Van hier van daar. Vierde Blad. Binnenlandsch Nieuws. Schager Courant Zaterdag 4 December 1926. 69ste Jaargang. No. 7958. DENK OM DEN ELEGTRISCHEN STROOM. To Val'tlierraond kwam de werkvrouw K. die ten huiae van don hoer 1 ladders -aan 't schoocn- maken was met den eleetarisoJien stnxxin in aan raking*. Onmiddellijk werd ziij naar liet ziekenhuis te Groningen vervoerd. Men vreest dat kaar hand verminkt aal zijn. ZIJPE. Do wijkverpleegster voor Noord-Zijpe, mejuffrouw Meurs, slaagde dezer dagen te Alkmaar voor het examen T. B. C.-verpleging. WIERINGEN. In de laatste da-gen Zijn door versohillende per sonen op den hoofdweg van Ilippolytushoet naar den Oever bunsings gezien. Daar deze roofdieren 't uitsluitend op kippen en eenden hebben gemunt, is T raadzaam 's avonds de liokkon deaer dieren goed te sluiten. Aangezien voorheen hier goon bunsings Voorkwamen, veronderstelt men, dat oeee over den afsluitdijk maar Jiier zijn gekomen. WIERINGEN. De hoer F. NieoM, opmohter bü de Zuiderzee werken aan de Kooi), is naar hier overgeplaatst.. BREEZAND. Vergadering van donateurs en leden der Harmo nie'ver leniging „Cancordia" op 2 December, in de zaal van den heer Jb. Borst. De voorzitter, de heer A. Raap, heet. de aan wezigen welkom, waaronder hij met. genoegen eeni- go donateurs opmerkt. Maar aangenamer neg zou het hem Zijn, wanneer alle donateurs eens konden besluiten, om voortaan ter vergadering te komen. Ook de opkomst der werkende léden had 'grooier kunnen zyn. De secretaris, de heer M. Broers, leest daarop de notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Vervolgens doet de penningmeester, de heer C. de Graaf, rekening en verantwoording. Het blijkt, dat de inkomsten hebben bedragen (met inbegrip van het sa.do van hot vorige jaar) f 741.20; de uit gaven beliepen i' 472.42; or is dus een batig saldo van t 2108.78. ,Uit het verslag der oontrolo-ocmiinissjo uitgebracht door den heer J. Buisman, blijkt, dat de boekhouding in de beste orde werd. bevonden, waarop voorzitter de oom missie dankt voor haar moeite en den penningmeester voor zijn goed. be heer, daarbij' tevens mededeolfend, dat de klok, bij do opening van do nieuwe zaai den lieer Borst aangeboden, gedeeltelijk uit de kas, gedeeltelijk door de werkende leden werd bekostigd. Tot oontrole-oom xniaerïo wordon benoemd de hoe ren B. do Vries Jr. en W". Hoep, tot eventueel!© Blaa tsvervangers de heeren B. de Vries Sr. en Bllaauboer, die allen hun benooming aannemen. Kon voorste! van het Bestuur om v<x>r do instru menten B -bas en S-bas een foudraal te latent maken, alsmede een kleedje voor de groot» trom. wordt aangenomen, insgelijks wordt aangenomen het, Bestuursvoorstel' om de ooneerten voor dona teurs^ wélke anders .in de groot» temt van „Veer borg" gaoven werden, voortaan in de aaai van den heer Borst te houden, mits op dezelfde condities, waarmee de heor Borst verklaart zich to kunnen vereenigen. Bh do rondvi-aajg informeert de heer Borst naar de data der concerten en krijgt ton antwoord: 11 en 19 December. Do hoor J. Wiggers vraagt vergoeding voor so- .iisten-conooursen. Er Zal f 2.50 por porsoon voor worden uitgetrokken. Tot ^afgevaardigden naar de Algem. Vergadering van dön Westfriesclien Bond van Fanfare- en Har- moniooorpsen worden benoemd de hoeren A. Raap en Jb. Weners en tot plaatsvervanger do heer J. \v iggers. Ml«(t het oog op don treinenloop zal ver zocht worden om de vergadering to doen beginnen des