De Staking aan den Langendijk. UITGESTELD, MUZIEKFEESTEN Ie Noord-Scharwoude wegens Werkstaking tot nader order Burgerlijke Stand. Drieven uil Rome. Van hier en Yan daar. Gemengd Nieuws. bedrijf te Warmenhuizen over 1925. Uit dit jaarver slag blijkt, dat bet gasbedrijf over 1925'met 10.666 M3. is gestegen of wol 2K tegen het voorgaande jaar met 8.7 Het verbruik te Harenkarspel is als gevolg van het gebruik van electriscb licht met 4000 M3. gas achteruit gegaan. Het aantal gasmeters nam toe met 11 stuks, terwijl het gemiddelde ver bruik per gewone was 464 M3. en per muntmeter 417 M3. De warmtewaarde van het gas heeft gere geld ruim 5000 caloriën bedragen. Het aantal ziekte dagen bedroeg onder het personeel 203, het vorig jaar 387. Geproduceerd werd 500.247 M3. gas, 'vorig jaar 485.726 M3., waarvan over den gewonen meter 282.894 MS., over den muntgasmeter 153.404 M3., straatverlichting 7.462 M3., eigen gebruik 28.972 M3., metermiswijzing verlies en condensatie 27.415 M3. of 5.48 Door motoren werd verbruikt 8.010 M3., voor gasverwarming 16.959 M& De grootste etmaal aflevering had plaats op 24 Dec. met 1963 M3., de kleinste op 28 Juni met 936 M3. In de' gemeente Warmenhuizen branden 75 lan taarns, in Dirkshorn 30, in Kalverdijk en Tuitjen- horn ieder 19. 'Do gasprijs was van 1 Januari1 April 12 cent voor gewoon gas, 13 cent voor muntgas en van 1 April—31 Dec. resp. 13 en 14 ct, gas voor verwar ming 6 ct., industriegas 10 ct De totale lengte van het buizennet is ruim 22 K.M. Verbruikt is 1470 ton kolen, geproduceerd werd 22.432 H.L. cokes, 796 H.L. teer, 2147 HX. am moniak water. Wat het financieel overzicht betreft, kan nog worden medegedeeld, dat aan kapitaalrente werd betaald f9.028.96, aan aflossing f 1L185 en een ver lies is geleden van f2774.71, welk verlies hoofd zakelijk is ontstaan door de lage cokesprijzen. De schulden van het bedrijf bedroegen op 31 Dec. f 187.370.en de boekwaarde der bezittingen f 193.234J23K. De kosten en opbrengst in totaal bedroegen per 100 M3. resp. f 1225 en f 11.70, verlies dus f 0.55. HOOGWOUD. De heryk der maten en gewichten zal in deze gemeente plaats hebben als volgt: voor Hoogwoud, op Maandag 16 Augustus 1926, van 10Va12y» en van 18 uur; voor Langereis en de Weere op Dinsdag 17 Augustus 1926 van 1012 uur, en voor Aartswoud op Dinsdag 17 Augustus 1926, Van 12V»2uur. VEENHUIZEEfl De kermis alhier is alweer achter den rug. Des Maandags gaf de rederijkerskamer van Veenhui- zfen een uitvoering. Opgevoerd werd het blijspel i»Het Offerlam, welk stuk bij het talrijke publiek in goede aarde viel. Een gulle lach weerklonk tel kens door de^ zaal. Dinsdagsavonds had een ge animeerde prysdansery plaats. De eerste prijs viel ten deel aan do dames A. Stammes en C. Ocnquee, den tweeden prijs verwierven do jongeheer H. Kok- kos en Mej. Govers, terwijl de derde prijs gewonnen werd door do dames Tr. Stapel en M. Groot. WIERINGEN. Onze plaatsgenoote, Mej\ M. E. N. Zwan, on derwijzeres aan de O.L. school te Hippolytushoef, slaagde te Amsterdam voor het diploma A Han denarbeid. WIERINGEN. In verband met den ongelukkigen doodslag van een Zuiderzee-arbeider, hot keot>- cn putbazen- stelsel, den verkoop van bier, tabak, sigaren sigaret ten, enz., in de keoten, deelt men ons mode dat het loon dor arbeiders thans niet moer door den koet-putbaas aan do arboiders wordt uitbetaald, doch door de aannemers