Sriiager Courant n. r SES Eiste kl. Kleermakerij I Derde Blad. Binnenlandsch Nieuws. Feuilleton. Reclames. Bèvrjjd U van die rugpijn! Zaterdag 4 December 1926. 69ste Jaargang. No. 7958. sen er tat. 'Z. ïN. rij VADERS PAK. Toen1 gisteravond omstreesk half tien de dochter des huizes thuis kwam in <de ouderlijke woning aan de Lange Waranda te Rotterdam, vond' zij de woning verlaten. Een beetje niet op haar gemak door het zich alleen weten in het donkere huis begon zij in de gang. welke flauw verlicht werd door een straat lantaarn, haar mantel uit te trekken. En toen opeens Mot ontzetting staarde zij naar den kapsok vlak vóór haar. Het leed geen twijfel, daar bewoog iets. daar stond iets, het was een man, die zich tusschen de daar hangende kleeren trachtte te verbergen. De jongedochter slaakte een gil en rende, den mantel half uit dé gang door naar d'e straat, waar zij luid keels om hulp begon te schreeuwen. Van alle kanten schoten burgers toe, wie zij het verhaal van ha ar ont stellende ontdekking deed. Agenten kwamen, recher cheurs kwam. om een inspecteur werd geteleio- neendManmoedig traden de politiemannen de be dreigde woning binnen, maar hoe zij ook zochten in kasten en kelder, onder bedden encanapée, zij von den nieta Eindelijk kwam men tot de ontdekking, dat het meisje het manchesterpak van haar vader, dat aan den kapstok hing. voor een man had aangezien. DE MAASDAM. Het stoomschip Maasdam, van de Hol land-Ameri ka- lijn, aan boord waarvan brand is geweest, is te Vipo aangekomen. De brand is gebluscht. Het schip zet de reis naar Rotterdam voort, nadat de passagiers van boord zijn gegaan. EEN BLUE-BAND KALENDER. Van den Bergh's fabrieken te Rotterdam, van de kunstboter Blue-band, doen ons haar Blue-band kalender toekomen voor 1927. Sierlijk uitgevoerd, met fijnen kleurendruk naar olieschilderijen van H. J. Ansingh, zal zij volgend jaar op menigen huiskamerwand prijken en daar een sieraad ziijn. DE DROOGMAKING DER ZUDERZEE EN DE BIOLOGIE. Dr. G. J. van Oordt, secretaris der Ned. Dier kundige Vereeniging, schrijft aan 'do N.R.Crt.: Hot aannemen der wetsontwerpen tob bespoedig ging der uitvoering der Zuiderzeewerken op 21 Mei 1926 boteekent, dat, weer en wind dienende, de Zuiderzee over negen jaren als zoodanig zal op gehouden hebben te bestaan. Dan, in 1935, zal or van een der merkwaardigste brakwater gebie den* van N.-W .-Europa, waarin verschillende or ganismen worden aangetroffen die nergens anders ter wereld gevonden worden, niets meer over zijn dan een betrekkeJ^k groot zoetwatermoer. Het behoeft geen betoog dat tijdens en na de af sluiting de fauna en flora van dit gebied groote Veranderingen zullen ondergaan. Tal van feiten, van belang voor de biologie in het algemeen, en voor do kennis der brakwaterfauna en -ffora in het bij- tonder zullen plaatsvinden. Dit groote biologische experiment, hot verzoeten van een uitgestrekt brokw atcigebiod zal ons nieuw inzicht geven in het i aanpassingsvermogen der verschillende thans in de Zuiderzee levende organismen. Wij zijn aan de Ne- derlandsche wetenschap verplicht een onderzoek naar de veranderingen die tydens en na de afslui ting der Zuiderzee plaats vinden in te stellen en het is met heb oog hierop dat het bestuur der Ne- derlandsche Dierkundige Vereeniging besloot dit onderzoek met alle ter beschikking staande mid delen zoo goed mogelijk uit te voeren. BehalVe een onderzoek naar het aanpassingsver mogen der verschillende organismen Zal net ook van belang zijn na te gaan hoe