SchagerCourant I Het Eerste Pan«Europa«Congres in Weenen. Raad Petten. Tweede Blad. Gemengd Nieuws. t %<!-'. Pan-Europa. Donderdag 28 October 1926. 69ste Jaargang. No. 7937. M aai EEN WAARSCHUWING TEGEN SPORTOVER- iRIJVING. i Op den rljksparilidag van de Duitscho Volkspartij te Keulen heeft minister Stresemann, sprekende tover do blnneulandsche politieke quaestios, o.a. «er- jop gewezpn, dat de partij, zelfs op gevaar af» aan populariteit bij de «groote massa te verliezen; do voor keur moet geven aan de geestolijke ontwikkeling boven do lichamelijke. Strosomann verklaarde na drukkelijk. dat het. geestelijke «lemont togenovor de aport. niet vorder mag terugwijken zooals thans het geval Is. Wij zijh vrienden van elke lichamelijke tri living, maar zooals tolocht ook op den katholie kendag gezegd ist kan de aristocratie des geostes piot vorvangen worden door die van ..den biceps". Waaraan do minister oen lernstigo waarschuwing toovoogdo togen overdrijving. In een artikol «in do „Frankf. Ztg." gaat <lr. v. Ltiwi» hiorop door en constateert, dat het tijd wordt om zoo van zelf sprekende zaken bij deti Juiflten naam te noemen. De overdrijving In de sport, zoo schrijft hij,- heeft reeds ftólaehelijke vormen aange nomen. „Wij hebben geen «{inleiding om heet voor beeld van andere volken te volgen' en do helden van de sportprestaties als de hecroen van de natie to ver héérlijken". Harmonie moet er zijn, geen eenzijdige overdrijving. „Waaraan is hot te wijten", vraagt de schrijver, „dat het opgroeiend geslacht een afkeer heeft van geestelijke ontwikkeling? Waarom is er gebrek aan bruikbaar jong personeel voor zoo vele beroepen, welke geen openbare beroemdheid beloven, maar ilechts" innerlijke bevrediging en -een bescheiden .staan? Waarom vermindert het wetenschappelijk junnen van de studeerende jeugd zoo bedenkelijk, Jat in kringen derhoogleeraren de grootste bezorgd heid heerscht?" Niet uitsluitend wil dr. Lüwis de verklaring zoe ken in hartstocht voor de sport en in zucht naar ge not; imaar een feit noemt hij het toch, dat breede kringen van hot Duitscho volk hun genoegens en ■hun verstrooiing .slechts in een, en dan tnog meestal passieve, deolneming aan sport zoeken. Daartegen heeft minister Stresemann ziolj gekeerd, wien het. als 'leider van de buitenlandsche politiek; zeker niet ontgaan zal zijn, dat het Duitsche volk met zijn sporioverdrijving goed op weg is zijn geestelijken invloed in de wereld te verminderen. ,.Uit den mond van Duitschers, die in het buitenland wonen, hoo- ren wij do aanmaning toch het geloof te laten varen als zouden Duitsche wetenschap en Duitsche tech niek een onaantastbaarmonopolie zijn." Minister Stresemann, zoo besluit dr. v. Löwis, was als partijleider zeker van den bijval van zijn vrien den. Maar imen moet, hopen, dat. hij ook den noodi- gen steun zal vinden, wanneer bij in andere kringen een zelfde taal zal .voeren. In toenemenden omvang worden de openbare middelen ter beschikking ge steld van sportieve doeleinden daartegenover komt, de geestelijke sfeer te kort. Men imag daden verwachten na de woorden te Keulen." „NIEMAND WIL HEM TERUG". In het socialistische blad „Vorwarts" was er gewezen, dat geen enkel orgaan 'der rechtsche par tijen het voor een terugkeer van ex-keizer Wilhelm naar Duitschland had opgenomen. Dienaangaande merkt thans de „Taglischo Rundschau", een blad dat het dan eens