Fa. H. S. CL0ECK, Het Witte Huis, Alkmaar. EIERVEILING TE HELDER. Heeren- en Kinder-Overjassen een stuk Tuingrond, Alleen op de Wereld, Flink Meisje Binnenlandsch Nieuws. tegen ongekend lage prijzen. ZIE DE ETALAGES. ZIE DE ETALAGES. 6RQNINGSCHE TREKKING is uitgesteld valkenburg* levertraan-: leeuwarden*) Publieke VERKOOPING te Alkmaar ongeveer 40 nieuwe Dekzeilen 50 Dekkleeden Beste Biggen, 10 BIGGEN, Werkpaard Barslngerhorn. Slechts één groote Voorstelling 7- tl!.60 -3.50, 1 4.80 .40— an- f33 de brand op de „maasdam-. Gisteravond kwart over vijf kwam het s.s. „Maas dam"» van de Holland-Araerika-llJn, aan boord waarv8n een ernstige brand heeft gewoed, den Nieuwen Waterweg te Rotterdam binnen. Even ie- ven uur lag hot ruim 7000 ton groote schip, dat vaart op do Cuba-Mexicolljn in de Rijnhaven. Het duurde ongeveer een uur, voor de „Maasdam" goed en wel aan den wal lag. De kapitein van het schip, de heer R. Braun, was rco welwillend een en ander mee te deelen omtrent etgeen op zee was voorgevallen. De „Maasdam", ie op weg was naar Rotterdam, had ongeveer 90 passagiers aan boord, mot bestemming voor Vigo en Corunjo in Spanje. Op Dinsdag 30 November, des namiddags ongeveer 4 uur, bemerkte een deel van de bemanning, dat er rook opsteeg uit het vierde passngiersdek, alwaar zich de hutten van de passagiers bevondon. Ook do hofmeester ont dekte, dat er iets niet in den haak was, daar de rook in de keuken kwam. Onmiddellijk werd da kapitein gewaarschuwd en deze stelde dadelijk oen onderzoek in. Het bleek, dat in de ruimte, tusseften het vierde en vijfde waterdichte schot, een felle brand woedde. Onmiddellijk probeerde de beman ning met brandbluqchapparaten het vuur te be strijden, doch dit bleek weidra onmogelijk, omdat een verstikkende rook in de compartimenten hing. Het duurde dan niet lang of de bemanning werd teruggedreven. Dadelijk gaf de kapitein bevel een aantal stralen op de eigen leiding in werking te stellen. De luchtkokers werden afgeslotein, opdat zooveel mogelijk luchttoevoer werd voorkomen. Weldra werd met tien stralen water gegeven. De vuurzee beneden was echter zoo hevig, dat aanvan kelijk het water, dat in de vlammen werd gegooid, in stoom werd omgezet, waardoor de zware blus- schingsarbeid ten zeerste werd bemoeilijkt. De pas sagiers, die zich nog in de hutten op hetzelfde dek bevonden, toen de brand werd ontdekt, waren in- tusschen gewaarschuwd en allen werden naar het achterdek gebracht, waar zij in het hospitaal en in de rookzaal een onderdak vonden. Gelukkig bleven zij volkomen rustig, en bleef een paniek uit. De geheele, uit tachtig personen bestaande be* manning, concentreerde alle kracht op het blusv- schingswerk. Om half zes was het stalen dek bo ven de plaats, waar de brand woedde, rood gloei end geworden en het gevolg daarvan was, dat de houten vloer van de erboven gelegen eetzaal even eens begon to branden. De kapitein gaf toen bevel het S. O. S. sein te geven, niet omdat het schip op dat oogenblik verloren was, maar uit voorzorgs maatregel. Hij wilde over voldoende hulp beschik ken, wanneer later zou blijken, dat de „Maasdam" verlaten moest worden. Van zes tot acht uur was de meest kritieke tijd, omdat, gezien de hevigheid van den brand, men niet wist of de stalen schotten, die de overige ruimen scheiden, zouden houden. Zij werden natuurlijk angstvallig bewaakt, en alles wat er in de nabijheid was, werd verwijderd. De