Gemengd Nieuws. Daarna werd de beschrijVrag-sbrief behandeld, waarvoor de afgevaardigde vrij mandaat ontvingt. Aanbevolen werd voor nieuwe hoofdbestuurders mevr. Klooster en den heer Neuteboom te steunen. Algemeen werd aocoord gegaan met het voorstel van net hoofdbestuur om een lager aantal leerlin gen per onderwijzer bepaald te zien. Met eenige vervvondoring werd geconstateerd, dat het U.L.O.-onderwys hicriVij vergeten is. Ook ging do vorgadering! aoooord met het idéé van het hoofdbestuur, oin van bovenaf geen kring vorming voor te schrijven, dook de afdeeiingon daarin vrij te laten. Hierbij werd door don secreta ris meegedeeld, dat or thans 16 kringen zijn en de pogingen van Alkmaar in deze mislukt zijn. Tegen over Groningen, die 11 hoofdbestuurders wensen to, werden door deze afdeeüng- 7 voldoende geacht. By do rondvraag informeerde de heer Staal naar do te houden besprekingen inzake do inallariafilim. De secretaris deelde mede, dat hierover nog niet geconfereerd is, doch dit spoedig zal gebeuren. Achtereenvolgens werden nog besproken te voeren propaganda voor toename van net aantal leerlingen, het aantal kinderen per onderwijzer, vooral te Broek en te Oudkarspcü, het geschiedenisonderwijs op de school en de leerlingen van de bijzondere school die op de openbare thuishooren. Sluiting. CALLANTSOOO. Politie.^ Gevonden: 2 automobiellbajideaï. Inlichtingen ter secretarie. BROEK OP LANGENDIJK. Naar wjf vernemen, zal het op 1 Ootober a.S. 25 jaar geleden zijn, dat de heer W. F. C. B. Schmiat, directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Broek op Langendijk in dienst trad bij het staatsbedrijf der P, en T. AUTO-ONGEVAL Zaterdag wilde eecn auto, bestuurd door 0. S. uit Benne broek bij de Ooeteinderbrug te Hillagom op den rijksweg draaien, juist op het oogcnbiik, dat de stoomtram uit de richting Heemstede aankwam. De auto werd gekraakt tussonen den tramwagen «in de boomeu langs den weg. De bestuurder bekwam wonder boven wonder geen leteel. HIJ MOEST „KAPELAAN VAN DHR VELDE" HEBBEN. Zaterdagavond ging kapelaan Wülenborg van de pastorie bt. (Jatharina te Eindhoven naar boven en .kwam op de trap een onbekend heertje tegen ,.0, ik moest kapelaan v. d. Velde spreken" gaf de jonge man ten bescheid. Die woont hier niet, antwoordde kapelaan Wiïïenborg, maar ik zal even voor u aan de meid vragen, waar hij wèl woont. De meid bleek echter geen man binnengelaten te hebben. Zij belde nu direct de politie op, terwijl kapelaan W. den inbreker pan de praat hield. De politie was spoedig ter plaatse en arresteerde den man, die een 21-jarigo Duitsohcr bleek te zijn en uitstekend in de.kieeren zat. Hij was door den tuin, die geheel' door muren ingesloten ligt, binnengeko men on had reeds de sleutels der pastorie in zijn bezat. GOED AFGELOOPEN. Tengevolge van den hevigen regen, waardoor het uitzicht belemmerd was, reed Zondagavond om streeks U uur, de auto van don heer Deltman uit Enschode, komende van Diepenheim in volle vaart tegen hot hekwerk van den overweg Diepenheim Goor, juist even nadat do D-trein van Berlijn gepasseerd was. Do afsluiting van den overweg* werd vernield en de aiifco, waarvan het voorstuk ernstig beschadigd was, scihoot tot midden op den spoorweg. De inzittenden kwamen met den schrik j vrij. KIND IN HET HOOFD GESCHOTEN. Zaterdagnamiddag had te Heerlarheide ©en zeer i droevig ongeluk plaats, meldt het „Limb. Dagbl." Do knecht van den h'eer F., slager, aldaar, zou i Zaterdag vertrekken. Een broertje van eon O aar of 11 kwam hem