Rommelkruid. Denkt om Uw gezondheid. Ware Woorden. Even Lachen. De Wereld der Vrouw Voor de Keuken. d a t zij gedurende 200 achtereenvolgende dagen el- ken dag 1 ei legde? dat het vorige record gehouden werd door een Australische kip, die 347 eieren geduernde 1924 pro duceerde? dat dezer dagen een kip te Oudesluis een ei van 115 gram legde; dat dezelfde kip den dag daarop weer een nor maal ei heeft gelegd? dat onlangs een nieuw diepte-record van den Indischen Oceaan werd vastgesteld door het Japan- sche controlevaartuig Manschu Maru? dat tusschen do Bonin eilanden en Izu namelijk een diepte werd gepeild van ca. 10.300 meter? dat Jachie Coogan, de voormalige partner van Charlie Chaplin, meer bekend onder den naam van het „jochie", nu 12 jaar is en leerling van een mi litaire school? dat dit jongmensch de laatste drie jaar een in komen heeft gehad van f 7000 tot f 12000 per week? d a t hU, wanneer hij meerderjarig wordt, meer dan f2tf millioon zal bezitten? dat zijn vader als zijn manageroptreedt en een salaris ontvangt uit do inkomsten van zijn zoon? dat dezer dagen hij een hevigen storm op de Noord zee, de trawler Silurian (uit Grimsby) het te kwaad kreeg en er een man overboord aloeg? dat echter, voordat nog eenige maatregel had ge nomen kunnen worden, om den man te redden, een andere golf hem weer op het dek terugwierp? ONDUR VRIENDINNEN. Maakt Ary nog al wat werk van je? Nog niet heelemaal, maar wij vorderen stap voor stap. - Hoe bedoel Je? Wel, toen hij den eersten keer kwam, zat hij den heelen avond met een prentbriefkaartenalbum van mijn zusje op zijn knieën. Zoo? Den volgenden keer had hij den hond. Nu, en? Gisteravond nam hij mijn kleine broertje op zijn knie, dus nu zal het spoedig mijn beurt zijn. BEZINT, EER GIJ BEGINT. Mijn besliste meeniging is, dat verwaandheid, stom miteit en achterlijkheid evenzoo goed erfelijke eigen schappen zijn als intellegentie en dat Nou, dat is ook een mooie manier om over je ouders te spreken! Koffie. Ongetwijfeld voelt de lezeres, dat over dit vrijwel nationaal geworden ^plengoffer" alles reeds gezegd is, wat er over te zeggen valt. Er bestaat een oud gezegde: „Als ge over iets niets goeds weet te zeg gen, zeg dan in het geheel niefe." Als ik het nu over mijn ouden vriend spreek, zal ik slechts zijn deugden opsommen* Wie heeft er geen baat gevonden hij heftige hoofd pijnen, in de amberkleurige kop speciaal hij lange reizen? Vraagt het den soldaat, die een inspannende marsch maakt, of na een inspannenden strijd; vraagt het den arbeider in het veld; vraagt het den man die een excursie maakt, dengene, die zijn vacantie doorbrengt in een kampeertent, of koffie niet een echte zegen is. Bijna iedereen weet, dat kaffeïne de alkalóide van koffie is een hart en zenuwen stimulans met een onloochenbare werking .He dokter schrijft in volle vertrouwenkaffefne voor bij zenuwstoringen, om de deprimeerende werking van sterkere pijnstillende middelen op te heffen; er is geen betrouwbaarder middel. Menschen met hoogen bloedruk, door andere oor zaken ontstaan, moeten altijd1 den raad van een dokter inwinnen; in zulke gevallen kan koffie wel verboden worden; doch, dat koffie hoogen bloeddruk veroorzaakt, kan ik niet gelooven; al® het zoo was dan zou het eenvoudigste.middel zijn om dit op te heffen ophouden met koffiedrinken. Ik gèloof niet, dat er „verslaafdheid" aan koffie bestaat, even min als er verslaafdheid bestaat aan melk, of aan vleesch of brood Koffie alleen bij het ontbijt h#een goede regel voor de gebruikers ervan. Een kop is voldoende voor vol wassenen. Kinderen hebben geen stimuleerende middelen noodig" Zachte, niet te sterke, zwarte koffie is gemakkelijker te verwerken voor den maag, dan wanneer zij met