snel en langs welken weg ach net verstoorde biologische evenwicht 4^ a nieuwe milieu weer herstellen zal. Ook voor de visscherij zal een^ nauwkeurige re gistratie der optredende veranderingen waardevolle gegevens en feiten kunnen stellen in de plaats van vermoedens en voorspellingen. Naar de Gedenksohriften van Dr. KURT VON HOLDAU, Advocaat en Detective. Vrij bewerkt naar het Duitsch van FERDINAND RUNKEL. door J. van der Sluys. i (NADRUK VERBODEN.) Ilij is nog jong en sentimenteel, bij zal ook wel Wijzor worden, lichtte Iloldau in. Het gezelschap bestolde een souper en Ramsau was "verbaasd toen hij zag dat Holdau met veel smaqjv •au zijn kalfsbiefstukje begon. Ofschoon het tafel gerei den graaf nu niet bepaald aanstond, zette hij fleh over zijn aarzeling heen en begon ook te eten. Dat de kookkunst van ..Moeke" voor die van een chef-kok van een* goed restaurant niet onderdeed, tooest hij Holdau grif toegeven. De jeneverflesch verhoogde op energieke wijze de «ttnming en het duurde niet lang of er heerschte e«n ruwe, uitgelaten vroolijkheid. Maar het was Holdau's bedoeling niet geweest al- J® maar aan een apachen-souper aan te zitten; hij tnoest wat gewaar zien te worden. Hij hief zijn glas °P .klonk met zijn buurman en riep uit; Jammer dat nr. 24 niet meer van de partij is. «et was een goed vriendje van me. Hoe komt die 6r eigenlijk zoo leelijk in to draaien! Dat moet je aan Balkenspringer vragen. Die was er dien avond bij toen de gawroese 1) gemaakt Ja, vertelde Balkenspringer, die op het hoo- Jy® van. zyn naam erbij gekomen was er kwam ©en avond een fijne snuiter binnen; die vroeg Linke Joohem. Nou, die was er niet. want die 2? 111 dö bak en toon ging die fijne meneer in »vr «Sein je a?'n eiïQ tafeltje zitten en toen schoof ïjjV naar hem toe. Toen hebben ze oen heelfeiri samen zitten emoezen en de fijne snuiter Een basis voor het werk dat ons to wachtxxd staat is gelegd in de „Zuiderzoamonographie", die ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Dierkun dige ereeniging werd gepubliceerd (1922) en waar in een uitvoerige opsomming wordt gegeven van de destüds in de Zuiderzee levende organismen. Aan de hand van deze monographie zij werd expressefijk met dit doel geschreven zal1 het mogelijk zijn, reeds aanstonds na te gaan, weSke veranderingen in de samenleving der Zuiderzee- bewoners optreden Bijna zonder uitzondering waren de medewerken den aan dit boek leden der Dierkundige Vereeni ging en het is vrijwel zeker dat deze ook in de komende jaren voor dit werk een deel van hun tijd en werkkracht beschikbaar zullen stellen. Voor het onderzoek zelf en voor de rapporten welke eens per jaar uitgegeven zullen worden is echter geld noodig. Daarom besloot het bestuur der Neaerlandsche Dierkundige Vereeniging een Zmderzeo-ondwzoekingsfonds' te vormen. Slechts een flink fonds zal het beoogde doel kimmen be reiken. i i OUDKARSPEL. Aan den dood ontsnapt. De familie T., alhier, die heel voel van dieren houdt, is deze week nauwe- ijks aan den dood ontsnapt. Boe? van 'do buren kwam dikwijls op visite bij de familie T. Dat deed ze ook verleden Dinsdag. Ze bleef toen zelfs een nachtje over in de huiskamer. Om de eeno of andere onbekende oorzaak miauwde ze 's nachts om een uur of twee zoo erbarmelijk, dat buurman opstond om poes uit huis te laten. Teen hij terugkwam in de kamer, die in open verbinding staat met de slaap kamer, rook hu Zoo'n sterke gasiucht dat heb hem bijna bedwelmde. Vrouw en man haastten zich ra men en deuren open te