kapitein wees erop, dat aan de eene zijde van het schot een groote partij suiker was geborgen, terwijl" aan den anderen kant van het brandende gedeelte groote voorraden honing, rum en spiritus waren geladen. Wanneer het vuur daarbij gekomen zou zijn, was het schip reddeloos verloren geweest. Gelukkig evenwel is dat verhinderd. Daar dit hot eenige was om den brand meester te worden, liet kap. Braun het geheele brandende gedeelte on der water zetten. De machinekamer, die juist on der hoi brandende dek lag, hooft geen schade bo- komen door don brand, doch heeft uiteraard wel door het water geleden. Op het S. O. S.-sein hadden lntusschen geant woord het s.s. „Beemsterdijk" van .dezelfde maat schappij en het Amerikaansche s.s. „Weet Ives". Beide schepen zetten koers naar het brandende schip en zouden tegen den ochtend ter plaatse kun nen zijn. Maar toen om acht uur het vuur in he vigheid afnam en men om twaalf uur 's nachts kon vaststellen, dat men don brand overmeesterd had, seinde de kapitein aan het Amerikaansche schip, dat hulp niet meer noodig was, en dat het zijn reis dus kon voortzetten, 's Morgens om vijf uur wes het vuur geheel gebluscht en toen kreeg ook de „Beemsterdijk" van kap. Braun draadloos be richt, dat het de reis kon vervolgen. De „Moasdam"-zelf, die aanvankelijk meer zuid waarts was gegaan om den wind te ontgaan, die anders den brand aangewakkerd zou hebben, zette nu koers naar Vigo, Daar werden de passagiers aan land gebracht. Die voor Corunjo gingen per auto daarheen. Vrijdagmiddag vertrok het achip naar Rotterdam. Eigenlijk had het Zaterdagavond moeten aankomen, doch door den brand had hot een dag vertraging gekregen. De verwoesting door den brand aangericht in het midden van de ..Maasdam" la geweldig, en men kan niets dan lof hebben voor het kloeke optf'v den van staf en bemanning, als men ziet op welke wijze zij hebben moeten strijden tegen de elemen ten. Behalve een groot aantal hutten voor twee, vier en zes personen, die geheel verloren gingen, ver brandden ook ongeveer 100 balen Havannatabak. De hooger gelegen eetzaal bekwam eveneens aan mei* kelijke schade. Precies was niet te zeggen, hoe groot de schade is, doch deze beloopt zeker enkele tonnen. De „Maasdam", die 14 December weer een nieuwe reis zou moeten aanvaarden, zal den eersten tijd ech ter buiten dienst gesteld moeten worden, daar de reparaties weken zullen vergen. EEN INBREKER GEVAT. Donderdag is ingebroken in de villa Do Zwalu wen, staande aan een zijstraat van de Brederodo- straat te Zandvoort. De politie had het vermoeden, dat de inbreker nog wel eens zou terugkomen, on bewaakte het huis. Zaterdag verschafte zij zich toe gang tot het huis en trof in het sousterrein aan den 44-jorigon J. P. v. d. G., afkomstig uit Rottoi- dam. Hij werd naar het politiebureau overgebracht, waar bleek, dat men een goede vangst had gedaan, want hij werd gezocht door de politie van Heem stede, Bloemendaal en Katwijk. De man is ter be schikking van de justitie gesteld; hij heeft bekend, zich aan verschillende inbraken te Zandvoort en te Aerdenhout te hebben schuldig gemaakt. ONTSLAG DS. W. ONNEKES, „De Weet" van 12 November bevat de regeeringe- reeolutie van 80 October 1926, waarbij de predikant bij de Hervormde gemeente te Paramaribo, ds. W. Bronnoger Onnekes, wegens ongeschiktheid om andere redenen dan ziels of lichaamsziekte of ge breken, met ingang van 1 November 1926 uit 