melk en suiker gedronken wórdt. De moeder der. zotheid is ijdelheid. Lach niet over zonderlinge beden, die op kinderlip pen rijzen kunnen. De wondere beden, de grappige vraag is de afspiegeling wellicht van de ernstige of teere kwestie, waarmee 't kleine wijsgeerige zieltje zich op zijn manier tobbend misschien al da gen lang bezig hield. Wantrouwen is wel een stevige wapenrusting, maar meestal heeft men er meer hinder van dan van de wapenen der tegenpartij. Indien een vriendelijk woord van onze lippen goed doet, troost brengt, kracht geeft, waarom spreken wij het dan niet uit. Vriendelijkheid is opbouwend e: werkt bezielend. Een mensch, die van niemand iets goeds onder vonden heeft, heeft ook aan niemand iets goeds ver diend. Cijfers zijn in zaken de welsprekendste redenaars. De liefde doet meer dan de plicht gebiedt, zij offert zich op en haar wachtwoord is niet „aan ieder het zijne", maar „aan ieder het mijne*. HIJ WIST ER ALLES VAN. Gelukkige jongeman, tot broeder van zijn uitver korene: Toen ik haar vroeg legde zij haar hoofdje te gen mijn schouder en snikte als een kind. Dan sloeg ze eindelijk haar armen om mijn hals en Ja, zei de broer, ik weet er alles van. Ze heeft het met mij gerepeteerd HATELIJK. Mevr. Snlbbels: Wat heb JIJ nu ooit van Je 1 gedaan, om een ander te redden van lijden en driet? Meneer Snibbels: Ik heb Jou getrouwd, nietwaï SNUGGER. Pas getrouwd vrouwtje (met het kookboek hand): Lieve hemeltje, Herman, de pudding bi aan en hij moet nog een kwartier koken gaar is! Al« iet* toom den san. In nam' Jans noen rOOftelle: b levei HAUTGOÜT. Colina, do Belgische Tartarin van Tarascon, met zijn gastheor op de patrijzenjacht. Een v] patrijzen vliegt plotseling voor hun voeten op; Ci echter blijft kalm toezien en houdt zijn geweer beneden gericht. „Waarom schiet Je niet?" riep gastheer uit. „De laatste vogel vloog toch zoo lj zaam mogelijk!" „Juist daarom liet ik het", zei Colina, „want ik dacht hom er sterk van, niet heelemaal vorscl zijn". ONGELIJK VERDEELD. De aarsche goederen zijn wel ongelijk verde Daar wandelde nu een knap jong meisje, met nieuw japonnetje aan, dat als garneering van vo een lange rij knoopen had, van het puntje van h halsje tot aan don zoom van haar japon. Twoe zt vers keken haar aandachtig na. Zag je dat? vroeg de een. Allemaal knoopen! Ei moet mijn broek ophouden met een touwtjet Inderdaad, het leven is hard. WAT VADER ZEOT. Onderwijzer op school: „Jantje, hoe heet je n der?" Jantje: „Moeder, meester". Onderwijzer „Ja maar, wat zegt je vader altijd gen je moeder?" „Jantje: „Moet je weer geld hebben?" PARIJSCHE MODE. Een rijk elf eet. Dit prachtig namiddag- of avondtoilet ia «pedaal gecreërd om gemaakt te worden van satijn, dat links ook gedragen kan worden. Zwart is de beste kleur, die men ervoor kiezen kan, daar het dan dubbel zoo rijk schijnt te zijrw Het toilet zelf wordt gemaakt van den glanzen- den kant van het satijn en wordt gezet in een soort jukje, dat van den doffen kant der stof vervaardigd wordt. Aan de voorzijde hangt van dit jukje een smalle strook van den doffen kant naar beneden, dat van harmonika plooien voorzien is. Deze strook reikt tot aan den zoom van den, rok waar het afge werkt wordt door twee kleine inlegsels van den glanzenden kant van het satijn. Het rijtje kleine knoopjes in het midden van het jukje en die aan de manchetten, zijn gemaakt van kleine stalen knoopjes, welke met glanzend satijn overtrokken worden. knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46, 48, onder opgave van No. 1193. Kosten 85 cent., MOEDERS EN RAAR KINDEREN. Meubels sparen. Een Moeder zegt: „Ik neem oogenblikkelijk een beetje olie naai machine-olie, olijf- of zelfs slaolie is goedi wan neer ik