Schager Courant Dinsdag 28 September 1926. 69ste Jaargang. No. 7919. Tweede Blad. Binnenlandsch Nieuws. Zenuwachtig, Overspannen en Slnpelt os Mijnhurdt's Zenuwlublette» - NOORDSCHARWOUDÜ fi ïtorktoverzicht. Ook ditmaal geeft de gang van Ijaiicn aan de markt weinig bijzonders te schrijven, jfje eene week vergeleken bij de andere is een zus je on een broertje. Wol is er steeds wijziging in den iinvoer en ook in de prijzen, maar steeds en ook nu raer valt te constateeren, dat de prijzen slecht wa- en. al waren dan ook de koolprijzen even beter. De anvoer was weer belangrijk minder 'dan de vorige veok, doch dit brengt. hot seizoen mee. Met den aan- öer van aardappelen is hot spoedig geheel gedaan, llveruion zijn van 't tooneel verdwonon on ook met en aanvoer van bloemkool wordt het van week tot jtek minder. - Zoo was de aanvoer deze week'slechts ongeveer 8/4 ran die van de vorige week. mede veroorzaakt door en sterk verminderden aanvoer van witte kool. Boven wez enwe op ocnigszins betere koolprijzen n dit geldt voor alle drie koolsoorten. De week zette Ich slecht in, doch een dagelljlcscho stijging bracht en in -procenten niet onbelangrijke verbetering. De roode kool, die Maandag vun 50 ets. tot f 2.50 otoerde. bracht Maandag van f 1.10—2.90 op. De ritto noteerden Maandag van 30 tot 70 ets. en Za- erdag van 60 ct. tot f 1.10. De gele kool liep terug vat de laagste noteerinRen betreft, doch de mooie oorten gingen flink omhoog. Maandag werd van 70 t. tot f 1.70 genoteerd en Zatordag brachten ze van 0 ets. tot f 2.80 op. i De aanvoer van roode en gele was vrij gelijk aan e van de vorige week. De aanvoer van aardappelen was juist de helft van lie dor vorige week on bestond uit Schotsche mui en, duken cn blauwe eigenheimers. De prijzen zijn vrij gelijk gebleven. 'Ook de aanvoer van sperc'ieboonen is nog vrij go- lijk gebleven. De prijzen waren in doorsnee beiang- P hoogor; waren de vorige week de laagste no- teeringen meestal vier gulden en minder, doze week listeneden de f 6.50 bijna niet verkocht. De hoogste noteeringen waren steeds om de f 13. Alleen Zater dag was de noteering ten hoogste f 10.20. Ook de uienaanvoer was vrij gelijk. Met de prijzen liervan was het ook deze week weer slecht. De den werden de geheele week tussefcen f 2 en f 2.80 er 100 Kg. verkocht, de drielingen brachten den k>z lageren priis van f 1.10—2.20 op, terwijl do nep ie anders voel hooger in prijs is, in het begin der veek ten hoogste f 3.80 opbracht en de laatste da len de f 3 niet kon halen. Wat do peen betreft waren zoowel de aanvoer als Ie prijzen vrijwel gelijk aan die van de vorige week, )e hoogs'o .noteering was f 1.70, een prijs die veel e laag is. De prijzen van de boswortelen lieten eenige ver- letering zien al is dan ook de prijs van f 2.80£.50 to laag te noemen. Woensdag was de noteering tcifs f 4.70—5.30, maar de laatste dagen was het weer minder. De bloemkooï is met meer dan een derde, afgeno men. De prijzen liepen van den eenen dag op den an- 'wen soms amelijk uiteen. Dinsdag b.v. was de no- fittg 3- 5.10. Woensdag f 5.20—9.10. Donderdag t 2 50—6.30 en Zaterdag van f 2.80—7.30 De lede soort, die weinig meer wordt aangevoerd, icht van 20 ct. tot f 1 op Rammenas werd alleen Donderdag en Vrijdag ingevoerd en bracht van 90 ct. tot f 1.50 op. Kroten werden alleen Donderdag aagevoerd en toor f 1—1.60 verkoch In totaal werd aangevoerd 48200 Kg. aardappelen 000 Kg. rammenas, 10000 Kg. spercieboonen; 102100" is. uien en nep. 36500 Kg. peen 1100 Kg. kroten, 91500 Kg. roode. 