SchagerCourant Raad Callantsoog. Woensdag 6 October 1926. 69ste Jaargang. No. 7924. Tweede Blad. Vergadering op Dinsdag 5 Octobor 1906, dos mor gens nalf 10 uur Voorzitter-Secretaris de hoor Mr. D. Broobaart, Burgemoostor. Voorzitter opent' do vergadering mot oen welkom en spreekt zijn genoegen uit dat hij nu voor de oBr ute maai eens oen volltaligd raadsvergadering pre- 8i deert. Do notulen worden goedgekeurd, nadat op ver rook van den hoor Sleutel nog zijn bijgevoegd do door den Burgemeester gesproken woorden, dat do geldmiddelen niet zoo somber zijn, en dat met een zuinig beleid alles nog wel in orde kan komen en dut do zuinigheid in deze de wijsheid niet mag be driegen. Medegedeeld wordt, dat Thomas* opdracht heeft het urinoir te herstellen voor f 16.50. Het komt dan goed in orde en zou geen onaangename geur meer verspreiden. B. en W. hebben een onderhoud gehad met het Bestuur van het Hoogheemraadschap over hot on derhouden van den Duinweg B. en W. zijn nu wol van oordeel dat f 1200 voor dat onderhoud moet wor den besteed, wil men later niet tot hooger kosten komen. Van Ged. Staten is goedgekeurd terug ontvangen wijziging bogrooting 1926. raadsbesluit af- on>over schrijvingen, en begrootingswijziging electrisch be drijf der gemeente. Het laatste proces-verbaal kasopname wees een bedrag aan dat in kas moest zijn en was f1,502.13 van de gemeente en f 3058.57 van het G.E.B. Is binnengekomen gister nog een stuk van don ontvanger der Directe belastingen, met de vraag of de Raad accoord gaat met de door hem aangegeven pachtwaarde der stortgronden en of de gemeente genegen was die gronden voor die gestelde bedragen voor 6 jaar te huren. Deze bedragen zijn gelijk aan de vroegere schat ting. B en W. hebben dit stuk nog niet behandeld, maar waar vóór 14 October antwoord moet zijn ont vangen, acht voorzitter behandeling noodig. Nadat de* heer Mooij dp het schommelende van den tijd heeft gewezen en de huur voor 6 jaar tegen dezelfde pachten bezwaarlijk heeft genoemd; de heer Kooger heeft, beweerd de prijzen niet hoog te vinden en wethouder Sleutel geen gevaar ziet voor de ge meente om hot aanbocl te acceptoeren, niet laag als de pachtsommen zijn, maar toch wol om door de be trokken belanghebbenden te worden geaccepteerd, wordit met, algemeene stemmen besloten he; aanbod) te accepteeren en de nadere voorwaarden af te' wachten. Wordt goedgekeurd1 een wij Biging in de begrooting 1926 in hoofdzaak administratieve veranderingen be treffend. Eveneens worden goedgekeurd verschillende af- en overschrijvingen tot een bedrag van f 183.45. Goedkooper stroom. Aan de orde is een voorstel van B. en W. om wij- zigw w brengen in de verordening rogelende de voorwaarden en het tarief voor de levering van elec- triciteit door bet G.E.B. B. en W. hadden er eerst over gedacht om don stroomprijs lager te maken. La ter hadden zij 't beter gevonden om 't garantiebedra'g der te gebruiken K.W.U. te verlagen. Hét te garan deeren minimum was eerst. 35 K.W.U., nu wilden B. en W. 30 on ook c& andere garantiebedragen auto matisch met 5 K.W.U. verminderen. Er waren 163 huizen aangesloten, en werd dus 5 maal 163 K.W.U. minder gegarandeerd, is 815 K.W.U. Nu zou het on gunstigste geval zijn dat deze 815 K.W.U. niet meer werden verbruikt, en gaf dat dan een mindere op brengst voo-r het bedrijf van f 489. Maar men zou ook kunnen aannemen, dat die K.W.U. wel werden gebruikt, maar nu niet tegen 60 cent, maar tegen 20 cent, zijnde K.W.U., die boven do gegarandeerde hoe veelheid vielen, dus brengend) een mindere