een nieuwe kras in de meubelen ontdek en wrijf- die olie, in de „gewonde" plek. Er is geen enkel midel om de kras weg te krijgen, dan het meu belstuk naar den schrijnwerker sturen en geheel op nieuw laten politoeren, maar, met olie ingewreven zal de kras tenminste niet meer schade doen, zelfs niet, al ie het mahoniehout Kinderen zijn voorzichtiger voor meubels, die er netjes uitzien, dan voor „dat oude ding" waar al kraasen op zitten." Lekkernijen. Met het oog op de komende feestdagen behoopt de bereiding van lekkernijen tot éné der gewichtigste zaken, waarmee de huisvrouw zich op het oogenblik bezighouden, teneinde den hulsel ijken kring te kun nen verrassen. CHO COLADERINGEN. Van een pond meel, 1/4 pond suiker, 1/4 pond' boter, twee eierdooiers, wat fijngemalen kaneel, en fijngewreven citroenschil maakt men een .deeg, dat men ter dikte van een hand! uitrolt. Hieruit vormt men dan gladde en in elkaar gevlochten ringen, die men op een met meel bestrooide plaat lichtgeel hakt. 25e worden daarna in een chocoladepapje gedompeld, waarvoor men 125 gram chocolade met dezelfde hoeveelheid suiker, een stukje vanille genomen heeft en dat men zoolang op het vuur zet tot men draden kan trekken. Nu roert men het mengsel nog zoo lang, terwijl met de pan van het vuur genomen heeft, totdat er zich bovenop een fluus vormt. Daarna dompelt men de ringen er in, welke men nogmaals een oogenblik in den oven zei BQOMLETTERTJES. Een pond meel, een pond suiker, een half pond boter, drie eieren, twee gram kaneel, wat fijngesneden citroenschil en twee gram fijn zout vormen de bestanddeelen van bovenge noemde lekkernij. De boter wordt met het meel en de andere bestanddeelen, uitgezonderd het zout, tot een deeg gekneed, hetwélk men een nacht over laat staan. Den volgenden morgen mengt men het zout er doorheen, rolt het deeg dun uit, vormt naar ver kiezen allerlei figuren, die men bij een matige over- hitte lichtbruin hakt. WITTE PEPERKOEKEN. Acht eieren worden goed opgeklopt, met een pond suiker, 70 gram ge suikerde fijngesneden sinaasappelenschillen en de zelfde hoeveelheid citroenschil, 8 gram kaneel, gram kruidnagelen, 2 gram kardamom, goed door één gemengd, alyorens men er een pond fijn meel en 15 gram, in wat melk opgeloste potasch, aan toe voegt. Ten 'laatste worden een pond' gehakte in den oven geroosterde zoete amandelen er eveneens bijge daan. Op ouwels zoo groot, als een speelkaart strijkt men het deeg uit, welke men in een niet te sterk verhitte oven en op een plaat gaar laat bakken. CHOCOLADE' MAKRONEN MET AMANDEL- |STO'MJE8. Een half pond' ongepelde amandelen worden met een doek gewreven, zoodat de schille tjes loslaten, die dan verwijderd kunnen worden, waarna de amandelen gehakt worden. 200 gram suiker, de gehakte amandelen en één tot twee eet lepels waten, roert men op het vuur, zoodat de sul ker zich om de amandelen vormt. Wlanneer de mas- sa afgekoeld' is,x wordt ze vermengd/ met 1/4 pond chocolad'epoeder en drie tot sneeuw opgeklopte ei' witten. Op een met spekzwoord ingewreven plaat zet men kleine hoopjes van het mengsel, welke men d*«gna in een zacht verhitten oven laat bakken. KANCEL-KRAKELINGEN. Een half pond sui ker wordt met drie eieren, een koffielepeltje kaneel, de schil van een halve citroen, 125 gram fijngehakte amandelen en 125 gram meel tot een vloeiend deeg gekneed, waarvan men de krakelingen maakt. Nadat men4' ze njet water besprenkeld en met grof ge hakte amandelen, suiker en kaneel bestrooid heeft, worden ze hij matige ovonhitte gebakken. BUTKERNOTEN. Van. een pond meel, vier eieren, welke goed zijn opgeklopt, een pond sui ker en wat fijngestampte kardamom maakt men een deeg, waaruit men kogels ter grootte van een noot vormt, die men op een met meel bestrooide plaat bakt. 749. 