E Radioprogramma Tweede Kamer. Binnenlandsch Nieuws. Langedijker Winkeliersvereeniging. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. De voorzitter verwacht/ dat, gaat de Baad niet tot wijüiKiUK over. zal het toch op andere wijze gebeuren. De heer Noituuuou Ie vuu gelijke xneening. Nadat verschillende sprekers hun standpunt tegei. het voorstel hehhon herhaald en van andere zijdn het nutteloos» vuu tegenhouden wordt aangetoond, wordt het voorstel du begroeting 1VS4U in dun goe», van God. -{Staton te wijziguft, In stemming gobracb', bracht en verworpen mut 4 tegen 2 stommen. iTegen stemden de hearon Van der Vlies, Timmerman, de Graait en Blom. Voor stemden de hoer 'Notieiman en de voorzitter. De rondvraag levert niets op. Sluiting volgt. De wegeiiverbeteriiip. Het voorgestelde tariel voor de vracni auio s en auioou&sen venaagu. lie rijwieioeiasung bujlu XegemoeiKomuigen aan den land bouw. 11 Alvorens tot de verdere behandeling van de we genbelasting over te gaaip wordt besloten om Vrij dagmiddag om 1 uur een begin te makon met do buuanuexing van nel wederiauuschBelgisch verdrag. Hierna houdt de Minister van Financiën, de hèei De Geer, zijn rede, in antwoord op de algemeens be- achouwigen van de Kamer over het wetsontwerp tot •hetfing van de wegenbelasting. De Minister begint met er op te wijzen, dat men weggelden steeds uit den booze heeft geacht, met het gevolg, dat er van een afdoende weg verbetering nooit sprake kon zijn. Om een wegverbetering tot stand ie brengen, zegt spr., is het noodig, dat hei rijk zoowel als de provincie door middel van een heiling daartoe de middelen verstrekt worden. Wat betreft de financfearing der te heifen gelden, gaat de Minister geheel accoord met het stelsel van den heer Rijckevorssei om den staat als bankier te laten optreden van he Ronds, dat rente betaalt aan den staat, doch nooit meer dan de vorderingen van hei werk eischen. Met het verstrekken van voor schotten door den Staat, mag niet zoo ver worden gegaan, dat de te betalen rente niet meer door het lonah kan worden gedragen. Hierbij denkt de Mi nister aan de kwesiie tot afschaffing van de rij' wielbelasting, .die altijd een garantie voor de heffing geweest is. Voor het vrijstellen van een zekere catagorie voelt spr. niet veel, omdat dat zal meebrengen oen veel grooter gebruik van de wegen, niet vallende onder het londs, waartegen deze wegen niet bestand zijn, terwijl de controle uiterst mooilijk zou zijn. De uit voering der plannen zou door een en ander ver traagd worden. En dit laatste moet vermeden wor den, teneinde zoo spoedig mogelijk de tertiaire we gen, als die op .Texoi, in het fonds op te nemen. Over de tarieven, in het bijzonder die voor de auto bussen en vrachtauto's sprekende, maakt spr. een onderscheid tusschen deze beide, die niet over één kam te scheren zijn. Bij de autobussen is - het ver keer het doel van de onderneming, waarvoor tot nog toe de <weg gratis is verkregen, terwijl de vracht auto is het hulpmiddel van een bedrijf. Daar zou inderdaad gesproken kunnen worden van een nieu wen last op het bedrijf, indien niet evenals voor an dere auto's voor hen gold, dat zij dit geld terugkrij gen in den vorm van een heter wegennet. Intus- achen erkent spr. dat men voor do vrachtauto's wat het tarief aangaat itot do uiterste grenzen (moet gaan die verantwoord is. Daarom deelt spr. mee, dat de regeering, na de berekeningen, in de laatste weken gemaakt, gezien het bevredigend toenemen der auto's in het alge meen, bereid is hot tarief voor de vrachtauto's en autobussen belangrijk te verlagen. Spr. zal bij art. 3 voorstellen, het tarief voor de vracht-auto's to brengen