Alicncci Billis- Anna Paulownapolder* Geen geweten. Dinsdag 7 September 1926. Ullijuvüis i N.V. v il. THAi'MAN 8- Cu., Schaijnii. Eerste Blad. Feuilleton. )it blad vorBchiJn/ viermaal por wook: Dinsdag, Woonsdag, Dondor- ag on Zaterdag. BIJ Inzending tot 'u morgens 8 uur, worden \dvor- iiitidn nog zooveel mogelijk i<.( lint ooretuitkomond nummer geplant;»! Jnnrgmifr No. 7907- rOSTiU-KKNlNG No. 1'XV.M. ÏNT. T1C1.KF. iio. 2». 1'rljs por 3 manndon f 1.06. Losso nummoa 6 cont. ADVBBTlt®» TIoN van 1 tot 5 rogola fl.10, iodoro gogol moojj BO cont (bcwJjóno, inbegrepen). Grooto lottoro woeden naag RlaatfiroJmlo boaokonü, DXT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN Openbare vergadering van Dijkgraaf. Heemraden _ii Hoofdingelanden van den Anna Paulownapolder ip Zaterdag 4 September 1928, des morgens 10 uur. •Voorzitter de heer C. Wijdenes Spaans Jr., dijk- traaf, secretaris de heer C. Keljzer. Afwezig zijn de boeren Van den Berg en Smit, do seista met kennisgeving van verhindering. Na opening volgt lezing der npiulen. ze worden on- ler dankzegging aan den secretaris goedgekeurd. Mededeelingen. Medegedeeld wordt, dat Ged. Staten goedkeurden bot beslui; tot afgifte van grond in erfpacht aan P. Kossen., idem aan J. de Graaf, K. Smit e.a. Inmid- tlels is de heer K. Smit overleden on waar de we- u\ve geen prijs stolt op hot perceel, zal het bij de erstvolgendo verhuring te huur wordon aangebo nden. Hij Koninklijk besluit i« de heer J. Lindenhergh herbenoemd tot heemraad v.-i dezen polder. Voorzit ter wenscht den heer L-indenbergh van harte geluk' en voegt er do wenschen aan toe voor een aange- name én krachtige samenwerking. Aan den heer C. Rezelman Jz. te Wieringerwaard is 'ogen een jaarlijksche recognitie van f 25 ver gunning verloend een steiger te maken aan het Oude Veer, en aan de American Petroleum Company tegen een jaarlijksche recognitie van f 52, het plaatsen van een benzinepomp bij den heer J. Jonker aan den Zandvaartsweg. (Bij de aanbesteding van de onderhoudswerken wa- I ren naar het oordeel van het Dag. Bestuur de in-i schrijvingen te hoog en is het werk daarna onder hands opgedragen aan den heer P. Tuin te 't Zand voor f 2715. Ingekomen is het verslag over 1925 van de N.V. Spoor-(Tram-)weg WieriugenSchagen. Uitgekeerd zal worden, een dividend van 2,4 pet. Overigens, zegt voorzitter, staat do zaak er niet zoo rooskleurig voor en verwacht wordt dat de resultaten volgend jaar mfndfer zullen zijn. Blijken* het proces-verhaal van kasopname bij den penningmeester, waren boeken en kas in orde. Aan hot Bestuur is toegezonden het plan tot in dijking van de Wieringermeer. Door het Bestuur is aangedrongen op spoedige 2e verbinding van Wie- ringen. nl. van Haukes naar Oostdijk en op het open maken van het afwateringskanaal, opdat onze polder uit zijn ongunstigen toestand worde verlost. Ten aanzien van de bemalingsuitbreiding wordt medegedeeld, dat het Bureau van Landbouwwerktui gen to Wageningen met spoed de zaak heeft ter hand genomen, maar het wordt, beter geoordeeld voor do uitvoering het droge seizoen af te wachten, omdat anders te groot risico ten aanzien van do bemaling wordt geloopen. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Het voorstel van het Dag. Bestuur om aan de we duwe van den oud-molenaar P. van Twuiver een uitkeering toe te kennen van f 1.50 per week, wordt zonder bespreking goedgevonden. Onderhandsche verhuring. f Besloten wordt goedgunstig te beschikken op ver zoeken van de heeren P. Kooiman en Jm. Noorden,) tot het onderhands huren van perceelen bouwland.; Afwijzend werd beschikt op een dergelijk verzoek' van 'den heer T. Rentenaar, omdat het Dag. Bestuur hiervoor geen bijzondere reden aanwezig achtte. Voorts werd een perceel grasgewas aan P. Dekker verhuurd voor f 20. aan idem een perceel grasgewas aan den Lagedijk voor f 150. De heer Stammes wees er op, dat op bedoelde per ceelen paarden liepen van Kos, doch het blijkt dat Dekker ook nog andere perceelen in huur heeft, wel ke perceelen hij dan niet meer zal inhifren, omdat hij thans minder paarden heeft. Geen bijzondere sport oi liefheb berij voor de gemeente. Door het Dag. Bestuur wordt verder voorgesteld aan de gemeente onderhands te verhuren, voor woon wagenpark een perceeltje grasgewas. VAN RIJSWIJK'S SCHOENHANDEL. SCHOENMAKERIJ. UITGEBREIDE KEUZE. PRIJZEN UITERST BILLIJK. Voorzitter wijst er op. dat het hier niet betreft een bijzondere psort of liefhebberij voor de gemeente, maar een noodzakelijkheid. Het ligt in de bedoeling voor woonwagenpark te doen gebruiken een perceel tje tusschen de woningen van de Woningbouwver- eeniging en den Grasweg, welk gedeelte afgesloten kan worden van den openbaren weg en niet onmid dellijk in de bebouwde gemeente ligt. De huurprijs te bepalen op f 20 per jaar. De heer Stammes vraagt, of het niet de bedoeling was hetzelfde bedrag van de gemeente te vragen, dat andere jaren van het perceeltje werd verkregen. Voorzitter zegt, dat dit bedrag moeilijk to zeggen was. het was ongeveer f 16 on toen hebben we het maar afgerond. Roman van REINHOLD ORTMANN. HOOFDSTUK III. Een kleine wolk van onaangename verrassing ver toonde zich op professor Wallroths gelaat, toon hij den vreemden jongen man in de salon van mevrouw van Manstein in het oog kreeg. Maar hij bezat als man van de wereld te goede manieren, om zijn be vreemding door woord of gebaar te laten blijken. Hij kuste ridderlijk de hand van zijn verloofde en wierp haar een vragenden blik toe, nadat hij de eerbiedige buiging van den doctor met een vrionde- lijkcn hoofdknik had beantwoord. Met een ongedwongen glimlach 0je na de opwin ding van het laatste kwartier van een bewonderens waardige zelfbeheersching getuigde, zeide Edith: ..Moet ik de heeren eerst aan elkander voorstellen? Zou de meester zijn leerling niet meer weten te herinneren?" Professor Wallroth trachtte zijn verlegenheid ach ter een zeer beleefde gelaatsuitdrukking to verbergen. De ander kwam hem te «hulp. „Doctor Siegmund Artois!" zeide hij, wederom met een diepe buiging. „Ik had gedurende een reeks van jaren het buitengewone voorrecht uw colleges te kunnen volgen, professor!" Met de innemende vriendelijkheid, die hem in ge zelschap eigen was, reikte de professor hem de hand. „Ik herinner mij u zeer goed, waarde doctor. Dn jk verheug mij, u weer eens te ontmoeten. Naar ik hoop bent u onze wetenschap trouw gebleven?" a, professorl Maar ik zou er haast aan tóe wil len voegen: helaas! Want ik vrees, dat ik niet onder uw gelukkigste jongeren gerangschikt kan worden". „Doctor Artois is een speelkameraad uit onze jeugd", mengde Edith zich onbevangen in het ge sprek. „Wij waren vele jaren lang buurkinderen en goede kameraden. Je bent hoop ik niet boos op {mi, dat ik onze verloving voor hem niet geheim ge houden heb". „Nu ik dit heuglijke'nieuws zoo juist bij monde van uw verloofde vernomen heb, zult u mij stellig toestaan, professor, u mijn oprechte gelukwenschen aan te bieden." Wederom volgde een levendig handendrukken en won doctor Artois zich bescheiden wilde terugtrek- Vele reizen naar China en Indië heeft de zeeman reeds gemaakt en vele thee-plantages toerden door hem bezocht Het viel hem steeds op) dat de fijnste pluk der beste thee struiken steeds tot eindbestem