afhalon. Dit jongetje bleet bij den heer F. «enigen tijd spelen. In de werkplaats lag oen geladen pistool hetgeen de jongen hooft weten te bemachtigen. Plotseling richtte nij dat op het driejarig kind van den heer F. Het schot ging af en trof het kind iuist aan het voorhoofd; het ko geltje van pli. ra. o m.M. drong diep in het hoofd aoor. Do arme kleine moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Gistermorgen was zijn toestand redelijk- KNOEIENDE SLAGERS* In den zuidwesthoek van Friesland, te W. on M., z\jn politie- en belastingambtenaren frauduleuze rakty kon van een paar slagers op 't spoor goko omen. De slagers gingen met een eerste soort slachtkoe langs de huizen en kregen op het vleedch daarvan vele bas tellingen. Daarna wisten de slagers voor enkelé guldens oen zieke koe te bemachtigen, slachtten deze in het geheim en vermengden het vleesch broksgewijze. Zij hebben bekend. - BROEK OP LANGENDIJK. Als we de prijzen, welke aan,do veiling der Langendijker Groenten-Centrale deze week zijn be steed, vergelijken met die, welke de voorafgaande week zijn gemaakt, dan is er, wat de bloemkool, roode en gele kooli betreft, een Heine vooruitgang te bespeuren. Uien en losse wortelen waren echter flauwer gestemd, zoodat de prijzen nog ietwat achteruit liepen. Door elkaar genomen is de toe stand dus ongeveer dezelfde gebleven. Tooh stemt het ©enigszins moedgevend, als de koolsoorten een neiging tot stijging vertoonen, daar dit allicht .een goed voorteeken is voor de win terkool, die, als altijd voel achterstand kan inhalen. Mocht het straks blijken, dat Duitsohïand onze winterkool noodig heeft, dan was dit al Veel gewonnen; te meer zijn de verwachtingen hoog gespannen, nu het meer en meer blijkt, dat dè economische toestanden in dat land de laatste maanden zijn verbeterd, voor al in die industrie- en mijnstreken, waar, als gevolg van de Engefeche staking in de steenkolienmijnen.de polsslag van het Duitsche industrieele leven, weer regelmatiger en feller is. Bovendien wordt de noodtoestand aan den Langendijk, naast de hooge invoerrechten, door Dnitschland geheven, toege schreven aan den overvloed van groenten, welker ook in andere landen, dank zij het milde weer, is geteeld. Door de aanhoudende droogte zal de herfstteel't niet zoo overvloedig rijd». zoodat "hot buitenland naar menschelyke berekening in meer dere mate onze groenten noodig zal' hebben. De zelfde droge weersgesteldheid is mede oorzaak, dat ook aan den Langendijk niet zooveel' -geteeld zal worden, daar over 't geheel genomen, de kóól klein is gebleven. Over 't algemeen acht men dit een factor, die er toe kan bijdragen, om betere uit kómsten te verkrijgen, hoe vreemd dit ook moge klinken En todh is dit waar.. Ons zijn namelijk voorbeelden bekend, dat een kleine kool, driemaal zooveel opbracht aks een groote. Zoo doen zich wel eenige lichtpunten zien, doch het_ eindresul taat zal moeten wor^n afgewacht; immers) de wensch wil zoo gaarne de vader, van de gedachte zijn. Do aanvoer aan de veiling begint aardig te ver minderen. Toch was hij nog van oeteekenis, als men daarby Noordscharwou.de vergelijkt: Te Broek wer den ongeveer 75 wagons van de laadplaats verzon den, te Noordscharwoude ongeveer 40 wagons. Met de aardappels loopt het op zijn eind: slechts rond 2 spoorwagens maakten den neel'en aanvoer uit. Voor Sohoteche muizen werd van f 2.