zetten om bet gas te verdrij ven en stolden een onderzoek in, hce zooveel gas in do kamer was gekomen. Wat bleek? Poes was langs de ramen over de vensterbanken geloopen en had iet- gaskraantje van het kpffieientje opengestjo on. Als poes» niet zoo gemiauwd had mis schien was ze benauwd van hebt gas had het echtpaar T. een kwade kans gejbopen. Nu dient liet geval weer ter waarschuwing aan alle gasgebrui- kers: sluit uw kranen goed af-en laat ze niet te licht draaien, en sluit de hoofdkraan af voor ge naar bed gaat. i BURGERBRUG. Dinsdag 1.1. werd de verbandcursus alhier met een toepasselijk woord van deh voorzitter der afd. Schagen van het Roode Kruis geopend en Dr. Schmidt als leider van dien cursus aan de belang stellenden voorgesteld. De lessen zullen eiken Dins dagavond gegeven worden in een der lokalen van de school alhier. De lessen begonnen met een der tigtal cursisten. BURGERBRUG. De heer Jb. Gerrits, die sinds 1 Nov. 1902 kan toorhouder van hot postkantoor alhier is, zal tegen 1 Februari a.s. zijn ontslag nemen. BURGERBRUG. Naar wij vernemen zal de zangvereeniging, die den laatsten tijd. een kwijnend bestaan leed, ont bonden worden. Pogingen worden aangewend een nieuwe vereeniging op to richten. BURGERBRUG. Naar wij vernemen heeft het R.-K. kerkbestuur gevraagd, een straatlantaarn te plaatsen tusschen de reeds bestaande in de kom van het dorp en de Roomsche kerk. Als het gemeentebestuur dit ver zoek inwilligt, wordt gegronde hoop gekoesterd, dat het aantal lantaarns in het dorp ook uitgebreid zal worden, daar op enkele plaatsen de verlichting zeer onvoldoende is. We noemen bijv. de westzijde van de Groote Sloot, den weg naar den Burgerweg. LANGENDIJK. De heer Jb. Weder, besteller bij de Posterijen te Broek, is benoemd als assistent te Amsterdam. Wij leveren onder garantie van pHHH goed passen alle soorten HEERENKLEEDING. SPAANDER 6 Co. Langestraat - Alkmaar. haalde zijn portefeuille uit de .zak en gaf nr. 24 stiekum een lapje van 1000. Maar ik heb het toch gezien. En daarop ging do snuiter woar weg. Ik geloof, dat de massematten 2) slecht af geloopen is, omdat iemand nr. 24 vermasserd 3) beeft, merkte een andere gildehroeder op. Wie zou dat hebben gedaan? Niemand anders alfe de Pillenschnorrer 4), Gustaaf. Die heeft zich na dien tijd hier ook nooit meer laten zien. Wat is dat voor een kerel Wel, lamme Gustaaf; aills je hem niet kent kan ik je hem niet uitduiden. En die fijne snuiter, was die echt of was het een verkl'eede linke jongen? Dat geloof ik niet, maar lamme Gustaaf weet er meer van. Het is vast geen zuivere koffie. Maar kunnen jullie niet uitvissohon wie die 'fijne snuiter was? Hoe kunnen we dat nou? We hebben zijn gezicht haast niet gezien; hij had de lcraag van zHn pelsjas hoog opgeslagen en hij ging met zoo-.n vaart weg oat hij met zijn kachelpijp tegen den bovenkant van het kozijn aanstootte, liet was eens lange vont. BaJkenspringer wondde zich tot Ramsau: Hoor u-dokter, als jo weer komt, moet je een paar getuigschriften voor me maken; ik wou wel eens "n pookje uit Berlijn weg. Dat kun jo gedaan krijgen,hoor. Het was Onder tusschen laat gewordenhet ge zelschap begon al te dunnen en na het vele gono- tene werd de> conversatie-fust merkbaar minder. Vader Moritz kwam in "hoogst eijgen persoon bij hun tafeltje: een groote zeldzaamheid. Zeg es, Hamburger, als je nog geen onderdak hebt, kan jo hier vannacht met je maat goedkoop ïogeeran. Ik heb1 nog een kamer met twee bedden. I-Iet werd Ramsau griezelig te moede