I Schager Courant Uit het Hart van Holland. r Atelier Niestadt Derde Blad. I Het aangewezen adres voor Uwe Foto's, Zaterdag 6 November 1926. 69ste Jaargang. No. 7942. Vergadering van don Baud op Donderdag 4 No vember .1920, namiddags twee uur. Voorzitter do hoer 3. Burger, burgemeester, secretaris do heer H. G. llijs. Aan wozig'allo loden. Voorzitter opent, de vergadering, waarna do no tulen onder dankzegging aan" den secretaris, on veranderd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken en mededeellngen. Do rokonlng on verantwoording van don Vloosoh- Kouringsdlonst ovor 1025. Hot aandeel in hot nadoe- .ig Mo Ulo is voor deze gemeente f122.55 Do hoer Slot vindt het jammer dat afgovlldo kal- veruii, die door den keurmeester als ongeboren wuont worden gukwalifiooerd, onvoorwaurdolljk worden afgekeurd, ondank» dat hot vloeach toch werkelijk goed is. Voorzitter zegt dat oen dergelijk bosluit in de wet is vastgelogd, dus dat we ons daarbij hebben neer ie loggen. Ondanks wil spr. er wel oens mot don kourmoester ovor praten. Vorder is nog Ingekomen: Van mei. Niouwland ontslagaanvrage togon 1 Januari 11127 als vorloskundigo. llot ontslag wordt oervol verleend. Vat: don Keuringsdienst voor Weren to Alkmaar ïdo begrooting, dienst 1027, waaruit blijkt dat de emoento Warmenhuizen voor een bedrag van f7,0 cen.t per inwoner moet bijdragon. Medegedeeld wordt: Dat de uandeelon, genummerd 17 en 31 van de leening 1925, voor de openbare lagere school zijn uitgeloot. Tot vast stoker aan het gasbedrijf is benoemd L. Suiker.' Het aantal leerlingen voor den cursus voortge zet L. O. to Schoorldam bedragen 6 jongens en 3 meisjes, to Krabbendam 13 jongens en 5 meisjes. Sim 3C eg gg n i De Gemeente-begrooting. ■De hoer Slot brengt namens de commissie belast met het nazien der begrooting en bestaande uit allo raadsleden, behalve de wethouders, rapport uit. Eerstens komt spr. mot de mededeeling, dat de commissie de begrooting hoeft nagezien en dat dit onderzoek stond in het teelten van bezuiniging. De commissie heeft echter niets kunnen vinden, daar B. en W. alles hadden bezuinigd. Spr. brengt B. en W. daar hulde voor. De commissie doet daarna het voorstel om de be lasting op de honden te verhoogen. Men doet dit niet om finantieele redenen, maar om hot aantal honden, dat vrij groot is in de gemeente, tegen te gaan. De honden veroorzaken de menschen die geen honden hebben, veel last en schade en daarom wil de commissie met een belastingverhooging probee- ren het aantal honden te verkleinen. commissie stelt voor de belasting te bepalen op f6 voor luxe honden, f5 voor waakhonden en fl voor trekhon den. Voorzitter dankt voor de hulde aan B. en W. ge bracht on wat het voorstel tot hondenbelastingver- hooging betreft, daarmee kunnen B. en W. niet meegaan. Zij gWooven niet dat de overlast van de dam omtrent den aankoop van een geschikt stuk land in overleg "waren getreden. B. en W. hebben echter gemeen ddaarvoor nog geen post op de begrooting te plaatsen, zoolang nog niet bekend was hoe groot de post zou worden. Ofschoon de post niet groot zal zijn, zaï er toch wel een leening voor moeten, worden ge sloten. Met deze toelichting gaat de commissie accoord. Een onbillijke bijdrage. Daarna wordt door de begrotingscommissie voor gesteld, ue twee posten, welke betreffen do .bjjdrucon, die de gem. Warmenhuizen moet betalen voor kinde ren die V nIjverhetdaondor w«j t,j en