ming kregen Firma C. KEG - ZAANDAM (Holland). Daarom drinkt de zeeman thuis altijd: KEG's THEE. V0L0T OOK U DIT GOEDE VOÜNGtELD I Uw winkelier levert U gaarne KEG's THEE in prijzen van: 48-42-39-37-32 en 30 ets. per ons. De heer Stammes, lachend: En naar boven. Het voorstel van het Dag. Bestuur wordt goedge keurd. Goedkeuring wordt gehecht aan het voorstel tot onderhands verhuren aan D. Ros van een perceel grasgewas aan de Benedenbuurt en wel voor f 50. Goedgevonden wordt de woning, eerder in gebruik bij den oudbeambte van den polder, den' heer A. Smaal, te verhuren aan Wed. Eriks voor f 2.50 per week cn tot uitgifte van ee^ perceel berm van den Balgweg in erfpacht aan Jh. Wendel tegon eon ca non van 2M cont per M2. Een geoorloofde percentage-heffing. Aan de orde wordt gesteld de vaststelling van de voorwaarden voor de openbare verpachting van landerijen en het grasgewas langs wegen, boezomka- den, enz. Hierbij wordt voorgesteld, dat ten aanzien van het gewas langs de wegen, de polder zal zorgen voor het 'weghouden van de schadelijke gewassen, waarvoor de huurders 10 pet. van dehuurpenningen aan den polder zullen moeten betalen. •Voorzitter herinnert er aan, dat geen percenrago op do verhuringen mag worden gesteld en ovcrwo- gen is daarom) cf de uitvoering van het voorstel van het Dag. Bestuur wol geoorloofd, is. Geoordeeld wordt evenwel van wel, want het verbod slaat op do kosten van verhuring, terwijl het hier betreft kosten van schoonhduden. Bovendien valt de polder buit-en verdenking op deze wijze kosten op de verhuring te willen leggen, omdat voor het in werking treden van het wettelijk verbod de polder reeds had besloten geen opcenten te heffen. Misschien zal de 10 pet. der huurpenningen voor het schoonhouden in het le jaar niet voldoende zijn, doch het Dag. Bestuur verwacht dat dit voor vol gende jaren wel het geval zal zijn en de voorgestelde regeling wordt voor de wegen beter geoordeeld. De heer J. Tijsen acht het heffen van percentage toch niet gewenscht en vraagt of de polder de kosten van schoonhouden niet voor zijn rekening kan ne men. Voorzitter zegt, dat die mogelijkheid er is, maar de kosten zullen niet meevallen. De heer Stammes ziet in deze heffing een onbil lijkheid, omdat er perceelen zijn waar weinig aan te doen is en weer andore perceelon waar heel wat aan te doen is. Spr. noemt als voorbeeld het perceel van den heer J. Kuiper, dat zoo keurig in orde wordt gehouden. Zoo iemand zal liever zelf zorgen voor schoonhouden, dan het percentage te betalen. Voorzitter meent toch, dat do huurders rekening kunnen houden met de kosten voor sOhoonhouden. Wanneer de huursom f 100 was. en de huurder be steedde f 5. voor schoonhouden, dan kan hij nu bij do verhuring f 96 bieden, er rekening mee houdonde dat het bedrag met 10 pet. wordt vermeerderd voor het schoonhouden. De heer Stamme^ wijst er op. dat evenwel andere menschen hooger kunnen gaan bieden. Voorzitter zegt, dat die mogelijkheid altijd bestaat en er is al meermalen gewezen op het gevaar dat iemand die zijn perceel best onderhoudt, in dit op zicht looft. Daarvoor zou dan een andere voorziening moeten wordon gemaakt. De heer Stammes zegt, dat hem het idée-Tijsen toch wel toelacht, en het is de vraag of het den pol der wel veel zal kosten. De heer Waiboer ziet niet in, dat er een onbillijk heid in het voorstel van het Dag. Bestuur is. De ge gadigden zijn in de gelegenheid om voor de verhu ring den prijs te berekenen in verband met de nieu we condities en voor den polder is het een gemak kelijke manier om de kosten van schoonhouden te rug te krijgen. De heer K. A. Kaan meent, dat door