94900 Kg. witte kool. en 65300 Kg. |ele kool. 10100 bos wortelen, en 22100 stuks bloem- iool. totaal ongeveer 60 wagons tegen 80 de vorige veek. In Broek op Langendijk werden 25 wagons roode, 4 wagons gele en 40 wagons witte kool aangevoerd, 0 wagons aardappelen en ruim 90000 stuks bloem- tool. In Warmenhuizen was de totaal aanvoer 16 wagons. - DIRKSHORN. Vrijdag werd in de mooi versierde zaal van tien leer Swager het 25-jarig bestaan van de vereoni- (ing .Door ons, voor ons" alhier, op feestelijke wijze herdacht. Op uitnoodiging van het bestuur had de heer L. Reuvers, donateur der vereeniging, de leiding dezer Ten?adering op zich genomen. Deze. heette dU9 na- Eens het bestuur hartelijk welkom de zeer talrijk opftekomen leden met hunne dames. Voorts als ge- loodigden den Burgemeester van Harenkarspel en Dievrouw en Dr. Groenhart en mevrouw, benevens eenige dames en heeren, die zich bereidwillig be schikbaar hadden gesteld, door zang en muziek voor 'e noodige afwisseling in de vergadering te zorgen. Daarna vervolgt de voorzitter met een brokje ge schiedenis van „Doorn ons voo-r ons". Het initia- ief tot oprichting van het ziekenfonds is in het aar 1901 genomen door wijlen den heer J. Warde- laar. Ongericht met aanvankelijk 50 leden, werd het lerste bestuur bevormid door de 'heeren: J. Warde- laar, voorzitter K, I.Tff. secretaris, A. Kistemaker, lenningmeester. benevens de heeren G. Nierop. O. Kuiper. D. Groot, en C. Wink, bestuursleden en com missarissen. Ie heer Nieroo heeft na 't overlijden van den heer Vardenaar ruim* 20 jaar als voorz. gefungeerd, de teer IJff, thans eerelid, is 16 jaar secretaris geweest, enyijl de heer Kistemaker thans ook zijn 25-jarig ubileum als penningmeester mag herdenken. Vooral ean laatstgenoemde 1s de vereeniging veel verschui lt! De voorzitter der vergadering meent dan ook namens alle leden te spreken, wanneor hij het istüur, en in 't bizonder de drie genoemde heeren lelijk dankt voor alles wat zij in 't belang der leniging hebben gedaan. Krachtig applaus* der wezigen onderstreepte deze woorden. Met den msch, dat het deze nuttige vereeniging steeds wel 1 i gaan, eindigde de spreker. Burgemeester, het woord erlangende, compli ceert hot bestuur on voefct gaarne zijn beste wen- Jflen voor het heil van „Door ons, voor ons" bij i«je van den voorzitter te meer, daar in deze vereeni- i'Dr blijkt, dat in deze gemeente menschen van ver killende richtimzen uitstekend kunnen samenwer- :®n in 't belang der gemeente. Wat spreker een zeer lelukkig verschijnsel noemt. Applaus. 5"a het .ronddienen van ververschingen wdrdt nu eeQ aanvang gemaakt met de afwerking van een Jri.ï lang programma, omvattende behalve voor wachten van den heer Daan Pool, verschillendé jang- en muzieknummers, gegeven door eenige hee- ran, onder leiding van den heer Blaauw, terwijl mej. Meinema een vijftal liedjes voor sopraan zong, '®t pianobegeleiding van mej. Marie Dam. Zoowel zang als muziek vielen blijkens 't hartelijk JPPlaus. zeer in den smaak. Ook de heer Daan Pool Jaa het oor ea hot oog der vergadering. Op het door jem keurig „aangekleed" tooneel onthaalde hij do aanwezigen op eenige mooie voordrachten, welke D0Q1 weder deden kennen als uitstekend declamator. Hij had blijkbaar contact met zijn aandachtig ge hoor. Het was reeds laat, toen de voorzitter met een woord van dank aan allen, die hadden meegewerkt, om den