SchagerCourant RAAD OUDKARSPEL. Donderdag 12 Augustus 1926. 69ste Jaargang. No. 7893. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 11 Augustus, 's avonds 8 uur. Voorzitter Burgemeester A. J. Wijnveldt, loco secretaris de heer Reinders. Afwezig de heer Bakker wegens vacantie. De 'voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom en acht het een aangename plich{ den Raad hartelijk dank te zeggen, ook namens zijne echtèenoote, voor de echt hartelijke ontvangst bij zijne intrede in deze gemeente. Dat het fee9t op dien dag zoo spontaan geweest is, heeft een zeer prettigen indruk achtergelaten. Hij hoopt dat de discussie een aangename geest mogen ademen en verdraagzaamheid en wellevend heid mogen toonen in het belang van de gemeente. Verder deelt de voorzitter mede, dat de goedkeu ring op zijne benoeming tot secretaris nog niet van het Ministerie afgekomen is. waardoor de beëedi- ging nog niet kan plaats hebben. De vergadering is hierdoor reeds wat vertraagd. Het spijt me dat deze nu juist valt in den vacantie- tijd van een der leden, doch langer te wachten was niet mogelijk. Hierdoor moest, hoewel de secretariewerkzaamhe den thans door mij geschieden, de heer Reinders hier nog aanwezig zijn, wien ik voor zijne aanwezigheid dank zeg. Door den heer Paarlberg worden enkele opmerkin gen gemaakt op de notulen van de vergadering van 14 Juni waarvan eenige kleine wijzigingen het ge volg zijn. Naar aanleiding van de notulen vraagt de heer Paarlberg, of het reeds onderzocht is, of een besluit genomen is voor het aanbrengen van brandkranen. De voorzitter deelt mee, dat wel dit besluit geno men is op 22 Juli, doch op 16 Augustus weer inge trokken is voor een nieuw besluit betreffende het aanbrengen van spruitstukken. Goedkeuring is ingekomen op de gemeentebogroo- ting dienst 1925 en op de af- en overschrijvingen. Verder is ingekomen het verslag ove rden toestand der gemeente waarbij door den heer Paarlberg op enkele onjuistheden in dat verslag wordt gewezen en hij tevens meedeelt zich niet te kunnen verconi- gen met de mededeelingen daarin vervat dat door de kerkelijke als door de burgerlijke instellingen van liefdadigheid ruim bedeeld wordt en ten opzichte van de politie dat deze den dienst naar behooren heelt waargenomen en de dienstijver van den veldwachter uitstekend was. Wat het eerste betreft worden de noodigo aanvul lingen aangebracht en omtrent de laatste punten wijst de voorzitter, er op, dat dit natuurlijk persoonlijke opvattingen zijn. Op een ingekomen verzoek van E. Tin om afschrij ving van hondenbelasting, wordt afwijzend beschikt, omdat do verordening geen gedeeltelijke afschrij ving toelaat. De toestand aan de Spoorstraat. Ingekomen is een adres van J. Timmerman e.a., bewoners van de Spoorstraat, van den 22 Juli 1926, houdende verzoek om bemiddeling tot verbetering van den toestand voor waterafvoer aan die straal. t De voorzitter deelt mee, bezoek va nenkele hoe ren te hebben gehad en hen toen den raad te heb ben gegeven om een adres in te dienen om deze zaak opnieuw aangesneden te krijgen. B. en W. stellen voor om het stuk in hunne han den te stellen voor het instellen van een nader onder zoek. Bereids is een brief geschreven naar Noordschar- woude, met verzoek welke plannen zij voor het ko mende jaar mst het oog op de Spoorstraat heb ben. De heer Paarlberg kan zich met dit voorstel ver- eenigen, in het vertrouwen dat de zaak spoedig weer nati de orde komt. De zaak is zeer urgent, daar voor die menschen langzamerhand een toestand gescha pen wordt die onhoudbaar is. Allen gaan met het voorstel van B. en W. ac- coord. De heer Paarlberg vraagt verder of het mogelijk ffe, dat de Raad ter gelegenertijd