namdidags te 2 uur. Voorzitter vestigt er de aandacht op, dat in 1928 ,,Cc©cordia" 10 jaar zaï hebben bestaan en stelt voor om in verband met dit jubileum een aanvrage in te dienen bui het HoofdbwtuuF, om dat jaar de Bondsvergadering* te Breezand to doen plaats heb ben. welk voorstel algemeen» instemming vindt. Hierna sluiting met dank voor da aangename sa menwerking. SCHOORL. Indeeling diemstpliehtingetn bob tang 1927: J. Bes- se, 1» Gomp. Hospitaal-Soldaten, Ziekendrager, 2e pi., tydvak ml. 7—11 Juni 1927; V. Broed, 21e Re- siniont iKfantene, 8e jpl, tijdvak inl. J—7 Oct. L-j Regiment Veld-artilLbrio, 2o pi., tijdvak uil. 4-8 Juli 1927; P. Schotvanger, 21e Reg. Inf., Se ipE, tijdv. inl. 7 Oofc 1927. WIJZIGING CLASSIFICATIE KANTONGERECH TEN C.A. Verschenen is het Voor!. Verslag betreffende het Wetsontwerp tot nadere wijziging der wet van 5 Juli 1910, Staatsblad no. 181. Daarin deelt de Vaste Com missie voor Privaat- en Strafrecht o.m. mede: Het onverbrekelijk verband, in de Memorie van Toelichting gelegd tusschen de bij dit wetsontwerp voorgestelde uitbreiding van de wettelijke formatie van oenige gerechtshoven en rechtbanken eenerzijds en de inkrimping van het aantal kantongerechten zooals die is voorzien in de sedert 1924 bij do Ke lner aanhangige wetsontwerpen, anderzijds, vond bij ^verschillende leden der Comnlssio (bestrijding. Men achtte duze samenkoppeling van twee zaken, dio in Wezen-geen verband met olkaar houden, onge- Wenscht. Dut de in 1924 ingediende wetsontwerpen door de Regeoring in hun tegenwoordigen vorm worden ge- handhaafd, betreuren dezo leden. De meerderheid der Commissie was van oordeel, dat aan oen onderzoek naar de vraag, of Inkrimping van hot aantal kantongerechten mogelijk is, vooraf dient to gaan de beslissing over een andere vraag, die nu al jaren aan de.ordóvis, namelijk of do bevoegd- 'ueid van den kantonrechter niet dient te worden Uitgebreid. De meeste leden dor Commissie bepleit en met name een uitbreiding van zijn competentie lü burgerlijke zaken. 1b de groote steden zal de uitbreiding van de be voegdheid van den kantonrechter vermoedelijk een vermeerdering van het aantal kantonrechters noodig maken, doch juist daar bestaat, aan een ontlasting van de met arbeid overladen rechtbanken het meest behoefte. De meerderheid der commissie drong er op aan dat jje regeering bereid zal worden gevonden een uit breiding van de bevoegdheid van den kantonrechter m burgerlijke zaken te bevorderen. UIT HET RAAM GEVALLEN. .7® Delft is gistermorgen omstreeks half 11 «e elec- iyClen A. Jenje ten huize zijner ouders aan den Oost- öingel uit de tweede verdieping op straat gevallen on kort daarna overleden. Het slachtoffer-is 24 jaar en ongehuwd. ONTPLOFFING. Donderdagavond, waren de chefmonteur der A. E. G. en een electricien op de terreinen der papierfa brieken te Velzen bezig met het plaatsen van een electromotor bij een der waterbronnen. In het ge bouwtje bij deze bron, had zich, zonder dat beiden hiervan ook maar iets bemerkten, brongas ontwik keld en toen de .motor werd aangezet en een vonk wegsprong, ontplofte dit gas, waardoor een groote vlam ontstond die het geheele gebouwtje vulde. De chef-aonteur en de electricien1 bekwamen aan han den, armen en gelaat, vreeselijke brandwonden. Bei den zijn per auto naar bun woningen gebracht. STRAATROOF. Op klaarlichten dag werd gisteren aan een dame te Zeist een hapdtasch ontrukt door een onbekend gebleven