van f lü op f 6 en dat voor do motorbussen van f 12.50 op f8. Een andere wijzi ging zal spr. voorstellen op art. 6 lid'2 ten einde de Lobithsche onderneming die op Duitschland rijdt te kunnen vrijstellen. Voorts zal spr. voorstellen, aan art. een derde lid toe te voegen, bedoelende de re- geering het recht te geven tot het verleenen van vrij stellingen. De Minister van Waterstaat, de héér van der Vegte zegt, dat alle betrokken «ambtenaren van ambitie ver vuld zijn voor de uitvoering van het plan, voor welks ai wikkeling men niet bevreesd behoeft te zijn, wanneer men maar systematisch, te werk gaat. Daar voor zal natuurlijk een program van werkzaamheden •moeten worden opgemaakt, maar niet voordat de Kamer oen beslissing genomen heeft. Kon spr. echter de hoeren een kijkje in de keuken laten nemen, dan zouden zij tot de overtuiging ko men, dat het diner heel gauw beginnen kan. Spr. is er van overtuigd, dat men over twee Jaar zal zeggen: „Die wet wordt behoorlijk uitgevoerd!" Omtrent den grondslag van de belasting meent spr., dat het gewicht van den wagen nog den mees- ten steun biedt, al schijnt de maximum wieldruk dan ook het neusje van den zalm te zijn, als men ten- minster een belastingwet bij een zalm mag vergelij ken, voegt spr. er aan toe. Spr. is er voor, dadelijk het volle tarief to heffen, al zal dit wol bij den een of anderen ondernemer ontevredenheid verwokken, maar wanneer hete volle bedrag voor wegenverbetering besteed wordt, zal ieder moeten zeggen: je hebt gelijk dadelijk alles te heffen. Men heeft gezegd: de tollen moeten weg;'dat zegt het ontwerp ook, want een weg waarop oen tol is, krijgt geen cent uit het wegenfonds. Dit geldt ook voor de provinciale wegen. De minister, voortgaande, ontwikkeld bezwaren te gen een Wegenraad. De samenwerking' met d.e hui dige instanties is uiterst genoegelijk (gelach) en spr. geloofde, dat de spoedige afdoening van zaken lijden, zou onder de instelling van een jVVegenraad. 'De minister geeft daarna in overweging eerst eeni- ge jaren de werking van de wet af te wachten en hoopt ten slotte dat de Kamer met het ontwerp zal meegaan. De motie-Hiemstra in zake afschaffing van de rij wiel-belasting daarna in stemming gebracht, werd verwerpen met 47 tegen 28 stemmen. Bij de artikelsgewijze behandeling werd' een lange discussie gevoerd over de bemoeilijking van de con currentie voör Botterdam, die het tarief voor de mo torrijtuigen, wulke uitsluitend gebruik maken van de 'binnen een en dezelfde gemeente gelegen wegen, met zich meebrengt. Bij de behandeling der vrijstellingen wijst de heer Van der Heuvel (a. r.) er op, dat blijkens het Regee- ringsvoorstel alleen de groote landbouwer vrij is, maar eenige kleine landbouwers die samen een mo torrijtuig ten dienst van het landbouwbedrijf hebben, niet. Om dit euvel te verhelpen, had spr. een amende ment voorgesteld. Aah deze gedachte kwam de minister tegemoet door een regéeringswijziging voor te stellen, waar door motorvoertuigen die gemeenschappelijk worden gehouden ten dienste van het landbouwbedrijf vrij van belasting blijven. Ne nog eenige besprekingen wordt de vergadering hierna verdaagd. 10.10. AMSTERDAM (1950 M.) Tijdsein rta het Persbureau Vos) Duw. 12.50. PA-LUjö (.1750 Mj Umoert door het orkest van Luoien-Poris., I.20. LONDEN, Daventry. Gramophoonmuziek. 3.20. BERN (485 M.) Umoert. 8.5Ü. BERLIJN (505 M.) Gouoert door orkest. '1.05. ABEKDEEN (405 M. ZDD) Het stations- orkest. BIRMINGHAM (479, M. 5IT) Telefonie voor d& scholen. LONDEN, Daventry. Kindercomoert 4.20. ABERDEEN (495 M. 2BD) Causerie. BOURNEMOuTH (380 M. 6BM; The Wire- Icss Orchostra. ELBERFELD (260 M.) Orkeet 4.80. AMSTERDAM (1950 M.) Tijdsein van hot Persbureau Vaz Dias. 5.05. PARILIS (1750 M.) Solistonöonoert 5.20. HAMBURG (392 M.) Avondconcert. 