153 ER WAS GEEN MALTA. Tijdens de regeering van sultan Abd-el-Hamid beurde het eens, dat er een oorlogsschip naar Mi moest worden gezonden, om een lid van het Brits koninklijke huis te begroeten, ,dio daar op bez was. Een gunsteling van het hof werd met die i ding belast. Hij slaagde er in, zijn schip zonder gelukken uit den Gouden Hoorn te krijgen en daa bracht hij daar hij de Europeesche kaarten vertrouwde verscheidene dagen door tusschen eilanden van de Egeïsche zee met het zoeken n een eiland, dat Malta heette. Hij kon daarin ecl niet slagen en keerde naar Stamboul terug met lakonische bericht: Malta yok, (Er is geen Malta.)) In plaats van vertoornd te zijn op zijn onwel den vertrouweling, lachte de sultan om zijn on schaamdheid en zeide: - Nu begrijp ik, waarom do EngelaoKett Cy^ willen hebbep. Natuurlijk wilden zij dat hebben d Malta er niet meer is. Malta yok. ALLERLEI HANEN. Als men van hanen hoort spreken, denkt men den regel het eerst aan de mannetjes der kippen hennen. Ten platten lande noemt men ze „kiep hoanen". Andere hanen zijn o.a. pauw- en kalko Sche hanen. De strandvogel, die tot de moerasvog of steltloopers behoort, wordt ook kemphaan noemd. De haan is over het algemeen grooter, frai en fierder dan de hen. Wat kan hij parmantig, d stuwd door zijn hennen, over het boerenerf stapp De haan was reeds in overouden tijd het symb ej van de waakzaa^nheid en den strijdlust. De Griel Is wijdden hem aan Ares, de Romeinen aan Mars, oorlogsgoden. Bovendien werd hij aan Apollo ie zonnegod en aan Minerva als zinnebeeld der ws zaamheid geheiligd. Na herstel van een ziekte of den de Grieken, uit dankbaarheid daarvoor, een li aan Esculapius, den god der geneeskunde. Hetze! deden de latere Israëlieten op den avond vóór i grooten verzoendag aan Jehova. Volgens de Mohi medaansche sage kraait eiken morgen in het Pi dijs een zeer groote haan een heerlijken lofz» Allah ter eere. Het aardsche hanengekraai is er weerklank van. Is evenwel de dag des oordeels gebroken, dan zal het gekraai verstommen! De haan is ook het zinnebeeld van Gallië of Frai rijk, omdat de woorden Galliër en haan in het La! beide gallus zijn. Bij het ontstaan der revolutie 1789 schafte men de leliën, het wapen der Bourbo in Frankrijk af en stelde daarvoor den haan in plaats. Napoleon I evenwel verving dien, toen keizer werd, door den arend. Bij het herstel Bourbons (1814) voerde men de leliën wéér in, dl 1830, door het uitbarsten der Juli-revolutie, voor haan moesten wijken. Bij de voorbereiding tot keizerschap herstelde Napoleon III den adelaar. Reeds de oude Romeinen en Grieken misbruik van de sporen der hanen door de invo< der schandelijk wreede hanengevechten. Zij w< er zeer spoedig populair en bloven dat vele eei achtereen. Ook de Engelschen hieTden do gevechten, verbonden met de voor hon onmi) weddenschappen, heel lang in hooge eer .In rige eeuw werden ze daar evenwel verboden, ij] hebben ze er later nog, zij het dan ook clandel vaak plaats gehad. In Spanje, Porzië, China, op eilanden in den Indischen Archipel en bij de India" in Amerika staan die gevechten nog altijd op repertoire bij de volksvermaken! In de hèraldiek heet een kraaiende haan tant" en één met opgeheven poot „hardi". Ia beroemde volksepos „Reinaart de Vos" heeft de ba Chantecleer als naam. Hanen hebben wel eens de gewoonte, de ei® hunner hennen stuk te trappen, ook op te eten. dat geval handelt men het best, zoo'n j.kvoa hoan" to slachten. Als wat ik laatst nog b!J^° do een hen zoo iets doet, stompt men den sna wat af; helpt dat niet, dan verkoopt men de om geslacht to worden, óf wel, men slacht haar eigen consumptie. bl

Schager Courant | 1926 | | pagina 20