bij dit vooruitzicht, maiir Fhrwealpoot redde de situatie en deelde mee, dat de Hamburger en de dokter zjjn gasten waren en dat- hij zich dit voorrecht on der geen voorwaard© liet ontnemen. Het drietal' ging tnaar buiten en de zakken roller wandelde, om geen argwaan te wekken, een eind met de beide anderen moe. Op de Al'exander- pïatz nam hij' afscheid. Holdau^ monsterde de verschillende chauffeurs bij de taxi-standplaats en ©prak er een aan, die ech ter de beide^ boeven hoogst wantrouwend bekeek. Maar toen hij1 de stem en het opgegeven adres hoor de begon hij' te lachen en zei: In orde, commissaris. Dat is mijn vaste chauffeur die .me "hl'in allerlei vermommingen heeft meegemaakt en die hierheen gecommandeerd hebt, legde Holdau uit, toen ze in de taxi zaten, die hen in snelle vaart- naar huis en naar een menschwaardiger gedaante terugvoerde. Rugpijn waarschuwt u, dat uw nieren verzwakt kunnen zijn. Uit rugpijn blijkt dan,( dat gij een specifiek niermiddei. dient te gebruiken om deze belangrijke^ levensorganen te versterken. Waag u niet aan uitstel. Begin onmiddellijk Fosters Rug pijn Nieren, Billen te gebruiken. Dit middel kan aan de nieren nieuwe kracht geven, zorg dragen voor goede bioedzuivering, en rugpijn, blaasstoomissen, waterzuchtige zwellingen, pijn m. de spieren of ge wrichten, matheid, vermoeidheid, zenuwachtig heid, duizeligheid en urinestoornissen doen verdwij nen. Tal van mannen en vrouwen, die gedurende de laatste 25 jaren leden aan nierkwalen en de pijnlijke .•ersci.ijnseien daarvan, getuigden, dat Fosters Pil len hun kracht en gezondheid herstelden. Aarzel niet. De werkuig van dit specifieke middel is rechtstreeks op de nieren gericht, en als deze organen goed werken, wordt het 'bloed behoorlijk gezuiverd en krachtig. Daarom worden Foster's Rug pijn Nieren Piilen Uan ook algemeen aanbevolen legen rheumatiek, londepijn, ischias, rugpijn en andere ernstige gevolgen van nierzwakte. Verkrijgbaar (in g-asverpakking met geel etiket iet hier vooral pp) bij apotheken en drogisten f 1.75 per flacon. LANGENDIJK. De heer W. Schmidt, directeur van het Post- en ^Telegraafkantoor te Broek, is als zoodanig benoemd te Veenendal. ZUIDSCHARWOUDE. Bijna alle winkeliers, slechts enkele uitgezonderd, hebben aan den Raad een adres gericht, waarbij aühaesie wordt betuigd aan het voorstel der raads leden Du Burek en Dijkhuizen, om de vferordening op de winkelsluiting in te trokken. -- LANGENDIJK. Nu de Twuyverweg zal worden afgesloten voor het verkeer van auto's, autobussen en andere vierwielige rijtuigen en het verkeer met deze voertuigen nu ral worden geleid door Hugowaard, wordt er ern stig over gedacht, den weg van de hooge brug bij Broek op Langendijk, tot de bocht van de Ring- sloot bij het station Heerhugowaard voor dit ver keer te sluiten. Dit wordt door velen een uitmun tenden maatregel gevonden, daar deze weg, vooral bij de gevaarlijke brug, veel meer gevaar oplevert clan de Twuyverweg. ANNA PAULOWNA. Dezer dagen slaagde zuster Siffels te Anna Pau- lowna voor het eamen van Enquêtrice voor de tu berculosebestrijding' te Alkmaar gehouden. OUDE NIEDORP. Vergadering van het veefonds alhier, gehouden op Donderdag 2 December in het café van den heer A. Mijts^te Verlaat, Tegenwoordig waren 9 personen. Do "voorzitter, de heer A. Mijts. opende met een welkom de vergadering, waarna lezing en goedkeu ring der notulen volgde. De Boekhouder; de heer M. Kooijman, bracht hier op verslag uit over het afgeloopen boekjaar. Hieruit bleek, dat