Rommelkruid. Ware Woorden. Even Lachen. De Wereld der Vrouw WETENSWAARDIGHEDEN. Is het U hekend: dat Mn *pin volgens waarnemingen eens een draad van 30.000 meter apoal I dat de kracht door de hydro-electrische Installa ties bij den Niagara-waterval opgewekt, gelijk 1b aan de volle kracht van 45 millioen krachtige man nen? dat de bevolking der aarde in het begin der 19e eeuw ongeveer 700 millioen menschen bedroeg? i dat de aarde nu c.a. 1666 millioen bewoners telt, of meer dan twee keer zooveel? dat in een Engelsch dorpje, Emsworth, bij Ports- xnouth, 350 menschen wonen die boven de 70 jaar oud zijn? I dat er 21 boven de 80 zijn en 5 over de 90, dit al les op een bevolking van 4000 meoschen? i dat de stemmingen bij de oud'e Grieken, 2500 jaar geleden/ geschiedde met behulp van urnen? dat elke candidaat door een. urn werd voorgesteld? dat de kiezer een wit steentje in den urn wierp, als hij vóór hem stemde en een zwart als hij tegen hem was? I dat het grootste statiën van Schotland is te Edln- burgh. het Waverleystation da dit een oppervlakte beslaat van ruim 8 H.A. en per dag 1000 treinen ziet komen en gaan? dat het grootste perron daar bijna IK K.M. lang is? i dat te Londen een vereeniginig bestaat, al 21 jaar lang, welker 40.000 leden op zich genomen hebben, den bijbel uit het hoofd te 'leeren? dat de naam van deze vereemging is: The Berean Band of Bible Learners? i dat de Britsche schrijver William Thompson be vreesd was voor overbevolking en daartegen in 1830 het dadicale middel aan de hand deed: afschaffing van het huwelijk. 1 d'otf het een enkeleen keer geheurf dat kinderen geboren worden, die reeds de snijtanden in1 de onder kaak bezitten. Dit was bijv. het geval met Mirabeau, Lodewijk XIV en Richard; III, d'at op Nieuw-Gufnea reusachtige spinnen zijn, die zulke sterke webben maken1 dat) de inboorlingen v als vischnett'en gebruiken.- dat de kans, dat een vingerafdruk volstrekt gelijk is aan een anderen, slechts één op dé 64 millioen is. I Concentie, gezelschapstoon. en valsche schroom la-, ten vaak het goede woord niet uitspreken en dwin gen allen tot meebeuzelen met de beuzelaars. De verjaring van een goede moeder is in het ge zinsleven een bij uitnemendheid blijde bood'sohap. Het is wijsheid en kracht niet teveel te denken aan wat ontbreekt, maar ijverig te vergaren wat mooi heid' en vreugde en troost kan geven in1 moeilijke dagen. Het midden tusschen het oordeel van vriend en vijand is vaak het jui9te oordeel. Sommige menschen behooren, wat het verstand aangaat, tot de gevleugelde wezens, maar tot de krui pende schepselen, wat het hart betreft. Wie rustig, hoog tegenover moeilijkheden en be zwaren staat, beheerscht ze gemakkelijk. Ru9t be- heerscht altijd, angst vergroot elk gevaar. Een zieker middel om aan «onze besüuiten standvas tigheid te verleenen' is: ze toe te vertrouwen aan de genen, die wij liefhebben, 't Is eeri soort van eere verbintenis, welke ons meer kracht geeft ze uit te voeren. DUIDELIJKE UITLEG. Een bokser komt bij den. dokter. Hij heeft een blauw oog en eenige ontvellingen aan z'n hoofd. „Bij de training verwond!?" vraagt de dokter. De bokser grijnslacht. „Zal mij niet passeerenl" „Is u dan overvallen geworden?" vraagt de dokter. „Ook niet!" ,Dan begrijp ik 't niet...." De bokser haalt diep adem' en dan zegt hij: „M'n vrouw heeft mij uitgelegd, dat zij haar hoed! van ver leden jaar niet meer kan dVagen." I DE KRACHT VAN HET GEBED. Nieuwe kinderjuf (als het bedtijd is): „O, wat zeg jij je gebedje mooi op." Mi esje: „O d'at is nog niks! U moet eens hooren wat mooi ik het op mijn vingers kan fluitenl" li DAN IS HIJ OOK EENS BLIJ. De oude heer Van Duitel is rijk en gierig. Wan- neeT hij sterft, erft zijn neef alles. E'en familie-vriend zeide dezer dagen tegen hem: „Ik hoor, dat Uw neef gaat trouwen. Bij' die gelegenheid moest