avond gezellig te maken, de vergadering kon sluiten. „Door ons. voor ons" heeft haar 25-jarige jubileum op waardige wijze gevierd. NIEUWE NIEDORP. Het concert, dat Zondagmiddag in de openlucht zou worden gegeven door ons fanfarecorps Excel sior, kon wegens het slechte weer niet door gaan. SCHAGERBRUG. Naar wij vernemen, is het den len October a.s. 12# jaar geleden, dat de heer J. A. Nieman en Echt- genoote als Vader en Moeder in het Tehuis voor Ouden van Dagen en Hulpbehoevenden te Zijpe in functie traden. NOORDSCHARWOUDE. Het woonhuis met koolberging aan de Spoor straat, eigendom van den heer F. Blauw, is onder hands verkocht aan den heer P. do Groot to Oud- karspol NOORDSCHARWOUDE. Vanwege de afdeeling Langendijk van Het Witte Kruis, zal bij genoegzame deelname dezen winter wederom een Moeder- en Bakercursus gehouden worden. zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. - ZUIDSCHARWOUDE. Do tuinbouwvereeniging „De Toekomst" alhier zal een cursus in motorenkennis openen. AUTO'S VOORTBEWOGEN MET HOUTGAS. Do .Berliet" bouwt in don laatston tijd vracht auto's, die voorzien zijn van een hout-vergassings toestel systeem ïmbertda*. Diétrioh Cio, De N. V. Automobiel Import on Handelsonderneming te Arn hem (die Alvis on Borliot-auto's importeert) zal over een paar weken over dergelijke wagens kunnen be schikken. De met een inrichting voor houtgas uitgeruste Bor- lietwagen kan. voorzien van 50 Kg. hout 100 K.M. af leggen. Het hout dient eon vochtgehalte te hebben van niet meer dan 15 a 20 pet.; het boste voldoen klelno stukjes hout. die in het. verbrandlnpsapparaat in smeulenden toestand worden gebracht en zoo worden vergast. Er is geenerlei wijziging van den motor noodig: deze kan zoo goed op benzine als op houtgas loopen. Hot rendement van den motor bij het gebruik van houtgas is 90 tot 95 pet. van de ge wone kracht, een onmerkbaar verschil. De kosten besparing bedraagt in vergelijking met benzine bijna de helft. In het Fransche leger worden de met een houtgastoestel uitgeruste Berliet-wa'gens algemeen gebruikt; ook in Marokko deden zij dienst. Do N.V. Automobiel Import en Handels-onderne ming te Arnhem is voornemens inverschillende plaatsen, het eerst te Amsterdam, demonstraties te houden met de nieuwe wagens. Ook zal voor leger- autoriteiten een demonstratie worden gegeven. DE TYPHUS-INVASIE. In het dorp^ Kolham (gem. Slot-.hteren) en ook in het nal vurige Waterhuizen (gem. N oord dijk) komen enkele t-yphu ge allen voor. In eerstgenoem de plaats zijn twee volwassenen, broer en zuster uit één gez n aon de ge freesde riekte over eden. In het ziekenhuis te Heeren veen is bij een patiënt uit Echten typhus geconstateerd. KWAADWILLIGHEID? Vrijdagavond ongeveer kwart over elf werd do Haagsrhe brandweer opgoroèpen met het al'armee- rend bericht, dat een lelie uitslaande brand was uitgebroken in het artillerie-park', dat zich bevindt aan den R nam weg in de nabijheid van :1e Wittc- brug. Met veel materieel werd uitgerukt. Bij aankomst bl'eek een der op het terre:n staan de oodsen op drie plaatsen aan de achterzijde in lichtelaaie te staan. De loods- fs geteerd en le verde dus zeer brandbaar materieel op. In de loods bevonden zich onder meer bussen niet vet, traan enz., benevens een bus, gevuld niet benzine, die echter door de brandweer, na fbrceeringi van een gesloten deur, er werd uitgehaald. De vlam heeft zich niet kunnen mededeelen aan het binnenste gedeelte der loods, dat echter