ontvangst dan van f 326. B .en W. waren van oordeel, dat het minder te ont vangen bedrag lusschen deze beide bedragen zou blijven. B en W. hadden dit voorgesteld pin hoofd zakelijk de kleine gebruikers Je ontlasten, die voor heen tot 35 K.W.U. a 60 cent moesten betalen ook al gebruikten zij die 35 K.W.U. niet. Thans zou de grens loopen tot 30 K.W.U,. cn gaf dat een besparing van Smaal 60 cent', of als deze 5 K.W.U. werden gebruikt., van 5 maal 40 cent, omdat deze 5 K.W.U. tegen 20 cent werden bereken d. Ook de krachtverbruikers wilden B. en W. minder laten betalen en werd voorgesteld de meterhuur va,n f 12 op f 6 per jaar te brengen. Er waren 30 krachi- verbruikers, dus gaf een mindere ontvangst van f 180. B. en W. meenden dat deze verlagingen zon der bezwaar konden worden ingevoerd. De heer Vries meende, dat dpze regeling op een fiasco moest verloopen. bezuiniging als er door in de hand werd gewerkt. Spr. had liever een stroomprijs- verlaging gehad, dat voelt wat lekkerder aan voor de gebruikers. Voorzit:er maakt zich voor bezuiniging in het stroomverbruik niet bang. Juist 'het feit, dat do laatste K.W.U. goedkooper zijn ,za.l er toe leidén, om meer te gebruiken. De eenige die wellicht sparen zijn de bezit tets van 1 lichtpunt. Spr. zegt, dat als de stroom prijs met 5 cent wordt verlaagd, dat een mindere ont vangst. zal geven van f 839.55. De heer Sleutel becijfert, dat een boerderij zal ge- bruikon 200 K.W.U, on inonschen mot 1 lichtpunt 30 K.W.U., vroeger 35. Voor grbot gebruikers geeft het dus een besparing van f 10, voor do kleine f 1.50, dat is voor een elk evenveel, maar in verhouding van hot! verbruik voor de kleinen meer dan voor de grooten. Ook de verkoop van krachtstroom, die in de dag- uren valt moet wordon bevorderd. Hoe meer kracht stroom of er wordt verkocht, hoe goedkooper of het bedrijn kan worden geëxploiteerd, dus hoe goedkooper of de lichtstroomprijs kan worden. Na nog eenige - discussie wordt het voorstel van B. on W, met algomeono stommen-aangenomen. Bit tarief zal ingaan 1 Januari 1927. Vermakelijkheidsbelasting. Voorzitter zegt, dat met de kermis de hier gel oonde tarieven voor vermakelijkheden hem voel jast hobben bezorgd. Als de verordening was ge handhaafd, waren kramen, spellen etc. verdwenen. Jpr. vernam ook dat de verordening nooit is ge handhaafd Spr. meent echter dat als er een veror dening is, deze moet worden toegepast, anders is hot boter deze te veranderen. Spr. komt dan ook mot hot volgende voorstel: Hot staangeld voor kramen, tenten, paardenspellen, etc. etc., te brengen op 20, 35 on 50 cent voor 1, 2 en 3 dagen, voor eiken dag ineer 10 cent. Voor open tafels, hakblokken ortz. op 40, 75 ct. on f 1 voor 1, 2 en 3 dagen, voof eiken dog meer 15 cent. Voor hoofd van Jut on dergelijke in strumenten op f 1.50, f2.25 en f3, voor 1, 2 of B da gen e* 75 cent meer voor olken dag De groote onbillijkheid was echter, <lSt cr eon minimumbedrag was bopaald van fft, ongoacht hoo groot do inrichting was. - Algemeen wordt hst voorstol goedgekeurd, nadat hot staangeld voor kramen etc. nog is verlaagd tot 20, 25 on 40 cent. De gemeentebegrootlng. Aan do orde ls do gomeontebogrootlng on do hoer Sleutel vraagt bij do algomeono beschouwingen hoe of voorzitter tot de overtuiging kwam dat de finan- tiën der gemeonte er niet slechter voorstonden en dat dit met een zuinig beheer nog wel in orde zou kunnen worden gebracht. Voorzitter zegt niet to hobben gezegd dat de fi- nantiën der gemeente niet slechte rwaren. Ik heb ge zegd. dat ze niet zoo somber waren als werd voor gesteld en dat met een zuinig beheer alles wol voor elkaar gehouden kan wordon, en dat vooral de zui nigheid do wijsheid niet mocht bedriegen.