U toch iets doen. om hem blij te maken." ,Dan", zei van Duitel, „zal ik net doen, of ik dood ziek bem." NET EEN VRAAG VOOR EEN SCHOOLMEESTER. „Hoe komt het toch", vroeg de onderwijzer, aap 'n nieuwe leerling", „dat jij van Je achternaam Mui- Ier heet, terwijl de naam van je moeder ia: Jansen?" „Nou," zei de Jongen, „dat U nogal logisch, Me moeder ia voor de tweede keer getrouwd en ik iiietl" TABLEAU. De dokter had van een dankbare patiënt een paar kaartjes voor de opera gekregen. Daar hij verhinderd was, de opera bij te wonen, belde hij een paar ken nissen op en zei: „Mijn vrouw vertelt me net, dat we onverwacht een paar vervelende gasten te eten krij gen. Kunt TJ misschien de kaartjes gebruiken?" „We zouden het graag doen," was het antwoord, .maar wij zijn Uw vervelende gastenl I EN DAN MOET JE HAAST HEBBEN. De vreemdeling was in Amsterdam verdwaald' en daarom vroeg hij aan een voorbijganger den weg naar het Centraal -station. „D-dhdan mmmmmoet U rrrrechts afssissslaan, en dddd'e eeeeerssst'e sssstraat aan Uw llllllinker hand aannemen, mmmmeneer," was het) antwoord. „Dank U", zei de vreemdeling en liep heen. „MMM*MMeneer", riep plotseling d'e ander hem na, ,nnnnnu zzzzzijn er mmmmeer ddddan 700.000 mmmmenschen' in Atnsssssterdam, wwwwwoarom npppikt U nnnnou juist mmmmij" er uit?!" i EEN BEVOLKT ACHTERHOOFD. De leeraar zal aan de klas duidelijk maken wan neer de eene helft van de aardbewoners nacht en de andere helft dag heeft Zijn rechterhand' tot een vuist gebald) houdt hij gestrekt voor zich en zegt-, terwijl hij' met de lin kerhand op zijn achterhoofd wijst: „Wanneer nu mijn vuist de zon is en mijn hoofd de aard'e, dan hebben de bewoners van mijn ach terhoofd! nacht." MOEDERS EN HAAR KINDEREN. Kibbelen om de Kinderkrant Een moeder zegt: „Er was altijd zoo'n geharrewar en gekibbel en geschreeuw, als de kinderkrant kwam, dat ik de zaak in orde moest zien te maken. Ik zeide, dat de kinde ren ieder op dé beurt de kinderkrant uit de bus mochten gaan halen en rustig het eerst doorkijken. Ik maak een kleine notitie, wie er aan1 de beurt is op den omslag van de krant van de vorige week en mi marcheert alles in pais en vreê." PARIJSCHE MODE. Een charmant nachtgewaad. Dit' aantrekkelijk nachtgewaad wordt gemaakt van bleek-groen crêpe-de-cblne en heeft een schitterend schouderstuk, dat geheel' van lichte koffiekleurige kant is samengesteld, dat aan dén hals en de armen met crépe-de-chine is afgezet. De kant moet tame lijk breed' zijn, zoodat zij in tweeën gesneden en op de schouders aaneengezet kan worden. Natuurlijk BIJ DEN FOTOGRAAF. Fotograaf: „Nou, mevrouwtje, moet u even wat vroolijker kijken, een beetje meer glimlachen een - twee drie! klaar. Dank u wel. Nou kan u weer uw gewone gezicht zetten", ZIJ WAS JUIST IN DE STEMMING. Man van „begaafd" schrijfster: „Hoe schiet jo ro man op, schat je?" „Begaafd" schrijfster: „De schurk heeft juist de heldin ontvoerd'. Man: „Nou, als ze gered is, zou je dan misschien een knoopie voort me an, dit' vest willen zetten?" NET ALS MAMA. „Mama", zegt kleine Erna 's morgens als ze berispt wordt, „ontzie me een beetje, als-'t-u-blieft. Ik ben zeer nerveus vandaag." OP HET ARBEIDSBUREAU. Verwoed bezoeker: „Ik heet Willemsen' ik heb Verleden week een keukenmeid door uw bureau ge kregen." Hoofd' van bet kantoor: „Ja, dat herinner ik mij." Verwoed bezoeker: „Nou, u zou me 'n groot ple zier doen. als u vanavond eens bij mij: kwam eten, juffrouw!" OF HET OOK MANLIJK STAAT. Kolonel Driftkop, gekleed in pofbroek en golf spe lende (tegen een vrouw die herai doelloos in den weg loopt): „Vooruit noul Schiet wat op met dat kind van Jou". Vrouw: „Ach, jij1 ben. zelf 'n kind' om in 'n korte broek met dat balletje te spelen." WAARDEVOLLE HERINNERING. De kunstkenner ging dóór hef huis van zijn gast heer en bleef voor een schijnbaar antieke