met, do Duitsch-nationalen, dan weer met de Volkspartij houdt en dat zeker van re •publikeinsche smetten vr.ij is, -het volgende op: „Er is wel bijna geen -monarchist in Duitschland die niet voelt, dat Wilhelm II de kroon niet meer kan dragen. Om 'slechts twee feiten te noemen, die het diepst/ in de ziel branden: Wilhelm II wilde zijn eigen chef, van den generaled staf zijn en toen ons uur aan de Marne sloeg, was hij ér. niet. Hij luister de meestal slechts naar zich zelf, zelden naar goede raadgevers, maar toen in November 1918 hij naar de stem van zijn eigen koninklijk innerlijk had moeten luisteren, luisterde hij naar anderen, ver liet het leger en zocht in Holland zijn toevlucht. „Groot is zeker ook de schuld van het volk dat niet te rechter tijd zich zijn medebeslissingsrecht [wist te verzekeren maar voor Wilhelm II geldt het j,woord, dat een kroon die op dergelijke wijze verlo ren ging. niet meer door den drager er van kan [worden opgezet. 1 „Wanneer de tegenwoordige raadgevers van Wil helm II hem van de stemming van -het Duitsche volk niet voldoende op de hoogte houden, dan moet de pers er voor zorgen, dat de keizer, wordt ingelicht. Als Wilhelm II, na lange jaren, in rustige tijden, als gewoon privaat persoon naar Duitschland wenscht terug te keeren, dan zal die terugkeer hem niet worden belet. Als keizer echter, die een recht wil laten gelden op de kroon „wiil ihn niemand", wil niemand hem die naar een gekroond hoofd in Duitschlad verlangt." Het Berl..Tagehl. voegt er nog aan toe: Arme Wilhelm! Erger had geen geheten demo craat het kunnen zeggen, dat hij eens en voor ai uitgespeeld is. De opmerking dat het Duitsche volk „zich niet te rechter tijd zijn medebeslissingsrecht wist. te verzekeren", .is zer juist. Maar daarin werd het helaas door de toenmalige vrienden der „Tüg- Uchen Rundschau" verhinderd. EEN BLOE3DBAD. Volgens de „Chicago Tribune" moot eon treffen van gewapende Indianen met rogeoringstroopen aan de spoorlijn Tepic-Mazatulan In Mexico, tot oen goweldig bloedbad gelold hebben. Po Indianen,' 000 man sterk, hadden een overval. In den zin op een tapreatajein, om do bagagewagens te (plunderen en do passagiers to berooven. De bende werd echter door eon troepenafdeeling verrast on er ontwikkelde lloh een regelmatig gevecht, dat, acht uur en mot Ion torugtocht der Indianen naar de bergen, ein- Uo megeeringstroepon haddon 140 dooden to l>e- Buren De verliezen der Indianen zijn onbekend. EEN ZESVOUDIGE MOORD. .Te. Morton. in den Staat Ohio, V. St., is een ver bluffende misdaad gepleegd. Zekere W. O. Potter, tot voor eenigen tijd officier van justitie, die vroe ger ook senator van Ohio was geweest, had zlin vrouw van 56 jaar en,,zijn dochter van 16 in hun slaap met een zwarën. pook de hersens verbrijzeld. Toen begaf de man zlpji naar dó kamer waar zijn getrouwde dochter sli,ép. Ook zij word afgemaakt, évenals haai twee nog heel jonge kinderen: het eene was (Irie'jaar, het andere zes weken. Toen ging de krankzinnige naar een diepen wa terput, en liet zich daarin vallen mte het hoofd vooruit. Men heeft zijn lijk gevonden. Vermoedelijk hebben de ontzetting uit zijn ambt on geldelijke verliezen tengevolge van den orkaan «n Miami, hem tot zijn toestand van verbijstering Böbracht. De Avondvergadering. I. Hoe Kerenski er uitzog? Iets of wat lijdend; was bleek, mager en bezorgd. Als bij sprak werden zij ne wangen