wel veel waterschade kreeg. De a'gemeen e opinie, zoowel! van politie, brand weer, als militaire autoriteiten, is, dat de brand aan kwaadwilligheid is te wijten. Ei* wordt een krachtig onderzoek gehouden. EEN „RIJK"PLANTER LICHT ZIJN MEISJE EN TWEE AUTOHANDELAREN OP. De Telegraaf heeft het volgende oplichtersver- haal: Eenige weken geleden maakte een winkeljuffrouw in Den Haag kennis met een heer, die haar vertelde uit West-Indië te zijn gekomen, waar hij plantages had. De kennismaking beviel goed cn hij vroeg haar, hem als zijn vrouw te vergezellen naar zijn plantages. Zij verliet haar betrekking en ging met bem naar Haarlem, waar hij een groot heerenhuis huurde en een auto kocht. Met dezen auto werd een bezoek gebracht aan een in Amsterdam wonenden broer van het meisje, aan wien de toekomstige echtgenoot werd voorge steld en die den raad gaf zich ten spoedigste te begeven naar haar ouders, die in Groningen wonen. Daartoe werd besloten, maar eerst werden veiio-1 vingskaarten op oud-Hollandsch papier gedrukt cn verzonden. De planter stelde voor, de reis naar Gro ningen in den nieuwen auto te doen, maar de ver- kooper maakte daartegen bezwaren, omdat het ve hikel nog niet betaald was. De West-Indiër vond echter dat dit geen bezwaar behoefde te zijn, omdat hij den volgenden dag zou betalen, als zijn notaris in Rotterdam, die toevallig in Brabant was voor een verlcooping, terug zou zijn. I De onderhandelingen ton huize van den eigenaar van don auto worden verstoord doordat 'n Haar- Itmsch rechercheur den aanstaanden bruidegom kwam arresteeren, Dezo bleek eon oude bekende van de politie te zijn. Het meisje werden de oogon geopend Zij vertrok naar haar ouders te Groningen en hij naar het Huis van Bewaring. Hij werd daar uit echter na eenige dagen ontslagen, on reisde naar Amsterdam. Daar gaf hij voor, uit Britsch-Indiö te zijn geko men, kocht eon andoren auto vanf 8000, dion hij in Groningen zou betalen, waar hij bij zijn notaris geld had staan. De verkooper vertrok moe naar Gro ningen en leende don Indischen verlofganger in de gauwigheid nog 25 gulden. Deze zond aan het meisje een telegram waarin hij zijn komst met zijn notaris meldde en tevens dat hij onschuldig was. In Groningen aangekomen wist hij den autohan delaar te bewegen tot den volgenden dag geduld te hebben en zij bleven hier logeeren. Intusschen trachtte hij het meisje en haar ouders opnieuw om den tuin te leiden. Zij was echter zoo verstan dig, zich niet voor de tweede maal te laten be driegen. De recherche aldaar, die door Haarlem reeds op zijn komst was voorbereid, had maatregelen geno men. /ij lichtte den Amsterdamschen autohandelaar in, die met den nog bijtijds geredden auto terug reed naar Amsterdam. Zijn tijd, en benzine, bene vens de geleende 25 gulden, schoot hij er bij in. De Inui8che pianter werd gearresteerd Al de door hem opgedischte verhalen bleken te zijn gelogen. Hij had zelfs geen geld om de reis van Amsterdam naar Groningen te betalen. Daarom maakte hij de reis per „gekochten" auto. Hij i9 de 31-jarige P. J. B., afkomstig int Vlaardingen, die ter beschikking van do justitie te Gron. zal worden gesteld wegens het plegen van oplichting ten nadeele van zijn meisje, van wie hij kans zag veertig gulden los te krijgen en van den autohandelaar. NIEUWE NIEDORP. Vergadering ten lokale van den heer Peetoom, van de voetbalvereoniging „Nieuwe Niedorp" op Zater dag 25 Sept. Na opening' der vergadering door d nevoorzitter