zelf, -zoodat de arbeiders het loon zelf in handen krijgen en daarvan hun kostgeld aan den keotbaas kunnen betalen. Gelden voor het door den keetbaas geloverdo of opgedron gen bier, sigaren, enz., kan doze dus niet meer 'afhouden en staat het den arbeiders vrij, deze ar tikelen hetzij in de keet of elders te gaan koopen. Hiermee is reeds voor de arbeiders oen stap ia de goede richting bereik# en een einde aan die ge dwongen winkelnering gekomen en zullen wij no pen, dat zulks ook door do arbeiders zal worden op prijs gesteld. DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN EN HET AUTOBUSSENBEDRIJF. In aansluiting op het bericht dat de directie der Nederlandsche Spoorwegen voornemens zou zijn om haar bedrijf met een autobusonderneming uit te breiden, kunnen wij thans nog het volgende mededee- len: Een dergelijk bedrijf is inderdaad in wording, waar voor evenwel de vorm eener vennootschap is gekozen, waarin de spoorwegen een ovorwogenden invloed zul len hebben. De al ie knellende banden, waarin het spoorwegbedrijf tengevolge van de inmenging van den staat gevat is, deden ae directie hi 3rtoe besluiten. Reeds jaren lang heeft het voornemen bestaan om tot de oprichting van epn dergelijke onderneming over te gaan. welke ook aan de Reichbahngesellschaft in Duitschland is verbonden, doch voordat de wet, re gelende de concessies voor autobuslijnen, dienst- en rusttijden van chauffeurs, etc. was aangenomen, kon aan uitvoering niet worden gedacht. De concurree- rende invloed van de autobus In het particuliere be drijf heeft zich vooral bij het vrachtvervoer der Ne derlandsche spoorwegen doen gevoelen, meer nog dan bij het personen-vervoer. Talrijke firma's heb ben eigen vrachtauto's in dienst genomen en hier door het goederenvervoer o£ de spoorwegen ernstig benadeeld. Echter niet in de eerste plaats als strijdmiddel te gen de concurrentie zullen de nieuwe autobussen in dienst worden genomen, maar wel nu door de nieuwe wet een meer geregelde toestand ontstaan is om te trachtep de economie in het geheele bedrijf te vergroofcen. De heer R. G. M. A. Heg, inspecteur van het vervoer bij de Nederlandsche spoorwegen, is tot directeur van de vennootschap benoemd en zal met ingang van 1 September'a-s. zijn gewone werk zaamheden neerleggen. Eerst staan enkele studiereizen in het buitenland voor hem op het programma, waarna in Nederland met de exploitatie der lijnen een aanvang kan wor den gemaakt Het is de bedoeling om vrachtauto's te laten loo- pen, die 6ienerzijds besteldiensten in de steden zullen overnemen en anderzijds in bepaalde rayons op het platteland goederen op zullen halen om deze naar het eindstation van een dergelijk rayon te brengen, waardoor verkregen wordt dat de tusschenstations hoofdzakelijk, zoowel voor goederen als voor reizi gersverkeer, worden uitgeschakeld, Behalve de vrachtauto zal dus ook de personenauto een onder deel van het bedrijf vormen. De autobusonderneming, zooals zij thans gedacht is, zal dus gedeeltelijk als concurrentiemiddel tegen de bestaande vrachtauto's moeten dienen, terwijl de bussen anderzijds als nieuwe voeding van de spoorweglijnen dienst zullen doen, waarop zij ko men te correspondeeren. DB GEMEENTE VEENENDAAL TEGEN HET RIJK. De gemeenteraad heeft besloten het tekort van f 17.737.63; ontstaan bij do uitbetalingen der mili taire vergoedingen, dat door of namens den minister van