inzage krijgt van de bestaande overeenkomst in deze met de gemeente Noordscharwoude. De voorzitter doet de toezegging, dat het bij de stukken ter inzage zal worden gelegd. Aangeboden worden hierna de verschillende reke ningen. D^e gemeenterekening geeft aan een ont vangst van f 87064.85, een uitgaaf va f 67173.10, al- zoo een saldo van f 19891.74. De kapitaaldienst geeft aan een ontvangst en uitgaaf van f 21286.11. Bij de vaststelling van het vermenigvuldigingscij- fer op 14 Juni op 3/4 pet., waarmee 15000 gulden verkregen zal worden, is er rekening mee gehouden, dat van genoemd; saldo f 10.000 op de rekening van 1926 wordt 'overgebracht om zoo tot de benoodigde 25000 gulden te komen. De voorzitter vraagt hiervoor nu een besluit, wat me- algemeene stemmen genomen wordt. De rekening van het gasbedrijf geeft aan een saldo van f 1073.23 en die van het electrisch bedrijf een saldo van f 7150.81. De rekening van het Alrmbestuur geeft aan een ontvangst van f 5433.78^, een uitgaaf van f 6996128, al zoo een saldo van f 1651.4934. De heer P. Kroon vraagt of de rekeningen door hl commissie of door den Raad in zijn geheel moeten worden nagezien. Voorzitter zegt, dat dit gebeuren zal zooals de Raad dit wil. De ht-eren krijgen daarvoor wel een op roeping thuis. De heer P. Kroon wijst er op, dat het een drukke avond is. Dat het gezellig was kon niet gezegd wor den. Voorzitter merkt op, dat het toch gebeuren moet. Het is echter niet noodig om alle cijfers na te gaan, daar dit reeds voldoende gebeurd i9. Steekproeven kunnen voldoende zijn. Het beste is dit jaar op den, bestaanden voet door te gaan. Ingekomen is een verzoek van de malariacomimis- sie om eene vergoeding van 1 cent per inwoner.. B. en W. stellen voor, dit verzoek bij de begroo ting te behandelen, waartoe besloten wordt. Voorstellen van B. en W. I le. Verhooging van de jaarwedde van den keu ringsveearts, hoofd van dien dienst. Oudkarspel as hiervoor de centrumgemeente en de gemeenschap pelijke vergadering heeft voorgesteld om het salaris te verhoogen van 1000 op 1050 gulden, met ingang van 1 Juli. Deze vferhooging wordt voorgesteld met het oog op het bijkomen van een noodslachtplaats in Harenkarspel. De beer Paarlberg kan niet baeoordeelen of deze verhooging noodig is, doch veronderstelt dat het an ders niet zou worden voorgesteld. Hij vraagt echter, of hierdoor de hulpkeurmeester geen meerdere werk zaamheden krijgt. Wethouder Kroon deelt mede. dat het voor nood - slachtingen is. waarmee alleen de hoofdkeurmeester te maken heef*. Wethouder Kostelijk deelt mede, dat de verhoo ging gevraagd is omdat door den hoofdkeurmeester meer kilometers inoet woren afgelegd. Het ia meer een tegemoetkoming voor meer benzinegebruik. Het voorstel wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen. 2e. Machtiging tot het verleenen van verlof tot den verkoop vaD alcoholhoudende dranken, anderen dan sterken drank aan Jb. Blokker, voor het perceel •plaatselijk gemerkt A 253. Voorzitter zegt, dat dit een eigenaardige geschie denis is. Het verzoek moest worden gedaan, omdat het verlof aan den vorigen sluiswachter gegeven was. Art. 35 avn de drankwet bepaalt dat de localiteit 25 M2. moet zijn en deze is 27. Het gemeentebestuur heett bepaald dat het oppervlak minstens 40 M2. moet zijn. Art. 5 laat echter toe, dat de Raa.d machtiging kan geven om een. afwijkend besluit te nemen. Blok ker heeft er persoonlijk om wezen vragen en er op gewezen, dat hij dit voor zijn inkomsten noodig heeft. Toen de sluis verpacht is, is het niet meegedeeld, dat het verlof vervallen zou, zoodat hij er feitelijk ingeloopen is. B. en W. vragen nu machtiging om het verlof toe te staan. De heer Paarlberg acht