AlmiSEi Nitiïs- ilratuiit- lallrallil WOUDA's POORTER'S Onze DEKENS FRANS POORTER Dinsdag 19 October 1926. 69ste Jaargang No. 793lJj UitgeversN.V. v.h. TRAPMAN 3 Co., Schagen. Eerste Blad. Binnenlandsch Nieuws. Feuilleton. GEEN GEWETEN. Tapijt- AMeubelhandel. vliegen weg, waarom? Zelfrijzend Bakmeel SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiön nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.65. Losse nummers 0 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. dit nummer bestaat uit twee bladen. - BROEK OP LANGENDIJK. Vergadering van het bestuur der Langendijker Groenteveiling, gehouden Vrijdag 15 October, 's mid dags 2 uur. De voorzitter, Burgemeester Slot, opent de verga dering met eon welkom aan de leden, en goeft het woord aan den secretaris, den heer S. de Boer voor bet lozen dor notulen van de vorige vergadering. De- vvordon na lezing onveranderd vastgesteld en ge- teekond. Tegenwoordig waren 21 leden, waaronder één lid vau „Koophandel", de heer Kramer (Koophandel) was met kennisgeving afwezig en het eerelid, de heer Zeeman, Zonder kennisgeving de afgevaardigden van Schermer, de Rijp, L.T.B. en de Rijp en Omstr. De keurlijst, welke 20 keuringen bevatte, wordt nagezien, zonder op* of aanmerkingen. Bij het uitbrengen van het rapport over het mi lieu dor kas van het kantoor wordt medegedeeld, dat. alles in goede orde is bevonden en dat er in de laand September geveild is voor een bedrag van ,29029., waarvan voor: Broek op Langendijk 42750.17, Koedijk f 19153.16, Zuidscharwoude f 6038.53, idem R.K. f 187.81, St. Pancras f 26415.40, idem Zuid f 1038.83, Heerhugowaard f 6656.60, idem R.K f 8511.36. Ursem f 3178.29, Schermeer f 8036.21, Schermerhorn f 292.53, Hensbroek f 4937.01. Oter- leek f 330.02, de Rijp L.T.B. f 289.76, de Rijp en om streken f 291.25, diversen f 322.96. Schrijven ingekomen van Zuidscharwoude, St. Pancras, de Schermer, de Rijp en omstreken, de Rijp L.T.B. en Oterleek, allen met bericht, dat het voor stel van den Vierbond inzake „vernietigen van uit schot kool" op hunne ledenvergaderingen is aangeno men. De overige vereenigingen brachten staande de vergadering verslag uit van hunne ledenvergaderin gen, waaruit bleek, dat allen voor het voorstel wa ren, behalve de vereeniging te Hensbroek. Alzoo hebben 13 van de 14 vereenigingen zich voor het voorstel verklaard. Van „de Toekomst" te Zuid scharwoude was tevens nog het verzoek ingekomen om ook het uitschot bloemkool er bij te betrekken, wat in de Vierbondsvergadering besproken zal wor den. Schrijven ingekomen van de veilingvereeniging Warmenhuizen en Omstreken, met de uitnoodiging voor het geheele markt^bestuur om op 16 Oct. a.s. te vergaderen. Punten van behandeling: Het vernietigen uitschot kool en het afgeven van koopvergunningen voor on- derhandschen verkoop. Een schrijven ingekomen van den secretaris der Prov. Commissie, dat voorstellen voor haar algemeene vergadering ingewacht worden voor 5 Nov. a.s. Hier van werd geen gebruik gemaakt. In bespreking werd gebracht het tweede punt van de Vierbondsvergadering, nl. het uitgeven van ver koopvergunningen. Een definitief voorstel aangaan de dit punt is er niet, zoodat het op de Vierbondsver gadering enkel in bespreking gebracht zal worden. Voorgesteld wordt, om de gebouwen tegen storm schade te verzekeren. Een onderzoek is ingesteld bij de Vereeniging van Neder}. Gemeenten, waaruit bleek, dat de premie heel waarschijnlijk zal bedragen 20 cent per f 1000 verzekerd kapüaal. Dit kan de goedkeuring der vergadering wegdragen. Bij de rondvraag- vraagt do