-Naar mijn oordeel zijn er in de begrooting nog wel eon paar puston die kunnon wordon verlaagd, terwijl bij do inkomsten nog wel eon paar posten kunnon worden, verhoogd. Spr. meent dat hot wol juist is dat de toestand van don landbouw niet bost is, niot zoo rooskleurig als vorig jaar, maar dat kan volgend Jaar wol woer wat beter zijn, dat weet niemand. Wij hebben bovondion niet moor belasting noodig dan vorig Jaar, terwijl do bogin-ultkroeing der belasting in dit Jaar nog wol zal meevallen. Verschillende adressen. Aan do orde komen verschillende adressen Ten eerste van de Vernon. tot Zodelijke verbetering van Gevangenen te Alkmaar, die f 10 subsidie vraagt. B. en W. «tellen f5 voor, zij voelen er voel voor, maar mot hot oog op do finantiön kan voor ver- oonigiugon buiten do gomeento niet moer gegeven worden. Allen voor. Met algomeono stemmen wordt voor de Malaria bestrijding 1 cent per inwoner toegestaan. Door de commissie voor 't vervoeren van kinderen van Groote Koeten naar de school te Callantsoog wordt f50 subsidie gevraagd voor dit doel. Er is f69 bij particulieren opgehaald, er is f26 overschot van vorig jaar en er is benoodigd volgens berekenin gen van vorig jaar f 149.25. B en W. sympathiseeren zeer met dit doel, maar waar zij vreezen dat ook andoren zich tot de gemeente om steun zullen wen den voor het vervoer der kinderen die te 'tZand en J.ulianadorp school gaan, moeten zij met het oog op de hooge kosten voorstellen, het adres voor ken nisgeving aan to nemen. Allen voor. Van de assistente aan de openbare lagere school is de vraag ingekomen om haar salaris van f 500 met f 100 te verhoogen. B. en W., dat is de meerderheid', stellen voor. het adres voor kennisgeving aan te nomen. Het salaris is laag, maar 't is een noodtoestand, in hot leven geroepen door de verkeerde rijksregeling. B. en W. erkennen, dat de assistente hetzelfde werk 'doet voor veel lager bedrag dan' haar collega's, maar het is voor de assistente een overgangstijd en bovendien doet. zij in haar functie de noodige praktijk op. Voor zitter meent, dat dit laatste volkomen juist is, maar dat men toch niét te ver moet gaan in deze en mag profiteeren als gemeente van eon maatschapp el ijken wantoestand. Het salaris is zoo laag, dat do juffrouw elke maand nog f 10 moet toeleggen op haar kost geld. Spr. zou toch gaarne willen, dat het minimum in deze als het kostgeld,1 werd betaald. De heer Sleutel meent, dat als de gemeentefinan- tiën het niet noodzakelijk maakten, het ook niet zou gebeuren, maar bet kon niet anders wilde men de 3e leerkracht behouden. Ook de heer Kooger meent, dat het de schuld niet is der gemeente. Het Rijk maakt de voorschriften, zoodat' door het gemis van een enkele leerling de 3e leerkracht verloren gaat. Het salaris is laag, maar toen men solliciteerde .wist men dat. Het adres wordt met algemeene stemmen voor ken nisgeving aangenomen. Het fanfarecorps is in finantioele moeilijkheden en vraagt f 50 subsidie. B. en W. willen dit verzoek voorloopig voor kennisgeving aannemen en eerst eens zien hoe of het'corps zich dezen zomer houdt. Vorig jaar is subsidie gegeven met de bepaling dat er concerten zouden worden gegeven. Dit is niet ge beurd. B. en W. zijn sterk voor het in standhouden van het fanfarecorps, maar dan moet het tegenover de gemeente wat prestoeren. DM willen B. en W. nu afwachten, om dan later nog eens over die subsidie te