Radioprogramma Tweede Kamer, Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. HET SPOORWEGONGELUK BIJ DE HAARLEM MERVAART TE LEIDEN. Het Volk meldt, met betrekking tot de ontsporing van den goederentrein bij Warmond, dat de rails ter plaatse reeds waren los geschroefd toen de per sonentrein des middags 2.9, dus 6 minuten vóór het vertrek van den goederentrein, Leidon had verlaten. En niet alleen de personentrein van 2.9 heeft daar over de gedemonteerde rails gereden, maar alle trei nen, die na 10 uur 's morgens daar zijn gepasseerd, w.o. ook de sneltrein. De rails waren toen niet minder gedemonteerd dan 's middags. Het Utrechtsch Dagblad had de opmerking verno men, dat vroegerwerkzaamheden als vernieuwing van een wissel uitsluitend 's nachts geschiedden, maar dat dit tegenwoordig overdag gebeurt, omdat de Spoorwegen daarmede willen uitzuinigen op de uit gaven. Het blad is daarop met deze Opmerking naar ir. Maas Geesteranus, den chef van Weg en Werken "egaan, die toegaf, dat deze werkzaamheden vroeger s nachts gebeurden; de verandering is evenwel ge schied na bezwaren, ingebracht van werknemerszijde. Daardoor is het voorschrift ontstaan (hetwelk men achtte in het' belang van het personeel) dat zij, die nachtwerk moeten verrichten, daags te voren om twaalf uur op rust behooren te worden gezonden en daags na hot nachtwerk over tien uur rust moeten kunnen beschikken. Daardoor was men het perso neel geruimen tijd kwijt en werd het voor de Spoor wegen een kostbare geschiedenis. Het baanpersoneel is er volstrekt niet op gebrand om nachtwerk te verrichten; men doet het werk veel liever overdag. Nu is er een zeker deel van het vernieuwingswork, dat alleen bij nacht kan geschieden, omdat de trei nenloop het eenvoudig niet toelaat, dit werk over dag to verrichten; voor dien arbeid wordt nog altoos de nacht gebruikt. Maar v. vernieuwingswerkzaam heden. die wèl gedurende den treinenloop kunnen worden uitgevoerd, blijft de dag aangewezen. Er was geen enkel motief om dezen wissel bij Leiden ge durende den nacht te laten leggen. Men vernieuwt dergelijke wissels en sporen het gansche land door overdag cn het werk loopt uitstekend. Als men deze vernieuwingswerken eens allemaal noodig of niet noodig bij nacht liet uitvoeren, zou men der di rectie van de Spoorwegen natuurlijk verwijten: „Dollemanswerk, wat kan er op dit punt door de Spoor een massa bezuinigd worden, men laat maar bij nacht werken alsof het geen geld kost, zelfs in volstrekt onnoodige gevallen". Gistermorgen is in de eerste klasse wachtkamer van het station te Leiden het onderzoek begonnen naar de oorzaken van het spoorwegongeluk bij de Haarlemmervaart te Leiden. Bij dit onderzoek wa ren tegenwoordig de heeren ir. E. C. W. van Dijk, chef van exploitatie, ir. H. P. Maas Geesteranus, chef van Weg en Werken, ir H. E. Hoekstra, chef van tractie. Van de zijde der regeering waren tegenwoor dig ir. Stieltjes en ir. Lohman. Gehoord worden o.m. de machinist van den verongelukten trein, do heer Wouda, uit Haarlem, en de hoofdconducteur van de zen trein en de machinist on de hoofdconducteur van den daaraan voorafgaanden trein, benovens de heer Van Schaufele uit Den Haag, die met het toezicht van het werk was belast. Wij hadden gelegenheid met laatstgenoemde een langdurig onderhoud te heb ben en vroegen hem, die meer dan 20 jaar dergelijke werken voor