man. De dame was juist naar het postkantoor geweest, waar zij een aangeteekenden- brief met een bedrag van eenige honderdon guldens had afgehaald en in haar tasch geborgen. Van den dader geen spoor. IN EEN RESERVOIR GEVALLEN. Gistermorgen om half negen viel door het losschie ten van de haak van een katrol de 24-jarige werkman Pons, vader van vier kinderen, uit Rotterdam, van een hoogte van zeven motor in het reservoir van de gemeentelijke waterleiding, dat zich op circa 75 me ter hoogte in don Zwolse hen toren bevindt, welk reservoir ledig was in verband met de uitvoering van schilderwerk. Door politie en brandweer werden zoo snel mogelijk hulpmiddelen aangebracht om den man van deze zeer moeilijk te bereiken plaats te vervoeren. De ziekenverpleger Por daalde langs een ladder in hot 10 meter diepe reservoir af en verbond op don bodem van het reservoir don'zwaar gewonden man, dio daarna op een baar gebonden, door dc dekselopening naai' de klokketoren werd getakeld. Het had meer dan twee uur geduurd voor men hem daar kon krijgen- Langs de smalle wen teltrap werd hij; daarna naar don begaiion grond overgebracht. DE VERDUISTERING BIJ DE CENTRALE SUI KER MIJ. De Buitengewone Kamer der rechtbank te Am sterdam, deed gisteren uitspraak in de zaak tegen twee kantoorbedienden, resp. 29 en 27 jaar oud, die op 19 November j.1. terecht hebben gestaan in ver band met de destijds gepleegde verduisteringen bij de Centrale Suiker Maatschappij aldaar. Naar men zich herinnert, had de eerste zich als kassier in dienst van genoemde maatschappij, in het tijdvak van Juni 1925 tot en met 5 Mei 1926, gel den toegeëigend tot een bedrag van ruim f 70.000, terwijl de tweede van dat bedrag resp. f20.000 en f 10.000 geheeld, alsmede f1000 verduisterd zou heb ben. De rechtbank veroordeelde" eerstgenoemde tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest (bijna zes maanden) en laatstgenoem de tot één jaar gevangenisstraf. EEN IN AANBOUW ZIJND HUIS INGESTORT. Gistermiddag ls in dè Meekrapstraat te Rotterdam een in aanbouw zijnd woonhuis, dat gebouwd wordt door de firma J. v. d. H., gedeeltelijk ingestort. Van het pand stonden reeds de benedenverdieping en de lste etage en voorts was de vloer van de tweede ver dieping al gelegd. Deze vloer steunde op twee stem-- pels. Plotseling is de bintlaag van dezen vloer om laag gestort, zij bleef op den vloer van de eerste ver dieping liggen. De 32-jarige opperman D. B., uit de Reepstraat, dio juist metf een kruiwagen met steenen over de eerste verdieping reed, raakte onder het. puin be dolven en viel op do benedenverdieping. Zijn kamera den hebben hem spoedig verlost. Hij heeft oogen- 8cbijn]i]k geen letsel gekregen.. De bouwpolitie stelt een onderzoek in. SCHOORLBAM. Naar wij vernemen, hebben bij het gehouden exa men te Alkmaar Zuster M. W. ter Burg en Zuster A. M. Itfer Burg, voorheen werkzaam in het Ge-' meentehuis te Helder, met gunstigi gevolg* examen ftfgetegd voor Etnquetrice bij1 do T.B. C. -bestrij'diiig. groote machten Frankrijk, Engeland. Italië en Duitschland elkaar ontmoeten. En Chamberlain. de minister van Buitenlandsche Zeken van Engeland ia gister reed» te Parijs aange komen. Hij had direct een onderhoud met Briand en ook Poincare zal aan de besprekingen deelnemen. En wij moeten ons al zeer sterk vergissen als de hoofd zaak van deze voorbesprekingen niet gaan over de wenachen van Duitschland. hierboven reeds aange stipt. nl. de