Financiën van de Rijksuitkeeringen aan de gemeente is ingehouden, gerechtelijk van het rijk terug te vorderen. O.m. op grond van het feit, dat het beheer dier gelden persoonlijk aan den burge meester was opgedragen en do gemeente daarom voor een eventueel tekort in. dat beheer niet mag worden aangesproken. WIERINGEN. Naar wij* vernemen, hebben zich voor den a s. vanwege de Middenstandavereeniging" alhier te hou den motorcursus, ongeveer 40 gegadigden aange meld. Voorwaar een mooi getal. BLOEMENCORSO TE BERGEN. Het was voor Bergen Woensdag de groote dag van het Bloemencorso. En men heeft het al hijzon der goed getroffen, want het was mooi weer. En duizenden zijn naar Bergen's corso komen kijken. Het Van Reenen-park is bij uitstek voor een bloe mencorso geschikt. Men kan het goed zien en alles op zijn gemak opnemen. Het park zag er in zijn vlag- gentooi feestelijk uit.^ Een aantrekkelijk oogenblik was het toen een vijf tal vliegmachines van de Kooij kwamen demonstree- ren. In goed gesloten formatie werd schitterend ge vlogen en het publiek was enthousiast. Het corso telde niet minder dan 50 nummers en er was veel moois en smaakvols, er was in alle op zichten work van gemaakt. Het was een keurige, fleurige stoet en de jury had geen gemakkelijke taak. Een paar muziekcorpsen zorgden voor de ge- wenschte stemming. Het is in alle opzichten een geslaagde middag ge weest. 's Avonds was aan Bergen aan Zee feest. Er wa ren concerten en tot slot èen werkelijk schitterend vuurwerk op de duintoppen, tegenover het Thee huis. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Men meldt aan de ,,'s-Hert. Crt." uit Nieuwkuik, d.d. 3 Augustus: Toen hedenmiddag circa 5 uur de voerman M. v. Dal uit Haarsteek den onbewaakten overweg in de z.g. Schapensteeg alhier, wilde paaseeren, naderde uit de richting 's Bosch een trein. Juist op het laatste oogenblik het gevaar bemerkende, wilde v. D. zijn paard nog terughalen. Evenwel te laat. Ook de ma chinist kon door uit alle macht te remmen, een aanrijding niet meer voorkomen, zoodat het paard tegen den kop werd getroffen en eenige meters ver der werd neergesmakt. Voor den voerman, die voor op den kar zat, mag het een geluk genoemd worden, dat beide burries afknapten, zoodat de kar niet onder den trein geraakte en de man wonder boven wonder zoo goed als ongedeerd bleef. Het paard moest worden afgemaakt. OUDKARSPEL. Gedurende de volksfeesten welke hier met de kermisdag-en gehouden worden, zullen met toe- stemmming van den Ned. Bond van Eigenaars van Speur- en Verdedigingshondon demonstraties ge houden worden van hetgeen deze onden weten te prestoeren.Deze oefeningen zullen bestaan uit gehoorzaamheidsoefeningen a,ls volgen links en 'rechts, volgen bij het rijwiel, voedsel' weigeren, hoogspringen en apporteeren, ktimsprong en appor- teeren, voorwerp bewaken. Verdedigingsdienst: stal len van een vluchteling, schot, stok en werpvasfc- heid en weigeren commando's van anderen op te volgen, transporteeren, verdedigen zonder bevel, ^tellen van een vluchteling op een rijwiel, stellen «en terugroepen en verder redden van een drenkeling Waar dit een zeer mooi nummer van het pro gramma is, kondon we niet nalaten dit afzonder lijk te vermelden. OUDKARSPEL. Woensdag raakte het 2^-jarig zoontje van den heer J. Put in oen onbewaakt oogenblik nabij de woning te water en werd daaruit bewusteloos op gehaald. Dr. Vogelenzang