^04.30 gemaakt, Schoolmeesters f3.10, Duken van tot F3.50, blauwe slechts fl.10, bravoV ook f 1.10, drielingen van fl tot f2.30. Wie echter goede winteraardappelen wil koopen, moet f5 a f6 per 100 Kg. betalen, dooh deze komen blijkbaar nog niet aan de veiling, maar worden aan particulieren onderhands verkocht. De bloemkool was erven hooger in prijs: er is nog tot f 16 besteed. Ook tweede soort monteerde Zaterdag tot f3.50, terwijl vorige week niet meer dan f 1.80 werd gemaakt. Er werden nog bijna 90.000 stuks aangevoerd. f Ook ging het met de slaboonon iets beter. Vrij dag werden er nog verkocht voor f 10.60, terwijl ook Woensdag nog boveh de f 10 werd besteed. Maandag was de slechtste dag: f 1.90—6.50. Voor oon par- bijtje snijboonen word f 14 betaald. Do totaal- aanvoer van boonen was nog 10.000 Kg., buiten gewoon hoog voor dezen tijd. Bij roode kool' kwamen de lage prijzen van 20 30 en 40 cent por 100 Kg. gelukkig niet moer voor. De laagste prijs, die besteed is, was 90 oent. Zater dag was de noteoring fl3.30, Vrijdag, word er nog voor f 3.50 verkocht. Vergeleken met de vorige week, beteekent dit eon stijging van f 60 per spoor wagen. In 't geheel1 bedroeg do aanvoer bij de 25 rorwagens van 10.000 Kg. Ten bewijze, dat ook stemming voor gele kool' beter was, dieno, dat Maandag der vorige week f 0.200.70 werd besteed en den overeenkomstigen dag dezer week t0.80— f 1.40terwijl op die overeenkomstige Zaterdagen de prijzen waren resp. f0.201.70 en ff 0.70tSa Een beteekonende' vooruitgang dus.. Er werden rond 15 wagens aangevoerd. Met de witte kool' bleef het vrijwel hetzelfde. We Schatten de gemiddelde opbrengst op f 65 per spoor wagen. Aanvoer 39 spoorwagens. Dat het met de uien niet naar wensch gaat, is wel "hieruit af te leiden; dat de meeste bouwers de gansche week druk in de weer zijn geweest, met de uien op hoopen te zetten of in hokken te bergen, afwachtende 'betere tijden. De prijs was voor uien gemiddeld f2.10, voor drielingen fl.40 en voor nep f3.20. In 't laatst der week was de stemming voor dit product het slechtst. De aanvoer was toch nog van oeteekenis, nl'. meer dan 9 spoor wagens. Ongetwijfeld was daar heel wat tqj, waar aan het besvaren risico verbonden was. Bieten zullen in doorsnee een daalder per 100 Kg. hebben opgebracht; losse wortelen even meer. Bos wortelen (leden f4. Rammenaween noteerden f 1.50 tot f2.70. De toestand ia dus nog verre van bevredigend. We hoorden eenige leiders van Boerenleenbanken betoogen, dat bij die instellingen in "de laatste maanden de slechte toestanden zioh duidelijk af spiegelen: niets brengen, maar veel halen. Kome do tijd spoedig, dat de zaken eem omgekeerden loop nemen 1 SCHOORL p In het lokaal van den heer Huiberts vergaderde de Coöperatieve Aankoêpvereeniging van Veevoe- der en hulpmeststoffen, 't Was, nadat in Juli 't eerste werk- en boekjaar was gesloten, eene ledenvergade ring welke de balans, winst- en verliesrekening had goed te keuren. De voorzitter, de heer D. Duin Wz., opende met een gepast woord en sprak zijn genoegen uit dat deze veroeniging in haar eerste jaarperiode, getoond had, in eene behoefte te-voorzien. In tijden els nü, dat door den landbouwer en tuin der elk dubbeltje gekeerd moet worden, Is het wat waard,, als men verzekerd is voor concurreerenden prijs, gegarandeerd zuivere artikelen thuis te krijgen, 't Is toch eene vereeniging welke geen winstbejag beoogt, doch zorg draagt dat de menschen onderling van deugdelijke en daarnaast van goedkoope kwali teit verzekerd zijn. De notulen werden gelezen en onveranderd vastge steld', waarna de secretaris-penningmeester, de heer Fl, Schermer, de balans, en jaarrekening