geheels ontruiming van Duitschland door vreemde militairen. In verband daarmee is ook op dit moment de Poolsche minister te Parijs en zal dë Belgische Van der Velde over Parijs naar Genève reizen. Want de Duitsche buren hebben ook e.en woordje mee te spreken over de beëindiging dei* mi litaire controle on Duitschland! en dë algeheele ont ruiming of vermindering der bezetting. Briand' heeft tegen dë -persmannen reeds een ver klaring afgelegd, dat tusschen Chamberlain en hem een gemeenschappelijk inzicht is ingesteld' en dat een beslissing zal worden genomen inzake de ont wapening van Duitschland na de beslissing van de intergeallieerde controlecommissie dor Gezantencon ferentie. Tegenover China zou mot bedachtzaamheid worden opgetreden. De ministers hadden nog niet de mogelijkheid on derzocht van een bijeenkomst van de ministers van Italië, Ehgeland. Duitschland' en Frankrijk. Hij be sloot met te zeggen da.t het onderhoud in staat bad gesteld gemeenschappelijk een inzicht to constatee- ren ten aanzien van alle buitenlandsche uolitioke vraagstukken. Briand was ervan overtuigd, dat een zelfde overeenstemming zal blijken te bestaan in den Raad van dén Volkenbond me(t de andere col lega's. De dreigende toestand in China, Een Engclsch-Amerikaansche kolonie Tan. levensmiddelen vor- stoken? De Engelsche bladen staan vol over den dreigen den toestand in Hankau. waar voor eenige dagen te rug het begin van een algemeene staking is afge kondigd. wier uitbreken, zoo als de bladen aannemen, nog maar het'begin is van een algemeenen aanval op he tbuiterilandsche concessiegebied in Hankau. Naar uit Shanghai word^ gemeld, zou het Engelsoh-Japan- sche concessiegebied reeds door de Kanton troepen overstroomd zijn, daar de Japanners weigerden, le vensmiddelen aan de soldaten van het Kanton-leger te verkoopen. Vijf Amerikaansche torpedojagers zijn in Hankau aangekomen en hebben over de. 400 .nari- nesoidaten en matrozen tot bescherming van het" Amerikaansche kwartier aan 'land gezet. Tengevolge van d'en lagen waterstand1 van de rivier de Jang'.fse is het den Engelschen kruiser niet mogelijk, van Shanghai naar Hankau stroomopwaarts te varen. In Engelsche vakkundige kringen te China vreest men, evenals in Engeland1 zelf. dat wanneer het .len Chi- neezen eerst, eenmaal op een of andere plaats ge lukken zak- de buitenlanders uit hun concessiegebied! te verdrijven, ook in andere contractgebieden in China gelijke bewegingen' Itot verdrijving van den ge- haten vreemdeling zullen worden ondernomen. Zeer verontrust is men' ook over de gebeurtenis, dat de over de 400 man sterke Engëlsch-Amerikaansche ko lonie op Koling. ongeveer 20 mijlen ten Zuiden van de contmcthavcn Kink lang. die eerst onlange door de Kanton-Hroepen bezet is geworden. Men vreest in En geland, dat de Cbineezen de Engelsche kolonie van elke levensmiddelentoovoer zullen afsnijden Reeds, zijn de Kauttonneezen heer en meester in. geheel Zuid-Cihma, Het hangt nu maar van de Noor delijken af, of die zich tegen de Zuidelijken zullen verzetten, daar in het andere gevat de Kantonneezen die maar steeds Noordwaarts trekken, weldra baas in geheel. China zullen zijn. Reeds staat Tsjang. de Kantonsche generaal, met 100000 man zijner troepen ten Zuiden van de muur. die Peking in Noord-China van het Zuiden scheidt. Een 14-tal leden der regeeringspariij van Kanton zijn door dë Kritische consulaire ambtenaren gevan gen genomen., welke arrestanten