vluchtig rood gekleurd, maar zijn slem is iiiog scherp en beslist. Zijne -oogen echter staar dol' en moe. Eéns schittorden ze van «talen wils kracht, van geestdrift, welke weerklank vond in de kl-oton van hol. volk van Rusland1,- dat hij óens ge heel in de hand gehad heeft. Rusland ln 1917.... de diktator komtl Vlaggen overal, eindeloos veel vlaggen, militairen welke zich losgemaakt hebben uit'do discipline, geestdriftige uitroopen van het volk -dat geen druk, igoon hand meor voelt, trompetgeschal en.-het onophoudelijk go- zang van rovolutionnaire liedoren. Temidden hier van «tnat do kalme, eenvoudig «ckieede man, in de Engolscho khaki-unlform: Kerenski! Hij, de opper bevelhebber en ministerpresident, trekt oen© stad binnen. Wild joelt en schreeuwt do massa door tal kaar. Bereden, militie rijdt door hot volk hoen, om de unpdiringoiidon terug te houden. v.Wij willen hem zien, onzen lieveling, «dat kar. men ons niet weigeren". Daar verschijnt hij. Iloeral Bevrijder! Rodderl De- zo man werd door zijn volk evenzeer verafgood als Mussolini heden door hot ItaÜoansche volk. Volk is volk on is overal hetzelfde. Vandaag biedt «het gun sten aan oenen staatsman, welke morgen reeds weer vervloekt wordt. Kerenski hoeft dat aan zijn eigen persoon ondervonden. Verguisd, bespot, lee.ft de vroegere diktator, een schaduw van zijne eigen persoonlijkheid, als journalist in Parijs. Hij wil niet lang dn «Weenen blijven. A-ll-een wil hij zeggen -dat de Russische democraten don Duitschen en Oostcnrijk- schen politieke broeders sympathie toedragen en dat niet enkel de tsaristische of de bolsjewistische partijen Duitschland welgezind zijn. De Russische republikeinen zijn de oprechte vrienden van Duitsch land en zoo zijne regeering -in 1919 te Versailles ver tegenwoordigt geweest ware, idan zou Rusland het praktisch bewijs hiervoor hebben kunnen leveren. Dan zou het verdrag van Versailles anders uitge vallen zijn. Hij voelt zich van oudsher de verdediger van on derdrukte volkaren, heeft steeds de zelfbesturing der met-Russische volken voorgestaan, wilde het Pool- sche rijk in zijne drie deelen weer hersteliênv de Esthen, Letten en- Litauers hunne rechten hergeven. Elk volk heeft recht op vrijheid en ontwikkeling ook zijn Russisch volk. Ilij hoopt dat de" 'Baltischc landen zich maatschappelijk of politiek weer 'bij ihei toekomstige democratische Rusland zullen aanslui ten, waarin hij blijft gelooven en hij gelooft dat hei hen veel nut zal aanbrengen. De Russische democratie zal en niet aan denken de Baltische landen met geweld van wapenen te willen «heroveren. Hij gelooft -ook niet dat de bolsje wisten de roode -troepen, in deze -landen zullen ko men, want Sovjet-Rusland is inT, geheel niet. in staat eene veroveringspolitiek te voeren. Onzin is het, wanneer men beweren wil dat do sovjetregee- ring de imperialistische politiék voortzet van het Tsarisme. Hij ziet geen heil in vredesverdragen en zekerheidsstellingen met de Sovjetregeering. De Bolsjewisten kennen geen eerbied en houden de verdragen niet voor heilig, ze zullen elk verdrag mot voeten treden, zoodra hen dat loonend voor komt Zoo denk ik ook over het Russisch-Lit.hausch verdrag. Of hij gelooft aan eene verandering van het politieke systeem an Rusland? Ja, rotsvast. Daaromtrent denkt hij optimistisch. De communis tische -partij is gespleten, het systeem is ziek en kraakt in alle