de spoorwegmaatschappij heeft uitge voerd, of hij thans in staat was, een oorzaak van het ongeluk op té geven. De heer Van Schaufele kon dit nog niet doen, doch legde er den nadruk op, dat hij juist dezelfde werkwijze had govolgd, als tot he den gebruikelijk was. Het feit, dat er slechts één bout in de laschplaten was, is ook bij dergelijke werken geheel normaal. Vroeger had men bij de spoorwegen laschplaten met zes bouten, doch daarvan is men teruggekomen en thans worden er laschplaten met vier bouten gebruikt. Hiervan doet echter slechts één dienst, daar de plaat de rails klemt, en één bout het verband kan onderhouden. De andere dienen slechts als reserve,mocht er één bout losbreken. Voordat het personeel ging schaften, was de rail nog met twee bouten vastgemaakt, daarna, even voor de verwisseling van de rails werd het verhand door één bout onderhouden, doch sindsdien is gere geld toezicht op do mannen uitgeoefend. Ook waren noch deze bouten, noch een der laschplaten, na het ongeluk gebroken. N. R. Ct. ANNA PAULOWNA. In het gezin van J. P. de Goede alhier, is een geval van diphtheritus en in het gezin van W. Wigbout, alhier, oen geval Van roodvonk gieoomstar teerd. ANNA PAULOWNA. Politie. Verloren: een bruine wollen hand schoen, oen vulpen en oen kist autogweodsohappea. Gevonden: een geldstuk cn oen bruin lederen par- te monnaie, inhoudende oenig geld. ZIJP E. Bij beschikking van Ged. Staten van NoordhoE land is aan A. Noorman, dienstplichtige van de liohting 1927, voorgoed vrijstelling van den dienst plicht wegens broeaerdienst verleend. VAN EWIJCKSLUm Nadat op Zaterdag 20 de©er door de Gymnastiek- vereeniging D.O.K.ÏLV. in de mal van „Het Wie- ringer Veerhuis" een uitvoering! was gegeven voor donateurs en léden, word deze Zondagavond jï. met «enigszins gewijzigd programma, opnieuw, dooh. thans in het openbaar herhaald. Waar wij de eer ste maal sleóhta het laatste gedeelte der oefeningen hadden mogen meemaken, zvjn wij thans de eerste nummers gaan zien. Wel' hebben wij doocr de pro gram ma-wy' ziging iets gemist, doch in het alge meen is het ons thans toch wel' mogelijk ons oordeel weer te geven. En het doet oens genoegen, dat ook ditmaal dat oordeel weer gunstig kan zijn. Er is, als geheel genomen, zeer gioed, m velerlei opzicht zelfs kranig werk geleverd. Wij treden ditmaal niet ia bijzonderheden, doch eindigen met de verzeke ring: D.O.K.E.V. heeft er slag van haar naam hoog te houden. Bat haar dit nog lang moge gelukken! WINKEL. Tot hooistekers voor de Weere zijhi benoemd de heeren G. Stutf en Wi. Smit Jz. aldaar. OUDE NIEDORP. In plaats van do heeren M. H. Wbutmatü en F. Woutman, riilni bü die Ned. Herv. Kerk alhier be- tooemd tott kerkvoogd de heer Jb. Bood, tot diaken de heer J. J. A. Balk, tot ouderling de heer J. v. i&. Molen en tot notabelen de hoeren A. Mh'ts eml II. B. Helleman. OUDE NIEDORP. De lotelingen M. J. van Baar, N. O. Hollander en H. Waiboer, zijn voor den dienstplicht lichting 1927 toegewezen aan het 21e lieg. Infanterie, gar nizoen Amersfoort. DE MOTIES-BULTEN EN SURING WORDEN NIET UITGEVOERD. Het Ned. Correspondentiebureau meldt, dat het van de meest bevoegde zijde vernomen lieert, dat de regeering geen uitvoering zou kunnen geven aan de bedde door de Tweede Kamer aangenomen mo ties tot salarisveo-liooging en onverwijlde invoering fan het zevende leerjaar. DIERENMISHANDELING