's Landsdienst is ontslagen, behoudens zijne aan spraken op pensioen. Blijkens allerlei lange artikelen en uiteenzettin gen in het blad Suriname, heeft dit besluit bij ver schillende groepen der bevolking, o.m. ook bij ker- keraad en kiescollege der Ned. Herv. gemeente ont stemming en verzet gewekt Hetzelfde nummer van genoemd blad (12 Novem ber) bevat het afscheidswoord van ds. Onnekes aan zijn gemeente te Paramaribo. AMSTERDAM—BATAVIA. Naar wij vernemen, aldus de Tel., zal, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, op Zaterdag 22 April a.8. van Schiphol uit en mot medewerking dor Fokkerfabrieken, een tweede vliegtocht Nedei*- iandIndiö worden ondernomen. Als piloot zal, behoudens wijziging, fungeeren lui tenant G. A. Koppen, voor tweeden vlieger en mó- caniclen is nog goen keuzo gedaan. Do tocht zal worden ondernomen met een drieraotorig Fokker vliegtuig, model F VII A. Het plan is, het traject Amsterdam—Batavia in negen dagen af te leggen, daarna tien dagen in Indiö te blijven en ton ten slotte ook de terugreis wederom vliegende te ma ken, eveneens in negen dagen. BRAND AAN BOORD VAN DE ZEELANDIA. Op de thuisreis van Zuid-Amerika naar Amster dam heeft, zooals reeds is gemeld, de Zeelandia, een mailschip van de Kon. Hollandsche Lloyd, brand aan boord gebracht. Twee dagen na hot vertrek uit Pernambuco, des avonds 9 uur, op de hoogte van Fernando Noronha, tijdens een bioscoopvoorstelling, klonk plotseling de mare aan boord van 't schip, dat achteruit brand was uitgebroken. Het bleek, dat het vuur was ont staan aan bakboord in de derde klassehutten. Zwa re rook en vlammen kronkelden reeds tegen de trap op, die van het tusschendek naar boven voert. Het vuur greep in den beginne gretig om zich heen, doordat deze hutten van boven niet geheel dicht zijn. De vlammen sloegen daardoor van de eene over naar de andere. Langs de trap was de haard van het vuur niet meer te bereiken. De hutten lagen in een doodloopende gang. Door het schot aan het einde van de gang aan den buitenkant in te slaan, wist men evenwel het vuur dadelijk in het hart aan te tasten. Met vier stralen op de brandleiding werd het aangegrepen. Was even te voren het niet geheel dicht zijn van de hutten aan de bovenzijde aanleiding geweest, dat de brand zich snel kon uit breiden, nu was deze omstandigheid in het voordeel van het blusschen, want overal kon het water da delijk doordringen. Het vuur kon beperkt blijven tot zes hutten. Twee ervan brandden geheel uit; de vier andere kregen ernstige brandschade. Het ijzeren dek boven de hutten heeft ook tamelijk veel geleden. De hutten waren in gebruik bij Spanjaar den. Hoe de Jfrrand. is ontstaan, is onopgehelderd ge bleven. Vermoedelijk is een sigaret, achteloos weg geworpen, de oorzaak. De Zeelandia is Zondagochtend te IJmulden aan gekomen. Het schip, dat om kwart over zes aan kwam, had nogal oponthoud, omdat het in quaran taine moest. Eerst om 8 uur kon het naar Amster dam opvaren. ZUIDSCHARWOUDE. Het allder gehouden 8t. Nioolaosfenst voor de Kinderen van ae openbare school is oon groot suc ces geweest. Behalve alle schoolkinderen waren or een groot aantal' ouders en voorstanders der openbare sohool1, die getuigen wilden zijn van de pret en de jolijt, die de jeugd zou hebben. De voorzitter van de oudoroommiade, de heer Du Barok, sx>rak een enkel woord tot de oudersf zo wijzende op de beteekenis van de Oudercoinmis.de voor