H.B.S. genieten, van \t begroting lif te voeren als protest logen do grove onbillijkheid, die do cofhhüsslo in deze bijdragen ziet, lamoor waar hot hier moestal kinderon van goed go- sltuoordo ouders betreft. Voorzitter zegt, dat ofschoon ook B. «n W. do on billijkheid, ervan inzien, dat dit bodrag niét op do ouders is te verhalen, zij or niet voor zijn do posten af te voeren, omdat, gezien dat bosluit bij de wet, ge regeld is, liet toch geen aucdes zou hebben. Spr. wijst er'op dat een dorelljke wijziging in do hogrooting nl- leen och administratieve rompslomp tengevolge zou bobben, In dion zin dat God. Staten do hogrooting niet zouden goedkeuren. Do hoer Slot zegt dat do oommlasio een dergelijk advies van B. on W.-'had' voorzien, maar ondank» ad. er zelfs niet, ile geringste kan op succes was. zou spr. willen prot,entearen, om langs dion wég de onbil lijkheid onder de oogon der autoriteiten to brengen. Voorzitter blijft or op wijzen, dat God. Staten er niets aan kunnerf doen. Spr. geeft in overweging een chrijven ann de afdeellng Noord-Holland van do Ver eniging ven Ncdorlandscho Gomoenton to richten. Ook do hoor Molenaar vindt het oen grove onbillijk-" beid, omdat nUoivn oen enkeling in do gnmeenb- or. van profiteert on hot algemoon belang or niet bij go- baat Is. Spr. I» or dan ook stork voor om do postoh van do begrooting to schrappen. Dn hoer Gut kor voelt or ook veel voor om to pro- tostooren, al zou het alleen muur een voorbeeld voor andore gomeenten zijn. Nadat de voorzitter or nogmaals op gewezen heeft, dat hot resultaat nihil zal zijn, wordt hot voorstel der begrootlngsoomlssio, om ds posten i«' sohpappsn,,inöt togon 2 stemmen, (lio van de hoeren Swan on De Groot, aangenomen. Vervol gene vraagt, do hoor Slot inlichtingen ne men» do commissie over do rontolpnzo voorschotten van do Nöorderst oom tram, Hoe «tact het met. do kan» van. ofloslng? Spr. hooft gehoord dat de ge meente voor hoogofo lasten zal komen door speciale aflossing enz. Voorzitter, zegt, dat het bedrag der rentelooze voor schotten eertilds wus f 34.500. thans is hot f 20750, er wordt elk jaar f 1000 afgelost. Het aarideolenkapi- taal is f 28500, daarvoor wordt rente betaald. Over de aflossing is in de statuten niets to vindon cn in do betreffende notulen staat ten opzichte van do af lossing niets bepaald. Aan hot Rijk en Provincie wordt afgelost, omdat daarover bepalingen zijn vastgelegd. Worden nu behandeld de adressen om subsidie aanvraag. Ten eerste Malariabestrijding. B. en W, willen toestaan A cent per inwoner, inplaats van 1 cent, met. het oog op den finantioelen toestand. Al len voor. Ten tweede voor de onfsmettingsdionsten, stellen B. on W. voor f 15 to geven per jaar, inplaats van ct. por inwoner, eveneens onder hetzelfde motief.. Al len voor. Aan de R.K. VereenigingMoederschapszorg wordt op vooqrstel van B. en W. geen subsidie verleend, om dat deze inrichting te ver verwijderd ligt. Een openbare begraafplaats. De heer Slot zegt, dat het de begrootingscommis- Bio bevroemd heeft, dat erop do begrooting geen post was uitgotrokken voor de inrichting van een hm f° lx5£raafplaats. Spr. wijst er op dat tegen 1 ^uarims do overeenkomst tusschon do gemeente 5? Nedorl. Horv- Kerk afloopt., en met het oog SSwïP de bogrootingscommissie gemeend, dat ii JHvf daarin voorzien moest worden. voorzitter zegt dat het punt van de openbare he- Kmurpiaat^ ook door B. en W. onder de