Binnenlandsch Nieuws. Predikbeurten. Plaatselijk Nieuws. m Mr Tweede Kan De interpellaties inzake de militaire relletjes. ONOELUK MET EEN MARINE-VLIEGTUIG. De Parijsche Soir meldt, dat bij .manoeuvres van de Engelsche vloot bij Malta een marine-vliegtuig in brand is gevlogen. Het toestel viel in zee en zonk dadelijk met de vier man, die erin zaten. AUTO-ONGELUK. Gisteren is oen met drie personen bozctto auto bij bot passeeron van een overweg van de spoorlijn Titelt—Stallupönen door een trein gegrepen en ver nield. Twee der inzittenden zijn gedood, de ander was gewond. De chauffeur is in hechtenis geno men, omdat hij, ondanks de signalen, nog getracht heeft voor den trein langs te komen. BRAND IN EEN SCHAFTLOKAAL. De te Boedapest verschijnende Pesti Naplo ver neemt uit Szenter, dat daar gisteren brand is uit gebroken in een mot arbeiders gevuld schaftlokaal. Twee mannen zijn levend verbrand, vijf werden zwaar gewond en ongeveer 50 lictyt. Twee personen worden nog vermist. r, GEBREK AAN STEENKOLEN IN BELGIS. Ten gevolge van de steenkolensfchaarschte heeft de directie van de scheepsworf Do Rupel, te Boom, een deel v,an haar bedrijf moeten stopzetten. Het aantal door dezen maatregel getroffen arbeiders bedraagt 125. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ SOEKABOEMI. De hoofdvertegenwoordiger van de Bataafsche Petroleum-MaatschappiJ in Ned.-Indië, de heer W- Muurling, vertrok gisteravond naar Bandoeng in een Buick-auto, waarin twee chauffeurs meere den. De heer Muurling zat naast een der chauf feurs. Voor Paroengkoeda bij Soekaboemi, is de wagen na het passeeren van een bocht blijkbaar den berm opgereden, van den weg afgeraakt, me ters naar beneden gekanteld, waarna een boom den verderen val stuitte. Een chauffeur werd den wagen uitgeworpen, evenals de heer Muurling, die blijkbaar den wagen over zich heen heeft gekre gen. De Bata'viaschè medicus, dr. Olivier, die vlak achter den heer Muurling reed, kon alleen diens dood constateeren. De heer Muurling i» blijkbaar op £lag gedood. De tweede chauffeur werd onder den gekantel- den wagen vandaan gehaald. Hij bad slechts schrammen, evenals de andere chauffeur. Het lijk van den hèer Muurling is naar Soekaboe mi vervoerd. Mevr. Muurling vertrok onmiddellijk derwaarts. Het stoffelijk overschot zal te Welte vreden ter aarde worden besteld. DE AARDVERSCHUIVING IN COLUMBIA. Bij de aardverschuiving zouden meer dan 100 personen zijn gedood en 60 gewond. Vele huizen zijn ingestort, de bewoners onder het puin be gravende. Er zullen verscheidene dagen gemoeid zijn met het opgraven der slachtoffers. WINKEL. Vrijdagavond vergaderde de afdeeling Winkel-van Het Witte Kruis, in spoedeischende vergadering ten huize van den heer Bruijn alhier. Tegenwoordig wa ren ongeveer 40 leden. De voorzitter opent met een woord van welkom do vergadering, stelt de groote belangstelling zeer op prijs, en hoopt, dat de besluiten, welke zullen worden genomen, in het belang der vereeniging zul len zijn. De secretaris leest daarna de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd: worden goedgekeurd In verband me dente houden moedercursus heeft de voorzitter mede, bericht te hebben ontvangen, dat deze cursus zal worden gehouden op Maandag en Donderdag. Van den secretaris der Ned. Vereeniging tot be strijding der tuberculose is bericht ontvangen dat do tentoonstelling vap het tuberculose museum zal plaats hebben op 13, 14 en 15 November a.s., De ten toonstelling zal geopend zijn van 1012 v.m. en van 1)410 uur n.m. De officieele opening zal plaats heb ben op 12 November a.s., des avonds 6 