had na meer dan een uur de kunstmatige ademhaling te hebben toege- <past, hot geluk de levensgeesten weder op te wekken OUDKARSPEL. i Woensdagmiddag werd het vierjarig zoontje van den heer Stegers alhier levenloos uit hot water op gehaald. Hot knaapje was pas eenige oogenblikken onder moedors hoede vandaan. Pogingen om de le vensgeesten op te wekken waren voor Dr. Voge lenzang vruchteloos. NOORDSCHARWOUDE. De staking. Het was vandaag vrij rustig. Enkele werkwilligen kwamen niet terug en werden door enkele andoren vervangen. Voor de R.K. tuinders en tuin bouwarbeiders zou Donderdagavond een openbare vergadering zijn. met een hoofdbestuurder van den R.K. bond van transport-arbeiders als spreker, met het doel om hen op te wokken niet als sfcrydbrekers op te tre den, doch deze vergadering is afgelast en wordt vervangen door een der besturen van de aan den Lan gendijk bestaande R.K. vereenigingen, ter bespre king van den algemeenen toestand. LANGENDIJK. In de gisteren gehouden vergadering van Koop handel is besloten, den stakenden transportarbeiders gelegenheid te geven, zich alsnog voor de, door de kooplieden te verrichten werkzaamheden, op te ge ven. Uit de ingekomen sollicitaties zal dan een keuze worden gedaan, zoodat daarmee practisch het besluit kan worden uitgevoerd, onlangs door koop handel genomen, de ongewenschte elementen niet meer aan te nemen. BROEK OP LANGENDIJK. De staking is hier rustig verloopen, zonder onge regeldheden. Daar de politie de werkwilligen naar hun werk bracht en er van haalde, liep nu alles zon der incidenten af. De lading der spoorwagens en vrachtmotoren, geschiedde regelmatig, waarbij de bouwers zoo noodig hielpen. Een paar werkwilligen waren niet verschenen. NOORDSCHARWOUDE. De koopman S. werd, rijdende op zijn fiets, door eenige stakers aangevallen, waarbij hem. eenige klap pen en stooton werden toegebracht. Een der stakers werd opgepakt en ingerekend. De bedoelde _koopman moet op de vergadering van Koophandel niet al te gunstig over de stakers hebben gesproken, waar voor hij nu moest boeten. NOORDSCHARWOUDE. We vernemen, dat enkele stakersvrouwen zich tot. den burgemeester hebben gewend met het verzoek er aan te willen meewerken, dat hun ihannen weer worden aangesteld. WINKEL. Aan den dienstplichtige U. Bilstra is door den Minister van, Oorlog voor twee jaren vrijstelling ver leend van opkomst voor eerste oefening wegens kost winnerschap. WINKEL. Dinsdagavond is een auto, komende vayaf het ker misterrein in de Bosch tegen een itelephoonpaal ge reden en wel zoodanig, dat het geheele voorstuk werd ingedrukt en as enwielen werden verbogen, zoo dat verder rijden niet meer ging. Van de inzittenden werd een dame gewond aan het hoofd door hot in botsing komen met de voor ruit, terwijl-een andere inzittende dame bewusteloos was. Binnengebracht bij den smid Halbertsma zijn beiden verzorgd en hebben zich daarna per huur auto laten wegbrengen. HARENKARSPEL. Woensdag 4 Augustus vergaderde het bestuur van het Onderlinge Veefonds alhier, teneinde de rekening over hot afgeloopen kwartaal vast to stollen. Verzekerd waren over de maand Mei 847, Juni 785 en Juli 773 stuks vee. Het fonds had een verlies van 6 stuks, de omslag werd bepaald op Mei f 0.30, Juni f 0.25, en Juli f 0.65. WINKEL. Alle dagen prachtig weer, geen wonder dus dat de stemming de geheele kermis goed was. Het liet zich Zondags reeds aanzien, dat het druk zou worden en al kruipt de kramerij ook al meer op particulier ter rein achteraf, en. al staat de klankgevende zweef eveneens achteraf, toch was het een gezellige drukte langs de straat en een groote drukte in de heide nieuw in gebruik genomen kollbanen, waar de dans muziek in meest moderne klanken zich deed hooren en aldoor waren er weer liefhebbers :ot dansen, mid dag, avond en nacht en dan verplaatste men zich eens van de eene baan naar de andere. 