voorlas, 't Eerste stuk-sloot met een bedrag van f 39703.89, de balans met f 6380.23. De winst bedroeg f 164.78, nadat do oprichtingskosten en 50 pet. op emballage waren afgeschreven. De zaken gaan dus niet slecht. Het aftredende bestuurslid, de heer Fl. Schermer, werd herbenoemd. terwijl als commissaris werd ge kozen do heer P. Rens Cz., zulks in de plaats van don heer C. Duin Wz., die niet herkiesbaar was. Vervolgens werd' gelegenheid gegeven tot het be stellen van veevoeder (wintervoorraad) en kunst mest. Daar de prijzen waarvoor was ingekocht, zeer voordeelig bleken, werd een ruim gebruik gemaakt van de gelegenheid tot het doen van bestellingen. Ier wijl de gelegenheid! nog openblijft om zich als lid op te geven. Aan den administrateur, den heer 'Schermer, werd over 't loopende jaar f 50 salaris toegekend als er kenning voor de vele diensten, welke hij aan de ver- eeniging bewijst. Na de 'gebruikelijke rondvraag, welke zeer geani meerd was. sloot de voorzitter de vergadering, de beste wenschen uitsprekende voor den bloei van da coöperatieve samenwerking. BEN ONTPLOFFING IN DEN HAAG. Dinsdagmorgen heeft er in den delicatessenhandël der N.V. „Emporium". gevestigdl aan het Noordera- de 138 te 's Gravenhoge, een ernstige ontploffing plaats gehad, welke wonder boven wonder zonder persoonlijke ongelukken is afgeloopen. Het bleek, dat do ijskast, welke zich in een ruimte achter den win kel bevindt, uit elkaar gesprongen wai In deze ijs kast, van groot formaat, bevond zich een vrij groote hoeveelheid ammoniak, water en gas voor Ijsfabri- katie. Door een tot nu toe niet bekende oorzaak is her gas doorgelekt, waardoor het ammoniak ont plofte. Door den hevigen luchtdruk werd de ijskast uit elkaar geslagen. I De ruiten in dien winkel werden -vernield. Een groote verwoesting werd in de étalage aangericht en het meeste glaswerk werd stuk geslagen, terwijl de dampen van het ammoniak het fruit voor het ge bruik ongeschikt maakten. Ook op de eerste verdie ping werden de meeste ruiten vernield, terwijl in de muren groote spleten ontstonden, en eenige deuren uit, de scharnieren werden gerukt. I}e aangerichte schade is zeer aanzienlijk, doch wordt dtoor verzekering gedekt. BREEZAND. Tijdens het onweer van Dinsdagmorgen werd een koe van den heer J. Pranger dóór den bliksem dood geslagen. WIERINGERWAARD. In verband met de gestadige uitbreiding van mond- en klauwzeer in deze gemeente, heeft het bestuur der fokvereeniging besloten de herfStkeuring voorloopig uit te stellen. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK ALKMAAR. Uitspraken: Hendrik de G., Egmond a. d. Hoef, zedezaak, 5 maanden gev. voorw. Herman J., Alkmaar, schuldmisdrijf, f50 boete of 50 d H. J. de J., Alkmaar, schuldmisdrijf, f20 boete of 20 d. H. H. R., Anna Paulowna, mishandeling, vrijge sproken. Joh. J. S., Helder, hooger beroepzaak, f60 boete of 15 dagen Pi eter de R., Helder, oplichting, 1 jaar gev. met gevangenneming. Jan K., Blokker, diefstal, vrijgesproken. G. J. C., Winkel, handelsbedrog, f300 boete of 30 dagen. Willem K., Heldef, dierenkwelling, f15 boete of 15 dagen. Okke v. D. en Abbo H., mishandeling, ieder 2 maan den gev. DE DOODENDE DRAAD. Toen de zoon van den landman G de Jong te Spanbroek Maandagochtend met den melkwagen naar hat land reed, sprong aan het eind van de Toevlucht bet paard plotseling op zijde en viel dood neer. Een draad van hot electrisch net was in den nacht omlaag gevallen, waarmede het arme dier in aanraking kwam. De twee personen op den wagen