het een moeilijk puntje. Desiijds is het minimum op 40 bepaald, met een vooropgezetJe bedoeling en de Raad *was toen in de gelegenheid om een minder gewenscht locaal te we ren. Als hier toestemming gegeven wordt, kan een pre cedent geschapm worden. Voorzitter vreest daarvoor niet zoozeer. B. en W. zijn in deze actief. Zij vragen het en niet Blokker. Als het hier minder gewenscht was zou het voor stel niet gekomen zijn. Te heer Paariberg: In een ander geval kan toch de betrokkene met een adres komen en krijgt toch i e Raad het ook te behandelen. Overigens is hem de lokaliteit voldoende goed. De heer Groen is het met den heer Paarlberg eens, dat -een precedent geschapen kan worden, doch geeft toe dat het hier een zeer bijzonder geval be treft. De heer Paarlberg zegt dat feitelijk, door den Raad oen verzuim gepleegd is. Destijds is naar voren ge komen om 't verlof niet meer te verleenen zoodra daartoe gelegenheid was. Bij de verpachting is dit niet naar voren gebracht. Ten slotte wordt besloten het verzoek toe te staan. Verlaging van den prijs van gas- kachelgas van 6 op 5 cent per M3..._ verworpen. De voorzitter zegt dat dit voorstel in de vergade ring van de gascommissie door den directeur aan de orde is gesteld. Hij meent hiermee een belangrijke toename van het verbruik te krijgen, zonder dat daar meer kosten tegenover staan dan alleen een meerder verbruik van kolen. Ten overvloede is van den directeur nog een schrij ven ingekomen, waarin er op gewezen wordt dat de kosten van dit meer geproduceerde gas slechts 2 ct. zullen zijn, om zeker te zijn, in verband met wisse lende prijzen der bijprodiicten, ten hoogste 234 cent. Bij een verkoopprijs van 5 cent blijft er derhalve steeds een tamelijke winstmarge over en waar deze prijs geldt voor kachelgas, waarbij steeds van tame lijk groote hoeveelheid sprake is, daar wordt spoe dig een flinke winst gemaakt. 100 K.G. steenkolen leveren 35 M3. gas, 0,75 H.L. cokes na aftrek van cokes voor de vuren, 5 K.G. teer en 2 K.G. ammoniak. Bij een kolenprijs van f 1.50 per 100 K.G., zijn de bijproducten naar schatting respect, cokes 60 cent, 'eer 4 cent en amoniak. 734 ct. De 35 M3. gas kost derhalve 100 K.G. steenkolen k f 1.50, waar dan af gaat 0.75 H.L. cokes 60 cent is 45 cent, 5 K.G. teer a 4 cent is 20 cent en 2 K.G. ammoniak 7134 ct. is 15 cent, totaal 80 cent, rest alzoo 70 cent voor de 35 M3. gas. B. en W. hebben eenparig het voorstel gesteund, mede uit eeen koopmansoogpunt. Er moet reclame gemaakt worden en daarom hebben we gemeend den directeur in deze te moeten steunen. Voor het oogenblik staat er een mindere opbrengst van 350 gulden tegenover. De directeur is nogal op timistisch gestemd en hoopt door het verstrekken van kachels in huurkoop, het verbruik meer alge meen te maken. De heer Paarlberg brengt ook cijfers naar voren die uit den aard der zaak niet geheel zuiver kunnen zijn, omdat hem geen voldoende cijfers ter beschik king stonden en tijdens het inzage nemen van de stukken er geen voldoende gelegenheid kan zijn. Hij heeft echter geen andere uitgaven genomen dan de prijs der steenkool die f 35496.93 was daar afgetrokken de opbrengst der cokes die f 7908.82/4 was en komt zoo tot een uitgaaf van f27588,1034. Gerekend naar een productie van 750000 M3., wordt dit dan een kosten van ongeveer 3% cent per M3., zoodat een winst van 11,4 verkregen zou worden. Hij zelf heeft een gas kachel in gebruik, heeft 1000 M3. verstookt. Als er zoo 600 gaskachels geplaatst werden, zou er een winst op gemaakt kunnen worden van 7500 gulden, wat ge lijk staat met een cent verlaging op den algemeenon gasprijs. Hij kan zich echter niet voorstellen dat zon der eenige bijkomende kosten 