BU ST. NI CO LAAS- FEESTEN. Een der burgemeesters in Friesland heeft de aan dacht van dan Commissaris dar Koningin er op gevestigd, dat in vele plaatsen in Friesland het ge bruik is, bij de wedstrijden speciaal op St Nioolaas avonden, dooh ook wei bij! sohukj aspartijen, levende dieren als prijs te stellen. Deze dieren (eenden, ganzen, konijnen, eto.) zyh 'a avonds in da oafér'a en andere voor het publiek toegankelijke plaatsen aanwezig en het is meermalen ergerlijk, hoe daar mede gehandeld wordt dronken voeren op onmensolieiijke wijze in het publiek dooden, enz. De Commissaris der Koningin heeft de burge meesters verzocht, zooveel mogelijk - tegen het ge schetste euvel op te treden. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Bij den onbewaakten overweg tusschen de haito Heüigerlee en het station Scneemda is.de trein van balt'vier uit Winschoten op een auto gereden. Do inzittenden, het echtpaar J. Koeter uit wagen borg cn de chauffeur Stand uit Veandam, zijn ge wond, mevrouw Koeter zeer ernstig. Allen zijn in het ziekenhuis opgenomen. EEN BEVREDIGINGS COMMISSIE IN ZAKE DE RADIO-UITZENDINGEN. Het Hoofdbestuur van het Alg- Ned. Verbond heeft een commissie in het leven geroepen, welke tot taak_ heeft door overleg met de daarvoor in aanmerking komende vereenigïngen en instellin- rte trachten een oplossing te vinden, waardoor verdeeldheid voorkomen wordt, die het gevolg zou zijn van de regeling, voorgesteld in het Rap port van de Regeeringsoommissie voor den Natio- nallen DraadLoozen Omroep en waardoor zoo alge? meen mogelijke bevrediging wordt gewekt en tevens wordt bewerkt, dat de Nederlandse!ie Radio-omroep dienstbaar worde gemaakt de wensohen der land- en stamganooten in de omliggende landen. DE MAASDAM IN BRAND, Het MD.-buroau meldt uit Londen ddL 30 Nov.: -Het Nederlandsche stoomschip „Maasdam" staat volgens een officieel telegram nabij BiBraltar in brand. Het stoomschip behoort aan de Holland-Amerike Lijn te Rotterdam, Het meet 8812 ton bruto, 54X8 ton nteto on werd in 1921 gebouwd.) Later seinde de kapirein van de Maasdam draad loos, dat er voldoende assistentie in de nabijheid was. Het stoomschip Beemsterdijk van dezelfde reederij en het Ameri'kaanache stoomschip West Ivis stoom den, volgens een iets vroeger ontvangen mededeeliing ter assistentie naar het in nood verkeerend schip. BELGIS GAAT ZICH MARITIEM TOERU8TEN. Het lid detr Tweede Kamer de heer Staalman, heeft den minister van Buitenlandsche Zaken de volgende vraag gesteld: Kan de minister iets mededeelen omtrent de al of niet juistheid van persberichten dat België na het sluiten van het kortelings door de Tweede Kamer der Staten-Generaal goedgekeurde tractaat met Neder land zich maritiem gaat toerusten, en dat de plan nen hiertoe voor den bouw van b re ede monitors met zeer zware kanonnen reeds in 1924 gemaakt zouden zijn? DE VEREENVOUDIGDE SPELLING. De „Lirnb. Koerier" zegt van betrouwbare zijde te vernemen: „Prof. Kollewijn en zijn volgelingen, die jaren lang geijverd hebben voor een vereenvoudigde spelling der Nederlandsche taal, zullen hun actie spoedig be kroond zien. De minister van Onderwijs schijnt thans besloten' te hebben, een voorstel te doen om de ver eenvoudigde spelling wettelijk in te voeren bü het onderwijs evenwel niet geheel het systeem-Kolle- wijn, doch een, waarbij de uitging „lijk" in plaats