voegen. De ontevredenheid onder hot volk is -ongetwijfeld groot. De «partij kan niet meer eensgezind worden. De crisis is gekomen en duurt voort«tot de ommekeer. Men heeft gelachen over het optimisme van ,ons, emigranten en onze voor spellingen bespot. En toch: de omwenteling zal ko men en, zooals alle revoluties, verrassend, plotseling De «oneenigheid in de partij en alles wat wij daar buiten nog zien in Rusland, zijn 't begin der veran dering. In hot -buitenland verliest Sovjet eiken dag krediet. Jozef Wirth. de man van het Rapallo-ver- drag, keert zich steods meer naar het Westen. Duitschland's aansluiting bij den Volkenbond, het Du-itsch-Fransche naderkomen tot elkaar beteeke- nen eene verandering in Duitschland's buitenland- sche'poldtiek, welke wij -emigranten met de grootste belangstelling aanzien. Op de vraag wien hij van de bolsjewistische leiders persoonlijk gekend heeft, antwoordt hij: „Niemand. Ik heb Lcnin slechts ééns in mijn leven vluchtig gesproken. ;Wij komen uit dezelfde stad. Mijn vader was directeur van het gymnasium in Simbirsk, dat ook door Lenin be zocht. werd. Hij was twaalf jaar ouder dan ik, zoo dat we als kinderen peen v-oeling inef. elkaar had den. Toen ging hij naar 'het buitenland, ik verloor hem uit het oog. Wij hebben elkaar op -de barrica den voor het eerst weergezien. Op den dag -der «oor logsverklaring was ik op een schip op de Wolga, waar ik zijne zuster ontmoette. Deze -oorlog zal uw broede rweer naar Rusland terugbrengen, zei-de dk tot haar. Den- «beroemden Kamenew heb ik eens ver dedigd 'bij eon politiek proces. Anders- -ken ik nie mand van de bolsjewisten." Dit «kugev gesprek wist de gevallen volksheld nog te voeren, terwijl we ha de thee in .het raadhuis eens gingen kijken wie er aan de verschillende tafeltjes zaten na te praten En Karin .Michaolis? Do levendige, gezellige, mol lige persoonlijkheid, met 'haar grljiskrullond loeuwon- kapsol, kijkt helaas wat erg scheel, -daarom 1» het moeilijk to we-ton wie ze precies aanziet, terwijl ze hare beweringen houdt: „Pan-Europa, dui ts nog eens wat! Ik begrijp niet dat de mensclien or nu -pas op gekomen zijn: Mij lijkt het wel hot natuurlijkste ter wereld. Bij ons in de Noordelijke landen ls do beweging nog betrekkelijk weinig bekend t— maar als ik thuis kom, dan zal i-k er wel geducht' do trom voor rooron. Als er tegenkanting komt hin dert dat «heeiemaal niet. Hot vóór on togen, |de Üo- batton (maakt alle denkbeelden pas goed rijp. Bran- dos «moet mij helpen, als ik hot alléén niet af kan. Do zoon van Ibsen is bij «ons al lid geworden van Pan-Europa. Maar we mooten do praktijk nog orin brengen. Veel moet veranderen. Invoerrechten! Wat is dat voor een- onding 1 Dat «begrijp ik niet. I)at is net zoo iets als 'bij mij thuis, waar de bewoners van het kleine eiland, waarop ik woon; -weigeren eene brug te «bouwen naar het vasteland en liever met «de pont overgezet worden, waarschijnlijk omdat die paar schippers geld willen verdienen. Voo-r het al gemeen belang zou het toch anders beter zijn! Waar om dan «die overlast? Het nationaliteitsgevoel is schuld, de taal! Iedereen wil zichzelf handhaven. Ik breek geen lans voor Esperanto, tmen moest do kin deren der verschillende landen en falen, zoodra zo spreken kunnen, op een onbewoond' en afgelego.n eiland brengen. Daar zouden ze eene nieuwe taal on der -elkaar uitvinden on dat zou de juiste Europee- Van de vele (berichten dat Europa zelf een verbond tot samenwerking en cultureele eenheid sluiten wil, is de Pan-Europeesche Unie de meest héteekenende- Zij zal er ze ker toe büdragen den volken een betere toekomst te bezorgen. -sche taal worden. 