praten. De heer Kooger vertelt uitvoerig, hoe of het corps heeft gesukkeld met zijn directeur, hard moest stu- deeren voor de concoursen te Wielingen on Schagen en geen concerten kon geven, Spr. zal als voor zitter al zijn best doen om alles geregeld te krijgen. Met algemeene stemmen wordt besloten, om hot adres thans voor kennisgeving aan te nemen om er later op terug te komen De vereeniging Plaatselijk Belang vi-aagt vpor een autobusdienst 't Zand-Ilelder-Schagen een garantie- subsidie van f 100. B. en W. stellen voor dit voor kennisgeving aan e nemen, omdat zij een beslaanden dienst in de gemeente niet wenschen te benadeelen door een vreemden ondernemer te steunen. Allen voor. Toen volgde de postgewijze behandeling der be grooting en kwamen wij al spoedig op het hoofdpunt van dezen dag den post Jaarwedden van de ambtenaren en bedien den ter gemeentesecretarie, den conciërge en de bo den van het, kantoor van den gemeente-ontvanger geraamd op f 200, tegen f- 800 vorig jaar. De bedoe ling van deze lagere raming was den ambtenaar ter secretarie te ontslaan. Van de afdeeling van den Ned. Bond van Gemeen te-ambtenaren was daarover bet volgende adres in-, gekomen: Aan den raad der gemeente Callantsoog. Naar ons ter oore is gekomen, hebben burgemees ter en wethouders uwer gemeente den post voor de jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie niet gé bracht op de ontwerp-begrooting voor het dienstjaar 1927. Als uw college deze begrooting zoo aannam', zou daardoor een groot onrecht geschieden, terwijl' tege lijk der gemeente een slechte dienst zou wordon be- wezon. Wat het: eerste aangaat, daar zou, blijkbaar uit oen bezuinigingsoogpunt, een ambtenaar, dio reeds geduronde moor dan 3 jaren de gemeonte tot vollio tevredenheid gediend heeft, eenvoudigweg wordon opgeofferd: hij zou wordon ontslagen, met al de daar aan voor hem verbondon hadoellgo gevolgen. Waar de hoer Kooiman steeds zijn plicht heeft ge daan, mocht hij zeker anders verwachten on veron- •doretellen. dat hij ten minste in zijn functie zou wor den gehandhaafd. Ontslag, zondor behoorlijken op zeggingstermijn nog wel, is onredelijk en o.i. onder "de gegevo'n omstandigheden niet oirbaar te achten. Om zijn persoon, zouden wij ontslag van den heer Kooiman dus reeds ernstig moeten ontraden. Doch niet minder om het gemeentebelang. Het is ons toch uit ervaring bekend, dat het voor oen burgemeester-secretaris, zelfs van een kleine gemeente als Callantsoog. als ondoenlijk moet wor den beschouwd om de geheele administratie der ge meente alleen te voeren. Daarvoor zijn de laatste ja ren die voorschriften te ingewikkeld, de werkzaam heden te uitgebreir geworden. Maar eon ©ogenblik aangenomen, dat dit, mot In spanning. van zijn krachten, mogelijk was hetgeen wij ontkennen1 dan zou zulks zeker nog gaan to- gon het belang der geméente. du ei -"h to^h, dat, do burgemeester niet immer op het; raadhuis vertoeft), doch dat'hij zich dikwijls, oti juist in don tiid. dat de kantooruren voor do secre tarie plegen te vallen, in de gemeente ophoudt, ten einde zich persoonlijk to overtuigen van den loop van zaken en van de toestanden ter plaatse. Dat te doen en mede daardoor to zorgen voor eon zoo oconoibisch mogelijk gemeontebeheor, met be houd van een ambtenaar, is zoker voel voordeellger voor de gemeente dan besparing van het salaris van zulk een titularis, met het) onmiddellijk gevolg, dat do burgemeester-secretaris zijn burgemeesterlljke taak niet behoorlijk meer zal kunnen verrichten, met het daaraan voor de gemeente verhonden