heer Kloosterboer naar de wortel'en-sorteering. De voorzitter deelt mede, dat het U.GB. beslo ten heeft, dat voor het voeren van het merk de Borteering- moet zijn: van een half ons tot het ons en van het ons tot het pond, zoodat ook heele grove peen boven het pond, apart geveild moet4- worden. Tevens Zegt de voorzitter, is er nog geen schrijven over gekomen, zoodat wij er nog niet over 25. Roman van REINHOLD ORTMANN. HOOFDSTUK XIV. Tegen de vensterruiten van VaFentin Düringhof- fens „luxueus gemeubileerde salon" kletterden on ophoudelijk groote regendroppels en de nachtelijke maartstorra schudde Ze heen en weer, zoodat ze bijna angstwekkend rinkelden. De lamp op de met flesschen, glazen eh allerlei zonderling ge vormde buizen bedekte werktafel' flikkerde van tijd tot tijd bedenkelijk, alsof ze door den tocht- uit wilde waaien en een onbehaaglijk vochtige kilte vulde meer en meer het weinig aanlokkelijke ver trek, want ook het laatste vonkje in de kachel was gedoofd. Om negen uur in den avond was' Düringhoffen uit doctor Giersbergs sanatorium thuisgekomen. Zonder het eenvoudige avondeten aan te raken, dat Zijn hospita voor hem h^d klaargezet, was nj aan Zijn werktafel1 gaan zitten om te schrijven $U hij schreef maar steeds verder, hoewel het uid der nachtelijk uur reeds lang voorbij was. Een poot aantal' kleine papiertjes, waarop kortere of langere aanteekeningen of ook wel haastig daarop Ueerg-eschreven scheikundige formules stonden, lag baast hem opgehoopt en hij gebruikte deze thans oogenschijnlijk om er één groot, samenhangend feheel van te maken. Dat hem deze bezigheid niet gemakkelijk viel, openbaarde Zich even duidelijk in de zonderling vermoeide,. afgematte uitdrukking op Zijn bleek, toager gezicht, als op de wijze, waarop hij telkens toet de hand langs zijn voorhoofd streek en van wa tot tijd gedurende enkele minuten schijnbaar doodelijk uitg-eput in Zijn stoel achterover leunde. Maar ondanks dit alles gaf hij Zijn arbeid niet op en telkens na zulk een korte, klaarblijkelijk half onvrijwillige rustperiode woelden Zijn ving-ers weer des te haastiger in de kleine briefjevloog zijn pen Weer des te sneller over het zacht ritselende papier. Van een kerktoren in de omgeving klonken twee kunnen besluiten. De secretaris merkt op, dat wanneer het nu komt, het dezen winter vrij1 te geven en dan bijv. in Maart er een definitief boshiit over te nemen.i De heer Visser vraagt naar het doorsnijden der witte kool1, of dat verplichtend is. De secretaris zegt, dat het vrijwillig is, doch dat het bijna door ieder, die Zijn belang begrijpt, ge daan wordt. De heer P. Smit vraagt naar het fooien geven, naar aanleiding van het verslag der Tuinbouwver- oeniging te St.-Pancras. Voorz. zegt, dat er hier niets van bekend is. De hoer Gootjes stelt voor, om uit den Vierbond een commissie te benoemen, welke een onderzoek instelt naar den handel' op Amerika. Voorzitter antwoordt hierop, dat de handel' op Amerika thans de volle aandacht van het hoofd bestuur heeft, doch dit niet alleen, zij1 isl ook krach tig werkzaam met medewerking van enkele voor aanstaande kooplieden om dien nandel zooveel mo gelijk te bevorderen, zoodat het voorstal-Gootjes overbodig wordt geacht. Nog wordt medegedeeld, dat in de maanidon Juni, Jul'i en Augustus verzonden zijn naar «Zwit serland 5209 balen nieuwe aardappelen. Hierna wordt de vergadering onder dankzegging door den voorzitter gesloten. BROEK OP LANGENDIJK. Vrijdagavond 15 October had alhier eon vergade ring plaats in het lokaal' van den heer Vijzeiaair, f/elke onder leiding stond