bekwamen gelukkig geen letsel, de schrik was ech ter groot. ZW4RE BRAND TE AMERSFOORT. Dinsdagochtend ontstond een brand in het per ceel Z. Krommestraat 50A te Amersfoort, 'waarin is gevestigd hot magazijn van .oliën, votton, benzine en carbid van den hoer G. Strop. Het vuur is ontstaan, doordat bij het aanmaken van de kachél een doosje poetspomade in de vlammon viel. Hot vuur vond gretig voedsel in de opgestapelde vaton olie en ben zine, zoodat hoewel het vuur met zeven stralen door de brandweer werd aangetast, men niet beletten kon, dat het geheele perceel uitbrandde.. De om liggende perceelen beliepen groote waterschade. Naar men vernoemt, wordt de schade door verzeke ring gedekt. FRIESCH VEE NAAR ARGENTINIë. Voor rekening var een Duitsch concern in Argen tinië, dat daar een groote landbouwstlchting heeft gevestigd, bestaande uit zeven boerderijen en be stuurd door Friesch personeel, zijn uit Roosendaal verzonden 200 kalveren, die in Antwerpen zullon worden verscheept. Het vorige jaar werd een groote partij stieren verscheept en thans zullen ruim 3000 beste Friesche kalvertra daarheen worden gezonden. DE OUDSTE INWOONSTER VAN ONS LAND OVERLEDEN. Dinsdagmiddag is te Leeuwarden overleden Grietje Tarts, weduwe van Heerewaarden! in den ouderdom van ruim 103 jaar. Zij werd geboren G Augustus 1823. Tot voor veertien dagen genoot zij nog een goede gezondheid. Bij het laatste bezoek van de Koninklijke familie aan Friesland, op 8 September 1925. bracht de Koningin haar een bezoek. De overledene was sedert eenigen tijd niet alleen de oudste inwoonster van Friesland, maar van het geheele land. DE ELECTRIFICATIE ONZER SPOORWEGEN. LMet de electrificatie der lijn Haarlem—IJmuiden zal spoedig een aanvang worden gemaakt. De eerste masten zijn reeds aangekomen. MISèRE MET DEN GASDIRECTEUR. In de Dinsdagavond gehouden raadsvergadering te Beverwijk, is langdurig gesproken over den slechten toestand aan de gasfabriek. Door een der leden werd de betreffende commissie daarover aangevallen, doch de voorzitter dier commissie vees dit verwijt af, daar de'leden dier commissie niet reskundig zijn. Een lid der commissie weet den slechten toestand aan de ondeskundigheid van den directeur. Andere leden vielen hem hierin bij. Ten slotte word besloten den directeur, die reeds een maand met verlof is, wederom een maand ziekte verlof te geven. Medegedeeld werd voorts, dat de Pensioenrand de mogelijkheid overweegt, den direc teur invaliditeits-pensioen te verleenen. DE WAARDE VAN HET KONIJN. Meer en meer begint hef door te dringen dat aan de fokkerij' van het z.%. klömveo waaraan do boer zioh tot voor kort in het algemeen heel' weinig ■■■_-SMcanigo jaren uiterst belangrijke t tak van het landbouwbedrijf geworden en werpt ieder jaar grooter voordeeion af. Maar ook begint de fokkerij van grootere en klei nere pelsdioren moer de aandacht te trekken op de boerderij.» Met betrekking tot deze laatste, maken wrij mel ding van een berekening welke in „De Kien vee teelt" wordt gemaakt vande uitgaven on inkom sten, verbonden aan het fokken"van een rasvoedster met nakomelingen, in een, jaar. De schr. laat daar bij de kapitaal-uitgave-buiten beschouwing; de kos ten van den bouw van een hok zijn niet hoog en zeker ni^t, wanneer men dit zelf kan makon. Voor het aanschaffen van beste rammen hetgeen nood zakelijk en op den duur ook het goedkoopst is zal men evenwel een goeden prijs moeten betalen. Wat nu het voedsel voor een volwassen voedster betreft, de koeten daarvan bedragen per week 10 oent, waarbij komen de kosten van zaagsel en ander strooisel', groot V* stuiver per week. Voor een geheel jaar komt men dan op een bedrag van f5.85. Voor Kien opfok van een jong konijn tot den leeftijd van 8 maanden is f 2.70 benoodigd, (nl'. 