nadee- lig financieel resultaat. Wij veronderstellen, dat een en ander ook zal heb ben gewogen, toen u, eenige jaren geleden, besloot) tot de aanstelling van dezen ambtenaar. Welnu, de omstandigheden zijn sindsdien alleen gewijzigd in dit opzicht, dat do plaats van buregemeester-seore- taris inmiddels door een ander is bezet geworden. Dit evenwel mag'zeker geen aanleiding zijn om iVn bedoelden ambtenaar to dupeeren én - hetgeen te bevorderen minder tot onzen arbeid' behoort het gemeentebelang te schaden. Op grond van een en ander veroorloven wij ons, u met don meesten aandrang to verzoeken don jaar- wed'depostJ van bedoekten ambtenaar alsnog op de begrooting 1927 uit tie trekken, on zulks tot ten min ste hetzelfde bedrag uls waarop hij voorkwam, op do begrooting 1926. Hoogachtend, Het bestuur van de afdeeling Nioordhollond van dén Ned. bond won gemeente-ambtenaren, Th. C. P. M. KOLFSCHOTEN, Voorzitter. DE HAAS VAN DOR SS ER, Secretaris. Edam/Schoten, 22 September 1926. Do commissie, belast met hot nazien der begrooting en bestaande uit allo raaclaledon, had hierover gerap porteerd: Gehoord de toelichting, dat hier het salaris van deti ambtenaar ter secretarie, den,heer Kooiman' uit bezuiniging» oogpunt niot meer ts uitgetrokken, der halve zijn ontslag zal moeten volgen, is de commis sie algemeen van oordeel, dat een ambtenaar echter wel gewenscht is. Sommige leden' oordeelen, dat de gemeente geen hooger bedrag moet, bescbikböar stellen, dan noodig zou zijn, indien de functies van burgemeester en secretaris zouden zijn gescheiden zonder ambténaar. Zij zouden wenschen dat. de bur gemeester-secretaris het meerdere salaris bijpast, Meerdere leden zijn van meening dat alleen de vraag dient te worden gesteld, of dé gemeente bij den tegenwoordigen toestand een ambtenaar be hoeft en hiervan overtuigd achten ziji het consequent dat de gemeente het geheele salaris toekent. Opge merkt wordt, dat bij het gescheiden zijn der betrek kingen van burgemeester en secretaris, deze function- narissen, gezien de jaarwedde, ook andere betrekkin gen moeten waarnemen, dus zich niet zoo geheel aan hun taak kunnen wijden. Voorts wordt naar voren gebracht., dat mpn tegenover den tegenwoordigen ambtenaar, waar Burgemeester en Wethouders over zijn arbeid tevreden zijn, een loyaal standpunt dient in te nemen. De heer Sleutel zeide, namens de meerderheid van B. on W. dat het niet de bedoeling was om den heer Kooiman te treffen, de wijze waarop deze zijn func- iie had vervuld, had allen voldaan. Het gaat hier al leen uit een oogpunt van bezuiniging. De wethouders zijn ervan overtuigd, dat 'het werk hier door 1 per soon kan worden verricht. Spr. hoeft geïnformeerd bij ter zake kundige personen, en deze zijn van het zelfde gevoelen. Voorzitter zegt, dat de heer Sleutel beweert, dat het niet gaat tegen den heer Kooijman, maar deze wordt dan toch maar benadeeld, bij wordt de dupe. Wat het behandelen van het werk door 1 persoon be- treft( spr. wijst naar het adres der vereeniging van Gemeenteambtenaren, dot zijn menschen die daar over kunnen oordeelen. Maar de hoofdzaak is het groote onrecht dat tegenover Kooijman wordt bedreven door dezen uitstekenden ambtenaar zonder meer te ontslaan. Dat is in strijd met elk gevoel, van recht on rechtvaardigheid en in strijd met de rechtszekerheid van de positie van ambtenaar, dus van het algemeen belang. Spr. voert daarna nog. de volgende argumen ten aan: Het is niet billijk wegens besparing van salaris door de combinatie van de betrekkingen van burge meester en