aan de autoriteiten van Mantsjoeriie zouden zijn uitgeleverd. De nationalistische regeering van Kanton stelt, dé Britsche regeering aansprakelijk en zal een schade- loosstelling eischen als de gevangenen ter dood wor den gebracht. Ëen tamelijk hachelijke positie dus voor Engeland, die. zooals in het begin is gebleken er nogal belang bij heeft, de Kantonneezen te vriend te houden. Een nieuwe poging tot aanslag in Spanje. Naar de „Chicago Tribune" uit Madrid meldt, zijn vier syndicajisren, dde in hel. bezit van bommen' en handgranaten waren, d'oor de' politie dn Madrid ge vangen genomen. Zij worden er van verdacht, een moordaanslag tegen Primo de Rivera cp koning Al- fons in het (spel te hebben gehad,. Bereids hebben zij bekend, aan den moord on Sol <ie Villas in het^aor 1924 en aan die op don bankier Gijon, iets later, to hebben deelgenomen. Naar verluidt, zullen nog meerdere arrestaties vol gen. Poincaré's revalorisatteplannen. De algemeene verslaggever van de financieele uit komsten heeft aan. Poincaré gevraagd, welke maat regelen hij dénkt te treffen, wanneer de hausse van den franc nog langer aanhoudt. Poincaré heeft ge^ antwoord, niet te v/iflen ontkennen, dat dc verbete ring in de muntwaarde voor de productie bedenkelijke gevolgen zou kunnen hebben cn van pijnlijken in vloed op de balan® van het budget zou kunnen zijn. Hij gelooft echter niet aan eer, economische crisis, die tot het! nemen van bijzondere maatregelen zou dwingen. Veel meer is hij de overtuiging 'oegedaan. «lat de re valorisatie van den franc voor de Staatskas f-n ook voor do spaarders alleen nuttig zijn kan. De Maatskas beschikt op het oogenblik over een renoeg- zaam bedrag aan buitcnlnndsche wissels, om allo betalingsverplichtingen in het jaar 1927 na te kun nen komen. Alle buitenlandsche wissels zijn volgens Poincaré mot baar geld' betaald. Opnieuw heeft hij verklaard, dat hij voor het einde van dit jnar twee mil'lLard als betaling op de voorschotten aan de Bank van Frankrijk zou terugbetalen. De aanslagen op Mossollni. Op verschillende wijzen wordt' dé mogelijkheid van dè terugwerkende kracht der doodstraf op de genen. die een aansla# op het leven van Mussolini hebben gepleegd. De laatste aanslag-pleger, Lucetti word door zijn verdediger in zijn kerker opgezocht, doch Lucetti wees elke hulp van de hand en zelde. dat hij zich zelf wel zou verdedigen. Hij voegde er aan toe. dat. hij zijn 'plichit gedaan had en geen helpers bij zijn aanslag had gehad'; -hij1 alléén weruschte dé volle verantwoording van ziin daad op zich te nemen. De adyokaat 'nad' den indruk gekregen', dat de mogelijk heid, dat de doodstraf van terugwerkende kracht zou zijn. op Lucetti in 't geheel geen indruk had ge maakt. terwijl daarentegen Zaniboni en vooral gene raal Ca peil o bij de gedachte alleen reeds als gebro ken neerzaten. Tot een verdediger zeide Zaniboni, toon deze over 'lange tuchthuisstraf sprak, dat hem zoowel vijf als dertig jaren gelijk waren. Zijn nood lot, 7.ei hij, hangt samen me^ het noodlot vod het fascisme. De Engelsche Miss Gibson eind'eOijk wil niet dat menbmot haar over haar daad, haar proces en haar -toekomst praat; zij philosopheert uren lang met. haar advocaten, maar zoodra die over d'en aanslag of het proces beginnen, vervalt zij in een hardnek kig zwijgen. De Engelsche mijnwerkersstaking Nu kan toch zonder eenige Reserve worden neer geschreven. dat de Engeische mijnwerkersstaking uit is. Het' conflict