's Maandags overdag de stille dag, 's avonds de uit voeringen en we maken kennis bij den heer Laan met- den heer Jan van Riemsdijk, die met een geestig programma zijn publiek weet te pakken, tot lachen te brengen en tot medezingen te nopen. Kostelijk amuseert men zich en dat de declamator bevallen is, bewijst wel dit, dat hij tot tweemaal toe geroepen werd en een extra nummer toegaf. Maar in de kolfbaan van den heer Bruin, waar „Falkland" van Ileilo optreedt met „De Spaansche Vlieg", geniet men niet minder van het spel dat daar gegeven wordt,.ook daar wordt gelachen en geapplau- diseerd en als dan beide banen hun stroom van volk loslaten, verspreiden deze zich na een luchtje te heb ben geschept, tot den dans. Dinsdag, de laatste dag, is altijd drukker dan de Maandag, 't Is zoo den laatsten dag dat ieder nog eens wat heeft, dat hemi of haar naar kermis drijft en 's avonds geeft bij den heer Laan de Wieringer Bioscoop een extra mooi programma. Filmen vol spanning en sensatie on dan weer 'n lachsalvo, in die .zaal overvol, waar zoo'n soort tropische warmte heerscht en dan de stoelen weg en de dansmuziek -op het appèl en beide zalen bergen nog lang die dan sende paren, of zittende toeschouwers, die mede de kermis ten einde vieren. Ten einde, zonder hapering, zonder wanklank of ordeverstoring, is de kermis go- gaan, met al z'n vermaak voor groot en klein, na latende zijn herinneringen van grooteren of kleine ren omvang, maar toch herinneringen. HET BESTUUR, GEMEENTE NIEUWE NIEDORP. Ingeschreven gedurende de maand Juli 1926. Geboren, ondertrouwd en getrouwd geene. Overleden: Klaas Xoomen, oud 65 jaren, onge huwde zoon van Cornolis Koomen en Trijntje Kla ver. GEMEENTE WARMENHUIZEN. Ingeschreven gedurende de maand Juli 1926. Geboren: Nicolaas Adrianus, «oon van A. P. Hoogenboom en M. Boekei. Hincbrand, zoon van F. Stam en E. Punt. Maartje, dochter van J. Rol en J. Kuiper. Gerardus Theodorus, zoon van P. Tesselaar en M. Pronk. Cornelis Theodorus, zoon van D. Berkhout en E. de Moei. Elisabeth Cornelis, dochter van J. Groot en A. M. van Lierop. Ondertrouwd: M. Kieft,, oud 23 jaar te Koedijk en A. M. Berkhout, 19 jaar alhier. Getrouwd: C. Bloedies, oud 35 jaar te Purmerend en G. Mekken, oud 21 jaar, alhier. N. Kleft, oud 23 jaar te Koedijk en A. M. Berkhout, oud 19 jaar, alhier. Overleden: P. C. Mosch, oud 3 jaar, zoon van F. Mosch en G. van Duin. Ik geloof niet, dat we te veel beweren, als we zeggen dat er in heel Italië geen mensoh is, die teoo onafgebroken en zoo aan alle kanten werkt als Benito Mussolini! Voor een paar maanden stak hij naar Tripoli over om in de nieuwe koloniën het fascistische gouvernement te representeer en. Al spoedig daarop ging hij naar Genua, de bloeien de handelsstad, en zette daar zijn grootsoh plan uiteen, hoe door het bouwen van een lmponeeren- de handelsvloot, die haar basis in de oude dogen- stad zou krijgen, Italië