secretaris. U Is inconsequent, daar twee, jaar geleden de amb- teenaar werd benoemd en sindsdien de werkzaam heden niet zijn verminderd. Het is niet in het belang van de gemeente, daar te weinig tijd voor initiatief voor den burgemeester-se cretaris overblijft, wanneer hij te veel periodiek en technisch werk moet verrichten en te weinig vrij heid van beweging geniet Ibij -de behartiging van de- gemeentezaken. De leden van den Raad noch de wethouders zijn competent te oordeelen of de werkzaamheden van dien aard zijn, dat zij zonder ambtenaar door een persoon kunnen worden verricht. Waar de gemeentesecretaris volgens de door den Raad vastgestelde instructie recht heeft op .een maand vacantie, zal moeilijk to voorzien zijn in do waarneming door een ter zake kundig, met de' plaat selijke omstandigheden en ter plaatselijke Gemeen tesecretarie bekend! persoon, zulks ter voldoening aan art. 105 der Gemeentewet, juncto art. 5a van het reglement van orde van dezen Raad, terwijl' ook met eyentueele ziektegevallen dient rekening gehouden te worden. e De heer Sleutel wijst er op dat het waar mag zijn dat de Raad 2 jaar geleden een ambtenaar noodig vond, spr. toch zeer zeker niet. De wethouders oor deelen dat het werk door 1 persoon kan worden ge daan en zij kunnen daarover wel oordeelen, ge zien het feit, dat toen er een loco-burgemeester was„ dat is gebleken ook te kunnen. Alles liep toen ook goed en noi^naal. Voorzitter wijst er op hoé toen toch alleen de loo- pende zaken zijn behandeld en de vacature niet viel in den drukken tijd. Maar de burgemeester-secre taris moet meer doen dan do loopende zaken afhan delen, hij kan niet onafgebroken op de secretarie zitten. Ais men iniatief van hem verlangd en dat zal men, dan moet hij daarvoor ook de gelegenheid hebben Een burgemeester-secretaris kan zich, ge zien,het gezamenlijk salaris,.geheel aan zijn func tie wijdon, dat kan niot als do beWe ambten ge scheiden zijn. Dan zal men er bijbetrekkingen moe ten bijzoeken. Dat is dus niet in het gemeentebelang. Do hoer Kooger is van oordeel dat 1 persoon niet bot werk af kan, wil men nog tijd over hebbon om els burgemoestor ook andere zaken to behartigen. Mon moot met het oog op het gemeentebelang niet atoods thuis mooton blijven. De bolangcn dor go- uneonte liggon ook elders. En spr. meont dat men om f600 to besparen, niet de kans moet loopen dat grootere belangen geschaad worden. De boer Moóij uit zich in denzelfdon geest en vreost voor latere scho.de en wijst op burgemeester Do Reljer. Spr. meont dat niet to licht godacht mag wordon over het work op de socretarie Do hoer Kruisveld morkt op, dat Burgemooster Do Beijor niot alloên was maar mot zijn tweeën. De hoer Vries acht verder rodeneoron niet noodig, allen kennen wij don toestand der gomeontefinan- tiön en dat gooft aan hoe men zal moeten stemmen. De heer Sleutel acht de wethouders in staat het work op do socretarie to booordeelen. Do hoer Kruis veld hooft eon half jaar daarvan hot noodigo inzicht kunnon krijgen. Spr. is niet bevroosd dat hot met 1 man in het hondord zal loopen, dat hangt van den persoon af. Burgemeester De Beijor was ook niet alleen en toch liep het in de war. En dat de secre taris eon maand vacantie zal nomen, gelooft spr. niet, niot noodig als dat is. Er moet hier gestreden worden voor do gemeontefinantiön, was hot niet noodig, dan zou hot niet gebeuren, Maar elkon boer zal, als zijn bedrijf niet good gaat., het met minder personool redden Voorzitter zegt, dat als hij alleen als secretaris hofc work moet doen, bij beslist