'Die moet dan gesproken worden en alle wrijving onder de volken zal opgehouden zijn Utopie? Wel mogelijk 1 Maar dat hindert niets. Overdrijving verwekt tegenspraak* en in den strijd worden nieuwe ideeën geboren. Ik ben als strijdster ter woreld gekomen en ben blij in de gelederen te mogen van -hen die voor Pan-Europa «te velde trek ken." i Zoo is het tusschen de congresuren dn. '«s Avonds hebben weer vele eminente personen het woord. Ik had mij nu vooraan, -op do dordo rij, eene «plaats weten to veróveron, zoodat ik do sprekers beter dn de oogon kon kijken. Graaf Coudcnhovo-Kalergi luidt; met heb rinkelend kleine «klokje, de vergade ring woeir in en zet ons dadel lik midden in Europa. „Gisteren was hot een slagveld", zegt. bij, morgen hoopt hij. dat het eon Statenbond zal zijn. Bravo, wordt er geroepen. Als idee is het oud, in de prak tijk is -hot nooit tot stand gekomen. Maar de techniek ls nu allerwoge vooruitgegaan. Stoomschepon 'bren- gon ons in unkelo dagen naar Amerika, spoorwegen in luttele weken tot in bot hart van Azië, imon vlieegt in oen dag naar Afrika. Teohnisch is do weg bereid. iZalnu Europa meegaan met haren tijd of vermolmen? Als hot niet gelukt «haar tempo naar do verkeerstechniek «te «richten, zal er weer oope cata- atrophe geboren worden. Men moest zich afgezanten kiezen, welko iedere maand in Washington konden samenkomen. Men kan zich lateer eene «hoofdstad kie zen, waar do flnancieele en handelsaangeleg.enheden besproken worden. 'Engeland «kan nog niet mee doen:, daar het met zijne «koloniën rekening moe houden, en Rusland is d-oo-r Aziatische «politieke aan gelegenheden niet in staat toe «te treden. Toch ia dit congres een mijl-paal op den weg naar «het doel: Statenbond, niet bondsstaat. Wie niet Pan-Enro- peaan is, is anti-Europeaan, wie nie/ meedoet, is te gen, ook de passieve. Wij: moeten hieromtrent geen neutraliteit kennep. Wie gekozen" heeffc, heeft beslist. Het ïff mor een strijd tegen de «tampizimiig.li-eidMen moet niet wensohen, niet hopen, niet verlangen, maar men moed willen. Mo«ed, offervaardigheid 1 Uit heroïs me wordt «de ovieonvinmng gekozen. Zoo ligt Burop; als «een groote gemeenschap ldfaar. Heb zal -worden df oorlog, waarna, «een nieuwe uitputting volgt, zegenrijke vrede in Pan-Europa. Eindeloos ge- Politie, de Griek, spreekt in mooi Fransoh en alegc. dat de Volkenbond, in plaats van Pan-Europa to schaden, dit tot zeer veel 'voordeel zal strekken. Locara-o is mogelijk. Er ontbreekt alleen de naam Europa, aan. Men moet de Europeesohe gevaren goed in de oogen zien. Do Volkenbond kan uit der brand geholpen worden door Pan-Europa. Reeds i> men 'het voorwerp geworden van het sarcasme der Aziatische vólkern. Van Pan-Europa verwacht hi; Zuivering on inviloeiiDg van nieuwe kracht. Telegrammen worden voorgelezen, o.a. van senar tor Lêorza uit Italië, welke 2iioh vetrontsohiiXdigh dat hij weggebleven ia, maar hij zendt de hartelijk ste groeten., Uit Chili werd een telegram gezonden uit New York, va» de CarnGgie-corporatie, uit Noor wegen van de Onpolitieke Vereeniging v. d. Volken bond, van Mr. Amery, staatssecretaris der Engel ,sche koloniën, uit Lettland, uit de universifceitei' van Chicago en Tokio en anderen. Czecho^SJowa- kije sprak door den vroegeren Staatskanselier Dr. 