6.—. HILVERSUM. Orgelconcert. 6.20. LONDEN. Daventry. Muziek. 6.45. HILVERSUM. HD.O.-toallcajaii, 7.20. LONDEN, Daventry. Tijdsein, weerbericht 7.50. LEIPZIG (452 M.) Sympnonie-coacert BERLIJN (505 M.) Orkestmuziek. 8.20. LONDEN. Daventry. Opera-muziek. 8.50. PARIJS (1750 M.) Avondconcert 8.10. HILVERSUM. Nutslezing. 9.HILVERSUM. PopulaLr concert door het H.D.O.-orkest 9.50. BERLIJN (505 M.) en Köninjrswustetrhau- sea (1800'M.) Dansmuziek. 10.HILVRSUM. Persberichten en kooreen van het_ Persbureau Vaz Dias. 10.35. LONDEN, Daventry. Verkorte opvoering van de opera Cavaleria Rustdcana. II.20. LONDN, Daventry. Dansmuziek. Voor Vrijdag' 29 öctober. 8.50. HAMBURG (392 M.) Morgenomroep. HEERHUGOWAARD. Overal ziet mén de tuinbouwer* druk bezig met het bij huis halen der winterkool, om ze daarna te sor- teeren en te bergen. Er zal voor het komende sei zoen vrij wat meer bergruimte beschikbaar zijn dan voorheen, aangezien er dit najaar zeer vele kool- schuren bijgebouwd zijn. Bleef er vorige jaren een tamelijk groote hoeveelheid buiten, om dan bij flinke vorst te worden afgedekt, de vroege winter van 1925 schijnt de schrik er wat ingebracht te hebben. Ook hier schijnt men zich te willen gaan toeleggen op glascultures, getuige het verrijzen van eenige kas sen en warenhuizen. EEN 1B-JARIGE OPLICHTER. To Beverwijk werd dezor dagon een 16-jarig jong- mensch gearresteerd, die zich aan een reoks oplich tingen had schuldig gemaakt. Bij het door de politie ingesteld onderzoek kwam althans aan bet licht, dat hij het vak op intensievo wijze had beoefend. Te Be verwijk maakte hij achtereenvolgens negen, te Vel- sen drie slachtoffers onder de winkeliers. Alle moge lijke artikelen, welke hij maar los wist te krijgen, werden onmiddellijk verkocht, of, wanneer de trans acties niet vlot tot stand kwamen, beleend. Hij be zocht daartoe zelfs de banken van leening te Am sterdam, Alkmaar en Leiden. In beleeningbriefjes dreef hij weer een aparte negotie. Do opbrengst van een on ander gebruikte hij om er van. uit te gaan. Twee opkoopers liepen eveneens tegen de lamp, toen het zaakje ontdekt werd. Tegen hen werd pro ces-verbaal opgemaakt wegens heling en wegens het niet inschrijven der opgekochte goederen in het daar voor bestemd register. De veelbelovende jongeman is ter beschikking ge steld van den officier van justitie te Haarlem. ONGELUK. t Op het rolhoutopslagfcerrem achter de Kaarsen fabriek te Schiedam, had de 19-jarige haven-ar beider J. S. zijn koffiebusje op een vuurtje gezet, zonder de sluiting te openen. Toen hij het busje van het vuur wilde nomen, sprong heb uit elkaar, waardoor hij' ernstig .aan gelaat' en oog en werd ge wond.. Opneming in het ziekenhuis bleek noodzake lijk. DE STAKING BIJ HEEMAP OPGEHEVEN. Men meldt uit Hengelo: Gistermorgen is op de afzonderlijke ledenverga dering in zake liet conflict Heemaf het resultaat der conferentie met groote meerderheid van stem men aangenomen. Op de gistermiddag gehouden algemoeno stakings- vergadoring is mot algemoeno stemmen besloten zich neer te loggen bij de beslissing pp do leden vergadering genomen. Maandagmorgen half aoht vangen de werkzaam heden weaer aan. Zij, die voorbereidend werk pioe- ben verrichten, ontvangen hiervan schriftelijk be richt. -aanoMHVHOsciaoON Jaarvergadering van de Lungondijker Winkeliers- Nering- en Vakveroeniging op Woensdag 27 Oob., in Conoordia. Aanwezig 24 leden.. De voorzitter, de heer 5. 