uur en om halfacbt zal' Dr. Vos, Geneesheer-Directeur van het Sanatorium Hellendoorn een voordracht houden. De voorzitter wekt de aanwezigen op, lie voor dracht bij te wonen. Voorts wordt medegedeeld, dat de zuivere op brengst van de gehouden fancy fair voor de vorming van een fonds voor stichting of aankoop van een eigen wükgebouw bedraagt f 1400. De heer Keetman deelt mede. de namen der prijs- winners van den ballonwedstrijd: No. 1 Anna Krap, no 2 Guurtje Kaaij. no. 3 Antje Semeins, no. 4 Pietje Honing, no. 5 lan Fijnheer en no. J J. Brouwer. De daaraan verbonden prijzen zijn inmiddels uitgereikt. Voorts komt aan de orde 't punt der agenda: Voor stel tot goedkeuring aankoop van een huis met erf te Winkel, in te richten voor magazijn. De voorzitter'deelt mede, dat in openbare veiling is aangekocht een perceel, doch het bestuur kon daar op vooraf de goedkeuring der vergadering niet vra gen len om bij niet accepteeren daarvan nog de ge legenheid te hebben hpt perceel binnen 'drie dagen op naam van een ander te 'kunnen overschrijven, is deze vergadering 9poedeischend belegd. De heer A. Kos9en zegt. met het gebouw niet be kend te zijn. doch vraagt, of dit geschikt is voor magazijn en woning en voorts, hoe hoog de kosten zijn. De voorzatter deelt mede, dat daarvoor aan de orde komt de exploitatierekening-. De kosten be dragen f 3160, overschrijving- r 205.40, totaal t 3365.40. Voorts moet er inwendig verandering plaats hebben, en waterleiding worden aangelegd, waarvoor geraamd wordt f 534.60, totale kosten f 3900; daar gaat af opbrengst fancy-air 1400 gld., blijft f 2500. Wanneer dit geld kan worden ver kregen voor een rente van 5 pot., wordt dit aan rente f 125, lasten f 15.00, assurantie f 5, onder houd f 60, totaal f 205.00.. Aan opbrengst wordt geraamd: huur van de woning f 180, besparingsa laris magazijnmeester f 25, totaal X 205. De eventueels huurder zal verplicht zijn, zelf de waterleiding te betalen en voorts de Zorg en het onderhoud hebben van de materialen. De heer de Ridder vraagt, of de zekerheid be staat, dat de f 2500 verkregen kunnen worden, en als de voorzitter daarop bovestigeud. antwoordt, meent prokor, dat dit voorstel1 is te aocepteeron, ais gevolg- der vergadering, waarin tot deze stich ting word besloten. J^e heer Rookor vraagt of do afdeeling wel' be-^ hoofte heoft aan zoo'n groot gebouw en meent dat de afdeeling zich nog al' in de schuld zet. De voorzitter dealt mede, dat'hot gewensoht werd hot magazijn te hebben in een perceel dat bewoond werd en dan is heb niet te groot. Ook de schuld' is niet zoo bijzonder groot als wordt nagegaan, dat er een grooter bezit tegen over staat. De hoer A. Kossen meent, dat de vraag omtrent de behoefte niet opgaat; er is besloten dit go- bouw te hebben als herinnering aan heb' .vijfjarig bestaan dar, afdeeling. Verschillende loden achten een huur van 1 180 te hoog, gezien de daarbij1 opgelegde verplichting en de zorg om zooveel ipogelijK aanwezig te zijn. De voorzitter deelt mede,- dat juist de gelegen heid om een perceel naast den ookfcer te hebben, zoo geschikt was, waar deze zich bereid heeft verklaard, ingoval' de bewoners afwezig waren, te willen helpen en zal' daarvoor ook een sleutel van het magazijn krijgen. i De heer ltooker vToagt of dat niet onkiosoh is voor gevallen, waarin een dokter van buiten be handelend geneesheer is, voor heb verkrijgen van materialen de hulp van den dokter hier te moeten vragen. De voorzitter zegt, dat de dokter niet vreemd staat tegenover het geval er een dokter van buiten komt, er is ook over gesproken, doch de dokter zeil