van den heer P. v. d. Molen. Deze opende de vergadering met een har telijk welkom aan de aanwezigen en sprak verder, dat deze bijeenkomst tot doel' had, hier weder een Plaatselijk Nut te stichten. Daar de aanwezigen tdr vergadering hiervoor zeer veel gevoelden, werd al- zoo tot oprichtyig overgegaan. De vereeniring zal de zinspreuk dragen van „Plaatselijk Nut". Als bestuursleden werden gekozen de heeren P. v. d. Molen, voorzitter, P. Sohager, secretaris, Jb. Dirkmaat Az., penningmeester, PI. Kamp en O. Smit Ja. Verder werd besproken, dat het doel was minstens twee maal ',s winters een gezellige avond te organiseeren, waarvan de eerste avond zal wor den gohouden in December a.s. Verder werd besloten, propaganda te maken tot het winnen van nieuwe leden, welke zich op kun nen geven bij den secretaris. Personen beneden 21 jaar worden niet als lid aangenomen. De contributie word bepaald op f 2.50 per jaar, welke in 2 gedeel ten zal worden geïnd. Ter sprake kwam nog, dat men het betreurde, geen grootere lokaliteit hier te hebben, om derge lijke gezellige avonden te organiseeren. Daarna werden nog eenige besprekingen gehou den tot het vaststellen van een reglement, waarna do voorzitter de vergadering sloot, met den wensoh, dat alle leden medewerken om het Nut goed te doen slagen. TENTOONSTELLING VAN BOL- EN KNOLGE WASSEN. Op de 3A H.A. groote terreinen der voormalige Ca dettenschool te Alkmaar, waar in vroeger jaren de militaristisch aangelegde jeugd geoefend werd en haar voor-opleiding tot offfcier genoot, zijn thans rappe handen met een bijzonder vreedzaam werk bezig. nl. het pooten van de bollen voor de in het voorjaar te houden tentoonstelling van bol- on knol gewassen. Onder voorzitterschap van den heer W. Balk, lid der afdeelingen Alkmaar van de Nederlandsche Maatschappij van tuinbouw en plantkunde en de bol- lenkweekers Vereeniging, is eenigen tijd geleden een comité tot stand gekomen, dat de?e tentoonstel ling voorbereidt en al dadelijk zich in de belangstel- lign en medewerking van het gemeentebestuur als van de afdeeling „Domeinen" van het Ministerie van Financiën, mocht verheugen, welke afdeeling mo menteel nog de beschikking over de terreinen van de Cadettenschool heeft. Het comité krijgt gratis de beschikking over de ter reinen en over de gebouwen van de Cadettenschool met nevengebouwen. Nimmer is in het Noorderkwar tier een tentoonstelliing van bol- en knolgewassen van dezen omvang op touw gezet, Het terrein zal zoodanig ingedeeld worden, dat van 't begin tot het einde der tentoonstelling steeds bloeiende bolgewassen aanwezig zijn. Eerst worden door het geheele terrein crocussen gevlochten, daar na hyacinthen en narcisson, vervolgens vroege en late tulpen en darwin-tulpon, alles door elkander in afzonderlijke vakken. Er komon niet minder dan 260 bedden met 3 maal 100.000 bollen. Op het gras veld voor In den Hout zullen door de goede zorgen van den heer B. Hoek, directeur der Alkmaarscho plantsoenen, eveneens bolgewassen worden ge plant. Het ligt in de bedoeling van het tontoonstel- lingscomitó in de veranda's der Cadettenschool tij delijke tentoonstellingen te houden van getrokken bollen, knolgewassen en aanverwante producten. Toneidde bij de jeugd de liefde voor bloemen en planten aan te wakkeren, zijn door het comité aan alle Alkmaarsche schoolkinderen eenige bloembollen voor potcultuur uitgereikt, welke moeten worden in gezonden als de tentoonstelling geopend is en waar voor prijzen beschikbaar zijn gesteld. VUILVERNIETIGING. Men meldt uit Helder: Evenals vele andere gemeenten