oogon is ge- n> en zij reeds met het kerkbestuur te i^abben- Schagen. door inrichting, prijzen en-afwerking Dagelijks geopend, ook Zondags en bij avond. Aan huls te ontbieden. Warmenhuizen krijgt «en zuster. algen Volgt het adros van do afdeeling Warmonhulzen vuu het Witte Kruis, óm aan do Gezinsverpleging in do classis Alkmaar ouiu/ subsidie te geven van f 1000 per jaar, zoodat eon wijkverpleegster alleen voor Warmenhuizen wordt aangesteld. Thans doet de zuster dienst voor 'Warmenhuizen, Sohoorl on Koedijk. Dlo wijle is veel te uitgestrekt en (ie dienst wordt te zwaar, vooral als aanstonds de zuster en- quètrdce voor de T.B.C.-bostrijdiug is geworden on het aantal to verzorgen patiënt,on daardoor zeer zou toenemen. B. 011 W. adviBeeron om dit verzoek toe to staan tot wederopzegging t'00, onder do voorwaarden: a. dat door do wijkverpleegster hulp wordt ver leend bij on- en minvermogende kraamvrouwen; b. het gemeentebestuur ver togon woordlgd is in het bestuur van do Gezinsverpleging. Voorzitter w'ijat er op. dat vorig jaar ook al zulk oen verzoek was ingokomon en het voorstel van 11. en W, om dat aan te nemen mot 3 togen 4 stommen is verworpen. Thans komen B. «u W. woor mot het voorstel, niet, omdat zij het goodkouron dat zoo spoe dig op oen oonnmal genomen besluit wordt terugge komen, want dit verhoogd het prestige niet, noch van B. en W., noch van don Raad, maar omdat er thans andere omstandigheden zijn gekomen. Korst waren B. 011 W. van oordeel, ook dit jaar het verzoek nog oona to moeten uanhoudon. In September, waren do economische toestanden zoo slecht, dat B. en W. voor oon zoo grooto uitgaaf terugschrokken. Thuns is de toestond wat botor, is men algomoen niet zoo pessi mistisch, wat do toekomst betreft. Verder is er eon vergadering gowoest van B. en W. .mot het Bestuur van hot Witte Kruis, don Doktor en alle» nog eens besproken on hobbén zich nieuwe gezichtspunten geopend, die B. on W. or toe hebben gebracht thans een ander standpunt in te nemen on het voorstel to doen. B. en W. bobben do overtuiging dat de zuster voor Warmenhuizen 'n> zegen zal zijn, vooral als zij straks enquètrico is voor do T.B.C.-bestrtjding 011 al les zal kunnen doen om die gevaarlijke ziekte te be strit don. Hot aantal bezoeken van do zuster is bo vendien uitgebreid en over de drie betrokken ge meenten gestegen van 1100 in 1924 op 2200 a 2300 in 1925. R. en W. achten daarom eon stijging van de kosten van f 250 op f 1000 alleszins gomotiveerd. vooral nu men geheel over de zuster hier kan be schikken. Tot dusver maakten Schoor! en Koedijk weinig gebruik van de zuster, dat wordt aanstonds anders en zal er dus wel verandering moeten komen, te groot als do wijk dan voor één zuster zeker wordt. B. en W. willen het beheer over de zuster enz. gaarne aan de classis Alkmaar laten, omdat dit tot dusver zulk goed werk heeft gedaan. De heer Molenaar was benieuwd hoe B. en W. to;, hun veranderde positie waren gekomen en hoort nu door den veranderden economischen toestand. Spr. meent, dat die nog slecht is, dat er weinig perspec tief is dat op verbetering wijst, omdat, het produkl Haagsche „air". Een dierentuin zonder dieren. „Beren" inplaats van beren. De vorige week', de week volgende op befc> groote jubileum van mevrouw Mami, heeft men in Den honden zoo "groot is, spr. heeft als burgemeester Haag wederom doorgebracht, alö "trouwens overal nooit, eenige klacht gehoord. B. en