deelt het bezwaar van den heer Rooker niet. De heer Meurs vraagt of er geen aflossing moet plaats hebben. De voorzitter deelt mede, dat dit niet uit de ex ploitatie geschied, doch als kapitaalvorming uit de gewono middelen. De heer De Bidder stelt de vraag, of, waar dus de gewone middelen zullen worden belast met een uitgave van f50 of f100 voor aflossing, deze mid delen dit toelaten. De voorzitter antwoordt bevestigend. Do heer Meurs vraagt of geen goedkooper geld mogelijk is, b.v. het plaatsen van aandeelen'onder de leden tegen lage rente. 2H &3 pet. De voorzitter zegt dat het bestuur dit gaarne zal overwegen, doch daarvoor heeft de tijd ontbroken en men moest met een exploitatierekening komen. Krijgen we goedkooper geld, dan zou huurverlaging mogelijk kunnen zijn als dit noodig blijkt. Alvorens deze exploitatie verder te bespreken, wordt een beslissing op het eerste punt gevraagd en besloten de aankoop goed te keuren. Voor het maken van de noodige veranderingen en aanleggen van waterleiding, wordt een crediet toegestaan van f534.60. De plaatselijke timmerlieden zullen in de gele genheid worden gesteld in te schrijven. Machtiging wordt verleoud een leening te slui ten van f2500 tegen zoo billijk mogelijke voorwaar den. Omtrent de assurantie wordt na eenige discussie besloten de plaatselijke agenten opgave te laten doen, waarvan beoordeeling premie en soliditeit aan het bestuur wordt overgelaten. Omtrent de bewoning, deelt de voorzitter mede dat het het bestuur gewenscht voorkomt het -»r- ceel te doen betrekken door de Zuster, die bereid is f 180 huur te betalen, benevens de waterleiding en voorts onderhoud en zorg voor de materialen op zich te nemen. De heer J. Brouwer acht de huur te hoog, f25 voor het onderhoud der materialen was ook niets. De heer De Ridder meent dat de Zuster er juist niet moet wonen, het schoonhouden der materialen i9 de Zuster haar werk niet, wel het toezicht daarop. Daar moeten een paar zindelijke menschen wonen die dit werk doen en ziet dan niet op een paar kwartjes huur. De mogelijkheid iemand thuis te treffen is dan ook veel grooter. De heer Rooker is het daarmee eens. Zuster en dokter zullen veel weg zijn en wie moet dan hei pen. De voorzitter deelt mede, dat een huur van f 180 noodig was om buiten de kas der afdeeling te blij ven en dit bedrag ontmoette geen bezwaar. Dat de Zuster er woonde, achtte het bestuur ge- wenscht, omdat dit ook in andere afdeelingen voorkomt en voorts de bezwaren van niet thuis zijn moetmen niet te zwaar nemen. Bovendien weet de Zuster wat er aan verbonden is en dit accep teert zij. De heer De Ridder deelt mode, dat in andere af deelingen de zuster wel toezicht houdt, doch zelf de materialen niet schoonmaakt. De heer Honingh meent, dat als de zuster daar mede accoord gaat, de zaak opgelost is. De heer Meurs vraagt, of daar een positief ant woord gegeven is dat alles goed in orde zal wor den gehouden. Dé voorzitter zegt, dat dit is gevraagd en aange nomen en de Zuster .bevestigt dit andermaal. De heer Keetman zou nu reeds een poging willen doen om aandeelen te plaatsen, doch de voorzitter acht dit niet gewenscht. Het punt de bewoning be treffende, wordt daarop aangenomen zooals is voor gesteld. De heer Kossen vraagt, of er nog maatregelen omtrent de aflossing moeten worden genomen. De voorzitter zag dit liever aan het bestuur overge laten tot de rekening /en tot de voorwaarden bekend zijn. De heer Butter vraagt, of de materialen in Lutje winkel blijven, waarop de voorzitter bevestigend antwoord. Niets meer te behandelen, sluit do voorzitter met een woord van