den heer D. Breebaart en het lezen der notulen, door den secretaris, den heer H. Peereboom. gaat men over tot bespreking van punt 1 van de agenda: Af-, schaffing van 't sportblad 't Groontjo. Daar de kos- ten van 't Groentje f 76 per jaar bedragen, meent! voorzitter, dit geld wel beter te kunnen gebruiken, i Tot stemming overgaande, wordt 't Groentje met 10 j tegen 7 stemmen afgeschaft. Punt 2. afschaffing contributielooper. Waar de stand der kas van dien aard is. dat bezuiniging noo dig is, en C. v. d. Oord elk jaar f 30 ontvangt, voor het innen der kwltantiön, wordt gevraagd, of er soms epkelo loden zijn, die zich hiermede willen be lasten, wat algemeen wordt goedgevonden, Eenige leden stellen zich na bespreking beschikbaar. Punt 3, (bespreking terrein vk laarmak en. Korv)o|r ontvangt voor oppassing, controle en terrein klaar maken elk jaar 125. Andere vereentgingen zorgen zelf voor het terrein, zou dat ook bij ons niet mo gelijk wezen? Na eenige toelichting wordt met alge- meeno stemmen goodgevondon het terrein door de le den zelf te laten klaar maken on hot honorarium van Korven van f 125 to brengen op f 80. Punt 4. feestavond, 't Bestuur is van meening tor eere van het kampioenschap van het tweodo. eon jongelui-avond to geven in besloten kring, waar elk lid recht heeft op onbepaalde introductie (voorstel Bestuur), Er gaan stemmen op om ook andere ver- eenigingen uit te noodigen, waar nog al verschil van moening door ontstaat. Men gaat tot stemmen over. om wol of geen an dere voreenigingen uit te noodigen. Aangenomen wordt mot '11 tegen 5 «temmon wel vereenigingen uit to noodigen, wat voorz. doet, voorstellen een feest commissie te benoemen, uit de voorstanders van 't aangenomen voorstel. Na veel bespreking en nog al geharrewar bleek het niet mogelijk een feestcom missie bij elkaar te krijgen, zoodat het bestuur be zwaar maakt, het aangenomon voorstel te laten door gaan.. Het gevolg is dat in stemming wordt gebracht, om het aangenomen voorstel te laton doorgaan of heolernaal geen feestavond te houden. Na eerst ge lijke stemmen to hebben uitgebracht, wordt door de herstomming besloten, met 8 tegen 7 stemimen den feestavond niet te laten doorgaan. Punt 5. bespreking autobussen. Groot heeft altijd gereden voor 20 ct. per K.M., thans gaan er stemmen op, om te laten inschrijven naar het rijden voor de competitiewedstrijden, omdat de goedkoopste manier ons het beste past. In stemming wordt gebracht, la- ton rijden door Groot of te laten inschrijven. De stemming wijst aan 8 voor, 8 tegen. Voorzitter doet opmerken, dat er nooit een lilacht over Groot is binnengekomen en acht het uit dien hoofde niet nnodig. te laten inschrijven. Hij hoopt, wat de stemming betreft, men niet in eens van mee ning verandert. De herstemming wijst weer gelijke stemmen aan. Voorz. heeft in deze voldoening. Volgt weder herstemming met. gelijke stemmen. Verstopping Foster's Als gij last hebt van' gedruktheid, schele' hoofdpijn, het zuur, prikkelbaarheid, enz., als gevolg van ver stopping, gebruik dan Foster's Maagpillen, het ideale laxeermid del. Maagpillen Alom verkrijgbaar f 0.65 per flacon. Thans .beslist het lot, vóór inschrijving'. Besloten wordt te laten inschrijven door fa. Koetnian en Gehoorl, Groot, Biersteker en Jonker, Kok en Tuin man en Bus'kor en Quax. Punt 6. Oproep tot steun De keeper J. Oo-me van Knollendam heeftpnlang's bij het inloopon een ziXKlanigen trap gehad, dat hij aan de gevolgen is