600.000 M3. gas meer geproduceerd kan worden. Is het minder heeft het op het bedrijf al zeer weinig invloed. Hij wijst er verder op, dat de fabricagekosten on geveer 9 cent en de distributiekosten ongeveer 314 cent zijn, zoodat met inbegrip van alle kosten de" kostprijs 1234 cent is. Ook neemt hij in overweging, dat volgens het ver slag van het vorig jaar de vervoerkosten hier 1 cent per M3. gas hooger zijn dan wanneer de fabriek aan groot vaarwater gelegen was. In een der andere raden is gezegd, dat we in hel schuitje van de groote steden komen door den prijs op 5 cent te bepalen. Echter dient er rekening mee gehouden, dat in Amsterdam de gewone gasprijs 10 cent is en de prijs voor gaskachels 5 cent. Ais de ge wone prijs ook hier 10 cent was, kon het er mee door, doch ook dan nog moest er rekening mee gehouden, worden, dat de prijs door het vervoer hier 1 cent hooger moet zijn. Ook is er gezegd, dat de f 1000 winst teweeggebracht is door het kachelgas. Geeft dan het gas van 6 cent de winst en dat van 13 cent niet? Het is echter nog een toevallige omstandigheid; dat ex winst is, want was er geen meevallertje van f 2500 geweest buiten de exploitatie van dit jaar om, zou er een verlies van 1500 gulden geweest zijn. De vraag is of de winst van f 1000 of het verlies vön f 1500 op rekeningvan de gaskachels geschoven moet Vorden. De heer Kostelijk: Ook ik had aanvankelijk een andere gedachte, doch ben er in de vergadering van de gascommissie op teruggekomen. Door den direc teur is gezegd, dat hij de helft meer gas kan produ- ceeren met hetzelfde personeel. Als dat gezegd wordt dan legt, imij zich er hij neer. De heer Reinders licht toe, dat de gaskachels 40.000 M3. verbruikt hebben, zoodat dit, gerekend naar een winst van 234 cent, een totaal winst van 1000 gulden wordt. Wethouder Kroon merkt op dat dit een goed punt is om reclame voor het gas te maken. De heer Paarlberg ziet er meer heil in om actie te voeren tegen de petroleumstellen. De menschen moe ten gemakkelijk overtuigd kunnen worden, dat het gas niet duurder ds dan petroleum. Voorzitter merkt op, dat de petroleum er altijd ge weest is. Er zijn b.v. oude menschen die de voor keur aan petroleum blijven geven. Het kan nooit meer dan f 350 kosten. De heer Paarlberg merk. op. dat het hem niet om die f 350 gaat. Hij vreest, dat de prijs van 5 cent niet vol te houden is en straks de menschen, die op het goedkoope gas een kachel gekocht hebben, een strop hebben en ten opzichte van de petroleum is veel verloren terrein te herwinnen. Hij ziet er niet in een komende'verlaging van den algemeenen gas prijs, doch juist vreest hij, dat een verlaging er door tegengehouden wordt. De heer De Boer zou er eveneens meer voor ge voelen het particulier verbruik te doen toenemen. De heer Kostelijk Het gasverbruik is door het electrisch Echt verminderd, welk verlies door de gaskachels weer kan worden goedgemaakt. De heer Paarlberg: U weet evengoed als ik, dat het gebruik van petroleum sterk toegenomen is. De heer Jb. Kroon: Volgens den directeur staat 5 cent gelijk aan den prijs van gewone brandstof.4 D© heer Paarlberg: Ik gebruikte voor 60 gulden vana(P 1 December, wat dan tegen 5 cent 50 gulden wordt. Trek daar nog 10 gulden af voor extra langen brandtijd, dan wordt net toch van 1 December af nog 40 gulden. Mijn woonkamer is ongeveer 4 b?j 4 M. Het is me zonder verdere gegevens niet mogelijk de cijfers ,yan den -direc teur als juist aan te remen. Voorzitter meent, dat het<, punt nu voldoende besproken is. Hij had gehoopt, dat 't voorstel1 met algemeene stemmen kon worden aangenomen. In stemming gebracht wordt het voorstel met 42 stemmen verworpen. Voor stemden alleen de wethouders. De