W. achten het in biefc land ein men vraagt zlich ar, hoe er nog tegenover do slechter gesitueerden, die liefhebbers? menschen in de zorg" kunnen mtbon pij zoo gee^t- van een hond zijn, onbillijk om die menschen het driftig tien hemeli stijgenden jubel. Boen moeten er houden van een honde onmogelijk te maken. Op deze wijze kunnen alleen menschen waarbij het er niet zoo krap op aankomt, een hond houden. De heer Slot zegt, dat het jammer is dat slech ter gesitueerden over dezen maairegel het eerst zul len vallen. Spreker zou liever geen hondenbelas ting heffen, omdat hij liefde voor dieren mooi vindt. [Maar do last van de honden is groot voor anderen. Zij loopen op andermans erf, vernielen daar het een en ander. En nu kan men daarover wel gaan klagen bij de politie, maar de praktijk is anders, men verdraagt het en zoolang er zooveel honden zijn en blijven, zal dat niet anders kunnen. Ook voor fietsers is het een groote last die honden. Voorzitter zegt ook met fietsen nooit last van hon den te hebben. De heer Molenaar meent, dat de financieele zijde van dit voorstel toch niet mag worden verwaar loosd. Er zijn ongeveer 100 honden in Warmenhui zen, dus zal deze belasting een f500 f600 opbren gen, een bedrag dat niet is te verwaarloozen. Dat de minder gesitueerden over deze verhoogde be lasting vallen, is jammer, maar dat is zoo v:: elke belasting. Maar het houden van een hond is een zekere luxe en wil men dat, dan moet men zich daarvoor wat anders ontzeggen. En bovendien er is reeds eon belasting, dus het principe is reeds in gevoeru en dan is er ook niets tegen om verder te gaan. Do heer Gutker sluit zich bij de gehouden rede- Doeringen aan en meent dat het houden van een hond een luxe is, de belasting bestaat reeds en bot dus alleen de vraag hoe ver zullen wij in deze gaan. De heer Swan is van oordeel, dat de last van de hohclen niet groot is., spr. heeft er nooit iets van gemerkt. Voorzitter uit zich oveneens. nogmaals in dion geest, waarna het voorstel der commissie in stem ming komt en wordt aangenomen mot de heeren Swan en De Groot tegen. »De heer Swan informeert nog of de verhouding «er belastingcijfers wel juist is. Voor waakhonden Aoht spr. het bedrag te hoog. Do heer Slot wijst op de praktijk, dat het begrip Hl&khond zoo moeilijk is vast te stellen. Voorzitter zegt, dat het voorstel nu is aangeno- toto, dus is er eerst later op terug te komen. Thans s het begrip .waakhond gemakkelijk vast te stel en, daar er scherp op wordt gelet of de honden van het erf komen. Eigonlijk is er in Warmenhuizen geen enkele waakhond meer. hier on daar, zoo wordt thans beweerd van door gaans goed geïnformeerde zijde, aJs men hooi' goed zoekt, nog wel] menschen in. ons Eind .zrijn te vin den, die wel andere dingen aan heb lioofd hebben dan juichen en nog een> juichen. Maar de Hagenaars voor zoover zie niet te veel te doen hadden met feest vieren wegens het j'ubiie- um van het bureau voor Vrouwenarbeid hebben gejuicht omdat de Dierentuin vijf en zestig jaar bestond. Inderdaad is er dan ocxk# na „de Witte" na tuurlijk geen instelling in oinze stad, zóó popu lair, als .de Dierentuin. Den bewij's van de .groote populariteit is-reeds; dat do instelling friet wordt genoemd bij den ofricieelen naam, zooals de kin deren van hetzelfde gezin elkander ook_ gewoonlijk niet noemen bil den naam, waarmee zij 'in den. bur gerlijken stand, zijn ingeschrevenDe Witte heet eigenlijk