van het Kollewijnse „lik" (aldus: gevaarlijk, in plaats van .gevaarlik") behouden blijft. „Vervallen zullen echter de dubbele klinkers zoo dat wij schrijven zullen, Jopen" in plaats van loopen. „wenen" in plaats van weenen. „Ook de ch van de sch (gebruikt als s) zal verdwij nen. zoodat wij' in de toekomst schrijven zullen: „uit „vissen" gaan, terwijl tevens de verbuigings-n's even eens tot het verleden zullen behooren, en de kinde ren dus schrijven zullen „van DE man". ..Minister Waszink wil laten schrijven, zooals de woorden worden uitgesproken, zoodat de „ch" als g- klank ook als ,g" geschreven wordt. Onnoodige t's verdwijnen eveneens, zoadat het woord „wordt" spoedig „oud-Nederlands" zal zijn.' DE BURGEMEESTER VAN GOOR EN DE REL- LETJES TE ASSEN. Op de vragen van het lid der Eerste Kamer den heer De Savornin Lohman betreffende een door den burgemeester van Goor op 6 Nov. 1926 te Borne uit gesproken redevoering, antwoordde de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw: Reeds in „Het Haagsche Volk" van 20 Nov. j.1. heeft de heer Van der Sluis een rectificatie van dit verslag doen opnemen, waarin met name wordt weersproken, dat zou zijn gebezigd de uitdrukking: „Ook de relletjes in Assen zijn mede ons werk". Desgevraagd heeft de heer Van dor Sluis dit nader •xan don minister schriftelijk bevestigd, on hij heeft voorts er op gewezen, dat de verslaggever van het „Nieuws- en Advertentieblad" ook overigens zijn gedachtengang onjuist heeft weergegeven. Dit blijkt ook hieruit, dat hij ongeveer te gelijkertijd in het weekblad „Palvu" van 11 Nov. j.1. zijn zienswijze over de relletjes te Assen heeft uiteengezet, en daarin deze met nadruk heeft afgekeurd, omdat het verwekken daarvan niet behoort tot de strijdwijze van de S.D.A.P. „Geen onzer" aldus het bewuste artikel „zal ooit de soldaten aanzetten tot verzet- Wij vinden dat zelfs een onverantwoordelijke methode". Intussohen had het gebeurde demi minister reeds vóórdat de vragen te zijner kennis kwainen, aanlei ding gegeven, in een onderhoud den heer Van der Sluis er aan te herinneren, dat een burgemeester, ook buiten functie, verstandig handelt door zich te onthouden van uitingen, die twijfel kunnen doen rijzen aan rijn eerbied voor de gestelde machten en dus aan zijn vasten wil ,om, des noodig, met behulp van die machten, het gezag te handhaven. De heer Van der Sluis toonde zich ontvankelijk er kentelijk voor den gegeven wenk. Verwacht mag dus worden, dat hij in het vervolg 'dezen zal Be hartigen. Mochten zich onverhoopt feiten voordoen, die de vrees wettigen, dat bij een burgemeester het niet veilig is, dan zal de minister niet aarze- •achtig in te grijpen. GEMEENTE ANNA PAULOWNA, Ondertrouwd en getrouwd geene. Geboren: Gornelïs, zoon van O. Kuiper etni van D. Smit. Hendrikus - Anthonius, zoon van G. van den Berg en van J. M. van der Reep. Overlieden: Paulua Maars, oud 56 jaar, echtgenoot van Jantje Koe. De Staatsbegrooting voor 1927, De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, de heer Slotemaker de Bruine, zet zijn afgebroken rede van de vorige week Vrijdag voort. Het gaat bij deze beschouwingen, zegt spr., om den mensch in den arbeider, om den mensch tot zijn recht te doen komen; aan den anderen kant gaat het om het organi-eiren. Dat alles is spr. sympathiek. Maar hij vraigt zich af in hoever wij zijn gevorderd in het