van de ongeveer 100 veehouders verzekerd werden in het le kwartaal 536 runderen voor f 144130, 2e kwartaal 522 runderen voor f 141740, 3e kwartaal 527 runderen voor f '137850, 4e kwartaal 527 runderen voor f 138920. gemidd'eld' 528 runderen voor f 140660. Iit dit jaar werden 25 runderen meen verzekerd dan in het vorige jaar. Afgekeurd werden 20 stuks vee, waarvoor is ontvangen f 1443.50. De omslag bedroeg het geheel© jaar 1.65 pet., wat gemiddeld f 5.70 per rund is. Het vorige jaar bedroeg de omslag 1.95 pet., of f 5.60 per rund. In het jaar 1923/24 waren deze cijfers 3.20 pet of f 9 per rund. De totale ontvangsten hebben bedragen f 5100.82/4. De uitgaven f 5072.16, De rekening kon alzoo worden gesloten met een voordeelig saldo groot f 28.6614. De rekening door d'e heeren D. van Zoonen, D, Schermer en D. Joon nagezien, werd op advies van genoemde heeren goedgekeurd op de cijfers in het verslag hierboven genoemd. De Boekhouder ontving een woord van dank voor zijn accuraat beheer. De heer G. Gaijaardi werd hierop als taxateur (be stuurslid) herbenoemd. In de plaats van wijlen den heer C. Helder werd nog geen ander benoemd', dOch als hulptaxateur werd voor het jaar 1926/27 voor die wijk Oude Niedorp en Heerhugowaard (Veenhuizen inbegrepen) aange wezen de heer D. van Zoonen te Oude Niedorp. Nog enkel kleine zaken, meer van huishoudelijken aard, werden bespoken. Bij de rondvraag werden woorden van dank en XV Oomirdsisaris Vollrad zat in zijn bureau. Ilij was uit zijn humeur; liii kreeg niets anders dan klei ne, doodgewone zaakjes te behandelen; er gebeur de niets bijzonders dat hem voldoening kon geven en zijn eerzucht bevredigen. Hij zou wel eens graag de vervolging van ©en misdadiger over de iieele aarde lei don, maar zooiets kwam zelden voor... en als het voorkwam, bedacht hij oen beetje spijtig dan stuurden ze er toch von Holdau op af. Hij zat lusteloos in ©en dossier te bladeren toen een ordonnans binnenkwam en Dr. von Hol'dau aan diende. Vollrad begroette,t ondanks zijn spijtige gevoe lens van zoceven, 'zijn oud-collega hartelijk. Bonjour, best©kerel, hoe gaat het.... Je hebt zeker wat ontdekt in de zaak Schedblingen? Heb je een nieuw spoor, of een bewijs voor de onschuld van Ramsau? Inderdaad. Ga eens op je gemak' zitten en vertel' bijzon derheden. Iloor eerst naar mijn goede raad: Ihat Vader Moritz aanhouden en Herbrengen. Ja maar hoor eens, 'die heeft alles voor ons gedaan wat hij" kon; het 1000-Markbiljet gegoven en een hoop dingen meer.... Ik zeg je dat die oude kroegbaas niet zuiver op de graat is., Hij heeft je in deze moordzaak een belangrijk moment verzwegen. Zoo? NameTijk. dat er op een avond een deftig- utiziend Jieer in Zijn kelder is geweest, die een heelon tijd met ,nr._ 24 heeft zitten praten en hom daarna het bankbiljet heeft gegeven. De commissaris sprong op en zei: We!, dat is' aflemadhtig belangrijk. Maar heb je ook aanwijzingen! wie de deftige meneer is ge weest? Helaas, ook nu is mijn ontdekking weer nega/- tief.Ik zou op grond van de verklaringen van 'n In breker, die je onder don naam Balkenspringer be kend is,_ kunnen bewijzen dat Graaf Ramsau in elk geval die heer niet geweest is. Hce denk je dat klaar te spelen? Al de mensohen die er bij waren is het opge vallen dat de man, toen hij den kelder verliet met zijn hoogen hoed tegen den bovenkant van het deurkozijn stootte. Ik ben gisteravond in het kom bof je geweest en Ramsau was bij me; natuurlijk waren we allebei in een toepasselijke vermomming, Bij