dank voor belangstelling de verga dering HEEL AARDIG» De commissie van beheer van den Stadsschouw burg te Haarlem heeft besloten aan de leden van den gemeenteraad tweemaal per seizoen een uitnoodi- ging voor twee plaatsen te verstrekken. De raadsle den kunnen zelf de voorstellingen kiezen, die zij willen bijwonen. BOTSING TUSSCHEN AUTOBUS EN TREIN. Gistermiddag is de autobus van Ellewoutsdijk op Goes, onder de gemeente Baarland in botsing ge komen met een zandtrein van den locaalspoorweg. De bestuurder van den bus, Louisse genaamd, is aan de bekomen kwetsuren overleden. Een vrou welijke passagier heeft een been gebroken, verder zijn er enkele lichtgewonden. VERDUISTERING VAN f 154)00. De Utrechtsche politie heeft een 35-jarigeh boek houder aangehouden, verdacht van verduistering van gelden gepleegd in dienstbetrekking ten na- deele van de N.V. Machinefabriek „Jaffa". De boek houder was eenigen tijd geleden ontslagen, maar een onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat hij door verkeerde boekingen een totaal bedrag van f15.000 aan het bedrijf onttrokken heeft. De ge arresteerde, die bekend heeft, is ter beschikking van de justitie gesteld. WINKEL. De heer W. Bulten, onderwijzer aan de school voor L. O. en U. L. O. alhier, is benoemd tot hoofd der O. L. school te Ransdorp. WINKEL. Wij vestigen de aandacht op een in dit blad voorkomende advertentie, waarin wordt aangekon digd het houden van een Tqberculoso-Museum te Winkel en de daar te houden voordracht met lichtbeelden van Dr. Vos van Hellendoron. NOORDS CHARWOUDE. We vernemen, dat de heer 0. Keeman alhier, on derwijzer aan de openbare lagere school te Broek op Langendijk en momenteel verpleegd wordende té Ilooglaren, oen vernieuwd ziekteverlof zal aan vragen, daar in' Januari a.a. het jaar om ié. WESTFRIESCHEI BONDi VAN FANFARECORP SEN EN HARMONIE GEZELSCHAPPEN. Deze Bond is voornemens om bij genoegzame deelname een solisten- en quartetweestrijd onder de leden der aangesloten veroeni gingen te houden. - LANGENDIJK. Naar we vernemen, zal' getracht worden alhier een afdeeling van de A.J.C. te stichten, alsmede een van hot Instituut voor Arbeidersontwikkeling. EINDELIJK. Het ambtenaren-reglement-1920 van Noord-Holland is thans naar Ged. Staten bepaald hebben, 1 Novem ber j.L in werking getreden. De goedkeuring heeft lang op zich laten wachten. ZONDAG, 7 NOV. NED. HERV. GEMEENTE te: Barslnjrerhom, neon dienst, Harinchuizen voorm. 10 uur, Da. van Loon. Hipnolytushoef, voorm. haifelf, Ds. de Kloet v. Helder Den Oever, nam. 2 uur, Da. de Kloet. POLITIE. Verloren: een portefeuille met geld. Inlichtingen ter gemeente-secretarie. „SPARTAn. Onze plaatselijke voetbalvereniging „Sparta" speelt Zondag a.s. haar ,5e competitie-wedstrijd te gen Hollandla 3 uit Hoorn. Zooal» uit onderstaan de ranglijst blijkt, betreft het hier de bovensto te gen de onderste. Hollandia 3» is echter niet to on derschatten. Zij speelde immers tegen Uitgeest ge- lijlcl Aan haar eer en plaats op de ranglijst Is Sparta verplicht te winnen. Wo rekenen dan ook op de vierde overwinning. De stand is heden als volgt: Eerste klas N.H.V.B, gupeeld gewonnen gelijk verloren punten gemldd. 