Voorzitter wüst er op, dat door het ontslag aan den heer Posthumus als onderwijzer, wegens vertrek, het aantal leerkrachten van 4 op 3 geko men is. Er is thans een rapport van het hoofd der school' gevraagd, waarin deze te kennen geeft, voor de klassen 5, 6^ en 7 als proef een nieuwe lesrooster te hebben ingevoerd. De 7e klas heeft 3 Teerlingen. De proef geldt voor 3 maanden. B. en W. hebben een 'bezoek aan de school gebracht en hebben vandaar een zeer aangenamen indruk mee genomen. Het onderwijs verd nauwgezet en op zeer Oiddüke wijze gegeven, .^r wordt thdos een uur handwerkonderwjjs buiteE de sohooluren gegeven. Ten opzichte van de vergoeding daarvoor komen B. en w. ter gelegener tijefmet een voorstel. De heer Paarlberg vraagt, hoe groot 't aapt»! leerlingen thans per lokaal is. De Voorzitter antwoord t 36 in de le en 2e klas, 29 in de 3e en 4e klas en 42 in de 5e, 6<e en 7e 'klas. Hoewel de heer Paarlbarg het aantal1, vooral in de le en 2e klas groot acht, gaat hij' met den proeftijd aocoord. De raad kan er zich mee vereenigen. Benoeming lid Van de schatters- commissie, vacature-A. C. Kroon. Met algemeene stemmen wordt de heer A. J. Wünveldt benoemd, die dankt voor het vertrouwen in hem gesteld en gaarne de benoeming aanneemt. Aanbeveling Zetters. Aftredend zijn de heeren J. Kalverdijk en J. van Exter. De heer van Ex ter heeft te kennen gegeven, wegens hoogen ouderdom .niet meer in aanmer king te .willen komen. De Voorzitter respecteert deze reden ten volle en dankt den heer van Exter voor de diensten in dit opzicht aan de gemeente bewezen. De volgende aanbevelingen worden opgemaakt: 1. J. Kalverdijk, 2. C. Paarlberg. 1. Jb. Kroon, 2. Jb. Mosk. Rondvraag. De heer Groen vraagt, of in het, adres betreffende de Spoorstraat een zeker doel is aangegeven. Voorzitter zegt, dat het adres in algemeenen zin gesteld is. De heer P. Kroon vraagt, hoe 't staat met 't opknappen van den genieentetoren. De Voorzitter zegt, dan Bi. en W. 20 Augustus rondgaan om de versohi lende onderhoudswerken op te nemen en dan zeer zeker de toren niet vergeten wordt. De heer Pa,arlberg spreekt zijn genoegen tuit over de uitgebreide samens telling der agenda, waar mee voor den raad een meer duidelijk overzicht van de te behandelen punten gegeven wordt. De heer Jb. Kroon brengt een woord van dank aan de wethouders voor den steun dien hij van hen heeft ondervonden tijdens de vervulling van zijn taak als loco-burgemeester en brengt tevens een woord van dank aan den waarnemend secre taris voor den steun, dien hij in die 8 maanden van hem heeft ondervonden. De pers brengt hij een woord van dank voor de nette weergave van het gesproken woord. Voorzitter spreekt zijn genoegen uit over deze woorden en hoopt ook gelegenheid te hebben, z;x>- danige woorden te uiten tegenover den heer Rein ders, wat echter in deze vergadering nog niet kan gebeuren. De heer Kostelijk dankt den heer Kroon voor hetgeen hij in die 8 maanden voor de gemeente gedaan heeft. Het is nu 9 maanden geleden, dat de bloote mededeeling van het ziekteverlof kwam en de heer Kroon plotseling voor de taak werd gesteld. Ik dank tevens voor ae gezellige ver gaderingen, die we in dien tijd gehad hebben. Voorzatter sluit zich gaarne aan bij de woorden en is>(in het bijzonder erkentelijk voor de hulp die hij van den heer Kroon heeft mogen ontvan- fen voor het verkrijgen van een nette woning en ankt verder voor de aangename samenwerking, in deze vergadering, dankt tevens de pers met de hoop, dat de besprekingen getrouw en objectief worden weergegeven en twijfelt dan piet of ook met de pers Zal' in de toekomst een prettige samenwer king verkregen worden.

Schager Courant | 1926 | | pagina 5