het verlaten van den kelder heb ik kunnen vaststellen dat Ranïsau met de hoogste kachelpijp van de wereld op het hoofd, nog onmogelijk aan dien bovenkant heeft kunnen stooten. Mooi. Ik 'ben bereid officieel een onderzoek ter plaatse in te stellen. Dat ia waarachtig, 'Wel het mindte wat je waardeertng gesproken voor het vele werk dat wij len den heer C. Helder voor het fond's heeft gedaan. Zijn overlijden wordt dan ook als een groot vorlies voor het fonds gerekend. Dat hij' in vrede moge rus ten was de wensch van de vergadering. Onder dankzegging werd de vergadering hierop door den voorzitter gesloten. BURGERVLOTBRUG. Woensdag j.1. vergaderde de vereeniging Nut en Genoegen alhier en besloot met haar werkende le den om op 22 en 23 Jan. 1927 haar tweeden Nuts- avond te houden. Alsdan zal ook deze vereeniging 15 jaar bestaan hebben en hoopt men dézen avend dan een f eestelij ken aanblik te geven. ST. FANCRAS. Tot Hoofdingeland van het Hoogheemraadschap van de uitwaterende sluizen van Kennemerland en Westfriesland, is gekozen de heer 1». Gootjes te Sint Paneras. WIERINGERWAARD. In deze gemeente zal het electrisch net een be langrijke uitbreiding ondergaan. Een ongeveer 2000 meter lange kabel zal naar de Nieuwesluis warden aangelegd. Men kan op 43 aansluitngen op dezen kabel rekenen. EEN WAARSCHUWING. De minister van financiën waarschuwt belang hebbende personen tegen eene opleiding voor het examen van kommies of rijksklerk bij de directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen, tegen een to hoog lesgeld, dat later na de aanstelling betaald zal kunnen worden. Wanneer het blijkt, dat candi- daten zich op deze wijze in schuldenhebben ge stoken, zullen zij met het oog op de belangen van den dienst niet kunnen worden geplaatst. HET SPOORWEGONGELUK BIJ HAARLEM. De correspondent der N. R. Ct te Haarlem meldt: Van de oorzaak van het spoorwegongeluk aan de Kleverlaan hij Haarlem is nog niets naders geble ken, dan dat zij alleen bij den wissel te zoeken is. Wij hebben nog eens nader'geinformeerd hoe de zaak zich kan hebben toegedragen. De dienstdoende sta tionschef deelde ons daarbij het volgende mede; De wissel ligt een eind van het seinhuis af, van waaruit hij bediend wordt en die dienstdoende amb tenaar kan dus in den nacht niet zien of de wissel overgaat. Breekt de draad dan wordt dit natuurlijk dadelijk gemerkt, omdat de ambtenaar ^die de wis sel overhaalt geen tegenstand meer ondervindt, maar het kan ook zijn en dit kan in dit geval gebeurd zijn, doch zekerheid bestaat hieromtrent absoluut niet, dat er een rekg in de draad komt. doordat een der paaltjes, waarover de draad loopt, wat scheef is getrokken of wat gebogen is. Dan wordt de wissel niet geheel overgehaald,maar blijft halverwege ste ken. Zooiets is weer niet mogelijk als er een gren del op de wissel past, maar dit was bij denwissol in kwestie niet het geval. Aan de afdeeling weg en werken der Nederland- sche Spoorwegen te „Utrecht werd ens nog bij in formatie medegedeeld, dat deze trein een werktrein was en in een andere richting reed dan de treinen op dat spoor gewoonlijk doen. Deze werktrein reed op zoogenaamd verkeerd spoor, daardoor werd ook de wissel in een andere richting bereden dan ge woonlijk. In gewone gevallen worden wel bijzondere maatregelen genomen om het niet aanslaan van den wissel, dat wel meervoorkomt, te ondervangen, maar die maatregelen waren dus niet noodig geacht. EEN LASTIGE TELEFOONGEBRUIKER. 