voor zijn producten do niidv delen tot vervoer naar overzeesche gewesten zou hebben. Want nu eenmaal hefc fascisme tcffc in alle stad- iee van Italië goed georganiseerd is, nu niot alleen net .parlement fascistisch is, maar alle stadsregeo- ringen 'n zwarthomd tot burgemeester hebben, nu eerst kan de Dictator met alle kracht ach toeleg gen op den eoonomischen vooruitgang van 'b land, oat het armste der groote mogendheden is. Als aaneengesloten geheel bestaat Italië ook nog maar drie-kwart eeuw en in dien tijd kreeg geheel Europa zoowel op politiek ais economisch gebied een geheel ander aanzien. Het groote ongeluk van Italië is, dat de bodem er alleen in hefc Noorden vsuchfcbaar is en dat meer naar hefc Zuiden doze al_ rofcsachfciger wordt. Hoe moeten zijn 43 millioen inwoners gevoed worden? Het meeste moet van buiten de grenzen aangevoerd worden; de wün kan niet geëxporteerd worden en aïïoon i.S do uitvoer van do"" zijde belangrijk groofcor dan de invoer. Is hefc wonder, dat de Ure daalt, wanneer in andere landen de prijzen der levens middelen, van hefc .meel' in de eerste plaats, toe nemen en daardoor alles hier met den aag duurder wordt? Er «is hier natuurlijk nog veel onbebouwde en slechtbebouwde grond en het gouvernement heeft door geheel 't rijk wedstrijden voor de graan- verbouwing uitgeschreven. Nieuwe soorten wor den geprobeerd en de landbouwer die hefc meeste graan van een hectare oogst, krijgt een rijke pre mie. Hefc totaal gemis van steenkool houdt de ontwikkeling van de industrie niet weinig tegen, terwijl er nier ook geen ijzer is, maar wat er hier door werken bereikt kan worden, dat zal Mussolini er van halen! Men zou hem kunnen ver gelijken met den directeur van een circus, die er met de zweep in 'fc midden staat en zijn dieren laat loopen en springen zooals hij wil. Als de Duce een redevoering houdt, hooren we om het andere woord: .discipline^ en „werken"!' Om alle werkstakingen onmogelijk te maken, en alle uitbuiting van de zijde der patroons te beletten, is nu dezer dagen de reusachtige coöperatie tot stand gekomen, die alle bedrijven zoowel van intellectueelën als die der materieel' arbeidenden vastsnoert in een wette lijk georganiseerd verband. Deze syndicaten zijn als een net uitgespreid over geheel Italië> en Mus solini, die nu door den koning tot minister van Coöperatie benoemd is, houdt de nteugels van het span in handen, dat niet gemakkelijk te mennen zal rijn. De groofc-industrieelen moeten de illusie op geven zich op eigen houfcjo te gaan verrijken; con currentie op vreemde markten met hun landgenoot ten is onmogelijk geworden. Het is oen zoor ge durfd eociaM-oxpeninenfc, deze jongsfco, meest in grijpende creatie van Mussolini, maar zij was noodzakelijk en Zal zeker door andere landen nar gevolgd worden. Het is een feit, dat alle tijdperken hun eigen Toblemen hebben op te lossen. De groote oorlog eeffc voor alle beschaafde volken een nieuw tijd perk ingeluid, een op eoonomisch en sociaal gebied geheel verschillend tijdperk dan 'fc daaraan voor afgaande zoowel in de ryke als in de arme landen, stoowel voor do overwonnenen als voor de overwin naars moeten nieuwe problemen opgelost worden omdat overal het economische leven totaal ont wricht werd. Daarom kunnen de verschillende groote huishoudens, die de staten zijn, niet meer •op dezelfde wijze marcheeren. Het hokt nu overal, want de