'Timmerman, opent met een hartelijk woord van welkom de vergade ring; hij spreekt zijn genoegen uit over de flinke opkomst em hoopt, dat de besprekingen van aange nomen aard mogen zijn. De notulen worden daarna door den secretaris, den heer B. Berkhout, gelezen en onveranderd goed gekeurd, onder dankzegging voor de uitgebreide en correcte weergave Ingekomen stukken, Schrijven van de Ki. v. K., waarin: le voor de op half September te houden vergadering, voor stellen worden 'gevraagd2e. steun wordt gevraagd om een vertegenwoordiger van de K. v. K. in den Spoorwegraad opgenomen te krijgen. De secre taris heeft aan heb verzoek voldaan. Verslag van de gehouden vergadering, waaruit blijkt, dat het cadeaustelsel ten sterkste bestreden is en het noodig werd geacht, om al 'het mogelijke te doen, dit stelsel den kop in te drukken. De heer .Btoumun vraagt, waarom deze zaak, die reeds langen tijd veler belangstelling heeft, nooit in het eigen orgaan besproken is. De voorzitter ia het volkomen met deze opmerking eèns en hoopt, dab deze aangelegenheid de aan dacht van den-redacteur zal hebben. De redacteur deelt mee, er geen plaatsruimte voor te hebben gehad, welke meezing door den heer Bouman bestreden wordt. Verder is in do bovengenoemde vergadering het Handelsonderwijs besproken en de wensolialijkheid uitgesproken, dat dit onderwijs te Alkmaar behou den blijft. Wat het bureau van advies betreft, is 55 pot. van de adviezen gevraagd buiten Alkmaar en 45 pot. uit Alkmaar zelf. De kosten voor de vereeniging zullen vermoedelijk voor dit jaar 15 ets. per lid zijn. Met aandrang is gewezen op de wonsoheljjklieid van toetreding tot den Middenstandsbond. Drie nieuwe leden worden aangenomen. Een langdurige discussie wordt gevoerd over het zwarte vakje. Het is nl. voorgekomen, dat iemand steeds in liet zwarte vakje gebleven is, terwijl het lid die do vordering indiende, reeds liangen tijd. geen lid ineen ia. i Het bestuur zal dit punt in nadere overweging nemen en in de volgende vergadering met een voor stel komen. Alm mooie meerderheid van «temmen worden al» bestuursleden bemosen ue heeren F. Tuin, R. Lui mig eu Ai. iFiereoia. uit de «rekening, welke i» nagezien en accoord be vonden doyr do boeren Mölier on B-mic, blijkt een ontvangst van i uen uitgum vu.a boO.üb, tu- zoo een saJuo van i ibö.iött, tegen 1 bet voilg jaar. De penningmeester, du beur Oiiboii, ontvangt uoixk voor zuu ricuug beheer. yragenbus. Daaruit komen 3 vragen, le. Etalagewedstrijd. Wanneer. Vooizitter, acht dit een dure liefhebberij, die niui eik jaar gehouden kan worden. t Winkelweek. De heer, P. Tuin voelt meer voor het houden van een winkelweek. Dai geeit geun beoordeeiing dei etalages en geen prijzeneu het punnea komt op uuiuetuke wijzó le zien, wat aan uen Langenuijk te Koop ie. Dezu zou dan voor 51. Nicoluas genouaen kunnen worden. De secretaris wijst op het minder goede resuhaai van de vorige winkelweek. De beer Btiariberg meent, dal de zaak zoo kan en moet woruen aangepakt, uat welsiagen verzekerd is. Do opzet, moet zoq zijn, dat elke winkelier neüoeite gevoem er aan mee ie uoon. Dai kan «oor de uitgave van een apart nummer van Ons weegman, waar van de kosten aoor advertentie» genekt zijn en een voorpagina beschikbaar is voor het gevet) van een pakkend overzicht, desnoods op eenigszins humoris tische wijze samengesteld. Ook eiüers gebeuri ah, hetzij pamcifuer, heizij <ioor een vereeniging. liet voor .en tegen worut hierna in uen breede be sproken, met het resuhaai, dat het zal worden uit gevoerd, zooals door den heer P. is voorgesteld. De winkelweek zal geopend worden twee weken 'voor St. Nicolaa»., aan het begin waarvan het extra blad zal verschijnen. Een speciaal tarief zal voor de ad