'Woensdagavond' vervoegde zich in het rijkstelefoon- bureau te Tilburg iemand om te teiefoneeren. nadat het gesprek was afgeloopen, ontstond twist met den beambte over het te- betalen bedrag. Toen partijen niet tot overeenstemming konden komen, trad de klant het kantoor binnen, greep een stool en sloeg eenige ruiten stuk. En ook een ambtenaar ver wondde hij. Men wist den razende op te sluiten en aan de politie over te leveren. - BOTSING. Te Sevenum (L.) had gisternamiddag een botsing plaats tusschen een vrachtauto en een kar met paard! bespannen. De 73-jarige voerman werd in' bewuste- loozen toesiland tnaar zfijn woning gebracht. De vrachtauto, bestuurd' dbor iemand uit Sevenum, is te Venló door de politie in beslag genomen. KOSTELOOZE RIJWIELPLAATJES. De minister van1 Financiën heeft bepaald1, dat de ontvangers der accijnzen in het tijdvak van 13 De cember 1920 tot en met 8 Januari 1927, gedurende twee ajvondën per week telkens twee uren. ten kan tore zitting zullen houden voor de behandeling van aanvragen van kosteloze rijwielbelastingmerken voor het jaar 1927. doen kunt. Maar er moest nog1 wat anders ge beuren^ Ramsau moet worden gerehabiliteerd. - Niet zoo haastigvamice. Ik geef toe: de maai in den koffiekelder is Ramsau dus niet geweest, maar ^het kan een handlanger van hom geweest zijn. Zjjn onschuld is hierdoor niet bewezen. - Neem me nou niet kwalijk, Vollrad. Ben jij nu de scherpzinnig© politieman waar ik altijd mee heb samengewerkt? Je schijnt wel een idee fixe te hebben dat Ramsau het moet hebben gedaan. Het eigenbelang-motief dat jij er achter aoekt i9 mot steekhoudend, maar bovendien moet als jij geljjk hebt Ramsau wel stapelgek zijn. Niet al- oon geeft hij zich volgens jou bloot aan twee slo tenmakers en aan nr. 24, nu zou hij er waarachtig weer een nieuw personage: de handlanger, hebben ij genaaid. Je moet alleen nog maar beweren dat Hi heel Berlijn officieel' he^t kennis gegeven van den voorgenomen moord op zijn schoonzuster. Schei tooh pit, kerel'; (klamp je niet yast aan zoo'n idee rixe, want alls je even doordenkt zul je toch moe- 'en .itoegeven dat nu mijn ontdekking van de waar- ^1'ÜTijikhcfid van Ramsaü's schuld geen steek meer overblijft. Vollrad. zei niet veel' op deze tirade. Het eenigie wat hij antwoordde was: In ieder geval zullen we direct maatregelen nemen. Bravo, zei von Holdau. Vollrad beilde. - Rechercheur Becher, beval' hij' den' binnentre- Hpd©n ordonnans, moet zoo onopgemerkt mo- T.uk Va'der Moritz uit de Anmlienstrasso hier in mijn bureau brengen. Recheroher Wolff 'den inbre ker Balkenspringer zceken en Herheen brengen. Mag ik nog wat verzoeken? Natuurlijk, Holdau Laat dan ook even den zakkenroller Fluweel- poot ophalen; hij is tot twaalf uur thuis en zal' oins graag een genoegen doen. Jo soliimt. met de heeren op goeden voet te z;] n, lachjtü de commissaris. Ik zou Zonder Ze in een heeleboel gevallen niets kunnen beginnen; het zijn om zoo to zeggen inh'n voorposten. Holdau stond op en greep zijn hoed. Ga je heen? Ja» ik ga; Graaf Ramsau Jmlen met .den hóógsten hoed die in Berlijn te krijgen is. Lachend verliet hij het. oureau om een dria. kwar tier later terug tet komen met Ramsau,. die een doos droeg, welke een zéér hoogen hoed bevatte: Uit dien tijd van Frederik de Groote of zoo, lichtte de Graai in. Vader Moritz en de zakkenroller waren er al en het verhoor was reeds begonnen. Ze hoorden! juist dat Vollrad den caféhouder duchtig den mantel' uitveegde: Het is onvergeeflijk van je en ik heb grooten

Schager Courant | 1926 | | pagina 9