Nieuwe of Literaire sociëteit, hoewel zij evenmin nieuw is (ze werd in 1802 opgericht), als wit en wat het „literaire" aangaat, dit weten de lieden Zelf niet anders te verklaren dan door te zeggen dat jdo borrels in deZe sociëteit „het air van liter" aannemen, trouw aan de oude Haagsche gewoonte, zich het air te geven van meer dan men is Geheel daarmee in overeenstemming onderscheidt de Dierentuin zich daardoor van1 soortgelijkeinstel lingen, dat hij] bijna geen dieren herbergt. Die af wezigheid is zelfs zoo opvallend, dat een vreemde ling, die den tuin bezocht, meende, dat^de zaak zoo bij wijze van scheldnaam: door de andere Hage naars werd genoemd en men dus met die „dieren'' de brave leden op het oog had, Wat geenszins het geval is. Immers de Zondagsdhe lofflcieeïe, maan van den tuin luidt „Koninklijk Zoölogisch Bota nisch Genootschap". Hot is dan ook de bedoeling vah do oprichters geweosfc,. oen wetenschappelijke instelling Van den oorsten rang to saheppen, voor de studie van de fllOra en -fauna van de aarde en zelfs nog verder gingen de plannen. Men wilde eon tuin hebben van aoclima,tLsieering, eün, 'waarin men dieren uit andere luchtstreken, vooral' uit de Ne- derlandsche kolbniën zou doon wennen aan hot Hol- landsohe klimaat en in do 'gelegenheid stellen, ziels voort te planten, zoadat de nakomelingschap iniet beter zou weten, dan dat 't hier thuis behoorde. Op die manier Zou die Nederlandsiche fauna aan merkelijk worden uitgebreid. Ongeveer hetzelfde zou met de daarvoor geschikte planten geschieden. Voorts zouden de lbden van1 den tuitn genieten door er «concerten in te hooren en zoo voort. Helaas fis dat tweede deel' 'der taak beter ver vuld Idam hiet .eerste. De opzet bleek to grootsoh voor het destijds nog kleine Den Haag. Na. eon tijdperk van bloei trad de financieele kwijhing in en hot werd al minder en minder mogelijk, de noo- digo dieren aan te schaffen, om mot goed fatsoen als „dierentuin" voor'den dag te komen. Een reek van jaren waren eenige beren (niet .te verwarren met „beren" in de finanoieelQ beteekemis) do eenige vertegenwoordiger» van de verscheurende dieren e>n die toonden hun aard weer al to zoor door eens. don arm van 'oen onvoorzichtige kinderjuffrouw af te bijten, do ougeTukk'go had blijkbaar zich niet kunnen voorstellen, dit dieren in don Haagsoheinl dierentuin echte beren on echt verscheurend kon den zijn en het bestuur, had blijkbaar geen' ver stand van veilige afsluiting van die soort van gas ten. Het eoJhadevorg'Oiedjiigsproces wegens de ern stige verminking heeft vele jaren geduurd.. Zoo heel veel .exotische planten van bizondei groote wetenschappelijke waarde houdt de dieren tuin er ook niet op na, maar weJl mag 'hp bogen op een prachtigen aanleg on schitterend mooie bloemen, het rosarium is terecht beroemd. Maar hoofdzaak is het tuingenot gebleven. Ge slachten zijn gekomen en gega-an, die. in den Dieren tuin als landeren .hebben gespeeld ,en er latèr cou oer ten hoorden of zich vermeldden in de societaits- lokaJen en het werd er al vroolijker en vraoiüjker, het verdwijnen van de deftigheid uit de Haagsche zeden was nergens zoo goed te zien als in ?de veran dering van de Dierenbuintaak. Sedert niet alleen de Haagsche kermis is .afgeschaft, maar de kermis* tentjes ook bii verjaardagen van het koninklijk hui. niet meer In neb Voorhout verschenen, is het jaar lijks kermis in don Dierentuin of eigenlijk