opvoeding en onderwijs en wekte hen op, door het bezoeken der ouderavonden. do boiangon van het onderwijs en do soliool te dienen. Hij richt te zioh daarna tot de kipdoren, tot wie hij eert har telijk woordje eprak, inoodeelende zijn briet'wiyso- ling, welke hij met St. Niootaaa had gehad, en waaruit bleek, dat deze eenige inlichtingen vroeg over der kinderen gedrag, vhjt «a vorderingen op soliooh hun gedragingen Duiten de sohool en thuis. Hoe St. Nioolaaa er hoogen prijs op stolde, dat do kinderen vooral' goed en huitvaardig waren voor armen en ongelukkigen, en in 't by zonder voor oude monsdhen, die de hult van de jongeren niet kunnen missen. Het antwoord, dat hij kunnen geven,_is van dien aard geweest, heeft ,t St. Nicolaas met Pieterbaas, zijn zwarten knecht, het feest zelf komen bijwonen. Weldra verscheen deze kindervriend in vol ornaat in de kolfbaan op hartelijke wijze namens ouders en kinderen verwelkomd door den voorzitter. Nadat St. Nioolaaszich tot alle kinderen had gericht, hun in_ vriendelijk woordenhad toegespro ken en enkelen in 't bijzonder een pluimpje of een zaphe berisping had gegeven, weerklonken de St. Nïcolaaalieuj es door ae zaal, en ontvingen de kin deren chocolade en andere versnaperingen. Intussohèn was Bartho Mysticus, de bekende en gevierde HumorishGooohoIaar, uit Amsterdam, ver sohenen, die de kinderen gedurende een paar uur zoo amusant beeft bezig gehouden,' dat het ge lach en gejuich de zaal doordaverden. Wie toch in minder dan geen tijd uit verbrand papier limonade maken kan, die de kinderen zich uitstekend lieten smaken en wie serpentines eet en daaruit in den mond fijne zakdoekjes fabriceert, is verzekerd van succes bij de kuiderein en... bij de grooteren. Wie uit zaagsel zoo-pardoes een marmot omtoovert en de witte muizen doet geboren, worden uic nietige propjes papier, wordt als va,nzeif toegejuicht. Dn aJis dan oen kok en een keukenmeid gerecruteerd uit de feestende schooljeugd, en gestoken in de kleeding die bij dat ambt past, onder leiding van Bartho Mysticus gevulde koeken uit een geklutst ei in oen hoed. bakken, terwijl deZo onljesohadigd blijft en we zien1 de kok dan eieren léggen, dan slaat de vreugd tot een dol enthousiasme over. En zoo ging dat maar 'door.^ Onder de bedrijven door werd gezongen, deelden Sint Nicolaas met Zwarten Plet, aoassistoerd door een achttal' 'jonge dames, choco lade on versnaperingen rond en gïhg de tijd on gemerkt voorbij. Om ruim 9 uur kan do hoer Du Burok het Sint Nicolnasfeest sluiten, vooreerst met do mode- doeling, dat alle kinderen van St. Nicolaas nog oen cadeau mee kregen paar huis, tweedons met de over tuiging, dat dit feestje uitstekend was geslaagd, dank brengende aan St. Nicolaas en zijn knecht, aan het onderwijzend personeel' voor zijn hulp, aan het achttal' jonge dames voor hun onmisbare be moeiingen qd in 't bijzonder aan Mevr. Kuiper voor het vele werk, dat zij voor aal aan de voorbereiding heeft gehad. unaioop f)ND ERG ETEE KENDE wenscht gaarne van de(n) onbekende(n) brief- •chrljver(ster) volledige inlichtingen. A. CORNELISSEN, (O.K.) LangedijK. Verloofd JACOB BREGMAN Hz. en NELI VLUG Jd. oXrspet 4 Dec. 1928. Hiermede geven wj kennis van het overlijden van onze Zueter en Tante, Mejuffrouw JANTJE KAMERLING, Wed. van JAN BREEBAART Cz, la den ouderdom van ruim 94 Jaar. Namens de Familie, de Executeuren Testamentair: A. DROOG Kz. Jb. KISTEMAKER Jbz. Kolhorn, 