vertenties gemaakt worden, zoo, dat de kosten ge dekt worden. De tweede vraag betrof het toetreden van een groep winkeliers uit St. Pancras, waarvoor in het algemeen niet gevoeld wordt. De derde vraag betrof het houden van een cursus voor eerste hulp bij ongelukken, zoo deze door Het Witte Kruis niet gehouden wordt. Er wordt op gewezen, dat hei Witte Kruis een gun stig besluit genomen heeft en er nog een besluit ligt in den geest als door vrager voorgesteld. Anderen meenen dat deze zaak zeer zijdelings met het belang der vereeniging in verband staat en waaï toch zeker bijnu allen lid van Het WittJ Kruis zijn, het heter is, in die vergadering invloed to'doen gelden. Met een: bezoekt allen de vorgadoring van Het Witte Kruis, werd ten slotte van dit punt afgestapt. Rondvraag. Gewezen wordt door den heer Zeeman op het niet beantwoorden van een vraag uit do vorige yragen bus. Hij hoeft echter gehoord, dat bedoeld punt het weren van een bepaald verslaggever aanhangig is en hoopt dat het in der minne geschikt wordt. Voorzitter vertrouwt, dat de heer Zeeman voldoen de ingelicht zal zijn om te weten dat bedoelde kwestie in onderzoek is. De heer Paarlberg acht het gewenscht, dat het be stuur vooraf bekend is met den wensch van een aftredend bestuurslid, dio zich niet opnieuw be schikbaar wenscht te stellen. Dit voorkomt besprekin gen als hij deze bestuursvergadering gehouden moesten worden. De heer Paarlberg wijst verder op de toenemende belangstelling voor de vereeniging en hoopt dat dit voor het bestuur aanleiding kan zijn moer to ver gaderen. Het was de vorige keer elf uur en ook weer dezen keer. Het bestuur zal de opmerkingen overwegen. De heer Greidanus bespreekt de aanbiedingen van erwten en boonen in het eigen orgaan door tuinbou wers en acht dat in strijd met de belangen der loden. Voorzitter is het daar mee eens, doch vreest een precedent, als die advertenties geweerd worden. Na een ruime bespreking over dit punt, gaat de zaak in handen van het bestuur ter nadere overwe ging. Na een korte bespreking over het bijhouden van de ledenlijst, welke ter inzage ligt, wordt de vergade ring klokslag 11 uur, met dank voor de aangename besprekingen, door den voorzitter gesloten. DRONKENSCHAP IN HET LAGERHUIS. Gistermiddag beeft in ibet Engelsche Lagerhuis een formeel debat plaats gehad over de beschuldiging, die dir. Salter eenigen tijd geledon op een geheelont houdersvergadering heeft, geuit, dat in hei Lagerhuis nog geregeld gevallen van dronkenschap voorkwa- fnen. Dr. Salter was thans aanwezig om zich nader uit te spreken. Hij verklaarde, dat hij geen woord terug nam van de door hem geuite beschuldiging, en bereid was, zijn beschuldiging te herhalen. Hifr deel de mede, dat .minstens vijftig of zestig leden van het Huis hem hadden verklaard, dat zij zijn beschuldi ging beaamden, al vonden zij het dan ook niet ver standig, dat hij de beschuldiging had geuit on al konden zij de manier niet toejuichen, waarop hij ze had geuit. Verder verklaarde dr. Salter, dat hij zelf wel andere 'leden had geholpen bij het wegbrengen uit het Huis van „hopelessly intoxicated" Lagerhuis- ieden. Indien het Lagerhuis van zijn beschuldiging een zaak maakte, en een commissie benoemde, was hij bereid voor deze commissie te verschijnen en de namen der leden van alle partijen te noemen, op wie zijn beschuldiging sloeg. Aan het debat namen deel O'Connor, de „Vader" van het Lagerhuis, Clynes, Lloyd George en Baldwin. In de oogen van geen hunner kon dr. Salter genade vinden, al meende «Cynes ook, dat er op gornd van de motieven, die dr. Salter tot zijn be schuldiging hadden geleid, aanleiding was voor Sir A. Holbrook