is geëindigd en driect kan hier achter gevoegd worden: met een volkomen neder laag der arbeiders. Het werk is.vrijwel algemeen hervat, met dit zeer ongelukkig verschijnsel dat'lang niet alle arbeidtere meer aan 't werk gezet zijn gewon den Dat is niet 't gevolg van 't feit dat dë werkzaam heden nog. niet voldoende zijn geotganiseerd, dus nog niet allen werk hebben kunnen vinden, maar alleen daardoor dat. overal de achturend'ag is ingevoerd en minder mijnwerkers noodig zijn. Langer arbeidsdag is ingevoerd en dus zijn e>r min der arbeiders noodig. En ho*. groot het aantal Slacht offers zal zijn. het is nog niet te zeggen, maar dat het getal zeer groot zal zijn. staat vast. oratdac niet meer dan voor twee derde der oude arbeiders plaats- zal zijn. En het jammerlijke van deze slachtoffers is. dat voor hen geen steun van regeerinwswege zal worden pegeven. Voelde de regeerinp daar eerst wel wat voor( de halsstarrige houding der leiders heeft een volko men nederlaag .voor hun volgelingen meegebracht en de regeering kan niet me ar aan steun denken. Trouwens de verliezen, die op 350 a 400 millioen zijn geraamd, zijn al groot genoeg. Om dit verlies te voorkomen, heeft dë regeering vorig jaar het mijn bedrijf gesubsidieerd en meer dan 20 millocn pond sterling daarvoor uitg^reven. Dat geld heeft niets uitgewerkt da.n alleen uitstel van d'en strijd. Het ad vies der kolencommissio, door dë regeering ingesteld, is in -den maalstroom van dén strijd totaal verloren gegaan. Het spreekt vanzelf dat do afloop van deze reu zen-worsteling. velen niet bevredigd, vooral niet de Arbeiderspartij in het' Engelsche Lagerhuis. En deze heeft dan ook tégenover de regeering een motie van wantrouwen ingediend. MapDonald, de leidér der ar beiderspartij,. zal deze motie indienen en zo zal lui den aldus: „Dit Huis, do politiek betrourendë, die gevolgd is door de regeeiing gedurende de uitsluiting in de mijnindustrie, verklaart!, d'a-fc de regeering afkeuring verdient, omdat ze dë ad viezen van ekol en commis sie in den wind heeft geslagen, omdat zij pp.rt.ii heeft getrokken vó^r de mijneigenaars, omdat zij in gebreke is gebleven, dén prijs van do kolen :.e con- troleeren en omdat ze den achtureiklag heeft inge voerd, hetgeen tengevolge heeft' gehad, dat het con flict is verlengd en verbitterd, en voorts omdat, voor waarden zijn opgedrongen aan mannen, die niet lan ger tegenstand' koudon bieden. Het Huis verklaart voorts, dat een redëlijke levensstandaard' on eon re delijk loon -thans slechts aan de mijnwerkers kun nen worden verzekerd', als het land' do mijnindustrie overneemt on reorganiseert." Deze motie zafl, gezien dë Samenstelling van het Lagerhuis wel verworpen worden, ofschoon velen wel van oordeel zullen 'zijn, dat de regeering niet steeds dat heeflt gedaan, wat gewenscht eni noodig was. Briand spreeki. Dinsdag heeft dë minister van Btiitenlandsche Za^ ken in Frankrijk weer eens een' redevoering in de Fransc.he Kamer gehouden. Hij sprak over het optreden van Frankrijk in Sy rië en China, wees op Italië en de daar plaats gehad hébbendë' gebeurtenissen, die Frankrijk prikkelden, maar waarbij Frankrijk zijn koelbloedigheid behield. Toch raeendte Briand daar het een en ander over te, moeten zeggen. Ken land. heeft, zoo zei hik het recht zich dë moe ring té geven, die het goed acht en heeft ook het recht aanvallen van slecht humeur to lubben, maar pr komt een oogenblik, waarop het zich