overleden. Wair hij de kostwinner voor rijft m Teder, was, en thans uit die richting om steun wordt 'gevraagd, wordt ajgemeon goedgevonden, Zondag op den eersten competitiewedstrijd door eonige dames een collecte te laten houden. Op de agenda niets meer aa.n de orde ziinde, wordt overgegaan tot de rondvraag. Do heer Peeneboöm zegt, dat hot gras op het terrein morgen zat' worden gemaaid.en verzoekt dat eenige léden zich. met de opruiming zullen belasten. Dit voorstel gelukt. De heer Peereboom zag ook gaarne de entrée tot 25 ets. verhoogd, omdat er zoo weinig volk komt. Besloten wordt, de entree niet te verhaagen, da.tr gevroosd wordt, dat liet bezoek dan nog minder wordt. Besloten wordt, dat enkele leden liet hek langs den slootkant van het terrein zullen repareeren. De heer Zwagerman stelt voor, een ander lid in de Elftal-oommissie te benoemen voor den heer Hagen; genoemde persoon kwijt zich niet naar be- hooren van ..rijft raak, waar allen het blijkbaar over een® rijn. De heer Peerebocxm zegt, altijd alleen het werk van de Eïftal-oommissie te t moeten opknappen, waar hij aan Stammes ook niet veel' 'heeft. De heer Stammes bekent dit gaarne en verzoekt voor hem ook maar een ander to^willen benoemen. Na nog enkele besprekingen krijgt Peereboom in de Eli tal-commissie naast zich de heeren Iloufc- koopor on Zwagerman, wat algemeen wordt goed gevonden. <T De hoer 'Kooiman vraagt of da oontnbuue zoo blijft na het afschaffen van 't Groentje. Voorzit ter deelt mede, dab heb in do bedoeling 'ligt deze te verlagen. Na nog eenige huishoudelijke aangelegenheden besproken en geregeld te hebbed van minder belang, eiluit de voorzitter met oen woord van dank do vergadering. MINISTER KAN IN DRENTE. Do Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. J. B, Kan, heeft gisteren zijn vierde bezoek aan do Drontsche veenstreken gebracht int den korten tijd dat hij minister is. Ditmaal stonden meer in het bij zonder de Chr. Wijkverpleging en de boschwachte- rijen op het program, terwijl de minister tevens met eigen oogen wilde aanschouwen, welke gevolgen do door hem genomen maatregelen ten aanzien van het veenbedrijf hebben gehad. Donderdagavond is de minister reeds in Assen ge arriveerd. Hij bezocht eerst de boschwaehterij'en ïn de gemeente Borger en Odoorn, welke beide na den oorlog een geheel1 ander beeld gekregen hebben. De eersto. gelegen ten Zuiden van Schoonlo in de ge meente Borger, is vior jaren geleden door het Staaisboschbeheer aangekocht en heeft een opper- vlakte van ruim 900 ha. Op deze oppervlakte -hebben de laatste jaren vele arbeiders gewerkt bij het om spitten van den bodem, terwijl" ook reeds met de be- bossching is begonnen. Dit is een der laatst aange kochte boschwachterijen in Drente. Anders is het wat betreft de boschwachterij te Ex- lo, in de gemeente Odoorn. 'Deze bestaat reeds sedert 1911 en was aanvankelijk ,500 ha. groot. Van de Marke Exlo hoeft men echter in 1914 200 ha. bijge- kocht, zoodat thans, daar ook nog andere kleine per- ceelen aangekocht zijn, deze boschwachterij een op pervlak-e heeft van ongeveer 1000 ba. Dit complex heideveld is bijna geheel gespit en ook nagenoeg be- bosebt. Vervolgens heeft de minister do grootste ontgin ning van het landschap Drente „Het Witteveen" be zichtigd. Deze ontginning is ruim 1000 ha. groot en daar denkt men 50 arbeidersgezinnen uit de ge meente Emmen te huisvesten, waarvoor de betrok ken gezinnen reeds zijn bezocht. Verder denkt