijke publiek toonde zich hoogst voldaan. WIERINGEN. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. Hz. Bak ker, ging te Haarlem aan de Rijks Kweekschool voor Onderwijzers over van de 3e naar de 4e klas. WIERINGEN. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Bruul Wz., slaagde te Alkmaar voor het eindexamen R.H.B.S. met 5-jarigen cursus. BROEK OP LANGENDIJK. Tot lid van den gemeenteraad is verkozen ver klaard de heer Jb. Ven (vacature-Bakker) BROEK OP LANGENDIJK. Tot de Ie klasse der Riiks H.B.S. te Alkmaar is o.m. toegelaten J. Verdonk alhier. LANGENDIJK. De oudste meisjes der R.K. school vierden hun schoolfeest met een reisje naar Amsterdam, waar hot meest bezienswaardige werd bezocht. De jong ste kinderen gingen naar Schoor! en Bergen, waar van duin, bosch, strand en zee werd genoten. Al liet het weer zich 'e morgens niet aanlokkelijk aanzien, al spoedig klaarde dit ot>, zoodat ook hier van een goed geslaagd schoolfeest kan woorden gesproken. LANGENDIJK. De deolhemers der cursussen voor bemestingsleer en tuinbouwkunde, maakten onder leiding van den onderwijzer een excursie, de eersten naar Aalsmeer en omgeving, de laatsten naar het Wesfclatod. Deze reizen kunnen uitnemend dienen, om zich te over tuigen van de wijze, waarop in andere streken de tuinbouw wordt beoefend. ANNA PAULOWNA. Maandag van de kermis trad in de Zaal van den heer C. Slikker het Cor Ruya-ensemble op met „Thuiskomst", tooneelspel in 3 bedrnven van Jean Jaques Bernard. Het 'gegeven v*n dit mooie stuk is wel de simpelheid zelf: André Mérin, een jong leeraar, is in 1914 naar het front vertrokken, werd al spoedig gevangen genomen, maar na 4 jaar, wegens den wapenstil stand, keeren verscheidene gevangenen naar hun land terug en Blanohe, Merin's vrouw, ziet in groote spanning -de terugkombfc van haar man; André tegemoet. Tijdens de laatste maanden van den oorlóg heeft zij, op aandringen van den Bur gemeester, der stad, een jong Amerikaansoh officier ingekwartierd gehad, wat zij, als alleenwonende vrouw, had mogen weigeren. Hun omgang werd zeer vriendschappelijk, maar bleef overigens vol maakt correct, doch bij hot heengaan bekent de ionge Amerikaan van haar .to houden en vraagt Kaar, om met hem mee te gaan naar zijn land. Blanche evenwel, denkt daar geen oogenblik aan. ilet feit echter, dat 2 maanden lang. een jong Ame rikaansoh officier bij zijn vrouw is ingekwartierd geweest, wordt voor aen teruggekeerden Andxe aanleiding tot een steeds heftiger zich uitend ja loezie, cue hun huwelijksleven ten slotte ondrage lijk maakt, uit hoogst eenvoudig gegeven' hëiM{ ae auteur kans gezien tot een zeer mooi, r'jyn psy- onoiogisoh tooueeistuk uit te werken, dat, dank zij do voortreffelijke vertolking door Xiily Lus, Joh. ter Braak e, h rits Bouwmeester en Oor Ruys (het stuk heeft maar 4 rollen) vermocht to boeien van het begin tot heb eind. Tiliy Bus vooral heeft, als Blanche Mérin, verruk kelijk spel te genieten gegeven. Zij was even na tuurlijk als eenvoudig, wist daardoor diep te ont- roererf en door intonatie, door een blik, een enkele trekking van den mond horos,te doen begrijpen wat in haar omging. Hoogst voortreffelijk en lofwaardig spel1 gaf ook i'rits Bouwmeester ais de voortdurend door jaloezie gemartelde echtgenoot. En dan Cor Ruys, als do goedhartige, mot het jonge echtpaar zoo ining meelevende oude vader 1 Si'inpathieker oude heer zou men zich zeker wel' moeilijk kunnen denken. Jos. ter Rraake had, als Blanche's vriendin, niet bepaald de dankbaarste rol, doch zij speelde die niettemin met groote toewijding, zoodat deze voorstelling ons dan ook een utvond geschonken heeft van onverdeeld kunstgenot, .zooals wij ten £lattenlando helaas veel te weinig jte genieten rngen. Ofschoon de zaal gevuld was tot in de uiterste hoeken, was niettemin ook de tent van Veer burg, >vaar dienzelfden avond de mooie film „De deur van heb Noodlot" vertoond werd, eveneens flink bezet. Het bezoek aan de schouwburgtent van Alb. Bakker is echter over het algemeen maar matig geweest. De bioscoop van Schinkel' daarentegen heeft, evenals alle jaren, zéér veel bezoekers gehad. Voor het overige bleek de tent yan Veerborg ook nu weef een sterke attractie voor danslusti- gen, zoodat het bezoek er steeds groot was. ZUIDSCHARWOUDE. Als resultaat van de gehouden besprekingen van de vereenigingen van Koophandel en transportar- 'beiders met den Rijksbenüddeiaar, kunnen we mee- deelen, dat partijen niet nader tot elkander wer den gebracht. De besprekingen om alle arbeiders zonder rancune-maatregelen weer in 'dienst te ne men, dus zonder uitsluiting van wie ook, brach ten het niet tot oonig voorstel in dio richting. Wel nam Koophandel met algemeene