5.5 oent per week voor de eerste vier maanden en 10.5 oent voor de tweede vier maanden). Rekent men drie worpen, ieder van gemiddeld 5 jongen, dan kost het grootbrengen daarvan dus f 40.50. In totaal beloopen de jaarlijksche kosten voor voeding en strooisel van een voedster en 15 jongen f 46.36. Voor de 15 konijnen, elk wegende 3 pond, kan, na jaftrek van de verpakkings en verzendkosten, f 20 ge maakt worden, terwijl' de 15 jpellzen f75 opbrengen. De winst bedraagt dan f 48.6o. De schr. merkt nog op, dat de uitgaven aan''den hoogen kant borekonc^ z>ijn, daar zij' voor den boer en tuinder zieker minder zullen bedragen. Ook is de leeftijd van 8 maanden voor een pol'sdior aan den hoogen kant. daar vele dieren genood kunnen worden afe. rij 67 maanden oud zijn. De prijs van het vleesch en de pelzen hangt ten nauwste samen met de wijze van afzet en zaT in vele gevaUietn hooger zlifn dan is aangenomen. Fokt men veel konijnen, dan dient men evenwel goed op de kosten van voeding acht te geven. Reeds eén cent j>er week méér, maakt op de winst en verliesrekening van iemand die jaarlijks 5000 konijnen opkweekt, een groot verschil uit, zelfs in dien men veronderstelt dat de dieren na 6 maanden Skunn.m worden gedood. Het Chinchi lTa-konjjn is thans nog de beste pels voortbrenger, welke pels het duurste wordt betaald. Maar het is van alle konijn-rassen, wat voortreffe lijkheid aangaat, het moeilijkst te fokken. De staal grijze YTaamsche reus volgt onmiddellijk hierop on dan de Black and Tan, indien gefokt in groote hoeveelheid. DE DIEFSTAL UIT COLLECTE-BUSSEN. Er was gemerkt geld bij. Het gezin uit de Rustenburgerstraat te Amsterdam, dat is gearresteerd, onder verdenking van diefstal uit collecte-busjes, zal heden ter beschikking van de justitie worden gesteld. Het aantal straatcollecten is in de laatste jaren te Amsterdam weer toegenomen, waardoor als het wa re van zelf is ontstaan een kern van menschen, die zich voor elke collecte opgeven om als collectanten op te treden. Bij de leiders van deze verschillende I straatcollecten stond het reeds geruimen tijd vast, dat er oneerlijkheden werden bedreven. Het overtui gend bewijs was echter niet bij te brengen. Zoo werd) de leider van de laatste straatcollecte voor .Liefda digheid Naar Vermogen" gewaarschuwd dat. de in-, houd van de collectebus bij de Beurs voor den Dia-I manthandel vermoedelijk bij inlevering minder zou bevatten dan er was opgehaald. Van deze waarschu wing werd mededeeling gedaan aan de politie, maar zij had ook geen voldoende houvast om te kunnen ingrijpen.' Het werd uitgemaakt dat het een der bus sen was, welke was 'gegeven aan het gezin in de Rustenburgerstraat. dat thans is aangehouden. Bij inlevering van de bussen van dit gezin was geen spoor te ontdekken dat zij waren opengemaakt. De inhoud was inderdaad zeer weinig. Kort daarop is door den voorzitter van den Ar menraad mr. Fvers aan alle vereenigingen, die wel eens straatcollecten houden, een brief gericht met het verzoek te willen opgeven of onder de collec tanten ook personen waren aan wier eerlijkheid wel eens wordt getwijfeld. De meeste vereenigingen heb ben aan dit verzoek gevolg gegeven. Alle lijsten zijn daarna hij de politie gedeponeerd. Het gevojg is geweest, dat nu bij de