1 Sparta 1 4 3 1 0 7 1.75 2 Uitgeest I 4 3 1 0 7 1.75 3 W. F. C. 3 5 i 1 1 7 1.40 4 V.A.F.C. I 3 2 0 1 4 1.33 5 Alc. Victrix 3 2 1 0 1 2 1.00 6 Alkmaar 1 6 2 1 3 5 0.83 7 Rood—WitI ,7 2 1 4 5 0.71 8 Bergen 1 4 1 0 3 2 0.50 9 Hollandia 3 5 0 1 4 1 0.20 EEN JUBILEUM. De heer J. Leertouwer hoopt op 15 November den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar bij de Nedorl. Spoorwegen als beambte werd aangesteld. De heer L. was voor hij naar Schagen werd overge plaatst, gevestigd te Winterswijk, Apeldoorn cn Hoorn. FAILISSEMENT. Door de Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar is het faillissement uitgesproken over Joh. Ch. Prins, rijwielhandelaar en koopman te Schagen. Rechter-comm.: Mr. A. H. van Beusekom. Curator: Mr. J. A. E. Buiskool. COLLECTE. De geldinzameling voor het gedenkteeken voor Ju liana van Stolberg, beeft in onze gemeente opgebracht f35.50. FEESTPROPAGANDA-AVOND. Donderdagavond was de zaal van den „Ceres" vol. Dat was een schitterend sucfces voor het bestuur van onze afdeeling der S.D.A.P., die op dien avond een feestpropaganda-vergadering had belegd. Het sprak van zelf, dat de heer K. Bakker in zijn kort openingswoord op die groote opkomst met vreug- d'e wees en vervolgens allen hartelijk welkom heette. Het eerst werden wij vergast op een paar trio's voor viool, violoncel en piano van de dame9 Hanze, Igesz en den heer Willemse. En die beide trio's klon ken zeer mooi en waren muzikaal goed verzorgd. Hier is pas opgericht een Arbeiderszangvereeniging cn deze liet zich eveneens hooren. De voorzitter had de toegevendheid der aanwezigen ingeroepen, om dat de vereeniging pas bestond, maar zij wilde pro paganda maken en als het kon vele jongelui opwek ken lid der vereeniging te worden. Welnu, haar zang, hoewel niet smetteloos, zal me nigeen reeds met genoegen hebben gehoord. „Wij hebben ze laten komen", zeide de hoer Bak ker, nadat cJe A.J.C.ers van Den Helder waren op getreden, „en zijn ze jelui nu niet best bevallen?" Een daverend applaus gaf op die vraag het duidelijk ste antwoord. Het optreden der Heldersche jongelui is eeg groot succes geweest Hun muziek, zaï het was alles onopgesmukt, maar zeer aantri een prettige Btemming van kameraadschap vei en wij zouden het bijna onmogelijk achten optreden op de jonge menschen in de zaal 1 suggestief had gewerkt, dat met groot enthoüj tot de oprichting hier van zulk een Jöugdverci word besloten. Het opwekkend woord door t A.J.C.'ors gesprokon cn do daaraan verbonden gandistische toelichting, was daartoe zeer zei gericht. En toen was het pauze en ongeveer half Wij zijn „hulstoe" gegaan, met ons meenemei zeer aangenomen indruk van deze bijeenkoi Wij hoorden van bevriende zijde dat mevroii Gelder in een pittige speech haar onderwerp vrouw en de ontwapening" had behandeld het verdere deel van het programma, dat in zaak aan muziek was gewijd, een even groot had als voor do pauze, nog op zeer verdien wijze aangevuld door de Mandolineclub „Ons gen'. Het was over twaalven toen de voorzitter gadering sloot. LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL. Door toelating van nog eenige meisjes is Lee tal leerlingen var don omangs nieuw be| cursus zoo groot, dat de le klua in twee iw klassen is gesplitst kunnen worden. WERK GEGUND. hüWir De verbouwing en uitbreiding van het wink van den heer L. Bol te, alhier, is gegund a laagste inschrijvers, de hoeren D. en G-. Kj alhier. MARKTOVERZICHT. De aanvoer van vette koeien was Donderd nog eens zoo groot als, de vorige week. De h leek wel ietö beter, maar de prijzen waren m 6 De hoogste prijs was 95 ets. per kilo. h.f. De handel in kalf- en geldekoeien was go ed noemen. De vaarzen gingen goed van de werj. Met de stieren was het zeer 9tug, tot 30 per pond. De handel in paarden was goed 1 De handel in graskal veren was stug. De nui kalveren golden merkelijk minder, handel stq jgst wazen geen Amsterdamsohe kooplieden voor. ee] In bokken en geiten hoegenaamd geen hand De handel in vette schapen was zeer traa^; 