om zijn ingediende motie van afkeuring waarvan wij gisteren melding maakten, in te trek ken en over te gaan tot de orde van den dag. Hol brook weigerde dit echter. O'Connor hracht een vroolijken noot in het debat door een vermakelijko „historische" beschouwing. Hij verklaarde dat hij in de 42 jaar dal hij het par lement volgde (waarvan 6 jaar als journalist en 36 jaar als Lagerhuislid) con aanmerkelijke verbetering had kunnen constateoren in de drinkgewoonten van het Huis en dat tegenwoordig dronkenschap zelden voorkwam. Voordien was dronkenschap niet onge woon. Zoo herinnerde hij aan het volgende geval: Wiiliam Pitt kwam een avond in het Lagerhuis, toen een vriend hem zeide dat hij den speaker niet kon zien. Pitt antwoordde daarop dat hij drie speakers zag. Pitt zag drie speakers omdat hij waarschijnlijk drie flesschen port op hud. Ik weet niet, zeide O'Con nor, of iemand tegenwoordig nog drie flesschen port drinkt. Vermoedelijk was het geslacht van tegenwoordig minder krachtig dan dat van het laatst van do 18e of het begin van de 19e eeuw. O'Connor herinnerde zich uit zijn- eigen leeftijd een Lagerhuislid, dat nadat hij erin was geslaagd goed door do deur te komen, in den doorloop in slaap viel. Ik behoef er wel niet bij te voegen, zeide O'Connor, dat het een Ier was en een onverval&cht Unionist Het Lagerhuis heeft een voorstel om de motie eerst in handen te stellen van de „commissie voor de pri vilegiën van het IIuis53 dr. Salter zou op doze privilegiën n.1. inbreuk hebben gemaakt verwor pen en vervolgens de motie van afkeuring aangono- men. WEER EEN TREINAANSLAG JN DUITBOHLAjm In Nederfruiiken is wederom een treinaanslag pleegd. Ten Zuiden van het station Mainbernnsioi vond men in een wissel eun «tuk kalksteen van vijl, tien pond. De Dultsche rijksspoor heeft op de arrest» tie van den misdadiger een belooning van 300 mark gezet. EEN SLACHTOFFER VAN DE DEFLATIE. Een der meest schitterende sterreu aan den hemel der inflatie was in de Duitsche hoofdstad Ericlj Meycrfeld. Hij kwam uit Dantzig, waar hij in de ja. len onmiddellijk na den oorlog veel geld had vur- diend, richtte in de Behrenstrasse een kantoor in es opende een reclamecampagne als Berlijn nog noöii aanschouwd had. In de inliatiejaren gaf hij reuz^. bedragen in goud aan reclame uit. Zijn naam en zijn firmamerk twee huizen door de letter M. ver. bonden prijkten aan iedere tramhalte, op ieder» muur/lakte, in alle kranten, tijdschriften, theaters cinema's. Het waren de dagen van du groote huize» verkoopingen te Berlijn. Buitenlanders overstroomden de stad en voor appel en een ei kochten zij een woningblok, somtij< zoifs heele straten. Ze konden hut immers doen, ze 5 taaiden in pond of dollar, en Meyerfeld, de makelaau^ troonde als een godheid op zijn bureau. In drie jar<i|dn^ tijds gingen vijfduizend huizen door zijn handen. M» nigjhuia verkocht hij drie-, viermaal en hiJ verdieaj enorme somman aan provisie. Hij was volop mi Uit» nair. Maar hij lpn het geld niet vasthouden; het glei hem door de vingers. Zoo verdiend, was het weer ui gegeven. In alle voorname lokalen en clubs was hj stamgast; groote feestelijkheden werden door hem i eigen kosten gearrangeerd en al Viel er overige! niets op hem te zeggen, hij moest geld uitgeven, u geld dat hem in zijn zak brandde. Hij die duizenden Berlijnsche huizen verkoch kocht er voor zich zelf geen een. Voor weldadig doeleinden was hij steeds te vinden. Op zijn kantore liet hij een keuken installeeren, waar hij dagelijk twintig oude vrouwen den kost gaf. Op zijn goed hart deed men nooit vergeefs een beroep. En hij dachl er niet aan, dat de tijdenx wel een9 andera