het voorstel kon, kon de professor als beleefd man niet an ders doen, dan hem nog voor eenige oogenbiikken het genoegen van zijn gezelschap te verzoeken. Hij had waarschijnlijk verwacht, dat de jonge man de uitnoodiging zou beschouwen als een beleefdheids- phra.se, hetgeen ze ook in werkelijkheid was; maar de doctor- gaf zónder aarzelen gevolg aan de vrien delijke invitatie en hij gedroeg zich zoo onbevangen als iemand, die zich op oude vriendschapsrechten mag beroepen. Dat hij Edith vaker dan misschien strikt noodzakelijk was, met het vertrouwelijke „je" aansprak, scheen den professor oogenschijnlijk on aangenaam te stemmen, hoezeer hij zich ook moeite gaf zulks te verbergen. Edith wierp achter zijn rug dan ook herhaaldelijk smeekende blikken op Artois, zonder.dat deze de stomme bede in haar oogen scheen te willen begrijpen. Het. gesprek kwam op den tegenwoordigen werk kring van den doctor en op zijn plannen voor de naaste toekomst. Duidelijker nog clan eerst vertoon de zich het kleine wolkje op het gelaat van den professor, toen hij vernam, dat de jeugdmakker van zijn verloofde voor goed in de hoofdstad dacht te blijven en zijn gezicht verhelderde niet, toen Edith achter zijn stoel ging staan en met een ongewoon zachten klank in haar aangename stem zeide: „Sieg mund wil de academische richting kiezen. En jij zult hem een beetje onder je hoede nemen, niet waar? Onder jouw machtige bescherming, zal hij stellig menige moeilijkheid gemakkelijker overwin nen". „Het zal mij genoegen doen, je vriend van nut te kunnen zijn," antwoordde hij ontwijkend, „maar je cloet me te veel eer aan, als je denkt, dat mijn be scherming van zulk een groote waarde is. Indien ik werkelijk de macht bezat, die jij- mij schijnt toe te kennen, dan zou ik die stellig reeds ten gunste vin. mijn wakkeren, assistent Düringhoffen hebben aan gewend, dien ik van harte een schitterende loopbaan toewensch." „Düringhoffen?" vroeg Artois, zonder zich door de tamelijk duidelijke afwijzing ontstemd to toonen. „Valentin Düringhoffen? Dat doet mij werkelijk ge noegen den naam van dien braven jongen weer eens te hoorenl Ik hoop dat het hem heel goed gaat!" „Wol, dat is een kwestie van opvmting", meen de de professor eenigszins verlogen. „Zijn inkomsten zijn nu niet bepaald ruim te noemen. U bent dus met hem bevriend?" „Ik leerde hem gedurende mijn studietijd hier in de hoofdstad kennen en waardeeren. Hij was een van de meest rechtschapen menschen. die ik ooit in mijn leven ontmoet heb; voor een groot genie echter zou ik hem weliswaar niet gehouden hebben". „Ik beschouw hem evenwel stellig als zoodanig - tenminste voor zoover het zijn wetenschap be treft", zeide professor Wallroth op tamelijk beslis ten toon. „Het lijkt mij niet in het minst twijfelach tig, dat die jonge inan een prachtige toekomst tege moet gaat". „Natuurlijk zal ik niet verzuimen hem een be zoek te brengen. Op het scheikundig laboratorium van de universiteit kan men dus zijn adres te we ten komen. En nu mag ik werkelijk niet lan ger van je gastvrijheid misbruik maken, beste Edith! Je wjlt zeker je moeder wel'mijn hartelijke groeten overbrengen en haar zeggen, dat ik op den sterfdag van je vader niet verzuimd heb gen krans op zijn graf te leggen". flij was opgestaan, terwijl do professor zijn voor beeld volgde. „Ik bemerk, dat u de nagedachtenis van den over leden vader van mijn verloofde in hoogen -eere houdt", zoide de professor. „Was u tijdons zijn leven zulk een goed vriend van hem?" „Ik mag mij daarop stellig beroemen, professor! Juist voor uw komst spraken wij nog over den noodlottigen dag, waarop de edele man zoo plotse