verwezenlijken daarvan. De minister spreekt het tegen, van een liberale ge dachte te zijn uitgegaan. Ook moet spr. afwijzen, dat hij een sociaal bezwaar zou hebben aangevoerd. We behoeven alleen den economischen kant te be zien en dan, zegt spr., dat binding van loon, binding van prijzen beteekent. Spr. wil alles doen om het sociaal karakter te sterken en merkt op, dat dit reeds zal geschieden door erkenning van het instituut in de Ziektewet Doch wij kunnen niet alles tegelijk doen, zegt spr„ en op de vraag van den heer Stenhuis of spr. van plan i9 de gansche Arbeidswet in te voeren, kan hij dus niet antwoorden. Spr. komt nu tot de winkels, de combinatie van winkelsluitingswet en het arbeidstijdenbesluit De ge meentelijke verordeningen omtrent de winkelsluiting zijn niet uniform, Spr. gelooft, dat hij goed deed den Middenstandsraad te hooren en wil gaarne den Hoo- gen Raad van Arbeid opnieuw in de gelegenheid stellen, zijn oordeel te doen kennen. Dan zullen ook de personeelsorganisaties hun invloed kunnen uit oefenen. Een wetsontwerp, waarbij de arbeid van het ver plegend personeel wordt geregeld, zal binnenkort worden ingediend. Wat betreft don toestand in den landbouw, zegt de minister vooreerst do, bescherming van vrou wen- en kinderarbeid ter band te zullen blijven ne men, zooals deze weg ook tot nog toe in de industrie is gevolgd. Mej. Groeneweg vreesde, dat de vrouw zou worden weg beschermd. De uitkomsten van de beroepstelling toonen evenwel aan, dat dit niet het geval ia De vraag om ook volwassen mannen in de rege ling op te nemen, moet spr. eerst bestudeeren, doch de zaak wordt niet verwaarloosd. Verder zegt spr. sympathiek te staan tegenover de internationale regeling van den arbeid, hetgeen niet beteekent, dat men het op aie punten eens ia Ver schillende moeilijkheden als de kwestie van het spoorwegbedrijf en de regeling waarbij voor elke ar- beidsverlenging de toestemming van de arbeidsor ganisaties vereischt wordt, dienen nog opgelost te worden, in België verklaarde de minister, dat de ar beiders daar in elk opzicht meewerken. Tevens heeft de koning daar het recht, de geheele wet te schor sen, o.a. indien het noodig wordt, den invoer van grondstoffen en voedingsmiddelen te verzekeren. Tenslotte hoopte de minister nog veel op het ge bied van den Arbeid te kunnen doen. Bij de replieken pleitte de heer Stenhuis (s.d.) nog maals voor de algemeene invoering van den 8-uren- dag doch diendo hieromtrent geen motie in, waarover de minister zich zeer verheugd toonde. De heer Schaper (s.d.) verklaarde bitter weinig hoop inzake het beleid van den minister te koesteren. Na de sluiting van de aügemeene beschouwingen werd tot artikelsgewijze behandeling overgegaan, waarbij' door verschillened leden nadere vragen be treffende de ziektewet gesteld werden en er op werd aangedrongen de mogelijkheid, van een weduweren te in de ouderdomswet op te nemen, onder de oogen te zien. De zitting werd hierop voor verdere behandeling der Arbekiabegrooting gesloten. De Jnstitiebegrootijm. De minster van Justite, Mr. Donner, besprak in zijn repliek eerst de kwestie van het echtscheidings- vraagstuk naar aanleiding van het betoog van Mr. Marchant, hetwelk hij bestreed. Ofschoon de minis ter den toestand' allerminst bevredigend achtte, be treurde hij het dat het kabinet het vraagstuk niet ter hand kon nemen. In zake