gezej er is „voorjaarsfeest met kermisvermaken". Z... moet men het. uitdrukken opdat er geen aanmerking worde gemaakt door verwoede .anti-kermisgasten op da toestemming, die zelfs de sociëteit nog van het gemeentebestuur behoeft voor het geven van die feesten. Gelukkig, dat men zich zoo gemakkelijk helpen kan! Den echten liefhebbers^ kan 't weinig schelen of er al' dan niet kermis is, wanneer er maar kermisvermaken Zijn. Alis men aar lekker eten heeft, kan men den maaltijd ontberen, niet waar'r Wat heeft men een bal van noode, als men maar dansen mag? 1 t I Daarvan gesproken: ,ook bals Zijn er veel' gegeven in den Dierentuin, toen do oorspronkelijke ouder- wetsche deftigheid wat geluwd was' en het -leden tal zich uitbreidde over een talrijker deel van de bevolking. Tooneelvoorstellingan, tentoonstellingen, feesten van andere vèreenigingen, die de ^aall huren konden, zelfs volksmeebings1 volgden. Mot den Die rentuin geschiedde ongeveer heb zelfde wat met het Amsterdamsöhe paleis voor volksvlijt Is gebeurd. Opgericht met hoog, ideaal doel door edöle burgers, die gouden droomen hadden omtrent de toekomst van hun stad, moest hot zjoh schikken naar de prozaïsche werkelijkheid, «die minder schitterend was. De .menschen bleken vooralsnog meer behoefte te hebben aan protmaken dan aan ontwikkeling van de nijverheid oï de bevordering van de wetenschap. In dat opzicht 'heeft do vorecniging, die het bu reau voor vrouwenarbeid, dat zijn vqf-en-twintig jarig bestaan vierde, oprichtte, meer voldoening van haar pogen. Dat bureau beantwoordt volkomen aan het gestelde doel' en noemt thans een belang rijke plaats in tusschon do vele instellingen, die beoogen, het verschil' tussohen mannen en vrouwen in bat maatschappelijk leven op te heffen. Er is dan ook opgewekt feest gevierd met'een tentoon stelling, ontvangsten, toespraken, de\ aanwezig heid" van autoritei ton., epz. Inderdaad is er dan ook Zeer veel werk gedaan in al' die jaren en ge makkelijk was het blijkbaar niet. De beste #namen zijn aan dien van heb bureau verbonden: Marie Jun it us, Suze Groshans, 'Anna Pollak, Marie Heynen. Aten mag hot haar, die zooveel1 - jaren achtereen -in aUfei traite zoo nuttig werk doen, wel gunnen, dat zij' eenmaal por kwarteeuw .in het Zonnetje worden gezet. f Zij zulten zeker geen tiende deal van den uitbun- digen lof verwerven, die b\j' voorbeeld Annie van Ees te wachten staat om van sportlui, die hooi hun leven lang jubileeren, maar te zwijgen. te zwaar belast is. Op de conferentie met hot Witte KruishesJuur,. Dokter enz., is geen nieuws meege deeld en spr.'had hei heter gevonden, als B. on W. de zaak nog één, desnoods twee jaar hadden uitge steld, daarmee was ze niet van de liaan. Spr. wil ech ter om dien slechten economischen ioes;and niet al les stopzeden, ofschoon de las.en van Warmnnhui- zen steeds zwaarder worden. Spr. wijst op een stij ging van Hoofdei ijken Omslag van f 500ü op 1 18000 met oen ontvangst aan landhuur van f 22000. Was uit laatste niet het geval, dan was Warmenhuizen een gemeente, die, wat zijn belastinig betreft, mee tuin de spits staut. Spr. herhaalt daaraan niet allusie willen afmeten en zal voor het voorstel van B. on W. stemmen, een zeer groot nut aKs do wijkverple ging voor Warmenhuizen geeft. Spr'. vraagt, wat heteekent tot wederopzegging» toe. Als nion eenmaal dn subsidie gooill, zal dit wel zoo moeten blijven. En hoe zal geregeld worden do