'Renner, telegrafisch: Van dje velie berichten, dat Europa Zelf een verbond tot samenwerking en oul1- roeïe eenheid sluiten wil, is de Pan-Europeesohc Unie de meest beteekenande. Zij' zal er zeker toe bijdragen den1 volken een betere toekomst 'te bezor gen. (Luidabijvalsbekugingen) De Fransohe minister van buitenlandsche zaken Rriand, had! den Fraaschen g-ozant opgedragen, uit zijnen naam het «congres zijne sympathie te .betui gen- en geluk' te w-ehschen, Dr. Rudolf Goildsoheid, uit Weenen, houdt een redevoering van bij'iia een uur, waarin hij zegt, dat de groote plicht van onzen tijd is: een federatie! Europa in do lijst van den Volkenbond gevat en dat Europa' zijh oude cultuur- prijsgaf aan den on dergang, toen het verzuimde haar nog te rechter tijd te redden dr,or aanéénsluiting. Het idéé „de V ereenigde Staten van Europa" verscheen reeds voor enkele tientallen van jaren als ideaal program ma en heden ten dage beginnen regeeronae staats lieden zich te interesseeren voor Europa's aanéén sluiting. De vredes-denkbeelTden worden nu niet- meer met geringschatting terugjgewezen. Een be wijs hiervoor wordt geleverd dootr de wereld-staat- 'huishoudkundige bijeenkomst yan den Volkenbond, D e spreker (toonde toen aan; welke een onhoudbare toestand het was, «dat Amerika zich zichtbaar van Europa afwendde, 'om niet in de Europeoscliei twisten betrokken de worden. Hij Zegt: Moeben wij; Europeanen, hieti'niet als eene schande ondervinden «dat men het Europeesohe probleem met hetzelfde onbehagen en 'pessimisme behandelt als vroeger Midden- en West-Europa liet Balkanprol doem Eu ropa ais buskruitvat der wereld. Coudenliovc heeft de kristallisatie van wen vwoenigd Europa, ortn Du - ropa, dat aiiet door do rivaliteit dezer groote sba^ ton tot oen vijandelijke legerplaats gebruikt en ge spleten wordt, maar dat alle landen van haar we relddeel' vredelievend voreonigon wil', vódr alles Rus land, want zonder eon staatkundig versterkt Rus land is jgoen gezond Europa, denkbaar, dat staat kundig iets tot «tand kan brengen. (Levendige in stemming). Hoe kan een vorceniging mogelijk zijm, alle de groote staten niet een nogin maken P Do volken van Europa kunnen met tegelijkertijd den Oorlog voorbereiden en den vrede willen organisee- ren. Eén van beiden, of de zelfmoord «onzer be schaving is' niet af te wenden. Is de Pan-Kuropee- sohe beweging; sterk genoeg geworden, don zuilen ook de oplossingen voor het Pan-Europeesche pro» bleom gevonden worden. De menschheid heeft ten slotte nog alle problemen opgelost, «die zij juist heeft ingezien. Daarom: sticht Pan-Europa. Pan-Europa moet mogelijk zijn, omdat het noodig is. (Levendig, .lang-atuinou-dend applaus). Wordt vervolgd. zich daarom reeds de grootste verdienste der \yereld verworven, met Zijn kruistocht voor Pan-Europa, (doordat hij don kamp voor de Veroenigde Staten van Eurepa doorzet. De spreker verwijst in dit verband naar! de schitterende voorbeelden, ook voor- ,'gang'era van liet interaatioaifiJio vredeswerk: Alfred II. Friod en Borbha v. Biibbnor. Zekerlijk worden er bergen van moeilijk heden «opgeworpen. Maar wanen de talrijke wonderwerken dor techniek soms een kin derspel en moost er niet voel voll>raeht worden, wat onmogelijk scheen, om