men hier boerderijen te slichten. Een en ander werd zeer belangstellend door den minister bezichtigd. Voorts bracht de minister eon bezoek nnn de voor eenige jaren nieuw gebouwde puritfahriek te Klu- zienaveen. welke aan het, Scholtenskanaal haast de turïstrooisel fabriek van de Maatschappij Klaziona- veen, voorhoen de Firma Scholten to Groningen staat, en welke na don bouw al eens is uitgebreid. Hier wordt evenals te Zaandam een ontkleurings middel van turf gefabriceerd: Do indruk, dien de minister bier kreeg van een op het oog welvarend •deel van de gemeente Emmen. kan geen slechte ge weest zijn. Immers over het algemeen zijn ook de woningtoestanden te Klazienaveen Jongs het kanaal niot, siecht. Ook stond op hot programma oen bezoek aan de Christelijke Wijkverpleging te Eramererfscheiden- veen en te Woerdinge. De zusters van deze wijkver pleging verrichten, naast haar menschlievend werk, ook evangeliseerenden arbeid. Om na to kunnen gaan, welke gevolgen de eind Juli genomen maatregel tot wederopheffing van het voehbedrijf heeft gehad in do venen, liet do minis ter zich door eenige deskundigen op het gebied der vervening inlichten. Een en ander staat in verband met de maatregelen, welke in de toekojnst voor het veenbedrijf genomen moeten worden, om in de veenstreken zoo spoedig mogelijk weer normale toestanden tè scheppen. Ge durende den rit kon de minister constateeren, dat de afzet van turf, sedert zijn laatste bezoek veel verbeterd is, daar op do kanalen een vrij druk scheepvaartverkeer heerschte van met turf geladen schepen. Over Asson is de minister weer naar de residentie vertrokken. ONDER NEGERS, Aan de N.R.Crt. ontloenen wij de volgende kleur rijke beschrij ving van do opvoering1 van oen Neger- revue in hot Gebouw voor Kunsten on Weten schappen to Den Haag. Te Barijls, in het .theater dos Champe lüfyséos heeft de Ilovuo Nègtoe maandenlang furore cinaakt en inon beweert zoüffe, dat eon van do hoofd personen ervan, Josephino Baker, die onderwijl naar de revue van den Moulün Rouge overgeLoopou is, een bijzonder welgemaakte vrouw, do oorziuik zat zijn van oen aanstaande omwenteling in de modelijn van liet vrouwelijk, althans damosïiohaom. Waarom ooik niet? t De negers geven op zoo menig ander gebied evengoed den Joon aan. Zij zijn nu eenmaal' in trek, met hun muziek, hun dansen, in sommige kringen. Ook hun kunst, of wat or voor doorgaat. Heb ben niet 'do laatste jaren onze ooren getuit van liedjes, zooals Old Kenbuoky liome, Swarmeo river enz. enz. En van wie anders hebben wij de mo derne dansen geleerd dan van de negers? Men kan overigens s'.oeliter voorbeelden kiezen op dit gebied, want onder de negers zijn er, naar het sohijnt, velen die geboren a,maseurs zijn. Dit heeft men bij de revue Nègre te Parijb kunnen .zien en kan men op het oogonblik ook hij ons thuis in den Ha ig waardeeren. Want de zwarte ihen- sehen zijn na eon uitgebreide boumée door Duitsoh- 1'and hierheen overgekomen met hun heele troep en nu hebben wij hen een dag of tien in het Gebouw, Dat hun optreden een attractie van de bovenste plank zou worden, heeft de directie van het Gebouw goed ingezien, zooal's den eersten avond den besten, is gebeken. Stampvol was do zaal en gedaverd heeft zij den heéfen avond van den bijval. Nu het was dan ook heel' vermakelijk. Juist Jang genoeg om niet te gaan vervelen en met eer\ duize lingwekkende snelheid in de opvolging van de fcoo- neeien, waar zelfs onzo revue-grootheden