de bestrijding van den woeker, reide de minister, dat volstaan kan worden met de bepalin gen van- ons Burgerlijk. Wetboek, volgens welke on zedelijke contracten kunnen worden nietig ver klaard. Overigens kan voorshands de plaatselijke wei-gever het best beginnen met de bestrijding. Daar uit kan dan later de algemeene wetgeving groeien. De herziening van het strafstelsel zal moeten wachten tot het rapport van het Centraal College voor de Reclasseering zal zijn verschenen. Spr. verklaarde ten slotte voorstander te zijn van de doodstraf, doch evenmin als minister Heemskerk, wensebte spr. wederinvoering van de doodstraf, zoo lang deze niet strookt met de volksovertuiging. Bij de artikelsgewijze behandeling hoopte de heer Kleerekooper (s. d.) dat voortaan wat strenger zou wordeni toegezien op overtredingen van de Arbeids wet. De heer Van Rappard (v. b.) pleitte voor uitbrei ding van de competentie van de kantonrechters. Krachtig kwam spr. op togen opheffing van Kanton gerechten. Zlulks zou ten platteland© een ramp be- tee kenen. Hierop werd de vergadering verclaagM BROEK OP LANGENDIJK, ,30 November. Blioemkiool, le soort f 12.1023.10, 2e soort f 8.30 ttot 7.50, per 100 stuks. Wortelen 1.508, roode kool', le soort f 1.90^-4.30, 2e soort f 1.50—1.70, gele kooJ, le soort f 1.203, witte kool, vroege f 1.70; Doonsohe witte kooil' f 2.603.10, men f 8.203.70, drielingen f 22.10, allos per 100 Kg. Aanvoer: 21200 stuks bloemkool, 1700 Kg. wortelen, 44000 Kg. roode kool, 10800 Kg. gele kool, 3000 Kg. witte ikooil, 11700 Kg. D. witttet kool, 6800 Kg. uien. WARMENHUIZEN. 30 November. Roode kool, le srt r 2.104, 2e srt; f 1.502, id. kale f «0.80—2.10, gele kool, le soort f 2.20, Deon- eche witte kool le soort f 2.602.70, witte kool f 11.50, bloemkool, le eoort f 18.60, 2e soort 2.90; uien f 2.803.50, grove uien f 3.30, peen t 2.70, bieien t L50. Aanvoer: 52300 Kg. rooae kool, 1725 Kg. gele kool, 1800 Kg. Deemsahe witte» 8500 Kg. witte kool, 750 Kg. bieten, 4400 Kg. uien, 350 Kg. peen, 300 stuks bióeankooL NOORBSCHARWOÜDE, 80 November. Bk aardappelen f 1.60, uien f 8.303.60, drielin gen f 2.50f—2.70, mep f 2 80, grove uien f 8.60—3.70, peen f 2.702.90, roode kool f 1.904.30, gele kool f 2.603.60, witte kool f 1.501.70, Deensohe wiitbe f 54—8.20, .alles per 100 Kg. Bloemkool f 11.60 tot f 25, 2e soort i 21—3.50, alles per 100 Kg. Aanvoer: 1100 Kg. aardappelen, 5&X) Kg. uien, 7600 Kg. peen, 63200 Kg. roode kool', 28000 Kg. gele kool, 9000 Kg. "witte kool, 34400 Kg. Deen sohe witte kool, 5900 stuks bloemkool. PURMEREND, 30 November Coop. Ver. Cenfcr. Eiervedling G.A. in Hotel „Par radijs". Aangevoerd: 2110 eendederetn f 88.10. 12940 kipeieren: 65—66 Kg. f 14, 63—64 Kg. f 13 tot 13.50, 60—62 Kg. f 12—13, 58—59 Kg. f 11— f 12, 5057 Kg. fl0.50—10.80, 50-55 Kg. f 8— 8.60, 50—52 Kg. f 7.50—7.90. Eierveiling (in het gebouw der Afslagvetreena- jging). Aamgevoerd: 3153 kipeieren A 10.50 12.60, 383 idiem A f 8.G0—9.20, 691 eendeieren 7.90. PURMEREND, 80 November. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen: 10 st. kleine Fabriekskaai met mi. f 50, 14 st. klledne Boerenkaas .met rm(. f 46(, 1 et. Goud- sohe kaas m. rm. f 50, 826 Kg. boter f 1.902. 