jongste col lecte, die van „Zonnestraal", op een aantal der col lectanten door de recherche controle is uitgeoefend. Hierioe behoorde o.a. het werpen van gemerkt geld in de collectebussen,, waarmede het gezin uit de Ru* tenburgersiraat geld inzamelde. Deze gemerkte mun ten zijn hijhuiszoeking inderdaad gevonden in de woning van dit gezin. Dc leden van het gezin blijven, ondanks het feit» dat zij gearresteerd zijn, ontkennen, ERNSTIGE MISHANDELING. To Noordwijkerhout is Maandagavond een 38-jarige orgeldraaier in een koffiehuis door eenige bezoeken ernstig mishandeld. Tóen hij zich naar buiten be* gaf, zakte hij In elkaar en overleed kort daarop. Door de Justitie zijn in verband hiermede verschit lende personen gearresteerd. ONGELUKKIGE VAL Zaterdagavond had J. Vroon te Buurmalsen het ongeluk uit een hooiberg te vallen, met het gevolg, dat. hij gistermiddag zonder hij kennis te zijn ge' weest, is overlodon. DE BETWISTE FRANS HALS. Zooals mén w(et is eenige jnarjnden geleden dooj den heer Mcnsing van de firma Fred. Muller en Cc te Amsterdam, bij de Haagsche rechtbank een* aai klacht wegens oplichting ingediend tegen den ingi nieur Haas en den schilder-restaurateur Van Wijn gaarden, beiden gevestigd in Don Haag. De boschuldiging kwam hierop neer dat beide ven dachten, door een samenweefsel van verdichtsel^ den heer Monsing hebben bewogen een copi«- van een Frans Hals, „De Lachende Kavalier", als zijndi het origineel van den beroemden meester te koopen, en tegen een prijs die slechts voor het echte doei wordt betaald. De Haagsche rechtbank, van oordeel dat deq strafzaak moest worden berecht door de Amsterdara sche rechtbank, heeft haar daarheen verwezen en mr. B. de Gaay Fortman, rechtercommissaris voo? strafzaken, heeft de voorloopige instructie gevoerd Het Hdbld. verneemt dat die kortgeleden is geslo ten en de desbetreffende stukken naar den officie! zijn gezonden. De rechter-commissaris, die den laatsten tijd geen nieuwe getuigen meer voor zich deed verschijnen, heeft het dossier doen vergezeld gaan van het adviei dat de voorloopige instructie naar zijne meenloi geen termen oplevert, voor het verleenen van recht* ingang tegen de hoeren Haas en Van Wijngaarden. ZWARE PEREN. Dezer dagen werden te Poeldijk ter veiling g» bracht 5 peren, die acht pond wogen. Zij bracht* f0.95 per stuk op. Zij waren van de variëteit Prei Roosevelt. DE TYPHUS. Breda. 28 Sept. De secretaris der Gezondheid! commissie deelt mede, dat de typhus zich te dez stede dagelijks nog met enkele gevallen uithrek zoodat "er thans ongeveer 70 patiënten zijn. Uit Princenhage wordt één nieuw geval gemeld. ïntusschen is de toestand beter dan voor eenl dogen. De doktoren hopen de ziekte thans spoed meester te zijn. 18 gevallen in Helmoni Ook te Helmond begint dc typhus in ernstige maj te heerschen. Reeds zijn achttien lijders in de btf rakken opgenomen. Dezer dagen is het 7-jarig klik van den heer K. aan deze zioklo overleden. Tn den omtrek van den Mierloscheweg en omge ving zijn tevens gevallen van roodvonk geconstateerd Gistermorgen ontdekte een ambtenaar van den waronkeuringsdienst te Breda op de groenten- en fruitmarkt den koopman Huybrechts uit Princen hage. die groenten te koop bood, afkomstig uit met typhus besmette omgeving. De vrouw van Huy brechts was Maandag als lijdende aan typhus uit hare woning naar de barak overgebracht. De groen te is natuurlijk in beslag genomen en met lysol over goten. Ongeveer twaalfhonderd militairen, behoorende ti het garnizoen Breda, worden heden en morgen teget typhus ingeënt. Vanmiddag- vergadert de Gezondheidscommissf weer ter verdere besprêking van de noodzakelijkheii van meer gelegenheid tot inenting.. De stand van den typhus is thans officieel: Bredi 37 gevallen, Princenhage 24, waaronder twee ernstig Te:eringen 5, waaronder een ernstig, totaal vallen. EERST HET PAARD EN TOEN DE KOE. Leiden. 