kondei worden. Ze Werden anders. De mark werd gestabiliseerd deflatie, geldnood troffen hem als knodsalagen. Zijl bedrijf kraakte in al zijn voegen. Klanten kwamq er niet meer en de reclamccontracten drukten aü een ondraaglijke last. Mislukte speculaties en tegen 9poed* in het spel, deden de rest ora hem er in enkel maanden totaal onder te brengen. Toen, om zich staande te houden, vergreep hij zii aan het goed van anderen, verkocht bouwaandeeli die hij onder zijn berusting had, huizen tot welkt verkoop hij niet gerechtigd was. En zoo werd hij dl j;er dagen in hechtenis genomen, een der velen hun opkomst aan de inflatie hebben te danken zich slechts wisten staande te houden zoolang geldontwaarding verder schreedMs] DE SULTAN VAN MAROKKO IS GETROUWD. Terwijl heel Marokko feest viert voor hot aai staand huwelijk te Marrakesj van 's sultans dri zoons, is de sultan zelf, naar do correspondent vai de Daily Mail meldt, in alle stilte getrouwd me Aiska, do gewezen vrouw van Moelei Hafid. Het hu welijk ia met bijbelschen eenvoud gesloten in het pa leis van den sultan, doch 's avonds werden de sultal en zijn nieuwe vrouw naar 'slands gebruik, door optocht van toortsdragers met gouden en zilverei toortsen naar het slaapvertrek geloid. Eerst den vol genden dag liet men uitlekken wut had plaats ge vonden. itent ba OPHEFFING VAN HET KANTONGERECHT. BÜ <lo Tweede' Kamer is ingediend een wefcsont werp, waar bh' o.in. wordt voorgesteld, om het. JKcJ tongerooht aliiier op te heffen. De bedoeling i» <hm om een deel van het tegenwoordige kanton in doelen bij Den Helder on verder bij Alkmaar. Eertijds is dit plan ook aanhangig geweest, mua is dit in zooverre nog veranderd, dat wel goa nieuwe Kantonrechter hier is benoemd, maar he Kanton tooli is gebleven. Thans heeftponzo Burgemeester wederom hot inl tiatief genomen,, lom zoo mogelijk -dit groote verliet zoowel voor onze gemeente als voor gansoh or.zt omgeving te koeren. Onder meer is door hom een vergadering uit ge schreven tegen Woensdag a s., voor aL do Ixjsturoi der gemeenten tot liet kanton Sohagen behoorendt om deze kwestie eens met elkaar to beepreka en na te gaan, hoe een gemeenschappelijk actie m deze is te voeren. Wij hopen van harte, dat dit pogen van onze® Burgemeester een gunstig resultaat moge opleve rem. Tal van personen uit ouzo gansoho omgevi: ouden ernstig gedupeerd worden door dezen fc zuinigingsmaatregel onzer regeering. MAZELEN. In onze gemeente doet zich oen tweede geval mazelen voor. De ouders mogen dus wol op hu hoede zijn en opletten, dat zj tijdig de bekend Verschijnselen opmerken en hun kinderen dus genoeg in de warme kamer houden. VERBOUWEN. Het perceel1 van den hoer L. Bolte, aan de Hoog1, zijde alhier, zal een flinke verbetering ondergaan. Achter den bestaanden winkel zal een mantel- en beddenmagazijn worden aangebouwd, terwijl het gebouwencomplex tevens nog met een particulier woonhuis voor den heer Bolte zal worden uitgebreid EVANGELISATIE. De heer Posthuma, Evangelist alhier, zal in April a.s. zijn ambt wegens hoogen leeftijd neerleggen. VERKOOP STIER. Donderdagmorgen werd ten overstaan van Ntaris Van der Knaap, tijdens de fokveekeuring alhier, pth bliek gepresenteerd voor de Stierencombinatie te Wieringerwaard, de bekende 3^-jarige, stier Constan ten Jacob 40. Hij werd in bod gebracht door den heer H. van Hoorn te Wieringerwaard voor f435 en werd niet gemijnd. GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Maartje Vries, weduwe van Gebrand Grin, oud 60 jaren. POLITIE. Verloren een paar zwarte kousen. Is komen aanloopen een hond. Inlichtingen ter gemeente-secretarie.

Schager Courant | 1926 | | pagina 6