561 st. runderen, w.o. 410 vette 6095 ot., matig; J.36 melk- en geldekoeien f 120325, &tug; 15 stieren': 40 paarden f 100200, vliig, 28 vette kal veren f £1140«—1.60, matig: 213 nubht. kalveren voor de süaoht f 10^—37, matig; voor de fok f 10—23, matig, 650 vette varkens voor de .zout. 6468 ot., voor de slacht 6072 ot., Vlug; 47 magere varkens t 22—46, vlug; 201 biggen f 1323, vlug; 1550 schapen 2334, overEouders f 1423, ring; 41 bokken, 365 ganzen, f 46, 57 zwanen f 510, jrip- eieren f 1012, eendeieren f 7.25. HUIS VERKOCHT. Het burger-woonhuis op de Laan, eigendom van en bewoond door den heer W. J. Kweldam. is uit de hand verkocht aan den heer G. Bruin, voorheen al hier, thans wonende te Beemster. POSTDIENST MET ST. NICOLAAS. De Directeur van iet Postkantoor te SoWen brengt ter kennis -van belanghebbenden, dat opZa. tordag 4 Deoember iet kantoor te Soiagen en de daaronder ressorteerende hulpkantoren voor de ver zending van poetpakketten zal' zijn opengesteld als op andera -werkdagen. Op Zondag 5 dezer beeft geen bestelling pakketten plaats. van Voor Woensdag. 8.50 HAMBURG (392 M.), Mor gen om roep. 10.15 AMSTERDAM (1950 M.). Tijdsein van b Persbureau Vaz Dias te Amsterdam. 11.20 DAVENTRY. Radio-kwartet. 12.50 PARIJS (1750 M-.), Concert door hot orkest vi Radio-Paris. 1.20 LONDEN. DAVENTRY, Tijdsein en concert. 1.35 HAMBURG (392 M.). Concert. 2,— HILVERSUM (1050 M.). JEngélsche les voor kinderen. 3.— HILVERSUM, Radio-knipcursus voor 3.20 BERN (435 M.). Concert door orkest. 3.50 BERLIJN (483 M.). Concert door het station 4.06 ABERDEEN (496 M. 2BD). Symphonie-conce: L20 MAN/CHESTER (384 ML). Concert. 4.30 AMSTERDAM (1Ü50 M.), Tijdsoin van bot Persbureau Vaz Dias. L30 HILVERSUM (1050 M.). Voor-avondconcert. 5.05 PARIJS (1750 M.). Solistenconcert. 5.20 HAMBURG, Concert met medewerking van solisten. 0.15 HILVERSUM, Lezing over Dierenbescherming. 7.15 HILVERSUM. Duitscbe les. 7.20 LONDEN, DAVENTRY, Tijdsein en weerbe. richt, 8.10 HILVERSUM, Ned, Chr. RadiovereoniRing. 820 LONDEN, DAVENTRY, GemenKd programma, sopraan, humoristische voordrachten. ABERDEEN (491 M.), Populair concert door het stationsorkesti BERN (411 M.), Vioolvoordrachten. 860 PARIJS (1750 M.), Avondconcert 9.05 LONDEN. DAVENTRY. Voortzetting van het concert. 10.— HILVERSUM (1050 M.). Persberichten en koersen van het Persbureau Vaz Dias te Am sterdam. 10.05 LONDEN; DAVENTRY. Concert. Schuhert- programma. 10.35 LONDEN, DAVENTRY, Kamermuziek* oa Trio in D moll van Arensky. 1120 DAVENTRY (1600 M. 5XX). Dansmuziek, ■h< an Bch isr jan Na fllKl rori ch ph« VI fRC Tc oof rou an chr •pl leef Voor Donderdag 2 December 860 HAMBURG (392 MO, Morgenomroept 10.15 AMSTERDAM (1950 M.), Tijdsein van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam. 1120 DAVENTRY (1600 M. 5XX). Radio-kwartet. 1260 PARIJS (1750 AL), Concert door het orkest van Radio-Paris. 120 LONDEN. DAVENTRY, Tijdsein, concert. 125 HAMBURG (392 M.), Concert door orkest. 3.20 BERN (411 M.), Concert door orkest 360 HILVERSUM (1050 AL). Uurtje voor de wees huizen en ziekenhuizen. 360 BERLIJN (483 AL), Concert door het stations- orkest 4.05 ABERDEEN (491 M.), Causerie. BIRA1INGHAM (479 M.), liet stationskwintet BOURNEMOUTH (386 M. 6BM), Concert 420 ABERDEEN (491 M.). Dansmuziek. BERN (411 AL), Orkest BORUNEMOUTH (300 M.). Muziek. DORTMUND (283 M.), Kamermuziek. ELBERFELD (470 Ml), Programma van Hon- gaarsche muziek. HAMBURG (398 M.) Concert. Populaire muziek. 4.30. HILVERSUM (1050 M.) Voor-avondconcert door het HJ>.O.