'l n zoo was het met de overnoudereminder in jaar! gevolg een slechten handel op Duitschran reed Matig was de handel in biggen en sohra De handel in vette varkens was vlug; 36 c hoogste markt. I i8 De handel in kippen, eenden en konijni zeor gewoon, prijshoudend. De noteering boter was in 't Marktbericht f 1 per pond was de noteering op 't bordt T 1 kwam, omdat er eerst goen noteering was U d< kén, omdat er zeer weinig vraag was naar dat er in 't begin niets werd verkocht, du stuggen handel. DE AUTODIENST VAN SCHAGEN OP GEN. De ondernemer van bovenstaandon autod de hoer Jb. Bruul', heeft, n iix wij vernomen de commissie die zich destijds had gevormi het bijeenbrengen van een garantiefonds voo zon autodienst, meegedeeld, dat bü van dez rantie geen gebruik behoeft te maken. een de h op - ma tegc ®d 1 wij van of ve t in BOOÜ 13 nemen op Aan de orde zijn de interpellaties van de heerert L. de Visser (o.-p.) en K. ter Laan (b.k1.) in ver band met de militaire relletjes, die zich bij de laatste manoeuvres te Alssion en Ede hebban voor gedaan. De heer L. de Visset betoogt, dat do afkeer van het militairisme by de volksmassa toeneemt en toeneemt door de groeiende overtuiging, dat Ne derland niet te verdedigen is, terwijl mede een fac tor van beteékenis is, de ergernis bij de dienste plichtigem, gewekt door het teit, dat burgers uit aun werk gehaald worden. Spr. zegt, dat het leger meer en meer onbetrouwbaar wordt voor de be zittende klhs3e. Een stem uit de vergiadering: ,Wat wilt U dan nog meer?" vraagt mij .daar wat ik nog meer wil, wel dat is eenvoudig dit, dat het leger geheel' onbe trouwbaar zal worden en zich zal scharen aan de zijde van het proletariaat, met de wapenen in de hand. Een oogenblik, vervolgt spr., floheen het beter te worden, toen na de interpeuaties-Kruijt en -K. ter Laan, minister Alting van Gesau toonde te begrij pen, dat er bij de jongelui tegenzin tegen den; dienst bestond, den opperbevelhebber generaal' Snijders heeft weggebonjourd en een aligaheele reorganisatie van het leger toezegde. Van dat laatste is evenwel niets gekomen, en dat noem ik woordbreuk, zegt spr De Voorzitter verzoekt den heer de Visser zich te matigen. t i De heer L. de Visser: Ik vind dit een zeer zachte uitdrukking. De Voorzitter: in uw mond mag ze zacht klin ken, in deze vergadering komt ze niet van pas. De heer L. de Visser zegt zich voor te behouden de woorden te bezigen, die hij in zijn betoog noodig hoeft. De Voorzitter Zal hem dan tot de oude roepen, desnoods andere maatregelen nemen, die hij noo dig aoht. De heer L. de Visser, voortgaande, zegt dat mi de relletjes de commandant van het veldoêger zeker was geschrokken en toen de meest primitieve aan wijzingen heeft gegeven over de wijze van optre den in verschillende gevallen, zooals het rekening houden met het vermogen van den troep en mei de temperatuur. Wat heeft de minister op de vragen van den hoer Schaper geantwoord? roept spr. uit. Dat hei oen bende was, die de -internationale zong en de geweren op straat gooide! Dat de wacht geen scherpe, patronen in ontvangst wilde nemen, waar voor spr. hun hulde wenscht te brengen van ]iet proletariaat. Do Voorzitter verzoekt den heer de Visser zioh anders uit te drukken. De heer L. do Visser betoogt, dat de luitenant, die zioh met de klewang onder do troopen begaf, door zijn kapitein van piket moed; worden terug- gerociroii. Spr. bréngt dezen kapitein daarvoor De lieer Duymaer van Twist (a.r.): En-Zo heb ben dien man met modder en steenen gegooid. De heer L. de Visser: Dat bewijst, dat die man ondanks modder en steenen