dingen znn uit hun voegen gelicht. Het gaat niet heel goed in Engeland en heel slecht- in Frankrijk; deze landen zijn zooveel rijker dan Italië, daarom meenen zij nog met hetaöeltde regee- nngsregime de zaken weer vlot te kunnen krijgen. Mussolini heeft de groote moeilijkheden voorzien waarvoor de landen na den oorlog zouden komen te staan, daarom heeft hij radicaal de bestaande regeering, die democratisoh-liberaal, maar slap en verdeeld was, opgeruimd, ,om zelf koninkje te spe len", zeiden znn vijanden en benyders; neon, omdat hij de visie had van een naar nieuwe economi sche prinedpe's ingerichfcen staat, waaraan onze tijd de grootste behoefte heeft. Wanneer de Itali anen hem niet goedschiks wildon volgen, zou hij 'fc hou wel kwaadschiks loeren, daarom ruoosfc hij vóór alles een leger achter zioh hebben en zelfs do tegenstanders tot zwijgen worden gebracht, die, door op de zwakke plekken van zyn work te wijzen, het vertrouwen van de menigte schokten. Het is niet de schuld van Mussolini wanneer de arbeider nu duur brood, eet, maar van de regee ringen, die aan de zijne vooraf gingen. Zestien rechtbanken zyn over het land verdeeld, die tot taak hebben contracten tusschen werk gever en arbeider to maken, recht te spreken, hun geschillen bn to leggen en in het effeno te brongen alle juridische verschillen of overeenkomsten, dio de syndicaten betreffen. Dat Mussolini uit het volk voortgekomen tot de socialistische partij heeft behoord, verloochent hy allerminst door deze schepping van 't 'syndi- kalisme. Hierdoor zullen betere diensten aan den arbeider bewezen worden dan door opruiige couran ten-artikels en schreeuwers in hefc parlement. E. F. De financieel© wét ln den Senaat aangenomen met 250 tegen 13 stemmen. Hetgeen dus verwacht was. is. gebeurd, ofschoon Poincaré vermoedelijk zelf niet gedacht had dat zijn financieele ontwerpen met een dergelijke overweldi gende meerderheid zouden worden goedgekurd. En te meer, wanneer men bedenkt, dat slechts twee weken geleden nog zulk een verdeeldheid in de Kamer heerschte en de regeering in alles werd tegenge werkt. Afgewacht zal moeten worden wat de resul taten zullen zijn van deze snelle en vruchtbare sa menwerking van Kamer en Regeering. Zooals reeds door Poncaré vóór de..stemming van dit ontwerp, in de Kamer was uitééngezet, is de waardevermindering van den franc veel grooter dan de metaal voorraad en de wissclportefeuilie van Frankrijk wettigt. Hij acht het daarom noodzakelijk eerst den geldkoers op te heffen, alvorens tot stabi lisatie van den franc over te gaan en naar verluidt wil hij ter bevordering van de koersstijging de Fran- sche Bank de bevoegdheid geven vooriaan buiten- landsche wissels en Fransche valuta in onbeperkte mate aan te koopen en tot het daarvoor noodige be drag nieuw bankpapier uit te geven. Wat het ontwerp betreft, het is niets anders dan een zuivere belastingwet, dio ten doel heeft de schat kist de noodige middelen te verstrekken om-het even wicht in de begrooting te verzekeren, hetgeen ook reeds door Poincaré in zijn uitéénzetting naac voren was gebracht, en volgens hem de „proloog" was, die aan het eigenlijke sp.el voorafging. Een tweede maatregel zal zijn de stichting van eon 6chulddelgingsfonds, waartoe de Kamer en Scnaa: in gemeenschappelijke vergadering de volgende week Dinsdag te Versaille zullen bijoenkomon. Dit ontwerp strekt toPVorming