vaas staan, die ©Tg beschadigd was. „Zeldzame vaas", zei hij. „Herinnering aan één of andere buitenlandsche reis?" Gastheer: „Neen, een zoete herinnering aan het eerste en eenige oogenblik dat ik mijn vrouw tegen sprak 1" HELAAS! Vriendin: ,Wat hoor ik, mevrouw Stram, is Uw man zijn rheumatiek kwijt?" Mevr. Stram: „Ja, helaas, nu eerst merken wij, wat wij verloren ïfebben; hij was zoo'n goeie weer- profeet EEN BIBLIOTHEEK VOOR BLINDEN. Binnenkort zal te Londen de Nationale Bibliotheek voor blinden wordén geopend, De bibliotheek zal meer dan honderd duizend deelen bevatten, die ge zamenlijk meer dan 250.000 Kg. zullen wegen. Iedere bamdl weegt ongeveer vijf pond en de boeken zullen over de- geheele wereld' uitgeleend' worden. Behalve literatuur zijn ook boeken voor heb leeren van vreemde talen vertegenwoordigd). De meeste boeken zijn in het' verkorte Brailleschrift geschreven. De bij bel bevat 38 banden, die 190 pond wegen. De wer ken van Shakespeare zijn vervat in 46 band'on. kan het ook gemaakt worden van korte stukken entred'eux, die netje® aan elkander gezet zijn. Aan den voorkant van het nachtgewaad! is een aardige ver siering aangebracht van open randjes, die gezoomd zijn cmet zijde van dezelfde kleur als het gewaad zelf. Smalle crêpe-d'e-chin bandjes zijn onder den kant aangebracht, om dezelve nog extra te versterken Knippatronen van dit zeer gedistingeerd nachtge waad, zijn verkrijgbaar in de maten 42, 44, 45, 48, onder opgave van No. 1199 .Kosten 85 cents. EEN WERELDPUDDING. De Daily Herald berekent, dat de Kerstmaaltij den Engeland op 40 millioen pond sterling komen te staan, dus bijkans een pond sterllug jler hoofd, op i-j oon bevolking van 42,0 millioen zielen, zuigolingon en J ouden van dagen meegerekend! De Engelsche plumpudding is een nationaal gc-j recht van internationale bestanddeelen, Amerika-, Ar-1 gentinië en Canada leveren er do bloem voor, Grie kenland en Spanje de krenten en de rozijnen, Afrika de gember, de Straits Settlements de nootmuskaat, Madeira de snippers, Italië, Mogador en Spanje amandelen, Denemarken en Nederland do lK»t.er en Egypte de vijgen en de dadels. Deze buitenlandsche ingrediënten in de nationale pudding, wegen alles tezamen tenminste 10 millioen K.G. To FolkeRtone zijn ladingen zonder wedergade uit Nederland en Frankrijk voor Kerstmis aangekomen. O.a. ruim 8 millioen K.G. vleosch (90 varkens- vleesch) uit Nederland. In hot geheel werdén 38.000 geslachte varkens gelost. Voorts werden daar aan land gebracht 11.000 K.G. Hollandsche garnalen, 400.000 K.G. gevogelte (meerendeels kalkoenen), 242000 K.G. dadels en een ontzaglijke hoeveelheid Franschè bonbons. DIAMANT. Diamant is het eenige edelgesteente, dat uit een enkelvoudig lichaam bestaat; het is dus een element en wel bijna zuiver gekristalliseerde koolstof. Reeds Newton had uit de sterk licht brekende ei genschappen van 't diamant het besluit getrokken, lat het een brandbaar lichaam moest zijn, en het gelukte dftn ook in 1694 aan een lid van een natuur kundig genootschap te Florence een diamant door middel van een brandspiegel te laten smelten. Daarbij kwam een spoorkiezelzuur en ijzer vrij. Volgens de hypothese van Daubree is diamant ge vormd in zeer diepe lagen, nog onder het graniet ge legen, gelijktijdig met de fragmentarische stoffen, die het bevat, dus op zeer hooge temperatuur en onder ontzaglijke drukking. Hij leidt dat af uit de gesteen ten, welke het diamant in Zuid-Afrika vergezellen en die meestal bestaan uit wit, grauw of blauw kwarts. Het diamant onderscheidt zich vooral door zijn hardheid: voor de vinding van het. slijpen, kón man het dus slechts een weinig polijsten. Een zoodanigen diamant vindt men o.a. nog aan de nhaak van den mantel van keizer Karei den Groote. In 1456 vond Lodewijk van Berghem te Brugge de kunst, om het diamant met