heeft Helder het probleem op te lossen, op welke wijze het zich van zijn huisvuil kan ontdoen. Er bestaan hiervoor ver schillende systemen, wlke alle door den directeur onderzocht zijn, waarna als het beste is jjekozen het in zee storten van het vuil. Proeven met z.g. onder- lossers hadden een ongunstig resultaat gehad het vuil koekte hierin vast. Thans is, op voorstel van den directeur, den heer P. H. L. Maas, en naar zijn aanwijzing een vaartuig ontworpen en gebouwd, waarmede Vrijdagmiddag in tegenwoordigheid van vele autoriteiten een proefvaart ls gemaakt. Dit mo tortransportschip, Hygieia genaamd, is een geheel van staal vervaardigd zeeschip. De voortbrenging geschiedt door een 80 P.K. Kromhout-ruwoliemotor. De afmetingen van het schip zijn: lengte 21 M., breed te 5.50 M. Hét is van het z.g. bakmodel, terwijl het van achteren het schipmodel heeft. Het is, uitgezon derd de machinekamer, hermetisch gesloten. Om 't geheele vaartuig bevindt zich een tamelijk hooge 'doffe slagen; toen had hij' eindelijk de laatste pennestreek op papier gezet enviel1 hij met een diepe zucht tegen de harde houten leuning van zijn stoel' aan. „Klaar," mompelde hij' half binnens monds en na verloop van een minuut voegdef liij: er met een tweede Zucht, die uit net diepst van zijn hart scheen te komen, aan toe: „God Zij dank klaar." Hij rangschikte de beschreven vellen papier zorg vuldig, trok de schuiflade van Zijn werktafel open en deponeerde ze daarin. In deze la bevonden zich bovendien nog verscheidene met een korrelig wit poéder gevulde flesohjes. Het eene na het andere haalde Düringhoffen er uit te voorschijn en bekeek ze bij het armoedige schijnsel' der lamp langen! tijd met Zulk een liefdevolle opmericzaainheid, zooals een vrek zijn heimelijk bijeengeschraapte schatten of een pronkzieke vrouw liaar schitterende bril janten Zou bekijken. Plotseling echter schudde zijn lichaam in koortsachtige rillingen en het scheel de maar weinig, of het glas dat hij in de hand hield, was aan zijn bevende vingers ontglipt. Toen sloot hjji de schuiflade weer en stond op. Maar zijn voeten dreigden hem hun dienst te wei geren en hij moest zich met beide handen aan de stoelleuning vasthouden om op de been te blijven. „Het gaat niet meer," mompelde hij inet kleur- looZe lippen, „het gaat niet meer. Ik moet rusten rusten Hfj blies de lamp uit en Zocht in het donker tastend den weg naar zijn bed, daarbij voortdurend zoekend op stoelleuningen. „O, mijn hoofd klonk het eenmaal1 zacht steunend van Zijn lippen. Toen viel hij gekleed op de kussens en van de plek, waar hiji 1'ag, Idonk het na een korte pauze wederom door de <iiepe, nach telijke stilte van het vochtig kille vertrek: „God zij dank mijto werk is' gereed." Toen de vrouw van den deurwaarder haar huur der den vo'.'genden morgen de koffie wilde bren gen, kreeg ziji-vpp haar herhaald kloppen geen ant woord en toefi iZij daarop eindelh'k, door een bang voorgevoel vervuld, zonder het gebruikelijk „binnen' de deur van zijn kamfer opende, sloeg haar de schrik om het hart, dat Zij1 bijna het ontbijtservies uit de handen had laten vallenI „Lieve hemel', mijnheer Düringhoffen wat is er dan toch met u gebeurd?" riep zij in haar eerste hevige ontsteltenis. „U ziet er bepaald niet uit als Omdat de kwaliteit uitstekend en de prijs zeer laag gesteld is. Vraagt zichtzending en prijsopgaaf. Aanbevelend, Laagzijde B 56, Telefoon 87 SCHAGEN. tde dood in levenden lijve." Nog steeds lag Valentin volledig gekleed op zijn bed en do vaalgrijze, sombere morgenschemering, die door het venster op