hulp voor un- u.11 minvermogenden? Spr. wijst op do menschen dlo steeds zichzelf pogen ie helpen, an dere vragen direct hulp, muur apr. wil hier dosuoods ongevraagd hulp verleunen. De heer De Groot zegt, dat B. en W. tot wederop- zoggingis toe vooretellen om, al» do toestand' anders wordt, er bijv. voel minder patiënten komen, hot recht to hebben do subsidie to veranderen, f)o hulp- vorloenïng aan on- en minvermogenden willen 13. on W. zoo ruim mogelijk. D,e hoer Slot zegt, dat vorige jaar één. van do te genstemmers to zijn geweest, omdat hij toen niet het, nut van do aanstellingvan oen zuster had in gezien. Dit was misschien wel eon wat te egoïstisch standpunt geweest, zegt spr., maar alleen op grond van hot feii, dat Sohoorl en KnedUk zoo goed als nooit de hulp van do zustor inriepen, was spr. tegen hot verzoek geweest Warmenhuizou had toon do zuster zoo good als geheel voor zichzelf, Nu Schoorl on Koedijk echter naar allo waarschijnlijkheid zelf een zuster zullen aanstellen, zoudat ook Warmon hulzen daartoe zal mqoton overgaan, is spr. vun standpunt veranderd. Mode op grond van do T.B.O bestrijding acht. spr. de aanstelling van een zuster onontbeerlijk. Wat betreft du subsidie noemt spr, aan, dat deze in dun vervolge steeds zal moeten, wor den toegestaan. De hoor Hof zogt, nog altijd voorstander van oen vvilkvorploegster to zijn, dus voor 't voorstel vuu B. on W. zal stemmen. Spr, meende, in tegenstelling met den heer Slot, dat deze aubBldleverieening 11 lot bindend was on rnon'er. zoo noodig olk Jaar, woor van af kan. Do hoor Gutker sluit zich volkomen aan hij het betoog van don hoor Slot en zal ovoneons voor hot voorstel van B. on W. stommen. De heer Swan was oveneens van standpunt ver anderd, toon hij do noodzakelijkheid van oon wijk verpleging, vooral met het oog op de T.B.C.-bestriJ- ding. had ingezien. De heer Slot gelooft niet, in antwoord op hetgeen doo-r don heer Hof gezegd is, dat de gemeente cr een volgend' jaar zoo maar weer van af kon kornou. Het doet den voorzitter een hijzonder genoegen, dat de Raad zich zoo eenstemmig voor het voorstel van B. en W; uitspreekt. Spr. gaat dan nog eens de verschillende omstandigheden na, die aanleiding zijn geweest, dat B. en W. hun standpunt hebben gewij zigd. Dit. is vooral gekomon, zogt spr., na ecu verga dering met de afdeeling van het Witte Kruis", waar in boven alles als motief de T.B,C.-bestrijding werdi aangevoerd; Dat B.enW, de vorige maal minder sym patbiek tegenover een dergelijk voorstel haddon ge staan, had vooral zijn oorzaak gevonden in don slechten economischen toestand, die toen heerschte. B. en W. waren toen van meening dat liet onvoorwaardelijk een belastingverhooging tenge volge moest hebben gehad, vooral omdat, dien tijd ook de Openbare Lagere School en het Zusterhui» gebouwd zijn. In antwoord op hetgeen door dén heer Molenaar aan het adres van B. en W. is gezegd-, meent spr. te moeten opmerken, dat gezien de inkomstenbelas ting, die geraamd was op f 18000, nu is geworden f 16500. dat niet alleen de landhuur van de gemeente is verlaagd met f 6000, maar ook de landhuur van de Armbesturen zijn verlaagd, ieder met f 1000. Spr. zegt, dat Warmenhuizen geenszins aan de spits staat wat het belastingcijfer betreft, De gemeente heeft een landhuurontvangst van f 22000, waai-voor men dankbaar mag zijn, maar nu dat er is, mag men daarmee ook rekening houden, Spr. wijst verder nog op het