do gohoolle wereld door één spoorwegnet te verbinden r Wat dab betreft, kunnen d«a politici jjcoren van de technici I De spre ker zegt dan, onder voel' bij valsbetuigijigen, dat er overal tot' wanhoop gebrachte, massa's tegenover elkaar staan on heb niet moor dan natuurlijk ia, dat wanhopige® tot gewelddadigheden overgaan. (Mensclien, welke lieven onder omstandigheden, die «hen tot wanhoop «drij'voüi latan Zich niet meer Op voeden. Met do bovrediging van Europa wordt ae voornaamst-o «tap gedaan tot lievTodigim; dor we reld "Pan-Europa zal' voel spoediger, vredig wordon dan het verscheurde Europa. De gewichtigs te factor Voor do eensgezi ndheid van Europa is de staathuis houdkundige vorzoknrdhoid van don vrede, dozo moet «echter vóór alles de fdaatirundige verzekerd heid «zijn van den mensch. Wij' moeten bekennen dati het hiet voldoende is, enkel' met handelsgoede ren economisch! ocm te gaan, maar ook met het men- scheliük materiaal moeten we Zuinig: omgaan. Daar we do menKohcn-eoonomio Zoo veiWaarlioozen, ^wil^ len we niet toegeven dat do, menschen-uitbuiting don vrede bedreigt en do eenheid van Europa onder mijnt. Slechts inx eon verscheurd Europa kunnen middiolfeouweoho roactionnai.Ve| uitwassen een rol sjve- len en polTitiek sterk blijven. (Stormachtige instem ming). Wat wij hot dringendst behoeven is, tna het poRtieke Locarno, oen staathuishoudkundig Do- oarno. (Inötomming)., Frankrijk, Duitschln.ud nn Eng-oland moeten de, in Looarno begonnen politiek, voootzottanu opdat humw naneomil,uiting wordt toé Maandagavond vcrp;aderdG de Raad in spoed- elschcndo verfcadcrinK. ToRonwoordig alle leden, met «uitzondering van den heer Koopman. Do voorzitter opent de vergadering De notulen der vorige Vergadering worden onderdankzegging goedgekeurd. In verband «met de notulen deelt do voorzitter me- do, dat «kalkbries -eon host middel 1» vour «wegbehar- ding on er voldoondo voorraad ia. De lovering ge schiedt door Mol. D«e «hoor.Blom vratigt, of do schuit van. Mol is op gemeten. Do voorzitter zegt, van do vorige wel, dozo niet. Tusschen de «hoeren Timmerman en Blom bestaat verschil over den inhoud, waai- do een «denkt 18 ion en do andere minder. De voorzitter stelt de voordeelen van 'kalkbries in «het licht. Ingekomen stukken. Goedkeuring wijziging begrooting 1924,van (Ged. Staten. Een rapport van de commissie -uit de vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, -inzake huurproble- men. V-oor kennisgeving aangenomen. Begrooting 1026, i Ingekomen ia een afschrift van «het Koninklijk «be sluit, waarbij 'het beroep op de Kroon inzake goed keuring van «de begrooting 1926 niet ontvankelijk is verklaard, w«egena te late inzending. Gcd. Siaten handhaven «hun bezwaar en verzoeken dringend de begroeting, alsnog te wijzigen, ml. heffing van 100 op centen op de Rijksinkomstenbelastimg en een plaat selijke inkomstenbelasting van 6 ipct, van het belast baar inkomen. Voorts vaste leening f 14000 al -te lossen in .7 jaren en f 2000 uittrekken voor subsidie van Rijk en «Provincie. De voorzitter deelt «het ingekomen schrijven inedo, 'floch de brief van Ged. Staten. 