nog wol iets van konden leeren. In het orkest zat de néger jazzband, die in de revue een eminente rol vervult. Een. en passant gezegd, in zijn soort voortreffelijk orkest met een bijzonder gewiksteir dirigent en stuk vo r stuk allemaal uitstekende instrumecatalisten, z oals wij na de pauze, toen zij ieder op hun beurt een solbtje gaven, konden merken. De dirigent zelf blaast om het hardst mee op een instrument-, dat wij niet zoo gauw konden thuisbrengen en waarop hij een virtu oos is. De jazzband houdt de heele revue bij elkaar, want liet is niets dan gejazz met als enkele afwisseling eenige zangsoll en dan hot noodige bijwerk. In ,allé mogelijke vormen en variaties gaat de mo derne dans over het tooneel, variaties in het acro batische genre en met kluchtige, moppige inter- mezzi, maar het is altijd dansen, dingen, dansen. En een lawaai, dat daarbij gemaakt wordt! Er zit een enorme spirit in. En allo medewerkenden, tenslotte niet zoo n heele troep, doen hot met een animo, alsof zij daar werkelijk voor hun plezier bezig zijn- D:it moet wei' aanstekelijk werken, en het doet dat dan ook. In de zaal' deinde de dans van het tooneel voort en na ieder nieuw num- mertje klaterde er een applaus, dat men soms wel eens bang werd of het gebouw zelf niet altemet in elkaar zou vallen. In het soort is deze revue een bewonderenswaardig stuk werk. Wat is dat echt op een modern publiek aangepast en hoe prachtig sluit de regie van het zaakje 1 Vervelend is het ondanks de eindelooze her haling van hetzelfde thema nooit één oogenblik. Men lacht om de grappigheid van de grimassen, de koddi ge lenigheid van de solodansers on (wanneer men. daarin belang stelt) dan is er op het tooneel ook heel wat te kijken aan aardige persoon'jes, die zich een zekere goed gekunsteld-naieve gratie (geven en wie het aan welgevormde beenen of aardige gezichten niet ontbreekt. Het zijn 'voor het meerendeel geen negers en ne gerinnetjes,- die in» deze revue spelen, maar denken wij. eerder creolen on creoolschcn" en de overheer- schende kleur ép het tooneel is koffiekleur. Handig gecostumeerd en met veel beleid gegroepeerd, zoo als hier, ziet dat er kostelijk uit. De revue is maart kort en speelt nu eens op een katoenplantage dan op een meloenenplantage, ook nog in een Nieuw Yorksch stadsgezichtje mot sky- scrapers en aan den oever van den Mississipi en het laatste tooneel is een uitgebreide srèno, eon soort re vue van den modernon dans in eon negercabaret, met het heele orkest op het rooneel en een bonte rij van steps, foxtrots, cake walks, shimmics cn charlestons, die op een apothéose van den charleston uitloopt. Daartusschen krijgt men nu en dan zangnummer tjes en andere afwisseling. Eir is een heele goede zangeres. Maud de Forest, bij het troepje en een wel bijzonder goede zanger, Francis Mores, die af en toe een negerlied geven. Morés maakte bij wijze van toe gift echter opeens een slippertje naar het Italiaansch en zong een of andere aria in die taal en ook dat liet zich opperbest hooren. De grappigheid komt in hoofdzaak van een stuk of drie van de mannelijke hoofdpersonen, die een onge looflijke dansvaardigheid en lenigheid ten toon spreiden en ook jongleurstalenten bleken te be zitten en van twee van de dames, van welke vooral Babe Goins eenvoudig onbetaalbaar is. Zij heeft een onweerstaanbare vaart in zich en toen zij op een oogenblik een uitval deed in de zaal met de gebrul-

Schager Courant | 1926 | | pagina 5