5 Dec. 1926. De ter-aarde-bestclllng zal plaats nebben op Donderdag 9 December a.3. "es namiddags 2 uur. DANKBETUIGING. J. WIT en J. A. WIT-—v.d. Werf betuigen hiermede hun dank aan Fa- Vrienden en Kennissen, voorde 3ervonden'ng' hUn huweI^k on- Ansterdam, Javastraat 65», Dec. '26. Hedeu overleed zacht en kalm, ten huize van E. Roell te Spa (België), onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mej. TRIJNTJE GORTER, Wed. van Jb. SCHOORL, ln den ouderdom van 65 jaar en 7 maanden. Namens haar bedroefde Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. A. SCHOORL Jbz. Schagen, 2 Dec. 1926. Heden overleed onze geliefde Zus ter en Behuwdzuster, Mejuffrouw Dieuwertje Groot, Weduwe van Wouter Smit, ln den ouderdom van 78 jaren. T. BOUWMAN-GROOT. H. BOUWMAN. Barslngerhorn, 4 Dec. 1926. Hartelijk dank voor de mooie ver rassing, die ondergeteekenden tijdens het St Nlcolaasfeest in de Oemeente- Fröbelschool, van de ouders der leer lingen mochten ontvangen. C. VERNIJ. J. DE VRIES. P. HOFLAND. Schagen, Dec. 1926. <5audeQïï&ieJg/zt. •OJLC Parfumerie Joyzelle, Haarlem Het Bestuur der Pluimveevercenlging „Helder" verzoekt dringend aan pluimveehouders om geen nieuwe overeenkomst aan te gaan voor den ver koop van hun eieren, doch eerst inlichtingen ln te winnen bij het Bestuur dezer Vereenlging, waartoe ook ruimschoots gelegenheid bestaat op de te houden pluimveetentoonstelling, d.d. 17, 18 en 19 December a.8.. ln het gebouw van den R.K. Volksbond, Molengracht, Helder. De Secr. H. J. van Wolveren, Krugeretraat 20, Helder. Te huur bjj inschrijving: (op Zegel) naast en van den Woningbouw te Win kel, groot 10.30 A., voor den tijd van 3 jaren. Inlichtingen en Inschrijvingsbiljetten worden ingewacht vóór Maandag 13 December 1926, namidd. 6 uur, bij K. BAKKER, Secr. Penningm. tot 16 Januari. ARIE. 5 stuks, eerste klas tafels, uiterste prijs 350 Gld. per stuk, moeten begin vol- Sende week weg. Inlichtingen bij SLIKKER Cz., Anna Paulowna, DRA IS MA vam' TE KOOPi pl.m. 2 H.A. Bouwland en 1 H.A. Weiland met Woonhuis en Veestalling. Te bevragen bij M. Bakker, Polder 't Hoekje, Gem. Callantsoog. voor de hulshouding gevraagd, ln het Oranje-Hotel, te Bergen-Binnen. 0p Zaterdag 11 Dec. a.s., des voorm. 10 uur, zullen ln één der zalen van ,de Harmonie" a. d. Lom- ba reist eeg publiek contant worden verkocht In bruine en groene kleur, van zeer goede kwaliteit en soliede afwerking, Jn verschillende afmetingen en kwaliteiten, en een partij Paardedekken. Te zien één uur voor den aanvang van den verkoop, terwijl alles bij ver koop uitgelegd wordt Deurw. VAN HUIT. keus uit 40. bij D. Hooqland, Schagerwaard. TE KOOP: bü C. Bos Wz., St Maartensbrug. gevraagd, voor den kost, tot Februari. Adres: P. Bakker, .ter Coulster". Heltoo. A.s. Donderdagavond 9 Dec. half 8 in 't naar de eischen des tijds inge richte gebouw „De JFortui*i tn. de weredlbekende monumentale film ?root Cinematografisch kunstwerk in afdeelingen, naar 't veelgelezen boek van F. Marion Crawford Alleen op dc Wereld, een werk voor volwassenen, met tafereelen die men nog nimmer in den film zagGeen gewone film I Verder uitgezocht: Bijprogramma i Lachen is gezond I Muzikale begeleiding. BAL* NA. Toegang: 60 cent plus belasting. Met het oog op de te verwachten drukte, plaatsbespr. Donderdag v. 12-2. Donderdagmiddag 4.30: Kindervoorstelling. Aparte Films. Toegang 25 cent.

Schager Courant | 1926 | | pagina 3