28 Sept. Op Vrijdag 17 dezer kreeg de landbouwer W. P. v. d. G. uit Leiderdorp een bnzoeli van twee personen uit Leiden, zekeren R. en Van det H. R. kocht een paard voor f 245 met de opdrachl het dier in Den Haag te leveren, waaraan Van <1* G. voldeed. Hij ontving niet onmiddellijk dc koop som. maar vertrouwde R. wel. Als zij elkander op Leidsche veemarkt ontmoetten zou R. Van der betalen. Daarvan kwam in de eerste dagen niets doch een Woensdag kwam Van der H. in Leiderdorp dei landbouwer persoonlijk opzoeken. Hij deelde hei mede, dat R. ook nog een koe wilde koopen. Hij boo namens R. voor de koe f 256, waarna hij het dil meenam. Van der G. koesterde in 't minst geen arj waan. omdat hij Van der H. reeds met R. ontmoet Toen R. en Van der G. elkaar op de markt dl moetten. volgde er voor beiden een ooiaangcnail verrassing. Het bleek toch dat R. aan Van het ggld voor het paard had meegegeven, zoo zeide. Last om een koe te koopen zou hij niet g*0 ven hebben. Fluks trachtte men nu Van der H. te bereiké maar deze was niet, to vinden. Men stelde de Leidec' politie mot de zaak in kennis; die een onderzoek stelde, doch ook haar gelukte het niet, Van der te vinden. Wanne«ïr de zaak is geloopen als zij door R. «I Van der (L werd voorgesteld, dan is alleen Van <9 H. de schuldige. De politie zoekt nog steeds, doch te vergeefs. H vermoeden is. dat hij. nadat hij de koe had verkoel met het geld de grens is overgegaan. Td DE TIJDEN ZIJN VERANDERD. Uit Zevenaar, 28 Sept. Den laatsten tijd komt buitengewoon veel Duitschers de grens over om Nederlandsch gebied verschillende goederen in koopen. De neringdoenden zijn op deze inkoop» uiteraard bijzonder gesteld. Vooral Zevenaar krij thans een druk bezoek van Duitsche gronsbewonfl die vooral kruidenierswaren kornen halen, daar da hier veel goedkooper zijn dan bij hen. ERNSTIG VLIEGONGELUK IN FRANKRIJK. Uit Parijs, 28 September. Gedurende nachtelij oefeningen nabij Chartes is een militair vliegtil van het 22ste regiment in brand geraakt en na Bonneval neergestort. Een officier, een onderoffiüf en drie manschappen zijn gedood. DE SCHIETPARTIJ TE GERMERSHEIM. Uit Mainz, 28 Sept Uit het onderzoek naar botsing tusschen een Fransch officier en een aafl Duitschers te Germersheim, waarbij twee Duitflj arbeiders werden getroffen, is gebleken, dat in «1 loop van den Zondag Fransche soldaten herhaalt lijk waron lastig gevallen. Op 27 dezer ora 1 uur d morgens werd een officier door zes 'Duitschers gevallen, bedreigd en geslagen. De officier, die noodweer handelde, heoft een der aan^allors gewöl na den eersten keer zijn revolver in den lucht hebben afgevuurd. Bij een nieuwen aanval, teen officier reeds zijn woning had bereikt, was d*; verplicht zich nogmaals te verdedigen, waarbij Duitscher werd gewond cn eon andere gedood. EEN ONVERBETERLIJKE KIEKENDIEF. Een draadloos bericht maakt gewag van een tl haal uit Phoenixville bij Philadelphia omtrent J aanhouding vari een onverbeterlijken kiekend'® luisterende naar den toepasselijken naam van zard (buizerd), een man van 74 jaar, die nl 40 achter de tralies heeft gezeten voor het stelen f*

Schager Courant | 1926 | | pagina 2