Zij;n vermagerd gezicht viel', verleende aan dezie scherpe, energieke trekken een uitdrukking, die werkelijk aan een doode deed denken." I l' Bij de woordon van zijin wakkere hospita, open de Jiij met Zichtbare inspanning de donker om- schaduwde oogen en Zijn lippen, die juist nog de diepe lijdenstrekken van een hevige lichamelijke pijn vertoond hadden, plooiden Zich thans weer tot den ouden, vriendelijken glimlach. „Wel, de hemel1 moge geven dat het nog niet te laat 'is, mijnheer Düringhoffen,f meende de brave vrouw, die nu eenmaal1 alles wat haar op het hart lag, moest uitspreken. „Hoe is het toch mo gelijk, dat een menisoh Zich zoo volkomen te .gronde kan richten. En het avondeten van gisteren staat er ook nog precies Zooals ik het gebracht heb. Wilt. u het soms nog steeds blijven ontkennen, dat u zwaar ziek bent?" Ik geloof büna zelf, dat het zoo is, beste juf frouw Leopard." antwoordde de jonge ebemiker, die een vergeefsohe poging gewaagd had om zich op te richten. „U zult een boodschap naar doctor Giersberg moeten sturen, om mij te verontschuldi gen, want voor vandaag moet ik mij wel rust gunnen." „Voor vandaag wel heb je ooit Van rijn leven. Maar naa.r den doctor moet dadelijk een bood schap worden gezonden, daar hebt u volkomen ge lijk 'in. Ik ben al weg. Maar kan ik u in't geheel niets tot uw voorloopige verHchting bezorgen? Een kopje vlierthee misschien, mijn heer Düringhoffen „Neen ik dank u. Ik zal trachten nog wat te slapen." Bijna .ademloos' door den ondervonden schrik, keerde de zorgzame vrouw naar haar keuken terug. Daar stond juffrouw Hel'een bij de tafel met haar hoed reeds op, liaar mantel' aan en dronk snel een kop thee alvorens zich naar haar inspannende dajg- taak te begeven. Toen haar moeder haar een ver ward verhaal' deed, in de somberste kleuren geschil derd, vanhetgeen zij' in Valentin Düringnoffens kamer gezien had, zette het jonge meisje met een p'iotselngen ruk haar nog half gevuld kopje op de tafel'. Zij was zeer bleek geworden en haar lippen Voor Winkeliers bil Gross. v.h. M, DE HAAS te Alkmaar. verschansing. Op het dek ls een ijzeren hak aange bracht, die ruim 60 M3. vuilnis kan bevatten. De bo dem van die hak bestaat uit Ijzeren transportbanden van 1 M. breedte, welke evenals eon trottoir roulant worden voortbewogen en aldus het vuil in zeo stor ten. Aan den achterkant van het, vaartuig bevindt, zich een klep, die opengezet wordt. In 8& minuut is de geheele lading gelost. De geheele bediening van .de banden, openen van den kop, besturen van het schip, enz. geschiedt van het achterschip uit bij de stuurhut, zoodat het vaar tuig door twee man kan worden bediend. De proefneming, waarbij 50 M3. vuil in weinige minuten in zee werd gestort, is alleszins geslaagd» Behalve door gemeentelijke, autoriteiten werd zij bij gewoond; door een ingenieur van bet Technisch Bu reau Int velt te Delft, die namens de gemeente Delf zijl dezen proeftocht meemaakte. KINDERVERLAMMING. In het gezin G„ aan de Zwolschestraat te Deven ter komt een geval van acute kinderverlamming voor. TREINBOTSING TE EDE. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur reed de machi nist van den goederentrein uit Arnhem, die ruim half 4 te Ede moest aankomen, te Ede door een on veilig signaal. Hierdoor had een botsing plaats met den goederentrein van de lijn Ede—Nijkerk, die juist in de richting Arnhem vertrokken was. Beide loco motieven werden zwaar beschadigd, terwijl vier wa gons van den Arnhemschen trein in den wissel ont spoorden en gedeeltelijk in elkaar gedrukt werden, hoofdzakelijk doordat de lijn van de richting Arnhem helt. Persoonlijke ongelukken zijn .niet gebeurd. De materieele schade is groot. De Noordelijke 'lijnen zijn geheel versperd. mislukte inbraak. Eergisternacht werd ingebroken in het postkan toor te Aimmerzoden. Door het uitsnijden van een ruiten waren de dieven in het gebouw gekomen. Met een boor trachtten zij kasten te forceeren. De direc teur van het postkantoor, die op de bovenverdieping van dit gebouw woont, boorde ©venwel onraad. Hij loste uit een revolver eenige schoten buiten het ven ster. De inbrekers sloegen toen, zonder dat zij iets konden medenemen op de vlucht. De piolitie stelt een onderzoek in. tragisch» f Eergisteravond was de 15-jarige ijzerwerkersmaat, A. Middelburg uit Schiedam, op het werk aan het bij de Rotterdamsche Droogdok-Mij. in reparatie lig gende Engelsche stoomschip „Firpark". Toen hij en zijn kameraden met het werk.gereed waren wilde M„ die veel vuil aan zijn schoenen had gekregen, deze afspoelen. Hij ging daarom aan den kant van het water zijn schoeisel afspoelen, doch gleed uit en zonk in de diepte. Zijn kameraden, die niet wis ten, waar hij gebleven was, gingen hem zoeken. Zij zagen juist hoe hij nog voor het laatst boven kwam en zijn hand uit het water stak. Helaas was het hen niet mogelijk die hand te grijpen. Het lijk werd eenigen tijd later opgevischt en heden naar de begraafplaats vervoerd. trilden: maar het klonk toch heel' rustig', toen zij ziei: „Ik zelf zal naar doctor Giereberg gaan, moeder.. Ik zal er eerder zijn dan iemand andera, dien wij zouden "kunnen zenden." „Jijj mijn kind? Maar heb je dan nog wel' zoo veel tijd? Je zoudt toch over een kwartier aan je werk zijln." „Men Zal zich in het ergste geval ook Zonder mij' kunnen redden. Dit hier iB in ieder geval veel belangrijker. Goeden morgen." Zij was1 de keuken al uit, nog voor juffrouw Leopard een van haar talrijke bedenkingen tot uiting had kunnen brengen en het had er, inderdaad alle schijn van, alsof geen andere bode haar in snelheid had kunnen evenaren, want reeds na ver loop van een half uur kwam zij terug"J Achter haar aan klom oen kleine, zonderling uitziende man de trap op. Hijl had een schrale, nietige gestalte; maar tusschen Zijn hoekige schou ders verhief zich een energieke kop van zulk een eigenaardige karakteristiek, dat men den kleinen man stellig niet langer voor een onbeteekenend iemand hield, wanneer men eerst de moeite had genomen dezen kop wat nader te beschouwen. Knap was hij zeker niet, want hü had dikke, omgekrulde negerlippen, een platgedrukte neus en groote, van het hoofd afstaande oorschelpen. Ben kort ge knipte, stoppelige volle baard. die bepaald hel rood was en lcort, borstelig hoofdhaar van dezelfde kleur, voltooide het in rijn geheel" zoo weinig bekoorlijke beeld; maar onder dit borstelige hoofd haar welfde zich een machtig breed voorhoofd van Idassieke schoonheid en schitterden twee scherpe arendsoogen met een gl'ans en een uitdrukking van wilskracht, zooals men dat slechts bij groote man nen ziet. Dat was doctor Giersberg, de stichter en leider van het wereldberoemde sanatorium, die op heb bericht van de ziekte van Zijn chemiker zonder een seconde te verhezen alles, wat hem juist bezag hield, in den steek gelaten had om de brengster van dit öngelüksberioht te volgen. Onderweg had hij slechts enkele korte vragen naar de kenteekenen van de ziekte gedaan en had, toen Hel'een hem geen bevredigend antwoord wist te geven, iets van „vrouwenonkunde" in Zijn stoppel'igen baard ge bromd. Wordt vervolgd'.

Schager Courant | 1926 | | pagina 1