ling uit dit leven werd weggeroepen". Edith had den wenk begrepen, dien deze lang zaam en met nadruk uitgesproken woorden bevat ten; met een haast, die bijna iets verraderlijks had, voorkwam zij het antwoord van haar verloofde. „Doctor Artois heeft mijn moeder en mij destijds onschatbare diensten bewezen. Wij zullen hem daar voor altijd dank schuldig blijven." Opnieuw reikte de beroemde geleerde den jon gen man de hand. „Ik behoef u zeker wel niet te zeggen, doctor, dat de vrienden van mevrouw van Manstein ook de mijne zijn. Mijn huis zal ten allen tijde voor u open staan en ik zal het als een eer beschouwen, wanneer u mij zoo spoedig mogelijk met een bezoek komt verrassen. Wij zullen dan wat breedvoeriger op uw toekomstplannen ingaan". Misschien was het slechts deze uitnoodiging ge weest, waarop dr. Artois tot nu toe gewacht had: want nauwelijks had de professor uitgesproken, of hij maakte opvallend veel haast om afscheid te ne men. Edith geleidde hem tot aan de deur en daar wissolden zij Oen blik met elkander, die voor hun heiden veel meer beteekende dan honderd woor- den. Het is toch zonderling, dat je mij over dezer vertrouwden vriend tot nu toe met geen enkel woQ"d gesproken hebt, liefste Edith." merkte de professor op, toon zij alleen waren. „Ik bevond mij daardoor tegenover hem in een eenigszins pijnlijken toestand." Zij was naar hem toegesneld en liefkoozcnd streel den haar slanke vingers zijn reeds grijzend haar. „Kjun jo boos op mij Zijn, Ludwig omdat ik m jouw gezelschap nergens anders gedachten heb dan voor jou en voor onze liefde? Stellig .Zou ik b"e ook eens bij gelegenheid van hem verteld hebben, want hij hü is zoo'n braaf mensch." „Nu, wij zullen zien wat we voor hem kryinen doenAlleen zou ik, eerlijk gèzegd, graag willen, dat hij je niet zoo veel bozoekon bracht. Niet dat ik nanverig ben, maar het geeft zoo gauw aanlei ding tot praatjes, Je Zult me daarin toch gelijk moeten geven, liove Edith." Edith legde haar arm om zijn hals en kuste hem. „Ik zou er immers trotsoh opkunnen zijn. geliefde, indien ik je op een naijverig gevoel zou betrappen. Want dat zou een bewijs voor mij zijn, dat mp bezit je werkelijk nog iets waard is." „Vleistertjel" zeide hij glimlachend, tenvijl hij haar liefkoozing "beantwoordde. „Verkeer je daar omtrent dan nog in twijfel? Maar ik hou veel te veel' van je, dan dat ik je ooit. zou kunnen wan trouwen. Bovendien zou ik op mijn leeftijd toch wel een heel eigenaardig figuur maken, indien ik den ijverzuchtigen echtgenoot wilde spelen." „Och, spreek me toch .niet van je jaren!" vleide ze. „Het is immers juist je rijpe mannelijkheid, waarop ik zoo trotsoh ben. Hoewel, de plotselinge ontdekking van de tot voor eenige oogenbiikken onbekende jeugdvriend schap van zijn verloofde eerst werkelijk een gevoel van misnoegen in professors gemoed had teweeg gebracht, was het nu echter in ieder geval aan Ediths handigheid gelukt, dio ontstemming tot op de Laatste herinnering te doen verdwijnen. Nog eenigen tijd keuvelden zij schertsend met elkander als twee jonge verliefden, toen vroeg Edith plotseling„En Ingeborg? Zif is niet met jo meegekomen? Iïeb je haar dan nog nietsi gezegd? Professor Wallroths juist nog van geluk stralend gelaat werd opeens somber. „Ik ben je volledige openhartigheid schuldig, lieve Edit. Ja, ik heb met mijn dochter gesproken; maar zij hoeft de mededeeling van mijn. verloving niet met zulk oen vreugde begroet, als ik het wel verwacht had. Wij zullen haar den^ tijd moeten laten, .zich aan de gedachte van nrijn aanstaand huwelijk to ge- wennon." i Wordt vervoegd.

Schager Courant | 1926 | | pagina 1