zijn vorstand niet ver loor, terwijl gij, generaal, in die omstandigheden waarschijnlijk als een dolle ie keer waart ge gaan. (Hilariteit). De Voorzitter hamert. De heer L. de Visser w^jist den minister dan op de wantoestanden die er in Assen gdheorseht heb ben. Er is geschoten, zonder sommatie, roept spr. uit. Er was geen enkel recht v ja erger er jwaw geen enkele reden om te schieten. En het ergste, dat de militairen, die niet den moed hadden patronen te weigeren, zoo aanlq dat ze niemand raken kondon, doch dat toe commandant de geweren omlaag drukte, waai de getrofen sergeant het slachtoffer werd. vai moord, waarvoor meilo verantwoordelijk is geroommandant Muller Massds, 'die in zijn order heeft aangehitst. De Voorzitter hamert. De heer L. de Visser protesteert daarna er tegen het optreden van den legoroommandaa stelt vervolgens 'een negental vragen, waarin I hoofdzaak vraagt, of liet de <f9geering lid is, dat or een groote afkeer tegen het militi me bestaat, en de regooring vraagt, reeds liet mende jaar de herhalingsoefeningon, benevew gehate instituut der pohtietroepen af te scha De heer K. ter Laan begint met te zef dat het met het Nederland.scn© léger .ver is men, hetgeen begonnen is na de relletjes Harskamp in 1918. Maar nog nooit was het fekomen, dat eenT ►•oofdoffioier op' eigen sol ad laten schieten en spr. vraagt den nu of deze zijn medewerking wil verleenon, nooit meer gebeurd. Het is onbegrijpelijk, gaal verder, dat men bij de groote warmte de tn zoo zware marsdhen liet doen, of zooals in A foort de manschappen 3 a 4 utretn in deen bra den zon moesten liggen. Spr. waarschuwt, den minister tegnan de ra ten, waarop deze zich beroept.. Ook in 1918 w brand geen gevolg van relletjes door de soe democraten, maar van liet pysteem van Gen Snijders. Daarna stelt ook spr. een zevental vragen den minister, waarin den minister gevraagd zijn medewerking te verleeneii tot reorgaui van het leger. i Nog terugkomende op heb gebeurde te Al betreurde spr. het, dat kapitein Gliasius, die klaar speelt zonder geweld, waar meer moed is, dan het laten schieten met scherp, vocff krijgsraad gedaagd en gestraft, ia, en verkl werd dat deze officier ongeschikt was voor hoogeren rang. De minister van Oorlog, de heer Lambooij. zich inzijn anttwoord aan b\j de woorden deernis jegens de nabestaanden van den doodg ten sergeant. Spr. zegt. dat allés in het \vei worden gesteld om in do toekomst dergelijk»] rogoldheden te voorkomen. Maar de ontevj held,, die in het lager heorscht, wordt drffl ge wijze aangekweekt, zegt spr., niet alleen! Communistische pers, maai eveneens in cid der S.D.A.P., welke berichten eohter, wan*, op het Dep. van Oorlog- worden onderzocht overdreven blijken te zijn. Spr. kon nie: gekloven, dat de S.D.A.P. de,< geldhoden niet zou hebben gewild. In de wordt de tucht ondermijnd en spr. laakte schart uitlating van don hoer De Visser, die op een doring heeft uitgeroepen, dat er op de sterren mede bedoelde die spreker de officieren) rnooet^ en geschoten. Spr. behandelt daarna de vragen van de holde ste sprekers en wijst er op, dat het rapport dat pons de Incidenten te Assen i9 uitgebracht, oflj' is, al is het waar, dat zonder bevel in de lucht schoten is. Daarna zegt spr., dat kapitein Glasius ln de gonheid zal worden gesteld, aan te toonen. dat good heeft gehandeld, waarna spr. zijn rede sloot mot te verklaren, dat de militaire autoritei buiten kijf het recht hadden met geweld op te den tegen do opzettelijke ongehoorzaamheid en terij van de zijde der betrokken militairen, e.im ON*

Schager Courant | 1926 | | pagina 14