van een „autonoom fonds' voor de aflossing en het beheer van de Na tionale Verdedigingszons en voor de exploitatie van het tabaksmonopolie, (de fabricage, de aan- en ver koop'van tabaksproducten) uit welk laatste het fonds hoofdzakelijk zal worden gevoed. Zoo noodig zullen de inkomsten van het fond9 uit de begroo:ing wor den aangevuld en ook eventueele begrootingsover schotten zullen het fonds ten goede komen. Daarbij komt de opbrengst der belastingen, daarvoor, in de fi nancieele wet aangewezen, nl. die op den verkoop van onroerende goederen en de successierechten. Het maximum der door het fonds uit to geven obli gaties stelt het ontwerp op 49 inilliard franken, we^k bedrag telken jare wordt verminderd met de afge loste obligaties. Deze aflossing zal hoogstwaarschijnlijk het eers e jaar reeds 2 miliiard kunnen bedragen, daar de rente op de uitstaande bons thans rond 3 milliaid bedragen en de inkomsten uit het tabaksmonopolie en de twee genoemde belastingen op. 5 miliiard wordt geschat. Het fonds wordt beheerd door een raad van 20' le den, een senator als voorzitter en een kamerlid* als onder-voorzit ter. De overige, door Poincaré te nemen maatregelen, oin tot een oplossing van het financieele probleem e komen, schijnen zeer in de lijn te liggen van de voor nemens. welke reeds eerder door de commissie van deskundigen, door minister Perot indertijd ingesteld, werden gekoesterd. Ook do raadgevingen van den Belgischen minister Francque, welke eenige dagen bij Poincaré,op bezoek geweest is, moeten van in vloed op Poincaré's maatregelen zijn'geweest. Zoo schijnt Poincaré te hebben ingezien, dat hij het zonder buitenlandsche credieten niet kan red den, hetgeen valt op te maken uit de mededeeling. van den Britschen kanselier van de schatkist, Chur- chill, dat de Fransche regeering bereid is de over eenkomst met Engeland ongewijzigd te laten, dit is dus de overeenkomst indertijd tusschen Caillaux en Churchill gesloten. Deze kennisgeving van Poincaré aan Churchill schijnt toch wel bedoeld, om aldus reeds dadelijk den weg te openen naar nieuwe Britsche credieten. En in de steun van de Britsche geldmarkt cn van andere Europeeschë geldmarkten schijnt voor Frank rijk de toekomst te liggen, veel meer dan in die van Amerika, gezien de afwijzende houding die Poin caré jegens de FranschAmerikaansche schulden regeling, welke in de overeenkomst MellonBeren- ger indertijd is vastgelegd, inneemt. De schuldenregeling tusschen Frankrijk met Enge land erf Amerika, zal echter eerst plaats hebben na October, wanneer de Kamer van de vacantie terug komt. Nader wordt nog omtrent het wetsontwerp, dat de operaties tot stabilisatie van den franc leidt, ge meld, dat h*et uit 4 artikelen bestaat, strekkende tot aankoop van deviezen door de Bank van Frankrijk, bereids is aangenomen. Eveneens is door de Kamer met 550 tegen 6 stem men het wetsontwerp aangenomen, dat aan do in woners koren, meel en brood onder de beste voor waarden zal worden verstrekt. GERAFFINEERDE OPLICHTING. Sinds maanden reeds merkte men by een Ween- sche textielfirma, dat er iets niet in orde was. l>e kas klopte niet, maar de fout was niet te ontdek ken. Dan kwamen er voortdurend aanmerkingen van klanten en leveranciers, vraaryan men vroeg ar nooit last had gehad. Er broeide iets, doch niemand, had nog een draad in bandon. Totdat dezer dagen

Schager Courant | 1926 | | pagina 2