feit, dat het Hoofdelijk Ümslagbedrag inder tijd is geweest f 35000 en meent te kunnen zeggen, dat de belasting in Warmenhuizen laag is. Verder gelooft ook spr., dat nu voortaan steeds die subsidie moet worden gegeven, omdat een plotseling inhouden de wijkverpleging in groote moei lijkheden zou brengen. Toch is het goed dat deze bepaling blijft bestaan. Tegenover minvermogende kraamvrouwen wil spr. een zoo ruim mogelijk stand punt innemen. Do beer Swan wijst er nog op, dat door de posi tieve uitdrukking .onvermogende kraamvrouwen" zullen geholpen worden, het misschien wel eens zal voorkomen, dat er teveel op de gemeente wordt ge parasiteerd. Voorzitter zal in de nog nader vast te stellen re dactie hiermee rekening houden. Hierna wordt de begrooting koedgekeurd in ont vangst en uitgaaf op een bedrag van f 104.473.13 voor den gewonen Dienst en f 12413.07 voor den kapitaals- dienst. De inkomstenbelasting bedraagi f 16500. De post onvoorziene uitgaven, die f 3326.84 was, wordt nu door het afvoeren der beide posten voor onder wijsbijdragen en het aanbrengen van den post f 750 voor wijkverpleging, f 3776.84. De begrooting voor de gasfabriek sluit in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 68.668.55, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 661.52. terwijl de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur in ont vangst en uitgaaf op een bedrag van f 13250 sluit, waarin een gemeentesubsidie van f 3500. Hoe zit dat? Naar aanleiding van de laatste rekening van het Burgerlijk Armbestuur merkt de heer Slot op, dat er in de begrootingscommissie verschil van meening bestond omtrent den beginpost van f 2880, die er als kasgeld opstond. Spr. vraagt of dat nu werkelijk kasgeld is. of dat het een schuld is. 'De heer Swan licht, toe, dat hij indertijd den post als „opgenomen geld" had geboekt, doch dat op voorstel van den raad het ioen in kasgeld veranderd is. Het is echter, zegt spr., oen vorkeerde boeking, want het is werkelijk een schuld. Voorzitter zet dan uiteen, hoe die schuld is ont-. staan. Spr. zegt, dat het Burgerlijk Armbestuur voor heen geen subsidie kreeg. Toeh is er een tijd ge komen, dat er een schuld was, en toen heeft de ge- meento subsidie gegeven met de bedoeling dat jaar lijks van dien schuld een zeker bedrag zou kunnen worden afgeschreven. Had do gemeente die schuld di rect willen wegwerken, dan had de subsidie voor één of 2 jaren aanmerkelijk moeten worden verhoogd Do heer Molenaar zegt, dat als men de rekening oppervlakkig bekijkt, men denkt dat er een bezit, is van f 2880.want nu is er nog een tekort van onge veer f2000, dus dat beloopt samen ongeveer f5000. Voorzitter beaamt dit. Daarna zegt de heer Slot nog eenige bedenkingen te hebben tegen de subsidie van f.3500 die de ge- moente aan het Burgerlijk Armbestuur toekent. Spr. zegt geen critiek te willen uitoefenen op het beheer van het Burgerl. Armbestuur, doch het was spr. opge vallen, dat er verschillende posten op do rekening voorkwamen, die ongemotiveerd waren. De hoofdzaak is, waar de grens ia tusschen arbeider en niet-arbei- ders. Spr. noemt als voorbeeld hoe gegoede arbeiders met een inkomen van f3000 f4000 por jaar, soms met een bedrag van f400 tot f700 op do armenlijst voorbomen. Spr. meent goedto doen dit in het openbaar te zoggen en langs dozen weg een beroep to doen op do menschen om niet langer op de ge-

Schager Courant | 1926 | | pagina 9