-orkest AMSTERDAM (1950 Mi.) Tijdsein van het Persbureau Vaz Diaa. '4.35. LONDEN, Daventry. Muzaak uit bot Trocar dieren Restaurant. 5.05. PARIJS (1750 M.) SoJistenooncart 5.20. HAMBURG (392 AI.) Concert. 6.15. HILVERSUM (1050 M.) Lezing. 6.45. HILVERSUM. HD.O-IInnde^ossen; Be ginselen van het Burgerlijk Recht on Han delsrecht 7.20. 7.50 8.15 jan) iak' ovei bun E E' irie ten uk rerl rer ate egi B G ieb. VfU [®v D ;n nir D ten aa: ia. N Aft va 8 tl' OTfi BPC ste 820 8.50 9.05 9.50 10.- 1060 LONDEN, Daventry. Tijdsein, weerbericht BERLIJN (483 M.) Concert HILVERSUM Aansluiting met het Concert gebouw to Amsterdam Uitzending van het Abonnementsconcert Daarna: Dansmuziek door bet Radio Dansorkest LONDEN, Daventry Variété-programma. PARIJS (1750 M.) Avondconcert DAVENTRY Programma van Iersche mu ziek. ELBERVELD (470 M.) Populaire muziek. KöNIGWUSTERHAUSEN (1300 M.) Dansmu ziek. HILVERSUM (1050 M.) Persberichten, weerbe richt en koersen van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam. LONDEN, Daventry Dansmuziek. DE JUWEELENDIEFSTAL TE BERLIJN. Spruch, de juweelendief van de Tauentzienstrasse te Berlijn, heeft zich voor de rechtbank te Berlijn te verantwoorden gehad. Hij verklaarde de daad slechts te hebben begaan om een bekend man te worden. Hij wilde, dat zijn naam op aller lippen zou zijn en dat zijn foto in alle bladen, tot in Groen land toe, zou komen te staan. De officier van justitie, die voor deze ijdelbeid klaarblijkelijk weinig voelde, eischte tegen hem 8 jaar en 3 maanden tuchthuisstraf en 5 jaar eer verlies. De rechtbank veroordeelde hem echter tot 6 jaar en twee maanden tuchthuis en vijf jaar eer verlies. Zijn zuster Charlotte Spruch werd wegens heling tot 5 maanden gevangenisstraf en zijn vriendin Else wegens heling tot 3 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. ONTAARDE PLEEGOUDERS. Te S-tratfond we<rden gisteren een man en zijn echt genoot© tot onderscheidenlijk twee maanden en oen maand; dwangarbeid veroordeeld voor mishandeling van hun pleegkind, een 8-jarig jongetje. De jongen was een keer weggeloopen en om dat in den vervolge te voorkomen, weird hij: met een hon- denketting om den hals en met een riem om de han den aan een stoel vastgebonden, 's Nachts werd Atf eveneens met riemen en een ketting aan zijn bed ff bonden. Lidteekenen wezen op de treurige behanfr ling. welke de jongen ondervond. Slechts omdat de man erkend had, dat hij verkeerd had! gedaan en) zijn bestraffing veel te zwaar was viel het vonnis nog zoo mild ui'tl De vrouw had oa- der dwang van haar echtgenoot gehandeld. DE STA» DER TOEKOMST. Een redacteur van het „Forum Magazine" te New York is aan den beroemden uitvinder Edison gaan vragen hoe naar zijn meening in de toekomst de ste den er uit zouden zien. En het antwoord1 luidde als volgt: „Ik gedoof dat de stad der toekomst straten zal hebben voor bet snelverkeer. Onze verkeersagent zal worden vervangen door een machine bediend dow* een ingenieur. De daken van de wolkenkrabbers, die op het oogenblik nergens toe dienen, zullen worden omgezet ia stations voor helicoptères, het vliegtuig van de toekomst. Dank zij het gebruik van machines zullen de be lastingen tegenwoordig ondraaglijk, in de toekomst zoo gering zijn, dat de huidige generatie zich er zelfs geen voorstelling va/n kan maken. Ook zullen er haast geen misdadigers zijn.

Schager Courant | 1926 | | pagina 2