in. moet houden. Kir doden zich onaangename betoogingen voor, maar o-nze gezant' heeft genoegdoening gekre gen en de goedé botrekkingen zijn hervat. Italië zol (toegeven, dë/t doze familietwisten vrij ver gingen en dat zij moeten ophouden. Briand zt>ido overtuigd te zij n dat de beide landen geroepen zijn in goedé ver standhouding to leven. Wij zijn thans, zoo vervolgde hij. op een weg. waar op alles in het werk gesteld moot worden. ->m eon stevigen vredo in EUropa to vestigen. Zonder Franseh-Duitscho toenadering is er geen duurzame vrede mogelijk. Op de wijze, waarop hij dit wil, is Briand' overtuigd meer te handelen' 'in overeenstem ming met den vrede van VersaiUes dan degenen, die hun bestrijden', want de hoeksteen van dat verdrag is het' volkenbondsstatuut. dat juridische sancties in de p'laats stelt van de sancties van het geweld'. Briand acht het geen geringe zaak. dat Duitechland' te Imearno vrijwillig een stuk onderteekend - heeft, waarbij het dë Fransche grenzen erkend' en afziet van een gewelddadige regeling van mogelijke 'con flicten met zijn buren. Frankrijk gaf het voorbeeld tot arbitrage-verdragen. Te Thoiry zagen wir alle kwesties ond'er de oogen. Wij' gingen niet naar het Rijnland om een straf toe te d'ienen en Duitschland' te ringelooren. De bepalingen van een verdrag kun nen gehumaniseerd worden, wanneer bedde partijen er zich toe leencn. Een eenvoudig gesprek kan den 'oestand tusschen Frankrijk en Duitschland niet wij zigen. Hoofdtaak is do goede wil van beido ziiden. Briand wil een gewaarborgden vrede. Daarvoor moet eerst het veiligheidsprobleem opgelost. De Volken- bond moet nu eerst de plaats innemen van de hui dige controle-organen. De ontwapenings-kwestie be treft hee'l wat andere landen dan Frankrijk en Duitschland. Sedert Lqcamo deed Frankrijk talrij ke concessies in het Rijnland, waar Duitschland ne gen tiende van zijn eischen ingewilligd kreeg. Er zijn heel wat stappen gedaan in de richting van verbe uring van de betrekkingen der beide landen. Dat is een groote vooruitgang, die de veiligheid verhoogt. Briand. eindigd'e door te herhalen, dat het vervan gen van de commissie van controle door een actie van den Volkenbond de veiligheid van Frankrijk niet verminderde, maar Integendeel verhoogde. Een Dnitscfe oordeel. Men zal moeten erkennen, dat deze rode getuigt, aldus het Berliner Tageblatt, van den warmen en eerlijken vredeswil, die van deze grooten staats man uitgaat. Niet één fatsoenlijk mensch in Duitschland, be voegd om te oordeelen, twijfelt langer meer aan de absolute eerlijkheid van de vooruitzichten, dio den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken door .zijn hart en verstand woi-den gedicteerd en waarbij do onwaarschijnlijke spotternijen van de van volk ophitsing levende bladen geheel in het niet vallen. Briand heeft zich tot één der Gedeputeerden ge wend, die gezegd had, dat de onderhandeling van Thoiry een ontgoocheling, een teleurstelling was. Het schijnt inderdaad wat zonderling, dat een Fransch Gedeputeerde, die tot de tegenstanders van Briand behoort, van een feleurstelling kon spre ken, want daartoe toch hebben hoogstens alleen de aanhangers der verzoeningspolitiek en in hot bijzon der cle Duitsche aanhangers, aanleiding en heb recht. Laatstgenoemden hebben werkelijk roden, te betreuren en zich er over te beklagen, dat datgene, wat hun in het vooruitzicht gesteld werd een oplossing over de ontruiming van het