een maand vacant» noodig beeft on ook verdienen zal. Bovendien do Baad aeoft zelf bepaald dozo maand vacantie. Maar spr. herhaalt nog eens het hoofdmotief, dat tijdens do debatten te veel wordt los gelaten cn dat is het ongooorloofde, om Kooijman aan den dijk to zetten. Wij hobbon straks gehoord, waar' niot meer is ver liest de koizor zijn rocht, maar de heer Kooijman is geen koizor, zal zich niet kunnon redden, maar kan aanstonds op een houtje bijten. En dat 1» het onge hoorde.. Ook de heer Mooij: verdedigt nogmaals t handha ven van den ambtenaar, totdat men tenslotte tot stemgiing overgaat. Het voorstel om den ambte naar te ontslaan, wordt, aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, tegen de heeren Hollander, Kooger en Mooij. Voorzitter wijst er nog op hoe inconsequent de commissie is geweest, bestaande uit alle raadsleden, die toch zich uitsprak voor het handhaven van den ambtenaar. Het vervolg der begrooting. V'erder wordt ffe(?aao met de postffowijze behandc. WOK der begrooting on komen wij ifcot do opmerking, der commissie om ook van andere brandvvnarborg- maatschappijen dan van. de Onderlinge Brandw. Mij, te Bar&ongerhoirtn oen dergelijke retributie te zien to krijgen. B. on W. beloven dit te zullen probeoren, of schoon zij er niet veel van verwachten. De commissie wil. dat de hooistokers ook toezicht houden op de schoorstoenen. B. en W. ontraden dit, daar dat te veel zal kosten. Het toezicht op- de schoorst.eonen moet het geheele jaar plaats hebben on moet door deskundigen geschieden. Dn commissie wees er op. dat f 150 uitgetrokken was voor onderhoud: wogon, f 1500 was noodig voor den Duinweg en was dus geen bedrag voor den nieu wen weg In het Koegras. B. en Wl haddon dozen laataton weg ni^t vergeten, maar do bedragen geraamd op f 1000 on f 200. later bleek f 1000 niet. voldoende on wordt ntf f 1500 en f 200 voorgesteld. Allen voor. De commissie had aanmerking gemaakt op de pos ten grondlasten, geraamd op f 17.70. B. en W. achten dit het best, niet wetend of dit bedrag juist was. Zij hadden nadere inlichtingen gevraagd. Verschillende leden der commissie achten de huur voor de onderwijzerswonifr f 200 niet hoog, anderen achten dit bedrag hoog genoeg, omdat het Hoofd der school niet vrij is in de keuze van zijn woning. B. en W. zijn het met. dit laaste argument een» en blijft de huur bepaald op f 200. De post instandhouding ohderwijzerswonine wordt verhoogd van f 50 op f 75. Eveneens den post aan schaffing schoolmeubelen van f 40 op f 60 voor de aanscha"fing van schoolborden. De nos aanschaffing leermiddelen wordt verhoogd van f200 op f250 door aanschaffing nieuwe school- kaart van Europa. Hert vervol'giOTiderwTja wordt op voorstel' der com missie uitgetrokken op f 225, plus f80 voor^hand- werkonderwïjs. Voorzitter had eerst gezegd in zijn baiborigheid, bezuinig nu hierop ook maar, maar bij nadenken acht hij net toch verkeerd, de kinderen de gelegenheid om elioh te ontwikkelen, te onthou den en daarom is spr. voor deze beide bedrag-en. Hoewel er vorig jaar van alt onderwijs weinig gebruik is gemaakt, verklaren allen zich voor deze beide posten. Voor oen leerling van het Nijverheidsonderwijs te Amsterdam wordt nog voor 1927 f87 betaald. AlTen voor. a Ten opzichte van de verpleging van arme krankv zinnigen te GheeF had de commissie opgemerkt, dat deze post van f195 met heb oog op de lage valuta te hoog was geraamd. B. en W. wilden1 dit bedrag handhaven, niet wetend, wat de toekomst zal bren gen. De commïs&ïe had opgemerkt, dat het-pTaris v?n den