18 Mei, werd ontvau- genen het beroepschrift 11 Juni <La.v. werd verzon den. De thee? Blom vindt annexeeren bij de -Zijpe de beste oplossing en stelt de vraag, of Petten dat zelf niet vragen moet. -Terugzenden geeft 'niet en bot voorstel aannemen kan volgens spreker ook niet. De heer Timmerman vraagt, of een adres tot an nexatie reeds is behandeld. De voorzitter zegtv alle verslagen .be «hebben nage gaan, doch er is niets van gebleken. De heer Blom meent, dat de leden van Ged. Sta ten aheer moeten worden ingelicht en audiëntie bij Gd. Staten «moet worden aangevraagd. De voorzitter zegt, dat Ged. Staten verlangden on verwijlde bijeenroeping van den Raad lot wijziging der, begroeting. De heer Nottelman vraagt haar de notulen van de vergadering waarin de vorige brief behandeld is. De voorzitter zegt, dat die brief eensluidend is met den eerste en lees de daarop betrekking hebbende, notulen voor. De «hoer Timmerman vraagt, of er tusschen de beide «brieven geen vergadering is geweest. Do voorzitter zegt van niet. Verschillende sprekers meonen, dat de in «het laat ste schrijven aangehaalde omtrent de data van vroegere hrieven niet juist «is. Een nota van opmer kingen op 10 Maart en weer een op 12 Maart wordt niet mogelijk geacht. De voorzitter leest verschillende brieven voor en acht audinëtie bij Ged. Staten ook bet beste. De heer De -Graaff zegt, dat de nu ontvangen brief niet kan verwijzen naar de opmerkingen van 10 Maart. De voorzitter zegt, dat nu blijkt dat 'de aangehaal de datum van 12 Maart abuis is en 12 Mei moet zijn. De «beschikking van Ged. Staten tot onthouding, der goedkeuring is aan de Kroon opgezonden. De beer Van der Vlies merkt op; dat de belasting te hoog wordt. De heer Blom wenscht te schrijven,- dat de Raad zich er niet mede kan vereenigen en wel aan Ged- Staten en aan de 'heeren Mie-hels en Kooijman. De voorzitter gelooft «dat het beste zal zijn de bo- grooting in den geest van Ged. Staten te wijzigen. De beer Blom. zegt, wij kunnen het. niet doen. De voorzitter acht ook gewenscht een onderhoud' aan to vragen. De druk die Ged. Staten toepassen, wordt te zwaar. De heer Blom vraagt, wat bet beteekend, voor een inkomen van f 1500. De heer Nottelman zegt, dat dezelfde heffing ook in Engeland toegepast is, en zoolang «een belasting wordt geheven in overeenstemming «met, andere ge subsidieerde gemeenten, zullen wo geen subsidie krijgen. Do heer Van der Vlies zegt ook niet te -moeten toe geven. De voorzitter berekend, dat voor een inkomen van f 1500 «betaald zal moeten worden aan, «de gemeen te f ül.50, thans ia «dit f 45.41; dus f 16.00 «meer. De -heer Timmerman dacht, dat het verschil groo- ter zou zijn. De hoer Nottelman ziet geen kans er aan te ontko- men. De hoer Van der Vlies meent, dat andeiro gemeen ten or anders voor kunnen staan. Groote gemeenten hobbon alles en hier is niets. Egmond is een groot dorp, verschillende scholen zijn or en het levenson derhoud is er goodkoopor. De heer Nottolman zegt, dat hot beide kustplaatsen zijn. De heer de Graaff denkt, dat toot levensonderhoud er niet goedkoopex is. De hoer Blom zegt, dat Egmond ook eon arme ge meente is. De hoor Van der Vlies noemt het levensonderhoud op het platteland duurder dan in de stad. De heer Nottelman zegt, dat de huishuur daar veel hooger is. De hoer Blom meent, dat aardappelen en groenten er goedkooper zijn, Spr. wenscht een on derhoud met de «betrokken afdoeling ter Provinciale qfdeeling. De heer Nottelmftn verwacht niets van een on derhoud bij Ged. Staten, doch wil blijven hameren op «uhsldie-aanvrago. De heer Timmerman ziet de belasting steeds hoo ger wonden.

Schager Courant | 1926 | | pagina 5