Rijnlandge bied nooit tot^ stand gekomen is. En wanneer de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken, Dr. Stresemann zijn standpunt op kalme wijze uiteenzet en Dr. Joseph Wfrth, de voormaligo Duitsche rijks kanselier zich duidelijk uitsprak en op de verder felijke schrijverij der Fransche chauvinistische bla- den wees, dan beteekent dat, dat ze alleen de op vatting der tot een verzoening met Frankrijk bereide standen van he~o Duitsche volk hebben uitgespro ken, cn Briand. die de billijkheid van deze Duit sche bezwaren voelde, heeft de spottende critiek, die te Parijs op Stresemanns redo werd uitgeoefend, van do hand gewezen. Wat heeft Briand, die in zijn voortreffelijke woorden altijd het vertrouwen van Duitschland heeft trachten te wékken, gedaan, dat ditzelfde vertrouwen thans aan hét tanen is? Hij heeft verklaard: „De bepalingen van eon Verdrag tusschen beide landen kunnen, wanneer beide par tijen het daarover eens zijn, verzacht worden" „de Rijnlandbezetting kan verlicht worden" - en h o e dat kan gobouren, daarover is in Thoiry overlegd geworden. Voor zoover echter altijd bekend is ge weest, heeft mon in Thoiry nooit over verlichting, maar over do algeheele opheffing van de Fransche bezotting in het Rijnland gesproken cn aplfs zou een goed uitgewerkt plan daartoe reeds gereed ge weest zijn. Helaas is men te Parijs op dit, van Fran sche zijde voorgeslagen, plan niet ingegaan en Bri and heeft zich genoodzaakt pozien zich verder tot verlichting van de bezetting te bepalen. Dan heeft hij in zijn rede de vraag over de militaire controle besproken en verklaart, dat de controle, dóór den Volkenbond uitgeoefend, geen verzwakking beteo- kendo, maar integendeel de zekerheid zou verster ken. Of zij geschikt zullen zijn, ook de door Briand nagestreefde verzoeningspolitiek, de geest van den waren vrede, te sterken, zal van de voorwaarden af- hnngenï waaronder zij zich voltrekken ,moet en waarover tusschen Stresemann on Briand te Ge- névo zal worden onderhandeld. Hot valt du» niet to ontkennon dat Briand bij zijn streven nartr een hechten vrede huitonpowono be zwaren on tegenkanting ondervindt. Maar miskent hij niet zelf oen beetjo de feiten, wanneer hij ver zekert, dat nepen tiende van ai Dultschlands wen- schon waren vervuld? Er wordt zelf» in de kringen der hardnekkigste pacifisten nauwelkijs iemand gevonden, die niet ge neigd zou zijn, met eonige spot to vragen, wjj,ar dozo „negen tienden" zijn. Tenslotte kan men zelfs met. groote beslistheid, naa.rt de bevrflding van hot Rtlnland nog andere wenschen hebben, maar zou dun ook alleen negen tiende van hét Rijngebied ontruimd, zijn? Het is niet gewenscht. oen politiek, die duurzaam moot zijn. op illusies op te houwen. Het is een fout. zich door middel van optimistische ideeën in slaap to wiepen, door van de lieden1, dio men niet pepeven heeft., om- d'at men niet vermocht zijn wil door te drijven, te zeggen, dat ze tevreden ziin. of redenen hebben om tevreden te ziin. en voor zulk een zelfbedrog moet men in het bijzonder gewaarschuwd zijn voor dege nen, wien evenals Briand een verdere verbetering van de betrekkingen1 tusschen Duitschland on Frankrijk als een strevenswaardig doel1 verschijnt. De a.s. conferentie te Genève. In aansluitllnp met bovenstaande zal' van' groote be- teekenis zijn wat aanstond® in Genève zal worden ge sproken en besloten. Immer» daar zullen' de vier

Schager Courant | 1926 | | pagina 11