geneesheer door het armbestuur -vrord be- betaald. B. en W. beaamden dat dit eigenlijk niet goed waa Het is echter altijd zoo> geweest, en heb maakbe niets! uit, omdat de subsidie van het arni- bestuuir met dat bedrag werd verhoogd. Meerdere lreden der commissie weZen op het feit, dat vorig jaar de opcenten op de gebouwde en on- gehquwde eigendommen en op de personeeie belas ting Zijn verdubbeld en stellen nu voor de opcenten op de vermogensbelasting van 50 op 100 te brengen. Andere leden ontraden dit en ook dë meerder heid van B'. en W. willen dit niet. De heer Sleutel wijst er op, dat de vorhooging, der opcenten op het gebouwd en ongebouwd en heb personeel is geschiedt om na een jaar te zien, ftxf hot dan niot weer verlaagd kon worden. Daarvan is echter thans geen sprake. De inkomstenbelasting zal' hooger zijn uan vorig jaar.^Hefc zali niet gemak kelijk zijn ora in de gemeentefinantiën te voorzien. Met de landbouw, de hoofdader voor de gemeente- inkomsten, is hot heel slecht. Een kapitaalsbelas ting van f 30.000 naar een geschat vermogenwat nog lang niet het werkelijke vermogen is, geeft bij 100 opcenten een belastingbedrag van f78. Dit is te hoog en voor menigeen te zwaar. i' De wethouders ontraden dan ook met ernst deze verhouding Voorzitter is er daarentegen voor deze opcenten op de vermogensbelasting te verhoogen. Het is on billijk dat niet te doen, als men de opcenten op ge bouwd en onbebouwd een péisoneel niet kan verla gen. Die belasting drukt veel zwaarder en spr. noemt het niet evenwichtig als de juiste verhouding niet wordt hersteld. De heer Kooger bepleit eveneens deze verhooging nu er ongeveer f 400 a f 500 opbrengst uit kan ko men. Het andere is ook verhoogd en nu mogen do vermogens Ihoog worden aangerekend,! 'het anderal staat ook in top. De heer Visser meent, dat er weinig gegoeden in de gemeente zijn en men moet die niet te zwaar belasten. Voorzitter ziét hierin geen enkele reden om ze niet naar waarde te belasten. De heer Sleutel wijst er op. hoe sommige vermogens zelfs geen inkomen geven. De menschen te veel be lasting betalen, omdat aan bun reclames geen aan dacht Wordt geschonken. Door te hooge belasting gaal) de gemeente achteruit en de gemeente moet vooruit. Wat spr persoonlijk betreft, kan het hem niet schelen, over 1927 betaalt hij daaraan toch niet meer mee. Op eon vraag van voorzitter wat meerdere rede nen do heer Sleutel kan aanvoeren, zegt deze, dat de menschen hun veróiogen te hoog opgeven, met hot oog o phun hypotheken. Voorzitter erkent dit, maar dit alles mag geen reden zijn om anderen zwaarder te belasten on doze onkelon te ontzien en dat gebeurt op dezo wijze. Het voorstel-Kooger om de opcenten op do ver mogensbelasting te verhoogen van 50 op 100, wordt vorworpen mot 3 tegen 4 stemmen. Voor de heo- ren Hollander, Kooger en Mooij. Do inkomstenbelasting der gemoorite wordt be paald op ruim f 19000.—, met f2000.— voor kwade posten. In verband hiermee merkt de heer Sleutel op dat dit bedrag niet oninbaar is. Maar de inspecteur belast de menschen te zwaar. Vooral die van de 2e afdeeling to Alkmaar Als je voor reclame op zijn kantoor komt, kom je daar niet om voor je rocht te strijden, maar wordt je behandeld i als oneerlijk persoon en wordt je met gevangenisstraf bedreigd en op dezo wijze uit het veld geslagen. Hierna pauze. - Na de pauze wordt de behandeling van de ge- meontebegrooting voortgezet, doch de overige posten geven geen aanleiding tot bespreking.- Evenmin is dit het geval met de begrootingen van

Schager Courant | 1926 | | pagina 5