zijn eigen poeder te slijpen. Het klo ven of splijten van diamanten is eerst in den aan vang der vorige eeuw toegepast door Delbeek te Am sterdam. Reeds in de oudheid kende men het diamant; de Isrealitische profeten Jeremia, Ezechiël en Zacha- rias maken er in hun profetieën gewag van. De oudste vindplaats is, voor zoover bekend, Voor- Indië, vooral Solkondo. In 1727 werd het diamant ook in Brazilië ontdekt, in 1829 in het Oeral-gebergte, in 1867 in Zuid-Afrika, waar de productie nog steeds het grootst is en de diamanten gemiddeld grooter zijn dan op de overige vindplaatsen. De voornaamste diamantvelden tn Zuid-Afrika lig gen bij Kimberlev, in Weat-Griqualand; verder vindt men er bij Jagersfontein en nog enkele andere plaav sen in de omgeving. Verder worden er diamanten gevonden op Suraa- tra en Noord-Borneo, in Noord-Carolina, Georgië en Californië (Vereen. Staten), alsmede in de gouddistric ten van Australië. Een der grootste diamanten, die tot heden gevon den zijn, is de Cullinan, die toebehoort, aan den ko ning van Engeland en die ruim 6 ons weegt en 12 millioen gulden waard is. Andere beroemde diaman ten zijn: de Jagersfontein (180 gram), de Regent (235 gram) en de Koh-i-noor (20 gram). Het slijpen en de verdere bewerkingen der dia manten geschieden voornamelijk te Amsterdam, waar de diamantbewerking sinds het einde der 16e eeuw uitgeoefend wordt. Zij werd daarheen overgebracht door vluchtelingen uit Antwerpen en Brugge, voor- fil toen eerstgenoemde plaats in 1576 door de Span jaarden geplunderd werd. Amsterdam is specialiteit in fijn fabrikaat 'en in kleine steenen, maar ook de allergrootste worden er bewerkt. Alle beroemde stee* nen van buitengewone afmetingen zijn te Amsterdam geslepen. De Braziliaanscho zwarte diamanten en hetgeen van de witte diamanten wordt afgezonderd (boort ge- heeten) worden in de industrie gebruikt. De draad- industrie b.v. gebruikt ze als trek9teenen voor fijne draden (b.v. voor electrische lampen; de diamanten worden daartoe van gaatjes voorzien); de metaal industrie gebruikUze vopr het gelijk maken van ver schillende schijven. Ook doet het diamant dienst bij het bewerken van allerlei taaie zelfstandigheden, bijv, eboniet, vulkaniet, fiber en dergelijke stoffen. Het grootste deel der industrie-diamanten wordt verbruikt door diepboortechniek. De groote diepten van den tegenwoordigen tijd kunnen slechts verkre gen worden met behulp van de diamantboor. De laatste jaren zijn er verscheidene pogingen aan gewend, om diamanten kunstmatig to fabriceeren, doordat het echter een onmogelijkheid bleek, een langzame afkoeling tot stand te brengen, mislukten die pogingen alle. Wel is het mogelijk, oen zelfstan digheid te voorschijn te roepen, dio veel gelijkenis vertoont met diamant, hetgeen b.v. aan Lupold te Locle, in Zwitserland, gelukte. Hij vervaardigde steen, welke nagenoeg hetzelfde uiterlijk had als Brazili- j aansch zwart diamant. Het had ongeveer hetzelfde! soortelijk gewicht, maar hij sterke vergrooting blefl ken het^doffo, halfgesmolten korrels te zijn, terwijl het, fijngewreven, een zwart poeder gaf, dat bij echt diamant licht gekleurd is. Anderen stellen zich als einddoel hunner pogin gen niet een surrogaat van diamant, maar het dia mant zelf voor en dan hebben die pogingen tot heden schipbreuk geleden. Zoo verklaarde onlangs sir Charles Pearsons de uitvinder van de turbine in een vergadering van de Engelscho Koninklijke Ver- eeniging voor Microscopie, dat hij reeds 20 jaar lang getracht heeft, diamant te maken en f240.000 daar aan ten koste heeft gelegd, zonder resultaat.. Dat het diamant een niet alleen op onze planeet voorkomendë stof is, blijkt uit het feit, dat men het somtijds ook in moteoren aantref, o.a. in eon, welke op 4 September 1886 In Rusland gevallen is. Rott. Nbld.

Schager Courant | 1926 | | pagina 14