stemmen een voor stel aan, om een 15-tal niet meer terug te nomen, welk voorstol werd onderworpen aan de bijeenkomst van de vertegenwoordigers der transporteurs, Dezen verworpen echter dit voorstel, zoodat de toestand onveranderd blijft voortbestaan. De Koopliandcl zal nu een 40-taL eigen arbeiders aanstellen, die a.s. Maandag, den arbeid zullen kunnen aanvangen. De situatie hoeft daarmee oen scherp karakter aan genomen. c Van andero zijde meldt men ons nog: De mogelijk geworden oplossing van het geschil ia gestrand in do vergadering van „Koophandel De arbeiders hadden de voorstollen van den Rljksbemid- delaar met bijna algemeeno stemmen aangenomen, 1 het Bestuur van Koophandel ging er eveneons inee accoord, en zou ze bij hunne ledon vordedigoii. Doch de ledenvergadering van Koophandel ver- wiorp ze. De Koophandel stolt thans een nieuwon eisch, vreemd aan de tot heden genoemde. -- BROEK OP LANGENDIJ£. De loting voor de nationale militie voor 1927, zal voor deze gemeonto plaats vinden op Donderdag 24 Augustus a.8. in het ruadhuis te HoerhugówaarU, Middelweg B 73, 's morgens 10 uur nieuwe tijd. Voor don dienstplicht, lichting 1926, zijn we gens broederdienst voorloopig vrijgesteld de heeren A. Boon, J. G. Glas, D. Hoogland en voorgoed'vrij gesteld J. Bakker, J. Kruk, J. Ootjers, D. Rens en G. Smit. DE NEDERLANDSCHE INVAL IN BELGIS. Landgenooten opgepast. Do Antwerpsohe redacteur van de Msb. meld»: Nu is waarlijk do invasie van Noderlandsclio „koopje3"-menschen en valuta^toerisfcen begonn. n. De treinen uit het Noorden zijn bomvol mot be woners uit alle stroken van Nederland, die in dichte zwermen onze goede stad van Antwerpen binnen-zakken. En naast de treinen zijn het do autobussen, wclko than* op guldens loopen. De ondernenungou, oio van Noord-Brabant bussen exploiteeron op Am- werpenhebben thans geen materiaal genoeg om do koop- en kijksrra^en naar Antwerpen over te bron- gen. De maatschappijen, welke aanvankelijk t.r- nauwernood een droge boterham konden verdien, n zijn plotseling tot goud-zaakjes goworden nu do frank zijn gouden kroon verloren heeft. AVat-in de laatste dagen ook opvalt, dab is liet groot aantal bussen en auto's uit de provincie Zee land. Natuurlijk trekken de Zeeuwsche boerinnekos met beur fraaie mutsen de algemeene aandacht Hpur nationale oostumes drijven als water-lelies t<» midden van het moderne stadsleven; van de nieuw ste moden, welke alleen wat de verloren mouwen betreft eenige gelijkenis hebben met do kleed ij der Zeeuwsche schoonen, die, 'b moet gezegd, de Antwerpsche dames op het gebied van o.llel>ogen en wat daaraan vast is, maar Icelijk in de schaduw stellen. Wat al die Brabanders en Zeeuwen en andere landgenooten hier komen doen, behoef Ik niet to vertellen. Zii zijn een dagje uit en komen „koop jes" doen. Het is wonderlijk wat er hier wordt weggesleurd. Sommige gaan met heele vrachten de grens over en hun douane-formulioren vermelden soms de meest vreemde combinaties. Zoo zagen wij dezer dagen oen heer uit Vlissingen de grens oversteken mot: 5 toetten, 2 (steffiiassenjT 1 puR'-over, 2 jazzband- trommels en 2 flessehen bouillonblokjes. Anderen komen mot volgeladen auto's; doch met allen zijn even gelukkig bij het op-koopen.^ Want vorige week is er te Putte een vrouw uit de streek van Bergen op Zoom de grens gepasseerd, die als eenig „koopie^' in de groote stad van Antwerpeu had kunnen vinden oen meubel, dat in een nacht kastje wordt opgeborgen. Toen hot stuk huisraad dat natuurlhk tweemaal zoo duur was geworden alfe in de winkels van Bergen op Zoom, aan do dou anen werd voorgelegd, is er nog al eens eventjes gelachen om het vrouwken, dat voor zoo'n ding de groote reis naar Antwerpen had ondernomen.... De Sinjoren, d.w.z. de winkeliers, zien over het algemeen de Nederlandsche koopsters en koopers gaarne komen. Anderen daarentegen zijn niet zoo verheugd over het bezoek van al die „oUanders' dio met hun guldens de boel "komen leeg koopen. Sommigen gebruiken scherpe benamingen voor onze landgenooten, welke wij hier- maar niet zullen neer schrijven, doch die ten deele 't gevolg zijn van een weinig bescheiden optreden van Zekere Nedcrlan- ders. Wij1 wezen daar vroeger reeds op. En nu is waardigheid en tact mper dan ooit geboden. Laten onze landgenooten, die hier op bezoek komen, steeds gedenken, dat Zij" do gastvrijheid genieten Van een land, dab in de grootste zorgen zit on be scheidenheid un past. Van den anderon kant willen wd den Nederlan ders een „opgepast voor afzettingentoeroepen. Want daar Zijn tal yan Belgen, die de Nederland sche bezoekers een paar tanden willen 'trekken; Hebben wij niet de winkeliers, die, zoodra zy'

Schager Courant | 1926 | | pagina 2